i io rep gil roer GISTEREN - MORGEI) BUITENLAND. 'T EEI EM 'T ANDER Hef ontwerp van Sociale verzekering JL-<Cjsr 3L_i JL_D 08 geheimzinnige verdwijning van een diamanthandelaar. Achttiend* Jaargang n' 939' 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 4 October 1912. ABONNEMENTEN' Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE HALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. 9Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Genót. AANKONDIGINGENi KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0.60 3* bladz. (de regel) lr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het leven is gelijk een rook die op walmt en na enkele oogenblikken ver dwijnt. Hoe gauw toch vervliegt de tijd Twee jaar en half verschijnt de Volksstem als dagblad. Dag voor dag verschenen hier op dezelfde plaats, de gedachten die ons bezielden, de ge voelens en indrukken die ons bestorm den, en 't was altijd met de meeste openhartigheid, met een© volkomen rondborstigheid dat wij deze aan onze getrouwe lezers en geëerde lezeressen mededeelden. In ons eerste hoofdartikel omschre ven wij in enkele breede trekken het plan onzer werking. Wij beloofden aan het volk, ons katholiek te toonen zonder schroom, vlaamscbgezind te zijn tot in merg en been, volksgezind te blijven met gansch onze ziel, wij beloofden altijd en in alles het volk terzij te staan in zijne rechtmatige ver langens, het te steunen in zijne rede lijke eischen. We meenen thans te mogen deze verklaring afleggenWij zijn getrouw gebleven aan het gegeven woord geene enkele maal hebben wij een duimbreed afgeweken van de princiepen die met ons schijnen ver groeid te zijn, en waarmede wij ons vereenzelvigd gevoelen. Katholiek zijn is niet slaafsch zijn want het is met volle bewustzijn den weg der waarheid bewandelen ons uit vrijen wil, met liefde, met geest drift, onderwerpen 'aan de voorschrif ten der geestelijke Overheid, in alles wat hel Geloof en de zeden betreft het is met gewettigden trots, met on- blusclibai'en 'iever, het zinnebeeldig wapen ha n tee ren ter verdediging van Christus en zijne Kerk het is vooral in de hoogste mate, door daden van naastenliefde, toonen dat wij waardige volgelingen zijn van den Grooten Meester. Vlaamschgezind zijn is eigen stam trots bezitten Daar waar geen taal bestaat, leeft ei'geen eigen volk.Waai de taai van een volk wordt veracht en gekleineerd, daar woont een1 mispre zen en een verstooten volk. Een Vla ming die zijn taal verwerpt, bedrijft eeiie daad tegen de natuur. Christus zelf, toen hij predikte in Judea, sprak tot de Joden, in hunne taal, en wanneer de apostelen en dis cipelen werden uitgezonden om de we reld te veroveren, om de harten der menschea te winnen, dan daalde de H. Geest zelf over al de uitverkorenen, en zij ontvingen de gave verscheidene talen te spreken, om alzoo in staat te zijn tot hst volk te gaan, hen te nade ren en hen in den schoot der Kerk op te nemen. Wat heerlijke les. wat hemelsch voorbeeld wordt ons daar niet gegeven over de noodzakelijkheid van een volk te bedienen, te besturen, aan te spreken in zijne taal. Volksgezind zijn is 't volk daadza kelijk beminnen. Het is niet andere ztanden of klassen verlagen ware de mocratie ligt in het streven om het lagere volk een trap, hooger op te hef fen. en al de plannen en standen dei- maatschappij de grootste mogelijke ontwikkeling en de grootste welvaart te schenken en te waarborgen... Zoo verstaan wij de katholiciteit, de vlaanischgezindUeid en de democratie. In dien zin hebben wij met gloed ge streden, in dien zin verhopen wij den strijd te kunnen voortzetten. De tegenstrevers hebben wij steeds volkomen geeerbiedigd in hunnen per soon, waar met al onze beschikbare kracht en met de vurigste overtuiging, hebben wij hunne valscbe en noodlot tige dwaalstelsels afgebroken en be vochten. Wij hebben ons de woorden van PausPius X trouw vooroogen gesteld: Beminnen wij, als ware kristenen, al onze medemenschen, maar bestrijden wij de dwaalleer tot ter dood- De grootste, de heiligste dagblad schrijver der 20" eeuw was wel L. Veuillot. Zijn laatste woord was - Ik geloof Zulks moge ook onze laatste kreet wezen. En indien men, na onzen dood, een kruisje planten wil op het graf waar men ons zal te rusten leggen, dal men er dan ook lijk op het zijne, die woorden kunne opschrijven Hij heeft geloofd B€o!» mondei* meer foajgeBoötf. Pater Antoine» van Beirset bij Luik dood zijnde, nu is het Moeder Antoine die de rol speelt van opperpriesteres. Het was natuurlijk voldoende dat de ka tholieke dagbladen het belachelijke deden uitschijnen van dien godsdienst, opdat aan stonds alle antigodsdienstige gazetten hem ophemelen. Lage beschimpingen voor den katholieken godsdienst en zijne ceremoniën, en van den anderen kant, eerbied en bewondering voor de dwaze plechtigheden die in de vrijmet selaarsloges plaats grijpen of in den tempel van Moeder Antoine Deze werd vóór eenige dagen ingehuldigd. De plechtigheid moest plaats grijpen te 10 uur. Duizend man toegekomen per rijtuig,per auto, per spoorweg. De mannen dragen eene lange zwarte frak, zwarte broek, langen baard, lang haar en- eenen hoogen hoed met lage hoorden, genre Botha Vrouwen en dochters ook in 't zwart. Hun ne kïeedij heeft veel van een rouwkleed met langen sluier, de haren hangen los op do schouders. Het regent dat het giet.Wij gaan den tem pel in. Geene redevoeringen, noch zangen, noch gebeden. Moeder Antoon verheft hare gedachten in stilte en steekt hare hand uit. Zoo zegent zij de tegenwoordigen en afwezigen, hunne vrienden, hunne kennissen. Daarmeê is 't gedaan. Wij verlaten don tempel om aan da andere Antonisten de gele genheid te geven door Moeder Antoon gezegend te worden en den plasregen te ont vluchten. De kwalen door het alcoolisme teweeggebracht zijn talrijlcer en erger dan ooit. En men dacht nochtans dal de toestand verbeterd was sedert de vor- bruiking van den alkooi had verminderd. Ja maar de Belg, Bibax neemt nu veel glazen bi ar meer in plaats van eenige borrels minder. Dat is even erg. Al de geneesheeren sla ken het alarm. De groote geneesheer der zielen, Z. E. Kardinaal Mercier, vestigt ook onze aandacht op dat gevaar. Leegt aa tce ©p eeira beroep. In 'l begin van do laatste vacantie had te Brussel een examen plaats voor de bediening- van vertaler aan 't Ministerie van Oorlog. Eéne plaats en vier honderd kandidaten, waartusschen rechtsgeleerden uit de univer siteiten, edellieden, enz. Voor twee plaatsen van regentessen aan de Staats middelbare meisjesscholen telde men acht honderd (800) postulanten. En als het examen is voor den spoorweg, dan lelt men. de kandidaten niet bij honder den maar bij duizenden. Ouders, wilt ge voor uwe kinderen eene vrije, winstgevende toekomst, droomt dan niet van bureelen noch administraties leert hun een ambacht, en leert het hun goed. Toü'eans. Men vreest voor den toren van O. L. Vrouwkerk van Antwerpen. Her stellingen zijn daar dringend noodig. De stelling alleen zal 25.000 fr. kosten. Te Gent werkt men aan den toren van het Belfort. De houten torenspits is uitlugelmun- sler perschip toegekomen. Zij weegt 140.000 kilos. De moeite niet. Een confrater sprak gisteren van het vol trekken van Sl® Gudula en het opbouwen van dien toren, den hoogste van ons land. St-Rombaut staat ook nog te wachten te Mechelen. En St-Marten te Aalst, zou dat de laatste zijn Men vertelt dat er reeds geschermutseld werd aan de Bulgaarsche grens, alsook aan de grens van Montenegro. Zulks werd nochtans ook gelogenstraft. Turkyë heeft aan al de groote mogendheden een omzendbrief gestuurd waarin het ver klaart, dat het nu lijk altijd vredelievende gevoelens heeft, maar ingezien de handel wijze van de andere Balkaansclie vorsten dommen, dat het nu voor de toekomst niet kan instaan. Alle verkeer van koopwaren tusschen Turkyë en Bulgarië houdt op. Alle vervoor- middelen worden opgoëischt om oorlogs- materiël naar de grens te brengen. De Grieksche schepen die zich in de Zwar te Zee of op den Don au bevonden, hadden bericht gekregen aanstonds de Turksche waters te verlaten. Turkyë wou beslag leg gen op die schepen. Te laat nochtans, ze waren reeds in veiligheid bij uitzondering van vijf. Griekenland eischt dat Turkyë die schepen in vrijheid zette. Turkyë weigert.Servië eischt ook dat men hel oorlogsmaterieel dat voor Belgrado be stemd is, zijnen weg late volgen. Turkyë weigert nog. Van daar nieuwe redens tot wrijving. De oorlog schijnt onvermijdelijk. Er blijft maar een enkele uitweg dat de vereenigde mogendheden Turkyë dwingen aanstonds de groote hervormingen door liet verdrag van Parijs aan Macedonië en Albanië beloofd in voege te brengen. Welk is huitits macht Bulgarië beschikt in vredestijd over56.599 man. In oorlogstijd 380.000 soldaten. Zijn schutterskorps is wonderwel ingericht en gewapend met kanons Schneider en Krupp. Servië telt 110.^00 soldaten en daarbij 65.000 reservisten. Men kan nog 60.000 andere reservisten binnenroepen dat maakt dus een totaal van 225.000 tot 235.000 man. Het Servisch leger is gewapend met mauser- geweren en kanons Krupp. Het Turksch leger is veel machtiger in ge- Franlkrij It De socialisten hadden te Albi eene glas blazerij geopend. Dat ging daar nu een echt «aardsch paradijs» zijn. Het werkvolk ging daar dubbele daghuur verdienen. Deze week zijn de werklieden in staking gegaan. En de kazen van die socialistische fabriek? zij hebben de werkstaking afgekeurd en verboden Men seint ons uit Champagne dat daar onder de druivenkweekers eene nieuwe be weging ontstaat omdat wijnkooplieden niet al te eerlijke middelen durven gebruiken in liet bereiden van den Champagnewijn. Spanj g. Het Staatsbestuur neemt maatregelen om de orde te handhaven. Ten gevolge der werkstaking op de spoor banen zijn vele fabrieken in Catalonië geslo ten. De kolen voorraad is uitgeput. De werkstakers eischen opslag van dag huur, een zeker getal verlofdagen per jaar, pensioen tegen den ouden dag en ook dat ze eens aan de spoorwegen benoemd, niet meer zouden kunnen afgesteld worden. De bisschop van Barcelona, die als bemid delaar tusschen de werkstakers en de over heden wou optreden, werd door de eersto mishandeld. Zulks herinnert ons den dood van den bra ven bisschop van Parijs, op de barikaden neergeschoten wijl hij, met zijn Kruis in de hand, de inwoners kwam aanzetten geen bloed meer te vergieten. Rusland Hoe langer hoe beter 't Is nu een gene raal die voor de vierschaar verschijnen moet. Hij wordt beschuldigd de som van 1,200,000 roebels opgestreken te hebben. Daar zijn 't de grooten die het slecht voorbeeld geven. Ongehoord. Men meldt uit Arkan gel dat eene vroedvrouw daar aangehouden word onder beschuldiging een honderdtal pasgeboren kinderen te hebben om het leven gebracht, op het verzoek der ouders. Voor elke kindormoord zou zij een roebel ontvan gen hebben. tal. Het telt 260.000 man 120.000 reservis ten in Nizamtröepen. Voeg daarbij de 600 k 700.000 man van de Rédif- en de Mustafiz- troepen en dan bekomt ge een totaal van over 't miljoen. Die troepen zijn gewapend met Martini- en Mausergeweren en Krupp» kanonnen. Het bezit ook 7 vliegmachier.en. Droeve gevtsige» van die ®or5»gs5cr®Scin 't Is een ware ramp geweest in de Beurs van Berlijn.Bij het nieuws van die algemeene mobilisatie zijn al de fondsen aan 't vallen gerhakt. Dat was geen zakken meer maar te nederstorten Staatsfondsen en nijverheidsti* tels niets heeft kunnen weerstaan. Droeve dag voor al de klassen der bevolking en vooral voor de burgerij die gewoonlijk de voorkeur geeft aan uij verheidstitels die een groot dividend afwerpen. Men beweert dat Griekenland het eiland Crela zou ingelijfd hebben. Zulks ware eene onmiddelijke oorlogsverklaring. De toestand wordt van uur tot uur erger en erger. De kaïionnen gaan spreken De minister van Servië heeft Constan- tinopel verlaten. Zulks staat gelijk met eene oorlogsverklaring. Ontreddering in den dienst der trainen Heel de dienst der koopwaren en reizigers ligt stil. De Orient-Expres is verleden Woensdag avond niet vertrokken. Eegïn der vijandelijkheden Men seint dat twee regimenten ruiterij van Servië de grens zijn overgetrokken. LEEST VERGES ONZE LAATSTE BERICHTEN OP DE 3 ELASZ5J2E De groote opwerping gericht tegen het verplichtend stelsel der Duitsche verzekerin gen, is van te veel van de bureelen af te hangen en aanleiding te geven tot aanhou dende geschillen tusschen werkbazen en Werklieden. Die ondervinding te baat nemende en rebe lling houdende van ons nationaal karakter en van de wezenlijke toestanden, mag hel ontwerp de Ghellinck beschouwd worden als het tegenovergestelde van hetDuitsch stolsel. De spil van gansch het stelsel is de vrije mutualiteit. Dit stelsel bevat eene driedubbele verzeke ring vooreerst, de verzekering tegen ziek te, rechtstreeks bewerkstelligd door de plaatselijke gilden (ziekenkassen of zieken- gilden zooals men ze gewoonlijk noemt) dan komt de verzekering tegen invaliditeit, bewerkstelligd door de verbondskassen, hij dewelke de plaatselijke gilden zijn aange sloten eindelijk de verzekering tegen den ouden dag, bewerkstelligd door de Algo- meene Lijfrentkas onder waarborg van den Staat door tusschenkomst der tallooze pen sioengilden. Er valt dus enkel de bestaande inrichtin gen te ontwikkelen en te volledigen. Het geval moot echter voorzien worden van personen, die onder de toepassing der wet vallende weigeren deel te maken eener vrije mutualiteit voor deze richt men de gewestelijke Comiteiten in der instellingen van voorzienigheid. Die nieuwe vereenigin- gen zijn van 't grootste belang, daar zij moe ion dienen tusschen werkgevers en werk lieden, ten-deele den toezichtdienst der ver plichting zullen moeten verzekeren en op hen nemen, en mits overeenkomst, den last van den geneeskundigen dienst*in plaats der mu tualiteiten. Om de moeilijkheden te vermijden, innig met het Duitsche stelsel verhonden, moeten al de belanghebbendo elementen tot de vor ming van dit Comiteit bijdragen de helft der leden zal gekozen zijn door de mutuali teiten der omschrijving, de andere helft, voor gelijk aandeel, door de werkgevers, do ge neesheeren en apothekers, de Regeering en door de Bestendige Deputatie van den pro- vinciaion Raad. Boven deze gewestelijke verbonden heeft men de inrichting voorzien van eenen Iioo- geren Raad der instellingen van voorzienig heid, die zich zou bemoeien met alwal de so ciale verzekeringen betreft en met groot nut zou kunnen geraadpleegd worden door de Regeering voor al wat de wijzigingen en uit breiding betreft der bestaande wetgeving. De Hoogere Raad zou samengesteld worden uit rechtsleden dit zijn de leden der Besten dige Commissie van ouderlingen bijstand, die al liunne huidige rechten behouden. De ge kozene leden worden aangewezen door de mutualiteiten evenals voor de gewestelijke verhonden, worden zij gekozen volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging. De geneesheeren en apothekers worden in deze Raden vertegenwoordigd door hunne afgevaardigden hunne billijke belangen zullen niet miskend worden en meer dan een geschil, dat hedendaags oprijst tusschen ge neesheeren en mutualiteiten zullen aldus ver meden worden. Het ontwerp voorziet ook het oprichten van Sanatoria's om de teringlijders af te zonderen en te herbergen de diensten, door deze instellingen bewezen, worden door nie mand meer in twijfel getrokken. De bijzon dere initiatief, die op dit gebied edelmoe dige en loflijke pogingen aanwendde, volstaat niet meer om aan de huidige behoeften te voldoen. De Staat heeft onder dit opzicht bijzondere plichten te vervullen. Engeland toont ons den weg, dien wij hierin te volgen hebben, gelijk overigens in gansch de sociale Wetgeving van verzekering tegen ziekte en invaliditeit. Eene som van 37 millioen en half werd hesleed aan 't oprichten van Sa natoria's en jaarlijks wordt lot hun onder houd een millioen en half op de ontvangsten der verzekeringen afgehouden. Bijzondere maatregelen worden voorzien tot het vermijden van mogelijke misbruiken, zoo b. v. aangaande de vrijheid van denk wijze die moet heerschen in de maatschap pijen. Men verbiedt leden uit te sluiten om hunne politieke denkwijze of om gewetens redenen dit zijn misbruiken die men wel een? hedendaags moet betreuren. Het ontvvorpene stelsel berust vooral op de vrijheid van toezicht en de verantwoorde lijkheid der aangeslotenen zei ven, alsook op de vriie keus der maatschappijen die beheerd worden door personen gekozen onder de be langhebbenden. De verzekerden moeten ont slagen worden van alle nutlelooze voogdij daarin ligt een der schoonste te bekomen uit slagen om het volk zedelijk te verbeteren on te verheffen. Wat wij reeds zagen in ons land en in den vreemde, toont ons dat dit stelsel gemakkelijk kan toegepast worden. Integen deel wat in Duitscbland gebeurt, leert ons dat de patronale of olficieële verzekeringen tot veinzerij aanleiding geven van den kant der led3ii en van drukking van den kant der nijverheidshoofden of der ambtenaren. Wij willen van geene verslaafde democratie. Volgen wij liever het voorbeeld van En geland en van Zwitserland en de tïoostendste uilslagen staan ons te wachten. A. E. 1 TE BERCHEM. Gaston V.... Wij hebben reeds gezegd dat Gaston V... zeer gekend was in de sportwereld. Gaston O... is niemand anders dan Gaston Vergouts, eerevoorzitter van de Rennersver- öenigingvan Antwerpen. Reeds van in 189S, toen pas 16 jaar oud, nam hij deel aan wiel rijders en zwemkoersen en wist er zich dik wijls te onderscheiden. Nadien werd hij handelaar en kon zicli dus niet meer met wlelrijden en zwemmen bezig houden, doch werd automobiolgeleider en als zulkdanig won hij ook verscheidene auto- koersen. Den dag dor verdwijning van M. Provo, is Gaston Vergouts twee maal ten huizo van Provo geweest, eens rond don middag on eens s'avonds. Hij verklaarde dat hij met Provo over zaken gesproken had en verlangde te weten hoe deze nu stonden. Toen Mad. Provo hem zegde, dat zij zeor ongerust was over het lang uüblijven van haren echtgenoot, verklaarde hij zulks ge makkelijk te kunnen begrijpen. Hij beloofde, 's anderendaags terug to koeren-, doch liet zich niet zien. Zulks verwonderde de familie Provo zeer: De diamanten van Vergouts Ondervraagd over de herkomst der dia manten, welke hij in den trein aan een in woner van Edegem liet zien, zou Vergouts verklaard hebben, dat hij deze diamanten moest verkoopen voor rekening van een per soon, wiens naam hem onbekend is, doch van wien hij eene persoonsbeschrijving opgaf. De policie wil nu trachten dezen persoon op te sporen, daar men vermoedt dat het de medeplichtige van Vergouts* is.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1