KATHARINA VERVALLEN 5?üüTHEID. SPORT EU WS Stac TT li. Stevens, 0EF/C/EELE KWOTEERING Weerkundig» waarnemingen FEEST $7 IJZER GESCHIEDKUNDIG VERHAAL. (1* vervolg) DeD volgenden morgend wist reeds geheel Martenburg, dat hij een kind in de sneeuw gevonden en opgenomen had. Den vorigen nacht was een boer. die eene hut aan den zoom van het bosch bewoonde, gewekt door een zwaar lichaam, dat tegen zijne deur gevallen waseneenigen tijd had|lig- gen kermen, maar de onnoozele en vreesachtige man had niet durven gaan zien wat het was. Toen hij echter den volgenden morgend opstond, vond hij een soldaat dood voor zijne deur lig gen. Shovronski, die hier iets hoopte te ontdekken wat het kind betrof, be- tiof, bezocht de hut waar de soldaat lag, maar kon geene inlichtingen bij hem vinden. Het eenigste wat hij vond was een stuk van eenen brief, waarin een paar woordeu van kinderen voor kwamen H j vermoedde, dat de sol- daa% door de hevige koude overvallen, het kind neergelegd,hadden in de hoop door sterke beweging zijne verstijfde ledematen te verwarmen; maar onder dezen onmeëdoogenden hemel komt de dood met vliegende schreden. Skovronski gaf de noodige bevelen tot eene behoorlijke begrafenis van den vreemdeling, en bewaarde het fragment van den brief zorgvuldig, hoe weinig opheldering die ook gaf, daar het juist bij de woorden kinde ren afgescheurd was. Hij hoopte echter, dat door deze flauwe aanwij zing nog eens de afkomst van het kind ontdekt zou worden. De kleine behan delde hij steeds met de liefde en zorg vuldigheid eens vaders, en Katharina werd hem door hare leerzaamheid en haar karakter zoo dierbaar, dat. hij het geenszins betreurde, dat alle na- vorschingen omtrent den dooden sol daat en de afkomst zijner kleine be schermelinge vruchteloos bleven. Dit iaatste was ook niet te verwonderen, want de oorlog teisterde het land ge weldig, en het vermist raken van een enkel ondergeschikt persoon kwam bij de honderden en duizenden, die om kwamen, niet in aanmerking. Jaren vlogen voorbij, en Katharina, die nu een groot kloek meisje gewor den was. hielp Frederika in de huis houding. Des avonds zong zij haren pleegvader,, met hare liefelijke stem, vroolijke liederen voor,en niets stoorde le vroolijkheid van haren geest, dan le ziekie-aanvallen, die haren vader - zooals zij hem altijd noemde van lijd tot tijd overvielen, en die hem in levensgevaar brachten. Bij zulke gele- gciihjid werd haar jeugdig hart met kommer vervuld. Door hare innige genegenheid aangevuurd, en onder leiding van de ervarene Frederika, verwierf zij daarbij eene bekwaamheid om zieken op te passen, die bij een kind waarlijk verbazend was, eene be kwaamheid, die haar in latere leeftijd en andere betrekkingen van het hoog ste belang werd. Het js zondt rling, en op toch meestal waar, dat er geene enkele handeling van ons leven is, die niet van belang is, of in hare gevolgen onze toekomst niet van invloed is. Op zekeren dag. Katharina was thans ongeveer vijftien jaren oud, scheen Skokvronski ongerust geworden door eenige brieven, welke hem dien mor gend gebracht waren. Hij riep Katha rina bij zich en zeide Kindlief mijne zuster Alexina is oud. Zij is dikwijls ziek, en liet zou mij aangenaam zijn. als gij een tijd lang bij haar blijven kondet. Als gij dit verlangt, vader dan zal ik gaan. Ik houd veel van uwe zuster, maar bleef toch eigenlijk liever bij u. Gij zult over eenige dagen terug- keeren, Katharina f Ik zal u dan zelf Komen afhalen ik zelf, Katharina begrijpt gij wel, gij moet anders nie mand volgen dan mij. Het zij zoó, mijn weldoener ant woordde Katharina, en maakte zich met de natuurlijke vroolijkheid der jeugd tot de afreis gereed. Skovronski geleidde haar tot de plaats, waar hij haar voor veertien jaren gevonden had. Het was thans zomer en waar toenmaals de sneeuw den grond bedekte, was thans het gras hoog opgeschoten. Hier knielde Katha rina. Geef mij uwen zegen,vader! zeide zij met eene ontroerde stemHier was het, waar gij voor veertien jaren mijn eer sten zwakken kreet om hulp hoordet, God zal de gebeden verhooren, die ik voor uw welzijn stort, en u alles ver gelden, wat gij sedert dien tijd voor mij hebt gedaan. Hij zal mij hooren gelijk gij destijds mij gehoord hebt, en uwe dagen verlengen, opdat gij no; lang tot zepen kunt strekken voor allen, die u omringen. (Wordt voortgezet). DE VÖL'KS.STEM «fea 20 EN 21 OCTOBER 1912 De zesdagenLosrs van New-York. Een aantal Eurüpeesclie rijders hebben p. a»c^ Tentoonstelling van Schoone Kunsten. Op Zondag 10 November 1912 wordt er eene tentoonstelling gedaan, van Schoone Kun sten op 't oud gasthuis. Schilder Jan Van Malderen zal eene reeks doeken tentoonstellen, waaronder eene veelluik van oude Aalsterscho stadszichten Beeldhouwer Jozef De Somer van Erpe eene reeks schetsen en studiën over het on derwerp Piétas.» (de Smarten der Heilige Maagd) en andere. Wij bevelen warm die tentoonstelling aan liet Aa.'stcrscli kunstminnend publiek en aan onze stadsbesturen. Zondag-mengelwerk. 36J Vervolg. Als had zij vleugelen aan de voeten schoot de onbarmhartige voort. God dank daar is do assessor! riep zij plotselings,toen zij Wirén i het o.g kreeg met twee groote sprongen was zij aan zijne de. Gij komt alsof gij ge roepen waart, assessor, sprak zijIlebt gij 7reus gehoord, welk een ongeluk er gebeurd is V Wat dan 1 Is er hier of daar brand Of heeft het artikel over het liberalismus in het d igblad van heden u zoo in het harnas ge jaagd Neen, neen, ik bedoel het ongeluk met den kamerjonker von Gusse. Met den kamerjonker wat is er met hem gebeurd IIij heeft de hand van jonkvrouw von Dressen gevraagd en een blauwe scheen ge- lüopen en zoo gij de afgrijselijkste zelfmoord wilt voorkomen, volg hem dan ijlings achter na. Hij is zoo even mot oen geladen geweer weggevaren. Elk oogenblik kunnen wij het schot van een der eilanden hooren. Afch, wij beleven eenen akeligeu tijd. Juffrouw Nyqvist bolde verder heen, steeds voortvarende in hare uitroeping en gejammer terwijl haar veile en shawl gestadig feller wapperden rond hare lange dorre figuur en de assessor haar verbaasd nastaarde. Aan liet huis gekomen, waar mevrouw von Dressen woonde, gevoelde zij wei, dat men haar bezoek, nadat zij een half uur te voren Openbare leergang var» Fruitboomteelt, door den heer Jan De Clerq. gediplomeerde teeltkundige te Aalst. Jaar 1912-1913. De lossen zullen gegeven worden in den Slads: i' en in do Mililiezaal ten Sladhuize to Aalst, ten 8 3/4 uren 's voormiddag zeer stipt op de hierna vermelde Zondagen Datums der lessen over fruitboomteelt 27 October, 2e les. Begrippen van ont leedkunde. orgaan beschrijving der plant en eszelfs. sain ens tel ling. Volledig Handboek over Fruitboomteelt door M. Dufour. 1 eeraar aan de Staatsluin- bnuwschool te Vilvoorde. Te verkrijgen in den boekhandel van J.Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat Aalst. was afgewezen, eouigzins zonderling zou vinden. Doch het ging hoe het wilde, zij moest ten minste weten, of de kamerjonker er geweest was. Zij klopte zacht aan de kamerdeur, maar ontving geen antwoord hierop trad zij naar Ie keuken, waar zjj een dienstmeisje bezig vond met visch" schoon te maken. Lief kind, hebt ge hier soms ook geenen brief gevonden Toen ik daar even mijn visictkaartjeü voorden dag haalde, dat weet ge nog wel, heb ik hem mogelijk meteen uit gehaald en laten vallen. Neen, waarlijk ik heb niets gevonden. Ilcmel, wat zou het mij spijten, zoo hij niet weer terecht kwam. Kunt gij mij niet zeggen wie na mij hier geweest is O ja, builen do luitenant kolonel zelf heb ik niemand anders gezien dan de kamerjon ker von Gosse. Zoo, den kamerjonker Kwam bij kort nadat ik w eg was Ja. gij kunt nog geen tien minuten w eg geweest zijn. Nu, zoo hij den brief gevonden heeft.dan beu ik zeker dat hij mij wederom in de ban den zal komen. Doch de genadige v ontvangt immersniemand De kamerjonker wilde ook slechts met den luitenant kolonel spreken. Do genadige vrouw en jonkvrouw Amalia hebben zich zoo goed als opgesloten bij het zieke kind, en zitten daar te treuren. De vader is er toch ook bij Ja, den gauscheo dag. Hij is zoo be droefd, dat hij niet weet wat hij doen aal, en geen lid verroert. De genadige vrouw spreekt hem gestadig moed in, maar hij schudt het hoofd en zwijgt. Ja, ja, er is niets dan verdriet in de zich aangeboden om te New-York aan zesdagenkoers deel tc nemen. Zoo noemt men onder meer. Belgen Van Houwaert, Van der Sluvft en Sales. Franschen Dupré, Pulit-Breton, Berthet Leon Goorget. Gomès, Brocp. Jacrjuelin, Bouhours, Beyl, Rousseau.Germain,Mi quel. Duitschers Lorcnz. Saldou, Appelhaus, Boesohlin. Engelschen Grubb. Zwitsers Egg. Paul oiï Frans Suter. Italianen Pofledri. Carapezzi. Reeds zijn Pcrchiot en Gardellin die zich in Ameaiku bevonden aangeworven. Anderzijds wordt bericht dal Chapman, die thans met de inrichting gelast is en Pas I owrrszal opvolgen, slechts drie Europee- sche ploegen zal aanwerven. t Is te hoopen, dat or een Belgische ploeg zal bijzijn. De ronds van Lombardi is de eigenlijke laatste baankoers van hel jaar. Deze wordt betwist op Zondag 27 Octo ber. en is ingericht door het Ilaliaansclie sportblad. Het is de achtste maal dat deze koers betwist wordt, en telkens geniet deze koers een kolossaal succes. Ziehier de over winnaars der vorige jaren In 1905. 54 deelnemers', 11 aankomsten 1. Gerbi, 234 kilom. afleggende in 9u.l3m. 52 sec., of gemiddeld 25 km. 649 m. in het uur 2. Rossignoli3. Ganna. In 1900 52 deelnemers, 20 aankomsten 1. Brambilla, 185 km. in 7 u. 28 m. 34 s., gemiddeld "23 km. 740 m. 2. Galelti3.' Ganna. In 1907 100 deelnemers, 38 aankomsten, 1. Garrigou, 193 km. in 7 u. 53 m. 41 s.'. gemiddeld 24 km. 44. m. 2. Azzini 3. Gauna. In 1908 208 deelnemers, 20 aankomsten, 1. Faber, 193 km. in 7 u. 18 m. 36 s., 26 km. 402 m. 2. Ganna 3. Gerbi. In 1909 355 deelnemers, 298 aankom sten 1. Cuniolo, 193 km., i-i 6 u. 13 m. 21 s., gemiddeld 30 km. 850) m. 2. Beaugen- dro 3. Trousselior. In 1910 60 deelnemers, 21 aankomsten 1. Micheletto. 232 km. in 8. u. 35 in. 32 s., gemiddeld 27 km. 30 m. 2. Ganna 3. Bailo. In 1911 74 deelnemers. 5S-aankomsten, 1. Pelissier. 230 km. in 7 u, 34 m. 30 s., emiddeld 30 kilom. 660 m. 2. Micheletto 3. Brocco, Durando, Torricelli en Van Hou waert. Aan wien de overwinning van 1912 Aalst-Mijlbeke Groote baankoers voor wielrijders die nog geenen prijs bekomen hebben, op Zondag 27 October 1912, bij de VV*,Meert, Moorsel- baan In Roubaix franken gewaarborgd. Inlog 0,75 fr. waarvan er ook zullen prijzen gemaakt wor den. Men mag zich van heden laten inschrij ven. Vertrek om 2 ure. boulevard -Prince Albrecht, Hekelgem, Assche, Opwyck, Baer- degem, Moorsel. Aalst, 25 kilometers. BOLLEN Boldersmaatschappij De Kanonniers gevestigd bij M. Fr. Van tien Bossche, Den- dermonschen steenweg. Groote kampstrijd met do Platte Bolle. Eerste prijs 25 fr. met een diploma 2° prijs, 20 fr. id.; 3e prijs, 15 fr. id.; 4e prijs, 10 fr.Jid. Eene' premie van 5 franken zal toegekend w orden aan de Maatschappij, die het grootste getal pelotons heeft geleverd. De prijskamp zal beginnen op 10 Novem ber a. s. en volgende Zondagen. Men kan zich laten inschrijven van heden tot Maandag 4 November, om 9 ure 's avonds. Aalst Mijlbeek Groole prijskamp door de Stekken, bij Emiel de Moor. L.mgoslra.-il, 98, Op Zondag prijzen.' le prijs 27 October 1912. 50 fra 35 fr.; 2° 15 fr.; 3° nr. 10 fr. Het bestuur kent een prijs too van 2.50 fr. aan de lief hebbers die van 2 bollen liet meest zal door spelen. Inschrijving om 2 1-2 ure. 3kraai De maalscliappij De Zingende haan zal op Zondag 20 October bare algemeene prijs kamp houden voor bare leden die voorzien zijn van een haan. Do prijskamp zal gehou den worden in drij kalegorieën. Men schrijft de hanen in ten 'lokale, bij Emiol Coiihals, Borluutstraat Nr 10, Aalst, vanaf 8 uren 's morgens. Begin om 9 ure slipt. WISSELAGENT, 16, Onderwijsstraat (Achterstraat), Aalst. Telefoon C8A Aankoop en verkoop van titels aan 1 frank per duizend. Kostelooze uitbetaling van coupons en aziuii van trekkingen. BEURS VAN BRUSSEL IS OCTOBER Leen uaet Staaf, Prouin., Steden 79.00 80.25 Belgische leening- le r 3 I <9.70 Belgische leening 2e r 3 79.50 Beigisblie leening 3C r 3 Belgische leening 2,5 B. igische schatkistbon 4 99.75 l.ongo uiikeerhaar 4 92.50 Kongo (Loten) Annuïteiten 3 82.90 Gemeentekrediet 3 82.— Gemeentekrediet 18fi8 3 Buurtspoorw. Jan.-Ju i 3 78.— Bunrtsn. obl. Mci-Nov. 3 Buurtspoorw. (loten) 2,5 Arderlecht 1907 3 5 Aalst '3 Antwerpen 1887 2,5 83 Antwerpen 1903 '2 70.50 Brussel 1902 2,5 80.50 Brussel 19ü5 2 Brussel Zeehaven 2 63.— Charleroi' 1905 3 Gent 1896 2 Klsene 18-80 3 80/75 Els me i90S 3,5 Laken 1902 Luik I860 3 Luik 1897 2 69 Luik 1905 2 70.50 Mrchelon 1885 3 Mechelen 1897 3 82.'95 Oostende 1S52 Ooslende 1898 2. 64.50 Sint-Gillis 1904 3 78.55 St-JooS'-ten-Noode 1881 3 Seliaarbeek (100 fr.) 2 Schaarbeek (500 fr.) 3 7S.55 Spa 1909. 3,5 Doornik '(50 fr.) 3 Venders 1873 3 Verviers 1893 3 vau M. Camiel Praet, opticion-speciulisto Aalst, an go Zoutstraat, 6 19 october, 15 uros wereld. Zoo ge den brief nog mocht vinden neem hem dan in bewaring; Is de kamerjon ker hier lang geweest Ja, hij is zeker wel een uur bij den luitenant-kolonel gebleven. Het is wel zoo mompelde juffrouw Nyqvist bij zich zelve, en spoedde zich nu, zoo snel hare krachten het haar toelieten, van den eenen bekende naar den anderen, om het groote nieuws te verspreiden. Hebt gij reeds het vreeselijk voorval met den kamerjonker von Gos^e gehoord heette het overal. Hij heeft zich door den kop ge schoten, de ongelukkige uit wanhoop over de blauwe scheen, die hij een'oogenblik te voren bij jonkvrouw von Dressen géloopen had. In minder dan een uur had dit praatje de ronde door de gansche stad gemaakten daar men den kamerjonker den geheelen dag niet te zien kreeg, zoo ontstond er eene groote op schudding onder de badgasten, juist was men voornsmens eenen ontdekkingstocht todoen ter opsporing van het droevige overschot van den ongelukkige, toen do kamerjonker be houden en wel des avonds om negen ure met geweer op de schouder en een koppel wilde eenden in de hand aan wal stapte. Welkom, heer kamerjonk Zoo schielijk al verrezen riep men hem van alle kanten toe. Hier zijn vreeselijke geruchten in omloop. Men heeft verspreid dat gij de reis naar do andere wereld reeds hadt aangeno men De kamerjonker keek met zijne groote kalfsoogen in het rond, en zegde vervolgens, toen zich een luid gelach achter hem verhief: Ik wil niet hopen, dat de llóeren zich hier ten mijnen koste vroolijk maken Neeb, integendeel, riep een luchtig lui- tenantjen, terwijl hij tot by den kamerjonker 760 Barometer 764° Ihermometer 12° Wind: noord Vooruitz.: veranderlijk doordrong, wij hebben om u geweend. Zuivere champagne-tranen, broertje. Ik en nog een van uwe kennissen hebben toen wij uw plan vernamen, ons dadelijk naar uwe woning ge spoed en uwen knecht beduid, dat hij ons moest binnen laten. Wat er verder gebeurd is, zullen uwe ledige flesschen u wel vertel len. Toen de zaak dezen boertigen keer nam, begon de kamerjonker zelf te lachen, maar hij wilde toch weten, hoe men op het denk beeld was gekomen, dat hij, die niets zoo zeer beminde als het leven, zich zou hebben dood- eschoten. Dat wil ik u onder vier oogen verhalen, sprak de luitenant, terwijl hij den kamerjon keronderden arm nam. Gij moet weten, dat er een gerucht in omloop is. Men zegt name lijk, dat gij heden in den voormiddag aanzoek om de hand van de jonkvrouw von Dressen gedaan en een blauwe scheen geloopen hebt, waarop gij uit wanhoop... Gij verstaat mij nu...? 't Is schandelijk Een zoo leugenachtig praatje in omloop brengen riep de kamer jonker, met eene van toorn schier verstikte stem. Mij tot een voorwerp der spotternij van de gansche stad maken Ik zou om de hand van het meisje aanzoek hebben gedaan Eod mooi ding, ik heb er niet aan gedacht! De luitenant-kolonel wilde geld van mij leenen, ziedaar alles En lieve hemel, wat wordt daar niet van gemaaktMen zal mij uitlachen, en Amalia, die goddelijke, zal zich wel wachten, om mij het geringste toeken van hare gunst te geven,nu mijne huldiging van hare bekoor lijkheden het doel der spotzucht van den ge heel© wereld geworden is. Raad mij lieve vriend, gij kunt zulke dingen wat moet ik doen voor de Stad en het Arrondissement Aalst, AALST 28 Oktober, om 8 ure 's avonds in de feest zaal van 't Belfort, eerste koste looze voordr.icht, gegeven door de afdeeling Aalst derKath.Vl. Hooge- schooluilbreiding, E. P. Jacobs sj. zal sproken over De legende der Pausin Johanna Zondag 3 Npvember 1912. Jaarlijksch Avondmaal, om 7 ure 's avonds, voor de leden van den Katholieken Burgerskring. De inschrijvingen voor den prijs kamp mot de kaart, zullen plaats hebben op Zondag 13 en 20 October 1912, van 6 tot 8 ure 's avonds, ten lokale van den Kring. 10 November. Tooneelfeest der Tooneel- maatschappij der Chrislene Vak verenigingen Arbeid en Kunst Worden opgevoerd De Plicht- vergoten Vader drama in 3 bedr. en Foppors blijspel. 17 November. Om 5 1/2 ure namiddag, Vermakelijk Avondfeest door den Tooneelbond Langs om Beter en de fanfaar Willen is kunnen afdeelingen van den Katholieken Volkskring Sl-Jozef, in de feest zaal, Meulescliet testraat. 17 November.Op Stadsschouwburg «Gal- leolto» drama in 3 bedrijven naar het Spaansch door J. IJ. Róssing en «Eindelijk» blijspel in één be drijf door G.von Moser, op te voe ren door de Koninklijke Rederijk kamer «Do Catharinisten». 17 November. Ceciliafeest der zangmaat schappij Niets zonder Arbeid 24 November, te 17 uren, tooneelfeest door den kring «In Liefde Bloeiend» van St-Marlensgeslicht. Opvoering van De Kerkvervölger of De Nero van het Noordendrama in 3 bedrijven, en Baas Gansendonckblijspel in 1 bedrijf. 24 November aanst. Se Ceciliafeest der Ko ninklijke Harmonie. Te 111/2. uren ter groote Feestzaal van het Stad huis, eerste uitvoering van drie muziekstukken. Te 1 ure, Banket. GEERAARDSBERGEN. Zondag 27 October. De koninklijke Too- neelgilde Vreugd en Deugd voert op bet prachtig legendedrama Godelieve van Gistel. Als toe- maat het blijspel Ze mag niet TROUWEN. HOFSTADE 20 en 27-October Opvoering van het nieuw bijbelspel Samuël 150 uilvoer ders, orkest en koren telkens om 4 uren stipt namiddag. LEDE. Zondag 17 November, om 4 1/2 ure namid- middag, in de Bewaarsshool, toon- en tooneelfeest door den Tooneel bond Vreugd in Deugd en de Symphonie, ten voordeole der ar men van liet Genootschap van den H. Vincentius a Paulo. N. B. De katholieke Maatschappijen van de Stad en hel Arrondissement roorden beleefd verzocht de datum's hunner feesten zoohaast mogelijk aan 't beheer van ons blad mede te declen. De luitenant wiens badtijd ten einde was, maar die niet vertrekken kon, omdat het hem aan geld ontbrak, was juist voornemens ge weest hier of daar eene leening te sluiten, toen de laatste vraag van den kamerjonker hem niet alleen het uitzicht op dej betaling zijner schulden, maar tevens op eene verlen ging van zijne reisgenoegens aanbood. Nadat hij eenige oogenblikken een naden- dend stilzwijgen in acht had genomen, zegde hij Laat ons naar uw huis gaan daar kun nen we ongestoord over deze netelige zaak spreken, die te kiesch is, zoowel ten uwen aanzien als ten aanzien der jonkvrouw, om hier op straat verhandeld te worden. Gij hebt gelijk hernam de kamerjonker, en spoedde zich met zijnen vriend naar huis, waar hij met de woorden Spreek thans wat moet ik doen zich op de sofa wierp. Gij moet een grootsch en mannelijk be sluit nemen. Ja, dat moetik hernam de kamerjonker; een grootsch, een mannelijk besluit, dat is klaar maar wat Zeg my eerst ronduit, of gij inderdaad geen aanzoek om jonkvrouw von Dressen gedaan hebt 1 Neen bij al wat heilig isdat heb ik nietZooals ik zegde, de luitenant-kolonel wilde geld van mij leenen maar daar ik toch voornemens was, om later naar het meisje te dingeD, zoo had ik de beleefdheid hem zelf het geld te brengen. Goed, zij hebben dus verplichting aan u, dit gevoegd bij de achting, die gij hun door uw tegenwoordig gedrag zult in boezemen zooverre ik de vrouwen ken op liet hart der jonkvrouw meer indruk maken, dan alle verliefde uitdrukkingeu en redeneerin gen, fWordt voortgezet).

De Volksstem | 1912 | | pagina 6