DE 00RL06 11 DE BALKANEN 'T EEN EN 'T ANDER Brusselsciis briefwisseling. c® 2DJ±G-^JL*^2D ZACHTJES AAN BUITENLAND BIJ DE BULGAREN AeSt3£i@ttdo jaargang n' 249 2 CENTIEMEN HET NUMMER E VOL Wa®?jss»ag 23 tüeSo&sea* 89152. j ABONNEMENTENt Zes maanden 4 franken. Een jaar B Iranken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, i~i TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 0 728, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterlooi 728. TE AALST 3Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Si AANKONDIGINGEN KJ. tank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4® biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers tell, (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Nestor Wilmart, de kasteelheer van Mariëmburg, de kolossale bedrieger van Gent-Terneuzen was geen pilaarbijter. Verre van daar. De .dag bladen hebben ons herinnerd hoe die menschenfopper de groote kiesdraver was der antikatholieke partijen in zijne geboortestreek hij zelf is kandidaat geweest ter kamer voor de liberalen Hij was ook beheerder van een libe raal blad der hoofdstad. Hij maakte zelfs deel van de vrijmetselarij en vond de banden van een onregelmatig sa menwonen veel gemakkelijker om dra gen dan die van het huwelijk. Wilmart was een held van da onaf hankelijke zedenleer, een held van de vrije liefde en van deaftrekking, lijk gezel Hubin zegt. De liberale gazetten dulden wel dat men hem beschuldige van dieverij en aftruggelarij, dat men van hem zegge dat het een galeiboef is, een nietdeug, al wat ge wilt. Een enkel ding raoogt gij niet zeggen dat het een hevige liberaal was. Dat moogt ge niet, want dat is poli tiek, en de politiek heeft hier niets in te zien Zachtjes aan, confrater Doe eens een klein onderzoek van geweten en vraag u zeiven af of ge altijd jegens anderen dezelfde gevoelens hebt ge koesterd 't Was u zoo aangenaam, wanneer eon of ander 'schelmstuk werd bedre ven, te kunnen rondbrieven dat het een katholiek was, die de misdaad pleegde, al waart ge dan nog niet ze ker van uw feit. En hoe jubeldet gij van vreugde, wanneer gij kloosterlin gen kondet aan den schandpaal nage len, zelfs dan wanneer er geen minste bewijs tegen hen sprak. Herinner u den ongelukkigen broeder van Heimet, het onschuldig slachtoffer van al uwe lastervolle aantijgingen. Zeg ons tevens ook eens waarom gij regulier, gij en uwe liberale confra ters schelmstukken in den vreemde gaat uitvinden ten laste van geestelij ken Is dat geen politiek meer Of is bet omdat alles toegelaten is wanneer er spraak is van katholieken Nestor Wilmart is een groote af- truggelaar. Dat staat vast. Nestor Wilmart was ook een groot liberaal. Daar is ook geen twijfel aan. Niemand beweert er dat hij dief is geworden ten gevolge van zijne philo- sophische princiepen. Niemand zal la ten veronderstellen dat de liberale partij moet verantwoordelijk gemaakt worden voor de handelwijze van een lid dier partij En wanneer de Dernière Heure schrijft dat men de fouten van eei. individu niet mag ten laste leggen van een gensch politiek korps, zoo lanj dat korps die fouten niet zoekt te ver schoonen of te verbloemen, dan zijn wij het met die gazet volkomen eens' (Het doet ons zooveel te meer genoe gen, dat zulks maar zelden gebeurt.) Maar dan ook zijn wij genoodzaakt aan Dernière Heure en alle andere antigodsdienstige gazetten te zeggen Gij veroordeelt uw eigen handelwijze. Gij hebt immer de katholieke partij verantwoordelijk willen maken van de handelwijze harerleden. Gij wacht zellsniet totdat hetgerecht uitspraak doe. Gij wacht niet totdat er klare, dui delijke feilen zijn, lijk in 't geoal Wil mart, die de schuld van den betichte bevestigen. Eene enkele zaak bekommert u is de betichte een katholiek Zoo ja, dan begint uw gebas en gehuil, dan gaan al uwe helhonden aan 't blaffen opdat iedereen het zou weten,en opdat alle katholieken in de schuld van den betichte zouden deelen, al was zijne plichtigheid dan nog verre van be wezen. Plotselings nu, dank aan het geval Wilmart, ziet ge boe eindeloos dwaas dergelijke handelwijze is. We zouden waarachtig genegen zijn ons gelukkig te gevoelen dat die ban- dieterij u eindelijk verplicht te besef fen hoe bandietachtig uwe handelwijze was jegens ons. Wij leggen de schoone bekentenis van dat liberaal dagblad op zij. Zij zal wel eens te stade komen. Wij zullen dan ook zoo vrij zijn ze te herinneren, opdat de liberale gazetten niet zouden moeten schrijven Luistert naar onze woorden. Ziet niet naar onze werken. Ten ware ze ons dan antwoorden Cs depend des cas ES® gsaiaenleselireiai'isseai. - De algemeenen raad van den Bond der Gemeentesekrolarissen van België heeft in zijne vergadering van Zondag, te Brussel gehouden, besloten pogingen aan te wenden om opslag van jaarwedde voor die zoo var- dienstelijke ambtenaars te bekomen, alsook eene vermeerdering der pensioenen. Het aanstaande congres zal in Augusti 1913 te Gent plaats hebben. Hst kstoneactrf te TtiSPVUpen. Do voorworpen bestemd om plaats te nemen in dit muzeum, komen uit Kongo zoo talrijk toe, dat plaats ontbreekt om die behoorlijk tentoon te stellen. Ook be staat bet ontwerp om het rauzoum aanzienlijk te vergrooton, langs den kant van de oude renbaan. 25e ih©t©l"36Rst?5« Een millionnair van Montreal heeft een motorrijtuig laten bouwen, waarin men verscheidene slaap kamers, eene eetzaal, een rookvertrek, eene keuken, enz., aantreft. Omonster auto is ingelicht met eon ongehooide pracht. Bo©2te tsjden*Hot zijn niet alleen de levensmiddelen en de luxusartikelen die aanzienlijk in prijs zijn geklommen. De stij ging is algemeen waar te nemen. Het vakblad Róforme Economique toont dit aan door eenige cijfers. Yan Sep tember 1911 tot September 1912 hebben de volgende waren eene verhooging ondergaan tin, 24 t. h. lood 40 t. h. pietijzer. 30 t. h. staal, 20 t. h. koper, 42 t. h. ijzer, 20 t, h. De kolen slaan nog alle dagen op. En r.u wordt ook aangekondigd dat de ruwe diamant aanzienlijk in prijs is geklom men. Dit laatste bericht zal wel veel arme lieden ietwat onverschillig laten. Franlcrij k Ongeletterde soldaten. Dit jaar voor het garnizoen van Parijs zijn er slechts on geveer 400 ongeletterden. Het zijn meest al jongelingen van den huiten. Verleden jaar telde men er in 't geheel 13,626 op een getal van 235.637 ingelijfde. Automobieldieven. Gedurende den nacht van Zondag tot Maandag zijn te Parijs bandioten binnengebroken in eenen hangaar, alwaar verscheidene automobielen stonden. Op het oogenblik dat zij de poorten uit hunne hengsels rukten, om met eonen auto de vlucht te nemen, snelden bewakers ter plaats. De bandieten losten aanhoudend revolver schoten op de wakers en troffen er twee. Zij namen gebruik van de verslagenheid der overige om de vlucht te nemen. Halsrechting. Heden Dijnsdagis de ge naamde Bour gehalsrecht. Hij was door het assisenhof van Parijs, in Augusti laatst ter dood veroordeeld, uit hoofde van moord op een jong meisje. Riaslanci Erg ongeluk. In de haven van Narva laadde men den stoomboot Romfordmet zware ijzeren staven. Op eens brak de keten der loskraan, en eene groote hoeveelheid ijzer kwam terecht op de werklieden welke in het ruim waren. Vier weiden op den slag gedood en zes erg gekwetst. Ontploffing van eenen ballon. De bal lon Berlijn II, is gisteren ontploft ten ge volge zegt men van een bliksemschicht. Tv et personen wolice or zich in bevonden, weiden gedood. Zepelln beschadigd. De bestuurbar ballon Zepelin over eenige maanden aangenomen door het Duitsche zeewezen, is erg beschadigd en buiten alle gebruik. Eene groote scheur in den omslag had plaats op het oogenblik dat men hem wilde binnen brengen in den hangaar van Joannis-Hal. Bisschopsjubelfeest. Mgr. Kopp, prins bisschop van Breslau, viert zijn zilveren jubelfeest als bisschop van Breslau. De plechtigheid begon met eenen luisterrijken fakkeltocht, die meer dan eene uur duurde. Z. H. de Paus heeft aan Kardinaal Kopp eenen eigenhandigen brief van gelukwen- schen gezonden. Vrouwen-kandidaten. Met het oog op de gemeenteverkiezingen der rnaand Novem ber aanstaande, hebben in de 8 wijken der stad Londen, reeds 13 vrouwen zich aange geven als socialistische kandidaten. Iedere wijk der uitgestrekte hoofdstad vormt eenen afzonderlijben gemeenteraad. IWlexieo. Ten voordeole der vreemdelingen. Ge zien den neteligen toestand van Zuid-Mexico hebben de Vereenigde Staten bevei gegeven dat den uitwog lusschen Mexico uu Ta nijd co moet vrij en onbelemmerd blijven, ten einde aan de vreemdelingen gelegenheid te geven langs daar bet land te verlaten. Spanj e. Nog de werkstaking der spoorwegbedien den. Do heer Canalejas, kabinotsoverste, heeft Zondag do dagbladschrijvers ontvan gen. Hij heeft verklaard dat al de verbinte nissen door den heer Vill aangegaan, blijven bestaan. Bandictenstraek. Zaterdag avond rond 6 ure, kwam een geldombaler der Bank van Spanje den trap afgedaald, toen vier ban dieten hem zijne geldteseh ontrukten welke verscheidene duizenden franken bavatte. Ir» do Spaansche Kamer. Maandag heeft men in de Kamer het voorstel bespro ken tot verbetering van het lot der ijzeren- wegbedienden. De heer Maura was van gevoelen dat dit wetsontwerp moest inge trokken worden daar het aan de Staat geene genoegzame waarborgen oplevert. De heer Canalejas antwoordde dat, alhoewel de werkstakingen in het vervolg door het voor stel niet belet zouden zijn, er toch eenen voordeeliger toestand voor beide partijen zoude zijn daar de wet de spoorwegbedien den verplicht vooraleer te slaken, zich tot het verplichtend scheidsgerecht te wenden. Ita-lië Naklank van den Tripoliiaanschen oorlog. Nu den oorlog tusschen Italië en Turlcyë geëindigd is hoeft men den staat der verlie zen voor bet Italiaansche leger vastgesteld Er zijn in het geheel 9,100 dooden, waarvan 2,500 gesneuvelden, 6,000 bezweken aan de gevolgen van den typhus en 600 van den cholera. GUixia Nieuwe spoorweg. Sedert eenigen tijd treedt Chiua meer en meer naar de Euro- peesche beschaving. De regeering heeft lie den hare toestemming verleend tot het aan legger» van eenen nieuwen spoorweg welke Moukden met Tanonanfer zoude verbinden. De spoorweg zoude kunnen gelegd worden met Japaansche gelden, die gewaarborgd zijn door de Chineesche kolenmijnen. Brussel, 22/10, 1912. Van onzen Briefloisselaar. Verleden week werd een Aalstenaar als pastoor aangesteld van de nieuwe parochie aan 't Vossenplein. Nu was bet, het vijftig jarig jubelfeest van priesterwijding van den H. E. Quirini» pastoor van St-Jaak Cauden- barg. Plechtige hoogmis, Te Doum van dankzegging, waar Z. E. de Kardinaal van Mechelen tegenwoordig was daarna plech tige vergadering in de feestzaal van de Groote Harmonie. Men bemerkte or de Ministers Carton deWiart,Renkin en Hubert; M.M. Woeste, Dubost, Théodor, enz. De minister van justitie vereerde den held van feest met het kruis van officier der Leo poldsorde; Brabanijonne, telegram aan den Koning, telegram van Zijne Majesteit die den jubilaris geluk wonschte, niets ontbrak aan dat feest. Twee socialistische schepenen van de moente Anderlecht hadden den naam ge ven van straat der vrijdenkers, aan eene nieuw aangelegde straat, rechtover de nieu we kerk. Hoe slim Aan een openbaar plein hadden zij den naam geschonken van Republiek plaats Dat alles is nu veranderd, 't Mocht wel ook, Een gazetje van Ukkel is fel op mij en op de Volksstem verbitterd en noemt de Volkslem» een centenblad.Hoe moeten wij dan dat gazetje noemen dat alle maanden eens verschijnt, dat speciaal gedrukt wordt voor eene speciale kliar.teel, (de kostgangers van het huis Van der Kindere en C,e) en dat buiten dat domein niet wordt gelezen, omdat het niet gemaakt werd voor gezonde men- solien. Daarbij is het dan ook natuurlijk dat deze er geenen cent willen aangeven Maar 't is waar, dat gazetje wordt gepatroneerd door een vergulden ezel van Vleurgat. Sedert hij in den gemeenteraad zetelt is heel Vleur gat in den rouw gedompeld. Die oud-voya- geur riskeert toekomende kiezing ne kol van karton gepast te worden. Zijne popularitoit is verdwenen in den vijver van Ter-Kameren bosch. Toekomenden Zondag heeft te Brussel de vergadering plaats van den Katholieken Ar- rondissemenlabond. Aan de dagorde le Ovrrziciit van deu politikken toestand. 2® We- chon van de burgerij. 3® Veldpolicie. De Alhambra van Brussel, was nooit zoo gestampt vol als tegenwoordig. I 'et-een wil D< Graaf van Luxemburg» zien. Dat stuk wordt alle Zondagen gegeven in namiddagverloouing. Evenveel volk in de Palais de Glacés t Is er ook aangenaam. De openingsvoorstelling van den Girk Schumann, was Zaterdag avond, eene gebeur tenis van helang. De zaal was bomvol, het programma zeer aantrekkelijk samengesteld en de verschillende nummers bekwamen den meest verdienden bijval. De heer Schumann is overigens bekend als eon der knapste cirk-bestuurders, en de paarden, die men op de eerste voorstelling mocht bewonderen, hebben goes to meer bij liet Brusselsch publiek de goede faam van dezen vermaarden circk bevestigd.Een Brusselsche kunstrijderes, de kozak Vladi mir Borganof, de buitengewoon vlugge wiel rijders, de Aurora's, al die nummers van het zoo afgewisseld programma werden met bij zondere belangstelling gevolgd. De gebroeders Sanon hebben de toeschou wers door hunne oefeningen werkelijk ver baasd. Zoo weten zij eene levende brug sa- - men to stellen, waarover een automobiel met een zestal personen rijdtof deze krachtige kerels donderend toegejuicht worden doop het publiek, dat zich in de hoogere sferen van den cirkus verdrong Vermelden wij nog de Andersen en de Morloys maar vergeten wij vooral niet de clowns Moris en Vincent te vermelden, die gansch de zaal in vroolijke stemming brach ten. Kortom de bijval van deze openingsvoor stelling was gewettigd en ook volledig. Kobe. De veldtocht der Bulgaren De Bulgaren volgen eenen gansch natuur lijken weg naar Constantinopel De vallei van den Donau en dan de vallei van de Maritza. Op hunnen tocht zullen zij twee versterkin gen ontmoeten, Kirkkilisse en Adrianopel. De eerste dier steden zal wel is waar geenen langdurigen tegenstand kunnen bieden, daar zij enkel door drie forten en eenig aarde werk is verdedigd. Maar Adrianopel schijnt op bijzondere wijze van alle moderne verde digingsmiddelen voorzien. Men beweert dat die stad oniuneembaar is. De strijd te water Wanneer bet Turksch eskader bezig was de stad Varna te bombardeeren, kwamen aanstonds twee Bulgaarscho torpedobooten te voorschijn om de Turksche schepen aan te vallen. Een van deze laatste vertrok en verdween aanstonds. Men veronderstelt dat de Turken de Bul- gaarsohe kust beschieten, enkel met het in zicht de Bulgaren te verplichten aanzienlijke legerafdeelingen van de Turksche grens terug te roepen om deze kusten te verdedigen. Hunne woede De oorlogstijdingen berichten ons dat de Bulgaren ten zeerste opgewonden zijn en als uitzinnig zijn van wraaklust tegen de Turken en ook van vreugde om hunne opeenvolgende zegepralen. Op hunnen doortocht verwoesten zij al wat zij ontmoeten. De Bulgaren gaan immer vooruit Niets kan de Bulgaren in hunnen vooruit gang tegenhouden. De Turksche troepen vluchten in wanorde en laten kanonnen, krijgsvoorraad en mondsbehoeften in handen van den vijand. De Turksche bevolking vlucht insgelijks. Men vindt gansche dorpen enkel nog door eenige kinderen bewoond. De Bulgaarsclie soldaten zijn vol vreugde en vol hoop. Tol hiertoe werd er geen enkele Bulgaarsche soldaat krijgsgevangen geno men. Kirkkilisse door de Bulgaren ingenomen Uit Sofia meldt men dat de Bulgaren zich meester gemaakt hebben van Kirkkilisse. Langs beide kanten waren er groote ver liezen. Uit Constantinopel seint men dat de Bul garen integendeel teruggedreven werden na talrijke manschappen te hebben op het slag veld gelaten. Bulgaren werden aangehouden op het oogenblik dat zij telegraphische lijnen wilden vernietigen. Zij zullen voor den krijgsraad geroepen worden en hunne stout heid heel zeker met den dood betalen. Nog het bombardement van Varna Ook uit Constantinopel bericht men dat de stad Varna veel te lijden had door hot bom bardement. De batterijen der Bulgaren wer den tot zwijgen gedwongen de voornaam ste gebouwen der stad werdon beschadigd of vernietigd. De Turksche kruisers bobben zelfs gepoogd hunne bemanning aan land te sturen, maar «Jaarin hebben zij niet gelukt. Vooruitgang dsr Serviërs Volgens eene offioieelo verklaring van Servië hebben de Servische troepen zioh meester ge- mualit van Bajuuovitch en van een aantal lokaliteiten aan de grens van Turkyë ge- In den Sandjak van Novi-Bazar De generaal Yankovitch die een leger kommandeert in den Sandjak heeft daar oene aanzienlijke afdeeling Turken en Arnauten verslagen. De Serviërs telden 7 dooden en 120 gekwetsten. w Ook nog in den Saudjak hebben de Ser viërs zich meester gemaakt vau de stad Po- dojevo, waar zij eene groote hoeveelheid krijgsvoorraad buit gemaakt hebben. De aan val van Podojevo begon verleden Zaterdag avond, bij een dikke mist. In den volgenden nacht verlieten de Turken hunne versterkin gen en de Serviërs konden er ongcdiinderd bezit van nemen. Zij vonden er Turksche vaandels, 80 groote veldtenten, 10,000 kilog. beschuiton, talrijke kisten krijgsvoorraad, minstens 80 ossen en voel mondbehoeften. Na Varna is hel de beurt aan Kavarina. De Turksche oorlogschepen bombardeeren nu de zeehaven van Kavarina, in de Zwarte Zee. Zij hebben er reeds groote schade aan gericht. Het Bulgaarsch gouvernement teekent verzet aan tegen die handelwijze, des te meer, dat Kavarina enkel eene bandelshave is. zonder versterking, noch forten en dat de regels van den oorlog eischen dat eene gewapende macht strijde tegen eene gewa pende macht, maar niet tegen weerlooze lie den. Griekenland wordt door zijne bondgenoten bedankt. Servië, Bulgarië en Montenegro, hebben aan den Koning van Griekenland telegram men gestuurd om hem en het Grieksche volk te bedanken om hunne medewerking. Al die telegrammen getuigen van eene groote geest drift en van eene groote hoop in de toe komst. De vrijwilligers van Creta. Te Athenen zijn aangekomen 2400 vrij willigers van het eiland Grela. Zij zijn uitge rust juist lijk de soldaten van Griekenland. Voor het Roode Kruis. De Consul van Griekenland te Brussol, be richt aan alle Belgen dat hij zelf, ofwel alle Consuls van Griekenland in de provincieste den met dankbaarheid zal aanvaarden alle giften in geld,of in voorraad,voor den dienst van het Roode Kruis bostemd. Nog de mobilisatie in Rusland. Turkije heeft vernomen dat Rusland iove- rig voortgaat met zijne troepen in het Zuiden te verzamelen. Dagelijks komen daar troins toe geladen met manschappen en met krijgs voorraad. Algemeene toestand De Turken zijn nu handgemeen, op de gansche frontlinie, met hunnen driednbbclen vijand. Aan de grens van Montenegro werdon er verleden Zondag en Maandag hardnekkige gevechten geloverd, die nochtans geen be- slissenden uitslag hadden. Van den anderen kant beweert men dat de Grieken, na eene schoone overwinning, nu tussoïien two© vuren zouden gevangen zijn. Er dieut hier bijgevoegd te worden dat dit

De Volksstem | 1912 | | pagina 1