GEKROONDE HOOFDEN in de BALKANEN Be oorzaak van het geschil m Achttiende jaargang n; 235 Zondag 6 en Maandag 7 October 1912. O «r* m ^.30 BestuurderJ. Van Nufi'el-De Gendt. Wm Czaaar Ferdinand, van Eulgarië Koning reter I, van Servië Sultan Mahomed Y, van Tnrkijë Koning Joris I, van Griekenland Koning Hikolaas, van Montenegro Él 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN:" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 iranken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. (g* 55 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN "'E BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van tSaterioo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. O 60 3* biadz. (de regel) fr. 0.50 4® biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aanuon. (per regel) fr. 2,00 Rekl am en (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Indien de oorlog uitbreekt, zal Turkije in Bulgarije de geduclitste tegenstander ontmoeten, wijl deze Staat over een machtig en goed inge richt leger beschikt. Het Bulgaarsch veldleger op oorlogsvoet bestaat uit 288 bataljons, van elk 1000 man sterk, samen dus ongeveer 280,000 man. De ruiterij bestaat uit eene brigade van zes regimenten, samen 10,000 man, waarbij ook nog eene divisie ruiterij van vier regimenten zal gevormd worden. De veldartillerie telt 108 batterijen, 54 van zes en 54 van vier stukken. Zij is zeer modern en goed afgericht. Verder zijn er een 15-tal berg-hoi witsers en vestingsbatterijen. Het gewoon Servisch leger op oorlogsvoot is ongeveer 120,000 man sterk. Met de reservisten van de tweede lijn, kan deze sterkte tot 180,000 stijgen. Hierbij dient echter gezegd dat de reservetijd maar bepaald is op 8 jaar, zoodat, wordt de tweede ban opgeroepen, dit leger nog kan ver meerderd worden met 50 tot 60,000 man, om te komen tot ongeveer 235,000 man. De Servische artillerie is doorgaans goed en beschikt over snelvuren- de Schneider-Cadet kanonnen. Evenals in Bulgarië zijn vele der hoogere officieren geschoold gewor den in den oorlog van 1870-71, Griekenland, Servië, Bulgarië en Montenegro hoorden eer tijds toe aan Turkyë. Beurtelings hebben die volkeren zich vau Turkyë afgescheurd en hunne onafhankelijkheid werd erkend door het Congres van Berlijn. Maar de schrikkelijke vervolgingen welke zij van den Turk hadden te lijden gekregen, hadden een haat verwekt die niet zoo gauw was afgekoeld. Die haat groeide van dag tot dag aan, naarmate men zag hoe Turkyë de kristene bevolking mishandelde van Albanië, Macedonië en Creta. Deze drij streken hebben alles te werk gesteld opdat de Europeesche mogendheden hun lot zouden verbeteren. Degelijke hervormingen wierden sinds lange jaren aan Turkyë opgelegd. Tot hiertoe werden ondanks alles, die maatregelen niet toegepast. De toestand der Macedoniërs, Albanezen en Cretensers, bleef even akelig. Van daar de misnoegdheid en gedurige opstanden dezer laatste inwoners. Bulgarië, Servië, Montenegro en Griekenland, eischen nu dat er daar einde wordt aan gesteld. Onder strategisch oogpunt is do ligging van Turkyë, aan de poorten van de Zwarte Zee en van den Archipel, van het allergrootste belang. Die Constantinopel in-handen heeft, be zit den sleutel van dien doorgang. Het is dus niet te verwon deren dat er al de groote natiën naar hunkeren. Maar liever Europa in rep en roer zetten dan Turkyë in eene andere macht te zien overgaan. Zonder dien afgunst tusschen de Europee; sche Staten ware Turkyë al lang van de kaart verdwenen, De sterkte van bet geheele Turksche leger op oorlogsvoet beloopt, naar mon berekent, 744,750 man voetvolk (geweerdragende), 33,225 man ruiterij, 328 mackiengeweren. 876 snelvuurkanonnen en 894 an dere kanonneu. Het voetvolk is gewapend met Mausergeweren 1903, maar heeft ook nog talrijke afdeelingen welke met andere geweren voor zien zijn. Van al deze troepen hoort echter een aanzienlijk gedeelte in Azië tehuis en de geheele legermacht, die Turkije in Europa kan bijeenbren gen, bedraagt hoogstens 549,000 man. Men geeft aan dat land den bijnaam van Zieke Man of Me- laatsche omdat het, één voor één, alle provinciën ziet afscheuren en onafhankelijk worden, juist lijk een Melaatsche die beurtelings al de deelen van zijn ziek lichaam verliest. Geen land wordt slechter bestuurd dan Turkyë. Alle natiën zijn *t ak koord om te zeggen dat'Turkyë als een zwarte vlek maakt op de kaart van Europa. Zal die vlek eens verdyijnea f Het Grielcsche leger op oorloge voet is, volgens ambtelijke gegevens 115,000 man sterk en he. landelijke leger (burgerwacht) 75,000 man. Indien Griekenland echter 80,000 man te been brengt, zal het een schoon cijfer zijn. De artillerie is tamelijk modern. De Grieksche vloot kan aau Turkyë nogal eeuigen last berokkenen zij omvat 20 slagschepen met ongeveer 4000 man bemanning. ■i y x-t - - /i Montenegro is een staat van iets meer dan 300,000 inwoners, waar echter iedere weerbare man dienstplicht verschuldigd is van 18- tot 60- jarigen ouderdom. Een bestendig leger is er niet, doch alleman is er zeer bedreven in het wapenhanteeren. Men berekent dat Montenegro in oorlogstijd zoowat 35,000 mar. voetvolk en 1000 man artillerie (verdeeld 'in 12batterijen) zoukunnon te been brengen. Hel land beschikt byvcndien over een overvloodigen wapen- en schietvoorraad.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1