Brutale DE G0RL06 il DE 'T EEN En 'T ANDER Ashitiendc jaargang n' 250 «Is C3-S3L.-A.13 Bestuurder: J. Van Nuffel-Be Gendt. (SMOOTH ZEBfOIWG- Aalst, 18 October 1912. 3 2 CENTIEMEN HET NUMMER EöKsSeFdag 24 October IS £2a E VOL abonnementen! Zes ïfiaanden franken. Een jaar 6 franken. Inschrijving in alle postbureeïen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, <J» $f» TWEEDE UITGAAF, uren 's avonds. af» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg wan Waterloo, 72S. I Kerlcastraat, Telefoon 114 AAN KON Dl Cl N GEN KI. sank. (1 tot 4 M. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Rek! a men (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuwe (per regel) fr.*£,00 Reeht. herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 BEMINDE PAROCHIANEN, Ik heb de eer U allen uit te noodigen tot de Groote Zending die op Zondag 27 October en volgende dagen zal gepredikt worden door vermaarde volksredenaars uk Antwerpen en Brussel. De buitengewone geestdrift, met de welke gij de Missie van 1905 hebt bijgewoond, laat mij vast verhopen dat gij nu wederom met denzelfden iever aan onzen oproep zult beant woorden. De Zending is een uitstekende gratie van den lieer 't is een tijd van bekeering, genade en zaligheid. Deze gratie is des to kostbaarder omdat zij voor velen de laatste zal zijn van bet leven. Sedert 1905 zijn moer dan vier duizend inwoners dezer stad in de eeuwigheid getreden en voor Gods rechterstoel verschenen. De aanstaande Missie zal dus voor vier duizend Aalstenaren de laatste zijn van hun leven. Denkt er wel aan.... want 't is schrikkelijk te vallen in de handen van den levenden God. Gij die misschien bekeering noodig hebt.... ik smeek U.... laat deze dagen van genade niet voorbijgaan, zonder U met den Heer te verzoenen. Vreest niet.... er staat geschreven dat God nooit een borouwend hert zal verstooten. Vaders en Moeders, Oversten en Meesters, zorgt dat niemand uwer onderhoorigen de oefeningen der Zending verzuim©. Hoe meer iever men zal toon en, hoe meer God de schatten zijner zegeningen over onze dierbare Stad Aalst zal uitstorten. Dat iedereen op zijn post weze, Zondag 27 October, te 4 ure 's namiddags Aanveerdt de verzekering mijner innigste verkleefdheid. EEaeussssiSs ROELftBSTS, Pastoor- Deken De roode gazet Le Peuple lijdt fel aan de maag-, Hare spijsvertering laat veel te wenschen over. Zoo kan het niat blijven duren. Ze kan baren toevlucht niet nemen tot maagremedes die gewoonlijk op de 4a' bladzijde der dagbladen, ir. de aan kondigingen, voorkomen. Neen, Le Peuple heeft de specialiteit van ad vertenties van eenen bijzonderen aard. Misschien wel ondergaat Le Peu ple eene operatie aan de maag. Heel zeker komen er daar een heel leger dompers te voorschijn en, aan hun hoofd de katholieke ministers, die het zoo gulzig had opgevreten. Dat pak van 2 Juni kan er maar niet af. Ei, hoe pijnlijk u Le Peuple van 22 November klaagt en kermt en verwijt nog de brave boerkens van. Limburg. Die van Neeroeteren, omdat ze de zegepraal der katholieken lustig ge vierd hebben. Die van Geystingen, omdat ze, om dezelfde reden een stevig glas bier hebben gedronken. Die van Kessenich, omdat ze op de gezondheid dronken van den liberalen gesneuvelden heer Neven. Die van Lommei, Overpelt, Ach el, Hamont, en Caulille, omdat ze menig katholiek glaasje dronken, tot teeken van vreugde. Geen enkel dorpje ontsnapt aan die verwijtingen. Elk krijgt zijne beurt, zoowel Gellick, als Groote Spauwen, Lanaeken, Mopertingen, Bocholt, enz. De inwoners van gansch het katho lieke Limburg zijn brutale kerels» noch min noch meer, omdat ze op vroo- lijke wijze don triomf van hunne volks vertegenwoordigers hebben gevierd. Die bevolking verwekt bij Le Peu ple misprijzen, want zij is slaaf van den alcool, (och arme, dat glaasje bier). «Die inwoners zijn minder rede lijk dan de dieren. Men moet het bestatigen maar het schoone Vlaanderen heeft eene droeve faam gekregen. Men gaat naar Congo om er de zwarten te beschaven, en dat is een prijzenswaardig werk. Maar in de dorpen, daar wordt het ook tijd dat men die barbaarsche zeden uitroeie. Arm Vlaanderen, arm Vlaanderen!» Zoo dus, lieden van den buiten, allemaal, van de Vlaanderen zoowel als uit Limburg, ge zijt allemaal en zonder uitzondering, brutale kerels; zoo beweert liet orakel der socialisten, hun evangelieblad. Wat dunkt er u van Was dat ook de taal van die roode heeren, wanneer de kiezing nakend was Was dat de taal van hot strooibriefken voor veer tien dagen ia ons arrondissement rond gestrooid, en waarop een socialist verklaarde dat het Zuiver Algemeen Stemrecht volstrekt noodig was, opdat de vrijheid van den boer geene doode lellei' meer zou zijn. Wij hebben u dan verwittigd dat ze bezig waren met u de mouw te vagen en u te scheren zonder zeep. Hadden we gelijk En weet ge wat er u te doen staat om in de oogen van die fijne menhee- ren door te gaan voor slimme, ver standige, wel opgevoede mannen Uwe vrijheid afstaan en slaafs al de grillen voldoen van die heerschappijen en al hunne bevelen uitvoeren. Le Pèuple zegt het, on dan nog in hetzelfde nummer. Uw werk slaken moet ge, wanneer zij u teeken zullen geven. Doet ge 't niet, dan zijt gij phok- ken Weigert ge, dan wordt ge be schouwd als hatelijke vossen die voor eeuwig het brandmerk zullen dra gen, dat zij met de bazen bebben mee gedaan en de arbeiders verraden heb ben. «Dan zijt ge echte bandieten,dieven, want gij steelthetbrood van uwe werk- makkers en hunne kinderen. En wat zoudt ge doen indien des nachts een dief in uw huis moest bre ken om het brood uwer kinderen te stelen Gij zoudt hem misschien doo- den. Ekwel dus, arbeiders die weigert te staken, dat staat u ook te wachten want met voort te werken handelt gij als sluipmoordenaars. En degenen die aanslag zullen ple gen op uw leven, dat zijn geen brutale korels, verre van daar. Dat zijn man nen van één stuk, van rechtvaardig heid en van vrijheid. Le Peuple om te sluiten o, ds rechtzinnige 1 veinst dan al die ophitsingen af te keuren het beweert zelis dat zij komen uit een stroobrief- lten, 's nachts door eene automobiel bij duizenden rondgestrooid in eene voorgemeente der stad Luik. Het sluit zijn artikel met de hulp van 'tparket in te roepen tegen de naamlooze ophit sers, die dat schrift verspreidden. O, rechtgeaarde Peuple o alou de vriend der Waarheid Wat is uw inzicht? Iedereen doen staken do eersten omdat zij socialist zijn en staken willen de anderen omdat zij staken zullen, als men hun den schrik heeft aan 't lijf gejaagd, als men hun zal doen inzien dat zij zullen behandeld worden als phokken, vos sen,moordenaars, bandieten» die men enkel met een van uw Brownings goe den dag zegt. Waartoe dienden die geheime pa- pierkens van Jupille Om dat ge heim doel te hereiken. Wie heeft ze dus verspreid Is iecit cui prodest.Degenen die er moeten profijt uit .trekken. Peuple waar zijn de brutale kerels M. Vandervelde mag fier zijn over zijn dagblad. Dezes rechtschapenheid en handelwijze streken immers tot eer aan de socialistische partij, waar eer en deugd geroemd worden en de bru taliteit onbekend is. EE&n Het Verbrekingshof heeft een belangrijk besluit genomen in zake van werkongevallen. Een werkman Deknop pleitte er tegen de verzekeringsmaatschappij Winterthur. Het Hof heeft besloten dat voortaan de verzekeringsmaatschappijen, die veroordeeld zijn, eene jaarlijksche vergoed ding te betalen aan werklieden die het slacht offer geworden zijn van een werkongeluk, van deze vergoeding de sommen niet meer mogen afhoueeu, welke zij te veel zouden betaald hebben, als dagelijksche schadeloos stelling, vooraleer het vonnis geveld word. In -—De oude koning Nikita, van Montenegro, leidt een echt patriarchaal leven hij is een soori gekroond gentlemanfarmer, die in een paleis woont dat eerder op een groot heeroupachtliof gelijkt. Twee jaar geleden- bood een Oostenrijk- sche vennootschap hem aan daar de elek trische verlichting to plaatsen. De koning weigerde, zeggende dat voorden gevraagdon prijs 10.000 fr., hij twee schrootkanonnen voor zijn leger kon aankoopen. Men gebruikt in het paleis nog altijd petrol- lampen. De keuken wordt er ook op ouden voet ingericht en weinige nieuwerwotsche Europeesche spijzen komen er ter tafel. Bij eiken maaltijd behoort schapenvleesch. De Burgelijke lijst van den Koning be draagt 112.000 fr. Om bij den Koning toege laten to worden hoeft men geen aanvraag om verhoor in te dienen. Het is voldoende zich in het paleis-pachthof aan te bieden. Lang was de Europeesche kleederdracht aan liet Montenegrijnsch pachthof uit den boozo. De negen kinderen van Koning Niko- laas. zoowel jongens als meisjes, waren ver plicht zich naar de gewoonten van 't land te Sedert het huwelijk van den kroonprins met de dochter van den groothertog van Mecklemburg-Strelitz, is er verandering komen. De dochters laten thans hunne kleederen uit Weenen en Parijs komen en spelen golf en tennis. s8©b* Belgische SCbtlldi Degeuzenbladen storten kro kodillentranen over de zoogezegde verhoo ging der Belgische schuld. Eene kleine vergelijking nu In 1884, toen het liberaal Gouvernement gevallen is had elke Belg 6,74 fr. te betalen in den interest der Belgische schuld in 1907 had elke Belg nog enkel bij te dragen voor 4, 34 fr. dus een derde minder. Ziedaar, op welke manier de katholieken de Belgische schuld doen aangroeien en hot land naar den afgrond leiden. Bfoelprog woreSt eest .Cisbiom ge Esc* Mikt 'Volgens commandant Et tore Briavelta,van de Ilaliaanscho marine, is een kanon van 305 millimeters, dat een schot per minuut lost, na het 100® buiten ge bruik. Een kanon van 343 millimeters, een schot lossoude alle 80 seconden,kan er maar 80 afvuren. Een kanon van 356 millimeters, waar mede alle 90 seconden geschoten wordt, deugd niet meer na het 75° schot en het kanon van 501 millimeters, dat op de nieuwe engelsche pantserschepen geplaatst wordt, en alle twee minuten een houwitser weg slingert, zal nog geen 65 maal kunnen afge schoten worden. Men ziet dat een oorlogschip met gansch nieuwe artillerie maar zou kunnen strijden 1 u. 40 minuten met het kanon van 305 mm. 1 u. 47 met dat van 343 mm. 1 u. 56 met dat van 356 mm. en 2 uren met dat van 401 mm. Nochtans beweert de Fransche marine, die bij het afvuren buskruit gebruikt vervaar digd met nitro cellulose, dat zij met bare kanonnen van 305 mm. tot 200 schoten kan lossen. Het plan der Bulgaren In vroeger oorlogen tegen de Turken vie len de Bulgaren aflijd op 't onverwachts in Turkyö, om aan hunne vijanden den tijd niet te geven hunne troepen te mobillseeren. Nu schijnt het dat de staf der Bulgaren van ge dacht is veranderd ou liever met eene groote massa in eens in Turkyë valt. Of de nieuwe methode beter is dan de oude, dat zal de uit- g toonen. In alle geval gedurende die veertien dagen heeft Bulgarië zijne soldaten kunnen bijeenroepen maar Turkyë beeft het zelfde gedaan. Bij zooverre dat van nu af rond Andrinopel de verzamelde legermachten der beide vijanden het half millioen over treffen. Sedert lang waren er op een en het zelfde slagveld zooveel krijgers niet meer vcreenigd. Sommige geschiedschrijvers be weren dat men moet terugkeeren tot aan den slag van Waterloo en dergelijke legers te zien strijden. Daaruit kan men zich gemakkelijk een denk beeld maken van al de gruweldaden die uit dien oorlog gaan spruiten. Van den anderen kant moet er nochtans bijgevoegd worden dat om dezelfde reden die strijd niet heel lang zal kunnen duren. Na een of twee veldslagen van dien aard zijn de beide vijanden totaal uitgeput en snakken zij beide om de vrede, de overwinnaar zoowel als de overwonnen. Inneming van Kirlckilissé door de Bulgaren Men (heeft het nieuws rondgestrooid dat de stad Kirkkilissé door de Bulgaren werd ingenomen en dat deze er 20.000 Turken krijgsgevangen namen en daarbij er eene hoeveelheid voorraad vonden zoo groot, dat men er eene heele legerafdeeling gedurende drij maanden kan spijzen. Die tijding was gansch voorbarig. Noch tans de Bulgaren gaan immer vooruit en men voorziet dat Kirkkilissé aan hunnen schok niet zal kunnen weerstaan. Ook vreest men dat Andrinopel in hunne handen zal vallen. Nochtans achter doze stad ligt er eene massa Turksehe troepen opeengehoopt, die van dag tot dag nog aangroeit en aan de Bulgareu oenigen schrik inboezemt. De Bulgaren gaan immer vooruit. De Bulgaren bebben zich meester gemaakt van den pas van Kresmo.wanr drij kanonnen en eene mitrailleuze in hunne handen viel. De Bulgaren gaan immer vooruit zonder 't schijnt ornstigen tegenstand te ontmoeten. Het schijnt dat zij voor doel hebben Salonika in hun bezit te nemen. Anderzijds zijn zij er in gelukt de Turksehe troepen van hunne basis af te snijden, bij zooverre dat het aan doze laatste volstrekt onmogelijk is nog in Bulgarië te vallon. In het Turksehe leger strijden ook talrij ke Bulgaren, tot den Turkschen godsdienst overeegaan. Liever dan tegen hunne broe ders te vechten, leggen zij de wapens neer en geven zich over. Afzonderlijke benden bewijzen groote diensten aan de Bulgaren. De pas van Kresno in de Balkanen was langs den noorderkant bezet met Turken die er de wacht hielden. Eene bende Bulgaren, onder de bevelen van Sandanky waren in 't geheim de Balkanen overgetrokken en des nachts maakten zij zich meester van den zuideringang van dien bergpas, zóó allen af tocht afsnijdende aan de Turken. Deze lieten allon hun leven, De vooruitgang der Serviërs Regulier ook komen de Serviërs meer en meer naar 't Zuiden af. Zij namen achtereen volgens de volgende steden in Koumanovo, Malokossovo en Sjenica. De weerstand der Turken te Malokossovo was hardknekkig. Zij waren er ten getalle van 40.000. Albaneezen met tien afdeelin- gen Nizamtroepen en vier batterijen. De Turken werden nochtans achteruitgedreven. Aan de grens van Montenegro De inneming van Plavo door de Mont9- negers wordt bovestigd. Men maakt zich moeilijk een denkbeeld van den weerstand dien do Montenegors daar ontmoet hebben. Men heeft acht tot negen honderd lijken ge vonden van Albaneezen en daaronder talrijke vrouwen en kinderen, die, met de wapensin de hand gesneuveld zijn. De kroonprins gevangen genomen Een correspondent heeft uit Montenegro geseind, dat de kroonprins van Montenegro door de Turken gevangen genomen word (Onder voorbehoud). Sohepen gekaapt De Montenegers hebben zich meester ge maakt van een Turksch stoomschip en vijf Turksehe zeilschepen, allen met mondvoor raad geladen, die op het meer van Scutari vaarden. De vooruitgang der Grieken De Grieksche troepen komen langzaam vooruit in Epurië.De Turken zagen dat zij te Diskata door de Grieken gingen omsingeld worden. Zij gingen ijlings op de vlucht en lieten alles in den brand. Grieksche schepen in de Zwarte Zee Turkijë heeft uog drij dagen lijd gegeven aan de Grieksche schepen, met graan gela den, die in de Zwarte Zee liggen om door de Dardanellen te varen. Do scheepskapiteins hebben niet veel be trouwen in die toelating en vragen een vrij geleide. Een ongeluk aan een militairen trein Op de spoorweglijn van Smyrna naar Aidin is een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Een trein is daar ontriggeld en van eene hoogte gestort van verscheidene meters. Twee honderd soldaten werden op den slag gedood en er zijn evenveel gekwetsten. Rond Kirkkilissé Do laatste tijdingen uit Sofia melden dat een hardnekkige strijd geleverd wordt rond Kirkkilissé. In eenen aanval verloren do Bulgaren 2000 dooden en 4000 gekwetsten. De Bulgaren hebben zich insgelijks meester gemaakt van de stad Kirdjali, ten Zuiden van Philippopel. Zij zijn tusschen Kirkkilissé en Andrianopel doorgedrongen, bij zoo verre dat die twee legers nu van elkander geschei den zijn. Oostenrijk en Rusland 't akkoord. De landsbesturen van Oostenrijk en Rus land hebben aan al hunne vertegenwoordi gers bij vreemde natiën bevel gegeven te bevestigen dat er geen het minste rnisvor- stand bestaat tusschen die twee mogend heden en dat zij in do zaak van de Balkans het volkomen eens zijn. Toestand der ftïouier.agers. Het leger der Montenegers is totaal afge mat en vraagt rust. Daarbij de dien3t van den voorraad laat veel te wenschen over. De Turken roepen dagelijks versch afgerichte troepen op de frontlinie. Het kan dus niet verwonderen, dat zij den aanval dor Monte negers kunnen afweren. Van don andoren kant ook moet er gezegd worden dat de Molissoren, eertijds zoo eensgezind om met de Montenegers te vechten, nu tegen lien kampen in de rangen der Turken. Het weder wordt guur in de bergen van Montenegro. De sneeuw valt er in groote hoeveelheid. Do oude koning geeft bet voor beeld van eene buitengewone sterkte. Bombardement van Bislgaarsche Haven. Het Turksch eskader verscheen eerst voor Kavarna, rond 7 ure van den morgend. Ge durende drij lange urea werd de stad bescho ten. Eeiiige openbare gebouwen worden min ol meer beschadigd, zonder ergere gevolgen. Dan beproefden de Turken hunne troepen aan wal te brengen. Nochtans daar moesten zij van afzien. Rond 10 ure 30 minuten en 11 ure ging het eskader liggen rechtover de haven van Varna en begon dan die stad te beschieten. Dat bombardement duurde tot 4 ure van den namiddag. De Turken beschoten alle groote gebouwen, er in begrepen een hospitaal voor kindoren. De vlag van het Roode Kruis wapperde nochtans aan 't dak van het ge sticht. Maar do Turken bekommerden zich daar maar weinig mede. Hos lang zal de oorlog duren Volgens Djavid-bey niet langer dan 8 tot 10 weken. Turkije bezit do middels oiii den strijd gedurende maanden vol te houden. Bulgarië integendeel kan daar niet tegen, om wille dat het geen oorlogsfondsen bozit. De nederlaag zou voor de Bulkanslalen ge volgd worden van de inmenging van een vreemde kontrool in hun financieel bestuur. De overwinning der Turken zou gevolgd zijn van radikale hervórmingen in Macedonië trapsgewijze ingevoerd, maar zonder druk king van vreemde mogendheden. Van don anderen kant zou die overwinning de partij der jonge Turken terug aan 't be stuur brengen. Om alle moeielijkheden te vermijden is do oud-Sultan Abdul-Hamid naar Broussa over gebracht. Daar zit hij in 't droog en ver van alle moeielijkheden.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1