DE OORLOG ID DE DALKADEN Wat ens profiteert, dat en dat T EEN EN 'T GBLAD Bestuurder J. is RU ITEN LAN D Achttiende Jaargang n' 244 S3 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 17 October 1912. abonnementen!* Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. dl 728, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST Kerlcgtraat, Telefoon 114. Van Nuffel-De Gendt. 3» AANKONDIGINGEN a KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol)fr. 2,00 Rekl amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00, Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De liberaler, van Frankrijk volgen met belangstelling den strijd der ge dachten in België, aangaande Zuiver Algemeen Stemrecht. Zij geven aan hunne boezemvrienden zelfs een beetje raad van tijd tot tijd. Zoo schreef de JournaldesDébats» voor eenige dagen De liberale partij is meestendeels samengesteld uit de burgers der steden. Van al de partijen zou zij bet meest te lijden hebben door het afschaffen van het meervoudig stemrecht. Men mag zeggen dat hare getalsterkte reeds zoo zeer door tie werking der socialis ten verminderd nog met een derde, misschien met de helft zou verminde ren. Die verval van de liberale partij, gevoegd bij het nog grooter gevaar dat de demagogische partijen zouden aan bieden, zoudeneen nog grooter en al- gemeener zwenkt rechts veroor zaken dan bij de laatste algemeene kie zingen Maar de liberalen van ons land nemen dien raad niet aan. De wijste hunner dagbladschrijvers God weet wat al scheldwoorden hij naar 't hoofd kreeg omdat hij soms vrij en vrank zijne meening durfde zeggen, ant woordt er op dat er ten minste zooveel meervoudige stemmers in de steden zijn langs den kant der katholieken, dan langs den kant der liberalen. Die goede confratermoet zijn geheu gen een weinig ververschen en zijne eigen nummers herlezen van verleden jaar, van de week na de gemeentekie- gen. Hij was de laatste niet om overal den triomf der liberale partij aan te kondigen en met cijfers te doen uit schijnen dat de burgerij der groote steden bijna uitsluitelijk liberaal was. Maar het kostbaarste argument dat hij aanhaalt, waarom hij niettegen staande de voorzichtige waarschuwing van den Journal des Débats toch ieverige en vurige verdediger is van het puur en simpel, dat is het volgende: De waarheid is, dat niemand met zekei'heid kan bevestigen wat het Zui ver Algemeen Stemrecht ons voorbe houdt. Daar komt de aap uit de mouw. Hoe naïef toch Het cijnstelsel was goed, zoo lang het aan de liberalen de meerderheid gafmaar van 1884 af docht dat kies systeem niet meer. En de liberalen vroegen uitbreiding van kiesrecht en herziening der grondwet. En de grondwet werd veranderd. En de hoofden der liberale partij, Jan- son, Foron en al de andere verklaar den luidop, dat, binst hun leven, zij nooit aan eene tweede herziening zou den medegewerkt hebben. Minister Beernaert, van zaliger gedachtenis stelde dan reeds de evenredige verte genwoordiging voor. De liberalen wil den er niet van hooren. Maar 't en duurde niet lang of al de liberalen baden en smeekten om die zelfde evenredige vertegenwoordiging in te voeren, die zij zoo halsstarig ver- stooten en geweigerd hadden. Het on rechtvaardige werd rechtvaardig wan neer zij zagen dat het voor hen eene redplank was. Maar dat alles heeft hun toch de meerderheid nog niet gegeven. Wat nu gedaan Wel, al wat gij wilt, uitgenomen het huidig systeem behouden. Een nieuw kiesstelsel moet ingevoerd wor den. Dat het rechtvaardig wezë of niet, dat doet er niets aan. Als het aan die heeren maar kans geeft aan 't bewind te geraken, dat is 't bijzondorste dan is het rechtvaar dig. Het ware moeilijk de ikzuchtige geestesgesteltenis der liberale partij in één trek beter te schetsen, dan die dagbladschrijver het deed. Het is de bevestiging der woordenvanStaatsmi- nister Helleputte.die zich totdeliberale partij wendende, in den laatsten zittijd sprak Gij, Mijnheeren, gij hebt maar een doel, minister worden. Wij heb ben die bekommernis niet. Bij ons is het om het even wie er minister is eeno enkele zaak ligt ons aan 't harte het bestuur van het land in handen zien van mannen die het welzijn van het land betrachten. De liberalen kunnen, door het toe passen van het Zuiver Algemeen Stem recht niets meer verliezen. Maar 't is het «enigste middel dat er overblijft om misschien (welke groote misschien) hun stemmental in de Kamers te zien vermeerderen. Eu daarom alleen is dat stelsel recht vaardig, daarom roepen zij in koor Leve het Zuiver Algemeen Stem recht. n -V- O© f©a*taaae8 wssdï k©!©Bsel J&s- t©B*d De testamentuitvoerders van kolo nel Astor, die omkwam in de ramp van den Titanic hebben aan den fiscus 3.150.000 dollars betaald. Het totaal bedrag der erfe nis beloopt 80 millioen dollars. (1 dollar is 5 fr.) Zosis wercS u3s$eB*3ngen» Eene verduistering is zichtbaar geweest voor bet Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan en en deel van Zuid-Ainerika. In Zuid Ame rika liep de centrale lijn, voor welke de ver duistering totaal was, nagenoeg van Rio de Janeiro tot dat punt van Zuid-AmtJfika's Westkust, waar Colombië aan Ecuador grenst. De verduistering heeft nergens lan ger dan twee minuten geduurd. Op 21 Augustus 1914 krijgt Noord-West- Europa weer een kans. Dan is er eene ver duistering van meer dan twee minuten duur te zien op een lijn, die van Als tend, aan de westkust van Noorwegen, OTer Sundevall aan de Ooskust van Zweden loopt, dan de Bothnische Golf snijdt, en ten Westen van de Golf van Riga Rusland binnenkomt. Een legaat van drie millioen Mej. Fanny Desprez, dochter en zuster van norarissen te Melun, heeft bij testament gansch haar vermogen, ten bedrage van on geveer drie millioen, aan de "Vriendschap pelijke vereeniging der oud-leerlingen van de opvoedingsbuizen van het Eerelegioen» vermaakt. Dit legaat moet, volgens de laat ste wilsbescbikkings dienen om een huwe lijksgift van zoowat 105,000 fr. uit te koeren aan elke oud-leerlinge van het Eerelegioen, bij voorkeur aan eene officiersdochter. Dit testament wordt door bloedverwanten betwist. Men denkt evenwel dat hunne po gingen, om het te verbreken, niet zullen ba ten, daar de «Vriendschappelijke Vereeni ging» eene wettelijke erkende instelling is. Het laatste EngeSsche linie schip. Zaterdag is van de marinewerf te Portmouth een linieschip te water gekten, dat naar Wellington de Iron Duke is ge noemd. De afmetingen en meer bijzonder heden van het schip worden geheim gehouden, maar men meent te weten, dat zij 25.000 ton waterverplaatsing zal hebben en 22 mijl loopen. Het dek wordt tegen aanvallen uit de lucht hijzonder voorzien. De tiep zware stukken zullen van 33,75 cm/ zijn. Het schip moet in Januari 1914 in dienst gaan. DR is de 2Se dreadnought van de Engekche vloot, de liniekruisers meegeteld. Voor 40 millioen franken werken. Het departement van het minsterie van Buitenlandsche Zaken, komt tijding te ontvangen dat men binnen kort tot de aanbesteding zal overgaan in de haven van Casablanca (Marocco), die geraamd worden op omtrent 40 millioen frank. De aanbesteding zal misschien wachten tot einde Februari aanstaande, maar zal einde October reeds aangekondigd worden. Van heden kan men reeds eene uitgebreide nota van die werken raadplegen in het offi cieel inlichtingsbureel, Handelsmuzeum, Augustijnenstraat, 15, Brussel. Het jubileum van den Katho lieken Kring te Gent, Dit jaar viert de Katholiek© Kring de 50® verja ring zijner stichting. Zondag, 10 November zullen de feesten geopend worden door eene plechtige dank mis, om 101/2 ure, in de Sint-Miohielskerk, Z. Hoogw. Mgr. de Bisschop van Gent, zal na deze jubelmis, het plechtig Te Deum zingen. Heer R. Herberigs, eerste prijs van Rome heeft te dier gelegenheid een Te Deum gecomponeerd, welk door verschoidene koor maatschappijen der stad, onder zijne leiding, zal uitgevoerd worden. Om 1 uur, banket in de groote feestzaal van den kring, waaraan zullen "deelnemen de heeren Van de Vyvere, minister van Landbouw en Openbare Werken Woeste, Staatsminister, voorzitter van het Verbond der Katholieke Kringen, Z. H. Mgr de Bis schop van Gent, en de heeren senators en volksvertegenwoordigers van het arrondisse ment Gent-Eekloo. Franterij k Veroordeeling. De rechtbank van de Seine komt Henri Lepreux oud bestuurder der titels van het Suez kanaal, verblijvende to Rijssel, tot 7 jaar gevang te véroordeelen, uit hoofde van belangrijke ontvreemdingen door hem gepleegd. Twee Ijzerenwegbedienden gedood. Nabij de statie van Bordeaux, langs dezen kant dor brug die over de Garonne ligt, gin gen 2 ijzerenwegbedienden langs de spoor baan. Daar zij eenen trein zagen aankomen, stelden zij zich op zijde, doch zij hadden niet bemerkt dat een andere trein uit tegenover gestelde richting kwam. Beiden werden op de riggels geslingerd en ijselijk vermorzeld Italië Automobielongelukken. Dinsdag had Florencië een erg ongeluk plaats. Een automobiel reed in volle vaart door eenen groep kinderen. Drij werden gedood en ver scheidene erg gekwetst. Mon kent den on voorzichtigen autovoerder niet. Werkstakingen. De dokwerkers van La Corogne, alsook van Villa Neuva, heb ben het werk geslaakt. Zij vragen loousver- hooging. Zwitserland Rog een vlieger gedood. Dinsdag mor- gend rond 9 ure deed de vlieger Cobioni vluchten over de stad Le Chaux de Fonds, Hij had met zich M. Bipert. Bij het neder dalen brak opeens het toestel en beide vielen van eene hoogte van 29 meters ten gronde. Zij werden per automobiel naar het hospitaal gebracht, doch de heer Ciombi stierf bij de aankomst, M. Bipert, die den schedel ge kloven had, overleed eenige uren later. Elngeland. BandieteriJ. Drij deftig gekleede heeren kwamen in het magazijn van eenen juwelier om aankoopen te doen. Zij vulden op eens hunne zakken met de voorgelegde juweelen terwijl een van hen een revolver hield op het hert van den juwelier. Personen die bemerk ten wat er gebeurde, snelden toe doch de dieven baanden zich eenen weg, de revolver in de hand, naar de straat en bereikten eenen automobiel, die, eenige stappen van daar hen wachtte. In volle vlucht reden zij weg. Men heeft het nummer van den auto kunnen op nemen, doch men gelooft dat het een valscli nummer is. Oostenrijlt Overlijden. Even als Belgenland komt Oostenrijk ook een groot verlies te doen. Aldaar betreurt men het overlijden van graaf Badeni, stadhouder van Galicië, en oud-voorzitter van den ministerraad. De over ledene was 63 jaren oud. RusiandL Een generaal veroordeeld. Reeds ten tijde van den Russischen-Japaneescheu .oor log, liepon er vreemde geruchten over de verdachte handelwijze van den generaal Ogo- rowitch. Gedurende dien oorlog was hij ge last met den voorraad te bezorgen van le vensbehoeften voor do troepen. Het schijnt dat hij valsohe rekeningen maakte en nog al van verscheidene kanten wijnpotten ontving. Men beschuldigde hem ook, dat, in plaats van goede trekpeerden te koopen voor het vervoer der fourgons, hij afgesloofde last dieren deed gebruiken. Eindelijk is de zaak voor het krijgsgerecht verschenen. De generaal loochende stellig alles wat hem werd ten laste gelegd en be titelde de getuigen met den naam van leuge naars en spitsboeven. Niettegenstaande dit alles werd hij tot drij jaar en half opsluiting verwezen. Aardbeving. Eene nog al hevige aard beving heeft te Tiflis, over een paar dagen plaats gehad. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. Gzaar van Rusland. Ongetwijfeld is Rusland geroepen eenen grooten rol te spelen in den huidigen oorlog der Balkanen. Sedert Peter de Groote is Rusland er in felukt eenen uitweg te bekomen langs de warte Zee. Langs daar gebeurt de grootste handel der Russen de granenhandel. Maar sedert het vermaard verdrag van Berlijnen wordt het aan alle oorlogschepen verboden door de Dardanellen te varen. Waartoe dient dan de Zwarte Zee voor Rusland, indien zij in geval van nood moet gesloten blijven? Iedereen herinnert zich nog, hoe, bij den laatsten Japaansch-Russischen oorlog Rus land alles heeft gepoogd, om in 't geheim zijne oorlogschepen langs de Dardanellen uit de Zwarte Zee naar Japan te kunnen zenden. Al die pogingen mislukten. Het is voor Rusland eene kwestie van leven, die bepa ling van het verdrag van Berlijn te doen veranderen, ofwel zelf meester te worden van de Dardanellen. Dan alleen kan Rus- lands handel zich vrij en vrank uitbreiden. Al de andere mogendheden van Europa zijn innig overtuigd dat Rusland het slachtoffer is van den huidigen toestand en dat het zal trachten dien staat van zaken te veranderen. Daarom hebben zij Rusland in het oog. Overgave van Touzi. Bijzonderheden. Verleden Maandag middag, bij eenen aan val der Montonegers tegen Touzi, zag men een Turksch officier met de witte vlag te voorschijn komen. D.e prins Danilo ontving hem en aanvaardde de overgave der stad. Men vond in de versterkingen vijf kanons die allo vijf erg beschadigd waren door de Montenegers. Daarbij nog 8 mitrailleuzen, 7000 Mausergeweren, talrijke tenten en le vensvoorraad voor acht dagen. Drij duizend krijgsgevangen werden aanstonds naar Mon tenegro overgevoerd. Dapperheid der Montenegers De dapperheid der Montenegers gelijkt soms wel aan vermetelheid. Zoo bericht men dat een duizendtal mannen eenen aanval waagden, gedurende den nacht, tegen Tabaresch. Maar zij werden ontdekt. Men gaf hun het bevel aanstonds weer te keeren. Zij weigerden, er. onder eenen regen van vuur stormden zij vooruit, bij zoo verre, dat er weinige of geen van overbleven. De Sultan zegt vaarwel aan de Soldaten Verleden maandag heeft de Sultan al de troepen in oogenschouw genomen, die naar het oorlogsterrein vertrokken. De sultan heeft een detachement vrijwilli gers van Constantinopel bijzonder geluk ge- wenacht. Gedurende de oogensehouwmg neeft hij gedurig zijne groote voldoening uit- Daarna is hij naar de spoorlialle gegaan, van waar de soldaten vertrekken moesten, 't Is met den kreet Leve de Sultan dat de soldaten de hoofdstad verlaten hebben. De Albaneezen. Het Turksch Staatsbestuur heeft besloten aan den eisch der Albaneezen te voldoen en aanstonds wapens af te sturen om hen toe to laten aan den strijd deel te nemen. Zoo gauw zij die wapens ontvangen heb ben zullen de Albaneezen zich naar de gren zen begeven. Ministers teruggeroepen. De Turksche ministers te Sofia, Belgrado en Alhenen met heel het personeel der ge zantschappen zijn per telegram teruggeroe pen. Niettemin heeft Turkijë de ministers der verschillende Balkanataten nog niet wegge zonden. Een Bulgaarsch ultimatum. Hot gerucht is in omloop dat Bulgarië op zijne beurt aan Turkijë ©en ultimatum zou gestuurd hebben,waariu het dreigt onmiddel lijk den aanval te beginnen indien geeno vol doening wordt geschonken aan zijne eischeq. De geestdrift bij de Bulgaren groeit nog alle dagen aan.De vrijgevigheid van die dap peren is buitengewoon groot. Vele stellen eene ware fortuin ter beschikking van het Staatsbestuur. Andore staan hunne automo biels af. Staatsbedienden die nogthans vrij waren van alle militaire diensten, zeggen vaarwel aan hun ambt, om in het leger post *e vatten Aan wie het eiland Creta Dat eiland,ten Zuiden van den Archipel go- legen, en uitsluitelijk door Grieken bewoond, hoorde vroeger aan Turkijë toe. De bevol king wenscht sinds lang met Griekenland vereenigd te worden. Zulks gaf zelfs aanlei ding tot den oorlog tusschen Griekenland en Turkijë, in 't jaar 1898-99, Griekenland moest in dien strijd het onderspit delven, maar Crota, kreeg een onafhankelijk bestuur en de Turksche soldaten moesten voor goed dat eiland verlaten. De inwoners van Creta hebben nu eenparig hunne vereeeniging gestemd met Grieken land. M. Venizelos, kabinetsoverste van Griekenland, heeft daarop eene openbare verklaring gedaan die de Gretenzers hoop geeft eens voor goed bij Griekenland inge lijfd te worden en die van den anderen kant de Europeesche mogendheden niet kwetst, die over het bestuur van Creta waken moeten. Nieuwe onderhandelingen tusschen de Staten van Europa. Men beweert nu dat het Oostenrijk is, dat Frankrijk aanzet eene nieuwe Conferencie

De Volksstem | 1912 | | pagina 1