DE OORLOG IN DE BALKANEN Recht voor da Vuist 'I EEN EN ANDER <s> 0 ID A OIO JL. A ID Hunrse dagbladen Soldatennieuws Een Belgissfie Missienaris door een tyier verscheurd In BENGALEN (Mis). Eene stoutmoedige schurkenstreek Achttiende jaargang n' S40 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 12 October I9I2« ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. s® 4* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. OLXSSTEM BUREELEN t TE BRUSSEL I TE AALST 728| Steenweg van Waierlooj 728. J Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J, Van Nuf'fel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. jde regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Welke zal de houding zijn der sche penen tot de socialistische partij toebe. hoorende rechtover de' werklieden en bedienden van de openbare gemeente diensten in de toekomende Algemeene Werkstaking Zullen zij aan hunne onderhoorigen de toelating geven meê te staken Zullen dus al de groote steden van ons land en de belangrijke gemeenten, waar zij hunnen schepter zwaaien, be roofd zijn van gaz, electriciteit en wa ter om maar die drij diensten op te noemen Of zullen zij alle meewer king in dat algemeen staken beletten. De vraag werd meer dan eens ge steld. Het antwoord is van groot be lang, vooral voor de burgerij En daar men langs verscheidene kanten beloofd had de socialistische schepenen desaangaande te ondervra gen, neemt hun orgaan Le Peuple den voorsprong en zegt in zijn nummer van Donderdag 10 October 1912 hoe hun antwoord moet iuiden. <i Indien de algemeene werkstaking losbreekt dan zal het de lout zijn, niet van de socialisten maar van de Katho lieke regeering. Niemand heelt het recht de bedienden en werklieden der openbare diensten te beletten op te staan, op het gegeven teeken, indien zulks het voornemen is, zoowel als de werklieden der fabrieken, der groote ondernemingen en der mijnen. Ten andere socialistische schepe nen ZETELEN OP DE STADHUIZEN NIET OM DE BELANGEN TE VERDEDIGEN DER BURGERIJ MAAR "WEL VAN DEN WERK MAN ALLEEN. En dat zullen zij uit het oog niet verliezen Allons, burgers, werkt maar meê, gaat hand in hand met liberalen die ue algemeene werkstaking ondersteu nen. hand in hand met de socialisten. Helpt ze uit al uwe macht. Gij de eer ste zult hun slachtoffer zijn. Zoo klaar een antwoord gaf Le Peuple» nooit. Do burgerij is dus ver. wittigd. Zij zal het ook wel onthouden. AW Onnoodig ze te noemen ze zijn allen van 'denzelfden kaliber. Naar den aard van hetgeen ze aan hunne lezers opdisschen kan men ze verdoelen in drij groepen de zagers, de bladen van plezier en dan ten derde de vurige of geestdriftige. De zagers zijn zeer talrijk. En sedert den 2U Juni zagen ze gedurig aan maar altijd op hetzelfde algemeen stemrecht, evenredige vertegenwoordiging, verplichtend onderwijs, algemeene werkstaking. Dat alleen en buiten dat niets. Van tijd tot Tijd verschijnt dan nog in hunne kolonnen 't een of 't ander van wat vroolijkeren aard, om de lezers toch eens te doen glimlachen, zij die zoo lang al zure we zens dragen, en ook al een spotschrift ten nadeele van den eenen of anderen politieken vijand. Sedert ednigen tijd zelfs zien ze er niet op,hunne politieke vrienden te beschim pen. Wat toch een gewoonte kan veroorzaken Daar nevens treft men de bladen van ple zier aan. Van alles vindt men er, uitgenomen dat wai hun bestaan wettigtSport en thea ter, diefstal en moord en daarbij een letter kundig artikeltje om nen stoofpot rooder te maken dan het hevigste vuur het kan. En dat is al. Sommige dagbladen vol geestdrift klaroe nen maar gedurig aau om toch de wegge vluchte soldaten van het liberale leger bijeen te krijgen, 't Is een gekerm en geween om steen en herten te breken. Van de dwinge landij der Katholieken wordt geen woord gerept. Van de verkwisting der openbare gelden spreekt men niet eens. Van de schan- dige uitbuiting van ons Land door een onbe kwaam en allerslechtst landbesluur wordt geen gewag gemaakt. Dat alles wordt nu uit het oog verloren. Het eenigste dat die dag bladen doen is achter de vluchtelingen loo- pen. ze trachten in te halen en ze smeeken Joch op hunne voetstappen te willen terug- keeren «Miseremini mei - «Hebt medelijden met ons, gij ten minste die onze vrienden zijt en verlaat onze schoone blauwe vlag niet.» Ziedaar de toestand in dat groot, onover winnelijk leger dat den 2® Juni de zon der reghtvaardigheid over Belgie ging doen op stijgen! En weest niet verwonderd dat de bladen der zagers en die der geestdriftige aanleiders minst legers tellen. De bladen van plezier worden meest ge vraagd. En hoe kan het anders Welk dagblad kan er over Algemeen Stemrecht, Verplichtend Onderwijs, Alge meene Werkstaking enz., nog één gedacht uitdrukken, één enkelen regel schrijven, dien we niet honderdmaal hebben gelezen Oproepen tot geestdrift maken na den veldslag even min grooten indruk. Vóór den aanval dan hoort men die volgaarne. Maar na «ene nederlaag Dat diegenen van politiek spreken die iets nieuws te zeggen hebben. Die enkele beschouwingen geven een juist gedacht van heigeen er in de liberale pers omgaat zij schetsen wonderwel de wanorde die onder die troepen heerscht. Wij moeten ook aan Gesar geven wat hem toekomt en daarom bekennen wij rechtuit dat zij niet van ons komen maar van een liberaal blad. 't Zijn de beste vrienden die soms de waar heid zeggen, hoe hard die dan ook klinken moge. Onze oaad-niBniste^s. Thans zijn, na het overlijden van M. Beernaert, nog drie der 6 leden van het katholiek kabinet dat den 16 Juni 18S4, daags na de verkie zingen, welke de liberalen aan de deur zet ten, het liberaal ministerie opvolgden in leven hel zijn de heeren .Woeste, toen mi nister van rechtswezen J. VandonPooro- boora, minister van spoorwegen en baron de Moreau, minister van buitenlandache za ken deze laatste trok zich uit het politiek leven terug- en bekleedt, een post van be stuurder der Nationale Bank. Er waren gedurende de regeering van Leopold II. negen eerste ministers M.M. Rogier, Frère-Orban, d'Anethan, Malou, Beernaert, de Smet de Naeyer, Van den Poereboom, de Trooz en Schollaert. Sedert den dood van M. Beernaert zijn er nog drie in leven, namelijk MM. do Smet de Naeyer, Van den Peereboom en Schollaert. Sedert dat de katholieken aan het bewind kwamen in 1884 zijn er 43 ministers ge weest, namelijk MM. Malou, Woeste, Jacobs, Beernaert. baron de Moreau, Vandenpeereboom, gene raal Ponlus, prins de Chimay, graaf de Mé- rodo-Weslorloo, Thonissen, De Volder, De Bruyn,generaal Brassine, de Burlet, Schol laert, Begerem, graaf de Smet de Naeyer, Nyssens, Mélot, baron de Favereau, Coore- man, de Trooz, Van den Heuvel, baron van der Bruggen, Liebaert, baron Surmon de Volsberge, Francotte, generaal Cousebant d'Alkemade, Davignon, baron Descamps, Renkin, Delbeke, Helleputte, Hubert, gene raal Hellebaut, Berryer, Leon de Lants- heere, baron de Broqueville, Carton de Wiart, Levie, Poulet, Van de Vyvere, ge neraal Michel. Belasting op reclaambor- c'en. In de eerstvolgende zitting van den Brabantschen gouwraad zal door elf raadsleden worden voorgesteld een taks te leggen van 5 frank op alle reklaamborden en andere handelsplakkaten, uiet onderwor pen aan het zegelrecht, geplaatst of uitgehan gen op het grondgebied van Brabant. De eigenaars van reklaamborden zullen verplicht zijn het aantal en den aard derzolve te doen kennen, met aanduiding van de wijze van ruchtbaarheid die werd gebruikt druk werk, schilderwerk, gleis werk, enz. Verder zal opgegeven worden hoe de reklaam ver luidt, wie de aanplakker of pachter is, de oppervlakte van de reklaam, de plaats waar z;j zal prijken, de duur der aanplakking, enz. PBantaapdige melk. Dr Gu- stav Kigler, uit Hongarië, heeft volgens de Hongaarsche bladen, eene belangrijke uit vinding gedaan. Na zes jaren proefnemingen is hij er in ge lukt eene kunstmatige melk te vervaardigen welke voor samenstelling en voedingswaarde, met de beste koeimelk gelijk staat. Professor Kigler verklaart dat deze melk uitsluitend samengesteld is uit plantaardige stollen, vooral koorn, en met een zeer een voudig machien kan vervaardigd worden. Deze plantaardige melk zou maar do helft zooveel kosten als koeimelk, is volkomen wit, heeft een aangenamen smaak en is ge steriliseerd als zij uit het machien komt- Hut nieuws van do toekomstige mi litaire hervormingen, dat wij verleden Zondag hebben aangekondigd, wordt door schier alle dagbladen overgeno- Waarin die hervormingen zullen bestaan, zullen wij waarschijnlijk maar met den eerstkomenden zittijd te we ten komen. Men meldt uit Bengalen de dood van den Eerw. Pater Stoffels S. J. overleden in den nog jeugdigen ouderdom van 47 jaar. Een tweede brief meldt de akelige bijzon derheden over den dood van dezen .weerdigen priester, die als slachtoffer is gevallen van zijnen moed en zelfopoffering. Ziehier in welke omstandigheden die missio naris de dood vond De eerw. Pater Stoffels met een andere pater hadden hunne missie in een dorp, dat sedert eenige dagen onveilig werd gemaakt door de aanwezigheid van een tijger, die da gelijks onverwacht te voorschijn trad en tel kens een der inwoners, meestal kinderen verscheurde. De schrik was overgroot tus schen de bewoners en dagelijks kwamen in de missie klachten aan van ongelukkige ou ders, wier kind door hel monster verscheurd was. De eerw. Pater Stoffels, de woorden van zijnen Zaligmaker herinnerende Een herder geeft zijn leven voor zijne schapen nam het moedig besluit ziet' tui het monster te ontmaken, wat het ook kosten mocht. Na de H. Mis gelezen te hebben, neemt hij zijn tweeloopgeweer en begeeft zich naar de plaats waar de tijger zich schuil houdt, naar men dacht. Hij is die plaats nog niet genaderd toen de tijger eensklaps te voorschijn komt en op den Pater toespringt, zonder dat deze op den aanval voorbereid is. Het monster werpt hem ten gronde, bijt hem verschrikkelijk in de armen, rijdt hem de beenen open met de klauwen en verscheurt hem het lichaam. Een inboorling heeft van het ijzingwekkend voor val gehoord en drijft door zijn geschreeuw het wild dier op de vlucht. De Eerw. Pater Stoffels, slachtoffer zijner menschlievendheid, wordt naar demissie ge dragen, waar hij verzorgd wordt en onmid dellijk van de laatste HH. Sacramenten wordt bediend. Na een nacht van vreeselijke pijnen stierf de moedige missionaris met den glimlach der voltrokken plicht op de lippen. Als citoyen Vandervelde deze bijzonder heden verneemt, zal hij misschion nog eens gelegenheid vinden in de Kamer van Volks vertegenwoordigers eenen uitval te doen tegen deze heiden, die de logemannen zoo deerlijk in den weg loopen. TE SINT-PIETERS-JETTE Woensdag avond kwam M. Meulemans, wonende Brabantstraat, te St-Joost-ten- Noode, in gezelschap van twee vrienden, per rijtuig vau een uitstapje in den omtrek terug. Het was ongeveer 6 1/2 ure, toen zij aan den koetsier bevel gaven, te stoppen voor eene herberg aan den steenweg van Wemmei. M. Meulemans en zijn© vrienden traden de herberg binnen, terwijl de koetsier op den bok bleef zitten. Eenige oogenblikken later kwamen twee onbekenden buiten en zegden aan den koet sier, dat M. Meulemans hem ook een glas liet drinken. De koetsier verzocht de kerels een oogen- blik op zijn paard te letten en trad binnen. Nauwelijks was de deur dicht, of de kerels sprongen op het rijtuig en lieten de zweep duchtig op het paard neerkomen. Het dier vloog als een pijl vooruit en spoedig was het rijtuig met de dieven verdwenen. In der haast werd de policie verwittigd en het signalement van rijtuig en paard in alle richtingen rondgestuurd. Donderdag had men echter nog niet liet minste spoor gevonden, noch van het gesto- lene, noch van de dieven. De opzoekingen worden voortgezet. Het leger van Montenegro. Elk strijdbaar man is verplicht de wapens te dragen van 18 tot 62 jaar dus heel zijn leven lang. Heel de Montenegrijnsche be volldng maakt dus deel van het leger, uitge nomen eenigen die eene zeer hooge militaire taks betalen. In oorlogstijd kan Montenegro beschikken over 40,000 a 45,000 soldaten, voeg daarbij een honderdtal groote veldkanons er. 40 mi- trailleuzen. Daarbij kan Montenegro nog be schikken over elf kleine bataillons, bijzon der bestemd om de orde te handhaven in het land en de grenzen le bewaken. Een bestendig leger is in Montenegro bijna onbekend de wacht van den koning, (113 man te voet en le paard), 4 schoolafdeelin- gen, elk 250 man tellende en daarbij nog eenige schuttersafdeelingen. Het leger van Turkije. Montenegro zal te strijden hebben tegen eenen overmachügen vijand. Turkije heeft aan de Montenegrijnsche grens de 24stö legerafdeeliDg gestuurd, die Scutari als middenpunt heeft, en een totaal telt van 12,000 manschappen. Daarbij bevin den zich in de nabijheid belangrijke afdeelin gen die, in lijd van nood, elkander kunnen hulp en bijstand bieden. In Macedonië alleen bevinden zich reeds voor den oogenblik 280,000 Turksche solda ten. Op do grens van Servië hebben ook reeds 250,000 of 300,000 Turksche soldaten post De Turksche mobilisatie is bijna geëindigd in Europa. Maar nu gaat de mobilisatie be ginnen in Aziatisch Turkije. Van daar moe ten er nog 150,000 of 200,000 soldaten komen. Men schat dat, binnen weinige dagen bet totaal der Turksche troepen', buiten de re servisten, zal beloopen tot 400,000 man op het oorlogsterrein. Woelige Studenten in Turkije De studeerende jeugd van Cons tan tïnopel had vóór eenige dagen eene betooging ge houden waar met te veel geweld te werk werd gegaan. Zij bestormden het paleis van den Sultan en moesten door de troepen uit eengedreven worden. De minister van oorlog heeft gemeend dat zulke geestdriftige jonge lingen beter in de rangen van het leger staan dan op straat ruzie te maken. Daags nadien werden allen binnengeroe pen. Pogingen der Mogendheden Antwoord van Turkije De afgezanten van Rusland en Frankrijk hebben gisteren nog voetstappen aangewend te Constantinopel, opdat de oorlog zich niet verder zou uitbreiden en men aan Macedonië de volledige onafhankelijkheid zou schenken, Turkije heeft daarop geantwoord, dat het daarin wil toestemmen, op voorwaarde dat de bondgenooten seffens ontwapenen. Schoone vaderlandsliefde in Bulgarië In dat land moet een onbeschrijflijke geest drift heerschen. Overal worden Komiteiten gesticht om de familien bij te staan waarvan de vader of de zoon onder de wapens werd geroepen. De studenten van de scholen van middelbaren graad hebben een bijzonder legioen gevormd dat ter beschikking staat van de militaire overheid. Andere jongelingen, uit de studee rende jeugd, van rijwielen voorzien stellen zich ter beschikking van het Roode Kruis. Dubbelzinnige handelwijze. Een Bulgaarsche Staatkundige heeft ver klaard dat het handhaven van den vrede nu totaal onmogelijk is geworden. Hij voegt er bij dat het zeker en vast is dat Rusland en Oostenrijk den oorlog konden beletten had den zij gewild. Maar beide landen hebben ge weigerd en wenschten zelfs den oorlog, met de hoop. van de algemeene ruststooring te kunnen gebruik maken om hun grondgebied nog wat verder uit te breiden. Eene laatste poging van Servië. Servie heeft het aanbod der Europeesche Staten van de hand gewezen. Van den ande ren kant heeft de Minister van Servië te Gon- stantinopel aan den Sultan een ultimatum afgegeven waardoor de volledige onafhanke lijkheid wordt gevraagd van Oud-Servië. Men verwacht zich aan de oorlogsverklaring vóór toekomenden Zondag. De toekomst is zwart. Men seint uit Belgrado dat hier ook de oorlog wordt aanzien als onvermijdbaar. De traagheid der mogendheden en daarbij de af gunst tusschen Rusland en Oostenrijk zijn de schuld van alles. Ten andere Servië is gereed en wacht enkel dat zijne bondgenooten hun ne mobilisatie voltrokken hebben, om den aanval te beginnen. Zij zouden dus Turkije langs vier kanten gelijk bestormen. In Griekenland. De Koning is verleden Woensdag te 9,30 ure,van den avond te Athenen teruggekeerd. Nog nooit werd hij met dergelijke geestdrift bejegend. Eene ontzaglijke menigte leidde hem in stoet naar zijn paleis onder de kre ten Leve de Koning - Leve de oorlog Grieksche schepen losgelaten Rusland en Dnitschland hebben lievig ver zet aangeteekend te Constantinopel, tegen de handelwijze van Turkije dat allerhande koop waren ook Duitsche en Russische in beslag neemt, omdat zij varen onder Grieksch pa viljoen, en zulks, wanneer de oorlog met Griekenland nog niet is verklaard. Engeland heeft dezelfde bemerking ge maakt en aan Turkije doen inzien dat zulke handelwijze gansch onrechtvaardig is. Daar kwam spoedig antwoord dat de Grieksche schepen, met vreemde koopwaren of voor den vreemde bestemd, hunnen weg mochten voortzetten. De Fransche Drukpers De Fransche dagbladen meenen dat nu nog de algemeene vrede bewaren een waar mira kel zou wezen. Talrijke dagbladen betreuren dat Frank rijk zijne troepen in Marokko Jieeft gestuurd en dus moeilijk in deskomend geval, hier handelend zal kunnen optreden. Eene overwinning van Montenegro Men meldt dat de versterking van Djet- chitch door Montenegro werd ingenomen. Deze troepen begonnen den aanval Don derdag morgen. Tc elf ure werden de Turk sche batterijen tot zwijgen gedwongon. Offi cieren en troepen geven zich over aan de Montenegrijnen die zich ook van vier kanons moester maakten. De vlag van Montenegro prijkt op het vorsterkt kasteel van Djetchich. Daarna hebben de zegevierende troepen de Berana overgetrokken. Het nieuws van die overwinning wordt officieel bekrachtigd door oen telegram van generaal Martinovitch, bevelhebber van Dul- cigtio. Hij voegt erbij dat sedert dio inneming een groote veldslag is aangevangen hij de stad Touzi en dat de Montenegrijnen nu van uit de hoogte van Djetchitch, hunnen vijand kunnen beschieten. De koning heeft gedurig op het slagveld geweest en krijgt van alle kanten telegram men van gelnkwenschen. Aanval der Bulgaren De Bulgaren hebben de Turken aangeval len in de nabijheid van Sogoutchouk en te Jonklepe. Zij hebben hunne grenstroepen versterkt en de Turken hebben hetzelfde ge daan. Aanval der Grieken In den nacht van 7den hebben Grieksche soldaten eenen aanval gewaagd tegen den Turkschen post van Bogazitza. Men kent nog geeno nadere bijzonderheden. En de Zwarte Zee De oorlog tusschen Turkijë en Montenegro zal geen groot gevolg hebben op den handel tusschen de natiën. Maar indien die oorlog zich uitbreidt, dan zal Turkijë waarschijnlijk do Dardanellen sluiten. En dat ware erg. Dan zouden er in den graanhandel groote verlie zen kunnen zijn. Bericht uit Weenen. Vozgens een telegram uit Weenen ver wacht men zich te Constantinopel aan de oorlogsverklaring van Griekenland, Bulgarië en Servië voor vandaag, ten laatste. De mi nister van Griekenland heeft sedert Donder dag Constantinopel verlaten. Heldhafige handelwijze. (Officieel) In den grooten slag der Monte negrijnen tegen de Turken werd het kanon dat den aanval moest beginnen gepointeerd of gemikt door Prins-Pieter zelf, zoon van den koning, kapitein der artillerie. Van den vroegen dageraad bevonden zich koning Ni- cola as,de prins Hyrko on de officiers van den staf op den berg Florilza, van waar zij de beweging der trogpen gade sloegen. Bij het eerste kanongebulder stond de Koning recht en maakt» het teeken van het H. Kruis de militaire muziek speelde het nationaal hym- nus en hot tweegevecht tusschen de vijande lijke korpsen begon.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1