ONPLICHTIG gerij DE ZAAK PROVO Eene ovonvinnig der Grieken \I auneer liei j il.donker was werd de slriid onder'jrol.en. De Grieksalte trooper. maakten van dat oponthoud gebruik om belangrijke standpl. taen te baatten, mot het inzicht s anderendaags den strijd te hernemen, BtJ den vroegen morgen word de slag herbegonnen. Rond 9 ure moest den Turk den aitochtblaz, Zijn leger telde 22 batail lous en 0 schultersbatlerijen. De Grieken UniéerTOled°" de Turlie" "P ff31153'1 Het bomdardement van Kavarna Uit Slara-Zagora seint men dat de Turk- actie soldaten, door het Turksch eskador te liavarna aan wal gebracht, na het bombar dement van die stad, tot den laatslon toe ge- dood worden. Wrijving tussolien Engeland, n Rusland en Frankrijk. Dat hot drievoudig verbond tusschen die mogendheden we] zoo stevig „iet is dan men beweerde dat blijkt uit de laatste gebeur tenissen. Engeland steltSijna ikzucht en zijne belangen in 1 urkyê verre boven zijne genu- gendboid jegens Frankrijk. Rusland handelt ook zoo. Daarbij de belangen van Rusland in de Balkanstaten zijn gansch tegenstrijdig met die van Engeland. En toch toont Rusland zich genogen zijne intresten gewapenderhand te verdedigen en zoo Engeland schade te be rokkenen. Maakt dan slaat op de bondgenooten. Nog hst beleg van ftdrianopel Do Turken werden langs alle kanten ach teruitga,even. De Bulgaren zijn vooruitgo- di ongen tot op een afstand van 3 kilometers van de stad. De Turksclie troepen vluchten en gaan zich schuil iioudon in de verslerkin- gen rond de s(ad opgeworpen. Overwinningen der Serviërs. Riot tegenstaande den hardnekkigen tegen stand der Turken werd de stad- Priohtina door do Serviërs ingenomen. Zoo ook maak ten de Serviërs zich meester van Novibazar geduurd" d"e ™lle dagen heöft Turken op de vlucht. De Turken worden door de Grieken nage zet en moesten in handen der overwinnaars laten: 22 veldkanonnen, eene groote hoeveel heid oorlogsvoor raad en eon aantal wagons Daarbij nog een groot getal krijgsgevangenen waartusschen een luitenant kolonel. Ds aftocht der Turken afgesneden De Grieksche troepen hebben Sorfidje be set on do brug van Alliakmon en op zulke wijze hebben zij den aftocht der Turken af gesneden. Deze hebben een 70 tal Grieken en een priester vermoord alvorens Serfldie te ontruimen. Verleden Vrijdag T<-> ell ure van den morgen greep verleden v ï'ijuag een woedend gevecht plaats tusschen bui^ren on Turken, dichtbij Mustapha- iv.cna. 11Q0 Bulgaren moesten strijden tegen 2000 Turken. J De aanval was woedend de Turken slaak ten vreestvlijke kreten. De twee legers wer den zoodanig handgemeen dat zij maar eene et;keio massa meer uitmaakten. De Bulgaren bi even meester van het slagveld. Koning Ferdinand van op eenen heuvel, yulgde da gebeurtenissen van den veldsla»! Del zicht van de talrijke soldaten, die humm dapperheid met den dood hadden betaald deed hem tranen storten. NADERE BIJZONDERHEDEN. Hol onderzoek. Belangrijke konfronta- tiën. Woensdag morgend werd een knaap Ed Hoogaerls. van Capellen, die gewoonlijk Gaston Vergouts op zijne tochten in automo biel vergezelde, door den onderzoeksrechter ouderhoord geworden. 20® vervolg. Dan sprak men van Pieter Van Reeven, die van wroeging in de gevangenis zou zijn ge storven, als van den stellige» moordenaar. el had de priester aan dezen en genen verzekerd, dat Pieter de misdaad niet had ge ploegd en dat hij zacht en zalig was ontsla pen, doch de goede man had zulks zeker alleen gedaan, om de brave weduwe en onnoozele kinderen, zooveel mogelijk voor schande te bewaren en hij deed daar wel aan. Maar zij die daar gezellig en vertrouwelijk bij olkan- der zaten, zij wilden wel de schuld van Van Reeien niet luide uitkrijten, want men moest den doodo laten rusten, maar zy wilden ook niet gehouden wezen, om tegenover elkauder zwart wit te noemen. Lena ondervond, dat de tyd een weldadige geneesmeester is van wonden, als die welke aan haar hart waren toegebracht. Wel had de gebeurtenis, die wy kennen, eenen diepen onuitwischbaren-indruk in haar gemoed ach tergelaten. wel had het verlies van haren man haar in rouw gedompeld, doch de hevige smart was allengskons in een weewoodig herden- kon overgegaan. Bg de kracht aan hare deugd ontleend, om voor hare kinderen te zorgen en te arbeiden, had zich later ook de levenslost gevoegd,*en kalm gingen bare dagen thans voorbij. Haar arbeid leverde haar genoegzaam op, om hare kindoren dieiumiddels voordeelig opgroeiden, te onderhouden. Pieter had gelijk, toen hy zegde, dat God Leua tot eon man zyne lievelingen tot een vader zou verstrekken. Be knaap had steeds, bij hoog en laag houden staan, dat Gaston Vergouts den dag der misdaad, niet per auto uitgereden was. Voensdag doed de knaap nu echter de volgende verklaring 41 Maandag morgend, den dag voor de moord, zegde Gaston mij, dat hij den Dins dag met zou uitrijden. Daar ik in zulk geval gewoonlijk de automobiel kuisch, vroeg ik aan mijnen baas om dien dag naar de garage van Mad. De Hert te gaan en er aan te wer ken. Neen, antwoordde Gaston, het is niet noodig, want gij zult de auto toch niet vin den zij staat boven. Denzelfden dag vernam ik dat de auto in de garage te Edeghem stond, en, iets ver moedende, zegde ik aan vrouw De Hert, eens tob te zien met wion Gasten zou uitrij den. Het is don Vrijdag morgend dat mijn haas mij bezwoer nooit aan iemand te zeggen dat hij den Dinsdag was uilgeroden. Ik heb daaraan voldaan. Do kleine, alsook Mad. De Hert, werden vervolgeus met Gaston Vergouts geconfron teerd over die belangrijke verklaring. De betichte, gelijk altijd, loochent ooit die vraag aan den kleine gericht te hebben of aan Mad. De Hert gevraagd te hebben te zeggen dat de automobiel den Dinsdag niet uit hare garage is geweest. Toen de kleine aan Mad De Hert kwam vragen wat Gaston Vergouts hem bevolen had, was daar zekeren heer De Boeck van Boom aanwezig. Deze had zulks gehoord en bevestigde zulks onder eed. Gaston loochende nog altijd. De juweelen van Provo terruggevonden Gaston Vergouts droeg ze reeds Wij hebben reeds gemeld, dat de rin», het gouden uurwerk en de krawatspeld van Provo niet teruggevonden waren en'de moor denaar ze mogelijks verborgen hadden. Er is thans eene belangrijke ontdekkin gedaan gemorden. De ring van Provo is teruggevonden... op degretiie der rechtbank. Toen Gaston Vergouts aangehouden werd, droeg hij aan den vinger een gouden ring met briljant. Verder liad hij,ook nog andere juweelen in zijn bezit. Deze juweelen wer den aangeslagen in het gevang en ter griffie neergelegd. Gaston Vergouts schreef dan aan zijne vrouw om baar te verzoeken onmiddelijk de juwee len te gaan opeischen. Do bestuurder van liet gevang verwittigde den onderzoeksrech ter, die de juweelen op de greffie der recht- bank deed neerleggen. Woensdag namiddag werd de juwelier die aan Provo den ring- verkocht had, Provo's broeder, die hem hersteld had, vrouw Provo en hare twee kinderen, ter gerechishove ont- boden, om den ring na te zien. De juwelier herkende hem niet, ten gevol ge der herstelling door Provo's broeder ge daan, doch al do andoren herkenden don ring onmiddelijk. Terwijl do ongelukkige vrouw van Provo in de wachtzaal der getuigen hare beurt ver beidde, om onderhoord te worden, kree» zij verschillige malen eene crisis. Onbeschaamde moordenaar. Den Donderdag na de moord was Gaston Vergouis met eenige vrienden eene klopjacht naar Brecht komen doen. In het terugkeeren knoopte-de plichlige ©en gesprek aan met de portierster der jacht, vrouw Coeuen. Tijdons de samenspraak bezag de vrouw zonder argwaan de hand van Gaston, waar aan de ring van het slachtoffer stak. Eb wel, ge beziet op zulke zonderlinge wijze dezen ring, zegde hij, straks gaat ge nog denken dat het den ring van Provo is dien ik draag. Hetzelfde geval deed zich voor bij een an dere getuige, te Edeghem, die den ring van Gaston bezag, en hem zeer schoon vond. 1 DE VOLKSSTEM De schelm deed den ring van den vinger, zeggende Ik zal hein maar in mm ion zak steken, want se/teug zal men nog zoggen dat het de ring van Provo is Heerschte er in die armoedige woning, die wij by den aanvang van ons verhaal binnen traden. al geen vreugdemeer, hongeren kom mer werd daar ook niet meer geleden. Het lot scheen de bewoners vergoeding te willen aanbieden voor de smarten, die zij hadden ver duurd. Kort na het overlyden yan Van Reeven bad de brave Vervliet hot huis, door do ongeluk kige weduwe bewoond, aangekocht, vooral met hot doel, om haar beter te kunnen te gemoet komen, om haar ongezochter te kun- nen ondersteunen. Veel smartelyke herinneringen, wel is waar, waren voor Lena aan dat verblyf ver bonden, doch ook aangename, zielverhefifon de, die haar de woning dierbaar maakten. De brave weduwe zou bij hare deugd, by de zorgen voor hare lieve kinderen, gemakke- Iyk gemaakt door den zegen, die op al haar doen scheen te rusten, gelukkig hebben kun nen zijn, ware er niet eene omstandigheid geweest, die haar veel smarte had gebaard. Zij moest bet van tyd tot tijd maar al te zeer ondervinden, dat haar onschuldige man, in weerwil van de edelè pogingen des priesters, om zijne nagedachtenis te zuiveren, door dé wereld nog altijd als schuldig werd beschouwd aan de afschuwelijke misdaad, dat op hare lievelingen nog altyd den smaad kleefde de kinderen eens misdadigers te zijn. Dan eens waren het de onvoorzichtige uit drukkingen, die de een of ander zich liet ont vallen, en die door haar zeiven werden gehoord en dan weer kwam haar zoontje schreiend thuis, omdat hem door de spelende kinderen verwytingon waren toegevoegd, die zijn jong hart reeds kwetsten. Dit vooral wierp nog aiiyd eene sombere schaduw op het anders effen pad van Lena, en Gaston Vergouis had geen geld. Het is nu ook opgemaakt, dat Gaston Vergouts kost wat kostgeld moest zien te maken. Zelf zijn kleermaker kon hij niet trieor betalen en deze heeft nu eene toelating hekomen beslag te leggen op de bureelmeu beien van Gaston. Huiszoeking. In de bureelen van Gaston Vergouts is eene huiszoeking gedaan, om schrijfpapier te vin den van dezelfde soort alsdat waarop het be rucht telegram geschreven werd. Nadere bijzonderhed Nog slachtoffers Dagelijks worden nieuwe slachtoffers ont dekt. Do policieofficier M. Van Rompaey, vergezeld van den policieagent Weyler heeft Woensdag morgend andermaal zijn onder zoek voortgezet, en in eene Antwerpsclie bank eene aanzienlijke partij aktien in beslag genomen, ten boloope van 4 a 500 duizend frank. De policieofficier begaf zich vervolgens naar eene andere bank, waar ook van die valsche obligation in depot waren. Maar de bestuurder der bank heeft geweigerd de acties te laten volgen, vooraleer or meer nadere inlichtingen of bevelen van liet parket van Brussel zouden toegekomen zijn. Te Gent zijn er ook verscheidene wissel agenten beetgenomen, alsook bijzonderen, doch deze laatsten zwijgen. Zij meenen en misschien niet zonder reden dat zij op die wijze niet zullen uitgelachen worden. Een nijveraar van Gent bad voor 150.000 i'r. titels van Gent-Terneuzen. Aan een anderen werd eenige dagen vóór de ramp een voor stel gedaan, dat op liet punt was te lukken. Er zijn verder zoo wat overal aandeden verspreid, doch dezer getal zal wellicht nooit juist gekend worden. Er zijn zoowel te Aalst als te Dendermonde, Ninove, Geeraardsber- gen, enz., van doze aandeelen in handen van bij zon deren. Wie heeft het timbreeren betaald Wij hebben reeds een en ander gezegd over het timbreeren der aandeelen. Dn onderzoeksrechter zou thans willen op zoeken, wie do kosten van (iet zegelen be taald beeft. Is liet de maatschappij of is het Wilman Do verantwoordelijkheid der beheerders zal daaruit blijken... Indien het de maat schappij is, zal men ongetwijfeld daarvan rekening vindon in de boeken,en indien men geene rekening vindt zal' het ongetwijfeld Wilman zijn. Dat is al heel goed, doch, Wilmart was behenrder-bestuurder van de maatschappij en als dusdanig kon men wol aannemen, dat hij met volmacht handelde voor de maatschappij hetgeen dan toch nog overeen uitkomt. Ondor de aandeelhouders. Do personen in liet bezit van valsche aan deelen, zouden willen beletten, dat de kon- pons van Gent-Terneuzen, aan de houders van echte aandeelen zouden uitbetaald wor- den. Zij hebben al hot ongelijk niet en zouden wel op den zelfden voet mogen gezot wor den als de houders van echte aandeelen om het actief te verdeden. Daar het zoo goed als zeker is, dat de maatschappij niet bij machte is de 30 tot 40 miljoen valsche aandeelen uit te betalen zouden de vooruitziende houders van valsche aandeelen, zich toch ton minste een deel van het voorhanden zijnde geld willen toeëige- nen. menigmaal mengde zy in hare verzuchtingen ten hemel de vurige bede, dat God de waar heid aan het licht mocht brengen, dat de on- schuld vau Van Reevon aan die afschuwelijke misdaad, eenmaal in vollen glans mocht prij ken. Acht jaren lang reeds werd de nagedach tenis van Pieter bezoedeld. Kce Nestor ook gefopt werd Een konfrater deelt het volgende verhaal in ede Een braaf en oud man, had zijn fortuintje 5 tot 6000 frank aan Nestor toevertrouwd die er aktiën dor staalgieterijen van Terneu- zsn voor gaf. Men weet hoe deze zaak af liep en hoe Nestor Wilmart er zich wist van tusschen te trekken. De arme man was geruineerd. Hij begaf zich bij een Brussolsch nijveraar, die bij dikwijls met Wilmart ontmoet had. De nij veraar werd door het verhaal van s'mans on geluk getroffen en beloofde hem, te zullen trachten, toch ten minste een deel van het geld terug te krijgen. De nijveraar, sprak er van aan Wilmart, doch deze beweerde dat hij er geld genoog aan verloren had, zonder zich nog om het verlies der anderen te kunnen bekommeren. Overtuigd dat Wilmart den man bedro gen had, deed de nijveraar zich de waarde- looze aandeelen bestellen en zekeren dag, dat hij als beheerder van eon koersplein een prijs moest betalen aan Wilmart, gaf hij hem het pak obligaliën,zeggende: «'t Is goed alzoo niet waar Nestor. Spreken wij ©r niot meer over, anders.... Nestor trok er van door zonder nog een woord te spreken... Hij was ook beet ge nomen. Hoe Henri Wilmart behandeld wordt.' Henri Wilmart wordt op bijzonder voor komende wijze behandeld. Zoo ziet men hem altijd per automobiel naar liet paleis van jus- ticie rijden en naar het gevang teruggevoerd worden. Bij hem nemen dan een drietal bur gers plaats, welke men zegt policiemannen te zijn. De gendarmen worden van kant ge laten en komen enlcel tusschen, wanneer de burgerlijke bewakers gaan eten. In die omstandigheden zou het u toch juist met te verwonderen zijn, indien Henri Wil mart er in gelukte te ontsnappen.En wie zou dan de plichtig© zijn Het ondersoek, De onderzoeksrechter M. De Vos heeft Woensdag morgend een lang onderhoud ge had meteen der vereffenaars van de failjiet van Nester Wilmart, M. René Martin. Hij heeft vervolgens de kontrakten onderzocht, te Parijs in beslag genomen en betrekking hebbend op de deeling in de uitbating van een belangrijk confecliehuis dat, schijnt het, schitterende zaken doet. Daarna werden Henri Wilmart nog eenige nadere bijzonder- iiedun gevraagd over vroegere verklaringen. Rasquin werd insgelijks ook ondervraagd Woensdag. Vervolgens heeft de magistraat zich bezig gehouden met het onderzoek der papieren, te Morialmé in beslag genomen. Zegels gelicht Het parket heeft zich Woensdag namiddag- naar de bureelen d,er spoorwegmaatschappij Gent- rerneuzen begeven, Zennelaan, 111 te Brussel, om de zegels te lichten, welkeer den Vrijdag 11 October gelegd Werden, en de expert en toe te laten een inventaris op te maken. De valsche titels Tot nu toe heeft M. Dcvos kunnen vast stellen dat er 59,000 valsche obligaties Gent- Terneuzen te Brussel gedrukt worden 54,000 door eene enkele drukkerij en 5,000 door eene andere. Doch men denkt dat er nog verscheidene andere huizen zijn, die valsche titels gedrukt hebben. Om dit punt op t© helderen, heeft de onderzoeksrechter talrijke drukkers van den brusselschen omtrek in zijn bureel ontboden. Een bediende van het parket is gelast de valsche titels te klasseeren, doch dit is zoo goed als onmogelijk daar vele titels dezelfde nummers dragen. Eene winstgevende zaak Onlangs had een Brusselsch handelaar een huis verkocht voor 150.000 fr. Toen hij het 25 OCTOBER 1912 bureel verliet waar men hem de 150.000 fr betaald had, ontmoette hij Wilmart aai wie hij zegde, dat hij niet wist in welke zaak de som te plaatsen. Wilmart spiegelde hem dan het voordeelige der Gent-Terneuzenaandeelen vóór, en de handelaar «heet». Hij ontving 600 aan- dealen eener nominale waarde van 500 fr. dus voor 300.000 fr. obligation voor 150.000 fr. Indien de slaat de overneming deed, zou ™°,(?00 fr- Lrekken en dus met zijne 150.000 fr. 600.000 fr. winst doen... Voor het oogenblik heeft de man echter nog mets, en zijn zijne 150.000 fr. gaan vliegen. Wat schuilt daaronder Een Brusselsch blad meldt Dinsdag namiddag had eene vergadering plaats der aandeelhoudrs van het koersplein van Stockel. Op de dagorde stond het vol gende punt Voorstel tot benoeming van M. Nestor Wilmart tot voorzitter van den be heerraad. Oiiüoodig te zeggen, dat er daar over niet gesproken werd. Een incident kenmerkte de vergadering. Een vriend van Wilmart bood zicB aan met 60 aandeoien van de maatschappij. Daar het te laat was, kon hij de vergadering niet bii- wonen. J Deze vriend van Wilmart is dezelfde, die eenige dagen geleden aan het parket'eene som van 63.000 fr. overhandigde, welke ha van Nestor ontvangen had. Op zekeren avond had de baljuw, dien wy kennen, eenige vrienden uit de stad zijner inwoning en eenige kennissen van eldors in zyn huis rond zich verzameld. Het was recht aangenaam, in die goed verlichte kamer, waarin gastheer en gasten gezeten waren, by dat elder knappende haardvuur en by 'die onderhoudende gesprekken, en te aangena mer was het daarenboven, omdat zich buiten de gure najaarsvlagen deden gevoelen. De baljuw was de verteller en de gasten waren als aan zyne lippen geboeid, toen hy, de schatkamer zyner ondervinding openende, hun eenige voorvallen uit zyno reckterlyké loopbaan meedeelde. Dan eens liep hun eene huivering door de leden en dan weer verwach ten zy in angstige spanning de ontwikkeling van eene of andere duistere zaak, aan welko de magislraat, door zyne eigenaardige wyze vau verhalen, zeer vele belangrykheid wist by te zetten. Ook aan de zaak Van Reeven kwam de beurt. Onder die voorvallen, dus begon de bal juw, nadat de gasten over het voorgaande verhaal hunne gevoelens hadden ontwikkeld: die ik als rechterlijk ambtenaar heb ontmoet, en die vooral een zoo diepen indruk mij heb ben achtergelaten, dat zij zeker eene eerste plaatsin mijn geheugen zullen blyvon beklee- den, behoort het voorval met zekeren Piel«*r j Van Reeven, die acht jaar geleden, van dui moord eens reizigers beschuldigd, vóór dej uitspraak van schepenen, in de gevangenis is gestorven. Velen uwer zyn voorzeker de meeste omstandigheden bekend, doch ik wil mij hierdoor niet laten afschrikken. De baljuw, aangomoedigd door al de aan wezigen, deed hierop een geregeld en aaneen- geschakelk verhaal van de gebeurtenissen, welke wij kennen, en plaatste daarbij alle bij zonderheden, die deze hadden gekenmerkt, in het elderste licht. Daarby echter vermeed hy zorgvuldig zyn tegenwoordig gevoelen om trent de al- of niet schuldigheid van Van Ree ven te openbaren, dewijl liy begeerig was, om de moeningen-te hooren, die zyne gasten daaromtrent zouden ontwikkelen. Zijn verhaal werd met de hoogste belang stelling aanhoord en nadat hij geëindigd had met ook de laatste bekentenis van Van Ree ven, alsmede het bezoek van den dorpspries ter en deze verzekeringen mee te deelen en eenige oogenblikken van zwijgen had geheerscht, zegde de baljuw, terwijl hij de aanwezigen vragend aanzag Welnu, mijne vrienden, wat zijn uwe gedachten ?Zoudt gij Van Reeven, als rechter onschuldig durven noemen Zoudt gij als mensch, hem de misdaad durven aanrekenen? De meesten haalden de schouders twijfelend op, de overigen verklaarden zich grootendeels in het nadeel van Van Reeven. Een dier laat sten riep zelfs met drift en op stelligen toon uit Er valt niet aan te twijfelen, die man en niemand anders had den moord begaan. Alles, alles toch getuigde tegen hem. Zijne armoede en zyne wanhoop, dat bloed aanzijn© handen, zijne verwarde bekentenis, dat .mes by het Iyk gevonden... Wat is er, dat voorhem pleit, want men zal toch niet begeren, dat men dat. Brussel. Noodlottige ontknooping. —m M. Havaux, een der slachtoffers van de hot sing welke wij meldden en plaats had op den hoek der Auderghom- en Nerviërslaan, is Dinsdag in het St. Janshospitaal aan de ge volgen zijner wonden gestorven. Rij wieion geval. Het dochterken Vanhuffel, 10 jaar, Volderstraat, werd Dinsdag morgend in de Van Arteveldesiraat door een wielrijder omgeworpen. Hel kind werd gewond aan het hoofd en in een apo theek verzorgd. Kinder gevecht. Twee knapen van 12 en 13 jaar oud, Menschlievendheidstraat kregen Dinsdag avond twist. De jongste' bracht zijnen makker een slag too in het aangezicht met eenen stok.Het neusbeen van den jongen werd gebroken en hij werd naar het St. Pietersgasthuis overgebracht. Ten laste van den dader werd door de politie oen verslag opgemaakt. Wanneer men weet dat de ouders bur gerlijk verantwoordelijk zijn voor §de mis drijven der kinderen, kunnen zulke feiten erge onaangenaamheden nazich slepen. Diefstal. Een brave werkman, Jan Peeters, wonende St. Gooriksplaats, beslatig- de, toen hij Dinsdag avond, rond 5 ure thuis kwam, dat de deur zijner kamer opengebro ken was. Een kwaaddoener was er binnen gedrongen, had al de meubels opengebroken en den inhoud ovGr don vloer verspreid Eene som van 140 fr. door den armen werk man ten koste van talrijke ontbeerin»en bij- eengegaard, was verdwenen. Ukkel-Sint-Job. Zinnelooze ontsnapt Dinsdagavond werd de persoonsbeschrij ving in alle richtingen gestuurd van een Duitscner, die uit hel krankzinnigengesticht van het Fort Jaco ontsnapte. Deze werd ge boren te Hamburg en is 34 jaar oud. Schaarbeek. Niet verdronken. Wij hebben gemeld dat men Maandag uit de Willebroeksche vaart aan de Werkhuizen- kaai, een ry wiel opgehaald heeft, waarvan men de eigenaar verdronken waande. Deze heeft zich Woensdag morgend op liet poli- ciebureel van Heimet aangeboden. Het is eenen inwoner van Thisselt, Louis L. ge naamd. Hij verhaalde dat hij Zondag avond op de Werkhuizenlcaai aangerand werd door verhaal van die ongehoorde begrafenis aan neemt Zacht wat, mijn vriend, sprak de baljuw uwe uitspraak draagt het kenmerk van over ijling. Het is waar, dat de omstandigheden zich zwaar beschuldigend tegen Van Reeven hebben opgestapeld, doch het is waar, dat zelfs de verharde misdadiger, vooral dan, wanneer zyne lichaamskrachten hem bege ven, zich zelden zoo lang in zyn toestel van onkentenis weet te handhaven, en niet min der waardat hy in het doodsuur schier nooit den moed heeft, te liegen, In dat gewichtige oogenblik zegepraalt de waarheid over de leu gen, schijnt er een behoefte tot inboezeming te ontstaan, dio alle andere aandoeningen ver dringt. Veel werd er nog over dit punt gesproken en inderdaad, wanneer de magistraat in do meening had verkeerd, dat hij te lichtvaardig en onvoorzichtig had aangenomen, dat Van Reeven schuldig was, wanneer eenig wezen lijk vermijt hem daarover had gekweld, dan moesten de geuite gevoelens van de moesten der aanwezigen hein wel aangenaam en wel bevredigend voor zijn innerlijk gevoel zyn: Schier allen bleven Van Reeven schuldig keu ren aan de misdaad. De baljuw was, met opoffering van zichzel- ven, grootmoedig genoeg, om do party der V nagedachtenis van den ongelukkige houthak ker te kiezen, en eindigde na eene vurige ver dediging met te zeggen. Meende ik tijdens de behandeling der zaak zeker te zyn van zijne schuld, thans houd ik my nog stelliger van zijne onschuld over- tuigd. Hatelijk blijf ik nog altijd wenschen, ilat eenmaal handtastelijke bewijzen de zaak in het licht zullen plaatsen. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1912 | | pagina 2