ONPLICHTIQ Be kolossale Mrieprlj MIEDWSBERICBTEN BUITENLAND DE ZAAK PROVO Nadere bijzonderheden Wat de zakken inhielden De acht zakken te Morialmé aangeslagen, bevatten eene aanzienlijke partij dokurnen- ten, van de maatschappij Gent-Terneu/.en. en andere belangrijke s'ukken van verscliillige maatschappijen waar Nestor deelgenoot was. Men is voor het oogenblik bezig, al deze dokumenlen te rangschikken. Er zijn ook nog verscheidene aandeelen, niet van Gent-Temcuzen, en waarvan den juisten'oorsprong nog niet vast gekend is. De tvaain der maatsch ppij waartoe deze aan deelen bel ooreiijWorul nog verzwegen, doch men verzekert dat dezo zaak al zoo be langrijk zou ziiu als Gant-Temeazen. 60.090 valsche tiiöls Men mag tin"s met zekerheid zeggen dat Wilmart 60.000 valsche titels, eenor nomi nale waarde van 500 fr. heeft laten druk ken. Eene enkele drukkerij, leverde er 48.000. Men Weet echter nog niet, of al deze titels wel in omloop of in bewaring gebracht werden. Hel verplicht kapitaal van Gent-Terneuzen is slechts zes miljoen en naif en een enkele persoon lie ft er te Brussel en elders voor 3.OOO.000 fr. verhandeld. Nog de aanhouding van Henri Wilmart. Een magistraat verklaarde Dinsdag Wij willen," in het belang dor schuldei- schors," redden wat er nog te redden is. Zulks wil voor zooveel zoggen, dat Henri Wilmart zal binnen gehouden worden voor alle voorzichtigheid. liet schijnt zoo goed als zeker, dat Henri Wilmart niet medeplichtig is in de uitgifte der valsche titels, doch in de tegenwoordige omstandigheden, doet hij door zijne verlieer- do en dikwijls zeer verwarde uitleggingen, liet gerecht steeds op een of ander dwaal spoor komen. Ook wist Henri Wilmart zeer goed, dat er papieren verborgen waren te Morialmé en had hij ze uit eigen beweging aangeduid, hij zou er verder mee gekomen zijn dan nu. Waar is Nestor Wilmart Op het parket is men overtuigd,dat Nestor Wilmart zich bij een vertrouwbaren vriend ophoudt. Een nieuw signalornont zal in allo richtingen rondges'.uurd worden en men verwacht nu.de aanhouding... als men hem vindt. Te Parijs is een Bmsselsche policieman aan liet zoeken. In eene zoo groote stad is dat voorzeker niet veel. Wilmart moet ongetwijfeld vrienden heb ben, op de plaats waar hij niet gaarne zou verschijnen, want het is meer dan wa schijniijk een persoon uit do rechterlijke wereld, die hem te Morialmé telefoneerde dat het tijd werd dat hij vertrok... Er schui len nog verscheidene geheimen rond de zaak Wilmart. Rasquin De ingenieur Rasquin, die in de Brussel- scho burcolen van Gant-Tcrneuzen aangehou- den werd, zal het moeilijk hebben zich wil te wasschen. Er zijn al te bezwarende bewij zen togen hom gevonden. Over zijne handelingen meldt men het volgende Een groot nijveraar te Brussel, een vriend van Wilmart, ontving Zaterdag het bezoek van liet parket. Do onderzoeksrechter was zeer verwonderd, dat de nijveraar nooit met Wilmart zaken deed. De nijveraar gaf den volgenden uitlog. «Zulks moet u niet vrwonderen. Ik had eens voor ongeveer 1500 fr. waren geleverd aan Gent-Terneuzen. Twintig maal deed ik liet bedrag ontvangen, doch telkens keerde h«t kwijtschrift onbetaald terug. Eindelijk begaf ik mij persoonlijk naar den zetel der maatschappij en trof er Rasquin aan. Nada t ik lang had aangedrongen, haalde Rasquin eene brieventesch uit zijn binnenzak en betaalde mij. Eene naamlooze maatschappij, waarvan de beheerder het aktief in zijn zak draagt, kan geene ernstige maatschappij zijn. Ook heb ik sinds dan al de bestellingen, welke ik van de maatschappij Gent-Terneuzen ontving, in de scheurmand geworpen zonder er gevolg aan te geven. Op het oogenblik zijner aanhouding had Rasquin, behalve eene som van 33,000 fr. ook nog eene geheele verzameling briefjes van den Berg van Barmhartigheid op zak. Het waren briefjes waarop Rasquin geld geleend had. Hij was dus ook nog een woe keiaar. Op den spoorweg Gent-Terneuzen. Een Brusselsch blad meldt, dat er op de lijn Gent-Terneuzen zulk gebrek is aan ma teriaal, dat alle weken twee lokomolieven, door de maatschappij moesten gehuurd wor den bij den Staat. Die lokomotieven werden geleid door het staatspersoneéï. Zoo zijn er thans 12 of 14 staatsmaeliinisten, die de lijn Gent-Terneuzen good kennen. Personen die daarvan kennis hadden,dach ten natuurlijk, dat de Staal aldus zijne voor zorgen nam, met het oog op de overname der lijn. Hatelijk. Nestor Wilmart vergenoegde zich niet, bedriegerijen te plegen op groote schaal. Hij had ook in Gent-Terneuzen nog kleine pro- fijtjes. Zoo verleende hij maar gedurig ver hooging van jaarwedde aan zekere bedienden. Deze bedienden wisten echter van niets, ontvingen het gewoon loon,en,Wilmart stak liet verschil op zak. DE VOLKSSTEM Fraiiliirij ïc 24 OCTOBER 1912 terpellatie dat Oostenrijk niet zoude lusschen- komen in de Ëiilkaangeschillen. t Reuzenbaren. Buitengewone groote j scheiden® malen in gezelschap van den heer ntrouwe kassier. Een onderofficier zeebaren hebben gansch de have van MuselDavidson zag. Ook Gaston Vergouts kwam weggerukt. Twaalf personen verloren het Toen de werkvrouw voor een tiental dagen lipt portret van Richard Vergouts bemerkte, viel hel haar aanstonds op, dat zij deze ver- 19® vervolg. Zijne vrouw deelde hem meê, dat geduren de zijn afzijn Vervliet bij haar was geweest, en zij aan dezen had gezegd, dat hij Van Ree ven, eenen vreemdeling naar Utrecht geleidde en hot was juist Vervliet, die hem, toen hij zich met den verslagene op den weg bevond, was tegengekomen. Zijne vrees klom ten top. Morgen zou het lijk worden gevonden; Vervliet zou het erken nen on niet verbergen dat hij hem met den vermoorde had gezien, dat hij Van Reeven, denzclfden nacht naar Utrecht zou moeten hebben geleiden morgen zou hij door gerechtsdienaren uit zijne woning worden gesleept, en aan vrouw en kinderen worden ontrukt. Later zoude hij worden veroordeeld en door geheel de wereld als een ellendig misdadiger worden gevloektlater zou hij dc smadelijke straf des moordenaars ondergaan en zou onuitwischbare schande over zijn on gelukkig gezin komen. Dit alles plaatste zich voor zijnen geest en bracht hem schier tot vertwijfeling. Daarschoot hem eenegedachte in, verschrik kelijk. ongehoord en toch niet onnatuurlijk, niet vreemd zelfs in zijne omstandigheden; een plan, voor welks uitvoering hij terugbeef- de enjyaarvoor hij den moed en de krachten alleen kon ontleenen aan de zucht, om zijne vrouw en kinderen van schande te bewaren. IIÜ besloot, heimelijk on gedurende den nacht het overschot van den ongelukkige» reiziger te begraven en alzoo elk spoor van do misdaad 4oor een ander begaan, te doen ver- Nesior Wilmart had zijne vlucht voorbereid Eene goede kennis van Nestor Wilmart heeft verklaard, dat de bedrieger sinds onge veer een jaar voelde dat het uur weldra zou slaan om rekening te geven. Ook is deze vriend overtuigd, dat Nostor Wilmart alles voorberoid had om niet op hot onverwachts te moeten vluchten, zonder te weten waarhoen. In de maand Maart laatstleden hield hij zelfs eene soort van repetitie 'Zonder iemand te verwittigen, verdween hij eens klaps. Men was verwonderd hem niet te zien. Rasquin wist van niets, te Morialmé, te Brussel en overal waar hij gewoonlijk ver bleef, nog veel minder. Zoo bleef hij ongeveer twee weken afwe- j en zekeren dag- kwam hij terug en hor- nam zijne gewone "bezigheden. Als men hem vroeg van waar hij kwam, vergenoegde hij zich met to zeggen dat hij op reis geweest was voor zaken. Meer kon men uit hem niet krijgen. Het onderzoek Dinsdag namiddag werd Henri Wilmart opnieuw langdurig doof den onderzoeksrech ter ondervraagd, nopens do aangeslagen zakken. Aanhoudingsmandaat bekrachtigd Dinsdag avond heeft de raadskamer der rechtbank van Brussel, gedurende twee ure» beraadslaagd, om te weten of Henri Wil mart ja of neen zou aangehouden blijven. Henri Wilmart werd bijgestaan door zijne twee verdedigers, M.M. P. E. Janson en Bonnevie. De onderzoeksrechter Do Vos eischte de bekrachtiging van het aanhoudingsmandaat, daar er volgens hem, wel bewijzen zijn, dat Henri Wilmart minstens medeplichtig is aan bedrieglijk bankroet. De advokaten betwistten zulks en zeggen, dat Henri Wilmart zich alleen heeft laten beïnvloeden door Nestor. De raadskamer heeft zich bij het oordeel van den onderzoeksrechter aangesloten en het aanhoudingsmandaat bekrachtigd. Na afloop van het verhoor verklaarden de advokaten, dat zij overtuigd waren, dat de onschuld van hunnen klient weldra zou bewezen worden en, om den gang van hel onderzoek niet te schaden, zij geen beroep zouden aanteekenen tegen de bekrachtiging van het aanhoudingsmandaat. van het 10e dragonders te Reims, heeft de regimentskas gansch ledig geplunderd. Men schat het gestolen geld,op vijftigduizend frank. Verdrag. Frankrijk komt officieel het oppergezag van Italië to erkennen in Tripoli en Cyrenaïc. Binnen een achttal dagen, zal ook tusschen beide landen de rechterken- ningen plaats hebben aangaande Marokko. Rechterlijke vervolging. Woensdag- zijn 24 onderwijzers vain liet departement der Seine voor correktioneele rechtbank ver schenen, onder beschuldiging van het stich ten van een onwettig svndikaat. De verdedigers der ouderwijzers verklaar den dat er geene reden was om de onder wijzers te vervolgen, daar zij ter goeder trouw gehandeld hadden. Het openbaar ministerie beweerde dat de onderwijzers openlijk inbreuk gemaakt had den op de wet van 1884 on dat dit feit voor beeldig moest gestraft worden. De rechters hebben he£ syndikaat verbro ken verklaard en lvehheu elk der onderwij zers bij verstek veroordeeld tot eene geld boete van 50 frank. Aardschokken. Dijnsdag om J1 ure s morgens, zijn aardschokken waargenomen te Cherbourg. De bevolking verkeerde in eenen tamelijk groeten angst. ÜTiitSCÏllEtïlCl Ju//eelendiefte. Eene rijk dame kwam Zaterdag in het magazijn van eenen juweelier te Berlijn en bezichtigde ver scheidene kostbare sieraden. Zij kocht echter niets, doch gaf een adres op en verzocht de sieraden aldaar te bestellen. Toen zij vertrokken was, bemerkte men dat er drij kostelijke halssnoeren ontbraken, welker waarde meer dam 20.000 mark be draagt. Het opgegeven adres was natuurlijk valsch. In de Duitsche Kamer. De Duitsche Kamer heeft zich gisteren bezig gehouden met de zaak van 't vrouWenstemrecht. Vele vertoogschriften met duizenden handteekens bekleed, waren toegekomen om het vrouwen- sBèmrecht te vragen. Een volksvertegenwoordiger der conser vatieve partij, verzette zich hevig tegen dit voorstel en verklaarde dat hij nooit in geener wijze zoude vrouwen in de politiek dulden. Een vertegenwoordiger van het centrum, bracht alle lachspieren der aanwezigen in be weging Watriep hij uit, onze vrouwen hebben van nu af reeds zooveel te vertellen icat zoude het dan zijn als zij zich met poli tiek zouden bemoeien Alles werd tot verder onderzoek naar eene kommissie verzonden. leven. Mexico De aanval.Daar Félix Diaz, als voor zitter der Republiek door de opstandelingen uitgeroepen, niet zoekt te vechten buiten de stad Vera-Crux, zal generaal Beltran de stad aanvallen. Hij hoeft nochtans aan de inwo ners van goeden wil, den tijd geeeven, hunne maatregelen te nemen. Dit tijdverloop is heden Woensdag geëin digd. Beltran heeft aan de ministers laten weten dat hij na Woensdag den aanval zal beginnen. Italië Dramatische dood. In de stad Turyn had een treurig drama plaats dat gansch de stad in opschudding- bracht. Een jongeling had twist, in eene herberg met eenen anderen persoon, Deze laatste trok zijn mes. De va der van den jongeling, ziende in welk ge vaar zijnen zoon verkeerde, sprong tusschen beiden en ontving in het bert de messteek die voor zijn zoon bestemd was. De dood was bijna oogenblikkelijk. Veroordeeld. De H. Stoel veroordeelt de Porlugeesche wetten die de scheiding tusschen de kerk en den Staat hebben uitge roepen en ook deze op 't pensioen der geeste lijken. Hij looft de priesters welke aan hun pensioen verzaakt hebben en hij beveelt aan de Porlugeesche bisschoppen, deze priesters te vervangen die al to flauwhartig zich ge toond hebben, door pensioenen van de Repu- blikeinsche regeering te ontvangen. V eres2Xi®cle«Stat©n M. Roosevelt aan de dood ontsnapt. Toen M. Roosevelt op het punt was Chicago te verlaten, kwam een lokomotjef op hel zelfde spoor waar het rijtuig van M. Roose velt zich bevond, tegen den trein aanslooten. De machinist werd gedood en de splinters der verbrijzelde rijtuigen vlogen tot aan het rijtuig van M. Roosevelt, daar dit alles maar op weinigen afstand van hein plaats had. Men heeft alles moeten uit den weg ruimen vooraleer M. Roosevelt kon vertrek ken. dwynen. De zwakke man, reeds door zijn ge weten gefolterd, voortgezweept door over weldigende vrees, wikkelde zich dieper en dieper in de strikken, die hij voor zichzelven had uitgespreid. Hij vermeerde zijne schuld. Reeds in het begiu dozer geschiedenis heb ben wij Van Reeveu bij die sombere nachte lijke bezigheid gevolgd, hebben wij gelezen, hoe hij dat verschrikkelijke plan, om zijne misdaad, of in zijn geheel tegenwoordig ver haal waarachtig, de misdaad van een ander te bedekken, uitvoerde. Die meedeeling, die hij thans ook omtrent die begrafenis deed, overeenkomstig met het geen wij hebben gelezen, en het was bij die begraffenis, dat hij het zakmes zou hebben verloren, hetwelk later zoo beschuldigend tegen hem getuigde, en waaromtrent hij geene opheldering aan den rechter durfde geven. Treffend was het verhaal van Van Reeven, ook van zijnzielelijden na dienakeligen stond, en waarlijk, het behoefde degenen, die zijn verhaal als van de lippen ontvingen, het be hoeft ons, die nu niet langer aan de onschuld van Van Reeven willen twijfelen, geene ver wondering te baren, dat die eerlijke en gevoe lige man, die daar stervend neerlag, onder zoo vele zedelijke folteringen was bezweken. Eenen geruimen tijd, nadat de zieke had opgehouden te spreken, bleef in die gevan genis een veelbeteekend zwijgen heerschen en eene stilte, die slechts door de snikken van Lena werd afgebroken. De brave vrouw had zich geweld aangedaan om haren echtge noot niet in zijne meedcelingon to storen. Haar gevoelig hart, zoo vol van deernis en meelijden met dien ongelukkige, die zoo on eindig veel meer had geleden, dan haar tot hiertoe bekend, ontlastte zich thans in snik ken en tranen. 333ML^eX£*,aa.ca. Muntstukken. Gedurende het jaar 1911 heeft de Engelsche Munt 146 millioen geld stukken geslagen, oene gezamenllijke weerde vertegenwoordigende van 36 millioen pond sterling. Er is voor 32 millioen gouden munt ge slagen, 't is omtrent 8 millioen meer dan in 1910. Oostenrij 3£.Kongarië In de Oostenrijksche Kamer. De mi nister van geldwezen heeft gisteren eene redevoering uitgesproken, waarin hij den, financieëlen toestand van het land bespreekt. Hij verklaart dat de toestand onder nijverheid- en landbouwgebied als voldoende mag aanzien worden, alhoewel nochtans ter oorzaak van den oorlog, erin de nijverheid eene zekere daling wordt vastgesteld. Hij drukte den wensch uit dat de huidige moeilijkheden welhaast zouden ophouden. De socialistische groep vraagt in eene in- Toen de aandoening, die liet verhaal ook bij den priester had opgëwekt, een weinig was gematigd en Van Reeven eenigerrnate van zijne afmatting Mas bekomen, toen bogen de priester en de vrouw niet alleen, maar ook het kleine knaapje rondom het ziekbed de knieën en vouwde de stervende Van Reeven de handen eerbiedig samen toen stegen er uit den kerker, tot een godsdiensdienstigen tempel geheiligd, gebeden en dankzeggingen tot voor den troon des Allerhoogste», die daar door de engelen, dio den verbeven zetel omgeven, werden toegejuicht. De priester verliet de gevangenis met de gelukkige overtuiging dat het Van Reeven wel zou zijn te sterven, dat het voor hem liet begin zou wezen van de eeuw ige gelukzalig heid. Hij nam, wijl het Lena gegund werd, bij haren man teverblijven, het knaapje met zich mee, ten einde het, in' zijn.dorp .teruggekeerd aan de brave vrouw toe to vertrouwen, die zich reeds tijdelijk met de verzorging van het jongste kind van Van Reeven had belast. Alvorens ook het stadje te verlaten, begaf de priester zich naar den baljuw, bij wien liy eenigerrnate bekend was om dezen deelge noot van zijne gevoelens omtrent Van Reeveu te maken. Nog altijd zat de magistraat in som ber gepeins verloren, toen de geestelijke zijne boekenkamer binnentrad nog altijd deed hy wanhopige pogihgen om zich op te dringen, dat de rampzalige houthakker de misdaad werkelijk had begaan. Mijnheer, zegde de priester, ik heb den stervenden Van Reeven zoo op het oogenblik verlaten, en haast mij u té komen verzekeren, dat die man onschuldig is. Ik dank u voor die mededeeling, voor mij als rechtor zoo belangrijk... Ongetwijfeld zult gij van klare bewijzen voorzien zijn, om De pijp van Provo teruggevonden Men weet dal op de plaats waar de dia manthandelaar werd vermoord, een stuk van het mondstuk der pijp weed gevonden. Zulks deed veronderstellen dat het slacht offer de pijp in den mond had op het oogen blik dat hij werd neergeschoten. De aarde van de put werd gezift om den kop der pijp te vinden, doch zonder uitslag. Maandag voormiddag werd de kop op een 10-tal meters van de plaats door een inwoner van Brecht gevonden. Wanneer Gaston zijne laatste verklarin gen deed, beweerde hij dat hij zijn broeder Richard iets had zien wegwerpen, maar kon niet juist zeggen wat het was, daar hij be wusteloos bij eene gracht was gevallen. Het zal zonder twijfol de kop der pijp geweest zijn, dien een der moordenaars heeft wegge worpen. De zaak Davidson komt weer ten berde Eone belangrijke verklaring is op het par ket toegekomen en wel aangaande de moord op Davidson. In deze verklaring wordt namelijk ver meld, dat Richard Vergouts, Davidson kende. Het is eene werkvrouw die dit nieuws ruchtbaar maakt. Deze werkvrouw was vroeger in dienst bij heer Gransman, wonende Waterfordstraat, een diamanthan delaar, met wien Davidson handel dreef. haar niet onbekend voor. Haar herinneringen zijn zeer duidelijk. Tien of twaalf dagen voor den moord op den heer Davidson kwam deze ten huize van haar meesters, om diamanten terug te bren gen. Een der kinderen, een bengeltje van 6 jaar liep met den heer Davidson op straat en zij snelde hem achterna om liet kindje terug te halen. Op den hoek der Wa terford- en Jacobstraten zag zij een man op den heer Davidson toekomen, hom groeten en met hem medegaan. Zij herkent nu in de zen persoon ten stelligste Richard Vergouts. Nog verscheidene malen zag zij Richard Vergouts met den heer Davidson onder ande re op deïsabellalei en in het centrum, rond de Diamantclub. Zijne houding was zoo vreemd dat zij eens spottend tegen den lieer Davidson zegde Zie daar staat de gluiper weer te wach ten. Zij meent zich ook te herinneren dat zij Davidson wel eens hoorde zeggen «Ik moet weg. De heer Vergouts wacht me.» De lieer Gransman en zijne vrouw tegen wie de heer Davidson dat zegde, zijn beiden gestorven in hel afgeloope» jaar. Deze getuigenis schijnt'in elk geval ernstig genoeg, om Richard Vergouts met de huis houdster te con fronteeren. Zulks zal eerlang geschieden. de waarheid t© staven. Uw stellige toon geeft mij immers het recht, zulks te ver wachten. Van Reeven, alhoewel stervend, bleef nu nog zijne onschuld beweren. Een man als hij, voor wien de wereld niets kan opleveren, die ook reeds buiten het bereik van de vervol ging dier wereld is, en van dat alles volko men is bewust, die- liegt niet in het uur des doods, die bedriegt zyne vrouw, die hij lief heeft, zijnen biechtvader, dien hij hoogacht, niet meer.... Bij u, als rechter, moge dit niet genoeg zijn, bij u, als mensch, zal het afdoen de wezen ik houd mij daarvan overtuigd. De baljuw glimlachte, doch de glimlach, die ziju gelaat plooide, was pijnlijk. Waartoe zou ik dat gelukkige vertrou wen, dat gy omtrent de onschuld van Van Reeven koestert, schokken Dit was alles, wat de magistraat, die heime lijk reeds.met zijuen bezoeker instemde, ant woordde. De priester deelde daarna de laatste beken tenissen van Van Ree ven, betrekkei ijk het vinden en begraven van het lijk des vermoor den, aan den baljuw meê, en eindigde zijn verhaal als volgt De schuld van Van Reeven bestaat dus alleen daarin, dathy, doorwanhoop vervoerd, den reiziger heeft bedreigd, dat hy, zichzel ven mistrouwende, den ongelukkige aan zijn lot heeft overgelaten, en eindelijk, dat hy, door angst en vrees voor schande en straf, gefolterd, gepoogd heeft het spoor der mis daad voor den rechter te doen verloren gaan. Zonderling... zegde de baljuw, die het verhaal met veel belangstelling had aange hoord en toch, toch mogelijk.... Hopen wij voor de nagedachtenis van Van Roeven, dat onloochenbare daadzaken en bewijzen, een- Brussel. Stoutmoedige inbraak. Maandag nanoen traden drie personen de herberg binnen van Mevr. Festraets, Minie- menstraat, en terwijl zij hun drank voor zette, meende zij stappen te hooren op hare slaapkamer, op het eerste verdiep gelegen. Toen zij daar des avonds op kwam, vond zij de deur open en de meubelen opengebroken. Verscheidene honderden frank en juweeleh waren gestolen geworden. Een onderzoek werd ingesteld. Door een taoci omgeworpen. Maan dag namiddag, is de 68jarige Nikolaas Torre- kens, wonende O. L. V. van Vaakstraat, in de Van Arteveldestraat, door een taxi aan gereden en omgeworpen. De oude man, die doof is en de waarschuwing van den chauf feur niet had gehoord, word met eene zware hoofdwonde opgenomen, naar het gast huis overgebracht. Jeugdige dieven. Twee knapen van omstreeks 12jarigen leeflijd, werdén door een winkelier Van de Bergstraat overvallen, terwijl ze bezig waren hem te bestelen. De eene trachtte mot een haak de tooglaae open te breken, terwijl de tweede pakken choco- laad stal. Eon pölicieagent nam de jonge deugnieten mede naar het bureel, waar hunne namen opgeschreven en de ouders verwittigd wer dén. Doodeljke val. Dinsdag namiddag was de schildersgast Alfons Poot, 28 jaar oud, wonende Spaarstraat, aan den voorge- - vel van een huis der Zuidstraat aan liét werk, toen hij eenklaps eene draaiing kreeg en van zijne ladder stortte. De man werd met gekloven schedel opgenomen eninhopeloozen toestand naar het St-Pietersgasthuis overge bracht. Een verhangene in het Terkameren- bosch. Dinsdag morgend werd in het Ter- kamerenbosch, achter den vijver, een jon geling aan een boom verhangen gevonden. Daar hij aan een tak hing en niet kon worden bereikt, moest men eene ladder gaan halen om het lijk neer te laten. Op een dagblad had hij den naam van P. H.., 16 jaar, wonend te Èlterbeek, ge maal en spoedig een helder licht over deze duistere zaak verspreiden. Ik dank u sprak de priester innig getrof fen, ziende dat zyne woorden by den magis traat weerklank hadden gevonden en ik laat u dit nog zeggen, dat ook bymjj totheden toe de overtuiging stellig was bevestigd, dat Van Reeven de misdaad had bedreven. De baljuw begreep de menschlievende be doeling dezer laatste woorden wel, doch hy zweeg, wijl hij niet gaarne wilde doen blijken dat hij, de rechter, do verontschuldiging, die in dezelve lag opgesloten, behoefde. Twee dagen later bezweek Van Reeven in de liefdearmen van zijne vrouw, aan wie hij de zalige overtuiging achterliet, dat hij gerust en kalm de eeuwigheid was ingegaan. De erfe nis, die haar in staat zou stellen, de toekomst met blydschap te gemoette treden, was de gegronde verwachting, haren man in eene betere wereld weer te zien. VIII. DE VINGER £ODS. Maanden en jaren snelden daarheen. Zij waren rijk in gebeurtenissen van algemeen belang, in omstandigheden, die de herinne ring aan het voorval", dat het onderwerp van ons verhaal uitmaakt, ten minste bij diegenen verdrongen, die niet nauw in hetzelve waren betrokken geweest. Wanneer al eens het gesprek der landlie den uit den omtrek eene sombere richting nam en over moord en diefstal liep, wanneer men, rondom den gezellige» heerd gezeten, ook al eens die gebeurtenis ophaalde, die lang geleden de gemeente in rep en roer had ge bracht, dan bleef men vooral bij de zonder linge omstandigheid stilstaan, dat men nooit had ontdekt, wie de verslagen vreemdeling was of waar hij thuis hoorde. Wordt vervolgd.

De Volksstem | 1912 | | pagina 2