li IP Taan a lil B B 'T EEN EN 'T AND Achttiende jaargang n' 248 DÊiï&dag 22 Getogen* i9!2> -- H vm O JL_ï €3r JE3 Lj -2-Sk. jE2) EEK 1NBRÜK.—NOS SEEN ONTWERP El. BE BR0QÜEVILLE, BUITENLAND 2 CENTIEMEN HEIT NUMMER tA c-"K^ W jv'V l.';- ABONNEMENTEN» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelon van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, t|f TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. t> BUREELEN TE SRISSSEL TE AALST 728, Steenweg van WaterSoo, 723. 0Kerjistifa,a,t, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Buffel-De Qsndt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3« bladz. (de regel) Ir. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 O verHj den (per regel) fr. 2,00 Van onzen bijzonderen briefwisselaar. Brussel, 20-10-12. Eon ministerraad werd gehouden verleden week, in het ministerie van Spoorwegen. Het militair vraagstuk werd daar besproken en dat punt alleen werd aan de vergadering bloot gelegd. Al de ministers weigeren volstrekt de minste inlichting te geven aangaande wat er in die vergadering werd gezegd. Eene personnaliteit, misschien wel op de hoogte van de zaak .en die in alle geval meest altijd in ministerieële middens leeft, heeft desaangaande den volgenden indruk (Ik geef hem we der tot eenvoudige inlichting.) Het schijnt dat men naar den al- gomeenen dienstplicht toegaat. Het stelsel van twee zoons per familie vindt maar weinig aanklevers meer. Iedereen heeft er genoeg van de mili taire zaak zoo met stukken en brokken te regelen en men wil ze voor goed uit de voeten helpen. Men mag zich nochtans niet inbeel den dat eens de algemeene dienstplicht ingevoerd, alle jongelingen die den ouderdom van 19 jaar bereikt hebben naar de kazerne zullen trekker,. Verre van daar. Zoo zouden er dan, lijk nu, talrijke jongelingen van allen militai ren dienst ontslagen worden, hij zoo verre dat er op 100 jongens maar 45 tot 50 in het leger zonden dienst ne men. Volgens een ander kamerlid, ge woonlijk goed op de hoogte van al water gebeuren gaat, zou het Staats bestuur lot hiertoe nog geen vast be paald ontwerp hebben. Een hoog ambtenaar van het be heer der Spoorwegen, aan wien ik vroeg of hot wel echt was dat er spraak is een ondersecretariaat in te richten aan dat Beheer, deed mij de volgende verklaring. Daar weten wij niets van. Ik voeg èr aanstonds hij dat er vele zaken zijn die ik niet weet. Maar ik geloof ook dat onze politieke tegenstrevers niet lastig zouden zijn moesten zij den heer de Broquevilla het Ministerie van Spoorwegen zien verlaten. Hij bewijst er te veel diensten. i' De tijding, waarvan gij spreekt, werd eerst door een liberaal dagblad gegeven. Eu ge kent het oude spreek woord Timeo Danaos et dona teron- tes Mistrouw uwen vijand, dau vooral wanneer hij u vleit. Dat zal hier ook wel 't geval zijn. Verre van mij nochtans de ge dachte te beweren dat die inrichting in haar eigen genomen zou slecht zijn; verre van daar. Het ware zelfs wen- scheiijk, kon men onzen Premier wat ontlasten van het overgroot gewicht, dat men hem op de schouders heeft geworpen, op voorwaarde nochtans dat hij de richtsnoer van het Departe ment blijve in handen houden. Een Staatsman,die mij met zijn ver trouwen vereert, heelt mij verklaard, dat hij van de zaak niets wist en dat hij zelf geloofde dat de heer P. Segers van Antwerpen, aan denwelke men die bediening zou hebben aangeboden, zelf daarovor niet eens werd geraad pleegd. Maar, voegde hij er aanstonds bij, 't is nog altijd vacantia voor de Kamers en tijdens de vacantia zie ik niemand. Ik deed aan den Staatsman opmer ken dat een liberaal dagblad de per soon van den koning in die zaak meng de en beweerde dat Z. M. Albert I zelf verlangde dat Staatsondersecreta- riaat aan het Ministerie van Spoor wegen te stichten en hij antwoordde mij Het is wel mogelijk dat de Koning wenscht den heer do Broque- ville afstand te zien doen van het Ministerie van Spoorwegen om zich uitsluitelijk te kunnen bezighouden met de moeilijke bediening van Kabi netsoverste. Maar desaangaande kan ik u niets^telligs verzekeren. E. Sjjiaarlaalla vea!" warklie- deü- est itleziei-tresnen. Een zonderling nieuws doet thans de rondo. Se dert een tiental jaren bleef de oude goe derenstatie der Groendreef te Brussel onge bruikt en men zag den dag te gemoet waarop zij zou afgebroken worden om op die plaats hedendaagsche werkmanswoningen te bou wen. Die verwachtingen zijn in rook opgegaan. Niet alleen verdwijnt het station niet, maar op die plaats zal eene groote spoorhalle worden gebouwd, meer bepaaldelijk bestemd voor dé werkliedentreinen en pleziert rein en. Zooals men in de groote spoorhallen van Zwitserland aantreft, zouden in den Groen- dreefrruimo en luchtige wachtzalen worden gebouwd voor de werklieden, met spijs- en drinkzalen, waar de reizigers aan matige prijzen worden gediend. Ook nog pakzalen waarde werklieden hun werkalam en eetzak- jes kunnen neerleggen,stortbaden en wasch- kamers zouden er ten dienste der reizigers slaan. De spoorbaan die deze spoorhalle op bet net zou aansluiten ter hoogte der Twee Bruggen, te Schaarbeek, zou op zes meter hoogte worden gebouwd en boven de Voor uitgangstraat eu den Antwerpscben steen weg loopen. Met dagen van groote drukte, zou deze spoorhalle worden benuttigd voor het vertrek en aankomst der pleziertreinen, en bijzon dere treinen. esaas* &b*- SjetTïtiraai Wij vernemen dat op 6 No vember aanstaande, drie Zusters van de Kougregatie der Franciskanersen van Gent, zullen inschepen veor de Missiën van Argen tina. Deze zijn Zuster Theresia van bet klooster te Meile (Vogelboek) de zusters Angelina en Ghrysogona, van het klooster te Balegem. Zooals men weet,bezitten de Zusters-Fran- eisltanersen reeds drie Missiehuizen, met on geveer dertig Zusters, in de Argentijnsche Ropubliok. Eest EbastiSkefc mamaas»» 8sï52S« Een eigenaar van Avezzano (Italië), wilde den 90n verjaardag zijner moeder vieren met een groot banket, waarop hij al do ouderlingen uit de stad en de om streken had uitgenoodigd, om het even tol welken stand zij behoorden of hoe oud zij waren, mits zij niet jonger waren dan 80 jaren. 49 oerbiedweerdige grijsaards van 80 tot 90 jaar waren opgekomen. De jaren van al de dischgenöoten samengeteld bedroegen het cijfer 4124. Gie38®e|ü* Men weet hoe het gesteld is met het Brugsche liberalism, dank aan den liberalen, rijkgeworden Marquet. De beer Thooris, gewezen liberaal Kamer lid, die vervangen is door den afvalligen priester Fonteyne, heeft genoeg van de poli tiek, en heeft zijn ontslag gegeven als lid van de Liberale Associatie van Brugge. Hij trekt zich de politiek niet meer aan. Misschien dat Marquet en Fonteyne hem zullen vervangen Heli schooBsclbap L'&'-jeasïr De steamer Molkte van den Nord- deutschen Lloyd, heeft onlangs de koerier van het schoolschip medegebracht de Avenir had eene boot te water gelaten om de Molkte te gemoet te varen. Dan bevond de Avenir zich op 40° N en 17° W.., hetzij ten Noord-Westen der Azoren-eilanden. De Moltke kwam van New-York. Het is het 2® pak briefwisseling dat op die wijze het vaderland bereikt. De kabel van St. Vincent meldt thans dat de steamer Glenfiulas het schoolschip heeft ontmoet den 1 Oktober op 13° N en 26° W. De bark volgde den Zuid-Wester- Koers. De Avonir gaat traag, maar veilig vooruit. Bw ©rcbepaald vertof. Aan de soldaten-vrijwilligers met premie en plaats vervangers van de milicieklas van 1910, der bereden artillerie en van den trein zal den 14 December hun onbepaald verlof worden afgeleverd. E^rain H-rariji Is: De wijnoogst. De wijnoogst, ondanks het onguHslig weder van dezen zomer, geeft voldoende uitslagen in de Middenstreek (Bordeaux, Nantes, Gharenton). De hoeveel heid zoude aldaar zelfs grooter zijn, dan ver leden jaar. Wat de Bourgogne en de Champagnewijn betreft, is de opbrengst veel minder dan deze van het verloopen jaar. Nog een vlieger gedood. Zondag mor gen vloog de heer Lacourt op eene hoogte van 150 meters. Toen bij over het dorp Mis- sidan, nabij Bordeaux vaarde, brak het vlieg toestel en de ongelukkige viel ten gronde. Toen men toesnelde had hij opgehouden te leven. De heer Lacourt was slechts 28 jaren oud. Dui ■CsoüiLl-a.sï.caL Onthulling van het standbeeld Ccligny. De Keizer heeft op do feesten der onthul ling van het standbeeld Colïgny te Wilhems haven eene redevoering uitgesproken uit de welke wij het volgende knippen Ik heb, zegde hij aan het zeewezen liet standbeeld van Coligny geschonken, opdat alle zeelieden dien grooten man gedurig voor oogen zouden hebben. Coligny was een uit stekend krijgsman'en terzelfdertijd eon man van geloof. Hij was getrouw aan ziine overtuiging en het was in zijue gehechtheid aan den Zalig maker dat hij zijne dapperheid putte. Tramreglement. Het beheer der Elek- trieke trams van Leipzig heeft onder andere aan de trainbsdiendon opgelegd in do tram- rijluigen geène vrouwen te aanvoerden welke onbeschutte bloadspelden dragen. De zaak der bespieders. Do hooge raad heeft do lcaporalen, die plannen van het fort van Metz aan Frankrijk hadden geleverd, plichtig verklaaad. Baachelin word tot S jaren opsluiting veroordeeld en Thibauell en Bayer tot zes jaren. Socialistische stcet. Zondag namiddag heeft in hot park van Treptow, eene groote socialistische betooging plaats gehad om ver zet aan te'teekenen tegen de leveusduurte, tegen het Prnissisch Kiesstelsel en tegen allo tusschonkomst dor Duitsche regeering in de moeilijkheden der Balkanen. Moer dan 150 duizend personen namen deel aan den stoet. Engeland Veroordeeld. Eene suffragette (voor- staanster van hel vrouwenkiesrecht) zekere Helena Graggo, beticht van poging tot brand stichting is door de rechtbank van Oxford tot negen jaren dwangarbeid verwezen. De rechtbank wilde dit feit niet aanzien als eene politieke zaak. De nijverheid en de oorlog. De oorlog heoft eenen grooten invloed op den handel en de nijverheid van Engeland. Koop waren welke sedert verscheidene dagen in bestemming voor Turkije en Griekenland uit Manchester verzonden waren zijn nog niet aangekomen. Alle tolbeambten dor strijdlus tige landen zijn vertrokken en niemand neemt de ontvangst der koopwaren op zich. JF^TUL sl £1,23. cl. Verkiezing. Do voorloopige verkiezin gen voor de Douma zijn geëindigd. Er zijn in liet geheel 4,550 kandidaten. Daarvan zullen er 400 gekozen worden in de aan staande Douma. De verdeeling is als volgt Rechterzijde 2435 leden. Centrum, 1,165 Linkerzijde 990. Oostenrijk beleedigd. Betoogershebben te Kiew do bureelen verwoest van het kon- sulaat van Oostenrijk. De betoogers hebben het schild en de vlag van Oostenrijk ver brand en eischten mot luide kreten den oor log tusschen Oostenrijk en Rusland. Geene enkele aanhouding werd gedaan. Spazxje Woelige Kamerzitting. In de Kamer zitting van Zaterdag namiddag lieeft de socia listische leider Pablo Zylesius in hevige be woordingen do Spaanscho regeering aange vallen. Hij beweerde dat de regeerïng de spoorwegstakers gepaaid had met ij dele be loften en dat zij geen gevolg geeft aan hunne billijke eischen. Hij voorspelde dat de werk staking opnieuw zoude uitbreken, doch dat zij ditmaal gepaard zal gaan met gewelddaden en bloedige tooneelen. De miuister van spoorwegen lieeft geant woord, dat de beloofde lotsverbeteringen aan de spoorwegbedienden zullen vergund worden, doch dat men middelen zoekt om die beloften ten voordeeligste mogelijk te kunnen verwezentlijken. Italië Konsistorie. Den 2n December aan staande zal in Let Valikaan een Konsistorie gehouden worden ten einde over te gaan tot de benoeming der openstaande bisdommen.Te zelvortijd zullen dokenleekens van kardinaal verleend worden aan de aartsbisschoppen van Valadolid, Olmato, Seville en Weenen. De vergiftiging van Milanen. Het onder zoek aangaande de vergiftigde pillen wordt ieverig voortgezet. Een boekdrukker van Lodi, Marioni genaamd, beeft zich kenbaar gemaakt als zijnde do drukker der brieven die de vergiftigde pillen vergezelden. Hij had die bestelling per brief uil Domosola ont vangen met verzoek het drukwerk te Mila nen, poste restante af te leveren. Vereaniscie-Stateii Een stoomboot in brand. In don nacht van Zaterdag tot Zondag is de stoomboot Berkshireverbrand niot verre van de kusten Lockout. Een schip in de nabijheid, het gevaar ziende, snelde toe en.gelukte er in ganscli.de bemanning, 100 in getal, te redden. Oceaxnië Een typhon. Op de kusten van Céhu heeft eenen vreeselijken typhon of dwarrel wind gewoed. Mser dan 400 porsnen verlo ren er het leven Jen de streek is gansch ver woest. In bet eiland Leyt zijn duizende woningen vernield en er blijft niets meer over van den zoo veel belovenden oogst. De schade wordt berekend op 25.000-000 frank. Het landsbestuur zendt levensmiddelen on onderstand aan havelooze bewoners. Mexico Oorlogsverklaring. De generaal Belt san, hoofdbevelliebber der openbare macht, heeft aan generaal Draz laten weten dat hij heden op zee on to lande de opstandelingen zal belegerenDe bevolking van Vera Crux iï vijandig aan Félix Dias. oorwegen Schip gezonken. De Noorweogsche driemaster - Daghild is in do Noorderlijke IJszee nabij Kanin gezonken. Zestien perso nen verdronken eu negen matrozen werden gered. Inneming van Touzi, Het blijkt nu dat Touzi, door de Montene- gers ingenomen, een heel klein dorpjo is zonder de minste vesting, waar zich twee Turkscho compagniën bevonden, die zich. verscheidene dagen lang, op heldhaftige wijze tegen de Montenegera hebben verde- digd. Het geschut dat daar in handen viel der Montenegers waren eeriige versleten stuks. De Montenegers gaan Taraboch aanvallen. Uit Cettigne meldt men dat de Montene gers zich bereiden tot den aanval van Tara- boch, de groote versterking van Scutari. Se dert verleden Zondag is de stad heel en gansch door de troepen omringd. Gusseyë ingenomen. Zondag morgend is de stad Gusseyë in do handen gevallen der Montenegers. Eene af- deeling Turken van 2000 man werd in eene hinderlaag gelokt en bijna gansch uit geroeid. Meestal de Turken bleven op het slagveld. Enkel 280 werden er krijgsgevan genen genomen; hun bevelhebber Assim boy er bij. Zij werden allen naar het binnenland van Montenegro gestuurd. Dat overgroot getal krijgsgevangenen is voor Montenegro een groote last. Immers zij hadden het reeds zeer lastig om hun eigen volk van mondvoorraad te voorzien. Nu hebben zij daarbij nog een heel leger vijan den te spijzen. Nieuws van de Bulgaren Van den eenen kant seint men dat de Bulgaren zich meester gemaakt hebben van oene spoorhalle dicht tegen Adrianopel. Van den anderen kant zegt men dat het Bulgaarsch leger teruggedreven werd wan neer het poogde de Turksche grens over te gaan. Deze laatste tijding komt van Con- stautinopel. De Bulgaren aan de Maritza Het valt buiten twijfel dat ze moet onecht zijn, want sedert Vrijdag avond zijn de Bulgaren op do beide oevers van Maritza gelegen; zij hebben zelfs de stad Muustapha- Pacha ingenomen, waar zij eene groote hoeveelheid voedsel en krijgsvoorraad gevon den hebben. Do tegenwoordigheid der Bul garen op Turkschen bodem valt buiten allen twijfel. Andrinopel door de Bulgaren bedreigd Verleden Zaterdag werden de Oostersche troepen rond Andrinopel gelegen, overal achteruit gedreven, tot in do versterkingen dier stad. Verscheidene hoogten en strate gische punten rond Andrinopel, werden door de Bulgaren ingenomen. Turksche manieren Zij doen weer van hunne menschlievend- heid spreken. Waar zij doortrekken stellen zij den inwoner op rantsoen. Men noemt eene hee-le reeks dorpen op, waar de Bulgaarsche landbouwers mishandeld werden. Een ander dorp werd gansch in asch gelegd. Wat moet men gelooven Uit Sofia bericht men dat de tijdingen, door dagbladen van Cons tan tinopel weerge geven, als zouden de Turken langs verschei dene kanten in Bulgarië gedrongen zijn, vol komen valsch zijn. Geen enkele Turk is de Bulgaarsche grens overgeschreden. Daarbij de Turken deinzen gedurig achteruit en zijn in aftocht op Adrianopel. Nog valsche tijdingen. Volgens verklaringen uit Belgrado, zou den de berichten volgens dewelke de Turken in Servië gedrongen waren, even onwaar zijn. De Turken hebben zulks gepoogd te Rislo- vatz en te Prepolatz, maar zij werden er ver slagen en sedertdien hebben zij hunne po gingen niet meer vernieuwd. Veldslag van Elassonna. Men bevestigt nu dat de Grieken te Elas* sonna op de Turken eene groote overwin ning hebben behaald. De gemoederen in Rusland Het verbond Frankrijk-Engoland-Rusland valt bijna in duigen. In Rusland is men om te meer verbitterd tegen die twee mogend heden. Nog meest tegen Frankrijk. Immers bij Engeland is het als ware oeno overlevering, den Sultan te ondersteunen tegen de Bal- kanstaten. Maar van wege Frankrijk ver wachtte men zich hier aan wat meer gene genheid. Waartoe dient ons dat verbond schrijft liet bijzonderste Russisch dagblad, indien die bondgenoten, bij de eerste gelegenheid ons in den steek laten of ons stokken in de wie len steken. Dat verbond gaf ons niet het minste voor deel, noch in Europa, noch in Azië, en het ware voor ons voel doelmatiger andere vrienden te zoeken. Rusland is machtig genoeg, opdat alle mogendheden veel prijs zouden hechten aan zijne vriendschap. De kusten in 't donker. Wanneer de Turken gedreigd hebben de stad Varna te beschieten, hebben de Bul gaarsche overheden aanstonds verbod gege ven de vuurbaken aan die kust nog te doen branden. Overgave van Kustkene aan de Bulgaren De Bulgaron hebben zich niet allen meester gemaakt van Moustaphn-Pacha maar nog van eene heele reeks kleinere steden. 7.ij zijn zeker van do spoorbaan naar Andrinopel en van de veiligheid van Philippopol. Heel dat grondgebied werd door de Turken vor- laten. Men seint zelfs dat de Turken do buiten ste omheining van Andrinopel zouden ver laten hebben. Het nieuws van die belangrijke overwin ning heeft in Bulgarië eene algemeene en buitengewone geestdrift verwekt. De vloot De Turksche vlpot is evon sterk als die van Griekenland. De vloot zal in dezen oorlog eenen grooten rol te spelen hebben. Mits dat zij het is, die aan Turkyë de mogelijkheid moet geven versche troepen uit Azië in Turkyë te voe ren. Aan het eiland Creta Een Grieksch oorlogschip was het eiland Creta genaderd om de vrijwilligers van dat eiland over te brengen naar Griekenland. Een Engelsch pantserschip lieeft zulks be let. De Grieken uit Turkyë Voor het oogenblik is er nog geen spraak de Grieken, die in Turkyë verblijven uit dat land te drijven. Zij zijn daar zoer talrijk, wol 200.000 man. Die maatregel zou nochtans genomen worden, indien de Griekscho vloot een der Turksche eilanden moest aanvallen. Al die Grieken hebben zich onder do be scherming gesteld van Rusland. Frankrijk zal echter de Grieken boschormen die te Con- stantinopol verblijven of in klein Azië wo,. nen Adrianopel. De stad is op eene buitengewone wijze versterkt. Men beweort dat ze oninueembaar

De Volksstem | 1912 | | pagina 1