LMEff 'T EEN'EN 'T mm 13 Gh B X- 13 Bit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkselit aan 2 centiemen- BUITENLAND DIAMANTEN JUBELFEEST A sÈBcetiÉSÉS AcJüiiientSe jasr$ang n' 847 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 20 en Maandag 21 dctoLeir £-!2. 'ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. jg> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 72S, Steenweg van Waterloo, 72S. I Kerkstraa I Telefoon 114 Bestuurder J Van Nu ff el-Be Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e Waaz. (de regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Finauc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek lam en (per regel) fr 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht. herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,ü0 ■aasMHKaMMHBaamsBBBm Gel ijk de toekomende volksvertegen woordiger M. Van den Breule, aan zijne lezers verklaart, zit het scheef, heel scheef hij de Daensistenpartij. 't Is stil, waar-het nooit waait, zegt het spreekwoord, en hoe kan het an ders of bij de Daensistenpartij moest het ook al eens stuiven. Waarlijk het verwondert iedereen, dat de zaken daar zoolang récht konden blijven, ais men ziet en nagaat en ondervindt wat daar al gebeurt. Maar de kruik gaat zoolang te water, totdat zij breekt. In de partij van M. Daer.s, wordt licht gevraagd en het licht is gekomen. Verschilligepersonen hebben beginnen klaar zien in de handelwijze van hun nen heofdman en als echte,vrije demo krater., zijn zij er van onder getrok ken, hebben zij de partij van konkel foes en kozijntjeswiukel verlaten. En daarom zijn zij verraders geworden, onderkruipers en wat weet ik al,welke schoone benamingen onze toekomstige volksvertegenwoordiger hun naar het hoofd slingert. Willen wij eens wat licht bijzetten In den buitengewonen kamerzittijd, van dezen Zomer, verklaarde de Staats minister M. Helleputte het volgende Ik hen niet van die personen die nooit eene herziening der grondwet kunnen goedkeuren. De tijd veran dert, dus de wetten ook moeten veran deren. Maar ik ben er tegen, zegde hij, dat men nu de grondwet herzie, omdat wij nuttiger en dringender werk te verrichten hebben. Wij moeten eene schoolwet maken met volkomene vrij heid voor den huisvader, met gelijk heid van toelagen voor alle scholen. Wij willen eene wet ten voordeele der kleine burgerij, wij willen deu land bouwer helpen en ondersteunen wij w illen er. wij moeten zoo haast moge lijk eene pensioenwet maken ten voor- (seele onzer algesloofdu werklieden, ten voordeele onzer arme broeders, op dat zij zonder kommer en vrees hunnen ouden kag kunnen slijten. Ziedaar wat meer noodig is zegt de groote cliris- tene demokraat Ilelleputte. Gij zult denken, dat M. Daens, te vreden zal zijn, nu men die schoone wetten, die wetten ten voordeele van werkman en kleinen burger maken wil. Neen hij zal ze bekampen, hard nekkig bestrijden. In zijn Land van Aelst, schrijft hij het is onze plicht rumoer te ma ken in de Kamers, het maken van ALLE WETTEN TE BELETTEN, santen te spannen met socialisten, zoolang wij het Algemeen Stemrecht niet verkrij gen. Ziedaar werklieden, hoe hij uw pensioen achteruit doet stellen. Ziedaar, kleine burgers, hoe hij uw belangen wil te kort doen. Een der katholieke hoofdmannen kondigt groote hervormingen aan, waardoor men in ruime mate het stof felijk welzijn der minderen zal verbe teren. Aanstonds neemt Daens de pen en belooft dat hij zulks zal tegenwer ken. M. Van don Bruele moet niet meer bidden en smeeken Dat het licht worde. Neen, neen, 'tis klaar ge noeg Men moet stekeblind zijn om niet te bemerken dat M. Daens juist doet lijk de vermaarde Bebel, aanlei- der der socialisten in Duitschland, die zegde Het is onze plicht ai de -kwalen van het kleine volk te vererge ren en te vermeerderenal het moge lijke te doen, opdat men die wonden genezen, dan verliezen wij de reden van ons bestaan. Socialisten en daensisten bekennen dus rechtuit dat het hun plicht is uit al hunne macht te werken, opdat men geen gevolg geve aan de rechtmatige eischen der werkende klas. eei*e- Het ge meentebestuur van Etterbeek lieeft besloten de bestaande Nieuwe Laan op liet grondge bied der gemeente te herdoopen in August Beernaeritaan. P©3$:aE©geB4©8s4©®0a®teiBiBie| Ca L©Rol©cs» Een internationaal postzegel- tentoonstelling, die deze week te zien zal blijven, is te Londen geopend. Men schat de waarde van de uitgestalde postzegels op T miljoen frank. Er is onder andere te zien de koperen plaat, waarvan de beroemde postzegels van Mauritius, van i en 2 stuiver, uit liet jaar 1847 zijn gedrukt. Van die twee postzegels, waarvan er van elk een 500 tal zijn gemaakt, bestaan er, zoover men nog weet, maar 26 stuks. Een paar jaar ge loden werd zoo'n 2-stuiverpostzegel te Lon den op een veiling verkocht voor 35,000 fr. Een gouden pHesferjubi- leuma. De Z. E. Heer Quirini, pastoor van Sint-Jacobskerk op Caudenberg, viert Zondag den 50n verjaardag zijner priester wijding. Te dier gelegenheid zal eer.® plech tige dankmis met assistencie door Z. Em. cardinaal Mercier opgedragen worden. Bsjj de BOTsjnwerkeirs. De ko- lenbarona hebben eene vergadering gehou den, waarin beslist werd opslag van werk loon aan hun dienstpersoneel te verleenen. Dit nieuws zal in de kolenmijnendistrikcen goed worden onthaald. CsOed© rais 2 Monsieur Klobukowski, da_aardi!_'a vertegenwoordiger der Fransche Republiek te Brussel, die, een maand of drij eleden. in 't openhaar zijn sectarisch© ra? zernij luchtgaf, en gausch katholiek Belgen- land beloedigde, heoft hier zijnen tijd uitge diend. Hij trekt er uit om niet te zeggen hij is afgedankt en hij heeft Woensdag vond zelf zijn aanstaande vertrek aange kondigd op de algemeene vergadering der Fransche School. Goê reis, monsieur Klobukowski, en do wind van achter R1. Hlarconi een oog uiige- n02K©Pïi M. Willem Marconi, de uit vinder van den draadloozen telegraaf, werd den 25 September het slachtoffer van een automobielongeluk. Hij werd aan het gelaat gekwetst. Het slachtoffer dat te Spezzia ver blijft. werd Donderdag het rechteroog, dat gekwetst was. uitgenomen en zulks om ver wikkelingen aan het linkeroog te voorko men. De doorluchtige geleerd® werd ge opereerd door de leeraars Fuchs van Wee- nen, en Bajardi, van Torino. De heelkun dige bewerking is uitmuntend gelukt. Overal (hetzelfde uur, In de conferenciezaal van het observatorium te Parijs, wordt thans een congres gehouden om de middelen te bespreken om over gansch de wereld hetzelfde uur te hebben. België is vertegenwoordigd door heeren Boutquiu en Gérard. Kongres. Op dit oogenblik heeft er te Parijs een internationaal Kongres plaats, om overal, gansch de wereld door, hetzelfde uur te hebben. België is vertegenwoordigd door de hee ren Gérard en Boulquin, In vrijheid. Baron von Rodowilz, aan gehouden, uit hoofde van aftruggelarij, is in vrijheid gesteld, omdat de handelaar van tapijten, zijne klacht had ingetrokken. Erge val. Op het vliegplein van Port Aviation, te Parijs, had Vrijdag morgend, rond 7 ure, een org ongeluk plaats. Een leerling in de vliegkunst, zekere Fischer, viel ten gevolge van eene breuk aan den lin ker vleugel van zijn toestel, van eene nog al aanzienlijke hoogte ten gronde. Ilij had het linker heen gebroken en klaagt van erge in wendige verwondingen. Driitsclilaiici Spoorwegongeluk. Te Heme, in West- phalië, is gisteren een vreeselijk spoorweg ongeluk voorgevallen. Een sneltrein kwam in volle vlucht van Caslrip. Daar de baan wachter onachtzaam geweest was om de ba- roei te sluiten, botste de trein op oenen wagen welke over de baan reed. De baan wachter die juist toesnelde, werd op den slug niet kunne heölen. Eens die wondon gedood. Bestuurzaak. Het groot Hertogdom Mecklemburg, dat tot hiertoe eene geconfe reerde staat was en geen© grondwet bezit, zal voortaan door twee weiskamers bestuurd worden. De eene Mecklembure-Schwerin zal uit 84 leden en de andere Mecklemburg-Strelitz uit 23 leden samengesteld zijn. IHFSLtljlsI a-io. cX. Koning Manuël ziek. De gewezen ko ning vaii Portugal, op reis naar Moskou, is onderweg ziek gevallen. Hij is van het oogenblik bedlegerig te St. Petersburg, doch men is voornemens hem naar Weenen over te brengen, alwaar hij door zijnen specialist zoude verzorgd worden. D8 politieke toestand. Mon verzekert dat de keizer van Rusland niet gansch en geheel de gevoelens deelt van zijne ministers en dat hij hunne houding openbaar laakt. In de huidige omstandigheden, dat het vuur van den strijdlust overal smeult, keurt hij het politiek van zijne ministers af, daar hunne houding niet weerdig genoeg is en zij veeleer schijnen toe te geven dan hunne rechten te haudhaven. Gevaarlijke schelmen. Op den Zuid- ©ostsohen spoorweg, vond men in eenen trein, onder de banken verscholen, twee rei zigers die geene reiskaart bezaten. Toen de rein aankwam te Biala Tzerkoff, deed men de beide personen uitstappen en leverde men ze aan de policie over. Een dezer haaide zijn revolver te voorschijn en schoot op den treinwachter die hen had doen aanhouden. De arme bediende werd in volle borst ge troffen en viel stervend ten gronde. 3E3 m. gel st, m. el De mist te Londen. Elkeen weet dat Londen gedurig in eeneq meer of min dikken mist gehuld is. Dit jaar is de mist buitenge woon. Op 15 Oktober had men gedurende do maand reeds 10 dagen volledigen mist gehad. Op andere jaren was het gedurende de maand Oktober, voor gansch do maand slechts zeven dagen dikke mist. Werkstaking. De bakkersgasten van Londen hebben het werk gestaakt. Zij eischen betere arbeidsvoorwaarden. iVlaroltlco Het Spaansch-Fransch geschil. Tot hiertoe is het Spaansch-Fransch geschil nog niet vereffend, doch all6s doet voorzien dat het binnenkort een einde zal nemen. Tot heden was men het niet eens aangaan de twee punten, te weten de geld- en de grenskwestie in Moulouya. De eerste is reeds geregeld, doch voor wat de tweede be treft, aangezien de dwalingen en het verschil in het opmaken der kaarten, heeft men tot hiertoe de grens van Moulouya nog niet juist kunnen bepalen. Binnen kort ook zal deze moeilijkheid opgelost zijn. Persië Schrikkelijke buskruitontploffing. In de hoofdstad Teheran heeft eene schrikkelijke buskruitontploffing plaats gehad, welke groote verwoestingen heeft aangericht en het leven gekost heeft aan negen personen. De oorzaak van deze ramp was do volgende Een ambtenaar bewaarde in zijn huis eene groote hoeveelheid buskruit, voortkomende van eenen diefstal gepleegd in een krijgs- arsenaal en dat bestemd was om aan de op standelingen te schenken. Do bode van den ambtenaar had met zijnen meester een hevig geschil en deze om zich te wreken, heeft het vuur aan het buskruit ge stoken. China Leening.De Ghineesche regeering beeft de voorwaarden aangenomen, door de zes mogendheden gesteld, ten einde de groote leening te kunnen aangaan. Het is Engeland welke de grootste, som men zal storten. Italië Heelkundige bewerking. Zooals mon weet was de heer Marconi, uitvinder van den draadloozen telegraaf, den 25 September laatst het slachtoffer van een automobielon geluk. De geleerde was aan het gelaat ge wond en een der oogen was gekwetst. Thans is deze nog door een oogmeester vanWeenenen een heelkundigen van Turyn uitgehaald. Die pijnlijke bewerking is zeer wel gelukt. Mexico Oproar. De vereenigde troepen, 3,000 man sterk zijn uil Sa. liaté vertrokken in aantocht naar Vera Crux. De kelft der Mexikaausche vloot blijft geAroi'.w aan bet I vroeger bewind. Generaal Diaz, is zinnens de ^stad to bombardeeren,. j* Verleden week was het de Lange, nu de Korte Ridderstraat die feest viert. Daar zal men nu triomfbogen oprichten, groenfestoen hangen. De inwoners dier straal zullen op hunne beurt hunne buizen verlichten en versieren, Maandag toekomende. Een der machtigste muziekmaatschappijen der stad zal er een prachtconcert te hooren geven. Heel de stad zal er naartoe stroomon en ooggetuige zijn van het diamanten jubelfeest van den heer H. Wauters, en Mevrouw H. Wauters, geboren B. Schors, sedert 60 jaar door het huwelijk verepnigd. Lang lever, nog de jubilarissen Men verwacht een greote veldslag Er is voor den oogenblik eon weinig rust onder de Turksche troepen en do Montene- gers die tegen elkander strijden. Twee mach tige legers staan bij Scutari rechtover elkan der. De ligging der Montenegers is niet al te gunstig. Worden zij verslagen, dan zullen zij moeilijk in orde kunnen achteruittrekken want een meer snijdt hun daar den doortocht af. De Montenegers zouden verslagen zijn Langs de Turksche zijde seint men dat de Montenegers herhaalde malen het onderspit hebben moeten delven en dat zij telkens groote verliezen te doorstaan hadden. De Malissoren die tot hiertoe met de Montene gers meededen, zijn van gedacht veranderd en strijden nu in de rangen der Turken. Men mag geen te groot belang echten aan de telegrammen van Turkschen oorsprong en niet uit net oog verliezen, dat alle tijdin gen aangaande militaire verrichtingen eerst moeten goedgekeurd worden door de Turk sche militaire overheid. Van den anderen kant dient er nochtans bijgevoegd dat de Montenegers al hunno ver liezen hebben verzwegen in hunne lijdingen. Men heeft nu de zekerheid dat zij het te Bielopolie onmogelijk kunnen volhouden en die stad zullen moeten verlaten. De Turken in Montenegro Turksche troepen zijn op Montenegrijnsch grondgebied vooruitgedrongen en hebben de stad Velika bezet. Van den anderen kant is er eene Turksche kolom die op Andjevica aanrukt. De Turken in Bulgarië De Turken zijn ook in Bulgarië gedrongen. De eerste voorposten der Bulgaren waren achteruit getrokken na eerst alle gemeen schapsmiddelen te hebben vernietigd en onder andore twee biuggen te hebben doen springen. De Turken zijn verder het land ingerukt en hebben al de Bulgaarsche troepen over rompeld die hun den doortocht wilden ver sperren. Zrj rukken aan op de stad Pfeiïip- popel. De Bulgaarsche troepen hebb/en allen moed verloren. (Die droeve tijdin/g komt van Turkschen oorsprong). De Turken Vn Servië Anderzijds wordt er gemeld dat de Turken ook in Servië gedrongen zijn langs de kanten van Propolat.z on dat de Serviërs groote ver liezen ondergingen. Een veldslag te Padowa Die veldslag heeft eenen vollen dag ge dutird. Gedurende den strijd kregen de Tur ken en de Serviërs versche troepen ter hulp Van beide kanten streed men met eene woe dende razernij. De Turken zijn er nochtans in gelukt alle aanvallen van de Serviërs af te weren de verliezen zijn zeer aanzienlijk langs beide kanten, De Grieken in Turkyë Eene belangrijke legerafdeeling Griek- sclie troepen zijn op Turkschen bodem door gedrongen. Hun vooruitgang ging met niet de minste mooi lij kheid gepaard, daar zich niets tegen hen kwam verzetten. Alle graanuitvoer verboden. Van vandaag af wordt alle uitvoer uit Turkije streng verboden van tarwe, gerst, rogge, haver, maïs, rijst, bloem, stroo, boo- nen, voeder, aardappels, vee en hoenders. De granen die op 7 October ingescheept waren mogen voorts verzonden worden. Wat eene mobilisatie kost. Het Staatsblad van Turkije kondigt een dekreet, af volgens hetwelk eene som van 6,526.116 pond ter beschikking wordt ge steld van het Staatsbestuur om de ko&ten te dekken der mobilisatie gedurende drij maan den. God weet hoe lang die oorlog gaat du ren En zeggen dat er zoo millioenen en millioenen weggeroeid worden, om het menschdom uit to moorden Te Sofia. Iedereen gelooft hier dat de Bulgaren de overwinning zullen behalen. Iedereen ook rekent er op liet Bulgaarsch grondgebied na den oorlog eene groote uitbreiding te zien nemen ten nadeele van Turkijë. Er bestaat desaangaande eene uitdrukkelijke overeen komst tusschen de bondgenoten. Zij zijn be sloten. in geval van overwinning, hetTurksch grondgebied niet te ontruimen maar meester le blijven in Macedonië, in Oud-Servië, rond Andrinopol en in andere gewesten nog, tot lat de conferoncie van Europeesëhe mogend heden, aan dewelke zij ook zullen deelne men, voor goed de nieuwe grenzen hebben aangeduid. Een Russisch geheim. Een dagb'iad van Weenen, de Wiener Journalbeweert dat er eene geheime ver- standhouding bestaat tusschen de bondgeno ten en Rusland en dat Rusland daardoor zou verplicht zijn Turkijë aan te vallen. Van den andoren kant seint mon dat Rusland voet stappen heeft aangewend opdat Oostenrijk Montenegro de verbintenis zouden aan gaan alles te vermijden wat eene verdere uitbreiding van den oorlog zou kunnen ver oorzaken. Die twee tijdingen zijn gansch tegenstrij dig. Nemen wij de tweede aan en verwerpen wij de eerste. Moest Rusland ooit de wapens nemen om gewapenderhand in dat geschil op te treden, dan ware hot gedaan met. de vrede in West-Europa zoowel als in Oost- Europa. Laatste gevechten. Heel de grens door van Turkijë wordt er gevochten. De Grieken vallen do stad Milo- na aan. De strijd heeft den hooien nacht I voortgeduurd,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1