KATHAR1NA ff VERVALLEN GROOTHEID. Mededeeling Groote Burgersmeeting te Sottegeiu FEESTWIJZER Tla. Stevens, OFF/CIEELE KWO TEERING Weerkundige waarneminoen 6 zijden met cimentte bezetten, den yloer vat schuins te leggen en de pis langs eenige kleine openingen te laten veg vloeien. II. Voeding. De volgende voor schriften dienen bijzonderlijk onder houden te worden geef nooit verrot, vernuft, bevrozen, nat of bemorst eten, laat het malsch groen een dag afgesne den liggen eer gij het opvoedertwis sel de spijzen af en geef op vaste uren de maaltijdenbreng in 't hok een baksken en een ruifkën om nooit het eten op 't mest te moeten leggen. III. Voortteling. Houd konijnen die groote jongen geven en tamelijk vruchtbaar zijn. Kiest als voorttelers konijnen met kort, donkergrijs haar, rechtstaande ooren, rechte pooten en goed gevormd lichaam. Neem bij voor keur konij nen die 's Zomers opgegroeid zijn en zoek daarbij de schoonste uit het nest. Iemand die een redelijk getal konijnen heeft houde zelf eenen schoo- nen, jeugdigen en levendigen rijer voor zijn gebruik. Voor onze streek moeten de volgende teekens vooral als gebreken aanzien worden hangende eoren, kromme poo ten, lang en wolachtig haar, witte vlekken, anders dan op den buik en een deel der pooten en des staarts. Zulke konijnen moeten dus voor den voort kweek verwezen worden. Wilde men deze aanduidingen betrekkelijk "t huis vesten, 't voeden en 't voorttelen der konijnen benuttigen, er zou veel eten gespaard worden de konijnen zouden gezonder en kloeker opgroeien, het ge tal ziekten en sterften zou gevolgent- lijk zeer afnemen, deze dieren zouden aangenamer vleesch leveren en einde lijk zouden ze ons na eenige jaren een schooner en meerder ras verschaffen GESCHIEDKUNDIG VERHAAL. De dag liep ten einde en de sneeuw viel in dichte vlokken, toen Skovronski die van een bezoek bij zijne zuster welke in de nabijheid van Mariënburg woonde, terugkwam, den ingang van hetbosch bereikte, dat de laatstgemel- de stad omringt. Op den weg hoorde hij een zacht ge- jBChrei als van een kind; hij hield zijn paard stil en luisterde. Hij hoorde ech ter slechts den wind, die door de boo- tnen suisde, en vervolgde zijnen weg, daar hij dacht verkeerd gehoord te hebben. Op eens bleef zijn paard staan, en noch toespraak noch aansporing kon den het een stap doen verder Daar hij begreep dat er eene of andere hindernis was, die de duisternis hem belette te zien, steeg hij af en wilde zijn paard bij de hand verder leiden, ftu bemerkte hij vlak voor het paard «en klein voorwerp in de sneeuw, en toen hij er naar bukte, vond hij een half bevrozen, in linnen gewikkeld, kind. Bij nam het op, én zag dat het nog leefde, waardoor het geschrei dat hij Zondag-mengelwerk. kort te voren had meenen te hooren, hem verklaarbaar werd. In weerwil der duisternis van den nacht trachtte Skovronski degenen te bespeuren die, hetzij door ellende ge dreven of om andere redenen, hun kind op deze eenzame plek te vinden ge legd hadden. Daar de goede man echter niemand hooren of zien kon, riep hij met luider stem i Zoo gij, die het kind hier gelegd hebt, mij hooren kunt, gaat in vrede uwen weg. Ik beloof dat dit kind van nu af aan het mijne zal zijn. Hij wikkelde het in zijnen mantel, steeg te paard en kwam weldra, hoe zeer later dan gewoonlijk, aan zijne woning. God beware ons, mijnheer! waar zijt gij toch zoolang gebleven vroeg eene oude vrouw, terwijl zij naar hem toetrad en het paard bij den teugel vatte. Ik verbeeldde mij al alle moge lijke ongelukken, dat uwe zuster ziek of uw paard kreupel geworden was of dat de kozakken u overvallen had den. Neem dit kind eens aan.Frederika! zeide hij, terwijl hij haar de kleine in de armen legde. De verbazing deed de vrouw een oogenblik zwijgen toen echter vloten hare woorden, als een stroom, die bui ten zijne oevers getreden is, en zij riep Een kind Mijnheer Een klein kind Hoe komt gij daaraan Wat zul len wij daarmede doen Wie zal het oppassen Wie zal het groot brengen Gij Frederika 1 antwoordde de oude man bedaard, en ging het huis in, werwaarts zij hem volgde. Wat is dat een allerliefst meisje, mijnheer Zij zal op zijn best een jaar oud zijn. Zie eens, hoe verwonderd zij u met de groote zwarte oogen aanziet. De oude man lachte, stookte het vuur wat op en maakte eenige toebereidse len voor het gemak zijner kleine be schermelinge. Daarna begaf hij zich aan zijn avondmaal, verhaalde daarop aan de oude vrouw op welke wijze hij het kind ontdekt had. Het is toch zonderling, dat Biaska niet vooruit wilde, niet waar Mijnheer De paarden hebben een deel in stinkt, antwoordde hij zij mogen in vollen ren een volwassene of een kind omverstooten, maar nimmer zullen zij op een levend of een dood lichaam trap pen, dat hun in den weg ligt. En toen gij riept, om te hooren of er ook iemand in de nabijheid was, vernaamt gij niets. Miets. Ook de kleeding der kleine geeft geene opheldering. De stof is fijn, maar nergens is een teeken, waaraan wij haar kennen kunnen. Hoe wilt gij het kind noemen, mijnheer Geef mij den almanak, Frederika 1 Het is heden den 25 November, St-Ka- tharinadag. Wij zullen haar Katharina heeten. De oude vrouw bracht het kind te bed en weldra begaf zich ook de oude Sko vronski te rust en sliep, gelijk een mensch die zijnen plicht heeft gedaan. (Wordt voortgezet). DE VOLKSSTEM 35® Vervolg. Daarvan was zij den ook bekaf, toen zij in fcet groote gele huis, waarin de gravin P. taoonde (in de buurt van het stadhuis), de eenigzias steile trappen opklom. Wij willen haar bij hare beste vriendin vergezelleü, om daar het nieuws van den dag op te doen. Juffrouw Nyqvist werd in een salon gelaten die er zoo sierlijk uitzag, dat zij aan de hoofd stad geeue oneer zou aangedaan hebben, $n hier door een meisje ontvangen, die bij hare meesteres de plaats van gezelschap- ïuffer verving, sedert hare voorgangster den Veg van alle vleesch was gegaan. Juffrouw Nyqvist ging als eene oude bekende, zonder 2ich door iets te laten ophouden, tot in de derde en laatste plaats, alwaar de gravin in eene gemakkelijke houding op den sofa lag uitgestrekt. Na haar met een glimlachje en een vluch tig knikje verwelkomd te hebben, deed de gravin hare gewonejvraag. Welnu, wat is èr voor nieuws, lieve juffrouw Nyqvist Ik Tig hier zonder my te kunnen verroeren, en dat leven begint me mooi te vervelen. Juffrouw Nyqvist ging zitten, nam een Snuifje, en hoestte woorop zij begon Er is fciels nieuws, behalve dat er zoo even nog •en paar rijtuigen met badgasten zyn aange komen. Ik heb er nog niet achter kunnen komen, of het lieden comme il faut zijn; doch heden avond op den soirée zal ik dat wel vernemen. Middenslandsbond van het arrondissement Aalst. op Maandag 14 October aanstaande, om 3 4/5 ure namiddig, in de groote zaal der herberg «IN 'T KUIPKEN», Groote Markt. Dagorde De burgersbeweging te lande en in het arrondissement Noodzakelijkheid der Burgersvereenigingen. Sprekers M. EMIEL VAN HAVER, drukker en gemeenteraadslid, Sint-Niklaas. M. JULES PIERAERT, handelaar, Gee- raardsbergen. Na de voordracht zal er overgegaan wor den tot het stichten van eenen Burgersbond voor winkeliers,handeldrijvers en ambacht lieden van Sottegem. Wij durven hopen dat de neringdoende en handeldrijvende middenstand van Sottegem, naar hot voorbeeld van hunne standgenoten van Aalst, Ninove en- Geeraardsbergen, zich zullen aaneensluiten om hunne plaatselijke belangen te behartigen en onze middenstand organisatie te versterken. WETTEREN Vlaamsche meeting. De wakkere Groeningerwacht dezer gemeente richt op Zondag 13 October, om 5 ure namiddag, eene groote meeting in over Onze taalrech ten in de tentoonstelling van Gent. Deze meeting zal plaats hebben ten lokale der Groeningerwacht zaal St® Cecilia Groote Markt. De heer advokaat Van Rooy van Gent,een onzer prachtigste Vlaamsche redenaars, zal er het woord voeren. Vlamingenvan Wet teren, gij moogt niet ontbreken AALST Tombola der Apostelhuizen. De trek king zal plaats hebben in den loop der toe komende week. Te beginnen van 22slen October 's mor gens van 9 tot 12 uren 's namiddags van 2 tot 4 uren, mogen de prijzen afgehaald wor den, nevens de pastorij van O. L. V. Bij stand (Mijlbeke). De winnende nummers zullen in de dagbladen aangekondigd wor den. Tentoonstelling van Schoone Kunsten. Op Zondag 10 November 1912 wordt er eene tentoonstelling gedaan, van Schoone Kun sten op 't oud gasthuis. Schilder Jan Van Malderen zal eene reeks doeken tentoonstellen, waaronder eene veelluik van oude Aalstersche stadszichten Beeldhouwer Jozef De Somer van Erpi eene reeks schetsen en studiën over het on der werp Piétas /de Smarten der Heilige Maagd) en andere. Wij bevelen warm die tentoonstelling aan het Aalatersch kunstminnend publiek en aan onze stadsbesturen. Algemeen Nederlandsch Verbond. De plaatselijke tak richt voor Zondag 3 Novem ber, te 5 1/2 ure 's avonds,een concert in dat voorzeker de belangstelling overwaard zal zijn. Door de samenwerking van de heeren Arthur Milford, virtuoos-pianist Prosper DTIoir, klarinetist Prosper Backaert, cel list Clement De Mont, violistR.Van der Brugghen, altist, en het dameskoor van den Tak, zal een puik programma uitgevoerd worden, waarop voorkomen Het prachtig kwartet vanvon Weber, trio's van Schumann Mozart, solistukken voor klavier van Liszt, voor cello van Schumann, voor viool van Dvorack, duetten van Mendelssohn, enz. Het feest heeft plaats ter Stedelijke Feest zaal (Belfort). 13 EN 14 OCTOBER 1912 Openbare leergang van Fruitboomteelt, door den heer Jan De Clerq. gediplomeerde teeltkundige te Aalst. Jaar 1912-1913. De lessen zullen gegeven worden in den Stads- hof en in de Militiezaal ten Stadhuize te Aalst, ten 8 3/4 uren 's voormiddag zeer stipt op de hierna vermelde Zondagen Datums der lessen over fruitboomteelt 13 October, 1® les. Algemeene be schouwingen. Kweek der fruitboomen met het oog op de volksvoeding en den na tionalen rijkdom. 27 October, 2° les. Begrippen van ont leedkunde, orgaanbeschrijving der plant en deszelfs samenstelling. Volledig Handboek over Fruitboomteelt, door M. Dufour, leeraar aan de Staatstuin- bouwschool te Vilvoorde. Te verkrijgen in den boekhandel van J.Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat Aalst. WISSELAGENT. 16, Onderwijsstraat (Achterstraat), Aalst. Telefoon 68A Aankoop en verkoop van titels aan 1 frank per «luizend. Kostelooze uitbetaling van coupons en nazien van trekkingen. BEURS VAN BRUSSEL 11 OCTOBER Leen van Staaf, Provin., Steden Daareven ben ik echter bjj de baronnes Helcrer geweest, en daar hoorde ik eene historie van de Wirèns verhalen, die stellig iet van grond ontbloot is. Zyne vrouw, dat ziet men trouwens reeds aan hare manieren moet van de gemeenste afkomst zyn. Maar ik wil de geschiedenis niet verder uitbazuinen want lieve hemel zoo het niet waar was dan... Doch dit is ten minste zeker, dat zij nooit eenen moüd open doet, wat evenwel hare schuld niet moet zijn, want men zegt dat de assessor haar het spreken in gezelschap verboden heeft, omdat zij er te dom toe is. Het arme schepselHij heeft zeker wel eens gehoord, dat zeer verstandige menschen niet zelden zekere bloodheid hebben en bestandig zwijgen maar vreemde menschen moge hij daarmede om den tuin leiden, ons nooit. Het komt mij voor, dat hij daar toch zoo verkeerd niet aan doet. Eene vrouw zonder opvoeding en beschaving kan niet beter doen dan zwijgen. Zeker zoo denk ik er ook over en de kamerjonker Gösse was het volkomen met mij eens, toen ik hem op de brug ontmoette en wy er over aan de praat geraakten, intus- schen die halfbakken kamerjonker is zelf een levend bewys van de verblindheid der jeugd, zoudt gij wel kunnen gelooven.dat hij tot over de ooren op jonkvrouw von Dresen verliefd is? Het ergert iemand inderdaad, een zoo slecht opgevoed meisje te ontmoeten maar de arme menschen! Zy hebben zeker ook niets aan hunne dochter kunnen te koste leggen. Ik geloof, dat gij u kortelings iets oiqtrent hunne omstandigheden ontvallen liet. Ik o ik weet van deze menschen bijna niets dit alleen weet il«s dat het van de zijde van Mevrouw von Dreosen weinig wel levendheid aanduidt, eene uitnoodiging ten mijnent van de hand te wyzen, om te huis te blijven en een kind op te [Jassen dat haar ge heel vreemd is. Watriep jufvrouw Nypvistlieeft me vrouw de gravin haar met eene uitnoodiging vereerd Ja,dat heb ik gedaan. De luitenant kolonel vroeg zoo dringend om verlof, toen liy mij een bezoek bracht, om mij zyne dames te mogen voorstellen, dat ik, om hem eene aangename verrassing te bereiden, haar op mijne «soirée» van gisteren avond liet vra gen maar ik kreeg een weigerend antwoord. Jufvrouw Nypvist, ijsde van zulk een ge brek aan opvoeding en dankbaarheid. Het is om dol te worden riep zij,wrevelig het hoofd schuddende. Nu behoef ik my niet meer te verwonderen over hetgeen mij een uur gele den wedervaren is,toen ik bij haar een bezoek wilde afleggen, dat mij zekér niet ingevallen zou zijn, wanneer mijn weg mij niet toevallig naar dien kant gevoerd had. ik werd niet toe gelaten doch welk antwoord denkt gij wel, lieve gravin, dat men mij gaf Men zegde mij dat de genadige vrouw mij niet kon ontvan gen, omdat de kleine jongen, zooals men hem noemt, zoo ziek was, dat men vreesde, dat hy den avond niet zou halen. Nu ik zeg niets, volstrekt niets er van maar dat mevrouw von Dressen dien zwarten, menschenschuwen mynheer voor hare dochter in het net wil lokken, daaraan zal nu wel geen mensch in de geheele badplaats meer twijfelen. Het zie ke kind by zich in te nemen is er klaarder bewijs uoodig Men had intusschen wel wat fijner kunnen overleggen om het meisje aan den man te brengen. Dat ware ten minste fatsoenlijker ge- geweest, merkte de gravin aan. Juist hetzelfde,wat ik tegen baron Linds- Belgische leening le r 3 79.50 Belgische leening 2« r 3 79.75 Belgische leening 3e r 3 79.75 80!25 Belgische leening 2,5 Belgische schatkistbon 4 99.75 Kongo mtkeerbaar 4 95.50 Kongo (Loten) 77.50 Annüiteiten 3 Gemeentekrediet 3 82.'— Gemeentekrediet 1S68 3 101.- Buurtspoorw. Jan.-Juli 3 Buurtsp. obl. Mei-Nov. 3 78.50 Buurtspoorw. (loten) 2,3 94.50 06!— Anderlecht 1907 3,5 Aalst 3 Antwerpen 1837 2,5 2 82.75 83 Antwerpen 1903 70.50 Brussel 1902 2,5 82.— 83.50 Brussel 1903 2 71.— Brussel Zeehaven 2 69.75 Charleroi 19Q» 3 Gent 1896 2 69.75 70.25 Elsene 1880 3 Elsene 1908 3,5 j Laken 1902 3 Luik 1860 3 Luik 1897 2 Luik 1905 2 Mechelen 1885 3 8o!— Vlechelen 1897 3 78.55 Oostende 1852 Oostende 1898 2 Sint-Gillis 1904 3 St-Joos-ten-Noode 188] 3 Schaarbeek (100 fr.) 2 67!— 67.25 Schaarbeek (500 fr.) 3 Spa 1909 3,5 Doornik (50 fr.) 3 51.25 /erviers 1873 3 Verviers 1893 3 van M. CamieS Praet, opticien-specialiste Aalst, lange Zoutatraat, G 12 october, 15 ure: voor de Stad en liet Arrondissement Aalst, AALST Zondag 3 November 1912. Jaarlijksch Avondmaal, om 7 ure 's avonds, voor de leden van den Katholieken Burgerskring. De inschrijvingen voor den prijs kamp met de kaart, zullen plaats hebben op Zondag 13 en 20 October 1912, van 6 tot 8 ure 's avonds, ten lokale van den Kring. 10 November. Tooneelfeest der Tooneel- maatschappij der Christene Vak- vereenigingen Arbeid en Kunst Worden opgevoerd De Plicht- vergeten Vader drama in 3 bedr. en Foppers blijspel. 17 November. Om 5 1/2 ure namiddag, Vermakelijk Avondfeest door den Tooneelbond Langs om Beter en de fanfaar Willen is kunnen afdeelingen van den Katholieken Volkskring St-Jozef, in de feest zaal, Meuleschettostraat. 17 November.Op Stadsschouwburg «Gal- leotto» drama in 3 bedrijven naar het Spaansch door J. H. Róssing en «Eindelijk» blijspel in één be drijf door G.von Moser, op te voe ren door de Koninklijke Rederijk kamer «De Catharinisten». 17 November. Ceciliafeest der zangmaat schappij Niets zonder Arbeid 24 November, te 17 uren, tooneelfeest door den kring «In Liefde Bloeiend» van St-Martensgesticht. Opvoering van De Kerkvervolger of De Nero van het Noorden, drama in 3 bedrijven, en Baas Ganzendönck, blijspel in 1 bedrijf. GEERAARDSBERGEN. Zondag 27 October. De koninklijke Too- neelgilde Vrougd en Deugd roert op het prachtig legendedrama Godelieve van Gistel. Als toe- maat het blijspel Ze mag niet TROUWEN. HOFSTADE 20 en 27 October Opvoering van het nieuw bijbelspel Samuël 150 uitvoer ders, orkest en koren telkens om 4 uren stipt namiddag. LEDE. Zondag 17 November, om 4 1/2 ure namid- middag, in de Bowaarsshool, toon- en tooneelfeest door den Tooneel bond Vreugd in Deugd en de Symphonïe, ten voordeele der ar men van het Genootschap van den H. Vincentius a Paulo. N. B. De katholieke Maatschappijen van de Stad en het Arrondissement toonden beleefd verzocht de datum's hunner feesten zoohaast mogelijk aan 't beheer van ons blad mede te declen. Barometer 770°5 Thermometer 8° Wind: zuid-west Vooruitz.goed weer köld zegde, toen ik hem zooeven sprak. Zoo men nog maar den schijn van welvoeglijkheid had in acht genomen, zegde ik maar die oude gek is zelfs geheel met het meisje inge nomen. Hij schaamde zich niet mij in het aan gezicht te zeggen, dat jonkvrouw von Dressen het innemendste schepsel onder al de badgas ten was, onschuldig als eene duif, zacht als een lam, en de hemel weet, wat al meer. In tusschen heeft het nietige ding door hare ko kette loopjes vrijers aan haar snoer weten te krijgen, maar men -kan ook zeggen dat da moeder voor ziekenoppaster te spelen van haren kant alles gedaan heeft wat in haar vermogen was. Nu, nu, zij heeft het zeker niet op haar geweten willen hobben, zoo er niets van kwam. Zeker, dat is altijd pryselijk, sprak de gravin glimlachend. Het ware maar te wen- schen, dat één van de twee vrijers ernstig toe beet want het zou tooh hard zijn, zoo zy de reis te vergeefs hadden gedaan. Wy willen er het beste van hopen, riep jufvrouw Nyqvist op eenen hartelijken toon, terwijl zij langzaam de banden van haren br zak diclithaalde. Is er overigens niets nieuws, vroeg de gravin, toen jufvrouw Nyqvist opstoDd en naar het venster trad, dat een ruim uitzicht over de zee en de daarop heen en weêr varen de booten had. Op een van dezen bleven de oogen van jufvrouw Nyqvist als gloeiende ko gels gerichtnaar hunne uitdrukking te oor- deelen, moest daar iets bijzonder gewichtigs voorvallen. Zij antwoordde niet eens op de vragen der gravin, maar als buiten zich zel ve Dat is de kamerjonker, ja hy is het. Hij steekt geheel alleen in zee, en heeft een geladen geweer in de hand. Goede hemel, hoe ontdaan ziet hij eruit? Bleek als een lijk, STAD AALST Koninklijk Zang-Tooneel- en Letterkundig gezelschap «'tLand van Riem Zondag 13 October te 3 ure namiddagtweede op voering van OUD-HEIDELBERG tooneelspel in 5 bedrijven naar het Duisch. Benedenzaal Voorbelioudene plaatsen aan fr. 2.50 en 2,00 niet voorbelioudene aan fr. 1,00 en 0,50. Balcon Voorbelioudene plaats fr. 1,50 niet voorbelioudene fr. 1.00 en 0,50. Kaarten to verkrijgen en voor te behouden ten lokale Beiersch Hof Groote Markt. N. B. Deze namiddagvertooniug eindigt omstreeks 7 uur. blauw als lood. Daar valt mij iets in. Toen wy elkander op de brug ontmoetten, was liij op weg naar de Dressens. Ik zag hem met mijne eigen oogen liet huis binnentreden, en de gausche man kwam my nog zonderlinger voor dan gewoonlijk. Zeker ging hy er heen om het meisje zyne hand aan te bieden, en heeft eene blauwe scheen geloopen. Dat is hem duidelijk aan te zien mijne oogen zijQ scherpen bedriegen mij nooit. Maar heeft men ooit zoo iets gehoord Aan een rijk, knap jong mensch eene blauwe scheen te geven Ik zou wel eens willen weten, wat die men schen zich inbeelden. Gij zult zien, waarde gravin, dat deze zaak nooit goed aflooptge loof mij op mijn woord Het is tegenwoordig mode, om zich dood te schieten. Doch neen, ik kan het er niet bij laten rusten ik moet weten, hoe die vork in den steel zit. Ik wil eene boodschap bij de Dressens verzinnen, want ik moet er achter komen, dat verzeker ik u hoog en duur. In eene soort van razernij nam jufvrouw Nyqvist na dezen uitval hare handschoenen, zakdoek en parasol op, vergat iets onge hoords hare snuifdoos en zonder zich den tyd te gunnen, om de verwonderde gravin op hare vragen te antwoorden,of haar behoorlyk goeden dag te zeggen, snelde zij ijlings den trap af, op welken zij twee kinderen met aardbeziën omverliep.Deze huilden luidop van schrik en pijn, en hielden de voorthollende aan een tip van haren shawl vastmaar met een gramstorig gelaat rukte jufvrouw Nyqvist zich los, en was reeds rond den hoek van de Langestraat verdwenen, eer de arme kinderen eene tweede poging konden doen. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1912 | | pagina 6