ONPUCHTIG De kolossale bedriegerij Ie Brussel, Yreeselijk aate Vertering van list Paardenras. KEURING VAN DEKHENGSTEN 't V/it Stüo;:ks van Jacques Nsefs de grieksche schepen, die in de Zwarte Zee liggen, om door de DarJanellen lo varen. Laatste tijding uit Constantinopel Uit Turkscli bron seint men dat de Turken een leger van 8000 Montenegers hebben uit eengedreven en groote verliezen doen onder gaan. Zulks zou gebeurd zijn niet verre van Vranja. De Montenegers zouden groote ver liezen ondergaan hebben. Duitsch geld te Constantinopel. Een Roemeensch stoomschip is verleden Maandag te Constantinopel toegekomen. Het droeg 10 millioen franken Duitsche munt Van Coustanza tot aan den Bosphoor werd dat schip vergezeld van drij Turksche torpe dobooten. Nadere bijzonderheden. Het is eigenlijk geen juiste titel welke <vij aan ons verhaal geven Kolossale bedriege rij is wel goed. misschien nog niet luidklin- kttiid genoeg, doch te Brussel is zeker niet goed, want er is minstens voor zoo veel bedrogen buiten Brussel als te Brussel aelf. Het is maar alleen, omdat het onderzoek in handen is van liet gerecht van Brussel dat wij het onder Brussel laten. Het parket te Morialmé. Het parket van Brussel,vergezeld van het parket van Dinant en verscheidene gendar men in burgerkleedij, is te Morialmé afge stapt, om een onderzoek te doen in het huis van den broeder van Nestor Wilmart. De huiszoeking duurde meer dan anderhalf uur. De slachtoffers Onder de slachtoffers van Wilmart moeten eerst en vooral eenigen zijner vrienden ge rékend worden, met wie hij eene soort van svndikaat had gesticht,om in liet vooruitzicht dor overname van Genl-Terneuzen door den Slaat, al de obligatiën dezer spoorwegmaat schappij op te koopen en ten hunnen voor doele te plaatsen. 'tls aldus, dat liet deze vrienden zijn, die door Nestor Wilmart verzocht werden de obligatiën in de banken te gaan beleggen. Daar deze heeren hun eigen' naam teekenden, meenende dat zij eene voordeelige zaak aan gingen voor hun sjndikaat, zullen de banken hen natuurlijk aansprakelijk maken voor de geleende geldsommen en zoo zullen er nog al-talrijke porsonen zijn, die ineens geruï neerd zijn. Na die vrienden komen dan de banken. Meest al de Brusselsche banken zijn er in betrokken de Nationale Bankde Union de Créditde Banque de Bruxelles en de Spaarkas,oor sommen van 400 tot 800.000 frank. Dan heeft men de banken der provincie en en de wisselagenten van Brussel en elders. Men vergete ook niet dat in de groote stéden van Frankrijk en Holland, er ook van die valsche obligatiën belegd werden. Te Parijs hoeft men tcd niertoe slechts een slachtoffer ontdekt, docff't is een goed. Deze bank is er aan voor 1 miljoen... Buiten de vrienden van liet syndikaat heeft Nestor ^Vilmart ook nog zijne andere vrien den bedodderd. Zijn truk was heel eenvoudig. Als hij iemand in 't zicht had, die hij wilde gebruiken, of in het lokaas doen bijten, noodigde hij hem uit voor een jachtpartij. Gewoonlijk wordt er dan eens goed geëien en gedronken, en tusschen twee glazen champagne had de vriönd hel dicht. In plaats van 350 fr. betaalden de vrienden 300 fr. voordie aandeden, hetgeen dus voor hem ze<-r voordeelig was, doch bij het verpanden bij wisselagenten hadden zij hun handteeken gezet en de 300 fr. waren zuiver verlies. Zoo wordt verteld, dat de jockey Stern er 14° vervolg. Dio kennelijke sporen van eerbiedwaardige armoede, die orde en zindelijkheid, zelfs in de tegenwoordige omstandigheden, diovrouw wel verbleekt en vermagerd door zoo lange ontbering naar het lichaam en 'zoo vreeselijk lijden naar de ziel, doch met een gelaat zoo gunstig, en waaruit vrome onderwerping sprak, dat lieve vijfjarige knaapje, met hot mutsje in de hand en die aanminnige trekken vol onschuld, door da vrome lessen geheiligd. Alles, alles riep, als ware het, den wereld en mensclikundigen rechter luide toe, dat daar, in die woning, de boosheid geenen vas ten zetel had gevestigd, dat zij geene besten dige schuilplaats der misdaad was... Nu, nu deed hij de waarachtige overtuiging op, dat alleen de hongerkreten der lieve kin deren den ongeluk ldgen Van Ree ven hadden doen vallen nu geloofde hy, dat geen boos aardige onwil hem de misdaad had doen ont kennen, maar dat de vrees van voor alty'd aan die beminnenswaardige vrouwen lieve kinderen te worden ontrukt, hem bij eene wanhopige loochening van het feit deed vol harden. Van Reeven was in zijne oogen geen verhard booswicht meer. Nadat Lena met het doel der komst van den baljuw en zyne volgers was bekend gemaakt, werd in de eerste plaats tot de huiszoeking overgegaan. Smartelijk viel het haar te zien. hoe ruw de dienaren der gerechtheid de hand sloegen, aan de weinige voorwerpen van huis raad en van kleeding, die haar waren overge bleven, en die, wel is waar, geene stoffelijke waarde bezaten, doch haar zoo dierbaar wa- voor anderhalf miljoen aan bedrogen is. Een uudheidskouper die ook dienst deed als tus- schengeplaatst persoon, voor het beleggen «Ier titels, zette ook zijn handteeken. 't Zal hem ook 290.000 fr. kosten. Verscheidene bookmakers en eigenaars van koerspaarden zijn er ook voor belangrijke sommen inge- loopen. Den dag zijner vlucht heeft Wilmart nog in eene Brusselsche Bank 75.000 fr. getrok ken op de valsche titels. Een dag later, en oene andere bank was er aan voor 250.000 frank. Men mag het zeggen, zonder vrees voor tegenspraak, dat degenen, die om Nestor Wilmar plezier te doen, ofwel om eenige bankbriefjes te verdienen, als strooien man dienst deden voor het plaatsen der titels, de meest te beklagen slaohtoffers zijn. Men verzekert dat talrijke faillieten het gevolg dezer bedriegerij zullen zijn. Wat Wilmart medenam Buiten de 75.000 fr, welke Wilmart in de Brusselsche bank trok heeft hij onge twijfeld nog gezorgd dat hij geld genoeg op zak had tegen alle mogelijke voor vallen. Zoo veronderstelt men, dat Wilmart minstens 425.000 fr. moet medegenomen hebben. Deze som zal hom toelaten, ofwel op zijn emak te leven, ofwel, indien hij aan zijn prachtvol bestaan geen vaarwel kan zeggen hem spoedig in handen van het gerecht leveren. Donderdag zou Nestor Wilmart in failliet verklaard worden, door de rechtbank van Brussel. Zijne schuldeischers zijn zeer tal rijk, doch zij zullen niet veel van hun geld terugzien. Men had gedacht dat de kasteelen in welke hij zoo zwierig leefde en welke hem 250.000 fr. 's jaars kostten van onder houd, hem toebehoorden, 't Schijnt dat zulks onwaar is en de eigendommen sinds verschei- i dene jaren in andere handen overgingen. Ho3 is het mogelijk Reeds zijn acht drukkers ontdekt te Brus sel. die de valsche aandeelen van Gent-Ter- neuzen gedrukt hebben. Naar het schijnt was bel alle jaren een nieuwe die met den druk gelast werd. Er was slechts een drukker, die het volle vertrouwen van Wilmart ge noot en die er maandelijks eene goede partij mocht drukken. Men zal zich misschien af vragen hoe het mogelijk was, dat de aandee len zoo goed nagemaakt waren. Dat is heel gemakkelijk om uil te leggen. Wilmart, als beheerder-bestuurder dei- maatschappij, had de vormen waarop de origineele aandeelen gedrukt waren in zijn bezit. Hij leverde deze vormen aan de druk kers en... zóó waren de aandeelen natuur lijk dezelfde. Voor den achterkant van de aandeelen stak hot zoo nauws niet. Men hield or zelfs geene rekening van de vervaldagen of van de achtereenvolgende uitgiften dei' verschillige deelen der leening, Er waren tot hiertoe slecht 2500 aandeelen terugbetaald en alhoewel zulks zeer zonder ling schijnt, want'er waren 15.000 aandee- lingen in omloop, was het steeds op die 2500 terugbetaalde aandeelen dat er bedro gen werd. 't Waren die aandeelen die nage maakt werden. Daar wordt nog bijgevoegd.dat indien men in eene groote bank, gelijk de welke, waai er titels van Gent-Terneuzen belegd waren, oen kort onderzoek had willen doen, men reeds lang de vervalsching had kunnen vast stellen. DE VOLKSSTEM yervalschjng, gebruik van valsche stukken, bedriegerij. Ziehier zijn signalement Gestalte 1.70 in. zeer zwaarlijvig, don kerbruin haar, licht krollend langs voren, zware donkerbruine knevels, dikke lippen, donkergrijze oogen, korten hals, draagt ver scheidene lidteekons in den hals, dikke han den, korte, platte neus, met wijd geopende neusgaten. Draagt een pince-noz, in écaille. De indruk te Antwerpen Deze zaak heeft te Antwerpen eene groott opschudding verwekt. Men noemt talrijke goedgekende geldmannen èn handelaars, die or in betrokken zijn. Te Antwerpen alleen zouden er voor 2 miljoen valsche titels in handen zijn. Men verzekert dat verscheidene financieele gestichten een ergen schok zullen krijgen. Nog huiszoekingen. Woensdag weiden nog talrijke huiszoekin gen gedaan te Brussel en omstreken, bij per sonen, die verdacht werden als slrooiinau ge diend'te hebben, voor het plaatsen der aan deelen. Talrijke belangrijke brieven en do- kumenten werden aangeslagen. Klachten Dinsdag en Woensdag zijn een aantal per sonen in het kabinet van den onderzoeksrech ter klachten komen neerleggen tegen Wil mart. Het was zelfs zoo erg, dat de onder zoeksrechter zich moest doen helpen door drie substituten, om er rechten kant aan te krijgen. Schoon ontsnapt Eenige weken geleden had een wisselagent der omstreken der Groote Markt,te Brussel, een brief ontvangen van Wilmart, in welke deze vroeg een beleg van 100,000 fr. te doen op aandeelen van Genl-Terneuzen. De wisselagent had echter gehoord dat eenige zijner kollegas geweigerd hadden, en... weigerde ook. Dat hij nu uiterst tevreden is, hoeft niet gezegd te worden. M- E. Van de Keere, te Meirelbeke, voor Prince de Ninove vos, 6 jaar. Bewaringspremies van 6000 fr. (annuiteit van 1200 fr.) a) 1200 fr., aan M. E. Mat ton, te Petegem-Deinze, voor Mercuro II bruin, 6 jaar, 2e annuiteit. Bewaringspremiën, van 600 tot 800 fr. a) 800 fr., aan M. L. Stevens, te Destelber gen, voor Beau Liseron schimmel, 14 jaar b) 700 fr., aan M. E. Matton, te Petegem-Deinze, voor Germain bruin 10 jaar. Voor liengsten-veulens van 2 j-aar. l6 premie, 200 fr. en zilv. med., aan M Baele, te Baelegem, voor Charlon d'Elst vos, 2e pr., 150 fr. met br. med., aan M. E Matton, te Petegem-Deinze, voor Diogéne de Kercke bruin 3" pr., 75 fr. met br med.. aan M. L. Waldack, te Melle, voor Indigene vos 4epr., 75 fr. met br. med aan Mine Wwe Verleye, te Deinze, voor Esnoir bruin 5° pr., 75 fr. met br med., aan M. G. Opstal, te Scheldewindeke voor Anibald de Biévines bruin. 18 OCTOBER 1912 Het signalement van Nestor Wilmart M. De Vos, onderzoeksrechter, heeft liet volgende signalement van den vluchteling in alle richtingen rondgestuurd Nestor Wilmart, geboren te Wagneleé, op 3 Maart 1862, laatst gewoond hebbende te Morialmé (Namen), bestuurder-beheerderder spoorweg maatschappij Gent-Torneuzen, is beticht van namaak van obligation, schrift- ren, omdat er zich zoo vele herinneringen aan verbonden. De spottende lach van den gerechtsdienaar, wanneer hij uit de houten kist het voornaam ste middel tot bewaring in de hut, een stuk kleeding te voorschijn bracht, welks vorm voor al den hoogen ouderdom verried, o die lach kwetste, beleedigde haar gevoelig hart, want dat kleeaingstuk, dat bespot en zoo ruw werd behandeld, was haar zoo weerd omdat het een aanzienlijk deel der erfenis van hare ouders had uitgemaakt, omdat het door haren vader of door hare moeder was gedragen. Tranen perelden in de oogen, die zij op het voor haar zoo smartelyk bedrijf gevestigd hield, op die handeling die zij bleef volgen, als wilde zij pogen die dierbare voorwerpen door hare tegenwoordigheid in bescherming te nemen.' De huiszoeking was spoedig afgeloopen, want de woning was zoo klein en gering, en zqo weinig de bergplaatsen, waar men zou kunnen verwachten, dat eenig verdacht voor werp lag verscholen. Niets leverde die huis zoeking op, hetwelk in het minste tegen Van Reeven zou kunnen getuigen alles pleitte voor eerlijke armoede, en zoo er al een enkel j en altijd nog onkostbaar voorwerp werd ge- gevonden, dat nieuw was en in de laatste dagen aangeschaft scheen, en dat dus kon geacht worden met de vroegere diepe armoede in sfrijd te zijn. Van Reeven had vier weken bij Vervliet gewerkt en genoeg verdiend, om om de ordelijke en spaarzame vrouw in die gelegenheid te stelleD, ten minste iets voor hare huishouding, haren man of hare kinde ren aan te koopen. En bovendien, deophelderingen, deswegens door Lena gegeven, droegen zoo zeer den stempel der waarheid, dat zijden ergdenkend- Omschrijving Gent. Ingeschrevene hengsten 71, waarvan 20 veulens. 40 hengsten werden goedgekeurd 9 afgekeurd, 1 uitgesteld en 1 niet aange boden. De volgende premiën werden toegekend Voor dekhengsten van 3 jaar. 1® pre mie, 400 fr. met zilv. med., aan M. A.Van Poucke, te Nazareth,voor Radium du Fos- teau bruin 2® pr., 300 fr. met br. med. aan M. Matton, te Petegem-Deinze, voor Robert d'Isaac vos bijgevoegde premie van 150 fr. met br. med., aan M. R. Mes- tach, te Drongen, voor Romulus vos. Voor dekbëugsten van 4 jaar en meer. 1® pr., 550 fr. met zilv. medalie, aan M. Stevens, te Destelbergen, voor Parfait bruin, 4 jaar 2®pr., 400 fr. met br. med., aan M. E. Matton, te Petegem-Deinze, voor Cesar de Cambron bruin, 6 jaar bijge voegde premiën van 200 fr. mot br. med., aan 1) M. Van der Stichelen, te Drongen, voor Gonquérant bruin, 4 jaar 2) M. Matton, te Petegem-Deinze,voor Palmier», bruin, 4 jaar; 3) M. Thielman, te Wetteren, voor Martin schimmel, 5 jaar; 4) M. A. Van Laere, te Gontrode, 'voor Coquui bruin, 6 jaar. Bewaringspremies van 700 of 800 fr. a) Premie van 700 fr. aan M. R. Mestach, te Drongen, voor Paclia bruin, 14 jaar b) premie van 700 fr. aan M. R. Mestach, te Drongen, voor Gesar de Nivelles vaal, 7 jaar c) premie van 700 fr., aan M. L. Waldach, te Melle,voor Astrakan blauw grijs, 9 jaar d) premie van 700 fr., aan ste zelfs zouden hebben bevredigd. Even onge kunsteld eu blijkbaar oprecht was haar ontkennend antwoord, toen de baljuw een en scherpen doordringenden blik op haar ves tigende, vroeg, of zij sedert de inhechtneming van haren man geene voorwerpen elders had gebracht en al zoo aan het onderzoek had onttrokken. Neen, neeD, zegde de baljuw tot zich zei ven die vrouw tenminste is geene mede plichtige aan de misdaad, door haren man bedreven. Het smartelijk oogenblik naderde, waarin Lena datgene zou -verklaren, wat zij zoo vurig had gewenscht, dat tusschen God, haren man en haar ware gebleven. Leuahad eenen slape- loozen nacht doorgebracht. Nu eens had zij zich in droevig gepeins om trent het akeligelot, dat haren man verbeidde, verloren, dan weder had zij zich in het gebed tot God gericht, had zij in hare wanhoop den Allerhoogste een wonderwerk afgesmeekt, want zij gevoelde het en was er van door drongen, dat een wonderwerk alleen haren Pieter voor schande eu straf koude bewaren; maar zij had ook de krachten verzameld, om over de gedragslijn, die zij in betrekking tot de jammervolle zaak zoude te volgen hebben, na te denken. Haar gezond verstand, dankzij de tamelijk goede opvoeding, die zij had genoten, genoeg zaam ontwikkeld, om haar te doen begrijpen, dat ook zij zou worden ondervraagd, dat ook zij op eene zedelijke pijnbank zou worden ge bracht. Spoedig was haar besluit genomen, want het bevel des Heeren Gy zult geene valsche getuigenis geven, was haar, even als de andere goddelijke geboden, te dierbaar, om een oogenblik te wankelen. Zij zou de waarheid sprelcen, niets verber- Ij A UWiLUUhiifUUillt». Een doode en drie gekwetsten Een verschrikkelijk automobielongeluk is gisteren gebeurd te Lindenberg-, halfwej tusschen Berlijn en Stettin. De bestuurder van een groot nijverheids- gesticht van Berlijn, heer Rehfeld, keerde per automobiel met een vriend en leden zijner familie, terug van Stettin naar Berlijn. Hij zat zelf aan het stuurrad, toen de auto tegen eene der leuningen van eene brug botste. De automobiel sloeg om en de inzit tenden werden met geweld ten gronde ge slingerd. Do moeder van den heer Rehfeld is op den slag gedood, zijne nicht doodelijk gewond hij en zijn vriend liepen kneuzingen «p. Brussel. Diep aangehouden. De po lilie hield Dinsdag avond een kerel aan, Wo nend Kaatsspelplaals, die, in een koffiehuis op de Henegouwlaan, de brieventasch had gestolen van een handelsbediende, en iif een koffiehuis der Anderlechtscheslraat de rollen van een fonograaf. De kerel werd naar hot kommissariaat der 2e afdeeling geleid, waar liet gestolene op hem werd gevonden. Proces verbaal is ten zijnen laste opgesteld. Eene helleveeg. Een Duitsch meisje, 23 jaar, deed hare minderjarige zuster uit Duitschland komen en leverde haar aan on tucht over.Eer. agent hield haar Dinsdag aan op de Anspachlaan en leidde haar naar het kommissariaat der 3® afdeeling. Zij weigerde de schuilplaats harer jonge zuster te doen ennen en word t8r beschikking van het par ket gesteld. Oneerlijke knecht. Een pasteibak ker der Anspachlaan had eenige dagen gele den, de 16-jarige Jozef D... in dienst geno men. Dinsdagmoest de nieuwe knecht eenig rekeningen gaan ontvangen. Hij kweet zich goed van zijne taak, doch vergat naar zijn patroon terug tekeeren.... Een onderzoek is geopend. Gevaarlijke lanMooper. Uit Merx- plas komend, liep de genaamde Jan Huys.... een zeer gevaarlijke kerel, te Brussel rond, een slag trachtend te doen. Verleden nacht dronkend zijnde, viel hij op de Noordlaan de voorbijgangers aan. Een agent die hem aan sprak werd aangevallen, geslagen en zijne kleederen gescheurd. Vier agenten waren noodig om den kerel te bedwingen en hem in een rijtuig te stoppen. Hij word in den amigo opgesloten. Huys.... die slechts26 jaar oud is, heeft reeds 52 veroordeelingen ondergaan. Automobiel in brand. Een auto taxi kwam Dinsdag avond langs de Koning straat gereden. Ter hoogte van het Park ontplofte opeens de motor. De auto vatte vuur en in een oog wenk was hij geheel in vlammen. De stoker had nog juist den tijd om af lo springen. De pompiers der Hertog straat, in allerliaasl verwittigd, snelden too en gelukten er nogal spoedig in de vlammen te overmeesteren. De auto is niettemin erg beschadigd. Duitsche bandiet geknipt. Mad, Lievens, wonende Kerkeveldstraat, te Lue- ken, kwam Dinsdag- avond langs de Observa- toriumlaan, toen een bandiet haar opeens het kabasje afrukte, dat zij in de hand hield. Op het hulpgeroep van het slachtdier snelden twee autovoerders toe, die den dief achterna zetten en geholpen door een agent, aanhiel den. Naar 't policiebureel geleid, verklaarde de aangehoudene Duilscher te zijn. en Fritz Wiemann te lieelen. Hij bevond zich eerst sedert twee dagen in liet land en het is e honger, zegt hij, die lieni aangespoord hooft de schelmenstreek te bedrijven. Diefstal. M. C..., wonende Turino- straat, werd over eenige dagen het slacht offer van oen juweelendiefslal. Werklieden hadden in huis gewerkt en de juweolen, die eene weerde hadden van 1700 frank, waren uit de lade van een meubel der kleerkas ver dwenen. Dinsdag heeft de dief de gestolen juweelen in de brievenbus van den eigenaar gestoken. Dikwijls verbiedt een geneesheer de koffie. Nooit zal hij de chicoree der Trappis ten Vincart verbieden. 1500n. Vorst. Belangrijke diefte. De echt- genooten Deleener, linnenbleekers, die in de Waterstraat wonen, waren 's avonds eone wandeling- gaan doen. Toen zij bij hunnen terugkeer, rond 11 ure, de deur wilden ope en stelden zij vast, dat deze niet meer ge- gesloten was. Op het eerste verdiep hoorden zij gerucht van dieven, die er bezig waren de meubels open te breken. Zij klommen naar boven, doch d® schelmen, die hen hoorden, openden een venster, op den hof uitgevend, sprongen er door en vluchtten weg. Zij hebben eene som van 6.000 frank en talrijke juweelen buit gemaakt. Een der die ven heeft zijn hoed achtergelaten. Schaarbeek. Erg rijwielongeval. De kleine Louisa Walschat, 9 jaar oud, wonen de Eenenstraat, begaf zich Woensdag mer end naar eene school der Gallaitstraat.On derweg werd zij verrast en omgeworpen door een wielrijder. Het arme kind werd erg ewond aan het hoofd en na in eene naburige apotheek de eerste zorgen ontvangen te heb ben, huiswaarts gebracht. is het eenige echte Vieux Syslème. Anderlecht. Hevige brand. Dinsdag avond, rond ure, brak er brand uit in den 6uikerwinkèl der wed. G...\ Bergensclien steenweg, 120. Het vuur begon in den kelder en zou veroorzaakt zijn door een opneemdoek, dien men in de schouw gestoken had. Een dikke rook vulde onmiddellijk het huis. Het is met de grootste moeite dal de huurders der verdiepen zich konden redden. De eersle reddingswerken werden ingericht door de geburen. De pompiers, die bij het eerste noodsein toesnelden, gelukten erin, na eene halve uur werkens, de vlammen te overmees teren. Al wat den kelder bevatte is de prooi der vlammen geworden. Leert Franseh zonder meester, 3,00 fr» en 3,50 fr. ten bureele dezer. Wilsele. Hevige brand. Dinsdag avond brak er brand uit in de hoeve van den landbouwer Jacobs. Het vuur, ontslaan in de schuur, werd bemerkt door voorbijgangers, die het noodsein ga ven.De geburen en de be woners begonnen aanstonds de reddingswer ken en na een uur werkens was men het uur meester. Het woonhuis en de stallingen bleven gespaard. De schuur met den inhoud werd de prooi der vlammen. De schade is door verzekering gedokt. gen, hoe ook hare openbaringen in de oogen des menschelijken rechters tegen Van Reeven mochten getuigen. Behalve hare waarheids liefde en haren eerbied voor de goddelijke ge boden evenwel, werkte nog eene krachtige oorzaak mee, om haar in dat besluit te ver sterken de zedelijke overtuiging namelijk, dat haar man onschuldig was aan de misdaad, waarvan hy werd beticht. Zij was sterk door de onschuld van haren echtgenoot, en zy mocht zijne taak niet bezoe delen door logentaal. Had zij Van Reeven nog schuldig gewaand, had zij hem beschouwd als dengeue, die de hand aan 't leven van zijnen natuurgenoot had geslagen, misschien zou zij zwak gowcestzyn doorzijne schuld, misschien zou de liefde voor den ongelukkigen, reeds zoo gefolterd door zyn geweten, over hare deugd te hebben getracht, door het verbergen der waarheid, zoo veel haar mogelijk was, den misdadiger voor straf en schande te be waren. Op de uitnoodiging van den baljuw, om alles mee te deelen, wat in de laatste dagen en vooral in dien noodlottigen avond was gebeurd, deed Lena een 'getrouw eu waarach tig verhaal, dikwerf afgebroken door hare snikken on tranen, en met de grootste belang stelling enhetdiepste medelijden aangehoord. Lena sprak van het geluk, dat zij met Van Reeveu nog weinige maanden geleden smaak te, van de latere armoede, door ziekte en on gelukken veroorzaakt, van de vreeseljjke wanhoop van haren man, vooral op dien nood lottigen dag, waarop liy vruchteloos had gebedeld en die dooreeneu zooakeligen avond werd gevolgd. Zij verborg niets van datgene, wat er in dien avond voor en bij de komst vau den vreémdding was voorgevallen, De vraag van Van Reeven om hem de tien geboden voor te lezen zijne zichtbare aandoeningen bij die leziDg, hunne gesprekken, en de uitwerking, die de hongerkreten zijner kinderen op hem schenen te hebben de blijkbare gewaarwor dingen van haren man bij het binnentreden van den reiziger zijne aarzeling, om hem ta vergezellen, als vreesde hij voor de gevolgen van zijne wanhoop. Lena, getrouw aan haar besluit om alles, alles mede te deelen, verbergde het niet, dat zy,nahet vertrek van haren man met den ongelukkigen vreemdeling, het yselijkste had gedacht, dat zij eeu wanhopig uiterste had gevreesd, dat zy hem had beschouwd als van God verlaten. Zij verhaalde den tpestaud niet, waarin Pieter in zijne woning en by haarwas teruggekeerd zijnen angst en zijne verwarring en met bloed aan zijne handen. Lena sprak van haar yselijkste vermoeden, dat haar man de hand aan het leven van zy- nen evenmensch zou hebben geslagen, een vermoeden, dat zy erkende dat overtuiging was geworden, toen het gerucht van het op graven van het lijk des vraemdelings tot haar was doorgedrongen. De baljuw was, evenals de andere aanwe zigen, diep getroffen bij dat blijkbaar waar achtige verhaal, by het zware offer, dat door die vrouw aan de waarheidsliefde werd ge bracht. Hij stearde haar eenige oogenblikken vragende aan. Die vrouw vervulde eenen plicht, eenen zwaren plicht jegens de beleedigdemenscheid; zij vervulde dien op eene wijze, die zijne be wondering wekte, doch hem tevens deed huiveren. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1912 | | pagina 2