V.'cest op uwe heette WIJZE PIET. JD-A. G> B TLm 13 'T EEN EN 'T ANDER Dooöelijk automoMslongelüIi Wereldtentoonstelling van Gent 1913 Achttiende jaargang n' 237 Woensdag 9 October 1912. De slachtoffers van het vliegen IN DE BALKANEN 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. I Kericstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) Ir. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,09 Gemengd nieuvrs(perregel) fr. 2,00 Recht, lierscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Jean Jacques Rousseau, de groote Fransche schrijver, tot wiens verheer lijking eenigen tijd geleden groote fees ten in Frankrijk plaats grepen, schreef vooraan het eerste blad van een zijner boeken De jongeling of de jónge dochter, die dit werk leest, is verlo ren. n Siddert on huivert niet te zeer, wan neer gij u der. talentvollen schrijver inbeeldt, die wetens en willens zijne natuurlijke begaafdheden gebruikte om uwe kinderen in 't verderf te stor ten. Bekent dat hij dan nog ten min ste zoo rechtschapen was ons op voor hand te verwittigen. Hij deed lijk de apotheker die op hetfleschje een doods kop plakt met de woorden vergift er onder, opdat iedereen aan de beko ring zou weerstaan, eens van den in houd te proeven. Maar siddert en huivert wanneer gij u en uwe kinderen omringd ziet van J. J. Rousseau's volgelingen, die met hetzelfde inzicht te werk gaan maar met minder talent en minder recht schapenheid. Wij spreken hier niet van dagbladen en boeken die den katholieken gods dienst aanranden. Wij beduiden niet bet verderf onder godsdienstig oog punt, maar wel onder opziebt van ze den, Dat ouders die hunne kinderen be minnen, en ze doodgaarne zien, die voor bet welzijn van hunne kinderen alles zouden opofferen, dat die soms zelf dergelijke bladen en schriften in handen nemen,,dat is al af te keuren voorzeker. Maar de onverschilligheid waarmede zij diezelfde bladen en schriften in handen laten hunner kin deren, dat gaat alle begrip te boven. Men zou- zeggen dat zij er op uit 'zijn de étiquette vergift van de fleschjes te rukken, opdat hunne kin deren er des te gemakkelijker en te eerder zouden van proeven. De ouders azen naar politiek, naar buitenlandsch nieuws, naar binnen- landsche gebeurtenissen, sport enz. Maar de jongere azen naar een feuille ton een literaire deel. Moeders, vaders, wanneer gij een antikatholiek en antigodsdienstig blad in huis hebt en, vooraleer het op uwe tafel te laten liggen en in handen uwer kinderen te laten komen, lees dat feuilleton lees die partie litté raire lees vooral eens aandachtig a! de aankondigingen dio op de vierde bladzijde voorkomen. En als ge dan vindt dat uwe kinde ren dat mogen lezen en dat bet zelfs raadzaam is zulks in hunne handen en onder hunne oogen te leggen, dan zult ge ons wel 'toelaten sterk te twijfelelen of uwe liefde voor uwe kinderen wel zoo groot is als gij beweert. En beeldt u niet in dat wij spreken van eenige bladen bij uitzondering. Het gevaar dat uwe kinderen bedreigt is veel grooter. Weet het wel, wij ma ken hier geen gewag van dagbladen lijk Le Peuple b. v. Wij bedoelen bier meest liberale gazetten, en vooral een liberaal dagblad dat in vele huizen is binnengeslopen. Wij zouden wel willen weten of een deftige huisvader, tot welke partij hij dan ook behoore, zou dulden, nadat hij 'lie feuilletons en die aankondigingen heeft gelezen, dat blad in handen te laten komen van zijne vrouw. Wij da gen de deftige huismoeders uit zulks to kunnen lezen zonder eenig gevoel van schaamte en verontwaardiging. Wij dagen ze uit dan nog te dulden dat dochter of zoon onder hare oogen, dat dagblad nog in handen neme. Ouders, indien het waar is, dat gij leeft voor uwe kinderen, dat gij enkel uw geluk vindt in het welzijn van uw kroost, o weest dau op uwe hoede weest dan toch de eerste niet om hun zelf die lectuur voor te leggen die voor hen moet wezen als een schoon flescbje zonder doodskop, dat hevig vergift bevat. Vergeet niet dat de volgelingen van J. J. Rousseau talrijker zijn dan ooit met dat verschil dat ze niet open hartig, lijk hij, zeggen welk hun doel is. Vergeet niet dat met de zedeloos heid, de schaamteloosheid en de schan de in uw huis zullen dringen en dat uwe droefheid en uwe wanhoop dan des te grooter zullen zijn, dat gij zelf, door uwe handelwijze, deuren en ven sters hebt opengezet om ze binnen te roepen. Een huisvader. Be (internationale Tentoon- Stellingen^ Dinsdag aanslaande werd in eeue der zalen van den Reichstag, te Berlijn, de diplomatieke konferencie C internationale tentoonstellingen geopend, bijeengeroepen door de keizerlijke Duitsche regeering. De gevolmachtigde afgevaardig den voor België zijn de heeren baron Beyens, Belgisch gezant te Berlijn Gnstaaf Francotle, gewezen minister, voorzitter van het Belgisch komiteit der tentoonstellingen in den vreemde, «n Jan Dubois, algemeen sekretaris bij het ministerie van nijverheid en arbeid. Kat Eatnvericn wasa wereld lijke aiefceastliessatej-s. Stom- weg- j agon onze papenvreters de nederige gas'huisnonnen weg uit de hospitalen, om ze te vervangen door wereldlijke zieken diensters. Aldus handelen zij tegen den wensch der zieken en der goneesheeren in. Als zij zelf echter ziek uofden, dan roepon zij zonder uitstel eene non hij hun ziele bed nuiar voor den armen wroeter steekt liet zoo nauw niet. Doch thaiia wordt de zaak. kluchtig, ware zij met zoo droevend Te Brussel kan men geene wereldlijke ziekendiensters meer vinden. Ondanks de aantrekkelijke beloften goed eten, veel verlof, schoone jaarwedde, pensioen en wat weet ik al, ondanks dat alles blijven de jufirouwen achteruit,, en de visch wil niet hij ten. Iets anders immers is daartoe noodig zelfopoffering-En dat koopt en verkoopt men niet In de SCïsmes*, Zooals men weet, was M. Beernaert het oudste lid der Kamer. Door de dood van den volksvertegenwoor diger van Thiolt-Rou3selare is M. De Win ter, katholieke volksvertegenwoordiger van Antwerpen, thans de ouderdomsdeken. M. De Winter is 80 jaar oud. Komen ver volgens MM. Delvaux, van Antwerpen Visart de Bocarmë, van Brugge Louis Huysmans, van Brussel Heynen, vau Vir- ton, en Woeste, volksvertegenwoordiger van. het arrondissement Aalst. Eöj de briefdragers. Vóór eenige dagen meldden wij dat de heer minis- ler van oorlog, in akkoord met den heer de Broqueville. minister van spoorwegen, post en telegraaf, besloten had de soldaten-brief dragers af te schaffen en dat de dienst in do kazernen door deburgeriijke briefdragers zou gedaan worden. Die maatregel zou de uit slagen niet opgeleverd hebben die men er van verwachtte, en de soldaten-briefdragers heb ben voorloopig hunnen post hernomen. Hij maakt zich boos omdat wij hem den raad gaven eens naar Lourdes te gaan, daar te zien en te hooren. Hij antwoordt dat wij hem vermaledijden en verketteren en dat hij aan mirakels niet gelooft. Vermaledijden en verketteren Is zulks bij ons de gewoonte? Die brave heer herleze eens ons artikel en hale er een enkel woord uit dat op vermaledijding doet denken. Hij gelooft aan geen mirakels. Dat is ten minste met verstand gesproken en het is in zijn belang, niet aan mirakels te gelooven. Ware het anders, dan viel heel zijn philosophische stelsel in duigen. Men kent de gewone handelwijze van de tegenstrevers van Lourdes, bestaande in het toekennen van al de genezingen te dier heilige plaats aan de godsdienstige geestes- opwinding, en het verzwijgen of kortweg loochenen der best gestaafde gevallen die klaarblijkend genoeg daaraan niet kunnen toegeschreven worden. De geschiedkundige wezenlijkheid vaststellen van eenige der groote genezingen van Lourdes is dus het beste middel om de niet-geloovigen te ver plichten aan het bestaan van mirakels te ge looven. Wij zouden inderdaad talrijke ge tuigenissen van geneesheeren-vrijdenkers kunnen aanhalen, welke het bovennatuurlijk karakter van oogenblikkelijke genezing van organische verscheuringen bekennen. Le Peuple en Le Journal de Charleroi hebben dezelfde bekentenis gedaan. Welnu, in algemeenen zin moeten wij ge looven dat Lourdes zulke genezingen voort brengt, want 1° de gevallen van dien aard zijn gemakkelijk te bestatigen men moet geen kleermaker zijn om eene scheur in zijn kleedsel te bestatigen 2° die genezingen werden bekend gemaakt op het oogenblik zelf dat zij voorvielen, wat aanleiding gaf tot gemakkelijk wedersprakelijk onderzoek 3° zij werden nagegaan door duizenden ge tuigen, waaronder een goed getal getiees- heeren, Bewijzen wij die laatste bevestiging met in het kort de geschiedkundige proeven van eenige bijzondere genezingen aan te halen. De gebochelheid van Leonie Chartron die qogenblikkelijk verdween in het Bad was oestatigd fdoor drie prinsen der wetenschap, Piorry, Bouvier enNelaton Zal men zeggen dat die academiekers Nélaton was genees heer der Keizerlijke familie van Frankrijk onbekwaam wareneenen bult bijeenen bulte naar te bestatigen De tering welke de lendenwervels van Jeanne Tulasne opvrat is bestatigd geweest door zeven geneesheeren op het bevinden der meest zekere kenteekens van de Pott- ziekte. Welnu, niet alleenlijk werd deze dochter terstond genezen, maar nog op zulke volmaakte wijze als hel nooit hij eene natuur lijke genezing voorkomt* Eene wetenschappelijke studie, volgens al de regels der kritiek, werd over dit belang wekkend voorval uitgegeven doorC. Bertrin.. De niet-geloovigen hebben de diepste stilzwij gendheid over dit boek bewaard. Autour (1 un Miracle Belgische uitgave, 1,50 fr., hij Gélon, te Gilly Maria Lebranchu, aangedaan van long ontsteking in den derdegraad, was door een dozijn goneesheeren dor gasthuizen te Parijs veroordeeld. 'Talrijke ontledingen hadden eenen buitengewonen overvloed van hacielen van Koch doen kennen. Men W9et dat Zola, getuigen van hare ziekte en hare genezing, zich niet schaamde de feiten te verdraaien. In zijn werk over Lourdes, doet hij de miraku- Ieuze genezene in een hospitaal sterven ten gevolge eener voorgewende hervalling, al hoewel zij tegenwoordig nog ten volle ge zond is. De afgrijselijke zweer, die op eene opper vlakte van 32 centimeters het been van Joachim Dehaut uitvrat, is onderzocht ge worden door talrijke getuigen, waaronder drij geneesheeren. (Zie Bertrin.) Mej. Levêque had eenen dubbelen etter buil op het voorhoofd welke reeds zeven maal nutteloos gesneden was Maria Borel liet ai de drekstoffen langs zes oponingen wegloopen do ongeneesbare wonden van Alliaume en van Gargam hebben het voor werp uitgemaakt vau rechterlijke onderzoe ken en tegenonderzoeken. Het zijn de Fran sche rechtbanken, in eersten aanleg, daarna in beroep, die, na wedersprakelijke genees kundige onderzoeken, uitspraak gedaan heb ben... In al deze wonderlijke genezingen weigert de gezonde rede de mogelijkheid van eene missing aan te nemen de wonden waren tastbaar en de getuigen menigvuldig... Dus, besluiten wij met doktor Vander Eist die over tijd voor de Fakulteit der genees kunde te Parijs, zonder eenige tegenspraak te verwekkenbevestigde dat men zich te Lourdes bevond voor onmidd 'ilijke organi sche genezingen in-vlies besluitingen van teringsmiddenpunten, vorming van beenach tige vernauwingen, herstellen van weefsels, enz. En daar onze tegenstrovers de stout heid hebben dozo wel bewezon feiten to loochenen, besluiten wij ook dat zij geon be trouwen hebben in hunne uitleggingen van natuurlijke orde. Zij begrijpeu genoeg dat zulkdanige genezingen, de levenswetten overschrijdende, een antwoord van God zijn op het beroep door het gebed. Te Lourdes bidt men... en geneest men. Debetrekking tusschen oorzaak en gevolgis klaarblijkend vandaar de noodzakelijkheid voor de onge- loovigen de echtste bewezen feiten te looche nen. Helaas do vooringenomenheid N. B. Nopens dit vraagpunt zijn wij, geloovigen, ten volle vrij. Het belang zelf van onzen Godsdienst verplicht ons tot eene groote voorzichtigheid. Ons geloof is niet ge steund op Lourdes. Onze bestrijders hebben dezelfde onafhankelijkheid van geest niet, want voor hen is het bewijs van een enkel wonder van Lourdes, eene volledige neer laag. Een enkel bewezen mirakel slaat den bodem in aan al hunne wijsgeerige stoffel ;jk- heidsleer. Van daar komt de moeilijkheid van een vrijdenker te bekomen een volstrekt wetenschappelijk onderzoek over de gebeur tenissen der grot te doen. Vreeseiijk ongeluk tijdens de vliegweek van Berlijn. Twee dooden. Tijdens den laatsten dag der vliegweek van Berlijn is een Treeselijk ongeluk ge beurd, dat het leven kostte aan een vlieger en zijn passagier De vlieger Alig was rond 5 ure 's namid dags opgestegen, met zijn helper Liehau, om den prijs der langste vlucht met passagier te betwisten. Op dat oogenblik waren ook nog negen andere vliegers met hunne toestellen in de hoogte. Alig vloog op eene hoogte van ongeveer 200 meters, boven den grooten hangaar, toen eensklaps een der vleugels van sijn toe- stel loste. Het evenwicht gebroken zijnde, begon het toestel met vreeselijke snelheid op zich zelf te draaien en plofte dan met dui zelingwekkende snelheid ten gronde. Op hetzelfde oogenblik sloegen groote vlammen uit het verbrijzelde toestel op. Men kon nog spoedig de vlammen oitdooven en onder de puinen van het vliegmachien vond men het half verkoold lijk van Liebau. De andere, Alig, was uit het toestel gevallen en lag verpletterd ten gronde. Hij ook had op gehouden te leven. De twee lijken waren zoo ijselijk ver minkt, dat de geneesheeren van dienst ver klaarden nooit zulk vreeseiijk schouwspel gezien te hebben. Een onderzoek is geopend, daar er gezegd wordt dat de commissie gelast met het na zicht der vliegtoestellen, Alig had laten ver trekken, hoewel zijn toestel op verro na niet in regel was. Alig was slechts 20 jaar oud. Hij had eenige maanden geleden zijn brevet beko men. Zijn mecanicien was 32 jaar oud en laat eene weduwe met 3 kinderen achter. nabij fflapiembourg. Een Brusseisch wisselagent gedood. Tusschen de gemeenten Neuvilles en Ma- riembourg is een erg automobiel ongeluk gebeurd. Een automobiel, waarin M. Raymond Re naux, wisselagent te Brussel en vier vrien den hadden plaats genomen, keerde in volle snelheid naar Brussel terug, toen eensklaps de stuurstang brak. De auto week van den goeden weg af en kwam in een ravijn, 6 meters diep terecht. M. Renaux werd op den slag gedood, ter wijl zijne gezellen slechts onbeduidende kwetsuren bekwamen. De auto werd geheel verbrijzeld. M. Renaux en zijne vrienden hadden Za terdag namiddag Brussel verlaten, om een uitstapje te doen in de Ardennen. Zij zouden Zondag avond terug zijn. De broeder van M. Renaux werd per tele foon verzocht zich onverwijld naar Neuvilles te begeven, daar zijn brocdor het slachtoffer geworden was van een org ongeval. Hij moest hem niet meer levend vinden. Do oude vader van M. Renaux, een ge- pensionncerd officier, werd mot de noodige omzichtigheid op de hoogte gebracht van hot schrikkelijk ongeluk dat hem treft. Turkije belooft hervormingen Artikel 32 van het verdrag van Berlijn voorzag groote hervormingen in het hes! uur van Macedonië en Albanië. Tot hiertoe bleef dat artikel onuitgevoerd. De ministerraad van Turkije heeft Zondag laatst besloten dio horvormingen toe to pas sen in Macedonië en ook, met enkele wijzi gingen in Albanië, daar de toestand en do noodwendigheden daar juist dezelfde niet zijn. Men verzekert dat (lil besluit van het Turksch Staatsbestuur ganscli vreemd is aan do drukking der Europeesche Mogendheden mits deze. tot hiertoe ten minste, nog geene voetstappen te Constantinopel hebben kunnen aanwenden. De mobilisatie is voltrokken in Turkije Gisteren Maandag was het de laatste dag voor het binnenkomen der reservetroepen in Constantinopel. Do straton der stad waion opgepropt van soldaten die vol geestdrift en met vlaggen aan het hoofd naar hunne ka zernen trekken. De Grieksche schepen blijven te Constantinopel vastliggen Het Turksch Staatsbestuur heeft tot hiertoe nog geen sevolg willen geven aan do vrarig van Griekenland, de Grieksche schepen lo.s te laten en vrij, daar toch de oorlog niet was verklaard. Turkijë heeft zelf op elk der aangehouden schepen eene wacht geplaatst van Turksche officiers en matrozen. Weeral schermutselingen Wij deelen onder alle voorbehoud de vol gende tijding mode Op 7n October zijn er botsingen ontstaan tusschen de Turksche en de Grieksche wach ten, aan de grens van Metzoco. Uit Monastir bericht men dat pogingen worden aangewend om de Bulgaarsche be volking van Turkijë tot den opstand te krij gen zij doen zulks vooral in den Sandjak van Novi-Bazar. Anderzijds meldt men dat Servische troe pen gepoogd hebben do grens over te steken maar er niet zijn in gelukt. Vergadering van de Skouptchina in Servië Dezelfde tooneelen, juist lijk in de Sobra- nië van Bulgarië hehben hier plaats gegre pen. Heel de vergadering was eensgezind ora de gedragslijn van het Staatsbestuur goed te keuren, uitgenomen een socialist, M. Lapt- chevitch. Deze wou wel een verbond met de andere Balkanstaten maar op economisch gebied en niet op militaire grondvesten, iets in den aard van den Duitschen Zolverein. Engeland wacht Al de groote Europeesche mogendheden hadden reeds hunne bijtreding beloofd om een gezamenllijk opkomen in de hoofdplaat sen der Balkaansche Vorstendommen. Het antwoord van Engeland werd enkel Zondag laatst in den nanoen opgesteld en werd gis teren nacht slechts overhandigd. Al de groote Fransche dagbladen zijn liet eens om dat talmen te betreuren. Gansch tegenstrijdige meeningen Een Bulgaarsche Staatsman is van meaning dat hot handhaven van den vrede vooral af hangt van do handelwijze en de vorstand houding tusschen Rusland on Oostenrijk- Hongarïê. Uit Constantinopel seint men dat het ge vaar van oorlog niet is verdwenen maar toch fel verminderd. Volgens de Zeit zou een oud-minister van Montenegro verklaard hebben, dat de koning van Montenegro gemobiliseerd had tegen wil en dank. Diezelfde Zeit luidt ook nog eene andere klok en geeft een bericht weer uit Soda, volgens hetwelk de tusschenkomst der mogendheden op niets zou uitloopen en men het begin der vijandelijkheden voor het einde der week mag verwachten. De Fransche pers deelt diezelfde meening. Do Matin van Parijs verklaart dat, indien de oorlog uitbreekt, het uitsluitelrjk de fout is van Europa dat weeral niet t'akkoord kon geraken en vooral de fout van Engeland, Rusland en Oostenrijk. De openbare meening in Duitschland Niemand gelooft hier aan een wellukken van de pogingen der Europeesche Mogend heden. Het is algemeen gekend dat Oosten- rij k-Hongarië wil vrij blijven, in geval van oorlog, naar goeddunken te handelen, en daarom geene enkele verbintenis wil aan gaan die voor de toekomst eenige verplich ting zou kunnen bijbrengen. Zekere dagbladen zeggen zelfs dat de eet lust van O os ton rijk, sedert het Bosnië en Herzegowina heeft binnengesmuld, nog fel is gescherpt. Methodisch en met eene bewonderens waardige eenheid, richt de Tentoonstelling van Gent(1913), welke eene groote in ternationale stad zal uitmaken, hare pa leizen op,breidt zij hare hallen uit en teekent op den horizont hare groote en grootsche bouwkundige lijnen af en men kan zich va» heden af een gedacht vormen van de groot sche uitgestrektheid dor onderneming, wel ke de tentoonstellingen, lot heden in België gehouden, verre te hoven gaat. Het is moeielijk den verrassenden en be- wonderenden indruk weer te geven, welke, reeds op dit oogenblik,de bezoeker der Gent- sche wereldfoor ondergaat. Maar men kan, bij middel van verg* 1 ijkingen, zich in den geest het grootsch en majestatisch karakter verheelden welke hel geheel vormen zal. De oppervlakte der tentoonstelling van Luik in 1905, bedroeg 70 hectaren; de ten toonstelling van Brussel in 1910 besloeg 93 hectaren de tentoonstelling van Gent, be helst reeds 130 hectaren. De hallen besloegen in Luik, 135 duizeud meters vierkant te Brussel 150 duizend me ters vierkant te Gent behelzen zij 210 dui zend meters vierkant. De Fransche afdeeling beschikte te Luik over 32 duizend meters vierkantte Brussel, 34 duizend meters vierkant en te Ge.nt zal zij eeno opervlakte innemen van 52 duizend 375 vierkant.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1