NU fiAAN WE NEN GANG 'T EEN EN 'T ANDER KsrK sas Sl-Martimis.-Aalst GROOTE <0 iLD Bit maimer iisvat 8 bladzijden ea wordt yerkotM aan 2 centiemen B IB213 2F1CS- ONZE REIZEN RU ITEN LAND Aan de Servische grens. Aan de Grieksche grens, AchttisnsSa |aas>gang n' 253 NUMMER W Sondsg 27 en BBaandlag 23 ©®£®E»cir SSI!?. ABONNEMENTEN: Zes maanden franken. Een jaaT 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. i-> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 't avonds. 0 728, BUREEI.EN TE BRUSSEL Steenweg ven SVaterloo, 728. Bestuurder: J. TE AALST 9Kerltstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIQINGEN KI. aank. <1 t»t 4 kl. reg.) Ir. 0.60 9* bladx. (de regel) fr. 6.50 4* bi adz. (de regel) Ir. 0,60 Financ. aankon. (per regel) Ir. 2,00 Rek lam en (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (perregel) Ir. 2,00 Recht, herstel!, (perregel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Ieniand bedriegen, is op eene on rechtvaardige wijze iemand henadee- ligen in zijn® tijdelijke of geestelijke zaken. De bedriegerij geschiedt door gaans op eene bedekte of geheime ma nier, in het verborgen, opdat de dader van zulko laakbare handelwijze niet gekend worde. Soms echter gebeurt zij door eener, valschen vriend, die onder den uiterlijken schijn van gene genheid, zijn slachtoffer uitbuit, die van die geveinsde vriendschap gebruik maakt, om zijn doel van verderf des te zekerder te bereiken. Zulk een man is M. Daens, wanneer hij onder den schijn van Christen, de menschen van den godsdienst aftrekt wanneer hij, de Katholieke Kerk, zijne Moeder beleedigt. Ziehier wat hij schrijft in't Land van Aelst, 15 September 1.1., En nu, in onzen tijd. is het niet wrakend dat de rijke kristene(n) alle voordeeien genieten in de kerk Een arme kris- tene, hij mag nog zoo vroom en zoo godsdienstig zijn, zal nooit kerkmees ter worden. Lezers van 't Land van Aelst hebben 't venijn ingezogen, hebben besloten dat de Heilige kerk een winkel is, waar do rechtvaardigheid miskend wordt, en hebben dus ook een klein gedacht opgevat van de geestelijke overheden. Ziedaar het kwaad gesticht door eenen man, die als de beste on der alle christenen wil doorgaan. De rijke kristenen genieten alle voordeeien in de kerk zoo schrijft M. Daens. Is onze Heilige Vader de Paus geen zoon van eenen armen werkman Zijn vele onzer hedendaag- sche bisschoppen, de afstammelingen niet van arme lieden Zijn er op onze dagen niet veel priesters, gesproten uit den nedorigen stand Waar is dan het voordeel in de II. Kerk voor de rijke Christenen Een arme kristen, hij mag nog zoo vroom en zoo godsdienstig zijn, zal nooit kerkmeester worden. Dat is waar, M. Daens, maar wie is daar de schuld van Is het de Heilige Kerk, zooals-gij schijnt te beweren Volstrekt niet. Napoleon de 1', die de H. Kerk in meer dan één punt te kort gedaan heeft, deed den 30 December 1809 eene wet vervaardigen, waarvan artikel 76 zegt, dat de kerkmeesters moeten ge kozeü worden onder de welhebbendste katholieke inwoners der parochie. 't Is dus het tijdelijk recht, de tijde lijke wet, die de macht van de H. Kerk te kort doet en dwarsboomt. En gij M. Daens durft dan komen zeggen, dat de H. Kerk in dit punt lieve kin- ders lelten gij, M. Daens, durft dat schrijven en uwe lezers voorhouden, om de II. Kerk in de oogen der een voudige lieden, te verminderen, ze verachtelijk te maken, zs te doen door gaan als geene goddelijke instelling Foei M. Daens, schande! Zulke han delwijze is laakbaar en zulke doenwijze noem ik bedriegen. Acht uren werken per dag, dat was goed vóór tien jaren. Acht uren, wat meent ge wel Er zijn er maar 24 in eenen dag. Acht is te veel. Zes is meer dan genoeg. Zoo dus, elk is'goed t akkoord zes uren werken per dag. Maar in eene week is er maar één Zondag. Dat is te weinig. Dat we nu eens weken maakten van vijl dagen Zondag. Maandag, Dijnsdag, Woens dag en Donderdag. En dan terug Zon dag, Maandag, enz. Laat den Vrijdag maar van kant. Dat is zoo'n aardige dag. Den Zaterdag zou ik ook weg laten, dan ziet men immers niet dan kuischen en schuren. Dus, iedereen stemt daarin toe, de weken zullen in 't vervolg maar vijf dagen tellen. Maaralle werkdagen liggen zweeten en wroeten zonder nooit eens vacantie te hebben, dat kan zoo niet blijven duren. Gezondheid van hart, geest en lichaam eischen dat we ook eens goed mogen uitrusten. Twee maanden va cantie per jaar schijnt mij niet over dreven. Aangenomen Eersteklas. Maar gedurende die twee maanden vacantie kunnen wij toch niet altijd thuis zitten te koekeloeren we zul len al eens op reis gaan, en villé- giature naar de zee. naar de Arden nen, en dat kost geld. Gedurende de Zondagen, en zij liggen nu dichter bijeen, wordt er ook een pintje meer gedronken. En 's avonds na ons werk, kunnen wij toch niet direkt gaan sla pen met de kiekens, zonder hier of daar eene verversching te hebben ge nomen. Dat kost allemaal geld, veel geld. Ik stel dus daarom eene jaarwedde voor van 3750 frs. Is 't genoeg Aan genomen. Lezers, beeldt u niet dat dit voorstel een uitvindsel is. 'tZijn de echte voor stellen van eene echte redevoering uitgesproken, niet te Gheel, maar te Preston door gezel Tom Mann. Onnoodig er hij te voegen dat al de arbeiders dat voorstel met eenparig en luidruchtig handgeklap aanvaard hebben. Le Peuple die ons die tijding meedeelt, is toch ook van het gedacht van Tom Mann zeker? En Vooruit ook Of vinden zij dat het wat met het A Ee?? Den 23 Ok tober 1661 deed de Fransche Koning Lode- wijk XIV met zijn leger zijne intrede te Straatsburg. Elzas werd bij Frankrijk ingelijfd. Na de klopping van 1870, door Frankrijk opgeloopen, nam Duitscliland heel eenvoudig die Provincie terug. En nu zijn do heeren Franschen nog altijd maar kwaad, omdat Peetje Pruis de proviti- tie bij Duitschland inlijfde. Het tijdelijk gezag van den ?ai!S! Ovpr eomq-e dagen vertelde een Italiaansch dagblad, dat zijne hoogheid Paus Pius X, de aanspraken van den H. Stoel op het tijdelijk gezag niet meer zou staande hou den en een nieuw middel zou goedkeuren om de onafhankelijkheid van den Paus te vrijwaren. De «Osservatore Roraano» logen straft ten stelligste dat geruchthij doet op merken dat de onafhankelijkheid en het tij delijk gezag van den Paus voor het oogen- blik twee onafscheidbare zaken zijn. Tot nu toe, schreef Z. H. Leo Xhl in een brief aan den Kardinaal-staatssekretaris Rampolla, is hot tijdelijk gezag het eenig middel waarvan de Voorzienigheid zich be diend heeft om de vrijheid van den Paus naar behooren te vrijwaren. Die zienswijze van Leo XIII wordt volko men gedeeld door Pius X en al de handelin gen van den tegeowoordigen Paus stemmen er ten volle mee overeen. Moet dat zoo maar blijven Een bericht uit Boma ontvangen, meldt dat de rechtbank van Elizabethstad (Katanga) een vonnis heeft geveld, waarbij wettelijk beslist wordt dat de eenige officieele taal in Kongo, de Fransche taal is. Bij de herope ning der Belgische Staten-kamers zal daar over moeten een vraagje gesteld worden aan den minister van koloniën. De Vlamingen zijn niet zinnens geld en bloed te offeren voor eene kolonie, waar zij nog minder recht heb ben dan sommige vreemdelingen. Kongo moet eene Belgische en niet slechts eone Waalsche kolonie wezen. HsMe ontginning. In de laat- 8te vergaderingen van den hoofdrad van den Belgischen Boerenbond w9fd besloten met algemeene stemmen dat eene maatschap pij voor ontginningen Ier braak liggende gronden in de Kempen zju gesticht worden, met aandeelen van 50 fr De maatschappij heef! voor doel grouden te bereiden voor den landbouw akkerland en weiden aan te leggen. Een geienksftik vsn Living- Stone* De Slandart» bevat de fac simile van een belangwekkend stuk het is een brief van Livingstone, gedachteekend 24 November 1864. en in het hartje van Afrika geschreven op een stuk van een dagblad. De landvorscher had geen inkt meer hij schreef met een gekleurd mengsel van planlsappen. In zoover men die verbleekte regelen nog kon ontcijferen, vindt men er de beschrijving in van een wilde streek welke Livingston heeft doorreisd. Morsen Zondag opening der Zending, te 4 ure. Lof, Kruis planting, groot Sermoen. ZANG DOORAL HET VOLK De Missiegezaiigen zullen uitge deeld worden aan de deuren van de Kerk. in 15513 en rcaas* Rome in Enkele dagen geleden, hebben wij afge kondigd dat wij op het dringend aanzoek van talrijke personen, eene nieuwe reis naar Basal© in September I0Ê4, gaan inrich ten. De degelijke inrichting der reis van Sep tember l.l., is de beste waarborg dat dez9 nieuwe bedevaart oiider alle opzichten de medereizigers zal voldoen, te meer daar wij, dank zij de opgedane ondervinding de reis nog g-rootscher, nuttiger, aangenamer en gemakkelijker zullen weten te maken. Wij bestatigen met genoegen, dat wij ons eene goede faam hebben verworven, want pas is deze nieuwe Reis naar Rome op touw gezet, of wij ontvangen van linke en rechts, aanvragen, om toekomende jaar, eene bede vaart naar Loui*s3sS te willen inrichten. Met al onze vrienden even goed willende staan, hebben wij ondanks den groeten last, welke deze dubbele taak, zal bijbrengen, er toe besloten in September 1913naar het schilderachtige Lourdes te trekken, om er aan de voeten van de Moeder-Maagd, die er wordt vereerd, onze getuigenis van christene Vlamingen af te leggen,en om er tevens Ha ren krachtige» en voorspoedigen zegen te gaan ontvangen. Wij zijn uiterst gelukkig aan onze lezers te mogen mededeelen, dat onze Zeer Eerw. Heer Deken-Kannunik Roe- landts, ons nogmaals de hooge eer aan doet, dezen pelgrimstocht onder zijne geestelijke bescherming te nomen. Voor dezen nieuwen blijk van genegenheid en belangstelling zegt do Volksstem, alsook al degenen die zullen vergezellen, aau den Zeer Eerw. Heer Deken van harte dank. Het merkwaardige en natuurschoone Lourdes is te goed bekend om er breedvoerig over uit te wijden. Wij zijn overtuigd dat het Vlaamsche volk ditmaal een bewijs te meer zal willen geven van zijn diep doorvoeld Christen zijn, en dat de schaar geloovïgen. die toekomend jaar opentlrjk de H. Moeder Gods zullen gaan vereeren, in getal niet zal moeten onderdoen voor de andere groepen die jaarlijks uit alle oorden van ons land en van den vreemde de H. Maagd te Lourdes gaan groeten. Het Land van Aalst, zal voorzeker zijne eeuwenoude faam, van vurig christen en onverbasterd Vlaming in eere weten te hou den. Omstandige wegwijzer en voorwaarden betrekkelijk de BEIDE REIZEN zullen eer lang in ons blad worden afgekondigd. Wij hopen dat menigen onzer reisgenoo- ten, van dit jaar, nu zij het groot genoegen hebben gesmaakt hunnen Christen groei te brengen aan onsen H.Vader Paus Pius X, die bon met zooveel liefde heeft ontvangen, de gelegenheid niet zullen laten voorbijgaan, den zegen te gaan vragen vau Qlit,*, Liev# Vrouw vau Lourdes. FranJirij 1l Men meldt uit St. Etienne, dat eene kar- touche dynamiet ontploft is in eenen in op bouw zijnden villa. Vijftien kubieke meters metselwerk werden vernield. Men vermoedt dat de daders motsers zijn, sedert eenigen tijd in staking. De zaak is in banden van het parket. Aftruggelaars. Men heeft te Parijs in de Rozenlaarstraat, vier aftruggelaars aan gehouden. Zij maakten de lichtgeloovige per sonen wijs, dat door zekere elektrische be werking de bankbriefkens konden vermenig-' vuldigen. Zij vroegen aan hunne kliënteu twëe hrief- kens van 50 fr., die zij in eene doos plaat sten. Meti hoort eene eleklrieke bel rinkelen en na eenigen tijd, toen men de doos opende, waren er drij briefkens van vijftig frank in plaats van twee die aan de bezitters werden overhandigd. Men kon natuurlijk het werk herbeginnen met twee briefkens van duizend frank. Ditmaal echter schoven de2 briefkens in den zak van de bedriegers. IDTiitscIilarLci De zuigflesch. In de Duitsche Kamer is oen wetsvoorstel neergelegd ton einde de flesch met glazen buis en stangentjo te ver bieden. Ontelbaar zijn de sterfgevallen vau kleine kinderen. Zij bezwijken meest allen ten gevolge van ingewandsontstekingen. voortkomende van mieroben, die door de zuigflesch in de inge wanden terecht komen. Een systeem onscha delijk voor de gezondheid zol door de regee ring voorgeschreven worden. Erigelanca Goedkoop eten. Op dit oogenblik is er te Londen een tentoonstelling geopend van goedkoop eten. Men kan er 13 verschillende soorten van soep bekomen aan een stuiver bel bord.Voor eene teiloor vleescb met groenten moet mm maar eenige centiamen meer hela jeu. Wat gaan deDuitschers met kunnen durcu kost daar van zeggeu Oorlogen In 't verschiet. Men meldt ons uit Manchester, dat generaal Roberts aldaar eene redevoering heeft uitgesproken, in dewelke hij vlakaf zogt dat het niet lang meer zal duren vooraleer een oorlog tussclieu Engeland en Duitschland zal losbarsten. Xxirlryë Aardbeving en brand. Te Con^anlino- pel en Audrioopel hoeft eene aardbeving plaats gehad, die brand veroorzaakte en ver scheidene spinnerijen en vijf huizen in asch legde. De schade is zeer groot. IMexico Gefusilleerd. Twee oproerige officie ren, door de vereerrigile troepen gedurende den aanval van Vera Crux gevangen geno men, zijn gisteren door den kop gescholen. De aanleider Felix Dm, zal binnen wei nige dagen voor don krijgsraad verschijnon en zal ongetwijfeld dezelide straf onder gaan. Andrincpel bedreigd De inneming van Kirk-Kiiissé werd met buitengewone vreugde to Sofia ontvangen. Men krijgt nu langzamerhand eenigen uitleg over die inneming. Ooggetuigen vertellen dat de verdediging der Turken in den begin ne zeer hevig was. Maar schier plotselings verdween die moed gansch en veranderde in moedeloosheid. De Bulgaarsche schutterij werkte bijzonder goed. De Bulgaren hebben eerst eu vooral hunne schitterende overwin ning te danken aan de volstrekte geheim houding van al hunne plannen. Men weot nu ook dat het geene gewone Bulgaarsche troepen zijn die Kirk-Kilissé hebben ingenomen, maar enkel reservisten die nog niet ten volle waren uitgerust. Voor de Turken was het geene nederlaag maar eene ware ramp. Bijna geeu strijders maar overal vluchtelingen, die alles in deu brand lieten, kanonnen, wapens, voorraad, vaandels enz. De Bulgaren achtervolgen de Turken die in wanorde de stad ontvluch ten. Andrinopel in staat van beleg Talaat-pacha heeft Andrinopel in staat van Beleg verklaard. Al de inwoners die geenen langen levensvoorraad bezitten moe ten aanstonds de stad verlaten. Eene enkele legerafdeeliug zal in Andri nopel blijven, al de andere zullen naar het Zuiden trekken. De Turken beweren dat zij de Bulgaren zullen verplichten eanen veld slag aan te gaan in het open veld. Het tele gram volgens hetwelk de Turken 40.000 of 50,000 krijgsgevangenen in handen gelaten hebben der Bulgaren, werd tot biertoe noch bevestigd noch gelogenstraft. Nog hevige gevechten te Andrinopel. Hevig# gevechten hadden plaats vooral te Karali.ten Noord-Oosten van Constantinopel. 1300 Turken werden gekwetst. De Bulgaren hebben langs dien kant de forten der Turken verscheidene malen aangevallen, maar zij werden telkens afgeweerd. Een groote veldslag in Macedonië Rond de stad Uskub bevinden zich voor den oogenblik rond de 80 a 100,000 Turken. Drij afdeelingen Servische troepon zullen hun slag leveren. Men schat deze laatste op 180,000 man. in de nabijheid van Uskub is een poeder- magaziju in de lucht gesprongen. Honderd soldaten verloren er het leven bij. Te Zako- va werd een gansch bataillon Turken gevan gen genomen. Nog de veldslag van Kumanova, Men kan zich goen denkbeeld maliën van de razernij waarmede de soldaten langs bei de kanten vochten in den slag van Kumano va. De veldslag begon den 23, rond den avond en duurde voort tot 's anderendaags 's avonds. De Turken waren 40,000 man in getal. Zij gingen slechts voet voor voet achteruit. Zij ondergingen groot# verliezen, dank vooral aaa de kanonnen der Serviërs. Do voxliezeu der Serviërs zijn wel zoo aan zienlijk niet, dan men eerst bad veronder steld. Het volgende feit laat one toe ons een ge dacht te vormen van de razernij waarmede er daar werd gestreden. Gedurende den strijd deed eene afdeeliog Serviërs eenen aanval met de bajouetlen en de strijders moesten vechten lijf om lijf. De verwarring was zoo groot en de massa zoo dicht dat de soldaten hunne wapens weg wierpen om losser bewegingen te hebben en dat zij vochten met eenen dolk in de hand. De Serviërs beweren dat, in de rangen der Turken de bevolen in Duitsche taal werden gegeveQ. De inneming van Servia. De inneming van die stad door generaal Danglis van het Grieksche leger, wordt aan schouwd als zijnde het bijzonderste militaire feit van den oorlog. Allo krijgskundigen zijn het eens, dat die inneming voel gewichtiger is dan die van Kirk-Rillissé door de Bulga ren. Men verwijt aan de Turken hunne groo te onvoorzichtigheid. Zij hebben bijna geene rekening gehouden vau de Grieksche troe pen. Zij hebben gemeend dat de Griek even zwak was als in 1897 en dat eene enkele Turksche legerafdeeling zou voldoende zijn om aan Griekenland een tweede verplette ring te doen ondergaan lijk te Larissa. Zij hebben geene rekening gehouden dat het Grieksche leger sedert dien gansch op nieuwen voet is ingericht door bekwame Fransche officiers en gewapend is met Fran sche snelvurende kanonnen 75. De indruk te Constantinopel. Men beelde zich Brussel en Parijs in den avond van eene merkwaardige gebeurtenis. Overal volk overal hoort men roepen en tie ren. Hier niets de grootste kalmte heerscht in de stad. Iedereen wacht nochtans met ongeduld naar den uitslag van het groot gevecht dat men aankondigt. Nazim Poula, de minister van oorlog, heeft Stamboul verlaten en bevindt zich nu op het oorlogstheater. Te Slawboul vindt men noch wagens noch paarden meer. Al de tram» liggen stil. De Univiversiteit is geslo ten en herschapen in een hospitaal. De broe ders der kostelijke scholen hebben ook hun ne lokalen ten dienste gesteld van bet Roode Kruis. Hilml paeha te Weenen. Hilmi pacha wordt als afgezant van Con stantinopel naar Weenen gestuurd. Men hecht eene groote beteekeois aau dat feit en beweert dat Hilmi Pacha met de ge heime zending gelast is de spoedige tusscheii; komat van Oostenrijk uit te lokken om dé totale verplettering van. ïurkyë te vermij den,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1