BUITENLAND. 0NPLICHTIG De moord op een diamanthandelaar Ie Eerchsm. NIEUWSBERICHTEN, Eene tweede aanhouding. 2 DE VOLKSSTEM 9 OCTOBER 1912 Do Duilscher afdeeling had te Brussel IS,250 meters vierkant noodig; te Gent heeft lij eene oppervlakte van 15,000 meters vier kant. De machten- en mekaniekhall te Brussel telde 10,992 m. v. te Gent behelst die hall of galerie, 19000 vierkante meters. In de galerie der ij zeven wegen beschikte men te Brussel over 5,592 meters vierkant te Gent beschikt men over 5.980 meters vier kant. De Belgische afdeeling beschikt te Gent over 41,900 meters vierkant en er zal insge lijks eene internationale afdeeling zijn van 10 duizend 640 meters vierkant. Te Brussel waren er 24 landen officieel vertegenwoordigd tot heden hebben reeds 20 vreemde landen hunne toetreding aan de Gentsche tentoonstelling ingezonden. Er zal te Gent een Koloniaal Paleis zijn van 9,000 vierkante meters een paleis van Schoone Kunsten van 12,000 meters vier kant eindelijk een fees'paleis, behelzende 31.000 meters vierkant aan hallen (omtrent 7 Engelsciie acres). Dat gebouw zal dus veel grooter zijn dan hel Cristal Palace, te Londen. (Sydenham). Frankrij K Erge oploopen. In den nacht van Zon dag tot Maandag, hebben te Sint Malo erge botsingen plaats gehad tusschen steenbak kers en werkstakers. Een meestergast kreeg drij revolverschoten in volle borst. Zijn toestand is wanhopig. Verscheidene aanhoudingen werden gedaan. DuitsclilandL. Samenstelling van het leger. HetDuit- sche leger is op heden sainongesleld uit 655.914 officieren en onderfficieren welke verdeeld zijn als volgt 413 generaals 695 kolonels of bevelhebbers van regimenten 2659 boogere officieren 7109 kapiteins 16.161 luitenanten 't zij een totaal van 27.037 legerofficieren 2307 officieren ge hecht aan den gezondheidsdienst 810 vee artsen 1154 rekenplichtigen 2 muziekop- ziohters1193 kontroleurs. Er zijn in 't geiieel 92.347 onderofficieren, verdeeld als volgt 506 muziekmeesters 1285 hulprekenplichligen 92 boogdragers van de Beiersche Koninklijke Wacht 11 luchlpiloten 6128 sergent-majors en wacht meesters 5834 muzikanten 638 tamboers- majors 2442 ziekenoppassers en 63.102 kor- poralen. Het Pruisisch leger telt 412.346 man het Boiersch leger 58.480 man het Saksisch leger 39.820 manhet Wurtembergsclr leger 20.245 man enz. 126.480 peerden worden in het Duitsche leger gebruikt. Herziening van de Beiersche grondwet. Het gerucht loopt dat de Beiersche grondwet zal gewijzigd worden. Zooals men weel is de koning van Beieren krankzinnig en heeft da regent zijn 91e jaar bereikt. Het Beierscli volk vraagt de benoeming van den zoon van den regent als koning. Spanje. Tempeesten en overstroomingen.Hevige tempeesten gepaard met overslroomingen teisteren de Oostkust van Spanje. In de pro vincie Alicante namelijk staalde streek onder water en zijn verscheidene huizen onbewoon baar geworden.'Eene wieg, waarin een kind zich bevond, is weggespoeld en het wichtje is verdronken. De schade is zeer aanzienlijk. Denemarken Opening der kamer. Maandag zijn de beide kamers geopend. Koning Christiaen heeft eene troonrede uitgesproken in dewel ke hij de meening heeft uitgedi u :t welhaast bezoeken te doen aan al de monarken der verschillende landen. Hij heeft ook aange- 6® vervolg. Weinig uitzicht scheen er aanvankelijk ▼oor den rechter te bestaan, om den dader of de daders van het gruwelfeit te ontdekken niets was er aanwezig, waarop zich gevolg trekkingen konden bouwen. Wel was er tus schen de takjes en drooge bladeren, die de kortstondige rustplaats van het ziellooze over schot des vermoorden hadden overdekt, een zakmes gevonden, doch een mes aan hónderd andere gelyk, waaraan zelfs geene sporen van bloed kleefden en waarmeê bovendien, vol gens de verklaringen der geneesheeren, de wonden ook niet konden zyn toegebracht. Wie zou er aan deuken dat een voorwerp, zoo onbeduidend in dit geval, eenig licht zou verspreiden De rechter, die zoo zelden de ge ringste omstandigheid uit het oog verliest, dacht er tenminste niet aan. En toch dat mes bleek weldra een voorwerp van het uiterste belang te zijn. Nog denzelfden dag werd het lijk naar de kleine stad, tot welker rechtsgebied het dorp destijds behoorde, overgebracht. Onder diegenen,die zich in de dorpsraadkamer hadden verdrongen, om huiverende het lijk van den vermoorde aan te staren, behoorde ook baas Vervliet, dezelfde, dien wij in de woning van Van Reeven hebben aangetroffen, en die, zooals wij ons herrinneren, vergezeld van zijnen zoon, den houthakker en den vreemdeling op den weg had ontmoet. Bij den aanblik van het droevige overschot meende hij eenige gelijkenis met den bewus- ten reiziger tebesi uren, en eene ontzettende gedachte schoot hein plotseling voor den kondigd dat in den loop der aanstaande zit ting verscheidene hervormingen zullen moe ten gebracht worden aan zekere wetten die de grootste voordeelen aan helDeensche volk zullen opleveren. Italië Het vredeverdag. Verscheidene Ita- liaansche bladen, vijandig aan het bestuur, laken in hevige bewoordingen de voorwaar den van het vredeverdrag. Volgens hen is Italië te toegevend geweest om de voorwaar den aan te nemen en heeft onachtzaam ge weest om uit den neteligen toestand, waarin Turkyë zich bevindt, profijt te trekken. De meest invloedhebbende bladen van Ita lië nochtans, stellen volle vertrouwen in het landsbestuur en drukken den wensch uit dat alles ten voordeeligste mogelijk zoude ge schikt worden. Kongres. Maandag morgend, werd op het Kapitoliuin het 8e congres geopend van sociologie, voorgezeten door graaf di San Guliano, minister van Buitenlandselie Zaken. Verscheidene ministers en hooge ambtenaars namen er deel aan. M. Trompeo, hulpburgemeeslor, heeft de kongressisten verwelkomd in naam van de stad Rome. Verscheidene redevoeringen werden daarna uitgesproken. F»erzië Nieuwe spoorweg. Het programma van ltet nieuw kabinet bevat onder andere het aanleggen van eeuen spoorweg die de Per zische golf aan de Kaspische zee zoude ver binden. Vreemde kapitalen zijn er toe noo dig. Gliina Bandietenstreken in Mandchourië.Ban dieten hebben de stad Huluhung aangevallen en na alles geplunderd te hebben, namen zij den hoofdman in hechtenis mede. Oostenrij lx Woelingen. Op 23 Mei laatst, hadden te Bucharest oproerige betoogingen plaats. Verscheidene manifesteerders werden aange houden en zijn nu voor de rechtbank ver schenen. Men heeft ze verdeeld in 5 groepen. De eerste groep bevat 43 aangehoudenen. Een dezer is veroordeeld lot 3 jaar gevang en de andere tot verscheidene maanden op sluiting. Men ziet dat de Oostenrijksche rechtbanken nog al streng te werk gaan. De lijkplechtiyheden van het slachtoffer. Maandag morgend hadden onder een groo- ten toeloop van vriendon en bekenden, de lijkplechtigheden van den ongelukkigen Ka- rel Provo plaats. Daar meest al de diamantslijperijen van Antwerpen en omstueken hadden verlof ge schonken aan hun personeel,was de diainanl- slijperswereld zeer talrijk vertegenwoordigd. Rond 9 ure begon de défilé voor het lijk en de menigte was zoo talr ijk, dat er eenige minuten voor 10 ure moest gestaakt worden, daar liet lijk ter kerke moest gebracht wor den voor den dienst. Een aanlal prachtige kronen werden op de kist en in den lijkwagen gelegd. De ont roering der aanwezigen was algemeen. Maandag morgend vroeg reeds werd het onderzoek dezer gruwelijke zaak hernomen. Men verwachtte dat het een beslissende dag zou zijn. De onderzoeksrechter Lamproye had na melijk van een familielid der vrouw van Gaston Vergouts eene belangrijke verkla ring ontvangen. Dat familielid drukte name lijk het vermoeden uil, dat de man met den rossen baard, die in den auto gezien werd, geestdoch bij eenige overdenking moest en wilde hij gaarne toestemmen, dat de punten van vergelijking zeer zwak waren; immers was de avond reeds ver gevallen, toen hy Van Reeven en den vreemdeling op den weg tegen kwam, immers was het lijk zoo misvormd, de kleederen door slijk en bloed schier onken baar. Hij wierp de gedachte, die hem, als ware het, had verrast, met zekeren afschuw van zich, want hij kende den arbeidzamen Van Reeven als niet in staat om iemand eenig leed te doen, veel min, om... de hand aan den eigendom of aan het leven van zijnen even- mensch te slaan. Gewis zou het hem gelukt zijn, die gedachte voor goed uit zijn geheugen te verbannen, had zich niet eene nieuwe omstandigheid bij de gelijkenis, die hem had getroffen, gevoegd, eene omstandigheid, welken den gemoedelij ken en braven man belette, zich aan het ver moeden omtrent de mogelijke schuld van Van Reeven te ontrukken. Van het rechthuis terugkeerende, ontmoet te Vervliet zijnen zoon, denzelfden jongeling, die hem vergezelde, toen hij, vier weken gele den, de woning van Van Reeven bezocht. Jongen, vroeg de vader, nog gekweld door de gedachte, waarvan wij spraken :kunt gij u de kleeding van dien vreemdeling her inneren, die, vier weken geleden, door Van Reeven naar Utrecht werd gebracht Het was al wat duister vader, toen wij hem ontmoetten... maar laat zien, als ik mij wel herinner, dan was lijj in eenen blauwen, tenmiusten donkerkleuringen rok er. broek gekleed, en had hij laarzen aan, die hem tot aan de knieën kwamen. Zoo zegde Vervliet, terwijl hij eenen diepen zucht loosde. niemand anders zou zijn, dan Richard Ver gouts, de broeder van Gaston, Deze Richard Vergouts zou ook in geen al t» goede faam staan en het was geweten,dat zijne geldmiddelen eok verre van schitterend waren. Wat meer is, Richard Vergouts had sinds den dag der verdwijning van M. Provo de snede van zijn haard laten veranderen. Maandag morgend werd Richard Vergouts ten gerechtshove ontboden, waar hij door den onderzoeksrechter, M. Lamproye zou ondervraagd worden. Het verhoor duurde zoolang, dat noch M. Lamproye, noch de M. Jacobs, prokureur des Konings, noch M. Gallemaert, griffier naar huis gingen noenmalen. Zij deden zich eenig eten brengen en aten in het kabinet zelf. 's Namiddags word hij gekonfronteerd met zijn broeder. Deze konfrontulie was beslis send. want om 4 1/4 ure werd ook een aan houdingsmandaat tegen Richard Vergouts geteekend. Wat Richard Vergouts verhaalde. Na gezegd te hebben, hoe hij door Gaston uitgenoodigd werd mede te rijden naar de jacht, te Brecht, verhaalde Richard hoe hij en M. Provo als opjagers dienst deden. Na eene eerste maal de ronde van het bosch ge daan te hebben, zonder iets te bemerken, ging Richard alleen de ronde doen. Hij droeg de weitasch, terwijl Gaston en M. Provo samen in de tegenovergestelde richting trok ken Eenige oogenblikken later hoorde Richard Vergouis een schol knallen. Eerst leende hij er niet veel aandacht aan denkende, dat zijn broeder een stuk wild geschoten had, doch Lij keerde op zijne slappen terug, om le gaan zien wat hij geschoten had. Alsdan zag Richard schielijk Gaston ko men afloopen, roepende dat zijn geweer toe vallig was algegaan en hij zijn vriend in het hoofd had getroffen. Alsdan zegde Richard, vermoedde ik on- middelijk wat er gebeurd was cn snauwde Gaston toe Lafaard I Lafaard Gij hebt dien heer gedood Plotselings werd Richard door een gewel digen schrik bevangen en hij nam de vlucht, zonder naar zijn broeder om te zien. Dan werden nog twee schoten gelost, doch Ri chard weet niet door of naar wie. Hier dient opgemerkt te worden, dat deze verklaring eensluidend is met deze van den boschwachter. Deze had namelijk ook gezegd, dat er eerst één geweerschot gelost werd, en daarna nog twee kort op elkaar volgende. De twee broeders. MM. Jacobs en Lamproye, na die verkla ring aangeteekend te hebben, besloten on- middelijk de heide broeders te konfrontee- ren. Het tooneel was oprecht roerend. Eenerzijds had men Richard, gebroken door zedelijk lijden, die smeekend zijn broe der aanzag, als wilde hij hem vergiffenis vragen voor de beschuldigingen welke hij zich had laten ontvallen, ofwel hem vragen, de waarheid te bekennen. Daarnaast, Gas ton, onvermurfbaar, verstokt, weigerende te antwoorden of zijn broeder zelfs te be zien. De onderzoeksrechter kon er enkel de vaste overtuiging uit opdoen, dat Gaston Vergouts wel de hoofdplichlige is in deze zaak. Nog eene konfrontatie Gaston Vergouts is ook gekonfronteerd geworden, met den verkooper uit den bazar der Groenplaats, die hem de spade verkocht heeft, waarmede het graf van den ongeluk kigen Provo moest gedolven worden. De verkooper hield zijne verklaring staan, en zegde zeer goed den persoon te herkennen. Maar vader, gij denkt toch niet, dat Van Reeven... Stil jongen... hij heeft zoo een scherp ge hoor... Een ondoorzichtig woord, en eene zee van onaangenaamheden zouden den armen man, hoe onschuldig hij ook mochte zijn, kun nen wachten. Ik zal voorzichtig zijn antwoordde de jonge Vervliet. Daarop gingen vader en zoon zwijgende in de richting hnnner woning voort, doch voor de deur van dezelve gekomen, zegde de laat ste Voor wij binnnengaan vader, moet ik u iets zeggen, dat my op het hart ligt. Den eers ten dag dat Van Reeven bij ons aan het werk was, dus daags na zijnen gang naar Utrecht, kocht hij van eenen jood een zakmes, omdat hij zijn vorig mes verloren had. Zonder erg vroeg ik, wanneer hij het had verloren. Gister, was zijn antwoord, doch evenals of hij berouw over zijn gezegde voelde voegde hij er zoo vreemd bij neen, neen, veel vroeger. Ik heb daar niet over nagedacht, maar nu... Mijn God zuchtte Vervlietzoude ik de aanklager van den ongelukkige moeten zijn Na eenige oogenblikken zich tot den jonge ling keerende, zegde hij Mijn zoon, ik bid u, deel aan niemand mee, wat gij mij daar hebt gezegd. Ik zal den goedeu God bidden, om mij licht in deze zaak te schenken. Nog weet ik niet wat te doen... zwijg... Een bange strijd voor den gemoedelijken man Aan de maatschappelijke verplichting, om den rechter zelfs het geringste spoor aan te wijzen... aan den anderen kant do zedelijke zucht, om een ongelukkig gezin voor de jam moren te bewaren, die reeds uit eene beschul- Gaston Vergouts begon te loochenen en daar de verkooper zich hierdoor niet uit zijn lood liet slaan, beleedigde hij hem op ge- meene wijze. De onderzoeksrechter kon moeilijk zijne verontwaardiging verber gen. Do postkaart Karowsky Zooals men weet. had M. Provo, eenige dagen vóór zijne verdwijning twee postkaar ten ontvangen, geteekend Karowsky. Het onderzoek heeft thans uitgemaakt, dat deze kaarten geschreven werden op de schrijf- macliien van M. Flamant, een vennoot van Gaston Vergouts. De bureelbediende heeft verklaard, dat Gaston Vergouts hem eeno postkaart ge vraagd had, zonder firma, en dat Gaston Ver"outs zelf de kaart schreef. Er was eene lel,loi welke niet goed doorsloeg en Gaston Vergouts duidde met een teeken aan den bediende aan, waarde letter moest geplaatst zijn. De bureelbediende zette zich dan zelf aan het machien en kon de letter plaatsen. Op de aangeslagen postkaart werd dat teeken teruggevonden. Vergouts werd met den bediende gekonfronteerd, doch hij wei gerde wederom te antwoorden. Hij zegde alleen dat het niet noodig was hem nog iets te vragen. Brussel. Valsche stukhen van ticintig frank. Twee vreemdelingen brachten Za terdagavond in de koffiehuizen der Kern-en Ruysbroeckstraat valsche gtukken van twin tig frank in omloop. Deze stukken dragen de beeltenis van Leopold II. en liet jaartal 1890. De politie werd verwittigd en zoekt de plichtigen op. Brand. Zondag avond is brand onstaan in den kelder van liet huis N,. 3 Sl-Katelijne- plaats, welks kelder aan groentenhandelaars verhuurd is. De brandweer was spoedig ter plaatse, en hel vuur vrij snel gebluscht. Schilderijen gestolen. De politie van Brussel werd Zondag verwittigd, door den overste der openbare veiligheid van Kopen hagen, dat aldaar schilderijen werden gesto len, vertegenwoordigende eene waarde van 50,000 kronen, ten nadeele van eenen ver zamelaar. De beschrijving der schilderijen werd in alle richtingen gezonden. Moordpoging. Sinds lang reeds leef den de echtgenooten Schietecatte in oneenig- heid. De man, een briefdrager, wordt door zijne vrouw van ontrouw verdacht er. eenige dagen geleden had de vrouw haren man ver laten. Maandag namiddag wachtte zij haren echtgenoot af op de Zuidlaan en toen hij haar voorbijslapte bracht zij hem verschei dene messteken toe in den hals, het hoofd on de armen. Hel slachtoffer verloor veel bloed en moest naar het gasthuis overgebracht worden. De plichtige vrouw werd aangehou den en opgesloten. Het mes is aangeslagen. Uit een zinneloozengesticht ontsnapt. De Brusselsche politie werd Zondag morgend verzocht de genaamden Fern and Dupont en .Tan Lardois op te zoeken. Beiden ontsnapten Zaterdagnamiddag uit het zinneloozenge- sticht van Froidmont, nabij Doornik. Verdioijning van een kind. Een kind van 4 jaar, André Groenendaels, mot zijne ouders wonend in de Magazijnstraat, 24, is Zaterdagavond spoorloos uit het vaderlijk huis verdwenen. Dief aangehouden. Sinds eenigen tijd zolsht de politie eenen jongen deugniet op. die zich als brooddrager bij de bakkers liet aanwerven en die na een paar dagen met de ontvangst van den dag verdween. Overal gaf de schelm, die ook van diefstal beticht wordt valsche namen op. Over acht dagen kwam de kerel in dienst bij de wed. V..., Gisl- slraat, te Elsene, en verdween 's anderdaags met de ontvangst. Zaterdag zagen de politie officier Gisles en twee zijner agenten den diging zouden voortspruiten, al werd die be schuldiging ook niet door eene veroordeeling gevolgd. Twee dageD waren reeds na de ontdekking van de misdaad verloopen, en nog had de brave Vervliet zich geene gedragslijn voorge schreven nog had hij niet kunnen besluiten, om te spreken of te zwijgen. Het geheim drukte hem zwaar. Twee dagen lang had hij de eenzaamheid gezocht, twee lange nachten had hij door ge waakt, om met zichzelven te rade te gaan, zijne overtuiging te vestigen, om met zijn ge weten tot een vergelijk te komen. Vruchte loos Hier de beleedigde monschheid, die wraak eischte daar eene brave vrouw eu on. schuldige kinderen, die met de diepste ellende werden bedreigd. Gelukkig voor den man misschien, kwam de onbescheidenheid van zijnen zoon hem ter hulp. Deze liet aan aDdere enkele woorden, betrekkelijk de ons bekende omstandigheden, ontvallen, en berokkende daardoor, wel is waar, eene ernstige bestraffing aan zijnen vader, doch bespaarde hem tevens het verwijt, van eenen vrijwilligen stap tot den val van het rampzalige gezin van Van Reeven te hebben gedaan. Vervliet ontving den last, om dadelijk voor den baljuw te verschijnen, die geroepen was, om zoo mogelijk den dader van het gruwelfeit op te sporen. IV. DE INHECHTENISNEMING. Het verhaal brengt ons wederom in de wo ning van Van Reeven, en wel in den avond van denzelfcien dag, v. aarop Vervliet voor den rechter was geroepen. Er heerschte thans eene zekere uiterlijke deugniet dien zij zochten te midden van een groep schuimers. Zij hielden hem aan op 't kommissariaat werd bevonden dat de kerel Louis L., heet. en zonder vaste woonst is. Hij heeft de ontvreemdingen en de dief stallen die hem ten laste gelegd worden be kend. L. is in het gevang opgesloten. St-Pieters-Jette. Brand. Zondag na middag, rond 4 uur, is een hevige brand uit geborsten in de hofstede der echtgenooten Van don Broeck, Steenweg van Dieleghem. De bewoners waren afwezig. Wanneer de pompiers ter plaats kwamen, had het vuur reeds eene groote uitbreiding genomen. De stalling en de schuur werden totaal vernield. Men kon het vee redden. De zuivere koffie van Brazilië of elders, wordt bijzonderlijk uitmuntend wanneer men er voor de helft chicoree der Trappisten Vincart bijvoegt. 1500d. Schaarbeek. Belangrijke diefstal. Kwaaddoeners zijn in de woning gekomen van Mevr. weduwe Poncelet, Rogierstraaat, 32,te Schaarbeek. Zij hebben meubelenopen- gebroken en eene hoeveelheid juweelcn weg genomen, alsmede eene zilveren geldbeurs, inhoudend «ene belangrijke som in goud en veel oude pennigen. Diefstal van 20,000 fr. Mevrouw wed. Renard, wonend Lefrancqstraat. had Zaterdag eene som van 15.000 fr. in waar den uit eene bank gaan ophalen met het in zicht deze in lijfrenten om te zetten. Zondag namiddag verliet zij hare woning. Tijdens hare afwezigheid drongen dieven bij haar binnen, braken een meubel open waarin de waarden verborgen lagen en stalen daaren boven nog voor 5000 fr. juweelen. De politie zoekt de inbrekers op. Anderlecht. Erg tramongeluk. Een 12jarige knaap, Frans B.., wonende Dover- straat, 6, werd Zondag voormiddag op den Bergenschen steenweg, nabij zijne woning, door een elektrieken tram van de lijn Vee- weide- Laeken verrast. Het slachtoffer ver dween heel engansch onderden motorwagen. De arme knaap werd in beklagenswaardigen toestand opgenomen aaii het hoofd had hij eene gapende wonde bekomen en hijQwas over gansch het lichaam erg gekneusd. Do gekw etste werd in een naburig huis door doktoor Dumoulin verzorgd en vervolgens naar de ouderlijke woonst gebracht. Zijn toestand is onrustwekkend. Kinderlijkje gevonden. Maandag morgend werd door kinderen, op den oever der Zenne alhier, een pak gevonden, inhou dende het lijkje van een pas geboren kind van het mannelijk geslacht. Uit een genees kundig onderzoek is gebleken dat het kind leefbaar geworden is. De policie zoekt de misdadige moeder op. Laken. Gelukkige vergetelheid. Vrouw V... had haren echtgenoot, P... ver laten en was weergekeerd bij hare ouders, Koninginnelaan, te Laken. Vruchteloos poogde hij eene toenadering tot stand te bren gen. Hij besloot zich te wreken. Zaterdag avond liep hij eene nieuwe weigering op. Hij trok een revolver en wilde zij vrouw neer schieten, maar had vergeten hel veiligheids stokje weg te nemen en het schot ging niet af. Gebaren leverden P... over aan de policie. Zondag morgend, werd hij ter besclïiKking van den prokureur des Konings gesteld. Elsene. Brand in den Blinking. Maandag morgend, omstreeks 5 1/2 ure, is brand uitgebroken in den Rinking aan de Kroonlaan. Dadelijk werd alarm gemaakt en de pompiers waren zeer spoedig ter plaats der ramp. De brand ontstaan in den rechter vleugel van het gebouw, liet zich aanvanke lijk dreigend aanzien en de brandweer heeft meer clan een uur de vlammen met verschei dene slangen meeten bestoken, eer zij liet vuur meester was. De aangerichte schade is vrij groot. Doodelijke val. Een doodelijk onge luk gebeurde Maandag namiddag, rond 2 welvaart in die schamele woning, doch de kalme tevredenheid, die gemoedsrust alleen kan schenken, was gevloden. Vroeger leed het lichaam der bewoners onder de slagen der nypende armoede en wreede ontbering, thans werd de ziel door zooveel, door zoo oneindig veel gefolterd. Wel lagen op dit oogenblik de kinderen, ge lukkig doorvoed, voldoende gekleed, op hun zindelijk legertje, in eenen.gerusten slaap ver zonken, doch vader en moeder zouden zoo gaarne dien toestand van lichamelyken kom mer en ontbering teruggewonscht hebben hoe zieldoorvlijmend die hongerkreten van de lieve kinderen hun ook hadden geklonken, zy waren hun beter dan de tegenwoordige blik op die schuldelooze rust, op dat welzijn. Beide ouders, ofschoon zij het tot hiertoe niet hadden gewaagd, elkander hunne over tuiging te openbaren, twijfelden er niet aan, of die kinderen verbeidde eene kwelling, erger dan de honger, wachtte eene toekomst, vree- selijker dan een eerlijke hongerdood. Zwijgend zaten de beide echtgenooten tegen over elkander. Nog wel hadden zij elkander lief, doch die gelukkige vertrouwelijkheid was héén gevaren, dat samen lijden, dat samen dragen, zoo zeer in staat, om eenen honingdruppel in den alsemkelk te mengen, bestond niet moer. De man verbergde zich met zijne zielskwel ling, de vrouw verheelde hare wantrouw, beiden om elkander te sparen. Ieder voor zich torsehte thans afzonderlijk den levenslast, juist nu zoo onlijdelijk zwaar. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1912 | | pagina 2