L08 IN DE BALKANEN DE OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER DAGBLAD Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. Dit nummer iievat 8 Maözijden en wordt verkocht aan 2 centiemen- ONZE RESS De zaak van M. Provo te Berchem GULDEN HARTEN, GULDEN FEEST -- Achttiende jaargang n' 241 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 13 en uiaandag 14 QeioCssr 1312. abonnementen! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§t TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <jj» BUREELEN 728, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN S KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0,60 3* bladt. (de regel) Ir. 0,50 4ebiadz. (de regel) Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regel) I?. J2.Q0 Reklamen (per regel) Ir. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) Ir. 2,00 Hecht.-herscell. (por regel) Ir. 2,00 Overlyderi (per regel) Ir. 2,00 De oorlog is een geesel, eene der laatste en wreedste plagen dis het menschdom vóór het vergaan der we reld en vóór het laatste oordeel, zullen teisteren en doen uitsterven. Tegenwoordig is het al oorlog en soldaterij dat de klokke in Europa slaat. De volkeren vliegen malkander in het haar voor de minste reden. Heb zucht, hooveerdij, geldzucht, werekl- sche grootheid-spannen samen 011 Ie vreeselijkheden van den oorlog overal rohd te strooien. Men zou zeggen dat het een kinderspel is ten oorlog of ten strijde trekken en dat de macht van een land bestaat in het neervellen van den vijand. Thans is de oorlog aanzien als een sport meerdere nieuwsgie righeid zoekt men nietwat vroeger als schrikkelijk eu afschuwelijk werd gracht, rekent men nu als noodzake lijk en onmisbaar, 't Is er weer op,., in Tnrkyë Dat land mag zich roe men 37 jaar in oorlog geweest te zijn verledene eeuw. Spanje oorlogde in de 19" eeuw gedurende 31 jaren. En Frankrijk vocht 27 jaar van 1800 tot 1900 Het meeste eu grootste.getal solda ten stond op de slagvelden in 1870-71. De bloedigste strijd die ooit gestre den werd was de P.ussische oorlog van 1812 waarin de fransche soldaten door koude en honger meer dan door geweer en kanonscheuten omkwamen. In den slag van Wagram onder Napo leon I, waar er slechts 16,500 mannen streden, vielen er 38 per honderd doo- den en gekwetsten. Te Waterloo in 1815 sneuvelden er slechts 24 per honderd en te Sedan 12 per honderd. En nochtans, hebt ge het gezien, _g een bloediger slagveld dan het Se- daansche In den laatsten Russischen-Japan- o 'ben"krijg rond Port-Arthur, indie kille nachten kwamen duizende en duizende soldaten om. De slag van Moukden wes allersckrikkelijkst. En hoeveel weduwen en weezen maakte de oorlog niet? Handel en nij verheid, godsdienst, goede .zeden, li chamelijke gezondheid, landbouw in- en uitvoer, alles in een woord lijdt er door, 't Is een waar verval, een onder gang, een verderf vooreen bloeiend land O dat God ons bevrijde van zulke onheilen en .gevaren, want oorlog brengt hongersnood, ziekten en ver dere ongelukken mee. üp Pauzes verzoek vragen wij in onze gebeden den vrede, den goeden vrede Lam Gods dat wegneemt de zon den der wereld schenk ons den vrede Tegesi de doodstraf. De ver- eeniging der rechtsgeleerden van Zwitser land hebben eene grondige bespreking ge houden over liet al of niet behouden der doodstraf in het bewerken van het toekora- Btig Zwitserschwelboek. De vergadering heeft na een zeer levendig debat, met 69 stemmen tegen 44, de afschaf fing der doodstraf in het welhoek gestemd, 15e Rfiassische gezant bij den K, Stoel. De Paus, omringd door zijn; hof, heeft Donderdag in de troonzaal van het Vatikaan den nieuwen russischen gezant bij den H. Stoel, M. von Nelidow, in plech tig gehoor ontvangen. De nieuwe gezant, die v ergezeld was van M. Debock, sekretaris v an het gezantschap, en M. Deleshe, staats- n*ad, heeft den Paus zijne geloofsbrieven overhandigd. De pauselijke gendarmen, deZwitsersohe en de palatrjnsche wachten hebben de krijgseer bewezen. M. von'Noli- dovv heeft den H. Vader de eerbiedige groe ten van den czaar aangeboden. De Paus be dankte en had vervolgens met den nieuwen gezant een kort bijzonder onderhoud in zijne biblioteek. De russische gezant heeft daarna een bezoek gebracht aan Z. Em. kardinaal Merry del Val. Vabche muntstukken- Val- sche vijffrankstukken zijn in omloop ge bracht te Brussel en in den omtrek. Zij dra gen de beeltenis der Fransche Republiek, met het jaartal 187.6. De stukken zijn zeer wel nagemaakt alleen kenbaar aan den klank. De Fs^anscfae rente. De Fran sche rente is .op de Parijzer beurs onder den koers van 90 fr. gedaald. Zij sloot met 89 fr. 95, Het is 20 jaar geleden dat zulks nog plaats had. Be ontginning der Kempen. Bij de regeering is een voorstel inge diend om de Iiempen en de Venen te ontgin nen. Er liggen zoo wat ongeveer 100,000 hectaren onbebouwden grond, die grooten- deels in weiden zouden kunnen lierschapen worden en alzoo bijdragen tot de ontwik keling van den veestapel. Er zal een com missie benoemd worden, die zich bijzonder met de kwestie van de ontginning der Kem pen zal bezig houden. Be kB*ijf2SwieSfi»Bjd©rs in Ka- taisiga-Twee afdeelingen soldaten-wiel rijders,aangevoerd door majoor Olsen en den bevelhebber Hédo, zijn over.eenige maanden naar Katanga vertrokken en de diensten die zij aldaar bewijzen, benevens de weinige braak en sleet op de machienen,moeten doen besluiten hebben eene tweede wielrijders- compagnie naar die streek te zenden. Weet ge hoe lang we vooruitgestoomd zijn op onze reis naar Rome Na afrekening der verschillende oponthouden hebben we juist 73 uren en. 54 minuten in het treincom partiment vertoefd. Gedurende dien tijd heb-, ben we 3526 kilometers op 705 uren en 12 minuten afgelegd, 'tis te zeggen dat we met eene gemiddelde snelheid van 47 1/2 kilo meters per uur reden, een getal niet al te groot maar men moet bedenken dat we in Zwitserland, als we met eene locomotief van voor en eene van achter do bergen op moesten, er enkel een zeer geringe snolheid bereikt werd en dat we integendeel in de Italiaansche vlakten soms 110 kim. per uur aflegden. Hoe lang hebt ge wel eens aan één stuk in 'don trein gezeten Van Brussel naar Basel, bij 't vertrek, gedurende 11 uren en o minuten. Van Genua naar Rome: -12 uren en 35 minuten. Van,Rome naar Florentië: 6 uren en 40 minuten. Van Florentië naar Venetië7 uren en 55 minuten. Van Venetië naar Milaan 51/2 uren. Van Lucern naar Brussel 11 uren en 22 minuten. Dat is iets anders dan achter de stoof te zitten Daar men in Duitschland en Zwitserland midden europeesclien tijd en in.Italië onzen belgischen tijd lieeft, moet men geene re kenschap houden van het tijdsverschil hij de vaststelling van den reisduur. De verschillende afstanden Van Brussel naar Straatsburg'687 kilm. Milaan-Genua tdtHome 657 kilm. Rorae-Floreutië 316 kilm. Venetië-Milaan "266 kilm. Milaan-Aalst997 kilm. Wou iemand onze reis te voet afleggen er dag on nacht gaan, dus 24 uren op nen vol len dag, met eene snelheid van 5 km. per uur, dan zou liij hier te Aalst enkel na 29 dagen en 7 uren bij zijne 't huiskomst kun nen ingehaald worden, maar dan zou hij nergens mogen vertoeven, noch te Venetië, noch te Romo, noch den Apollo te Mi-' laan een bezoek gaan brengen. Wat eene reis naar "Rome langs Milaan en Genua, ons zou kosten Heen en terug in 2d0 klas 189 fr., in 3de klas 123 fr. Maar dan komt er Florentië noch Venetië bij, en die laatste stad lig.t aan ndh verren uilkant in Italië. Dit alles tot richtsnoer der reizigers van navolgende jaren I NADERE BIJZONDERHEDEN. Aanhoudingsmandaat bekrachtigd Vrijdag morgend is Richard Vergouts voor do raadskamer der rechtbank verschenen. Zijn aanhoudingsmandaat werd eenvoudig bekrachtigd. DE TWEE BROEDERS Gaston beschuldigt Richard Vrijdag morgend ontving Gaston Vergouts in het gevang het bezoek van zijn schoon broeder. Deze bezwoer G: ston toch de waarheid te zeggen, waarop Gaston zegde Ik zweer op de nagedachtenis mijner moeder, dat ik Provo niet aangeraakt heb. Het is Richard die hem doodde en begroef. Hij beeft het lijk geplunderd, de zakken ge ledigd en indien men hem eens terdege onder zocht, zou men wei het uurwerk en den ring van Provo vinden. Ik was bewusteloos op den boord van het.graf neergezakt. Het is ook Richard die mij Ce pakken diamanten gegeven heeft. Ik heb ze terug- gégeven, den dag dat ik voor de eerste maal ten paleize van Justitie ontboden werd, omdat ik er mij aan verwachtte aangehouden te worden Richard heeft* mij gezegd, dat hij do diamanten in mijnen hof verborgen had Zulks heeft hij mij Woensdag laatstleden nog bekend, toen wij samen in de Bureelen van M. Bolckinans waren te Breoht. Ik zal nu niets meer zeggen, dan in tegenwoordigheid van Richard, den proku- reur des Ivonings en den onderzoeksrechter. Ik zal dan alles zeggen en Richard zal dan niet meer loochenen. Het is waar dat wij in eene herberg ge weest zijn te Schilde, doch Richard heeft er zijne bebloede handen gewasschen. Ik had geen bloed aan de handen. Nog een roerend bezoek. Vrijdag namiddrvg heeft de vrouw van Ri chard Vergouts Ce toelating gekregen.haren echtgenoot in de gevangenis een bezoek te brengen. De ongelukkige was vergezeld van haar klein kindje. Men begrijpt dat aandoenlijke tooneelen plaats hadden. Wanneer het tijdstip van bezoek verstre ken was en de vrouw weggeleid werd riep het kind herhaaldelijk Papa, kom met ons Alle aanwezigen waren diep ontroerd. Eene konfrontatie. Men verwachtte voor Zaterdag eene kon frontatie tusschen de gebroeders Vergouts en den schoonbroeder van Gaston. Ook nog ver scheidene getuigen, waaronder familiéleden der betichten, zouden met dezen gekonfron-j teerd worden. Rel parket verwacht van deze konfronta- tiën volledige klaarte over die zaak. De zaak Davidson. Vrijdag morgend hebben de heeren De Winter, voorzitter der Rechtbank, Jacobs, procureur des konings, een lang onderhoud gehad met den lieer Lamproye, onderzoeks rechter, over de zaak Davidson. Men is thans niet zoo zeer meer overtuigd,' dat de Vergouts de hand gehad hebben in de moord op M. Davidson. Zulks komt hoofdzakelijk hieruit, dat de waarde der diamanten fel is oversohat, geworden. Men heeft de diamanten doen schatten, en ze getoond aan de personen die gewoonlijk in handelsbetrekkingen waren met M. Provo. Heer Mommens is eerst geroepen geweest om de diamanten na te zien en te sorteeren.1 Volgens hem zijn er 410 karaat, eener waar-' de van 20 fr. het karaat. Toen Gaston Vergouts .hem de diamanten te koop aanbood, had de verdachte 3 pakjes bij, een van dendrie pakjes, het grootste,hield hij op zak. Na heer Mommens werd heer Claes ge hoord. den makelaar van Provo, die op zijn beurt de sorteefing deed, en schatte dat or 412 1/2 iaTaat was. Nogoen andere diamantkoopman, die mét heer Provo handel dreef, werd bij den rech ter ontboden. De drie deskundigen zijn het eens om te oordeelen dat al de ontdekte diamant voort- komstig is van Provo, en niét meer waarde heeft dan 8 a 9000 frank. Het gedacht dat er diamant moest bij zijn, herkomstig van den vermoorden Davidson, is dan minstens voorbarig geweest. De ge moederen zijn opgezweept en nu wordt de hand van de Vergouts gezien in al de misda den in de twee, drie laatste jaren gepleegd en onopgelost gebleven. Tot hiertoe staat alleen vast, dat de twee vergouts betrokken zijn in de moord op den ongelukkigen Provo, meer niet. In alle geval zal 'het dossier Davidson nog eens onderzooht worden, al ware het maar om de openbare denkwijze te bevredigen. Wie kent hem niet, den braven, grijzen, stokouden maar nog zou flinken en kloeken vriend P. J. Lombaert. den oudsten inwoner der stad Den Aalstenaar die binnen vijf jaar het honderdtal zal bereiken Wie groet er niet met eerbied zijne wederhelftMevrouw Lombaerts, geboren Nathalia De Clercq Dat zijn de gulden herten. Toekomenden Dijnsdag vieren zij hun Jubelfeest van vijftig jaren huwelijk. Zij zullen dat gulden feest niet alleen vieren. Heel de stad wil daaraan deel nemen. Heel de stad zal 's morgens aan O. L. Heer vragen dat Hij hen voorts zegene met eene bloeiende gezondheid. In den dag zal men den beiaard te hunner eere hooren klingelen. En 't zal voorwaar voor die eerbiedwaardige jubilarissen een aandoenlijk schouwspel zijn, in de puik verlichte Lange Ridderstraat, dien grooten toëloop van volk te zien, die hen vieren willen en daar een kunslconcert te hooren van de Koninklijke Harmonie. Ad muitos annos Dat zij nog'lange jaren in geluk mogen slijten. Gevechten van Montenegers tegen de Turken Uit Oostenrijk meldt men dat de Montene- grijnen eene nederlaag zouden geleden heb ben ten gevolge van gébrék aan krijgsvoor raad. De generaal Detzovitch, die aan 't hoofd staat der artillerio,zou desaangaaiule bittere verwijten nioeten hooren hebben van wege den koning. Dien ten gevolge zou liij zicli door het hoofd geschoten hebben. Anderzijds wordt officieel uit Belgrado be richt dat het leger van Montenegro do stad Berana heeft ingenomen en dat achttien Tufk- sche batailjons van het overige Turksche leger rijn afgesloten. 'De kazernen van Hoy- kavatz en Berana zijn vernield en 80 Turk sche soldaten zijn als krijgsgevangen in Mon tenegro overgevoerd. De Montenegrijnen zouden zelf volgens een draadberioht van Buda-Pesth, de stad Scutari ingenomen hdbhen. Nog eene overwinning van Montenegro 's Avonds van den '18den October hebben de troepen van Montenegro stormenderhand de Turksche "versterking van Schipcanik in genomen. De twee vijandelijke legers hebben bewijzen gegeven wan waren heldenmoed. Montenegrijnen vooral hebben eenen leeu-i wenmoed sedert hunne dubbele overwinning.' Be Malissoren vechten.aan de rijde der Mon tenegrijnen. Een nieuwe aanval der Serviërs De Serviërs hadden opnieuw Turksche posten aan degrenB aangorand. Zij werden echter teruggedreven. Men meldt dat Turksche bloedhonden een klooster van Vratkevo hebben aangevallen en daarna een gevecht geleverd dat twee dagen heeft geduurd. Talrijke Jandhouwers, die de kloosterlingen ter hulp waren gesneld werden omgebracht. De Bachibouzouks of of Turksöbe bloedhonden hebben daar twee dorpen Wtaalwernietigd. Hoe men daar oorlog voert De oorlog in de Balkanen draagt al de kenteekens van eenen uitroeiingsoorlog. Hij gaat met allerhande wreedheden gepaard. In eene vergadering van Turksche officiers luitenanten en majors, die allen in Frankrijk hunne militaire opleiding hadden genoten, zegde een zeer jonge officier. Ik ben geen brutaal mensch. Maar moeten wij ooit den grond van Bulgarië be treden, dan, ik verzeker het, ik zweer het, dan zal men noch huis, noch vrouw noch kind, noch ouderling na onzen doortocht vinden. Alles zal verdwenen zijn De Bulgaren spreken even zoo wreed en zeggen Het zal een oorlog zijn zonder ge nade, op leven'en dood Andere tijdingen uit Bulgarië Het Landsbestuur heeft zeer strenge beve len gegeven opdat men de bevolking vAn mu- zulmanschen godsdienst niet zou mishande len, zelfs indien men de kristenen van Mace donië weeral begonnen te vermoorden. Bijna ül de troepen worden naar de Turk sche grens gestuurd. De grens van Rumenië blijft vrij. Do koning heeft zelf het hevel der troepen in handen genomen en wordt bijge staan door de generalen Savof en Fitclief. Eene ernstige Verklaring. M. Guechof, kabinetsoverate LeSofia.heeft de vólgende verklaring gedaan De ooillog is onvermijdelijk. iDat is nu het schrikkelijk losgeld dat we gaan beta len voor de vrijheid van onze kristene broeders, welke door het Congres van Ber lijn in de hatelijkste slavernij werden ge kluisterd. Wij doen eenen oproep tot Engeland, op dat het ons helpe, opdat het de groote fout helpe herstellen die hol, .begaan heeft met zjjne deelneming in dat Congres. Dat Engeland er goed opmadonke dat er aan de Oostersche qusestie maar ééne oplos sing mogelijk is de bevolkingen van kris tenen godsdienst aan de suzereiriiteit van Turicyë onttrekken. De Grieken gaan te water handelen. In geval de vrede binst-eenige dagen niet voorgoed gesloten .'is tusschen Italië en Tur- kijë, zoo Griekenland wel met zijn oorlo^s- vlodt 'kunnen voor den dag komen en allo gemeenschap van Gons tart tin opel met den vreemde afsnijden. De mobilsatie in Oostenrijk Al de in verlof zijnde officieren worden teruggeroepen per telegram. Het bestuur der spoorweglijnen heeft'be- vel gekregen al het róllend materieel gereed te houden. Al de stooramaöhienen worden nauwkeurig nagezien en hersteld. Officiers van den stof rijden gedurig al de lijnen op en af en onderzoeken de spoorbanen en de staties. Dg afgezant van Öostenrijk-Hongarië te Pariis verklaarde dat hij niets wist van dio mobilisatie van zijn vaderland. De geruchten, gisteren avor.fl in Omloop gebracht, aangaaande dè mobilisatie in Rus land, hadden geon vasten grond. Krijgsverrichtingen Men bevestigt uit Cettigne aan den Stan dard dat de artillerie der Montenegrijnen in

De Volksstem | 1912 | | pagina 1