DE .OORLOB II DE Een iilüHori Wetsontwerp, 'T EEN EN 'I ANDER Belangrijk bankroet ie Antwerpen Achttiende Jaargang n' 252 Zaterdag 26 Ocloter 8 612. tl» DAGBLAD BestuurderJ, Van Nuffe'-De Qcndt. Een© kolossale aftruggelarij DE ZAAK PROVO Bij ij de Buigaren Bij de Serviërs 50,000 Krijgsgevangen te Kirkkiliissé ii BS 2 CENTIEMEN HET NUMMER ASONNEMENTENi Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ijï -af» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avcnds. 72S, BUREEL-EN i TE BRUSSEL TE AALST Steen weg van Waterloo, 723, Ki<ö2rls:ej-t-c-a.stt, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. eanfc. (1 tot 4 tl. re».) fr. 0.60 3* bladz. (de regal) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Er is bier geen spraak van den vrij metselaar N. Wilmart. Wij bedoelen eene grootere aftruggelarij r.og, omdat de slachtoffers geene rijke bankiers zijn en rentegenieters, maar arme werklieden. Dusdanig is ook de meening, aan gaande de algemeene werkstaking van la Revanche de Verviers, een so cialistisch dagblad, bet orgaan der vereanigde glaswerkers Wij zijn noch dweersdrijvers noch zwanzers, vooral wanneer er spraak is van arbeidersinrichtingen. Wij heb ben niet het minste gezwanst, wanneer wij beweerd hebben, dat da werklie den gansch bun loon afstonden om de algemeene werkstaking te ondersteu nen. Zoo ook dienen de algehoele jaar wedden der kopstukken, getrokken om openbare bedieningen, of gazet- schrijven of sijndikaten of coöperatie ven, in de stakerskast gegoten te wor den. Anders bandelen ware niet eene zwanzerij maar eeno aftruggelarij. Wanneer wij daags voor de kiezine waarborgen vroegen aan de socialisti sche kandidaten, dan verweet men ons dat wij zinneloos waren. Vandaag, wanneer wij eiscben dat iedereen zijn plicht doe, zoowel de grooten als de kleinen, dan zegt men van ons dat wij zwanzen. Neen wij zwanzen nieti wij willen enkel niet'gezwanst worden. Dat is enkel de waarheid. Daarbij men zal wel gauw bemerken, dat, in dien de groote jaarwedden der rijke kasteelheeren niet heel en gansch in de kast der stakers worden gestort, dan de kleine bedienden van de Vereenigde Glaswerkers er hunne jaarwedden ook niet zullen bijleggen. Dan zullen de werklieden er gauw hunnen buik van vol hebben. En, ons dunkens, hebben zij volkomen gelijk.» Men had aan het rood orgaan van Charleroi gevraagd of de roode aan- leiders ook bun stuk zouden staan bij de Algemeene Werhstaking, Weet ge bet antwoord Ziehier en onthoud Men mag de hoofdmannen met de arbeiders niet vergelijken. De werk stakers, omdat ze niet meer arbeiden zullen ook minder noodig hebben. Maar do socialistische volksvertegen woordigers, de meetinggevers en pro pagandisten zuilen-meer moeien arbei den dan nuhunne behoeften verre van te verminderen zullon aangroeien. Kolossaal Is liet mogelijk zich in de 20"° eeuw menschen in te beelden zoo dom, zoo snul en zoo onnoozei, dat men hun dergelijke enormiteiten durft komen verlcoopen Bovenstaand artikel nemen wij let terlijk over uit een Fransch confrater. Het geeft op treffende wijze den waren toestand weer en komt gansch overeen met- hetgeen we meer dan eens in ons dagblad zegden. Alle werklieden dienen het te lezen en goed te onthouden. De werkman zal bij de Algemeene Werkstaking in alle geval niets win nen, zelfs indien men daardoor het Z. A. stemrecht verkrijgt. Roode en blauwe aanleiders alleen zullen misschien uit bet Z. A. Stem recht partij trekken. Zij hopen het ten minste. Is bet dar. billijk dat de werkman alleen al die opofferingen doe Woorden zijn geen oorden en men vraagt bier oorden van degenen vooral die veel oorden hebben. Werklieden, bij de eerste meeting die men u geeft om u tot staken en sparen en storten aar, te zetten, vraagt eens bet woord en stelt de volgende vragen Hoeveel stortte de schatrijke kas teelheer Vandervelde in de stakers- kast Hoeveel de millioenrijke TVr- wagne? Hoeveel de socialist Grimard? Hoeveel Furnemont en Anseele Is het waar dat al die grootspre kers beloofd hebben een tiende van bun inkomen af te staan en dat er zoo reeds meer dan honderd duizend franks in het ondersteuningsfonds te recht ko men Hoeveel gaven al degenen die ons hier tot staken aanzetten Is het waar dat de socialistische aanleider die te Leuven een stuk van vijf centiemen in de bus liet rinkelen, hen allemaal nog in milddadigheid overtreft Is dat waar Schikt uw gedrag naar bet ant woord. Betaler, zij u met oorden,volgt ze dan maar gerust. Hebben ze voor u niets anders over dan woorden, weest dan overluigd, lijk de leden van de socialistische gbsvereeniging, dat gij de onnoozele slachtoffers zijt van eene Kolossale Aftruggelarij »AA- S3©1 Ss tmSeft wri dia Een Vlaamsch werkman. Van Herroweghen, die te Cuosmcs in de kolenmijn werkte, komt aangenaam door d^ fortuin verrast te worden. Hij bezat een' schuldbrief der stad Luik, leenmg van 1897, waarvan do trekking verleden week plaats had. Het groot lot van 150 duizend frank valt hem to beurt. Gansch de gemeente Cucsmes heeft te dezer gelegenheid tweo dagen feest gevierd. WaS meui ©p esa-se Ho po'loodenfabriek Johami Faher, van Nuremberg (Duitschlund), deed in t vnrloopeu maatschappelijk jaar eene zuivore winst van 888 521 Marks. Verleden jaar 828,324 M. Na aftrok voor amortisso- tnent blijft nog 630.355 M. te verdoelen. Daarvan gaat 20,000 M. naar de onder- standskassen voor 't personeel42.597 M wordt overgedragen op do volgende rekening; de aandeelhouders moeten zich tevreden houden met eone dividend© van 15 ten honderd. 't Kon slechter zijn EVScders^e sc§?<39r?sikast®sT)ïï©n. Men zegt dat do nieuwste linieschepen van de Duitscho vloot worden uitgerust met ka nonnen van 37,5 c.m., nagenoeg 19 m. lang. wegende 21.000 kil. en afschietende een gra naat van 750 kilogr. Op de linieschepen van de Kaiserklasso, die men met kanonnen van 30 c. m. bewapend achtte, staan er van 35 c.m. In Engeland zijn er kanonnen van 37,5 en zelfs 40 c.m. beproefd, maar, voor zoover men weet, zal geen oorlogsschip dat op het oogenblik voor do Engelscho vloot in aan bouw is, zwaarder bewapend worden, dan met vuurmonden van 33,75 c.m. 17 m. lang en granaten afschietende van 634 kilogr. Hef sfssïi!Peohf de wg*ow- weili Het Deensch ministerie heeft in de Kamer een wetsvoorstel neergelegd be treffende eene wijziging der grondwet en waarvan de bijzonderste schikkingen zijn Het kiesrecht en de kiesbaarheid is aan do vrouwen verleend voor de Folkething. Om kiezer te zijn moet men 22 jaar oud zijn in plaats van 30, gelijk te voren. Het getal Parlementsleden wordt van 111 op 132 ge bracht De duur van bet mandaat zal vier jaar zijn in plaats van twee. Hel bevoorrecht stemrecht voor den Landsting zal afgeschaft worden evenals do schikking waarhij de Ko ning twaalf leden van den Landsting mag benoemen. Van de 66 leden van den Land stiug zullen er 54 gekozen worden door de gemoentevertegenwoordigors en de 54 geko zenen zullen zelf de twaalf ontbrekendon aanduiden. De Folkething in Denemark is wat wij in Belgie de Kanier van Volksvertegenwoordi gors noemon en de Landsting riaat omtrent gelijk met don Senaat. fëeasei'aa! Ss'SaSresosit en e2<a Teas'tkein. Hot voornaamste gevecht in don oorlog op den Balken zai bij Andrino- pel wordon geleverd. Hot is misschien niet van belang ontbloot \o weten dat de verster kingen der Turken rond deze stad zijn aan gelegd op aanrader, van generaal Brialrnont. Nadat Brialrnont werd belast met de verster- kingswerken van Boekarest, ontbood d© Sul tan hem naar Conslantinopel, daar het Olto- maansch bestuur hot inzicht had van do hoofdstad een onneembare versterkte plaats maken. Brialrnont raadde dit ontwerp af en betoonde dat Turkije veel meer voordeel zou halen van eeno sterke vesting als deze van Andrinopel, forten opgeworpen in den aard dér oude forten van Antwerpen. Doch de belegering van Port-Arthur heeft bewezen dal oude vestingen niet lang aan de moderne kanonnen en de nieuwe krijgstak- tiek weerstaan. Naar het schijnt, hebben do Turken de versterkingen van Andrinopel veel verbeterd. M. Carton de Wiarl, minister van Justicie heeft aan de goedkeuring van Koning Al- bert T, een wetsontwerp onderworpen, d.it reeds bij de opening van den aanstaanden zittijd zon op het buieel der kamer neerge legd worden. Door dat voorstel, zou voortaan de rech terlijke policie reehlstreeksch van hel parket afhangen en dan zou llo misverstand lus schen hen onmogelijk zijn. Indien het voorstel aangonomen wordt, zou alsdan eeno politieschool gesticht wor den, ten einde een voortreffelijke rechterlij ke brigudo te vormen. M.Carton deWiart-zou voor zijn wetsvoor stel de dringendheid vragen. Nog de ring van M. Provo Zoohaast de echtgénoote van den verdachte het nieuws vernam dat de ring, welken Gas ton aan don vinger droeg, het juweel was waar Provo van beroofd werd, stond zij ge- ffeol versteld. Zij beweer! dal de ring.welken haar man droeg, rijn eigendom is en door hom bij den heer Braibant, Kunstlaan, te Brussel, gekocht werd. Merken wij aan, dat de ring in kwestie herkend werd, als hebbende toebehoord aan den heer Provo, door verscheidene nabe staanden van het slachtoffer. Van den andoren kant, is liet le denken dat mad.Vergouts den ring niet gezien heeft welke op de griffie berust.rondat verwarring met liet juweel, door haar bedoeld, mogelijk is. In ieder geval, hot parket dat in alles pun ten op de i's verlangt, zal gewis ook dezen twijfel oplossen. Het onderzoek Douderdag voormiddag worden in het ca binet van den onderzoeksrechter, M. Lam- proye, verschillende porsonen ondorvraagd Tusschen hen bevindt zioh de kleermaak ster van Mad. Gaston Vergouts. Zij ver klaart dat den Donderdag na de moord Richard Vbrgouts op de villa goweest is, zeggende dal Gaston voor niets in de zaak betrokken is, en men goed zou doen zich spoedig tot oenen advokaat te wenden. Heer Lamot., van Boom, werd ook onder vraagd nopens een gesprek dat hij gehoord had in hot Café des Sports en over de verdwijning van Provo handelende. M. Lamot word met Richard Vergouts geconfronteerd. Hij heeft ham niet herkend, en de schoonbroeder van Gaston in zijne plaats genomen. Te Edegem w:erd eene huiszoeking gedaan, in d^ villa van Gaston Vergouts, ten einde nog zekere kleedingstukken op te zoeken. Niets werd gevonden. De bedrieger aangehouden Sedert eenigen tijd kregen twee groote handelshuizen der hoofdstad bestellingen van vaneen persoon, zekeren Van X wonende Mechelscben steenweg, die daar een winkel van schoenen openhield Van X... ontving het leder, maar eenmaal in hot bezit van de koopwaar, liet liij zijnen winkel over en. ver dween. Van X... werd opgezocht voor hedriegelijk bankroet, en dezen morgend aangehouden. Door den heer onderzoeksrechter onder vraagd bekende hij ten laatste dal er eone groote hoeveelheid leder in een huis der Van Erlbon.straat lag. Terstond begaf de heer adjunct De Wandeleer, zich naar het buis, vergezeld van den heer Gevers, advokaat voor de huizen van Brussel,en eenen expert, en laadde oenen verhuiswagen vol, dal naar do griffie werd overgebracht. Een tweede vracht leder zou Vrijdag namiddag uit Let buis gehaald worden. Men schat liet outdekto iedor op eene waarde van 500.000 fr. Het onderzoek ia deze zaak duurt Yoort^ De toestand der Bulgaarsche legers. De Bulgaren hebben dezo laatste dagen zich meester gemaakt van Malko-Tiruovo. Deze stad wol is waar niet versterkt maar zij ligt op den weg van Kirkkilissé en mag daarom als liet bijzonderste militair feit van deze dagen aanschouwd worden. De inne ming van die stad getuigt overigens van de groote orde, waarmede de Bulgaren te werk gaan en bewijst dat luinne legerinrichting als modelinrichting mag worden aanschouwd. "Wel is waar moet men veronderstellen dat hunne verliezen grooter zijn dan ze wol zelf bekennen willen. Ook, hebben zij tot hiertoe nog geene enkele nederlaag onder gaan, komt dat misschien wel hierbij, dat Turken met opzet immer achteruil trok ken om hunne concentratie vollediger te kunnen maken en, terzelfdertijd. om hunnen ijand dieper in hun land te lokken en ver der van zijne basis te doen vechten. Daarin immers ligt nu voor Bulgarië eene groote moeilijkheid. Het vervoer van den mondsvoorraad zal dagelijks vele manschap pen vergen, nu zooveel temeer dat het ro genseizoen begint en de wegen dan in Turkyë doorslecht worden. Bloedige gevechten rond Andrinops! Een officieol bericht uit Constantrnopol meldt dat de gevechten rond Andrinopel voortduren en nog bloediger worden Men is handgemeen op heel de frontlinie rond An- driuopol en Kirkkilissé Do verliezen zullen langs beide kanten overgroot zijn Te Constantinopel heeft men bevel gegoven verscheidene openbare gebou- won. in hospitalen to herschapen, daar do huidige militaire of civiele hospitalen al de ©kwetsten niet kunnen ontvangen. Logenstraffing van eene Bulgaarscho nederlaag Een Duitsch dagblad had het nieuws ver spreid dat de Bulgaren rond de stad Kirkki lissé ten minste 3000 man verloreu. Dat nieuws wordt gelogenatr »ft De Bulgaren maken zich meester van Kirkkilissé Gisteren, Donderdag avond, to 6 ure, seinde men uit Sofia, dat de Bulgareu mees ter waren van Kirkkilissé. Nederlaag der vereenigde Serviërs-Bulgaren De Serbo-Bulgaren worden door do Tur ken verslagen in don om'rek van Kumanovo. De Turken namen vior kanonnen, aan do Serviërs, een oorlogsvaandel en maakten daarbij nog talrijke krijgsgevangenen. Een TurkSch dagblad meldt dat de Bulga ren de stad Mustapba Pacha zouden ontruimd hebben. Rond Andrinopel Donderdag avond bevonden zich de Bulga ren op een afstand van 5 tot 8 kilometers van de stad Andrinopel zij waren bezig met hunne ligging te versterken. Het getal krijgsgevangenen door de Tur ken in handen van hunne vijanden gelaten, is veel grooter dan ze oerst hebben beweerd. De Turken, hebben eenen uitval gewaagd, maar werden teruggedreven met groote ver liezen en verloren een twaalftal kanonnen. Imhoff Pacha, generaal der Turken, heeft verklaard dat de Turken wachten tot dat men in de nabijheid van Andrinopel een be slissende slag geleverd hebbe. In geval van overwinning zullen zij langs vier kanten te gelijk den aanval beginnen. De Turken stellen dien grooten veldslag uit zoo lang zij maar kunnen. Voor het oogenblik hebben zij reeds meer dan 230,000 man en alle dagen komen er nog nieuwe troepen bij. De Turken verhopen dat zij er eene groote overwinning zullen behalen. Laffe officiers Turksche krijgsgevangenen melden dat bij bet begin van den strijd hunne officiers do eerste waren onf op de vlucht te gaan hunne troepen in den steek latende. De Serviërs overwinnen De Serviërs verslagen Een telegram van Constantinopel, dat wij in onze laatste lijdingen meedeelden, beweert dat de Serviërs te Koumanova verslagen werden en door de Turken achtervolgd. Zij ondergingen groote verliezen. Een ander telegram uit Belgrado meldt dat de Turksche veldschutters te vergeefs de Serviërs hebben aangevallen en dat deze zich moester hebben gemaakt vanKumanova Bulgaarsche bendon ron4 Salonika Bulgaarsche benden hebben in de nabij heid vaa Sérès do spoorbaan opgebroken, Op die wijze is alle betrekking der Turksche troepen met Salonika onmogelijk gemaakt. Geen enkele trein van de lijn Saloi.ika-Con- stantïnope! kan nog vooruit. Turkyë verlangt ook eene leening aan' te gaan Een Duitsch dagblad meldt dat Turkyë middelen zoekt om op de Duitschë markten eene leening aan le gaan van omtrent 125 millioen frank. Do moete niet waard Eene schoone verklaring Het kabinetshoofd van Servië, M. Pachitch heeft verklaard dat indien de Serviërs mees ter worden van den Sandjalc van Novi-Bazar, men de stoffelijke belangen van Oosten- rijk-Hongarië zoo wel zal in 't oog houden en eerbiedigen als nu. Het doel van Servië is in vrede te leven met iedereen, vooral met (^tenrijk, daar de vrede onontbeerlijk is voor allen vooruit gang. Maar het is volstrekt noodzakelijk dat de Balkaansche volkeren vrij wezen in de Balkanen. Adrianopel is goed verdedigd De stad telt 125.000 inwoners en is door eenon ring kleine heuvelen afgesneden van eene overgroote vallei, die zich rond die stad to» aan den gezichteinder uitstrekt. Al die heuvelen zijn bezet met forten die dus zoo wel kunnen dienon om den nakenden vijand aan te vallen, als om zich tegen hem te ver weren. Men schat de verdedigingsmiddelen van Adrinopel op ongeveer 400 kanons, zonder rekening te houden van de veldstukken en mitrailleuzen. Al de wegen en velden die van don buiten kant der stad naar die forten leiden zijn voorzien van ontplofbare mijnen en afgesne den door diepe grachten on ijzerendraad dit alles om eenen aanval der ruiterij totaal on mogelijk te maken en den vooruitgang van het voetvolk in groote mate te verhinderen. Turksche overwinning Een telegram uit Salonika naar Weenen meldt dat de Turken in plaats van zich te verdedigen t u zolf hunnen vijand zouden aanvullen. Zij hebben de Bulgaren eene groote nederlaag doen ondergaan rond Kara- ïovo, Kotchana, Bujonovo en Kumanovo. Inneming van Kirkkilissé De inneming van die stad door de Bulgaren bad plaats gisteren, Donderdag, rond 11 uro. De Turken hebben eenen grooten buit in handen der Bulgaren gelaten en zijn op de vlucht gegaan in de richting van Banarkissar. Het nieuws van die innomitig heeft te Sofia een onbeschrijfelijke vreugde veroor zaakt. To Constantinopel erkent men die neder laag, alsook het achteruitgaan der Turken die aan den Toundja vechten. Officieele berichten bovestigon de overwin ningen der Serviërs rond Kumanovo. Heel de Sandjalc van Novi-Bazar is nu in handen der Serviërs. Van den anderen kont beweert men dat de veldslag van Domonzova moorddadig was voor de Serviërs. Een heel eskadron ruiters werd er vor- nietigd. De Serviërs verloren daar eeu groot aantal dooden en veel krijgsgevangon. (Deze laatste tijding komt ons toe uit Con stantinopel, 24 Oct. 9 ure 45 minuten. Zij wordt gelogenstraft door eene andere tijding die we hooger gaven, volgens dewel ke Kumanova in handen viel der Serviërs. Dat nieuws kwam van Belgrado, 24 Oct. 3 ure namiddag). Uit Sofia meldt men dat heel het garni zoen van Kirkkiliissé zich heeft overgege ven 50,000 soldaten dus waaronder twee pacha's. De Grieksche Vloot De Grieksche vloot is voor het eiland Lemnos verschenen' en heeft de overgave geeischt van dat land, binnen de twee uren. De gouverneur weigerde onder voorwond- sel dat de tijd ontbrak om aan Constantino pel inlichtingen te vragen. Na de twee uren zijn gouverneur, bestuur leden en gendarmen uit de stad gegaan en naar de bergen vertrokken. De vloot zeilde ook weg en men heeft ze niet weergezien.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1