ONPLICHTIG De kolossale bedriegerij. NIEUWSBERICHTEN DE ZAAK PROVO 't Wit Stoopke van Jacpes IJcofs Koning Ferdinand bezoekt de krijgsgevangenen. Vergezeld van de Prinsen van Bulgarië heeft de koning verleden Donderdag de Turksche krijgsgevangenen bezocht. Hij had voor al de gevangenen een hand druk en een goed woord. Al de Turken be danken de Bulgaren om de oprecht mensch lievende behandeling die ze daar genieten, Wat zeggen de andere Mogendheden Rusland heeft tot hiertoe geweigerd zich onzijdig te verklaren. Oostenrijk ook. Al de Europeesche Mogendheden zijn in gedurige betrekkingen aangaande het groot vraagstuk der Balkanen. Zij schijnen tot hiertoe nog allemaal eensgezind, om te be letten dat dit geschil zich uitbreiden zou tot de andere Staten van Europa. In Oostenrijk beweert men dat men mag verzekerd zijn van eene algeheele nederlaag der Turken, misaohien wel ook van het ver dwijnen van het Turksche rijk uit Europa. De inziohten van de Europeesche mogendhe den zullen desaangaande wijzigingen moeten ondergaan, daar het in deskomend geval on mogelijk zal wezen Turkjë's grondgebied ongesohonden te bewaren. Rond Andrinopel. De Bulgaren hebben zich te Kirdjali mees- ter gemaakt van een millioen kardoezen, 40 kassen kanonvoorraad, 5000 kilogr. bloem CO,000 kilogr. graan en 30,000 kilog. gerst.' De weerstand der Turken was bijzonder hevig te Razberg. Een regiment Turken werd totaal vernie tigd te Mehonia. 8000 Turken verdronken Men seint uit Sofia dat na de inneming van Kadókeni door de Bulgaren, deze de Tnrken, ten c-etalle van 8000, hebben ver dreven in de Maritza, waar meest allen den dood vonden. Gejubel der Russan. De vreugde in Rusland is algemeen. Al de dagbladen zijn om ter meest tevreden. De Novoie Vrema een officieel dagmau verklaart rechtuit dat indien de bondgenoten «ich meester maken van Constantinopel zij er door de Rassen niet zullen uitgedreven worden. Nadere bijzonderheden Het onderzoek. Vrijdag morgend werden door dan onder zoeksrechter da personen ondervraagd, die door Richard aangeduid sijn, als kunnende Zijne verklaringen over sijn tijdverdrijf van Maandag en Dinsdag bevestigen, i Daarna werden Gaston en Riohard gekon- fronteerd, met een persoon, die met zijnon verhuiswagen aan de herberg de Drij Lin- dekens stond, op het oogenblik dat Gaston ;®n zfln broeder met hunne automobiel daar kwamen aangereden. De voerman, die beiden herkende, had ge zien dat zij naar den koer gingen om de han den te wassehen. De broeders werden ook nog met den schoonbroeder van Gaston gekonfronteerd. Gaston legt eene klaoht neder tegen Richard. Richard was bij sijnen broeder agent voor het verhandelen van caoutchoucbanden, ben zine, en andere benoodigheden voor autos motos en velos. Richard verkocht wat hij kon, maar nu klaagt Richard dat zijn broeder oneerlijk gehandeld, en hem niet betaald heeft. Gas ton heeft nu eene klacht tegen Richard inge diend voor misbruik van vertrouwen, i 't Is te hopen dat het gerecht niet veel be lang aan deze laatste klacht zal echten en de beide ellendelingen hunne vreeselijke mis daad goed betaald zal zetten. Nadere bijzonderheden. Waar is Nestor Esn liberaal blad van Brussel meldt het volgende De prokureur des Konings te Brussel, heeft thans een onderzoek geopend, over de volgende zaak Nestor zou door een lid der policie op de hoogte gebracht zijn dat een onderzoek geopend was over de valsche obli gation en over de vermoedens die op Wilmart wogen. Het is bij het vernemen dier feiten, dat de bedrieger onmiddelijk begonnen is met het verhuizen der dokumenten en zijne vlucht voor 's anderendaags voorbereidde. De burgemeester van Brussel zou daar over een onderhoud gehad hebben met M. Holvoet, n Volgens het liberaal blad zou het dus een lid der policie zijn, die verraad pleegde. Weet men nu nog niet, wie er 's Vrijdags aan Wilmart telefoneerde Weet men nu nog niet, wie het beruchte telegram verzond uit Duik-Hassel Weet men nog niet, wie de personen zijn. die volgens zekere bladen,nog gedurig in betrekking zijn met Wilmart en hem op de hoogte houden van het onder zoek Op het middenbureel van policie ismen gedurig te been. Men zoekt rechts en links, doch overal zonder gevolg. Alleen komt men nu en dan eens een pak valsche obligaties tegen... In veiligheid Sommige personen denken, dat Nestor Wilmart thans kan uitgeleverd worden uit alle landen der wereld, indien hij aangehou den werd. Niets is zoo onjuist. Indien Nestor Wilmart zich met zfjn «ponkje», of vergaard geld—men zegt dat hij rond een half miljoen medegenomen heeft niet meer in Frankrijk ophoudt, is hij thans ongetwijfeld op weg naar eene plaats, waar hij in veiligheid zal zijn, in een land", dat tot hiertoe geene uitleveringsovereenkomst ge sloten heeft met België. Er zijn nog verscheidene zulker landen, namelijk China, Japan, Siam, Corea, Per- sië, Paraguay, Uruguay, Haïti, Dominicus, Colombia. Panama (hier ware hij misschien op zijne plaats), Abissinië. Marokko, Zanzi bar en misschien wel nog eenige andere kleine staten. Voor een man met ondernemingsgeest, geld, en bijzonderlijk voor een durver, is er daar wel middel om goed te leven en..', for tuin te maken. DE VOLKSSTEM Zekeren Masion werd gelast de kinderen huisvesting te bezorgen. Hij richtte een soort van kamp in waarvoor iedere knaap eene som van 1,25 fr. daags moest betalen. Dus hadden de kleinen niets over. Eet- en slaapplaatsen waren afschuwelijk vuil. Als badplaats hadden de kinderen een poel in open lucht, waar het water nooit ver- verscht werd. Onnoodig te zeggen, dat de arme kleinen, ter nauwernood gevoed, bijna niet gekleed, allerwege medelijden inboezemden. Daarbij bijna niemand verstond de Vlaamsche taal te Morialmé. Alsdan besloot de E. H. pastoor van Mo rialmé hen ter hulp te komen, 's Zondags na de mis, liet hij ze ten zijnent onbijten en in eene verwarmde plaats spelen. Twee jonge Jezuieten, tot het klooster van Florennes behoorende en Vlaamsch sprekende,kwamen ook ter hulp, evenals eene liefdadige katho liek, M. Benedix. Doch de kloosterlingen werden naar andere posten geroepen, M. Benedix werd ziek, de E.H. pastoor kon de Vlamingen niet verstaan en... de gelukkige Zondagen der Vlaamsche knapen waren vervlogen. Dan ontvluchtten de knapen den eenen achter den anderen. Een hunner had den moed, het twee jaar uit te houden. Natuur lijk vertelden de vluchtelingen in hunne streek wat er voorgevallen was en de glasblazerij van Wilmart kon er geen werkvolk meer vinden. Alsdan ging Masion in den omtrek van Kortrijk vertellen hoe deE. H. Pastoor van Morliamé zich het lot dor kleine Vlamin gen aantrok en in het werkkontrakt, dat hij aan de ouders aanbood, schreef hij, dat de knapen 's Zondags verplicht waren mis te hooren, op boet van 1 fr. Daardoor waren do ouders verzekerd dat hunne kinderen de mis niet zouden verzuimen. De uitbuiterij van Wilmart keurde alles nog voor 60,000 fr. valsche titels aangesla gen. Hel onderzoek. Vrijdag werd het onderzoek der boeken en dokumenten voortgezet. Men verzekert dat zoo er geen onverwacht tusschengeval voordoet, bijvoorbeeld de aan houding van Nestor Wilmart, het onderzoek minstens een jaar zal duren.... 22® vervolg. Al spoedig had hij gepoogd zich aaoge- haam bij de jonge weduwe te maken, en was zelfs zoo ver gegaan, haar ten huwelijk te vragen. Het eerste kon hem niet gelukken, Wijl Lena eenen heimelijken afkeer van den raadaelachtigen man had, eenen afkeer, dien lij zich wel niet volkomen kon verklaren, loch die niettemin vast en diep bij haar was gevestigd op het tweede kreeg hü een stellig Weigerend antwoord, ook dewijl Lena had voorgenomen, voortaan alleen voor hare kin- fleren te leven. Horst, die wezenlijk op de weduwe van Van Reeven verliefd soheen, had blijkbaar tot op dit oogenblik zelfs zijn ontwerp haar te huwen, nog niet laten varen. Allerlei beloften en ontzeggingen van ruime bestaanmiddelen en onbezorgde toekomst, waren door hem bij herhaling verspild, want zjj dienden slechts om haren afkeer te vergrooten, om haar zelfs vrees in te boezemen. Het bleef Lena, die niet in staat was iemand te beleedigen, immer moeilijk de diensten, die Horst haar wilde bewijzen, te weigeren, en somtijds was zij wel genoodzaakt, zich kleine voorkomenheden te laten wegvallen, wilde zy tenminste vermijden, den onaangenamen man te verbitteren. Eenige dagen geleden had zfl het echter ge waagd, aan Vervliet haar leed te openbaren, en deze goede man had beloofd, alles te doen wat hy kon, om Horst eene andere woning te laten betrekken, minder in de nabijheid van de vervolgde weduwe. Onder de goedheden, indien zy dezen naam Hoe Nestor Wilmart arme kinderen exploiteerde Eenige dagen voor het sluiten van den laatsten kamorzittijd deed de socialist De Bunne eene ondervraging over de uitbuiting van jonge Vlamingen in de glasblazerijen van Morialmé. Het was M.Nestor die daar heer en mees ter was, evenals op de lijn Gent-Terneuzen. M. De Bunne zegde in de Kamer, dat de jonge Vlamingen, die den Zondag de mis niet bijwoonden, een frank boet kregen en natuurlijk viel hij ter dege op den rug der godsdienstige instellingen. Dat de Peuple en soortgelijke gazetlen De Bunne bijstonden, hoeft niet gezogd te worden. Ziehier wat er van die zaak is De glas blazerij van Morialmé kon in den omtrek zelf geen werkvolk vinden. Daarom werd een persoon gelast jonge Vlamingen, van 12 tot 15 jaar te gaan opzoeken, om de glasblazers te helpen enden stiel te leeren. Zij zouden 1,25 fr. daags verdieuen en maandelijks zou eene som van 10 fr. aan hunne ouders ge zonden worden. kunnen verdienen, die Horst ODder anderen voor Lena of haar gezin beoonde, behoorde deze, dat haar Willem, die nu tot eenen ge zonden dertieDjarigen knaap was opgewassen, dikwerf, dikwerf door Horst zelve werd afge haald, om ten zjjnent met zynen zoon te spelen. Hoe ongaarne de vrouw dit ook zag, kon zij niet altijd voorwendsels vinden om haren zoon te huis te houden, en somtijds gaf zij te eerder hare toestemming, omdat zij be speurde, dat Willem, die overigens, onbillijk genoeg, door meest alle andere kinderen werd vermeden, zich gaarne door Horst liet mee nemen. Het zou eene wreedheid geweest zyD, het kind het genoegen, dat men hem scheen te bieden, duurzaam te ontzeggen. Willem had het goed ten huize van Horst, en bracht van tijd tot tijd kleine snuisterijen meé, die hij dan eens van den vader en dan weer van den zoon ten geschenke had gekre gen. Zoo was hij, daags vóór dat Vervliet zich bij den baljuw aanmeldde, met eeDige voor werpen, als een paar prenten en een ouden almanak, ook met het bewuste zakboekje, zoo gewichtig nu voor den rechter, by zyne moe der gekomen. Met den zoon van Horst op den zolder in kasten en kisten snuffelende, hadden zij den ouden almanak en het zakboekje gevonden, en Willem die reeds de printen van den vader had gekregen, ontving ook deze twee voor werpen, waarvan de stoffelijke weerde zeker uiterst-gering was, van den zoon ten geschen ke. Als een kostbare last bracht hij een en ander naar hois, en haastte zich alle3 aan zijne moeder te laten zien. En werkelijk was het een kostbaar, met geen goud betaalbaar geschenk, dat hy in dat onaanzienlijk boekje had ontvangen. Wij zul len daarvan spoedig overtuigd worden. Lena, De laatste «uitgifte van valsche obligatiën. Een konfrater heeft aan het Beheer van de zegeling gevraagd wanneer de laatste valsche aandeelen van Gent-Terneuzen ge- timbreerd wórden. Er werd hem geantwoord dat deze operatie gebeurde op 5 October dus pas eon 15 tal dagen voor het uitbreken der bedriegerij... De geschenken van Nestor Eene gekende tooneelzangores, die op den besten voet verkeerde met Nestor Wil mart, had onlangs van dozen laatsten een prachtig mohilier ten geschenke ontvangen Maar Woensdag nu heeft zij ook de onbe taalde rekening van den leverancier ontvan gen. Belangrijke vondst. Tusschen do papieren en dokumenten in de bureelen der Zennelaan, te Brussel, aan geslagen heeft men een groothoek ontdekt, allerbest door Nestor gehouden en aangevuld doorRasquin. De geldloeningen, de intresten, de vervaldagen, al de financieele bewerkin gen van Nestor zijn er zorgvuldig in opge- teekend en nagezien. Zulks legt degrootetegenwoordigheid van geest uit van Wilmart, en toont aan hoe hij vijftien jaar lang zijne aftruggelarijen kon voortzetten. Gelijk mon wel denken kan is dit boek een zeer kostbaar dokument voor het gerecht, want het laat eonigszins toe de juiste belangrijkheid vast te stellen der aftruggelarijen. 40,000 fr. juweelen aangeslagen. Er wordt gemeld, dat de policie met de hergbriefjes van Rasquin en andere papie ren, in zijn bezit gevonden, de hand heeft gelogd op eene belangrijke partij juweelen .en zilverwerk. Er zou voor meer dan 40,000 fr. aangeslagen zijn. Nog valsche titels. Vrijdag werden nog huiszoekingen gedaan bij drie wisselagenten te Brussel. Er werden zag argeloos het zakboekjein, en haar oog viel op het jaartal van den kalender, hetwelk haar reeds schokte, wyl juist dat jaar zoo Doodlottig voor haar geweest was. Weldra trok ook de naam van Lodewijk Meerens en ook de de verwijderde woonplaats van hem, wien voorzeker eenmaal dat boek had toebehoord, hare aandacht, en zy bleef zoo lang en vol verbazing op die vreemde namen, zoo van den persoon als van de plaats zijner woning, staren, doch volstrekt dacht zjj er toen nog niet aan, dat er in zoo nauw ver band bestaan zou met dé gebeurtenis, die haar levensgeluk had verwoest en die nog altijd smaad en schande op de hoofden barer on schuldige kinderen bleef laden. Zij was den volgenden dag reeds op het punt het zakboekje aan Horst terug te bren gen toen zij, het nog eens ter hand nemende, plotseling als in vlammend schrift de letters L. M. vóór hare verbeelding zag rijzen. Met die letters was het linnen van den vermoorde gemerkt, en zy waren ook de voorletters van den naam, die daar geschreven stond. Hevig verschrikt, was zjj eenige oogenblik- ken buiten staat, na te denken doch eenmaal zich met het zakboek in de hand in onderzoek verdiepende, ontstond by haar spoedig een tamelijk gevestigd vermoeden, dat het afkom stig was van dien ongelukkigen vreemdeling, die op dien bewusten avond hare woning was binnengetreden. Geen oogenblik kwam 't evenwel bij de ar- gelooze weduwvrouw op, om Horst zeiven van demisdaad te beschuldigen, o, neen, toen zij er over dacht, hoe dat boek in handen van hem kon zijn gekomen, kwam zij weldra tot het besluit, dat eene of andere toevalligheid het onder zyne berusting zou hebben gebracht. Zij was te rein, te onbedorven, om iemand, Brussul. De zaak Beyl. Het aan houdingsmandaat van den moordonaar van priester Fleuret, in het park van Brussel werd opnieuw bekrachtigd. Leeraar Fran- cotte heeft om gezondheidsredenen, uit zijn ambt van expert zijn ontslag aangevraagd, waar het parket hem had mee gelast. Hij za' vervangen worden door Dr Moeus, bestuur der van het krankzinnigangesticht te Gheel. Charles SACRiïï Antoine Dansaertstraat, 32-34,BRUSSEL. HUIS GESTICHT IN 1875. Voordeelige en goede verpande plaatsin gen aan onveranderbaren intrest van 4 1/2, 5 en 6 °/0 in fondsen, verschijnende op de officïëele bourstabel. Wekelijks financieel blad. Zending op vraag. 818 Diefstallen. In de Karpelstraat, stal men een kamion, bespannen met een bruin paard van 9 tot lOjaar, en geladen niet koopwaren, toebehoorend aan M. Frans Dehouwer, koopman, te Sint-Pieters-Jette. De beschrijving van het gespan werd in alle richtingen gestuurd. Een 60 jarig persoon stal in do Pruisen- straat eene mand fijn linnen van de kar van M. V.., hleeker, te Halle. Deze had liet voertuig een oogenblik alleen gelaten. Brand. Donderdag avond, ontstond er brand op het tweede verdiep van een huis der Papenvest. De vloer moest gedeeltelijk vernield worden door de pompiers, die bij het eerste noodsein toesnelden De dikke balken hadden inderdaad, men weet niet hoe, vuur gevat. Na drie kwaart uurs wer ken, gelukten de pompiers erin de vlammen te overmeesteren. Beproeft de wonderbare en onschade lijke Cachetten GAUTHIER, krachtigste geneesmiddel tegen Migraine, Hoofdpijn, Zenuwpijnen. Hunne uitwerking is radikaai en bijna onmiddelijk. 6 Cachetten 1 fr. 13 Cachetten 2 fr. in alle goede apotheken, zooniet schrijven apo theek Gaulhier, Mechelen. 1505 Politieagent aangehouden. Een bij zonder agent der rechterlijke brigade werd aangehouden. Men had hem gelast met een onderzoek in een koffiehuis waar men heime lijk weddingen aanvaardde en bestellingen voor de Franscbe peerdenkoersen. Welnu, hel is bewezen dat deze agent medeplichtig was met den patroon. Over drie weken had de agent de vlucht genomen, doch men komt, hom aan te hou den. X... loochent plichtig- te rijn, ofschoon men een kwijtschrift van 200 frank van hem beeft gevonden, door hem zelfgeschreven en zijne fout bewijzend. Da liefhebbers eener fijne tas gebrui ken altijd de chicoreè der Trappisten Vincart. 1500 o. Aarschot. Erge hoefslag. Donder dag wilde Louis Valgaerens, zoon van de wed. Volgaerens wonende te Cumptich, naar het paard zien, welke hij in een stal op de Boonewijk had gfezet, bij de wed. Nys. Opeens bracht het paard den jongen eenen geweldigen starnp in de rechterzijde toe. De ongelukkige viel bewusteloos neder. Eon bijgeroepen geneesheer stelde vast dat eene ribbe gebroken en een andere gekwetst was. Elsene. Schielijk gestorven. M. Schols ondervoorzitter van den Kring der 27 EN 28 OCTOBER 1912 wie dan ook, van eene dergelijke afschuwe lijke misdaad te verdenken zy meette daar toe de gevoelens van anderen te veel naar eigene gewaarwordingen af... En gelukkig voor haar, want het zou de arme vrouw een hangen strijd hebben gekost, om, tegen wien dan ook, als aanklaagster op te treden, en vooral tegen den man, die haar goedheden had bewezen, die haar zelfs de hand had willen reiken en aan zijn lot verbinden. Mocht zij al eenen afkeer van dien man hebben gehad, mocht zy daarom vooral ook hebben gepoogd, zijne voorkomenheden af te weren, zij was echter yiettemin dankbaar. Nog eens, gelukkig voor Lena, bleef zij voor dien strijd, voor die smart gespaard. Spoedig, nadat het vermoeden bij haar was gerezen, dat het zakboekje in verband stond met de droevige gebeurtenissen van acht jaren geleden, ging zij naar haren beschermer Vervliet, gaf hem het belangrijke stuk, en deelde hem hare gedachten en de toevallige wijze mee, waarop het in hare handen was gekomen. Vervliet zag het in, en blydschap en smart tevens toekenden zijn gelaat. Hier is de hand der Voorzienigheid merk baar sprak Vervliet, na eenig nadenken Vrouw Van Reeven, gij hebt eene zware taak op u gelegd... Maar danken wy God, die na acht jaron van duisternis licht geeft in de droevige zaak, dat Hij de blaam, die nog altijd óp de*nagedachtenis van uwen man rust, dat' hij den smaad, die op uwe kinderen kleeft wil wegnemen. Hoe, Vervlietriep Lena verschrikt wat zegt gij daar Lena, antwoordde de brave man opplech- tigen toon, dat zakboek, alles zegt mij nu, dat Horst de schuldige is. Gedokoreerden Tan 1870, oud 69 jaar Voorgevelstraat 8, zakte ineen in de Londen- straat terwijl hij aldaar met eenen vriend sprak. Een dokter kon enkel de dood vast- stellen. Etterbeek. Diefstal. Onbekende dieven hebben een bezoek gebracht in den oliegoed winkel van M. Albert Gallens Crantzstraat, 16. De kwaaddoeners geraak- ten in huis langs de straaldeur. welke zij open braken. Zij hebben uit de schabben een vijftigtal stukken zijde, ondervesten, zak doeken,325 paar kousen en eene groole hoe veelheid andere koopwaren buitgemaakt. De bewoners hebben niets gehoord. Diefstal op het kerkhof Een bron zen standbeeldje, verzilverd, dat op het kerkhof van Etterbeek een graf versierde, werd gestolen. Het stelt een godsdienstig onderwerp voor. is het eenige echte Vieux Syslème. - Mechelen. Moordpoging op een poli tieman. Sedert geruimen tijd loopt alhier op Neckerspoel een kerel rond, zekeren Henri Antoon Vermosen, soldaat, deserteur van do tuchtkompagnie van liet leger. Don- dagavond wordt hij aldaar ontmoet door den veldwachter Edm. Eeckelanrs. Deze wilde den deserteur aanhouden. Vermosen sloe® eu stampte den veldwachter waar hij hem treflen kon, zoodat deze laatsie hem moest loslaten. Daarop trok de deserteur nog een groot veermes uit den zak en slak er ver woed mede naar den veldwachter,-die deer- lijk gekwetst werd aan armen en bandon. Vermosen kon de vlucht nemen. De hoogste onderscheiding de Chicoree TALPE is de lekkerste, de gezondste, de zuiverste de goedkoopste. 1063 Antwerpen. Jramongeluk. Eon Brusselsch handelaar, M. B... wilde Vrij da® te Antwerpen, nabij do Middon-slatie van een tram springen, terwijl deze nu. in snelle vaart reed. De man viol en word een tiental meters medegesleept. li ij word nu® ul erg gekwetst, doch kou niettemin naar iirussM terugkeeren. Uit een bestuurbare luchtbal on die dezer dagen over Aalst in do richting van Oostende doordreef, liet de !uc!i obipp r briefkens vallen oen lezer deelt o; s d in houd van een dezer hriefk.-ns nmde het luidt Afgematte, kraciit-doo;'.. zei-u -' ge lieden, neeml seffens eene i: .«oh TliEO- BROMA, dit wonderbaar verkloek*; .-v;i- del. gij zult er u zoo goed mede bevj lo THEOBROMA geeft ons rood en klonk bloed. Depot DE MOOR, Burgstraat 30, Gent, te Aalst bij alle heereu apothekers, 3 frank de flescb. Gent. Erge val. Vrouw Marie Z..., heeft Vrijdag morgend om 4 1/2 uur, wo nende in de Metserstraat, toen zij van hare slaapkamer benecïéii wilde gaan, in de duis ternis eenen misstap gedaan, en is van den Irap gevallen, en verwondde zich daardoor zoo erg dat zij door eenen gónoysheei moest verzorgd worden. Ledebarg. Noodlottig einde. De genaamde Pelagie Van Oostende die eenige dagen geleden door d?n fr.tm &$ageidea werd. langs den HundM:;emscben st.mnwog aan het Kerkhof te Ledeberg, is Donderdag aan de gevolgen bezweken: Leert Fransch zonder meesier, 3,00 fr. ©n 3,50 fr. het boek, te koop ten bureela dezer. Gaeraardsbergen. Het doodclijk onge- Het slachtoffer van het ongehik dat wij gisteren meidden, is een genaamds Engels van Ncderboulaere. Wij vernemen dat de ongelukkige door een riem word me degesleept en met zulk een geweid tegen een muur geslingerd werd, dat het hoofd bijna geheel afgeslagen was. Doktor Van der Ke ien onltfiddelijk ter plaats geroepen kou on kel de dood vaststellen. O mijn God i Deze kreet ontsnapte aan de borst der diep geschokte vrouw. Zij dacht er aan, dat dia man haar ten huwelijk had gevraagd, en eene siddering van afgrijzen trilde haar door d« leden. Hoe onaangenaam de plicht was, dien-Ver vliet zoude te vervullen hebben, hij aarzelde niet, maar begaf zich, na Lena het stilzwijgen te hebben opgelegd, nog denzelfden avond naar den baljuw, by wien wy hem hbbben zien aankomen, De magistraat had mot de diepte aandacht) de meêdeeling van Vervliet aangehoord, en, na aan dezen nog eenige vragen te hebben ge richt, betrekkelijk punten, waarop bij nog eenige inlichtingen meende noodig te hebben, zegde hy Vervliet, gij hebt mij eenen draad ia handen gegeven, langs welken het my zal ge lukken tot de waarheid te geraken. Met a geloof ik. zelfs na de oppervlakkige beschou wing der omstandigheden reeds, dat Horst het is, die den reiziger heeft beroofd en vermoord; keer naar uwe woning terug, en vooral maak u aan geene onvoorzichtigheid schuldig, opdat de ellendige, die niet alleen eene zoo zware misdaad kou begaan, maar, wreed genoeg, nog bovendien zooveel jammer en onheil over een braaf en onschuldig gezin heeft uitgestort, den wrekenden arm van den rechter niet zoo ontsnappen. Keer naar uwe woning terug, ook met de overtuiging, dat gij wel hebt gedaan, en u den dank der beleedigde maatschappij hebt waar dig gemaakt, eu dat gy eene belangrijke schrede hebt gedaan, om onschuldigen, op wia smaad rustte, te verheffen in het oog der wereld... Spoedig zult gij vernemen dat gfj niet vruchteloos hier zijt geweest. W. v.

De Volksstem | 1912 | | pagina 2