DE OORLOG VERKLAARD Zij gmgen ess lis WaarMI zeggen :umft Achttiende jaargang nr 2S3 33 A. Gr ZO JLi J&- 33 Bestuurder: J. Van Nuffet-De Gendt. Ooniaerdag IQ Gciober 1912. DE VIJANDELIJKHEDEN BEGONNEN KAART DER BALKAANSCHE STATEN vC'i».-!., En daar zij de gelegenheid daartoe niet krijgen, hebben ze ons in een ma nifest, de Waarheid geschreven over het Zuiver Algemeen Stemrecht. Wij knippen daar letterlijk die grove redens uit, waarom elk recht geaard burger vurige voorstaander meet worden van dat nieuw kiesstelsel. 1. Uit rechtvaardigheidsbeginsel alken moet reeds het zuiver algemeen stemrecht u geschouken worden Verschooning, Mijnheeren, dat ne men wij niet aan. Wij kunnen rnaar niet begrijpen dat onder politiek oog punt de wet aan Jan en alleman de zelfde rechten moet toekennen, dat het kiesrecht van den verkwister van zoo groot gewicht moet zijn als dat van den ieverigen werkman, dat van. den ongeletterde lijk dat van den geleerde, cat van den jongen man, die voor zijn eigen zeiven alleen te zorgen heei't, juist lijk dat van den huisvader, die aan' 't hoofd staat van eon kroost. En óm ons gedacht rechtuit te zeggen vinden wij dat dit kiesstelsel zal voir maaksfc zijn. dat meest uitdrukking geeft aan de verschillende factors, die redelijker wijze in liet beheer van een land moeten vertegenwoordigd zijn. Dat was ook eenieders gevoelen, wanneer M. Nijssens, van zaliger ge- daehtenis, hot meervoudig stemrecht te berde bracht. Men vond het, in en builen het land, het volmaakste kies stelsel mogelijk. En 't is rnaar wan neer onze vijanden hebben bemerkt dat dit kiessysteem hun het bestuur in handen niet kon brengen dat hetgeen ze vroeger als zoo schoon en zoo recht vaardig aanschouwden, de schrome- hjkste onrechtvaardigheid is gewor den. 2. Men mag u niet langer paaien 3D et, een pensioen van 9 centen daags Stout gesproken is half gewonnen. Die vijf en zestig franks, Mijnhee ren, is geen pensioen, 't is een cadeau va ons Staatsbestuur. En dat er velen naar dat cadeautje snakken, dat weel ge toch ook. Wat de pensioenen betreft, ons Gou vernement wil een pensioen van 1 fr. ags aan al de werklieden. De mijn werkers hebben het al. Maar liet is juist omdat de njjverheidsbazen van 't Walenland ('t zijn bijna al liberalen on rijke socialisten) moeten stortingen doen in de Pensioenkassen om dat P .ïsioen van hunne werklieden te helpen vormen, dat ze met de laatste algemeene kiezingen zoo eenparig ge vorkt hebben om ons Staatsbestuur omver te werpen. Tons pingres 3. Eene degelijke arbeidsregeling li,oei uw lichamelijk leven verbele- r-.ii. Wij kennen geene enkele wet over d' arbeidsregeling,en men weet of 2 'rijk zijn, waar de liberalen a '©egeholpen hebben. Maar uit 8 achten hebben zij tegengewerkt. m 2 Een redelijke loonsverhooging 2 1 Uu .stoffelijk bestaan wijzigen. Al1Dat is eene zeer mooie zaak. Eu ge kunt ze op eene zeer mooie vu ze 7^ o-o en 9° Maar indien ge zulks meent, waar in gaat ge dan aan 't huilen en aan t tieren wanneer de minister van Spoorwegen eene algemeene löonsver- kooging beveelt aan al de werklieden oor spoorbaan 5. De leerplicht moet uw kinders tot wol opgevoede, onderwezen bur- ëei's maken. Waarom dan dat stelselmatig ver- tot tegen bet wetsvoorstel Schollaert, flat dit doel alleen beoogde 6-< Een nationaal democratisch leger ER BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 723. I 3, Kerkstraat, Telefoon 114 moet de onafhankelijkheid van waarborgen. Dat degene die in naam dér secia listen dien zin heeft durven ondertee kenen maar voorzichtig weze, of hij vliegt de deur uit in zijne partij. De socialisten willen noch onafhan-j kelijk België, noch België, noch va-' derland. noch grenzen. Dat is hun stelsel. Wie heeft er geschreven dat in geval van oorlog de eerste kogel voor den bevelhebber moet zijn en niet voor den vijand 7.« De nijverheid en de handel zoude' verstandig beschermd worden. Welk land, Mijnheeren, staat er an 't hoofd van allë natiën wat handel n nijverheid aangaat? Is het Frank rijk waar uwe vrienden sedert jaren n jaren baas zijn? Is het Portugal, waar ge hebt teweeggebracht wat ge België zoudt willen verrichten (Zie woorden van Vandervelde.) Of is het België waar de katholieken sedert 28 jaar aan 't bestuur zijn De vrijheid van den burger, van boer en van werkman. Dat meent ge ook niet want da; hadt ge b.et wetsvoorstel Schollaer niet verworpen dat vooral de vrijhei' van de burgers huldigde. Wat den boer aangaat, daar zulle' we liefst van zwijgen. Het zou vol doende zijn een uwer dagbladen vai korts na de kiezing in handen te 11e- fnen. om iedereen te overtuigen hor groot uwe liefde is voor de boerkens en wat al lieve bijnamen gij weet uit tv vinden 0111 zo te beschimpen. De vrijheid van den werkman Wij vragen ons zei ven af, waarom ge dan zoo hevig en eenparig de afschaffing vraagt van artikel 310 van het Burger lijk Wetboek, dat de vrijheid van den werkman verdedigt en het recht geeft aan den arbeid te blijven, zelfs dan wanneer adderen het werk staken 9. Gij verlangt de toenadering tus- schen de verschillige standen. En wat doet ge dan met het prog ramma der socialisten die de uitroeiing Lebben gezworen van de burgerij Wat doet ge met uwen aanleider M, Vandervelde die uitriep i D< klassenstrijd zal dan enkel ophouden, wanneer al de rijkdommen zullen toe- behooren, niet aan de burgers, niet aan de rijken, maar aan het volk alleen. (Peuple 20-1-12). Is dat de toenadering waarvar e droomt, of houdt ge M. Vandervelde voor den aap 10. België moet worden een edel land, met edeldenkende, gezonde, ver standige burgers en werklieden. Tot hiertoe begrepen wij niet goed hoe en waarom het Zuiver Algemeen Stemrecht eenigen invloed kan heb ben op het bereiken van dat doel. Immers, daar waar uw lief Zuiver Algemeen Stemrecht in voege is, ziet het land en het volk er alles behalve lief uit. Wij zijn hier goed,in ons Vaderland Talrijke liberale kiezers deelen onze meening. E11 juist daarom, omdat wij hier zoo goed zijn, in vergelijking met andere landen, houden wij aan geen veranderen. Indien, Mijnheeren, hetgeen ge in uw manifest schrijft en dat alleen de redens zijn waarom het volk zou moe ten op Zuiver Algemeen Stemrecht verliefd geraken, dan loopt ge gevaar weinige lieden te overhalen, 't Zijn maar drogredenen. Indien dat de grooto Waarheid is die ge zoo gaarne in eenen katholie ken Werkmanskring hadt komen zeg gen, dan heeft 111011 groot gelijk gehad u tot op eenen anderen keer uit te stel len want, al wat gij zegt is de veroor deeling van uwe politek 011 de ver De oorlog it verklaard. Het droeve nieuws dat wij gisteren avond, bij liet ter pers leggen, aankondigden, is waar. Montenegro heeft den oorlog ver klaard aan Turkyë. De gezant van Montenegro verlaat Con- stantinopel. Dijnsdag middag heeft de gezant van Mon tenegro aan het Turksch Staatsbestuur de oorlogsverklaring bekend gemaakt. In den namiddag hoeft hij Constantinopel verlaten. In die verklaring betreurt Montenegro dat het alle vriendschappelijke pogingen nutte loos heeft aangewend om de geschillen tus- scben de twee landen te regelen. Daarom staakt Montenegro alle verdere betrekking eet Turkyë en vertrouwt de verdediging zij ner rechtmatige eischen aan liet lot der wa pens toe. Aanstonds na de ontvangst van dat bericht heeft Turkyë aan zijnen gezant te Cettigne, bevel gegeven Montenegro te verlaten. Vertrek naar de grens Dijnsdag middag onder het salvovuur van geestdriftige regimenten, het vreugdege- bulder derkanonnsen het beiaardspel hebben de koning van Montenegro en de prins Myrko de hoofdstad Cettigne verlaten, om zich naar De Europeesche Mogendheden komen weeral te laat Rusland en Oostenrijk hebben verleden Dijnsdag te 11 1/2 ure voetstappen aange wend in Cettigne om de beweging te stui ten. Maar liet Staatsbestuur bad reeds rond 9 1/2 ure zijn pasport doen afgeven aan den Turkschen gezant. Te laat dus. Montenegro heeft dus aan die mogendhe den verklaard dat hunne poging te laattijdig kwam. Hij voegde er bij dat al de reklama- tiên aan Turkyë sederl twee maanden inge diend zonder antwoord gebleven zijn on dat Montenegro, zelfs al had liet alleen gestaan verplicht was, dë wapens te gebruiken. Iedereen is van meening dat men van de pogingen der Europeesche Mogendheden niet veel goed meer mag verwachten. Velen zelfs denken dat die spoedige en onverwachte oorlogsverklaring door Montenegro, slechts voor doel had de plannen der Europeesche Staten te verijdelen. Het was opgemaakt spel tussclien de Vereenigde Balkaansche Rijken. Geene uitbreiding van grondgebied. Hot valt sterk te vreezen dat de oorlogs verklaring door Montenegro zal voor gevolg hebben dat Servië, Bulgarië en Griekenland wel aanstonds in het strijdperk zoude;,i kun nen treden, om Montenegro bij te slaan. T 11 i 1 ua l'.uuiusiau ^OUIKIIO ïoua ton, um iiviii naai 1 -- w rechtvaaidiging van de handelwijze^ Turksche grens te hegeven en het h^y©l|^>ulks is bijna onvermijdelijk. van ons katholiek landsbestuur, nochtans eens om te beletten dat er eenigo verandering geschiede aan de grondgebieden der oorlogvoerende Staten. Turkijë is op zijne hoede Die tusschenkomst van de vrienden van Montenegro wordt ook te Constantinopel ge vreesd. Turkije zou, naar men bericht aan oen Fransch dagblad,een ultimatum gestuurd hobben aan al do Vorsten die gemobiliseerd hebben, hun bericht gevende dat het zal den oorlog verklaren indien binnen de 24 uren do troepen niet teruggestuurd worden. Een ander Fransch dagblad bericht dat van nu af de oorlogsverklaring in Constanti nopel besloten is. Bulgarië vraagt de onafhankelijkheid van Macedonië. Men hooft de overtuiging dat Bulgarië aan zijne troepen het bevel tot terugkeer niet zal sturen, zoo lang het do vaste zekerheid niet heeft dat men aan Macedonië een zelfstandig bestuur zal geven, met een kristen gouwheer aan. het hoofd. Bulgarië staaft dien eiseh door de volgende rode, dat de huidige toestand in Macedonië eone bron is van gedurige woelingen en het liever den oorlog heeft dan eene omwente ling. Vraag van de Sobranië. De Sobranië van. Sofia heeft aan de Lands besturen van Belgrado, Athenen en Cettigne der troepen in handen te nemen. Aide Europeesche Mogendheden zijn liet ®e,i omzendbrief gestuurd waarin zij de hoog ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar B franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4g) TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 S- bladz. (de regel) fr. 0.50 4' bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) £r. 2,00

De Volksstem | 1912 | | pagina 1