ONPLICHTIG Os kolossale bedriegerij HIEOWSBERIGHTEN WERELDTENTOONSTELLING DE ZAAK PROVO Nog eene aanhouding. Wel verdisndB ter doodveroordeeling De Kempenaar de Kdste s Nog het verhaal van Gaston Vergouts. Onze l(,z rs kennen do memorie waarin Gaston Ver >n!s alle rechtstre*»ksche schuld in de moord oj> heer Provo van zijnen ru^ wil schudden. Hij is eenvoudig toeschouw ei* geweest van de gruweldaad door zijn broe der Richard bedreven. - Hot is gemakkelijk vast te stellen, dat er in dal verhaal veel duistere plaatsen zijn. Zoo legt bij er de historie niet uiteen van de beruchte postkaart zoogezegd door Ka rowsky uit Brussel aan heer Provo gezon den. Wij hebben destijds verleid hoe een be diende van de garage der Jordaenslraat aan In t gerecht meedeelde dat Gaston Vergouts den 22n in de garage eene postkaart op de machion kwam schrijven. Gaston Vergouts heeft dat feit ten laatste moeten b kennen, doch is dan aan 't beweren gegaan dat die kaart moest dienen om eenen lastigen vriend af te scheppen. Spijtig voor hem, doch het onderzoek stelt die kaasgeschiedenis onder een heel an der daglicht. Vergouts, na diep overwegen, had zich aan 't senrijven gezet, vond op zeker oogen- hlik d- hoofdletter M. i.iet en moest daarom dn hulp van den bediende dor garage inroe pen. Bij die gelegenheid zag de bediende dat de kaart, hoewel ze te Antwerpen geschre ven werd, gedagteekend was Brussel 22 September. Eene bezwarende omstandigheid nog de schrijiinachien waarmede Gaston de kaart schreef, zet eene hoofdletter M af waaraan een gebrek is. Datzelfde gebreii vund men terug op de «postkaart Karowsky, Brussel 22 September», bebloed weerge vonden in de zakken van den armen Provo. «Karowsky» verzocht in die kaart met Provo in onderhandeling te komen over den aankoop van eene partij diamant, diamant welke de buit moest worden van de moorde naars. Al even bezwarend voor Gaston Vergouts komt de telegramgeschiedenis Karowsky voor. Het telegram van den zoogenaamden Ka rowsky werd Maandag, den 23 September uit Brussel verzonden, te laat opdat Provo de diamant nog zou kunnen wegdoen in de diamantclub die dan gesloten was. Het schrift van dit telegram is aangesla gen, hel is een rechtstandig geschrift. Nu men heeft Gaston ook rechtstandig doen schrijven en de twee schriften komen op hel eerste zicht overeen. Ei bestaal alle vermoeden dat Gaston Ver gouts zich 'u Maandags per auto naar Brus sel begeven hoeft om dat telegram te bestel len. De geestestoestand der gebroeders Vergouts. Zooals wij gemeld hadden zijn drie ge- nresheereu gelast, den geestestoestand der g-broeders Vergouts te onderzoeken. Onder de weisdoktors was ook M. Sano. Deze heeft hel parket dringend v rzocht, hern van dal onderzoek te ontslaan. M. Sano hoeft voor waar geen ongelijk... Gaston Vergouts klaagt. Donderdag morgend werd GastonVergouts naar het gerechtshof gebracht. Hij moest 'v het kabinet van den onderzoeksrechter, tus sehen zijne kleederen welke aangeslagen wa- r--ii, het kostuum aanduiden dat hij droeg op den dag der misdaad, ten einde hot door een scheikundige te laten onderzoeken. Gaston deed zijn beklag- aan don onder zoeksrechter,dat zijn middagmaal altijd koud was, als hij 's morgends op het gerechtshof .moest komen,en vroeg om in 't vervolg 's na middags onderhoord te worden. Die kerel moet het hoog op hebben. Onge- twijfeld zal hij echter spoedig andere manie ren krijgen... 15® vervolg. Ongelukkige! riep de baljuw, schier ver getende dat hij daar was als rechter weet gij w el, dat gij eene vreeselijke getuige zijt tegen uwen man Een smartelijke glimlach plooide den mond der vrome vrouw. Ook gij beschouwt dus uw man als schul dig aan die misdaad. Gij gelooft dat zijne wanhoop hem tot het uiterste lieeft gebracht Neen, mynheer, neen, zegde Lena op kalmen en weerdigen toon, terwijl gerustheid en overtuiging uit haar gelaat spraken hij is niet schuldig Hoe en alles, wat gij mij daar straks hebt medegedeeld, was alleen genoeg om mijne overtuiging omtrent zijne schuld te versterken riep de baljuw ten uiterste ver baasd. O ik begrijp het, dathy in uwe oogen misdadig moet zijn. Ik zelve, die hem ken als den braafsten man, als den besten vader, als iemand, die geenen worm zelfs zoude hebben vertrapt, ik geloofde tot gister aan zijne schuld. O het is vreeselijk, maar ik ben voor bereid -mijn Pieter zal veroordeeld worden hij moet de schande en straf voor de misdaad; die hij niet heeft bedreven, ondergaan... Maar. in de oogen van mij, die hij op de wereld het liefste heeft, en in die van God, die hem boven alles dierbaar is, is hij vrij van die vreeselijke schuld. De toon, waarop die vrouw sprak, de waar heidsliefde, die zij had ontwikkeld, zelfs met gevaar van haren man ontzettend te bezwa ren, alles zegde den baljuw, dat zij innig over- Goed ingelicht Dat Nestor Wilmart goed ingelicht was. Hoeft niet meer bewezen te worden. Hij zelf heeft het genoegzaam getoond, door er juist op het gepaste oogenblik van door te trek ken. Hij had daarom inlichtingen doen vragen, een tweetal dagen vóór bij zich bij den on derzoeksrechter M. De Vos aanbood. Die in lichtingen vroeg hij aan M. Janssens, de overste der rechterlijke brigade te Brussel. M. Janssens wist van niets, en dus wist Wilmart, dat hij nog wat vrijen tijd had, doch zich moest gereed houden. Het berucht telegram. Wij hebben reeds gemeld dat de bestuur der van liet Brusselscli blad La Chronique, uit Hasselt, een telegram ontvangen had, geteckend Nestor Wilmart. Opzoekingen zijn gedaan geworden otn.den persoon te ontdekken, die het telegram ver zonden had. Het telegram is uit Luik naar het tele- graafbureel van Hasselt gezonden. Er staken vijf zegels van 10 centiemen bij den tekst van het telegram. Dezen tekst is naar het parket van Brussel gezonden. Naar het schijnt heeft de schrijver niet getracht zijn geschrift te veranderen,doch hij moet met koortsige, bevende hand ge schreven hebben. Of het telegram nu van Wilmart zelf komt, weet men nog niet. Hel onderzoek diensaangaande is nog niet begon nen. Men zegt.... Eenige personen hebben het gerucht ver spreid, te Brussel, dat Nestor Wilmart, zich inderdaad gezelfmoord heeft. Daar is nog niels van geweten, en mogelijks wordt dat gerucht enkel verspreid, door eenige belang hebbende vrienden van Nestor, om de op zoekingen te doen staken en hem in volle rust t» laten genieten van het afgetruggelde geld. Het parket zal zich echter aan dien list niet laten vangen. Logenstraffing. Er was gemeld geworden dat een wissel agent der Koninklijke straat te Schaarbeek, zich gezelfmoord had, ten gevolge der ver liezen welke hij had ondergaan, door de be driegerijen van Wilmart. Daar is niets van. De wisselagent had geld verloren tenge volge der groote beursdaling welke eenige dagen geleden, door den toestand in de Bal kanen veroorzaakt werd. Wie is er verantwoordelijk Een Antwerpsch liberaal blad, zegt het zonder omwegen Het is de spoorwegmaat schappij Gent-Terneuzen, die hot totaal der afgetruggelde gelden moet betalen. De redeneering van liet blad, om die be wering te slaven is niet van allen grond ont bloot De bedrieger. Nestor Wilmart, was be stuurder-beheerder der spoorwegmaatschap pij. Het had dus den schijn, alsof hij voor de maatschappij werkte, wanneer hij de ti tels uitgaf. Indien hij r.u zijn mandaat van bestuurder te buiten ging, is het aan de bijzonderen, die te goeder trouw de aandeelen kochten, niet, de gevolgen daarvan te dragen, Volgens de artikelen 1382 on 1384 van het Burgerlijk Wetboek, is de maatschappij verantwoorde lijk. Zoo luidt artikel 1384 «Men is niet alleen verantwoordelijk voor de schade aangericht door eigen werking, maar ook nog van dezen waarvoor men inslaat, n In dees geval, staat de maatschappij Gent- Terneuzen in voor haren beheerder, 't Is dus de maatschappij welke zou moeten betalen... tuigd was van de onschuld van haren echtge- genoot. Zij dwaalde voorzeker, doch die dwa ling was eerbiedwaardig. Maar vrouw, hernam de baljuw gij schijnt zeker te zyn, dat uw man de misdaad niet heeft begaan, ofschoon alles, alles, uwe en zjjne verklaringen zelfs, hem luide aan klagen... Lever mij die waarborg, die gy schijnt te bezitten voor zjjne onschuld. Lena glimlachte smartelijk. Zeg mij, waarom meent gij, dat uw man onschuldig is Omdat hij het mij gezegd heeft, omdat hij mij gezworen heeft, dat hij de hand niet aan het leven van dion reiziger heeft ge slagen. De baljuw haalde ongeloovig de schouders op en wierp eenen blik vol medelijden op die vrouw, zoo eerbiedwaardig in haar geloof, in haar vertrouwen. Lena deelde daarna meê, wat den voorgaanden avond voor de inhechte nisneming tusschen haar en Van Reeven was voorgevallen. Wij zijn drarbij, als ware het, tegenwoor dig geweest, wij hebben gehoord, wat Van Reeven aan zijne vrouw omtrent het gebeurde tusschen hem en den reiziger in dien nood- lottigen avond meededeelde, en het is dus onnoodig, Lena in haar verhaal, dat met be langstelling werd aangohoord, te volgen. Genoeg zal het zyn te zeggen, dat zij ook hierin in alle opzichten der waarheid getrouw bleef, en dat bij den rechter geen de geringste twijfel omtrent de oprechtheid harer meededeelingen ten minste overschoot. De baljuw moest stilzwijgend erkennen, dat de bekentenis, door van Van Reeven aan zijnen echtgenoot gedaan, in de hoofdzaken tamelijk wel overeenkwam met datgene, wat hij den vorigen avond uit den mond van den l» DE "VOLKSSTEM Indien deze beredeneering nu pleger moet doen aan de bedrogenen, is het echter anders gesteld met degenen die nog1 echte aandeelen in handen hebben. Iiulerdaud, de spoorweg maatschappij behoort onbetwistbaar uit de aandeelhouders, en indien de maatschappij moot betalen, zijn het nog de aandeelhouders die zullen bedrogen zijn. Hoe men het dus neme of keere. de dagen van de spoorweg maatschappij Gent-Terneuzen zijn getold. De •Maat heeft reeds dikwijls don spoorweg wil len overnemen, doch Nestor Wilmart wilde niet... Men begrijpt nu wel waarom. In plaats van 15.000 aandeelen van 500 frank zouden er mischien wel 75.000 ter uitbetaling aan geboden geworden zijn. De roman van Wilmart De bedriegerij der maatschappij Gent-Ter- neuzen, is de eerste niet in welke Nestor Wilmart de hand beeft gehad. Ziehier een beknopt overzicht van zijne schurkenstreken. Toen Wilmart 18 jaar oud was, hij stu deerde dan aan de Brusselsche Hoogeschool, ging hij, gedurende eene afwezigheid zijns vaders, bij den notaris «Mücamps 42,800 frank optrekken. Deze som Jioorde toe aan drie weeskinderen, waarva^zijii vader vougd was. Eens in het bezit van hel geld, leverde Nestor zich over aan allerlei verkwistingen, zoodanig dat enkele weken later, toen zijn vader thuis kwam, hij geen rooden duit meer bezat. De vader wilde er een notaris van maken, doch de minister van rechtswezen M. Thonissen, weigerde zulken gevaarlijken jongeling te benoemen. Daarop besloot de vader van zijn zoon een zaakwaarnemer, een financieman te maken. Nestor werd bestuur- dor benoemd van den spoorweg Gent-Ter neuzen, waarvan zijn vader den beheerraad voorzat. Hij ging zich te Gent vestigen en huurde te Evergem een kasteel. M. Jaak Vanden Kerckhöve, gekende fa- briekant, alsdan woonachtig St. Picters- nieuwstraat, wiens fabriek stond op de gron den alwaar nu den Nieuwen. Cirk is opge richt, de oom van madame Joniaux, werd zijn beste vriend. Vanden Kerckhöve stierf vergiftigd. De familie Joniaux kwam om de erfenis te ontvangen, doch Nestor Wilmart toonde een testament waarbij VandeiiKerck höve, gansch zijne fortuin,'»700,000 frank, achterliet aan zijne minares en haar kind. Torzelfdertijd werd Nestor benoemd als te6- tamentuitvoerder. Mad. Joniaux koerde terug naar Brussel en Nestor zette zich aan het werk. Nestor knoopt onmiddelijk betrekkingen aan met de moeder en overlaadde haar met geschenken, juweelen, rijtuigen en geld Alzoo gingen eenige jaren voorbij en toen de moeder zekeren dag de rekening aan Nestor vroeg van haar kind, anlwoorde hij Er is niets meer ik heb u reeds alles gegeven. De moeder ging bij de Notaris klagen, die do rekening vroeg, Nestor .zond hem wande len. Öe zaak kfSfiü in de handen van dén advokaal De Baels die hem verplichtte de som terug te betalen. Nestor deed het, doch daar do zaak spoodig gekend was, kwam hij zich te Brussel vestigen. Zennelaan. 111. waar zijne bureelen nog zijn. Zijn vader stierf, en zijne zuster en zijne broeder Henri bleven in de onverdeeldheid met liern. Alleen Georges Wilmart, eisclde zijn deel van 1.500,000 frank door den vader achtergelaten. Nestor bevond zich dan aan het hoofd van een miljoen en vormde aller lei groote plannen. Eerst bracht hij de staal fabriek van Terneuzon tot stand, die over eenige jaren eindigde voor het Assisenhof. Hij had zijn neef Alfred Piérard en een in genieur der firma Boël weten over te halen samen eene som van 4 1/5 miljoen in de onderneming te storten. De fabriek was echter nog niet onder dak, toen er reeds geen roode duit meer in kas was. Wilmart trok zich zeer behendig uit den slag. Hij verkocht zijne laatste titels aan wijlen den ongelukkige zeiven had vernomen. Do afwij kingen hier en daar lieten zich voor de vrees voor schande en straf verontschuldigen. De baljuw, eenmaal overtuigd, dat Van Reeven alleen door bittere wanhoop gedreven zoo diep was gezonken, kon het den rampza lige vergeven, dat hij de waarheid voor hem, zijnen rechter, dieper dan voor zijne vrouw had verborgen, dat hy zich voor hem, zorg vuldiger in zijn stelsel van ontkentenis der eigenlijke misdaad bad verschanst. Ook datgene, wat Van Roeven zijne vrouw had ingefluisterd, op het oogenblik, dat de gerechtsdienaren zijne woning naderden, om hem iu hechtenis te nemen, en wat als hot slot was te beschouwen van het verhn r. waarin hij door het gedruisch aan de deur werd gestoord, werd door Lena meegedeeld. Lena, had Van Reevon in dat oogenblik gezegdik was op het punt dien reiziger aan te vallen,en misschien zoude ik mij aan moord hebben schuldig gemaakt. Maar op eens was het, of ik uwe stem hoorde.of ik u nog hoorde lezen Gij zult niet doodslaan. Dat redde mij. Hoe groot mijne schuld reeds was, voor de misdaad, waarvan men mij zal verdenken, waarvan ik zonder de schuld mis schien de straf zal dragen, werd ik, Gode zij dank bewaard... Ik vluchtte, Lena, liep ver, zeer ver weg, en liet den vreemdeling alleen.... Ilc verlostte hem van mij"e gevaarlijke nabijheid, doch liet hem ook zonder bescherming, zonder hulp op den onveiligen weg en in de duisternis achter... Zwaar, zeer zw"aar drukte dit op mijn ge weten, zoo zwaar, als had ik zelf de hand aan het leven van den ongelukkige geslagen van daar ook mijne gejaagdheid en onrust... God alleen weet, wie den man heeft vermoord, en heer Edmond Parmentier, den aanlegger der Tervuerenlaan, dien bij op meesterlijke wijze beetnam. En toen het gerecht kwam, vo: d alleen nog als verantwoordelijke per sonen Alfred Piérard. en den voornoemden ingenieur. Piérard werd tot 2 jaar gevang veroordeeld.Eenige dagen laterverkocht men den laatsfen eigendom van den ongelukkige die drie miljoeg bezat voor hij met zijnen neef in betrekking kwam. Men ziet het dus dat Wilmart, altijd op groote schaal bedrog pleegde. Geer. spoor. Men jheeft tot hiertoe nog geen beslist spoor gevonden van den bedrieger. Al wat men weet is, dat hij te Luik en in Frankrijk gezien werd. Waar hij nu is, weet men niet. Vrijdag morgend is Henri Wilmart, broe der van Nestor Wilmart te Morialmé aange houden. De lieer Rasquin, wiens aanhouding wij reeds meldden, had eene som van 33,000 fr. op zak. Ongetwijfeld was deze ook zinnens de vlucht te nemen. Te Meserilz (Posnanië) vroeg een lSjarige nietdeug, J, Dewald, geld aan zijne moeder, om zich te Berlijn te gaan vermaken. Daar hij eene weigering opliep, nam hij het be sluit de ellendigste wandaad te bedrijven, die een zoon doen kan. Des nachts naderde hij met een schorp mes gewapend do slaapstee zijner moeder en bracht haar een dertigtal steken toe, waar van meer dan de helft doodelijk waren. Dan ontvreemde hij uit de nachttafel de som van 2,350 frank en vluchtte naar Ber lijn, alwaar hij zijne zuster en zijnen schoon broeder, ging bezoeken. Twee uren later werd hij aangehouden. Gisteren kwam de moordenaar voor bet assisenhof en werd hij ter dood veroordeeld. De schurk had bet voorwaar niet gestolen. VAN GENT IN 4 9-13 De Muzikale uitvoeringen in de Tentoonstelling Er is een comiteit gesticht om te zorgen voor de muzikale uitvoeringen tijdens den duur der Tentoonstelling, namelijk grooto nrkestuilvoeringen, zangtoernooi, bestendig festival, enz. Voorzitter dezer commissie is de heer Euo-. Baeyens, secretaris de lieer Gustaaf D'Hond°t. De heer Dorsan Van Reysschoot is kunstbe- sluurder voor de uitvoeringen. De lieer Th. Coutelier, gewezen muziek- overste van het muziekkorps van het 4e regi ment lansiers, onderhandelt met het Syndi caat der Artisten-Muzikanten, voor het aan werven eener harmonie van 50 muzikanten, om alle dagen der Tentoonstelling, in dè omheining twee concerten te geven. 8russel. Eene zonderlinge bewaakster M. W.., bediende in een handelshuis, Brabantstraat, verzocht Woensdag een jonge meid zijn prachtig rijwiel eenigé stonden in het oog te willen houden, terwijl hij in de bank L'Union du Crédit» zou zijn. Het lieve ding stemde zeer vriendelijk toe doch als M. W... terug buiten lcwarh, was het rij wiel verdwenen. Het meisje was den velo achterna getrok ken. Eene bende jonge dieven. Jonge schelmen, eene bende uitmakend, leggen eenmaal, wauneer ik misschien reeds conon schandalige» dood zal hebben ondergaan, zal het mogelijk aan het licht komen... Tot zoo lang, Lena, ik smeek u, geloof gij ten minste mijne woorden. De baljuw schudde twijfelend het hoofd, terwfjl de overige aanwezigen door een veel- beteekenend schouderophalen te kennen ga ven, dat zy in zijne gewaarwoordingen deel den. Uit aller gelaat was het te lezen Arme vrouw hoezeer wordt gij door uwe liefde bedrogen hoe droevig zult gij in dat vertrou wen worden geschokt Het zakmes van uwen man is bij den vermoorden gevonden, zeide de baljuw heeft hij u deze beschuldigende omstandigheden niet verklaard Neen, mijnheer, was het antwoord van Lena. Kunt gij u zelve de wijze voorstellen, waarop dat mes daar op die plaats moet ge komen zyn, wanneer het er niet door uwen man is achtergelaten of verloren Neen, mynheer, daarvoor schiet mijn bekrompen verstand te kort. Er gingen eenige oogenblikken van zwijgen voorbij. Brave vrouw, hernam daarna de mensch- lievende magistraatgij smaakt eene rust, die ik u zoo volkomen gun, doch die ik moet verstoren, om den slag, die u verbeidt, min der verpletterend te maken. Ik moet, hoe zwaar mij zulks ook valt, u den sluier van de oogen te rukken, u nu reeds met de verschrik kelijke waarheid, die zich weldra in hare afzithtelijke gedaante aan u zal vertoonen, gemeenzaam doen worden. Van Reeven is schuldig aan den moord van lien ongelukkige» reiziger. Zijne daden, zijne voorden, uwo meêdeelingen, alle omstandig- 10* OCTOBER 1912 zich te Brussel en in de voorsteden tee op het ledige» der toogladen in de magazijnen en koffiehuizen. Zij werken in vollen dag en zijn eelile landloopers. Woensdagnamid dag, werden de echtgenoote» T..., Bloemen- straat, de slachtoffers van die kereltjes. Uit de tooglade, werd liunne ontvangst van gansch den dag gestolen. Op straat gezelfmoord. Woensdag avond, rond 11 1/2 uur. heeft de 18 jarige Marie B.., wonende Rollebeekstraat, alhier, in de Beierschestraat eensklaps den inhoud van een fleschje vergif ingezwolgen. De on gelukkige zonk stuiptrekkend ineen, en werd in allerijl naar het Sint-Pietersgasthuis ver voerd. Donderdag morgend leefde zij nog, maar werd haar toestand hopeloos geacht. Tot nog toe kent men de oorzaak van deze wanhopige daad niet. Qnrusliceh kende verdwijning. Moj. B..., oud 19 jaar, wonende bij hare oudera in de Anderlechtstraat, gaf sedert eenigen tijd kenteekens van neurasthenie. Woensdag verdween zij spoorloos en alle opzoekingen bleven vruchteloos. De politie heeft hare persoonsbeschrijving naar de-kommissariaten der stad en der voorsleden gezonden. De vrouw veranderd dikwijls maar nooit van haren koffie, want zij gebruikt altijd de uitmuntende chicoree der Trappisten Vincart. 1500 t. Elsene. Overreden. De 64-jarige Mevr. Serene,wonende Vandenbroeckstraat, 20,werd Woensdag avond, bij het oversteken van die straat, dooreen zwaar geladen hand wagen omvergeworpen en overreden. Met verpletterden voet en talrijke verwondingen is het slachtoffer naar het Sint-Pietersgast huis overgebracht. Anderlecht. Brand. —Woensdag avond, rond 10 ure, had Mev. Lebrun, wonende Raphaëlstraat, Ijaar kind te bed gelegd in eene kamer op het eerste verdiep, welke op den koer uitgeeft. Dra wei d er vastgesteld dat brand was ontslaan in de kamer waar bet kind sliep. M. Lebrun snelde toe en zag dat het bed van zijn kind iu brand stond. Hij redde het wichtje dat reeds half verstikt was. De toegesnelde pompiers hebben bet vuur ge- bluscht. St. Pieters-Jette.Twee gezusters schie lijk overleden.Eene meid, Anna P...., 70 jaar oud, in dienst in eon gesticht der Dupréslraat, was Woensdag avond met haar werk bezig, toen zij schielijk overleed. Men ging hare zuster Glothilde verwittigen, in dienst in een ander huis der gemeente. Clo- thilde's ontroering was zoo groot, dat zij op hare beurt dood ten gronde viel. Diest. Dief geknipt. Woensdag werd alhier door de policie een welgekleed heertje gevat, dat van het gewoel der jaarlijksche paardenmarkt gebruik maakte om zijn oneer lijk zakkenrol lerss.l iel tjo uit té oefenen. Een koopman voelde op eens dat een zijner zak ken doorgesneden was. Hij draaide zich om en bemerkte d n gauwdief, die den gestolen geldbeugel, inhoudende een 400tal frank, wegwierp en tusschen liet volk vluchtte. De policie zat hem op de hielen, en de scheinet werd ter beschikking van het parket opge sloten. Leert Fransch zonder meester, 3,00 fr. en 3.50 fr. ten bureele dezer. Harelbeke. VerpletterdDe genaam de Jules Maes, oud 28 jaar, zwingolaar van stiel, wonende op Overleie, reed per velo uit. Aan de herberg Het Haantje gekomen, werd hij, men weet niet goed hoe, tusschen twee karren gevat en verpletterd. Hij werd zoo vreeselijk inwendig gekwetst dat men hem niet huiswaarts dragen kon. Zijn toe stand boezemt onrust in. Dadizeele. Brand. De mijt van Karei D'halluin werd 's nachts door een ge weldigen brand vernield. Men spreekt van kwaadwilligheid. heden klagen hem luide aan, zijn als zoovele onomstootelijke bewijzen aan te nemen. Het is geen verhard booswicht, o neen ik stem geerne toe, dat alleen de benarde toestand waarin hij verkeerde, hem tot dat gruwzaam uiterste heeft gebrachthij is geen geoefend misdadiger, en daarom juist zal hy weldra bekennen, zal hy der beleedigde maatschappij het zweerd der wrake spoedig in handen geven. Maar geloof my, vrouw, ook zonder zijne bekentenis, zou ik van de rechtbank, waar voor hij zal te recht staan, gerust een veroor- deelend vonnis durven afeischen, zou ik de straf, op de misdaad van moord gesteld, over zijn schuldig hoofd inroepen. Ik ben zeker, dat mijn geweten aan mij, den rechter, geene enkelaklacht zou doen hooren... Neen neen! hij is schuldig en spoedig verbeidt hem de straf. Arme vrouw doordring u van de waarheid opdat gy u niet vernietige, opdat zij uwe lieve kinderen, die reeds vaderloos zijn, ook niet van hunnen laatste» steun, van hunne moeder bcroove. Verzamel in tijds de kracht om voor die onschuldige ongelukkigen te blijven leven en zorgen... De smartelijke glimlach, die bij den aan vang dezer toespraak de lippen van Lena had geplooid, was weldra door snikken en tranen door eene luide ontboezeming van de grie- vendste smart gevolgd. De baljuw, die werkelijk gemeend had dat Van Rceven weldra eene volkomene schuld belijdenis zou afleggen, vond zich geweldig in zijne verwachting bedrogen. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2