DE OORLOG in de BALKANEN BUITENLAND. Een reusachtige brand 'T EEN EN 'T ANBER «S* AGrB Een geheim van M. Beernaert Kksstrce Osasic!©sasira 3' .-«II fSMItliMH! 3 ü'J i De Paleizen en het Koninklijk echtpaar van Montenegro Achttiende Jaargang n' 239 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag I i October 1912> ABONNEMENTENS Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. iSl TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «jj» 723, BUREELEN TE DRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728. Bestuurder: J. TE AALST 9, Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Oendt. AAN KON DIGI NOEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.30 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per rogel)fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Hoe kwam Z. f.1. Leopold II op liet gedacht eene middenstatie te Brussel te maken. (Van onzen bij zonderen briefwisselaar te Brussel). Verleden jaar ging ik den grooten Staatsman, dien wij zoo schielijk ko men te verliezen, intervieweeren aan gaande de Middenstatie van Brussel. Alhoewel M. Beernaert zaliger een groote vijand was van alle intervieuw, wou hij, onder beloi'fe van volstrekte geheimhouding, desaangaande zijn j dacht zeggen. «Ik was, zegde hij, Minister van Openbare Werken. Zekeren morgen kreeg ik bericht dat Z. M. de Koning mij in het paleis verwachtte. Nauwelijks was ik in zijne tegen woordigheid, of zonder de minste voorbereiding zegde hij mij Minister ik heb een schoon plan. Aan u het uit te voeren. Ziehier Het verkeer van onze groote en sckoone hoofdstad met het binnenland en het buitenland wordt fel gestremd door de drij ongelukkige staties van Luxemburg, den Noord- en de Midi. Mij dunkt dat daar een einde kan aan komen. Waarom de Noordstatie met de Zui derstatie niet verbonden, ofwel door eene spoorbaan or.der tunel, ofwel door een luchtbaan Waarom geene centrale spoorhalle opgericht in 't hart van de hoofdstad Zoo doende zou er middel zijn dat deol van de stad dat nu zoo zeer te wenschen laat, onder opzicht van sierlijkheid en openbare gezondheid, totaal te vernieuwen. Het verkeer van Brussel met de provincie zou veel gemakkelijker worden. De betrekkingen met den vreemde zouden ook in hooge mate aangroeien, daar men nu veel tijd en geld verliezen moet in die ongelukkige staties. Welk is uw gedacht Sire, dat is voorwaar een schoon plan, maar 't is helaas maar een plan Is het onuitvoerbaar vroeg Leopold II. De suzerein en ik, wij hebben ons sedert dien dag aan 't zoeken gezet om dat ontwerp te kunnen verwezentlij- ken. En ziedaar, voegde M. Beernaert er bij, hoe het gedacht van de Centrale Spoorhalle van Brussel is ontstaan. Ik verbied u streng dit onderhoud binst mijn leven bekend te maken... Helaas Ik voorzag op dat oogen- blik niet dat de wreede dood zoo gauw dien eerbiedwaardigen Staatsman ging wegrooven en mij de toelating geven te spreken. -VS-V We willen spreken van de kinderen der slechte opvoeders Men moet het wel bekennen,schrijft een liberaal blad, de kinderen zijn te stout, te onbeleefd, te wild geworden, sinds een tijd van hier en dat bijzonderlijk binst het verlof.» Die kleine bengels lachen en spotten met iedereen, doen wat ze begeeren, lasteren grooten en kleinen, liegen om een ruiter van zijn peerd te slaan, en bestelen en stroopen wie ze ook kunnen. Dat kan waarlijk niet anders. In vele zul ks huishoudens is de vader de eerste om hen °P te steken al wat niet deugten moeder jnoethet maar weten wat ze naar het hoofd kl%t. En moeder ook spaart de ondeftige en on betamelijke uitdrukkingen nietZulke zeden zijn droef en wanneer men er zou lusschen- komen om dien staat van zaken te verbe teren, dan springen ouders en kinderen allen te gelijk op om samen te spannen tegen al *at deftig is. Niet te verwonderen dat zulk nageslacht niet veel beteekent en dat do kin- eren hunne ouders welhaast in 'thaar vlie gen, ze slaan en stampen en nog erger, hun werkloon achtorhouden, en ze laten vergaan van armoede in hunnen ouden dag. En de reden van al die droeve zaken is niet het naar school gaan, noch het te klein getal policiemannen en gendarmen, noch de lichtzinnigheid der ouders, maar wel de slechte opvoeding die ze genieten. Weest dus wijzer, ouders Geef aan uwe kinders goede voorbeelden en lessens Oe mimïstei*iesle hureelen De minister, M. de Broqueville, had over eenige maanden aan de hoogere ambtenaars van het telegraafbestuur herinnerd, dat de onderrichtingen betreffende het verleenen van twee vrije uren 's morgends op de zon en feestdagen, om de bedienden toe te laten hunne godsdienstige plichten te vervullen, stipt moeten nagekomen worden. In de ministerieel© bureelen heeft men niettemin gevonden dat de bedienden van den telegraafdienst mogen aan 't werk ge houden wordeu van 5, 6 of 7 ure tot 11 ure voormiddag, zoodat velen de gelegenheid niet meer hebben om de mis te gaan bijwo nen. De minister zou wel doen daar eens orde in te stellen en eene kuisch in de buree len te doen, waar er nog maar al te veel vrijmetselaars en andere godsdiensthaters nestelen. VoppsteB Sot gpaitdweüsïiep zietling. De socialistische linkerzijde dar Kamer zal haar voorstel tot grondwets herziening ter Kamer indienen, dadelijk na de samenstelling van het bureel. De bespreking over het in aanmerking nemen van het voorstel zal plaats hebben op den dag door de Kamer aan te duiden. Oe RelgSsoEn© gsostzeoeas- Eene nieuwe wijziging gaat aan de Belgische postzegels gebracht worden. In het Postbeheer kwam men nu toch eigenlijk tot de overtuiging dat het portret van Koning Albert op de pas uitgegeven zegels voorkomend, niet al te gelijkend is en men heeft besloten ze te wijzigen. Al de postzegels zullen voortaan voorzien zijn van het Koninklijk portret, grooter dan het tegenwoordige, en zooals het voorkomt op den jongstleden uitgegeven zegel van 25 centiemen (mauve kleur). Het hoofd van den Koning is er op karak tervolle wijze op terug gegeven. De huidige postzegels zullen dus niet lang in gebruik geweest zijn, daar het Werkhuis van den Postzegel, te Mechelen, reeds het drukken der nieuwe postzegels van 10 centiemen aan gevangen heeft. Bericht dus aan de verzamelaars. Onze ©ude magisters. Na de dood van M. Beernaert, zijn er nog twee van de zes leden in leven, die het ministerie van 16 Juni 1884, dat liet liberaal ministerie verving, samenstelden, te weten MM. Woeste, die minister van justicie was, en J. Vandenpeereboom, die de spoorwegen bestuurde. MM. Vandenpeereboom en De Volder blijven de overlevenden van het ministerie Beernaert. dat in October 1884 tot stand kwam, ten gevolge van het ontslag van MM. Malou, Woeste, en Jacobs. Van de 43 ministers, sinds 1884 aan rt be wind gekomen, zijn er nog 27 in leven, waar van nog 10 hun ambt uitoefenen. Van de oppositie leeft er geen enkele minister meer. Frankrij k Inbraak in de statie van Pontoise.Ban dieten zijn verleden nacht ingebroken in de bureelen van den statieoverste van Pontoise. Zij hebben de brandkas opengebroken en zich meester gemaakt van gansch den inhoud. De dieven ten getalle van vier, werden ver rast door de bedienden der statie. Na eene hevige worsteling waarbij revolverschoten gelost werden zijn de dieven kunnen ontsnap pen. Duitsdilaud. Botsing tusschen twee vliegtoestellen. Eene botsing tusschen twee vliegmachienen heeft plaats gehad op het vliegplèin van Jo- hannisthul. De toestellen werden bestuurd door twee luitenanten, een Bulgaar en een Duitscher DeBulgaarsche luchtreiziger is erg gekwetst. Kongres der Christene Syndikaten. He den Donderdag is te Dresden het Kongres gesloten der christene syndikaten. Meer dan 200 afgeveerdigden, vertegen woordigende meer dan 360,000 stemmers waren aanwezig. Het Saksisch gouvernement en talrijke hooggeplaatste personen, woon den do zittingen bij. Dit Kongres had voor doel de katholieke en de protestanlsclie werklieden in ecnen broederband te sluiten, om hunne rechten te verdedigen en hun lot te verbeteren. Zij gaan op tegen den Rooden stroom, die schijnt gansch Duitschland te overwel digen. EJnselanci De tunnel onder het kanaal. De wer ken worden ieverig voortgezet. Het ontwerp van Frankrijk met Engeland door eenen od- deraardschen weg te verbinden, dagteekent reeds van de regeering van Napoleon I. Het plan werd niet V6rwezentlijkt en het was slechts in 1856 dat het ontwerp weder-, om te berde kwam. Tomas de Gamont, bood alsdan aan Napo leon III, een uitmuntend wel bestudeerd ont werp aan. Eene dubbel spoorlijn, zou eenen regelmatigen dienst tusschen beide landen verzekerd hebben, doch de politieke omstan digheden belemmerden dit groot werk. In 1875, werd een genootschap gesticht om d'ontwerpen grondig te onderzoeken. Op dit oogenblik verzette lord maarschalk Wolseley zich hevig tegen dit ontwerp. Hij verklaarde ronduit dat die tunnel voor Enge land een groot gevaar zou opgeleverd heb ben, aangezien elk oogenblik een inval van Frankrijk zoude te vreezen zijn. Daar maarschalk Wolseley zeer veel in vloed en gezag had in Engeland, werd er volstrekt van het ontwerp afgezien. Op heden zijn de werken begonnen dank aan de toestemming van 't Engelsch Parle ment dat zekere voorzorgen nogtans geno men heeft om vreemde invallen langs daar te voorkomen. Het reusachtig werk zal ze ven jaren duren en 250,000,000 fr. kosten. Italië Veroordeeling van Alba. De zaak Alba, waarvan wij gisteren gesproken hebben, komt voor het assisenhof van Rome af te loopen. Alba,die door den jury onpliehtig bevonden wordt aan voorbedachten aanslag op den koning, wordt verwezen tot dertig jaar op sluiting. Niet de minste verzachtende om standigheid werd door hit gerecht uangenor men. TE BOOM. Een bloemmolen en een schip door brand vernield. Meer dan een miljoen frank schade. Dinsdag nacht is brand ontstaan in den bloemmolen van M. Camiel Rypens, aan den Rupel, te Boom. De bloemmolen, die eene lengte liad van 30 meters, op 25 meters breedte en 4 ver diepingen hoog, stond op minder dan een half tijds in laaie vlam. Heel de bouw leek dan een overgroot© vuurkuil, waaruit miljoenen en nog miljoenen vuurgensters, als een slerreregen door de lucht gejaagd werden. De pompiers van Boom, Noeveren, Klein en Groot Willebroeck, snelden ter plaats, doch aan den bloemmolen was niets te ver richten, Ook betrachtten de brandweerman nen dan nog alleen de machienkamer, de olieslagerij en de maïsbrelcerij van M. Ry pens, die aan het brandende gebouw palen te vrijwaren. Zij konden daarin, dank aan hunne moedige pogingen, gelukken. Twee woningen werden erg door de vlammen ge schonden, ruiten verbrijzeld enz., doch, zij kwamen gelukkiglijk niet in brand. Slechter was het echter gesteld met het schip Juliatoebehoorende aan en bewoond door schipper Govaerts, van Baesrode. De Julia een schip slechts onlangs ge bouwd en nog maar drie maal eene reis ge daan hebbende, lag met eene lading graan voor M. Rypens aan den bloemmolen ge meerd. Het gezin Govaerts lag rustig te slapen, toen de brand uitbarstte. De graanophaler, waarmede het graan uit het schip gezogen wordt, om in den bloem molen uitgestort te worden, was opgetrok ken en sterk vastgemaakt, doch ton gevolge van het vuur, braken de meertouwen en ketens en de ophaler viel op het schip. Lang duurde het niet of ook het schip brandde. Gelukkigtijk waren Govaerts en zijn gezin door het gerucht gewekt geworden. Met groote moeite gelukte hij er in vrouw en kinderen, alsook eenige kle.ederen te redden. Overige, meubelen, verschoon, enz., moest hij achterlaten en werd door het vuur ver nield. De schipper was niet verzekerd en van zijn schip blijfi om zoo te zeggen niets bruik baar meer over. Ook de inhoud is vernield. Rond 2 ure was alle gevaar voor verdere uitbreiding geweken. Van den bloemmolen blijft nog enkel een puinhoop over. Er had den geene persoonsongeluklcen plaats. De schade kan nog niet met zekerheid be paald worden, doch zal minstens een miljoen frank bedragen. Het is nu reeds de derde maal dat de inrich ting van M. Rypens door brand vernield wordt. Door den brand zullen een 90tal werklieden zonder bezigheid zijn. ,iv.. Montenegro is een heel klein landeken. Het is bedekt met zwarte, hooge bergen. Van daar zijn naam Montenegro, die zooveel beteeekent als Zwarte Berg Eene legende, in dat land algemeen ge kend, vertelt van waar die naam komt. Wanneer O. L. Heer de wereld gescha pen had, moest Hij er nog bergen op zaaien. Hij vulde zijn zak en strooide links en rechts de bergen over het aardrijk. Maar lijk Hij over Montenegro zweefde, scheurde de zak en al de bergen vielen over dat land, dat van toen af den naam kreeg van Montenegro of Zwarte Berg. De inwoners van dat land zijn gekend om hunne eenvoudige, zelfs ruwezed^n. In den zomer hebben zij groote hitte te verduren. In den winter integendeel is het er ijskoud. De bevolking van dat land is doorgaans arm, daar de landbouw er schier onmogelijk is. Nijverheid en handel zijn er ook onbekend en onmogelijk daar er bijna geene verkeerwegen zijn. Hoe immers vaar ten spoorwegen, ja zelfs wegen aanleggen in •en land dat men met een groot kegelspel zou kunnen vergelijken, waar de eene berg top nevens den andere staat Maar iedereen legt er zich toe op de jacht. De Monlenegrijnen zijn de beste schutters van Europa. Spijtig genoeg dat hun leger tot hiertoe nog niet degelijk was ingericht.Maar van den anderen kant zouden ze aan wel op gerichte en gewapende troepen de les kun nen spellen voor wat de dapperheid aangaat. Oorsprong van Montenegro. De Montenegrijnen zijn van Servischen oorsprong.Wanneer deTurken in de 15° eeuw in Europa vielen en de Balkaanslrekeu over weldigden, gingen eenige Servische stam men zich verschuilen in de bergachtige streek van Montenegro. De geschiedenis van dat volk kan men samenvatten in één enkel woord Eeuwig durende strijd tegen den Turk.» Geen enkele oorlog werd in den loop der laatste eeuwen tegen de Turken ondernomen of de Montenegrijnen namen er deel aan. Dank aan de tusschenkomst van Italië en Rusland werd de onafhankelijkheid van dat land erkend. Neigingen van Montenegro. Montenegro voelt eene natuurlijke nei ging voor Serviërs en Russen en alle andere volkeren van slavischen oorsprong. Het leeft ook in bijzonder groote vriendschap met Italië. Men weet dat de koningin van Italië eene dochter is van den koning van Montenegro. Geschiedenis der laatste jaren. In 't jaar 1900 nam de prins Nikolaas, die toen aan T hoofd van Montenegro stond, den titel van koninklijke hoogheid. Al etende kreeg hij honger en tien jaar nadien, in 1910 dus, wanneer hij al vijftig jaar den troon had beklommen, werd hij door de Montenegrijn- sche kamer koning uitgeroepen. Die titel werd door al de Europeesche mogendheden bekrachtigd. Een land van alleenheerschappij Koning Nikolaas is schier alleen heer en meester in Montenegro. Hij heeft aan zijn land wel eene grondwet geschonken, maar die grondwet wordt tot hiertoe nog niet toe gepast. Wij deelen hierboven eene licbtteekening mede, twee koninklijke paleizen van Monte negro voorstellende,alsmede denkoning en de koningin. Eene proclamatie van den koning van Montenegro Koning Nikolaas van Montenegro heeft aan zijn volk eene proclamatie gostuurd, in de welke hij'het medelijden der bevolking af smeekt ten voordeel© van al de verdrukten van Turkyë. Reeds lang zou Montenegro die ongelulckigen ter hulp gesneld zijn, maar het heeft eerst alle middelen uitgeput om van Turkj'ë te bekomen dat men die marte laars, die vrouwen en kinderen van den an deren kant der grens, wat beter zou behan delen. Er bleef nu niets anders meer over dan den degen te trekken niettegenstaande al de tegengoesting waarmede men de alge meen© vrede stoort. De proclamatie zegt verder dat heel de be schaafde wereld volkomen gelijk geeft aan Montenegro en vurig wenscht dat zijne po gingen met eenen gelukkigen uitslag zouden bekroond worden. Nuttelooze pogingen Men bericht dat wanneer Montenegro op bet punt was den oorlog te verklaren, de ministers van Griekenland en Servië voet stappen hebben aangewend te Celtigne, opdat het toch zoo haastig niet te werk ga. Daar viel niet meer aan te doen. Men verzekert ook dat Montenegro heel zeker den oorlog niet zal verklaard hebben zonder op voor hand zeker te zijn van de ondersteuning van andere staten. Militair nieuws uit Turkijë De toestand aan de grenzen van Turkijë met Servië en met Bulgarië zijn alles behalve geruststellend. De mobilisatie is algemeen. De troepen beginnen hunne verzameling te bewerken. Militaire voorposten worden aangevallen. Men seint dat Macedonië in alle richtingen doorkruist wordt door allerhande benden. De overheden nochtans, zoowel burgerlijke als militaire, verliezen het hoofd niet en blijven zeer kalm. De minister van oorlog heeft bevel gegeven nog 14 klassen aan stonds binnen te roepen. Overal worden wagens en paarden opgeeisclit om bet ver voer van troepen te vergemakkelijken. De Turksche overheden hebben te Salo nika beslag gelegd op 350 wagons oorlogs- materieel die voor Servië bestemd waren*

De Volksstem | 1912 | | pagina 1