DE OORLOG tl DE BALKAREN EENVOUDIG EN 03EB T EEM EU 'T ANDER DAGBLAD w- RU1TENLAND JtcMtisssde jaarjjang 1,7 2 - 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag IS October 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 3 franken. Inschrijving in alle postbureeien van heb land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. KJ TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «g» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg vza Waterloo, 728. j 9 Telefoon 114 BestuurderJ, Van Nuffel-Be Gendt. s>. AANKONDIGINGEN i KL aank. (1 tot 4 LI. reg.) fr. 0,60 3e blaöz. (de regel) fr. 0.5Ö 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aauiion. iper regel) fr. 2,00 Reklamer. (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2,00 Recht, hersiell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Fransche katholieken over den on- gelukkigen toestand der Kerk en der katholieke partij in hun land te recht bedroefd, maakten voor eenige jaren <3eu inkwest heel Frankrijk door. Zij gingen te rade bij hoogleeraars en geleerden, bij godsgeleerden en inannen van wereldberoemde weten schappelijke kennis en vroegen hun wel te willen schriltelijk antwoorden op de vraag, wanneer en hoe en aan weïke voorwaarden het katholicisme in Frankrijk hot verloren veld zou te rug inwinnen. Belangrijke vraag. Belangwekkende antwoorden. Zij staan allen neerge schreven in een boek door Dr Rifaux uitgegeven bij Plon-Nourrit, Parijs, 1007. En welke verscheidenheid in de op lossing van dat vraagstuk Een der tigtal Fransche geleerden gaven hun gedacht te kennen. Hunne antwoor den getuigen van grondige studie, scherpen en doorzienden blik en veel gezond oordeel, maar zij verschillen totaal het eene van het andere. En hier meer dan ooit is het 't geval te zeggen Tot capita, tot sententise. zooveel hoofden, zooveel meeningen.» Eensgezind nochtans zijn ze, zonder uitzondering, zoowel leeken als gees telijken, dat, zoo Geloof en Kerk veel invloed verloren hebben op de Fran- sche volksmassa, zulks niet kan toege schreven worden aan de zoogezegde tegenstrijdigheid tusschen Geloot en Wetenschap. In hunne oogen bestaat die tegen strijdigheid niet. En zulke bestatiging zal ons zooveel te meer genoegen ver schaffen, wanneer wij rekening houden dat de groote helft der geleerden, die men ging raadplegen, juist geene ge- loovigen waren. Voor hen kan en zal er nooit spraak zijn, het Geloof te veranderen door de wetenschap. Burggraaf R. d' Adhémar noemt ze zwanzers of onuoozele lui, die het eer ste door het tweede vervangen willen. En hij voegt er bij dat wetenschap en kunst een weeldeartikel zijn dat wei nige bezitten. (Er is hier natuurlijk spraak van de echte geleerden, en niet van degenen die slechts met eenen wetenschappelijker, vernis zijn over goten.) Om ons vreugde en tevreden heid hij te brengen in het gewone le ven, zegt hij, troost in het ongeluk en volmaaktheid in ons zedelijk bestaan, daarom is het niet genoeg eene gron dige kennis te hebben var. al de uit vindingen van Newton en Pascal. En wanneer Pasteur een zijner kinderen verloor dan heeft die genie zich gericht tot het kristen Geloof en de kristene Hoop om zijne heete tranen op te dro gen, zijn bloedende wonde te heeien. Hij heeft er voorzeker niet eens aan ge dacht zich te wenden tot die Weten schap die van hem den wereldberoem- den Pasteur had gemaakt en hem de vreugde had geschonken eener onbe grensde glorie. Al die mannen lachen ook, of liever glimlachen uit medelijden, wanneer men hun opwerpt, dat vele geleerden niet tot het katholicisme toebehooren. En wanneer zij u eene heele vleet na men naar het hoofd slingeren, in alle eeuwen, in alle gebieden, en dan nog juist van mannen die immer op den voorrang stonden der echte wetenschap en u doen inzien hoe die groole man nen nietbeschaamd waren in eeue kerk neer te knielen en daar te bidden met denzelfden ootmoed als eene eenvou dige boerendochter, die haren pater noster bidt, dan zult ge uitroepen Welke geleerden, welke kristenen V e waren nochtans zeer benieuwd om aangaande dat vraagstuk de m< ning te kennen van hem, die in Frank rijk voorzeker aan de voorspits staat van al wie aan Wetenschap meedoet, wij spreken van A. de Lapparent. Kort, eenvoudig edoch subliem is zyn antwoord. Men kan die bladzijde samenvatten in één enkel woord Credo Had men hem gevraagd zijn oordeel te vellen over een wetenschap pelijk vraagstuk, dan zou hij misschien gansche boekdeelen hebben neerge schreven. Nu antwoordt bij enkel dat. bij gelooft en hoopt. De crisis die in de Latijnsche lan den heerscht, is in zijne oogen geene geloofscrisis maar eene algemeene crisis, die men even goed militaire, of vaderlandsche, of familie- of zeden- crisis zou kunnen noemen. Hetgeen dat ras kenmerkt, inzonder de Fransche bevolking, dat is zijne eeuwenoude en overdreven haat voor alle tucht. Daarin ligt de bron van alle kwaad. En juist omdat het katholi cisme de grootste en de schoonste tuchthouder is, heeft men het eerst en vooral op hem gemunt, als op dengene die belet dat al het overige in puinen valle. De dolle razernij ziekte zegt hij verder, die in mijn vaderland woedt, zal misschien voort heerschen. Zoo nauw weet ik het niet. Maar ik ben overtuigd dat het einde van het Catho licisms in Frankrijk ook het einde zou zijn van Frankrijk zelf. De getuigenis van den grooten ge leerde is een meesterstuk van kortbon- digheid en rechtzinnigheid. Dat onze vijanden ons nu maar naar het hoofd slingeren van slaven, waanzinnigen, bijgeloovigen, dompers en wat almeer. Wij bevinden ons in goed gezelschap ling plaats Mgr. de la Porte, den nieuwen bisschop van Le Mans. Er bad te dezer ge legenheid eene indrukwekkende betooging plaats, waaraan ongeveer tien duizend katholieken deelnamen. De burgemeester, een combïst, liad allen stoet op den openbaren weg verboden. Do vikarissen-generaal van het bisdom hadden bericht doen aanplakken waarbij de katho lieken verzocht werden zich in de straten te bevinden die aangeduid waren als moetende door den prelaat gevolgd worden. Talrijke brigaden gendarmerie en gansch de policie waren te been, doch zij hebben niet kunnen beletten dat eene geestdriftige menigte den bisschop vergezelde en toejuichte. Er ont stonden hotsingen met de policie, verschei dene aanhoudingen werden gedaan doch niet bekrachtigd. In de kathedraal, waar de in drukwekkende plechtigheid van de aanstel ling plaats had, liep alles zonder stoornis af. 0e den» Kamer. De Kamer zal den 12 November hare werkzaamheden hernemen. De eerste zitting zal besteed worden aan de kiezing van hel bureel, waarna de Kamer uit een zal gaan tot 19 November. Men zegt dat de lieer de Broqueville alsdan namens de Regeering, eene vei klaring zal doen over verschillige vraagstukken, zooals de Nationale verdedi ging de werkerspensioenen de werkers woningen en misschien de Kieskwestie. Deze verklaring zal natuurlijk eene be spreking uitlokken, tijdens welke de herzie ning der Grondwet zal opgeworpen worden. Ees^e nieuwe stad!. Op ver zoek var. het gemeentebestuur van Zwijn- drecht, hieldert do Volksvertegenwoordigers en Senators van het arrondissement St-Ni- colaas eene vergadering, waarin werd voor gesteld een comiteit te stichten dat voor taak zou hebben zoo spoedig mogelijk de wen- schen der bewoners van den linkeroever, der Schelde te doen verwezentlijken. Men vraagt namelijk dat onmiddelijk zou begonnen worden mot het bouwen van den tunnel onder de Schelde. Hot comiteit zou ook nog moeten eischen dat de Staat eene handelsstad zou bouwen op den linkeroever, zonder de medewerking van of duidelijker gezegd, in mededinging tegen de haven van Antwerpen. Gosadmajül OSttdeScf. Aarde werkers hebben te Feising(Duitschland) eene laag goud ontdekt. De overheid heoft hel goudveld doen afsluiten. Het gouderts door het laboratorium van Bruswijk ontleed, is van goede waarde. Opzoekingen worden nu gedaan om te weten hoeveel gouderts er aldaar voor handen is. De nieuwe tcBbricf. Het be heer der telefoons heeft aan den heer do Bro queville verzekerd dat de nieuwe tarief met 1 Januari in voege zal kunnen treden. Eenige cijfers. In 1903 brachten de verschillige taksen der stad Luik 2,827,000 frank op. Luik telde dan 162,000 inwoners. Sedert dien tijd is de bevolking met 7000 zielen aangegroeid, dat is -1 1,2 per honderd. De gemeentelijke taksen zijn ecliter geste gen tót 4,196,000 dat is mot 48 per cent. Sedert 1903 hebben socialisten in het scliepenkolegie van Luik plaats genomen, en dadelijk zijn de lasten aan het klimmen gegaan. Een nieuwe bis3chcp. Dins dag had te Le Mans in Frankrijk de aanstel- leen priesters en kloosterlingen aan ook een leeraar van de staatshoógeschool van Italië. I)e beslissing van de heiligverklaring van Joanna d'Arc zal in 1914 genomen worden. Ierland. Da Homs-rula. De Ierlanders volgen met groote aandacht de besprekingen welke in het Engelsch Lagerhuis plaats hebben, ora hen de Home-rule of eigen zelfbestuur» te schenken. In de bespreking van Maandag avond bespreking welk© tot Dijnsdag morgend Franltrij K. Syndikaat der onderwijzers. De onder zoeksrechter komt een groot getal onderwij zers van liet departement der Seine, voor de korrektioneele rechtbank te dagen, omdat zij inbreuk gemaakt hebben op de wet van 18S4 die de syndikUten voor onderwijzers verbiedt. Hevige brand. In den nacht van Dijns dag tot Woensdag heeft eenen hevigen brand het ouderlingsgesticht van Quimper in assche gelegd. De ouderlingen werden in hunnen slaap verrast en hadden nauwelijks den tijd de vlucht te nemen. Vijf onder hen. die moeilijk konden gaan, zijn levend verbrand. Men heeft gister hunne verkoolde lij kon ge vonden. Van gansch liet gebouw blijft er niets dan zwartgerookte muren.. Nog een hevige brand. Woensdag morgend is te Duinkerke eenen hevigon brand uitgeborsten in een gebouw van 5000 meiers vierkant, dat pulpen en nitraat be vatte. Drij duizend tonnen nitraat en 80 ton nen pulp, werden gansch beschadigd en ver- ïield. iDxxitsclilaTiLtl Opslag der steenkolen. Het Westpha- lisch syndikaat had besloten den prijs der steenkolen te verhoogen. Deze beslissing zal gelukkiglijk niet ten uitvoer gebracht worden, dank aan de lusschenkomst van den minister van koophandel, die voetstappen aangewend heeft am den opslag te vermij den. F»ortia.s»l Jonge misdadigers. Een knaap van 13 jaren heeft bij middel van rovolverschoten eenen jongeling van 23 jaar gedood. De knaap verklaarde dat hij dacht dat het wa pen" niét geladen was, doch men heeft redens om te gelooven dat hij geene waarheid spreekt. iviexiko Nieuwe voorzitter der Republiek. De policie, de soldaten en de opstandelingen, hebben den heer Felix Dias, als voorzitter der republiek uitgeroepen. De nieuwe voorzitter is Woensdag mor gend te Vera-Crux aangekomen. Hij heeft den hevelhebber van liet garnizoen doen in de gevangenis werpen. Men vreest onlusten. Al de- koophandeldrijvende lieden hebben hunne magazijnen gesloten. De nieuwe voorzitter is de neef van den gewezen voorzitter der Mexikaansche repu bliek. Italië Onlusten. Erge wanorders liehben plaats gehad te Bologna, gedurende eene Ferrer-hetooging. De policie kon de hetoogors slechts met moeite uit ecu drijven. Eene anarchisten vlag werd aangeslagen, verscheidene perso nen aangehouden en de gekwetsten naar het gasthuis gebracht. Denemarken. Verantwoordelijkheid. Gedurende den aanstaande zittijd, zal de eerste minister Klaus Bersten, te verantwoorden hehben over zekere niet gansch gewettigde uitga ven, die hij gedaan heeft in 1911 ton tijde dat hij het ambt van minister van oorlog bekleedde. Die uitgaven heloopen tot 150,000 kronen. De congregatie der Riten. De 1 Octo ber heeft deH. Congregatie der Riten, hare werkingen hernomen. Zij hoeft hare bezigheid 356 onderzoeks vragen over de verheerlijking van heilige personen zijn ingekomen. Nimmer heeft men zulk cijfer bereikt. De vragen komen uit alle landen der werold. Belgenland vraagt de verheerlijking der martelaren van Mon golië (Belgische priesters van Scheut) die ten tijde van den opstand.der Boksers gedood werden. Men bemerkt ook groote verschei denheid van standen. Men treft er niet al- iluurde werd besloten dat de zittingen die over dit gewichtig punt zullen handelen, slechts 30 dagen zullen mogen duren. Daar na zal men tot de stemming overgaan. Chixxa Klooster aangevallen. Thibetanen heh ben het klooster vanSengaylina aangevallen. Dit klooster werd verdedigd door een Chi- neeschen generaal, aan het hoofd van een aantal soldaten. De Thibetanen lieten meer dan 400 dooden op het worstelperk. Turksche wreedheden De Turksche troepen hebben het dorp Kriva geplunderd en verbrand. Zij hehben nochtans aan vrouwen, kinderen, ouderlin gen en landlieden toegelaten eerst het dorp te verlaten. Eene bende Bulgaren had zich in Kriva ge- barikadeerd. Het dorp-werd omsingeld en nadat men toegelaten had aan al de weer- looze lieden de vlucht te nemen wierd het beschoten en in asch gelegd. Men beweert dat ef to Kriva bommen en wapens in groote hoeveelheid voorhanden liggen. In den Sandjak De generaal Voukovitch heeft in den Sandjak eene heele linie bezet. Overal heh ben de Turken zich schier zonder strijden overgegeven, hunne wapens en hunnen voor raad in handen latende van den vijand. De Montenegers verslagen Machtige turksche troepen rukken op Scutari aan om deze stad legen de Monte negers te verdedigen. Deze laatste hebben aanzienlijke verliezen onderslaan en hunne aanvallen tegen Scutari zijn totaal mislukt. De IVIontenegers te Berana Men heeft nu schier volledige inlichtingen over den slag van Berana. De Montenegers hebbon daar eene volledige overwinning be haald en zich meester gemaakt van 1-4 kanons eene groote hoeveelheid wapens, krijgs voorraad, mondbehoeften en daarbij nog 700 krijgsgevangenen. De Montenegers hebben 10 dooden en 31 gekwetsten. De verliezen der Turken zijn onbekond. De strijd rond Berana gaat voort. 1500 soldaten onder hevol van den Turkschen ge- noraal Martinovilch zijn in aantocht, om de stad to verdedigen. Turksche protestaties. Men seint uit Constantinopel dat het Turksch staatsbestuur protest zou aangetee- kond hebben tegen de Montenegers, omdat deze, niettegenstaande de vlag van het Roode-Kruis de hospitalen van Touzien van Berana zouden beschoten hebben. Indien dat geval echt is dan is zulks na tuurlijk laakbaar. Maar liet schoonste van al is toch welTurkyë, de wreede bloedhond,die nu zijne vijanden van onmen schel ijk beid be schuldigt. Het samentrekken der Turksche troepen Dagelijks komen er dertig treinen toe, elk bestaande uit 25 wagons, uit Anatolië, zoo dus per dag, 10.000 tot 12.000 soldaten voor de legerafdeelingen die Bulgarië moeten aanvallen. Dio legerafdeelingen tellen nu reeds 250.000 man. In Servië. Gevechten Volgens de laatste berichten telden de Serviërs in den aanval van Ristovatz 80 doo den 100 gekwetsten. Nieuwe aanvallen heb ben plaats. Van weerskanten schiet men met de lianons, zonder nochtans dat die aanvallen zoo algemeen en zoo woedend zijn als aan de grens van Montenegro. De Turken verlaten België Al de Turken, in België woonachtig, heb ben hevel ontvangen aanstonds naar hun va derland terug te lteeren om in het leger inge lijfd te worden. Velen hehben reeds ons vaderland verla ten. Talrijke muzulmans uit Tunisië of Egypte geboortig, en die dus niet verplicht waren de wapens te nemen, hebbon zich als vrijwilligers aangeboden. Turksch eergevoel De officieele dagbladen beweren dat het terugroepen van de afgezanten van Turkyë in de verschillige Balkanslaten niet overeen komt met eene oorlogsverklaring. Verre van daar Turkyë mag immers slechts den oor log verklaren aan een land dat denzelfden rang bekleedt. En daarom zal Turyë wachten totdat de Balkanstaten zelfden aanval wa gen. Hongersnood te Constantinopel Men beweert dat het Turksch staatsbestuur groot© moeilijkheden ontmoet om het leger van levensbehoeften te voorzien. Sedert eenige dagen ontbreekt het brood te Constan tinopel. De miuister van oorlog heeft al de bakkers en bakkersgasten van allen militai ren dienst ontslagen. In de universiteiten zijn al de leergangen van genees- en heelkunde gesloten. Immers bijna al de leeraars en leerlingen van di© faculteit hehben dienst genomen in het leger. In Bulgarië. Voorposten achteruit. De kleine militaire voorposten, aan de grens geplaatst, zijn een weinig achteruitge trokken, zulks om gahsch nuttelooze geschil len met de Turksche voorposten te vermij den. Het leger van Bulgarië bevat twee groote groote afdeelingen de eene telt 250,000 man, is gelegerd op de oevers van de Marit- za de andere afdeeling telt 95,000 man en zal waarschijnlijk samenwerken met het le ger der Serviërs. De samentrekking van het leger van Bul garië is nog niet geëindigd men heeft zulks te wijten vooral aan het gebrek van vervoer middelen. Rond het geschil. Donkere keider. Wij hebben het nieuws medegedeeld dat M. Poincaré eene nieuwe Europeesche con ferentie wilde vereenigen, met het doel de kwestie der Balkanstaten voor goed te rege len. Andere dagbladen meldden aanstonds dat het Oostenrijk is dat daartoe Mr. Poin caré heeft opgestookt. Duitscne dagbladen antwoorden dat zulk gedacht heel edel is maar dat lrnt enkel kan uitgevoerd worden na helissende oorlogsfeiten. Volgens de meening van deze dagbladen moet men de Balkanstaten eerst eens goed laten vechten. Engeland antwoordt daarop dat het voor stel Poincaré zulke algemeene strekking niet heeft maar enkel dient om al de Europee sche mogendheden in gemeenschappelijke betrekkingen te houden. De "Zeit» antwoordt dat het enkel dient om de verstandhouding te bewaren tusschen Oostenrijk en Rusland, die olkander beloe ren gelijk kat en hond. De «Neue Preie Press©» komt er ook tus schen en beweert dat de poging van miniator Poincaré een enkel doel beoogt, aan do Bal kanstaten doen inzien dat, welk ook de mili taire gebeurtenissen w ezen, Europa vast be sloten is de hedendaogsche grondverdeeling in de Balkanen te bewaren. Wie ziet daar klaar in Wie geraakt or wijs uit Wat een donker kelder, dio staats- politiek Wanneer men dat hoort en ziot dan mag men overtuigd zijn van eene enkele zaak, dat de groote Europeesche mogendheden elkan. der om den duivel niet kunnen verstaan. Beleg van Taraboch De Montenegers hebben hunne laatst© voorzorgen genomen om de stad Taraboch in te nemen. Hunne legers zijn gereed _om van Touzi naar Scutari op to rukken. Een aanval der Serviërs De Servische scherpschutters hehben Woensdag den Turkschen post aangevallen van Preehova. Men verwacht er zich aan dat de Serviërs, de Grieken en do Bulgaren, vandaag Donderdag, de vijandelijkheden zullen beginnen, zonder den oorlog te ver klaren. Terugroepen van ministers De ministers van Turkijë te Sofia, A the- nen en Belgrado hebben die steden reeds verlaten en zijn naar Constantinopel terugge keerd. Van den anderen kant zijn Griekenland, Bulgarië en Servië aan 't onderhandelen om ook hunne ministers uit Constantinopel terug te roepen. Desaangaande is men nog niet tot een© vaste overeenkomst geraakt. De algemeene meening is dat dit Donder dag 17n October zal gebeuren. Grieksche schepen losgelaten Turkijë heeft de grieksoh© schepen einde lijk losgelaten het geeft vier dagen tijd aan

De Volksstem | 1912 | | pagina 1