Het Militair 'T m eh 'T ander DiLG-E AD Vooruitgang der Serviërs Vooraitgasg der Grieken RU ITEN LAN D L Achttiende jaargang n' 251 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 23 Ctc£oiL>er I3IS> ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. CERSTE UITGAAF, 4 «ren 's avonds. <Sp TWEEDE UiTGAAr, 7 uren 's avonds. gj» BUREELEN TE BRUSSEL I TE &SLST 728, Steeaweg wan tfJaterüoo, 722k I KerKstraat, Telefoon 114 BsstimrderJ, Van Nuffel-De Gencit. AANKONDIGINGEN i KJ. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0,60 3* bladz. (de regel) Ir. 0.50 4* bladz. (de regel) Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Eek 1 amen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,09 Iedereen kent den Turk. Iedereen weet dat zijn Godsdionst de groote kanker is van het Oosten. Waar hij heerscht daar verdwijnt alle bescha ving. Ziel hoe hij Egypte, Klein Azië, Noord Afrika en het Balkanschier eiland beroofd heeft van allen luister, en terug gedompeld in eene akelige barbaarschheid. Stoffelijke en zedelijke vooruitgang worden onder zijn bestuur onmogelijk gemaakt. De eerbied van zijn eigen zeiven, de eerbied van een ander, de eerbied van de vrouw zijn bij den Turk gansch vreemde gevoelens. Daarvan is iedereen overtuigd, in- zonder de onpartijdige reizigers of handelaars die de streken van den Is lam hebben doorkruist. En zoo er nu in de Balkaansche, vorstendommen een algemeene geest drift heerscht om te strijden tegen den Turk, dan is het zonder twijfel omdat die bevolkingen gevoeld hebben se dert jaren en jaren, met wat al wreed heid de Turksche heerschappij gepaard gaat. Wie heeft er vergeten op welke on- menschelijke wijze hij te werk ging togen de Armeniërs Wat deden de Europeesche Mo gendheden, verdedigers der bescha ving en der gerechtigheid, wanneer zij dat volk zagen uitroeien en achter- najagen, lijk wilde dieren achtervolgd worden? Welke natie heeft zich tegen de ongehoorde wreedheid der Turken Verzot Wat deden de antigodsdienstige ga zetten van ons land die toch wel vernamen wat er in Armenië omging De Armeniërs waren toch ook men- schen, zoo wel als Dreyfus, zoo wel als Ferrer. Maar die menschen, dat volk was kristen, Dreyfus was een jood, Ferrer een vrijmetselaar. En die dagbladen die zoo eensgezind en zoo lange maan den de verdediging' opnamen van Drey- lus en Ferrer, beiden veroordeeld door wettige tribunalen, bekommerden zich niet eens met het lot van een heel volk, dat de Turk gezworen liad uit te roeien. Dat volk was immers een kris ten volk. Sedert vijftig jaar zuchten de Ser viërs, de Bulgaren, de Grieken, de Montenegers en alle andere kristenen, in Turkije woonachtig, onder het wreede juk van den Islam. Die bevol king vroeg geone voorrechten, zelfs geene publieke rechten. Zij maakte maar aanspraak op* het recht tot be staan dat ieder mensch toch bezit, het recht van niet meer dagelijks door don Turk te worden bestolen, door hem zonder vonnis van tribunaal in een gevang te worden geworpen, of onder zijnen dolk den dood te vinden. Er. onder den drang dier eisclien stemde Europa eindelijk in 78 eenige hervor mingen toe, of liever Europa legde aan Turkije eenige hervormingen op. Maar Turkije lachte heimelijk met Europa en hield van zijnen wil geene rekening. Het lot zijner slachtoffers verergerde nog, en werd onverdraag lijker dan ooit. Welke Europeesche natie, zich steu nende op de Rechten van den Mensch heett daarom op Turkijë's duimen getikt? Welk dagblad, buiten de katholieke,heeft do verdediging van die duizend® martelaars op zich geno men en heelt verstaan dat hun lot meer belangstelling verdiende dan dat van den anarchist Ferrer of van den land verrader Dreyfus Welke gazet van blauwe ol roode kleur heeft de handelwijze van Turkije geschandvlekt De maat is nu vol de kristen» in woners van die streken zijn 't wachten rnoê en zien dat zij niets te verhopen hebben van die koene verdedigers van De rechten van den Mensch, noch van hunne landsbesturen. Zij gaan nu zelf hunne rechten verdedigen. Juist op dit oogenblik hebben de betaamde verdedigers van vrijheid, GELIJKHEID EN BROEDERLIJKHEID afge- waeht, om de zaken in handen te ne men niet van den verdrukte, maar van den verdrukker, niet van den bestolene maar van den dief, niet van het slacht offer maar van den moordenaar. De Turken, en die alleen verdienen onze genegenheid dat schrijft de liberale Matin van Antwerpen. Liever Turk dan Christen De «Chronique», een ander liberale azet is van een ander gedacht en trekt partij voor den verdrukte tegen den verdrukker. Maar de arme Chronique staat tegenwoordig altijd alleen, in een hoekje, bij de liberale partij.Wie weet krijgt ze er weer niet van, omdat ze nog eens heeft durven tegenspreken, 't Zouons verwonderen, ware het anders. oogst die pachter Mioha van Grand-Halleux nabij Verviers binnen deed, overtreft alles. De opbrengst.was 42.000 kilogr. per hektaar en dejtnollen waren zoo dik en zoo zwaar dat 01 dezer een zak van 100 kilo's vulden. Bijna al de struiken leverden een twintig tal knollen, die gemiddeld een kilo wogen. (Van eenen bijzonderen correspondent). Brussel, 24/10 1912. Ik heb daar eventjes gesprokeu met iemand die er gewoonlijk meer van weet dan hij wel zeggen wil. En ik vroeg Is het waar dat het Staatsbestuur nog geen ontwerp heeft in zake militaire hervor mingen - Gij bedriegt u. Verscheidene minister raden hebben sedert drie weken plaats ge had. waar uitsluitelijk die hervormingen be sproken werden. Al de ministers hebben tel kens die vergaderingen bijgewoond en aan die besprekingen deelgenomen. Ik ben in staat u te verzekeren dat een ontwerp gereed ligt, ontwerp,waarvan enkel nog de bijzaken vast te stellen zijn. En waarom dan laat men van nu af dat ontwerp aan het publiek niet kennen Da heer bezag mij met een glimlach van medelijden, als wou hij zeggen Vriend, ge verstaat nog niota aan de hooge poli tiek. E. 0® klas U05J 8S!S. Er wordt thans gemeld dat de klas van 1911, 17 tot 18 volle maanden zal moeten dienen, zooals in de mlïïciewet van 1909 voorzien werd. Indien de bedreiging der algemeene werksta king of de buitenlandsche gebeurtenissen het vergden, zouden de mannen der klas van 1911 de 20 maanden dienst moeten doen, door de wet bepaald. Satraap sMjd *?©©e® gs&SêtöeEs.Ofls- Zondag aanstaande zal in de groote hall van bet Jubeljaarpark een kampstrijd plaats hebben waaraan de beste politiehonden van Europa zullen deel nemen. Men zal er kunnen nagaan welke uitslagen werden bekomen met het africhten van hon den ter bescherming en verdediging der meesters, ter opspeuring en achtervolging van kwaaddoeners. De wedstrijd zal den ganschen dag duren. iSe iSsepnaepippsjsi Men weel dat wijlen de heer Aug. Beernaert toen hij den Nobelprijs ontving, een tweeja rigen prijs instelde voor den Belgischen of genaturaliseerden schrijver van liet merk waardigste werk zonder onderscheid van soort of onderwerp. Deze prijs is tot nu toe toegewezen aan Mej. Margareta Baulu, voor haren roman Modeste Aulomne en aan M. Viktoor Kinon, voor zijne Gedichten. De prijs heeft eene waarde van 1000 fr. Voor de tweede periode moeten de werken der deelnemers ingezonden zijn vóór 31 Dec. 1913. E3e oogst. Volgens de dokumenten, afgekondigd door het Internationaal Land- ■bouwgesticht, overtreft de graanoogst van dees jaar in Europa, Vareenigde-Staten Indië. Canada, japon, en Aziatisch Rusland, met 60.000 kwintalen dien van 1911 de rogge met 40.000 de gerst met 22.000 en de haver met 100.000 kwintalen. Veriïcfcte v2i@^£oës£efiBema Te Londen,boven liet vliegplein van Heudon heeft een schitterend nachtfeest plaats ge had. Een aantal vliegtoestellen zweefden dos avonds in de lucht en als 't volslagen nacht geworden was, kwamen zij schielijk allen in volle lioht. Elk toestel droeg een sterk zoeklicht op don voorkant, en allen waren rondom afge zet met elektrische lampjes van verschillen de kleuren. Het toestel van Graham White droeg in vurige letters het opschriftEngeland ontwaak Het publiek juichte geessdriftig het too- verachtig schouwspel toe. Ge RusssscSae kroonprins is ziek. De czarewitch is ziek. Naar het heet is er na een toevallige kwetsuur in de zijde, den 15 dezer, eene bloeduitstorting geweest, waardoor hij vorhooging van tem peratuur kreeg. Gisteren kloeg de patiënt over pijn nan het gezweL De nacht is evenwel kalm ge weest. De temperatuur was gisteren morgend 39.1. de pols 138. Eew lr3©3P0nja£SE*. Van verschil lende zijden is gemeld dat de aardappeloogst buitengewoon goed lukte dit jaar, doch de IXTecji.oar'I.saBXca Aan het hof. Het Staatsblad kondigt het volgende bulletijn af, geteekend door de hofgeneesbeeren Kouwers en Roesïngh Eene lichte ongesteldheid van Hare Ma jesteitdie eenige dagen duurdeheeft de hoop doen verdwijnajt, die Hare Majesteit sedert horten tijd koesterde. aO-lKirii Is:, Erand. Dinsdag namiddag is de brou werij De Surmont, te Toerkonje door het vuur vernield.Dank aan de spoedige hulp der pompiers kon den brand nog al gauw beperkt worden. Eventwel beloopt de schade tot 100,000 frank. Werkverlet. Dinsdag sprong de ketel van de elektrische fabriek Gressay teBétbu- ne. Buiten de ontzaglijke schade zijn 2600 werklieden tot werkverlet gedwongen. Ontvangst. Woensdag zijn de leden van het kongres, tot het bekomen in gansch de vvrr-dd van ketzelfdo uur, op het stadhuis te Parijs ontvangen. Do heer Richi, professor te Boulogne bedankte in naam van de vreem de deelnemers, voor de gulle welkomwen- schen welke zij ontvangen hebben.Een lunch heeft nadien plaats gehad, aan denwelke de daman der congressisten ook deel namen. Du.itsc3ilan.dL. De duurte van het vleesch. Zooals wij gemeld hebben heeft de Duilsche Regeering de grenzen opengezet voor den invoer van vreemd vleesch. Dit valt nochtans in den smaak niet van de Duitsche beenhouwers, die verklaren dat hunne winsten grooler zijn als het vleesch aan eenen hoogen prijs staat. Woensdag was eene groote hoeveelheid vleesch uit Rusland te Berlijn aangekomen. Het volk kwam naar de hallen gestroomd om met weinig geld veel voorraad aan te koo- pen. Zij werden in hunne verwachting be drogen. De beenhouwers weigerden Rus landsch vleesch te verkoopen. Alsdan klom de woede der menigte ten top. Zij bestorm den de uitstallingen der beenhouwers en ver trapten het vleesch met de voeten. De politie moest tussclienkomen om de wanorde te doen eindigen. Inhuldiging.Do Keizer van Duitsch- land heeft zich Woensdag naar Dalhem be geven om de inhuldiging van het Hooger Instituut van scheidkunde, natuurkunde en en elektriciteit voor le zitten. Na de inhul diging heeft eene groote vergadeiing plaats geliad. Vele geleerden en hooggoplaatste per sonen woonden ze bij. Italië Belangrijk onderhoud. Dinsdag mor gend is de kanselier van Oostenrijk te San Rossore aangekomen, alwaar hij onverwijld eene bijzondere onderhandeling heeft gehad met den Koning van Italië. De kanselier overhandigde aan den Koning eenen eigen handige!) brief van Keizer Frans.Joseph. De kanselier heeft met den Italiaans-dien Ko ning het ontbijt genomen. Een socialistisch manifest. Het be stuur der socialistische partij kondigt een manifest af, waarin wordt vastgesteld dat het sluiten van den vrede de Iirliaansche moeders verheugen zal, doch waar tevens wordt herinnerd aan het verzet dat de partij, omstreeks een jaar geleden, aanleekende tegen den veldtocht in Lybië. Het manifest herhaalt waarom de socia listen zich tegen den oorlog verzet hebben en toont aan dat de Italiaansche veldtocht voor gevolg heeft gehad den oorlog in de Balkan-Staten te ontkotenen. Geen vrouwelijke advokaten. Men weet dat de procureur-generaal bij do rechtbank te Rome in beroep was gegaan tegen de in schrijving van Mev. Teresa Labriola bij de Roraeinsclie balie. Het beroepshof heeft den procureur gelijk gegeven en bevolen Mev. Labriola's naam van de lijst der advocaten te schrappen. De toestand van Marconi. Zooals wij gisteren meldden zijn do tijdingen over Mar coni's toestand minder goed. Niettegen- staandede wegneming van het rechteroog is ook het linkeroog ontsteken. De geneesheer en hebben den zieke gisteren bezocht en uit hun onderzoek blijkt dat elke vrees voor verwikkeling niet is verdwenen. Men weet dat de toestand van don uil vin der liet gevolg is van een automobielongeluk waarbij hij aan de oogen werd gekwetst. Eagelanci De Home Ruls in de Engslsche Kamer. Dijnsdag beeft de Lagere Kamer, het ar tikel 2 van het wetsontwerp aangenomen, dat de rechten van het Iersche Parlement bepaalt. De Sneeuw. Een vinnige koude wind doet zich te Londen en in Ierland gevoelen. Men meldt dat in de Wallische streek de hoogten gansch bedekt zijn met sneeuw. ZDeïiemairiieii Grondwettelijke wijziging. De kabi- netsovorste heeft in do Volkskamer een jvetsvoorstel neergelegd, betreffende zekere wijzigingen der grondwet Het kiesrecht voor de Volkskamer wordt voortaan aan de vrouwen toegestaan. De ouderdom, die vroeger 30 jaren was, wordt nu gebracht op 25 jaar. Het getal Kamerleden vroeger uit lil leden samenge steld, zal nu 132 zijn. De duur van het man daat zal in plaats van 2 jaar nu vier jaren wezen* TurlciJ Leening. Men meldt uit Berlijn dat de Turksche regeering voornemens is le New- York eene leening aan te gaan van 50,000,000 dollars. Aangaande de noodzakelijke waar borgen hebben onderhandelingen plaats. Zwitserl Schrikkelijke brand. Een vrebsolijko brand heeft Dinsdag te Cohire eene woning in assche gelegd. Vier kinderen kwamen in de vlammen om. Cliina. Kongres. Op het kongres der Mongool- sche prinsen werd besloten geheel en gansch het regeerïngstelsel van China aan te nemen. GSrxili Wonderbare hooje ouderdom. In de hoofdstad vau Cliili is zekere Mannela Garró o,p 125 jarigen ouderdom overleden. Zij was de oudste persoon der nieuwe wereld. Sedert twee jaar werd zij op de kosten der regee ring onderhouden. Tot eenige weken voor haar dood deed zij nog al haar huiswerk. Kolossale fortuinen. De Amerikaan- sche Volkskamer heeft eou onderzoek ge daan over de fortuinen der twee rijkste per sonen van Amerika te weten de heer Pier pont Morgan en Rockefeller. Het onderzoek heeft bewezen dat beiden 36 ten honderd van het verhandeld© Ameri- kaansche geld bezitten. Zij zijn eigenaars van groote nijverheidsondernemingon, ijze ren wegen, banken, mijnen en petroolbron- Nederlaag der Turken. Berichten van liet oorlogsveld te Constan- tinopel toegekomen bevestigen dat de Tur ken heel de grensstreek verlaten hebben na al de dorpen t© hebben in brand gestoken. De Turken zijn achteruitgeweken tot op een afstand van 7kilometers van Adrianopel. Latere tijdingen kondigen aan dat Turksche legerafdelingen zelf van Adrianopel meer naar 't Zuiden trokken; dat eene andere ver slagen werd aan de oever van de Marilza. Woedige gevechten. Op heel de frontlinie der Bulgaren worden hardnekkige gevechten geleverd. Heel de Streek van Tumrak is door de Bulgaren be zet. Wanneer de Bulgaren te Darda aau- k wam en, (niet ver van Adrinopel) zijn de Turken in wanorde aan 't vluchten gegaan 100 dooden achterlatende en 160 gevangenen. De verliezon der Bulgaren zijn bijna niet te tellen. Rond de stad Adrianopel hebben de Turken zich verdedigd met razernij. Wanneer zij het niet meer konden volhouden, dan heb ben zij eenen haastigen en wanordelijken afloclit doen blazen een groot aantal dooden en gekwetsten achterlatende. Al het geschut der Turken baatte niot. De Turksche schutterij heeft een ongeregeld en ondoelmatig vuur. Eene Turksche afdeeling die langs den Oostkant een uitval waagde, werd gansch vernietigd. Men mag zeggen dat de stad Adrianopel nu door de Bulgaren belegerd is. Al de burgers en weerlooze lieden diegèenen levensvoorraad hadden voor drie maanden hebben bevel gekregen de stad te verlaten, voor dat zij omsingeld was door de Bulgaren. Zulks bewijst dat de Turken voornemens zijn zich dapper te verdedigen. En men mag bijna van de Turken zeggen, hetgeen de ge schiedenis zegt van de Engelschen dat men geen enkel voorbepld kan opnoemen van Engelsche troepen die belegerd waren en dio zich moesten overgeven. De Turken hebben overwonnen. 3000 dooden. Zoo zegt men te Constantlnopel. De Bul garen zouden in hunnen aanval tegen Kirk- kilissé verslagen zijn en 3000 dooden op het slagveld gelaten hebben. De Bulgaren wer den zelfs op de vlucht gedreven en achter volgd door d© Turken. Volgens latere inlichtingen is de toestand te Kirkillissé en te Adrianopel heel ernstig. Turkyë heeft zelfs de andere grenzen eed weinig geslachtofferd en ontzet om eene groote massa troepen te kunnen naar de Bul- gaarsche grens voeren. Zulks om d* gr ote reden dat Bulgarië dichtst bij Constantiwopel ligt en tevens do machtigste vijand is. Het gros der Bulgaarsche troepen bevindt zich nu rond Adrianopel en Kirkuissé. De Turksche massa ligt een weinig achter Adrianopel, te Lulle-Bourgas. 't Is daar dat waarschijnlijk de gewichtige slag zal geleverd worden, waarvan misschien wel alles zou kunnen afhangen. Slechte inrichting der Turksche troepen De reservisten die laatst opgeroepen wer den komen rapper binnen dan men had dur ven verhopen. Maar iedereen bestatigt de slechte inrichting der Turksche mobilisatie geene middelen van vervoer voor de troepen, gebrek aan kleedij, gebrek aan oorlogsvoor- raad. Brutale Turken De sultan mocht wel eene proclamatie sturen aan zijne troepen en ze aanzetten tot zachtheid om aan Europa te toon en dat Turkyë het beschaafdste laud is van Europa. Al de dorpen, waar zij doortrekken, wor den in asch gelogd. (Leve de Turk, riep do liberale Matin Leve de Turk antwoordt daarop de liberale Etoile Beige van vandaag. N. D. R.) Zij nemen Prichtina in Een telegram uïtVranja (grens) meldt dat de Serviërs de stad Prichtina hebben bezet. Zij bedreigen Koumanovo De Serviërs zijn nog vooruitgerukt en omsingelen nu de stad Koumanovo, waarvan de overgave maar eene kwestie is van eenige uren misschien. De Serviërs bekennen dat zij groote verlie zen ondergingen. De gekwetste soldaten die te Belgrado zijn teruggekeerd, bevestigen dat de verliezen der Serviërs aanzienlijk zijn. Maar de Albaneezen, die den dood vonden in den strijd, zijn nog talrijker. Wanneer de Servische troepen naderden, namen vele Turksche regimenten en troepen der Arnauten vol angst de vlucht. Algemeen kwartier der Serviërs Dat algemeen kwartier is teStara-Zagora. Daar ook bevindt zich de koning. Peter I gebruikt den heelen dag om nu links dan rechts de troepen in oogenschouw te riemon. Talrijke krijgsgevangenen komen te Stara- Zagora toe. Zij klagen meestal dat zij sedert drij dagen geen voedsel meer liebbeu ge nomen. Een veldslag Generaal Danglis, aan 't hoofd der Griek- sche troepen, seint dat soldaten, die op ver- Ie*ning uitgezonden waren, aangevallen werden door de Turken. Weldra waren de twee legers handgemeen. De slag was be gonnen te 6 ure van den morgen en duurde den avond nog voort.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1