Belgie's onafhankelijkheid 'T m m 'T mm Be nieuwe zaak De Graeve IN DE BALKANEN Het openbaar onderwijs Achttiende jasi gang n' £34 1 c i mi Zaterdag 5 CcioSser 1912, «1$ DAGBLAD Tus-Stp bereidt zich. Uïtdesling uasi wajaesss isi ^Ibsissïë. Oarfegesa kost geld. Gorlogsföiaterieel in beslag gsSssissSen. Griekenland koogit oorlagsscbapen. Ce mobilisatie in Creta. I 50 scStepen opgesloten Een ultimatum Be mogendheiteit zijn niet eeussgezsrcil Lees onze u Laatste Berichten", 3 bladzijde De geheimzinnige verdwijning van een diamanthandelaar 2 CENTIEMEN WET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in idle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <gj» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 72S( Steenweg van V/ateriao, 72B. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AAN KON DIGI NOEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blaaz. «de regel) fr. 0.50 4* blaaz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelI. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 -fcii Wij vernemen uit goede bron dat Engeland aan ons land heeft te kennen gegeven, dat het weigert onze onafhankelijkheid te verdedigen indien wij zelf geene afdoende maatregelen gebruiken om den inval van alle vreemde legers onmogelijk te maken Van daar de samenkomst van Z. M. Albert I, met ministers de Brcqueville en Michel. Welk ook de hervorming weze, die ons te wachten staat, er is hier spraak van 's lands onafhankelijkheid. En dan hopen wij, zullen er noch katholieken, noch liberalen, noch daensisten meer te vinden zijn, maar enkel Belgen. ZE gelijks een half uur catechismus te leeren. Maar aan hun wonsch wordt geen gevolg gegeven. Dat is de on- rechtveerdigheid. Ongelooflijke verdrukking van de groote massa door eene handvol. Zie daar, na 27 jaar bestuur vau katholie ken de toestand der katholieke huis vaders in het katholieke België Ongelooflijk en toch zoo Maar er is nog meer. Een verbete- ringsvoorraad, door het Staatsbestuur aangesteld is gelast al de boeken na te zien en goed of af te keuren, die als schoolboek moeten gebruikt worden. En er bestaat ook een reglement dat aan dien verbeteringsraad den stren gen plicht oplegt al de boeken, wier inhoud eenigszins strijden zou met de goede zeden, of die fatalistische strek kingen hebben, uit de school te ban nen. En hoe denkt ge dat men zulks toe past Van die leesstukken waar willekeu rig alles weggevaagd wordt, wat met Godsdienst in aanraking komt, van die meesterstukken onzer Vlaamsclie dichters, waar men inleiding of eenig ander deel weglaat, omdat er spraak is van eene Angelusklok, daarvan ge wagen wij zelf niet. Wij bestatigen enkel dat wij onder dat oogpunt, weinig of niets meer af te leeren hebben van onze zuiderburen. Maar wat erger is, in die schoolboeken, door den Ver beteringsraad goedgekeurd, treft men een aantal verhandelingen en verhalen aan, waar men te lezen krijgt hoe een zieke, een weduwe, of welk ander mensch het leven moede en bezwijken de onder eene reeks ongelukken hem door de Voorzienigheid overgezonden, door eer.e zelfmoord een rampzalig einde vindt aan een rampzalig leven. Dat is te grof. Zijn sommigen met zulke zedenleer tevreden, wij niet. Zij hebben hun recht doen gelden, wij eischen dat men ook het onze eerbiedige; eischen dat men aan den kristen huis vader, die in overgroot getal is, het middel geve aan zijn kroost die opvoe ding te geven, die hij verkiest. De openbare school moet ten dienste staan zoowel van de kinderen dor kristene ouders als van de andere. Dat de katholieke regeering voor het publiek onderwijs niets, volstrekt niets heeft gedaan sedart 84, dat is zeker, dat staat vast, want liberalen en socialisten bevestigen het en die zeggen niets dan waarheid. Ons Staatsbestuur heeft wel zijn budget van openhaar onderwijs ver driedubbeld sedert dien tijd maar dat telt niet. Het getal der ongeletterden is mer kelijk verminderd sedert de katholie ken aan 't bewind zijn geraakt maar dat bewijst niets. Het aantal leerlingen, nu de lagere school bijwonende is schrikkelijk groot in vergelijking met hetgeen het vroe ger jaren was en het stijgt nog ge durig; maar dat wil niets zeggen. Het gouvernement bedreigt katho lieke gemeentebesturen, zoo wol als andere, wanneer ze niet rap genoeg gevolg geven aan adviezen van school opzieners die klassen ol onderwijzers bij vragen maar dal is ai van geenen tel. Onze landelijke katholieke regeering heeft meer, tien maal meer gedaan voor volksonderwijs, vakonderwijs, beroepsonderwijs dan iemand ooit had durven wenschen voegt daarbij dat ze met hun eigen geld nog eene heele legioen vrije instellingen hebben tot stand gebracht voor het onderwijs in alle graden, terwijl de liberalen en socialisten hun half dozijn inrichtingen op den hals hebben weten te schuiven Van al de lastenbetalers. Maar niettegenstaande dat alles, zijn zij en blijven zij de vijanden van het onderwijs. Liberalen en socia listen immers zeggen het, en wat die beweren staat vast, rotsvast. Hebben zij te klagen, ten onrechte, van ons Staatsbestuur, dan moeten wij rechtuit bekennen dat wij in zake openbaar onderwijs ook en met rede te klagen hebben van den huidigen toe stand. En ziehier waarom Wanneer een vrijdenker zijn zoon of dochter die naar eene officieële school gaat, van den leergang' van godsdienst wil ontslaan, dan bekomt, hij zulks oogenblikkelijk. Nooit werd aan der gelijke vraag gevolg geweigerd. Nooit zal er, in 't bijzijn van dat kind, in de klas nog een woord uitgesproken wor den dat met de godsdienstleer verwant is. Die huisvader bekwam dus recht. Maar om hem rechtvaardigheid te schenken begaat men eene schrome lijke onrechtvaardigheid. Immers, om 'lian enkelen leerling in zijne wijs- geerige overtuiging niet te kwetsen berooft men al de anderen van een onderwijs dat zij heel en ganseh door weekt wilden van godsdienstige prin ciepen. De eerste verlangt een onzijdig, totaal onzijdig onderwijs en aan zijn wensch wordt voldoening' geschonken. Maar de vijltig andere, die in dezelfde klas zitten en die toch ook Belgen zijn en belastingen betalen vragen eene ganseh kristene opvoeding. Zij houden zich niet tevreden met een gebedeken te prevelen voor en na de klas, en da- EEe Antwerpsche fcaueei. Gedurende do maand September 1912 werd deze haven bezocht door 557 schepen, me tende te samen 1.157.096 ton togen 567 schepen metende samen 1.094.403 ton in September 1911, zijnde dus voor 1912 eene vermindering van 10 schepen en en eene vermeerdering van 66.693 ton. Voor de 9 maanden van liet jaar bedroeg de totale beweging 5189 schepen, nietende 10.319.005 ton,tegen 5140schepen, metende 9.916.571 ton in 1911, zijnde in vergelijking met verleden jaar, eene vermeerdering van 401.443 ton. ASsoBiol eoi Tuberculosis.— Een Engelsch geneeskundig tijdschrift schrijft over de betrekking van alcoholmis bruik tot tuberculosis. De cijfers der sterf gevallen aan deze ziekte zijn voor 1910 217 per 100.000 inwoners in Frankrijk, 160 in Duitschland, Italië en Spanje, 1-16 in En geland en 139 in België. Op 100 Franschen dio overlijden tusschen den leeftijd van 20 en dien van 39 jaar, sterven er ruim 42 aan tuberculosis. Tusschen een groote sterfte aan deze vreeselijke ziekte en eon groot aikoolver- bruik bestaat or ontegenzeglijk verband. Trouwens liet alkoolmisbruik heeft een ruim aandeel, niet alleen in de 85.000 sterf gevallen die de tuberculosis in Frankrijk jaarlijks veroorzaakt, maar ook in ue 27.320 gewelddadige overlijdens, in de 7395 over lijdens aan aangeboren zwakte te wijten en in de 88.033 sterfgevallen tijdens liet eerste levensjaar. Belgische puikrs in den ws'eesïtdei Kapitein Blommaert, der le Gidsen, en de luitenanten Delvoie en Van Dooren, der 3® en 1® Lansiers, zijn, bij minis- terieele beschikking gemachtigd in dienst- kleedij deel te nemen aan don grooten ruiter- wedstrijd, te houden te New-York, van 16 tot 23 November. Onze Belgische ruiters zullen er vertegen woordigers van de meeste Europeesche legers ontmoeten en 't lijdt geen twijfel of zij zullen er hun best doen om de eer van 't Belgisch leger boog to houden. Gsoedle ftlaafpegel.— HetBelgisch Staatsblad meldt dat de op voorhand ge stempelde postzegels, bestemd voor het ver zendon van drukwerk en dagbladen, geldig zijn ganseh het jaar, waarin zij gestempeld zijn, en de twee eerste maanden van het volgend jaar. NADERE BIJZONDERHEDEN Gij de famiiie De Graeve Daar de gebroeders De Graeve geboren waren te Oostende, is het. dus niet te verwon deren dat zij daar nog familieleden wonen hebben. Zij hebben namelijk broeders en zus ters. D^ze weigeren te gelooven dat hun broe der Eugeen voor iets in de zaak zou betrokken zijn, ten ware het mogelijk ware,dat Eugeen in de hersenen geraakt, is. Hot dient hier ook nog gezegd te worden, dat Eugeen Do Graevo niet veel naar zijne familie omzag, en er dikwijls verscheidene maanden verliepen, vooraleer zij van hem taal of teeken kreeg. Do Graeve is wel de aanlegger der bandieterij Eugeen De Graeve zocht sinds lang, zich een onafhankelijk bestaan te verzekeren, 't Is daarom dat hij tiaar Venezuela wilde vertrekken. Hij had echter slechts geld ge noeg voor d3ii overtocht en 't is dan dat hij zich do bandieterijen der Fransche kerkplun- deraars herinnerde. Zijn oog viel al spoedig op de schatten der kathedraal van Namen, daar hij eene verzameling postkaarten bezat, waarop de bijzonderste stukken der verzameling afge beeld staan. Toon hij voor liot eerst met zékeren Victor Decren, over de plundering sprak, had hij echter met een mes de op schriften doorgehaald, zoodat Decren niet wist van welken schat er spraak was. Toevallig viel deze verzameling postkaar ten in handen der policie, die onmiddelijk opzoekingen deed en te weet kwam, dat de afgebeelde stukken tot de kathedraal van Namen behoorden. Eene waakzaamheid werd ingericht en in- lusschen smeedden de leden der bende, on der het geleid van De Graeve, hun misdadig plan voort. Het was De Graeve die alles inrichtte en men kwam als volgt overeen De Graeve, Claessens, De Bruyn en De- wael zouden zich om 8 ure achter den Half- eeuwboog bevinden, van waar zij met Claes sens, anto naar Namen zouden stoomen. Op Graeve's raad voorzagen zich de medeplich tigen van groene zeep, koorden en revolvers. Eens de buit bemachtigd, zou hij godeeld worden, en iedereen ging zijnen weg. Do Graeve zou met een velo, die op de auto vast gebonden was, uit Namen naar Antwer pen keeren en onmiddelijk naar Amerika vertrekken. De bende was wel tot alles besloten en De Graeve verklaarde dat hij voor zijne reke ning nam, dengene te dooden die hem in den weg liep. De Wael trekt zich achteruit. Bij do bijeenkomst dus, verklaarde een der bovengemelde schelmen, zekere Dewael, dat hij niet raedeging. De Graeve bedreigde hem met zijnen revolver en dwong hem, on der doodsbedreiging, naar Namen te gaan en te zien of de Kathedraal soms onveilig was, en door de politie in het oog werd gehouden. Claessens voerde dus Dewael in zijn auto tot aan de Luxemburgstatie en gaf hein zelfs nog twee frank om zijn weg-en weerkaartje naar Namen te bekostigen. Hij kwam er aan en volbracht zijne taak. Het duurde niet lang of de policie rond den tempel kreeg den spioen in 't oog. De kathedraal immers stond onder goede bewaking, 25 gendarmen en een goed deel policie in hui'gerskleeren zaten in de aanpalende straten verscholen. Turkije geeft het inzicht te kennen zich te bedienen van de Grieksche schepen om zijne troepen te vervoeren. Het heeft voor 35 millioen oorlogsraatorieel aangeschaft in Duitschland. Alle geschillen tusschen Jonge- en Oude-Turken houden op. Daar bestaat in dat land een onbeschrijflijke geestdrift. Officiers die hun ontslag hadden ingediend vragen om terug te worden aanvaard. De minister van oorlog van Turkije heeft hevel gegeven in Albanië oorlogswapens uit te deelen en daar kolonnen te vormen hij middel van de vrijwilligers. De hoofdman der Albanezen heeft aan Conslantinopel bericht gegeven dat hij met 300,000 man strijdvaardig is. Ce Bulgaren vragen Belgen of Zwitsers. Men weet nog eigenlijk niet goed wat de Bulgaren eischen of vragen. Naar het schijnt willen zij dat Macedonië door Belgische of Zwitsersche gouverneurs zou bestuurd worden. Turkijë heeft reeds eene overeenkomst aangegaan met don dienst der openbare schuld die maandelijks eene som van 500,000 pond ter beschikking zal stellen van Turkijë. De Lokal Anzeiger beweert dat het Servisch staatsbestuur 15 wagens oorlogsma- terieel heeft in beslag gehouden die uit Frankrijk naar Turkijë waren verzonden. Dat is poets wederom poets. Onder dat materieel waren er drij vliegmachienen. Engelsche scheepstimmerwerven hadden vier torpedobooton vervaardigd voor de republiek van Argentina. T Grieksch gouvernement heeft die oorlogsschepen aangeworven. Men weet dat dit eiland aan Turkijë toebehoort maar dat de inwoners met hart en ziel met doen met Griek onland. Op dit eiland alleen heeft men tot hiertoe 6000 vrijwilligers aangetroffen, die gereed staan om tegen den Turk te vechten. Meer dan 150 Grieksche schepen bevinden zich in de Zwarte Zee en in de Zee van Mar mara. Zij zijn daar opgesloten, daarTurkyë hun de toelating zal weigeren nog door deDar- danellen te varen. Men seint uit Sofia dat Bulgarië, Griekenland, Servië, en Montenegro gezamentlijk een dreigschrift of ultimatum aan Turkyë hebben afgegeven, waarbij zij spoedige en radikale hervormingen-vragen en dat zij aan Turkyë slechts 48 uren tijd laten om er op te ant woorden. Frankrijk, Engeland, Italië en Duitschland doen voelstapgen om de militaire geestdrift te koelen. Twee mogendheden werken tegen en beloeren nijdig elkander Oostenrijk-Hongarië en Rusland. Men beweert dat Rusland Turkyë aanspoort niet toe te geven. EïScSug] CireSa bezet Te Athenen heeft men het nieuws verspreid dat Fransche en Engelsche troepen het eiland Greta zouden bezet hebben. Die tijding verwekt daar eene groote opschudding maar vooral eene groote veront waardiging. oen zwaarlijvig persoon met een rossen haard. In dat geval is het zeker onmogelijk dat Gaston Yergouts den diamanthandelaar 's morgends zou omgebracht hebben. Anderzijds hoeft een chauffeur die veel met Gaston Vorgouts uitreed, verklaard, dat in dien hij aan de garage gaan vragen is om te verklaren, dat de automobiel van Vergouts niet buiten geweest was den Dinsdag, dag der verdwijning van M. Provo, zulks alleen was, omdat hij een klein ongoval met liet machien gehad had, waardoor er misschien moeilijkheden zouden ontstaan zijn. De kwestie der diamanten Ondervraagd over de diamanten welke hij aan een handelaar van Edegem zou te koop aangeboden hebben, heeft Gaston Y... ver klaard, dat hij ze van een onbekende gekre gen had. 's Anderendaags ontmoette hij hem óp- nieuw en daar hij zo niet kunnen verkoopen had, heeft hij ze hem teruggegeven. Donderdag morgend verbleef Gaston Ver gouts zeer lang in het kabinet van den onder zoeksrechter. Er was geld bij Vergouts Reeds was ook gemeld geworden, dat Vergouts een wissel van 5000 fr. le betalen had, op 1° Oktober en dat hij geen geld had. V., heeft tijdens zijn Verblijf in het gevang tweemaal aan zijne vrouw geschreven. Daar in zegt hij onschuldig te zijn aan de verdwij ning van Provo en wijst zij no vrouw de plaats aan, waar het geld lag om den wissel to betalen. De wissel is niet geweigerd ge worden, maar er was niemand thuis om hem te betalen. Hij vraagt geld om zijne eetmalen te betalen, welke Lij van buiten het gevang laat brengen. Belangrijk bericht Aan de inwoners van Brecht, Brasscliaet, St-Joh in 't Goor, 's Gravenwezel, wordt door de Diamantclub van Antwerpen eene premie van 2000 frank uitgeloofd, aan den persoon die het lijk zal ontdekken van den vermisten diamanlkoopman Provo, dat schijnt begraven le liggen in de bosschen of waters dier gemeenten. Inlichtingen Diamantclub, Pelikaanstraat, 58, Antwerpen^ Dewael verklaarde dat hij maar eens naar Namen gekomen was, daar hij te Brussel toch niets te doen had. Men vroeg inlichtingen aan do policie van St. Gillis. Er was niets op Dewael te zeggen, werd geantwoord. Zoo verliep de Maandag. Ondertusschen wachtten zijne medeplich tigen vruchteloos op Dewael zijn terugkeer. Dewael werd eerst Dinsdag morgend losge laten. Ondertusschen was het. onderzoek voort- gezegen al de medeplichtigen waren gekend. Claessens, De Bruyn en De Wael zaten spoe dig ir. 't droge. Toen de politie hij De Graeve binnendrong hij middel van een list, sprong Rorik juist uit zijn bed. Zij grepen hem vast, voor hij van zijn browning kon gebruik maken. Men nam hem het wapen af, alsmede de koord waarmede do koster moest gebonden worden. Het onderzoek. De Graeve weigert le antwoorden op de vragen welke hem gesteld werden. Hij ver klaart, dat ton gevolge der vroegere veroor deling welke hij onschuldig onderging, het hem te moeielijk is zich nu vrij le pleiten. De drie medeplichtigen betichten hem vooral. Zij zeggen dat hij do aanlegger van heel de zaak is en lien zelfs bedreigde, zoo zij zich niet moedig genoeg mochten toonen. De rechtspleging. Onder oogpunt van rechtspleging is deze zaak heel kiescli. De aangehoudenen kunnen natuurlijk niet vervolgd worden wegens in braak, daar deze zelfs geen begin van uitvoe ring had, doch, zij kunnen wel vervolgd worden wegens vereeniging van misdadi gers, met het bepaald inzicht misdrijven te plegen. Dat wordt door het strafwetboek voorzien. te Berchem Wat is er nu waar Men heeft reeds gemeld, dat een getuige beweerde M. Provo te Merxem gezien te hebben rond den middag. Hij bevond zicli alsdan in een autoirtobiel, in gezelschap van

De Volksstem | 1912 | | pagina 1