Voor fie soldaten en Jrnnne ouders De Koiiijnenkweek. Tot Vlamingen UlKbukucI Ofrii Katholieke Werkmanskring. BERICHT. VfftlVwnm f! DE PRIJSUITREIKING STAD AALST 13 EN 14 OCTOBER 1912 Vlamingen, onze voorgangers, die eene zoo schoone en heilige zaak, de Vlaamsche Eewegiag tot stand brachten hebben ons een voorbeeld gegeven, dat hoor niemand te verwaarloozen valt. De heropbeuring van ons Vlaamsche volk was hun doel aan die edele taak hebben zij al hunne krachten,ja,gansch hun leven gewijd. Bij hen moeten wij steun en sterken wil halen om dien heiligen oorlog voort te zetten. Dit was ook het gebruik bij onze voorvaderen, de oude Germanen. Deze vooraleer zij ten strijde trokken, gingen bij de gra ven hunner helden moed putten, door het herdenken van vroegere heldenda den van hun stam. Daar sprak tot hen eene geheimzinnige verrukkende stem, die, tolk van hun heerlijk verleden, hen vervoerde tot uitersten moed en dapperheid tot ter dood. Getrouw aan ons verleden, zullen wij gaan lot de graven onzer onsterfelijke voormannen want de dappere sterven niet, ze rusten enkel zij komen dezen tegemoet, die in den kamp tegen vreemd verderf, hij hen versterking zoeken. 0 kloeken van weleer Gij die het volk kondet wakker schudden uit den doodslaap der laatste eeuwen, ondank baar zijn roemvol verleden vergetend, wie zal ons voorlichten in dien moei lijken en duisteren strijd tegen verlei ding bedrog en verdrukking De haat woekert in 't hert van het volk, de ver bastering zegeviert. Hoe thans het diep gevallen Vlaanderen redden En van uit de diepte van het eenzaam stille graf, dier wijzen van weleer, stijgt die kreet van verontwaardiging Kleinmoedigen, hoe durft gij langer twijfelen, als het gevaar zoo dreigend en nakend is? Uw volk versmacht, ver stikt onder een plasregen van zede loosheid en verdierlijkheid, die uit het zoete Zuiden u toewaait Vlaandren's frissche gouwen verpest en verwoest? Hart op Verliest den tijd niet in nut teloos misbaar Iedereen doe wat hij kan. Op het veld der Vlaamsche Bewe ging gaat geen poging verloren. Daar is elke krachtinspanning zeer verdien stelijk Zoo dus, zou een Vlaming, bewust van den huidigen toestand, nog durven nalaten onzen heiligen strijd bij te tre den, te steunen door eigen werk? Neen Dat mag nietde zonen van Vlaande ren moeten weten dat de toekomst in hunne handen ligt, dat het bestaan van hun volk door hun toedoen alleen kan verzekerd worden, dat zij hun zeiven kunnen doen rechtvaardigheid geschie den en dat er geen verdrukten meer mogen blijven in een onafhankelijk land. Wee u indien door uwe onverschil ligheid, het kwaad en de verbastering I zegevierden en de geschiedenis eens zeggen zou Zij hebben hun verleden versmaad en het vaderland ten onder gebracht. Nooit deinsden onze voorouders terug bij het volvoeren van een heilige plicht en, hoe dreigend en gevaarvol soms 1 ook den toestand wezen mocht, zij hiel- den immer stand. Dus de hand aan het werk, een oogslag werpend naar het roemrijk verleden van ons ras, den heerlijken dageraad bewonderend, die de luistervolle loopbaan voorafging en die de waarborg was van de schoonste zending ooit aan eene natie toever trouwd, zending door alle eeuwen heen zoo waardig voortgezet dat zij ons nog «ene prachtige toekomst doet verho pen. Zulk een verleden wekt den moed op i 'es strijde, stuwt de moedeloosten hoopvol vooruit naar den zegepraal. Zegevieren moeten wij doen in den eindkamp, die is Volgens de hoogste rechtvaardigheid aan de Vlamingen eene Vlaamsche Hoogeschool. Wilt gij overwinnen, werkt en wroet dan er voor met al uwe krachten, gij Vlamingen, de verdrukten in een land 'an vrijheid en gelijkheid. Ik las daar juist het fransch uiterst katholiek weekblad Le Pélerin en raijne oogen vielen op een verslag hopens de groote fransche krijgsoefe ningen waarin ik kon nagaan dat de soldaten zoo wel verzorgd werden binst '6 lastige dagen. Doch ik moest ook roortlezen, en mijn hert had medelij- en en mijne oagen kwamen vol tranen toen ik opmerkte Ongelukkiglijk daar is eene zorg die men in Frank- rijk verwaarloost't is de zorg voor de zielen. Onze arme soldaten hebben geene aalmoezeniers, dus ook geene sacramenten of geestelijke hulpmid- delen worden hen toegediend. De dag die nog moet aanbreken, dat de mi- nister van oorlog die geestelijke zorg aan ons leger zal doen besteden, zal een allergelukkigste dag mogen heeten Bij onze belgische soldaten vinden wij gelukkiglijk zulke priesters vol op offering, met een gulden hert, met die gansch genegene goedheid, dien bla- kenden iever. Onze soldaten en hunne ouders moeten uit dat voordeel van solda- tenpastoors te bezitten nut weten te trekken, en voor 't geestelijk welzijn eerst en vooral, en voor 't stoffelijke. Ah I zeker bij 't vertrek van zoon en broeder heerschte er vrees bij de huis genoten Die brave jongen was bezield met goede gevoelens en christene in zichten, zijn leven was schuldeloos tot hiertoe, hij gedroeg zich op voorbeel dige wijze, hij kweet getrouw zijne christene plichten en zijne eer en deugd stelde hij boven slecht vermaak, ge- meene feesten, uitzitten, brassen, drin ken en den voet zetten waar nooit een deftig man verkeert. Zal dat thans niet veranderen Gaat dat kazerneleven, zijn lichaam en ziel niet bederven Zal hij niet eindigen met de eerloospeid en de vuige en vuile plezieren na te loopen en er zich als in de modder van den weg, te wen telen? In die garnizoanstad... in dat fort... in het kamp bevinden zich zooveel ge- meene jongens-en bedorven schepsels De vuile gesprekken en bedorven schep sels De vuile gesprekken bederven er de lucht... De huizen waar geld, ge zondheid, eer en deugd worden wegge speeld vindt men er maar al te veel en te dikwijls Zal er dus niemand zijn die voor hem zal zorgen, bijstaan en helpen in gees telijke moeilijkheden, angsten, geva ren, gelegenheden tot 't kwaad? Oh, zeker de sol datenpriester zal daar voor zorgen zooals.de parochiepriester zorge draagt voor zijne kudde. In 't leger heerscht er nog tucht, ont zag, opleiding en beleefdheid. Dat is iets doch niet al. De soldatenpastoor zal er het zijne bij doen en de soldaten meehelpen om hunne christene plichten zoo wel en zoo dikwijls mogelijk te kwijten. Ons katholiek ministerie heeft ver staan dat een soldaat ontrouw aan God insgelijks niet zal gehoorzamen aan de krijgsoversten. Het werk der soldatenmis en van een soldatenkring bestaat dan in alle gar nizoensteden. Bijna in alle steden wordt in zekere kerk eene gansch bijzondere mis gedaan voor de soldaten. Gedurende de mis zingt men en de Pater, bestuurder of aalmoezenier spreekt er in beide talen. Met Pasclien geeft men er eene week retret of geestelijke oefeningen en met de volle toestemming en medewerking van de militaire overheid, houden allen te samen hunnen Paschen. Verders is er gezorgd, dat alwie wil, tijdens den diensttijd, terH. Tafel kan naderen en wordt aan allen die 's Zon dags communiceeren, (er ti]n er zelfs die het dagelijks zooveel mogelijk doen' en waarom niet daarna de gelegen heid niet hebben om hun morgendmaal of ontbijt in de kazerne te gaan nemen, een ontbijt voorgezet. In Bergen bij de Paters Redempto risten marcheert dat werk der Zondag communie zeer goed. Vrienden soldaten zijt niet beschaamd de H. Mis 's Zondags bij te wonen en zelfs te communiceeren. Gaat niet ach teruit voor een of meer spotters Geniet dien troost, volbrengt dien plicht I Wees man van karakter Ouders, helpt uwe zonen mee, wekt ze op per brief, per opsturing van dit artikel en dees gazet, om hunne plich ten nogmaals voor te houden. Gij hebt er het meeste belang in. Zondag toekomende schrijven we nog een artikel en dan over den soldaten- kring. Leest hem ook aandachtig en stuurt hem insgelijks aan uwe zonen. 'IZal deugd doen In alle naastgelegene parochie- en andere paterskerken kunnen de solda ten mis hooren,doch ziehier een lijstje waar kerken zijn op aangeduid die bij zonderlijk aanbevolen worden en waar uwe zonen meest aantrok zullen vin den. w DE VOLKSSTEM Antwerpen Kerk der Paters Re demptoristen, Hopland. Bergen (Mons) Kerk der Redempto risten, rue de la grande Triperie, 19, niet ver van de kazernen. De soldaten- kring is rue Peine Perdue, 8. BruggeKarthuizerinnenstraat, 2. Brussel St. Gudulakerk en St. Jo- sephskerk (Redemptoristen). Charleroi Kerk van het H. Hert, Montignystraat. DendermoudeO.L. V. Kerk. Doornik Redemptoristen, IJzeren Brug. GentKerk O. L. V. S" Pieters, St. Pietersplein, HasseltBroeders van Liefde. Ath Kerk St. Julien. AalstGroote Kerk van St. Marten. Yper St. Niklaaskerk. Kortrijk Soldatenkring, Van den Peereboom laan, 36. Kamp van Beverloo Parochiekerk. Leuven Vleminxkapel of bij de Pa ters recoletten, Vlamingenstraat, 61. Luik Kerk der Redemptoristen, rue Hors Chateau. Mechelen: Soldatenkring, Korte Heir- gracht. Meenen St. Vaastkerli. Namen: Jezuïetenkerk, Justicieplaats OostendeBroeders van Liefde, Stock- holmstraat, 5. St. Niklaas Hoofdkerk en O. L. Vrouwkerk. St. Truyden Kerk der Redemptoris ten, Steenaertberg, Thienen Kerk der Preekheeren, Naamsche straat. DiestGroote Kerk. AudenaardeGroote Kerk of Kerk van O. L. V. van Pamele. 21° Vervolg. Verwendingen van het oor. Nu komen wij aan de verwonding. De beleedigingen van het oor zijn veel vuldig van aard, kneuzingen, snij-, houw-, steek- en brandwonden en al die verscheidenheden komen voor, met zeer afwisselende aangelegenheden, in elk oorgedeelte. De verwondingen der oorschelp heb ben weinig bijzonders aan, tenzij dat zij tamelijk traag genezen, gemakke lijk aanleiding geven tot ettering en afsterven van bezeerde huiddeelen.Een meusch kan ze niet altijd beletten, maar hij kan het toch vermijden, goedsmoeds aan anderen verwondin gen toe te brengen, gelijk dit nog veel gebeurt omdat het mode is oorsieraden te dragen. Wij lazen onlangs een refe raat van twee doodelijke gevallen, door steekwonden in de oorlel van jonge meisjes, teweeggebracht met. bef, in zicht gaatjes te maken voor de oorbel len. Wij melden dat niet om u vrees aan te jagen, maar, rechtuit gezegd, het is toch een verheugend verschijn sel dat de beschaving het reeds zoover gebracht heeft, deze wildemansgebrui- ken nog enkel toe te passen op één ge slacht, en dat zelfs de vrouwen aan dit optooisel beginnen te verzaken. Och gij zoudt de moedeps hooren kijven moest er iemand, opzettelijk, hunne teedere kleinen maar eventjes spelde- prikken, doch nu het terwille van de mode geschiedt, zouden zij wel eene vriendin uitnoodigen op een maal, om de oorlellen hunner lieve dochterkens te doorboren een mensch is soms won der in zijn doening. Nu, het zal nog een tijd mode blijven, en wij zullen u aan stonds de bijzondere wondverzorging der-ooren aanleeren. De verwondingen van den gehoor gang komen veel voort uit onoplettend heid, en kunnen dan nogal vermeden worden, als men de oorzaken kent. Wij hebben er al een opgegeven, namelijk onvoorzichtige bewerking om het oor smeer ii''.halen of het jeuken te stil len, bij middel van haarspelden en oor peuters men kan dit best laten ver mits het toch een vruchtelooze poging tot reinmaking is het jeuken is een ziekteverschijnsel waarvan de genees heer de oorzaak wel zal ontdekken en het geneesmiddel voorschrijven. Wij zullen van deze onbehendige handel wijs nog moeten gewagen, waar er spraak zal zijn van het uittrekken van vreemde lichamen die in den gehoor gang gedrongenjijn. Een slag of sloot of val. op het hoofd, veroorzaken dikwijls beenbreuken, beenschilferingen en scheuringen van het weeke bekleedsel. Een goede ouder moet zijne kinderen kastijden, zegt de wijze raadgevinger zijner zelfs die beweren dat men zijne kinderen al eens een klets moet geven, en als dit met wijs beleid geschiedt, zal 't wel geen nadeel doen anderen meenen dat men ze nooit mag slaan, en dat is altijd zeker beter, als men zoodoende iiunne gebreken kan afleeren. Wat er ook van zij gij moogt uwe kinderen nooit geen oorveeg geven of laten geven, zelfs door den onderwijzer niet, want een oorveeg verwekt dikwijls ernstige be leedigingen aan de beenderen en weeke deelen van den gehoorgang, wier ge volgen ongetwijfeld van de ergste kun nen zijn. Het zal voldoende wezen, wij zijn er van overtuigd, den ouderen, deze enkele wenken toe te sturen, op dat zij aan hunne lievelingen die groo te levensdurende onheilen zouden spa ren. Een ander misbruik, volkomen on doelmatig, staat in eer bij vele men- scheu die dikwijls met tandpijn ge plaagd zijn zij duwen, in het oor, een wieksken watté dat gedrenkt is met hitsige brandende stoffen, als iodtinc- tuur, een oplossing van carbeol'zuur, kreosoot, enz., waardoor de gehoor gang zoodanig geëtst wordt dat hij, naderhand, vol blazen en vleeschheu- veltjes komt, kuidssehrompeling en verenging aantoont, die een bijblijven de bardhoorigheid kunnen veroorza ken. Gij kent althans de voornaam ste oorzaken der verwondingen van den gehoorgang, onthoudt nu ook den zin der latijnsohe spreuk neemt .de oorza ken weg en de gevolgen zullen even eens uitblijven. Hetzelfde grondbegin is toepasselijk op de verwondingen van liet trommel vlies. Het onvoorzichtig peuteren in den gehoorgang staat weer op den voorrang, al is 't dat volwassen men- schen het niet gauw zoover brengen dat ze hun oorvlies doorboren zij stui ten eerst tegen de binnenwaarts-gebo gen hoeken van den gehoorgang, en de veroorzaakte pijn doet hen gewoonlijk ophouden. De liefhebberij van jonge schoolkinderen om met griffels en der gelijk getuig in hunne ooren te kote ren, leidt meer tot gedeeltelijke of ge- heele vernietiging van het trommelvlies en de beendertjes-ketting. Onnoodig te zeggen dat zulke geweldige verwondin gen van een der gevoeligste lichaams- deelen, een schrikkelijke pijn verwekt. Een slag op het hoofd doet soms ook het trommelvlies scheuren. Het oorvlies kan ook vaneenspringen door hevige luchtdrukking, en daar wordt niet genoeg op gelet, omdat de menschen deze oorzaak niet te best kennen.Dat gebeurt al eerst door harde geluiden, bijvoorbeeld een kanonschot, geweerschoten gij moet daarvoor niet in de rangen van het leger of de bur gerwacht dienen, om zoo een ongeval op te loopen, het is genoeg, ter gele genheid van een plechtige begrafenis, nabij de soldaten te staan die het salvo- vuur lossen.In het open veld,in 't kamp of bij de spiegelgevechten is dat niet half zoo gevaarlijk omdat de slag daar uiteenspattert zonder tegenstand, maar de salvoschoten worden gelost te mid den der stad, in enge straten, tusschen hooge gehouwen, waarde luchtstroom dien ten gevolge nog meer gedrukt wordt. Bij zulke plechtigheden doet men best den gehoorgang dicht te stop pen door beiderzijds, een vinger in de opening te houden, tot de slag voorbij is. Het geluid moet altijd niet zoo hevig zijn om erge beleedigingen te doen ont staan er zijn weeke oorvliezen genoeg die scheuren, wanneer men een revol verschot lost of een pafferken aflaat, dicht bij het oor. Die kwetsuren kunnen zelfs ontstaan door het plotseling stij gen der luchtdrukking, wanneer iemand in 't water springt, gelijk dit veel de gewoonte is bij zwemmers. (Wordt voortgezet). der Koninklijke Academie van Schoone Kunsten, Eer» aan Aalst Verscheidene onzer stadsgenooten, allen leden van den Aalsterschen Kunst kring. hebben zich in de Academie te Gent op eervolle wijze dit jaar onder scheiden. Vooreerst vernoemen wij Mejuffrouw MARIA. BONNER, die een der prachtig ste uitslagen bekomen heeft. Zij be haalde den ervslen prijs in de afdeeling «Vrouwenkunstarbeid» met de groot ste onderscheiding en verwierf 100 pnnten op 100 i 5 Wij vinden haar insgelijks op eene uitstekende plaats in de klas t Astipk Hoofd en in de Teekenkampstrijd (samenstelling). In deze twee vakken behaalde zij de 7/10 der punten. De Kunstkring van Aalst had er aan gehouden dit jeugdig verdienstelijk lid geluk te wenschen over deze (prachtige uitslagen, en liet haar een heerlijken bloemenruiker aanbieden. Op onze beurt zeggen wij aan Mejuf frouw Bonner«hartelijke gelukwen- schen, en vooruit naar nieuwe lauwe ren De heer VICTOR VAN MOLLE bekomt de tweede prijs in de klas tors, met de 9/10 der punten. In de klas «Ontleedkunde» 2' jaar, bekomt bij insgelijks den tweeden prijs met de 8/10 der punten en in de «Ver sieringskunst» 1° jaar, behaalt hij de 7/10 der punten.'t Is eene reeks flinke uitslagen, die den jeugdigen heer Van Molie tot eere strekken, en die hem een spoorslag moeten zijn tot volharding en vooruitgang. Wij mogen den heer PHILIBERT AERCKE niet vergeten, die de beste verwachtingen laat verhopen, en die eene belangrijke onderscheiding be kwam in het «Levend Model» met de 7/10 der punten Aalst komt met eere uit dien kamp strijd, en zulks verheugt ons om onze Moederstad en om de jeugdige kunste naars die in haar midden het daglicht zagen en er hun eerste opleiding ge noten. Vooruit, jonge kunstenaars, uwe medeburgers hebben het oog op u, en hopen veel van de toekomst voor u en voor onzen kunstroem. Wij hebben de eer de belanghebbende te berichten, alsdat ons Bestuur, in zitting van 12 Juli 1912, besloten beeft, hoegenaamd geene benoodigheden, bohoorendo aan den Kring (stoelen, banken, tafels, enz.) nog in leen of in huur te geven, te beginnen van 1 Januari 1913. Wij bepalen dien datum, omdat de kringen die zouden feesten vastgesteld hebben voor de kennisgeving van dezen maatregel en die gewoonlijk voor de uitvoering ervan deze benoodigheden bezigden, hunne schikkingen zouden kunnun nemen voor de feestelijkhe den welke zij na voornoemden datuirt. zouden op touw zetten. 't Blijft dus verstaan van beden af tot Nieuwjaar 1913, indien er zicb op dien da tum in den Kring zelve geene feesten of vergaderingen voordoen, behouden 'wij den vroeger bestaanden maatregel, voor onze katholieke vrienden die over aangeduide voorwerpen zouden willen beschikken. Er is echter streng verbod gegeveu in den Kring, iets te laten volgen zonder schrifte- lijko toelating, onderteekeud door den E. H. Van Laere. Bestuurder, Stoof- straat EN den Secretaris, C. De Kegel, Kapellestraat, 10, tenzij in hun hijwezen. De afdeelingen, gestichten en maatschap pijen die gewoonlijk over de feestzaal eens of meermaals 's jaars beschikken voor fees ten, bijeenkomsten of prijsdeelinge, zijn verzocht telkens de toelating ervoor aan te vragen aan het Bestuur van den Werkmans kring, minsten»—jaENE M.' VND op voor hand, ten einde te vermijden dat de Kring zelve, zijne vergaderingen enz. niet moete verschuiven voor andoren, en tevens dat twee of drij inrichtingen soms op bet laatste oogenblik dcnzelfden dag bepalen. Het Bestuur, Om te toonen hoe belangrijk de ko- nijnenkweek is, ware het voldoende ta zeggen, dat er jaarlijks uit Vlaanderen alleen, rond de zes millioen frank ko- nijnenvleesch op de markt te Londen verkocht wordt. WiWe men daarbij het iulandsch verbruik voegen dan zou dia som nog merkelijk stijgen. De konijnen zijn tegenwoordig zoo geldig niet meer als vroeger, ter oor- zake van de hevige mededinging die andere landen ons in Engeland aandoen. Er valt dus te strijden willen wij niet gansch overmeesterd worden in an dere woorden, wij moeten naar midde len uitzien om die kleine nijverheid zoo winstgevend te maken als vroeger. Te dien einde zouden wij moeten begin nen met de woonst, 't voeden en het voorttelen der konijnen te verbeteren. L Woonst. Matig licht, verscbe en gezonde lucht zijn voor de konijnen zoo noodig als voor andere dieren. Daarom raden wij zeer aan 1° de ko- nijnenbakken intijds van schoon stroo te voorzien, 2° wekelijks er 't mest uit te nemen, 3" de houten deksels door traliedraad te vervangen, 4° den bodem van 't hok en een deel der opgaande.

De Volksstem | 1912 | | pagina 5