DE OORLOG IN DE BALKANEN DE ZAAK PBOVO 'T EEN EN 'T ANDER Achttiende Jaargang n' 242 Dinsdag 15 October 1912. ABONNEMENTEN! DAGBLAD Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. Mogen de liberalen nog gelooven Eene familie verstikt te St'Deöis (Frankrijk). 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fgt TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. fgl BUREEL-EN TE BRUSSEL I TE AALST I28i Steenweg van Waterloo, 723. I Kerkstraat, Telefoon 114. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) Ir. 0,50 4* bladz. (de regel) Ir. 0,90 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0(1 AANKONDIGINGEN a De feiten geven een klaar antwoord. Geen enkele liberale kandidaat mag nog op een politiek mandaat aanspraak maken, indien bij zijne kristene plich ten kwijt. Al de inrichtingen van libe ralen aard, hunne pers, hunne asso ciaties, hunne propaganda stellen zich aan als vijandig met het Geloof. Die dagbladschrijvers en redenaars die beweren bet Geloot in vrede te la ten, leveren, zoo wel als de andere, eener, onverbiddelijken strijd tegen de kristene Kerk, tegen de katholieke scholen, tegen alle geestelijke instel lingen, tegen de geestelijkheid zelve. Zij weten nochtans wel dat hun aanval slechts voor doel heeft die waarheden te ondermijnen, waarvan die instellin gen en die personen de uiting zijn. Een weinig koelbloedigheid zou nochtans aan de liberalen doen ver staan dat zij groot ongelijk hebben hun oud programma van verdraag zaamheid en gematigheid te verscheu ren alhoewel bet reeds zoo dikwijls werd onder de voeten getreden. Maar fanatieken redeneeren niet, zelfs al zijn zij vrijdenkers, en daarom gaan zij alle palen te buiten. Zoo zag men ze kaar ten opmaken om de kloosters als een openbaar gevaar aan te klagen. Zij hebben zich wel gewacht op die kaarten te vermelden dat de drij vier den der kloosterorden zich kebbeu toe gewijd aan het onderwijs der kinderen en der jeugd, of aanwerken 'van lief dadigheid, en dat bet overblijvende vierde grootendeels bestaat uit kloos terlingen die voor de gewone geeste lijkheid zeer kostbare en behulpzame medewerkers zijn; dat, voor de overi gen iedereen toch het recht heeft boet vaardigheid te doen en te bidden voor degenen die van bet gebed niet hooien willen. Talrijk zijn de Belgen die naar waarde weten te schatten wat al dien sten aai; de Kerk, aan de maatschappij en aan de familiën die kloosters bewij zen, op dewelke de liberalen het had den gemunt. De kloosters exploiteeren de kin deren, in plaats van ze te onderwij zen. n Is 't mogelijk Het openbaar on derwijs wordt eene exploitatie van het oogenblik dat het door katholieken wordt gegeven Moet men de groote onbaatzuchtigheid niet bewonderen van die kloosterlingen, die zonder de hoop te mogen koesteren van de men- schen ooit eone belooning of dankbe tuiging te ontvangen, de weldaden der kristene opvoeding verspreiden «De kloosters stellen eene oneerlijke mededinging daar voor den bandel En indien de kloosterlingen in de wijde wereld gebleven waren en zich daar uitsluilelijk op den handel had den toegelegd De kloosterlingen beletten de nij verheid Bloeit de nijverheid in ons land nu niet beter en meer dan ooit Op welke manier beletten die kloosters de nij verheid? De klerikalen willen twintig mil- lioen aan de kloosters geven Waarom dan als men u 20,000 fr. aanbood indien ge zulksbewijzenkont, waarom trekt gij u terug Twintig duizend lranks nochtans, dat was de moeite waard. Weg met bet gespuis der kloos terlingen Den naam geven van gespuis aan lieden, wier levenswijze eene levende les is en die nauwe betrekkingen hebben met talrijke en eerlijke fami liën, zulks alleen is voldoende om af keer in te boezemen aan vele deftige lieden zelf aan diegenen, die totaal aan alle politiek onverschillig blijven. En het is waarlijk te verwonderen dat er onder onze tegenstrevers geen gematigde geesten meer aan te treffen zijn, die aan de goddeiooze vooruit- strevers zullen doen verstaan dat men in een land van gematigheid, lijk het onze, zekere palen nooit ongestraft te buiten gaat. Helaas Die baanwijzers treft men in het vijandelijk kamp niet meer aan. Alle buitensporigheden zijn op voor hand toegelaten, van 't oogenblik dat zij tegen den Roomsch Katholieken Godsdienst gericht zijn. De vraag stellen of een liberaal op onze dagen nog mag gelooven, is ze tevens oplossen. Zoo slecht niet. Wanneer in China een zieke sterft, betaalt de familie geen knop aan den geneesheer. De Chineezen hebben de dokters er aan gewoon gemaakt dezen enkel in geval van genezing te betalen. Hoe spoediger de ge nezing, hoe meer de dokter rekenen mag. De geneesheer is meerders verplicht boven z'n deur een ontstokens lantaarn te hebben met doorschijnend glas waarop het getal zieken is aangeduid dat hij in 't loopende jaar heeft laten sterven. EBe mist te Londen, Londen was gisteren weer geheel in een dikke met schoorsteenroet en rook vermengde mist wolk verzonken, waardoor het verkeer ook weer groote vertraging onderging. Zoo werd bij do westminster Bridge urenlang een heele file tramwagens opgehouden. Verschillende werklieden en zakenlieden werden daar lee- lijk door gedupeerd. Ook hingen er zulke zware mistwolken boven de Theems, dat de scheepvaart geheel moest gestremd worden en het werk aan de haven ernstig bemoeilijkt werd. Het 6® on 7® flotilje torpedojagers zag zich genoodzaakt binnen te varen en kon niet naar het terrein der manoeuvers vertrek ken. Zes Bc©iowïaS© rijken. Op het oogenblik dat een groot deel van Fransch- Kongo naar Duitschland overgaat, is het niet van belang ontbloot de volgende statistiek, opgemaakt door Petermann's aardrijkskun dig bulletijn» mede te deelen, betreffende de koloniën van enkele Europeesche mogend heden Groot-Britannië bezit 30 millioen vierkante kilometers koloniën, met 350 millioen inwo ners Rusland, 17 millioen vierk. kilom. en 28 millioen inwoners Frankrijk, 6 millioen vierk. kilom. en 46 millioen inwoners Duitschland 2,5 vierk. kilom. en 12 millioen inwoners; België, 2,4 millioen vierk. kilom. en 20 millioen inwoners en Nederland, 2 millioen vierkante kilometers, met 38 mil lioen inwoners. ViscS?uaGD@st. De regeerïng heeft een zeer belangókkend verslag ontvangen over een nieuwen tocht, door de visschers van De Panne, Oostende en Zeebrugge aan de Afrikaansche kust ondernomen. In de Arguinbaai, aan de Westkust, en die eene uitgestrektheid heeft van ongeveer 30.000 vierkante kilometer,is er zulke overloed van visch, dat de bemanning eener sloep, in een enkelen dag 35.000 kilos visch in hare net ten heeft opgehaald. Men zou daar dus eene echte vischmijn aangetroffen hebben, welke met niet al te veel kosten eene overvloedige opbrengst zou kunnen leveren. De metser Eduard Laroche, oud 37 jaar, was over eenige jaren met de werkvrouw Germaine Escassut getrouwd, en uit dien echt was een kind gesproten. Het gezin was, dank spaarzaamheid, er in gelukt een huisje te laten bouwen, en Zondag gingen zij hetzelve betrekken, ofschoon de muren nog vochtig waren. Men stak de stoof vol kolen en men ging slapen, zonder er op te letten dat de sleutel der stoof toegedraaid was. Geburen zagen de familie Laroche niet meer en werden ongerust. De commissaris, verwittigd, deed de deur der kamer open breken en een verschrikkelijk schouwspel vertoonde zich aan zijne oogen. De drie lijkon lagen nevens elkander, op het bed. In een hoek lag de kat ook dood. Allen waren door verstikking overleden. De lijken der familie Laroche zijn naar het doodenhuis overgebracht. Nadre bijzonderheden Aangeslagan kleederen. Zaterdag morgend heeft, op bevel van den heer onderzoeksrechter Lamproy, de adjunct opziener heer Ooms, ten huize van Richard Vergouts, Cronjestraat,28,Borgerhout, twee regenmantels en eenen overjas in beslag ge nomen. Deze kleedingstukken zijn ter griffie nedergelegd. Zaterdag middag werd opnieuw bij een hoogdringend bevel van den onderzoeksrech ter heer Lamproy, tot eene nieuwe huiszoe king overgegaan door den adjunct-opziener heer Ooms, ten huize van Richard Vergouts. Ditmaal werden al zijne kleedingsstukken, zelfs de schoenen aangeslagen, en naar de griffie overgebracht. De baard van Richard Vergouts De coiffeur van Richard Vergouts, te Edeghem, heeft dezen morgend, aan den heer onderzoeksrechter verklaard, dat Richard den 25 September bij hem gekomen is, zeggende Snijdt mijn haar,en doe ook heel mijn baard af. 'k Zou dat niet doen, ried de coiffeur aan, gij staat zoo goed met uwen baard. Richard heeft zich laten overklappen. De coiffeur voegde er bij, dat hij bad hooren zeggen, dat Richard zijnen baard wat had laten afknippen bij eenen baardscheer der van Bouchout. Richard werd met den coiffeur geconfron teerd, en herkende de echtheid van dezes ver klaringen. De advokaten der Vergouts. Twee advokaten hebben zich gelast met de verdediging van Gaston Vergouts. Het zijn Mr Muls, en Mr O. Van Kesbeeck. Meesters Bernard en Verspeyen hebben de verdediging van Richard Vergouts op hen genomen. Mad. 6. Vergouts spant een proces in. Mad. G. Vergouts heeft een proces inge spannen tegen den uitgever van de post kaarten, waarop de villa van Gaston te Edeghem staat afgebeeld, met de portretten van Gastons vrouw en schoonmoeder. Op bevel van den procureur des Konings, zijn de clichés van die kaart aangeslagen. Mr Van Lil is de advokaat van Mad. Vergouts. Eene beslissende poging. Zooals wij het Zaterdag reeds schreven moest er Maandag eene beslissende poging gewaagd worden, om de waarheid te ver nemen. Er zouden namelijk eene gansche reeks hoogst belangrijkekonfrontatiën plaats hebben. Gaston Vergouts heeft aan zijne vrouw een brief gezonden, waarin hij haar laat weten, dat hij zinnens is Maandag volledige verkla ringen te geven aan het parket ten einde den sluier welke over de zaak Provo ligt geheel op te heffen. Gaston Vergouts schreef ook nog, dat hij geheel onschuldig isaan de misdaad en dat hij de moordenaars zal noemen. Waar is de ring Men weet dat op het oogenblik zijner ver dwijning, M. Provo aan een der vingers eenen kostbaren ring droeg. Die ring werd bij de ontdekking van het lijk niet terugge vonden. De lieer onderzoeksrechter Lamproy had twee gendarmen gelast, nabij de plaats waar het lijk gevonden werd, die ring op te zoeken. Die opzoekingen hebben geenen uit slag gehad. De bewakers van Gaston Vergouts Er was in sommige bladen gemeld gewor den, dat Gaston Vergouts zich met gevangen bewaarders vermaakte. Hij speelde met hen met de kaart en hij zou zelfs ziekelijk gewor den zijn. Onze inlichtingen laten toe dit te logenstraffen. Gaston Vergouts is niet zieke lijk en heeft met gevangenbewaarders niet met de kaarten gespeeld. Hij is wel aan eene bijzondere waakzaamheid onderworpen, die waargenomen wordt door gevangenbewaar ders en tevens door opgeslotene personen, die maar eenige dagen in het gevang moeten doorbrengen. Hatelijk De nieuwsgierigheid van de menigte is in sommige gevallen ton strengste af te keuren. Sedert verscheidene dagen staan er voortdu rend eene menigte gapers in den omtrek der villa van Gaston Vergouts to Edegem. Men begrijpt dat zulks pijnlijk is voor de reeds zoo diep beproefde familie. Wat meer mensch- lievendheid zou hier niet schaden. De policie zou hier wel doen een oogje in 't zeil te houden en die hatelijke nieuwsgieri gen wat op afstand van de villa te doen blij ven. De familie Vergouts kan bijna hare woning niet meer verlaten, zonder blootge steld te zijn aan allerhande moeilijkheden. Het is nu toch hare schuld niet, dat Gaston en Richard zich aan een misdrijf plichtig maakten. Frans-Jozef, keizer van Oostenrijk is de oudste keizer-koning van Europa, de vrome kristene die op zulke schitterende en publieke wijze zijne diepe verknochtheid aan den Roomsch katholieken godsdienst te kennen gaf. Iedereen houdt de oogen op hem gevestigd. Hoe zal hij te «verk gaan Welk zijn de plannen van Oostenrijk? Men weet dat Oostenrijk bijna aan de zeeën niet paalt, dat het dus geene belang rijke noch gemakkelijke zeehavens heeft. Het mist dus juist dat element dat eerst ei* vooral noodig is om den nationalen handel herop ta beuren en te ontwikkelen. Het heeft wel Triest op de Adriatische Zee, en den Donau naar de Zwarte Zee. Maar Trieste, rechtover de Italiaansche kust kan, maar in geval van oorlogsverklaring van Italië van weinigen dienst zijn. De Adriatische Zee is immers ook maar eene enge flesch en de doorgang naar Trieste kan door de Italianen gemakkelijk belet worden. De Donau is een even onzeker gemeen schapsmiddel. Servië, Bulgarie en Rumenië kunnen beletten dat een enkel schip op den Donau vare. En, van den anderen kant, de Donau geeft betrekking met de Zwarte Zee, de groote val, waar niemand uilkan zonder de toelating van Constantinopel. Sedert jaren en jaren wil Oostenrijk in dien toestand verhelpen en is het er op uit ook eene zeehaven te hebben in eene wijde vrije zee zulks zou hier zijn Salonika op den Archipel. Met het oog daarop heeft het, voor eenige jarenBosnië en Herzegovina binnengepalmd, ten nadeele van Turkyë en tot groot spijl van Servië. Iedereen herinnert zich hoe duister de toekomst in het Oosten werd ten gevolge van die gebeurtenis. Nu aast Oosten rijk op den Sandjak van Novi-Bazar. Zal het er in lukken zijn plan te verwe- zentlijken zondor Rusland to kwetsen, dat gansch tegenstrijdige inzichten heeft Zulks valt te betwijfelen. De Albaneezen vragen wapens. Langs alle kanten komen er in Turkyë benden tot stand die wapens vragen om den vijand te gaan bevechten. Die troepen staan niet onder de bevelen van militaire overheden. Zij bestaan meest uit gelukzoekers, stroopers en echte ban dieten die den oorlog wensehen om de plun deringen waartoe een oorlog gelegenheid geeft. Het Turksch bestuur heeft al die ben den gewapend. Nieuwe overwinning der Montenegers. Generaal Koukovitch, aan 't hoofd der MontenOffers heeft zich verleden Zaterdag meester gemaakt van de stad Bielapolie, na eenen aanval die geduurd heeft tot 4 uren van den namiddag. De Montenegers werden als verlossers in de stad ontvangen. De Bulgaren voor goed in 't strijdperk. Uit Salonika meldt men dat hevige bot singen ontstaan aan de grens van Turkyë met Bulgarië. Eene bende Bulgaren, in de streek gedron gen, heeft reeds verscheidene bruggen doen springeu en andero bruggen verbrand. En ook de Serviërs. Anderzijds meldt men dat het leger van Servië te Nisch samengetrokken op weg is naar Uskub in Turkije. Wreeder oorlog kreeg men nooit te zien. Voor de Muzulmans wordt deze oorlog geene kwestie van vrijheid, van bezittingen, maar uitsluilelijk van godsdienst. En men weet hoe dweepzuchtig die soldaten worden, wanneer er spraak is van hunnen godsdienst. Dezor dagen werd in Anatolië (Aziatisch Turkyë) eene openbare vergadering ge houden voor al de Muzulmans. Daar heersch- te een onbeschrijfelijke geestdrift en ook eene bloeddorstige razernij tegen de vijanden van Turkyë. Anatolië alleen zal aan Turkyë 120.000 man' leveren. Twaalf treinen per dag zullen de soldaten vervoeren. Dat heropkomen van het fanatisme der Turksche bevolking is weer algemeen. Zoo seint men van alle kanten van bet Turksch rijk feiten die laten voorspellen, dat de al- gemeene uitmoording van de kristene bevol king misschien voor de deur staat. Erge aan slagen werden op de kristene bevolking reeds gepleegd te Bayreuth, te Damas.ganscli Syrië door maar vooral nog in Armenië. De Turksche vloot Tusschen Smyrna en Salonika loopt er eene onafgebroken keten van stoomschepen die onophoudelijk soldaten halen uit Azia tisch Turkyë, om die in Macedonië te gieten. Zoo komen er per dag 25 tot 30 treins troe pen uit Klein Azië in Turkyë. Men ziet in die zeeën bijna niets andera meer dan stoomschepen die soldaten vervoe ren. De vreemde kompagniën hebben groote moeite om huhnen kolenvoorraad op te doen. Kolen, peterolie en bont, 't is daar al om te duurder. De handelwijze der bondgenoten Griekenland, Servië en Bulgarië hebben gezamenlijk eene nota afgegeven aan da Europeesche mogendheden die hunne bemid deling hebben aangeboden. Zij bedanken dia mogendheden maar wijzen hun aanbod be leefd van de band zeggende dat nu het oogeublik gekomen is aan Turkyë recht streeks uitleg te vragen. Die nota werd afgegeven gisteren, Zondag, middag.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1