Kweek der Zwijnen VERVALLEN GROOTHEID. Weetluindip waaiïMiiipn HaisLéonPETiT™:2!1^ ÊSSIistca, J&.s&üm't Tii. Btevens, officieeleIwq teering FEEST^BJZER I iiT verwijderd worden van stonde dat zij ontdekt zijn. Doch het is juist het uit halen dat nog het gevaarlijkst is zoo ontvangt de oorarts, ter raadpleging, zieken v/ier gehoororgaan gansch ver woest wierd door onbehendige bewer kingen, bij middel van priemen en ander getuig, om zulke doode lichamen uit-het oor te trekken, zonder dat deze pogingen gelukten. Men moet hier wederom naar de oorspuit grijpen en de indringers trachten buiten te spoe len in een zachten vloed van lauwwarm water, derwijze gericht dat de water stroom langs den wand van den ge hoorgang heenvliet, zoo achter het vreemde lichaam insluipt en door het weeruitloopen ditzelfde meespoeltde drukking is ras groot genoeg, gij moogt nooit geweld zetten bij het in spuiten. Indien deze behandeling niet helpt, hetzij dat zij slecht uitgevoerd wordt, hetzij omdat het vreemde lichaam den gehoorgang algeheel ver stopt of dat het vastgeankerd zit, zal men zijne pogingen staken, want zij kunnen schadelijk worden, bijaldien dat rij nutteloos zijn de bijstand van den geneesheer wordt gevergd omdat deze alleen, onder klare verlichting met den reflectie-spiegel, een niet- gevaarlijk operatief ingrijpen kan ver richten. Het gebeurt ook meermaals, des zomers en binst den slaap vooral, dat levende dieren in den gehoor gang kruipen hun voortbewegen verwekt er een oorverdoovend ge- ruisch, doch in de diepte vinden de dieren welhaast den dood, en blijven daar liggen vergaan en verrotten, wijl men er zich weinig om bekreunt, daar de bewegingen en eerste verschijnselen verzwonden zijn; maar het ergste komt later de besmetting door deze krenk en de ontwikkeling der eieren welke deze dieren neerlegden als zij hun einde voelen naderen. Van de besmet ting :hebben wij reeds gesproken; de eieren ontwikkelen er in vcordeelige voorwaarden van warmte en bescher ming, en worden weldra levende dier tjes met eigen beweeglijkheid en aard het zijn vooral vliegenwormpjes. Dan begint;het oorverdoovend geruisch op nieuw, met hevige pijnlijkheid erbij, teweeggebracht eenerzijds door de be smettelijke ontsteking en anderzijds door de aanhoudende prikkeling van slijmvlies. De behandeling door uitspuiting, steeds in dezelfde voorwaarden inge voerd, zal hier gewoonlijk gelukken, omdat het insekt niet zoo hard en zoo root is, dat het vastgeankerd geraakt, ehalve dat de ontstane ontstekings haarden nog naderhand moeten ge heeld worden. (Wordt voortgezet). Aangezien de belangrijkheid van het zwijn, kan de landbouwer niet genoeg zijne aandacht vestigen op den kweek van dit nuttig dier. Alles wat op de hoeve voortgebracht wordt is dienstig lot zijn onderhoud, en bovendien zijn Zondag- mengelwerk. 37® Vervolg. Ja, "zoo heb ik er ook al over gedacht. Maar wat staat mij du eigenlyk naar uwen zin te doen. Bestel morgen vroeg tegeu 5 ure, paar den, en schrijf een briefje aan den luitenant kolonel, ik zal het u wel dikteeren, waarin gij hem op een kiesche wijze te ver staan geeft, dat gij als man van oer en uit hoogachting voor jonkvrouw Amalia verplicht voelt, om na hetgeen er voorgevallen is, het welk den luitenant kolonel zeker Diet onbe kend zal gebleven zijn, de stad te verlaten. Deze stap zal u niet alleen in de oogen der familie von Dressen verheffen, maar hij zal ook zonder twijfel eenen grooten indruk by de overige badgasten maken, terwijl gij eons voor al een voorbeeld geeft, hoe een man van eer zich in zulk een kritiek geval te gedragen heeft. Men zal u bewonderen en gedurende het geheel bad zeisoen van niets anders meer spreken, dan van de edelaardig heid van den kamerjonker von Gosse Gij spreekt alsof gij in mijne ziel gelezen hadt, hernam de kamerjonker, ten uiterst, verrukt, dat hij plotselings zulk een gewich tig persoonaadjo geworden was. Doch als ik vertrek, moet ik het genoegen missen, mijne Amalia te zien, merkte hij aan. En zoo gij blijft, dan verliest ge niet alleen hare achting, maar tevens alle hoop om haar ooit de uwe te kunnen noemen Gij kent de wereld genoeg, om te weten, dat zij, al de deelen welke het oplevert even kostelijkzonder van zijne lekkere hespen te spreken, maken pooten en ooren eene malsche spijs uitde dar men zelf dienen tot het vervaardigen van worsten, het haar wordt door de borstelmakerij gevraagd en de huid levert goede zee ven. Het zwijn is om zoo te zeggen het noodzakelijk nevendier der melkerij alle jaren groeit het getal koeien aan, maar opdat deze vermeerdering winst gevend blijve, moet men niet alleenlijk de boter aan groote prijzen verkoopen, maar de bijhoorige producten, waar onder de afgeroomde melk, moet men ook goed aan den man weten te bren gen. Het zwijn is, gelijk het kalf, bij zonder geschikt voor het benuttigen van die melk ook is de kweek van het zwijn geroepen om meerdere uitbrei ding te nemen, dank aan zijnen uitvoer als schouder op de Engelsche. Het varken verdient ook vele aan dacht, omdat het veel meer dan het peerd en de koe bij den kleinen man wordt aangetroffen, en bij allen, zoo niet eene bron van welstand, toch minstens van goede opbrengst is. Om de kweek zoo winstgevend mo gelijk te kunnen maken, is het echter noodig eenige voorname zorgen te nemen zooals de reinheid in den stal, het uitlezen der rassen en de doelma tigheid der voeding. Onder opzicht van netheid geniet het zwijn eenen slechten naam; werd het echter behandeld gelijk het peerd en koe, zoo zou het bij de reinheid de kroon spannen; dikwijls nieuw stroo, van tijd de cellen met water kuischen, en het zal blinken als een pauw. De ziekten, welke jaarlijks vele slacht offers onder hen maken, zouden groo telij ks verdwijnen. Volgen wij dus in het opbouwen der stallen de regels der gezondheidsleer, en laien wij nooit onze zwijnen in vuile, verkrompen en donkere koten zitten. De verbetering der rassen speelt geene mindere rol in de opbrengst van den zwijnenstal. De slechte evenals de goede eigenschappen zetten zioh ge makkelijk van ouders tot kinders over; daorom moet men goede voortteelers uitkiezen welke niets dan goede hoe danigheden bezitten. "Wanneer de landbouwer zijne var kens wil verheteren, moet hij zich afvragen en onderzoeken welk ras hij zal verkiezen,welke de luchtgesteltenis is waar hij verblijft, over welk voedsel hij beschikt en hoe hij zal verkoopen. Welkdanig zijn doel ook weze, moet hij zooveel mogelijk jongen zoeken die van ouders voortkomen, gekend door hunne zoetaardigheid en vruchtbaar heid, Men kan de zwijnen op verschillende wijzen veredelen onder andere kan men de bestaande rassen onder elkan der uitkiezen, of vreemd bloed inbren gen. Wanneer men het oog op den uitvoer een zedig meisje, nooit meer de oogen op u zou durven slaan, zoo gij niet door eene krachtige beslissende stap aan alle laffe praat jes een einde stelt. Gij hebt gelijk, ik heb myn besluit genomeu. Doch waar zal ik heengaan Wat mij betreft, zoo was ik voornemens ten minsten nog veertien dagou hier te blij ven hernam de luitenant daar ik echter uw oprechte vriend ben, i zoo wil ik u natuur lijk in deze oogenblikken niet verlaten. Wij zullen dus naar eene andere badplaats bij voorbeeld Gustafsberg gaan, en ik zal niet in gebrek blijven aldaar uw gedrag in zulk een licht te plaatsen, dat alle jonge lieden er eene eer zullen In stellen om keunis met u te maken. Dat is overheerlijk riep de kamerjon ker, terwijl hij vol zelfbehagen in zijn handen wreef. Men zal zien, dat een man als ik niet met hem schertsen laat. En wat do kosten van onze gemeenschap pelijke reis aangaat, zoo neemt gij wijl gij zulks beter verstaat dan ik den post van betaalmeester op u. Wij maken naderhand het een en ander op en rekenen samen af. Gij weet ik houd in die dingen zelfs tusschen vertrouwde vrienden van orde. Spreek niet van zulke nesterijen, lieve vriend riep Gosse in drift. Ik ben wel geen verkwister, maar als mijne eer er mede ge moeid is, dan ontzie ik niets. Uwe inschikke lijkheid, om mij ten gevalle zoo hals over kop deze plaats te verlaten, zou u nog geld kosten dat zou wat fraais zijn Het tegendeel zou tegen mijne aangebo- rene fierheid strijdon, antwoordde luitenant. Doch om u te toonen, dat ik nooit iets ten halve doe, wil ik haar 0111 uwentwil verzaken en mij naar uw verlangen voegen. DE VOLKSSTEM naar Engeland gericht houdt, en de noodzakelijkheid gevoelt vreemd bloéd in te brengen, treft men een schoon model aan in het Yorkshire zwijn, groot ras Naar Londen gezonden als schouder, bekomt men altijd den hoog- sten marktprijs, ook is het buitenge woon geschikt om vleesch op te leve ren al de meest eetbare deelen zijn grooten uitgebreid, de andere zijn ten kleinste mogelijk gebracht, als wroet, slof en pooteu. De hals is kort, maar de schouders zijn breed en de borst is diep, de billen zijn dik en goed ge- broekt; het vleesch is met vet doorre- geld en daarbij is geheel het dier vroeg rijp. Ongelukkiglijk als viggen is het op de markt niet gevraagd, maar zelfg verstooten. Éet is te denken, naar wij vernomen hebben, dat de verzending van schouders allicht geheel het jaar door zal gedaan worden. Opdat de kweek der verkens voor- deelig zou kunnen zijn, moet men nog zijne aandacht op de voeding richten en deze regelen naar de bestemming welke men het zwijn voorbehoudt. Het zwijn is beter dan al d© andere dieren der hoeve geschikt, om op alle oogenblikken van zijn leven, voör het slachten gereed gemaakt te worden, doch men verkoopt het gewoonlijk Als viggen op den ouderdom van 7 tot 8 "weken. Als schouder 12 tot 14 weken. Als vet zwijn 7 tot 12 maanden. Het viggen en de schouder benutti gen best de afgeroomde melk. Op vele plaatsen, afgelegen van steden en markten, is de schouderij het voor naamste middel om de zwijnen aan den man te brengen zij worden naar de eene of de andere slachterij gezonden, voordeeligst niet ver van Oostende (om het vervoer van geslacht vleesch zoo kort mogelijk te maken en alzoo te ge makkelijker versch aan kden verbrui ker te bestellen). De overvloed van schouders op de Engelsche markt is niet te vreezen, want de vraag over treft het aanbod, doch om te lukken moet men goede [en sclioone dieren voortbrengen. Bij de voeding moet men zijne zor gen vestigen op het meel dat men ge bruikt. Eene mengeling in gelijke ver houding van gerste tarwe en maïsmeel is te verkiezen men kan de schouders uitsluitelijk met afgeroomde melk en meel gereed maken. De heer Baron Peers, van Oostcamp, heeft in zijne proefnemingen gevonden, dat een schouder van 14 weken 336 liters afge roomde melk en 52,50 kg. meel geëten had de melk wordt, na afrekening dor eerste weerde van het viggen, van het meel en van de onkosten, 4 2/7 centie men den liter betaald. Men kan in de voeding ook aardap pels, beeten of rapen brengen om de hoeveelheid melk te verminderen, maar men mag er geene te groote hoe veelheid bijvoegen, de ingewanden der schouders worden te groot en de zwijn tjes verslaan te veel, hetgeen nadeelig is voor den kweeker, aangezien hij meest per kilogr. geslacht vleesch ver koopt; ook is het vet zoo va3t niet. Hiermede was de zaak beklonken. Het briefje werd geschreven, de paarden bosteld, de koffers gepakt, en den volgenden morgond ton vijf ure, reisden de beide heeren af. Juffrouw Nyqvist had zich intusschen door den iever waarmede zij 't groote nieuws had rondgevent, eene bloedspuwing op den hals gehaald, want zij had binnen den tijd van twee uren een eutwintigvisieten afgelegd. Bij de laatste bracht zij het echter niet verdor dan tot in het voorhuis,waar zij met de woor den Hebt gij het al gehoord...? in onmacht neêrzeeg. Men wil dat haar toestand haar niet toeliet, gedurende de laatste weken van het baclsai- zoeu hare kamer niet mocht verlaten booze tongen voegen er echter bij, dat er tusschen haar en hare beste vriendin, de gravin, eone bestendige wisseling van Dieuwtjes door tusschen komst der dienstboden plaats had, tot dat debeidedames gelijktijdig waren vertrok ken. XIX. -- DE SCHEIDING. De neus nog drie duim hooger dan anders opstekende, stapte de luitenant-kolonel don volgende morgend de markt over naar de gezelschapzaal. Welk een gewichtige persoon was niet de vader van een meisje, om wier schoonheid zooveel beweging ontstaan was Daarenbo ven had de kamerjonker in een post-scriptum nog uitdrukkelijk verlof gevraagd, om den luitenant-kolonel in den loop van den herfst op zijn landgoed Tnnefors te mogen bezoeken ten einde de kennismaking voort te zetten. Met afgemeten tred beklom hij de trappen van het gebouw, en wierp door de half open staande deur etnen blik in de gezelschapszaal Openbare leergang van Fruitboomteelt, door don heer Jan De Glerq. gediplomeerde teeltkundige te Aalst. Jaar 1912-1913. De lessen zullen gegeven worden in den Stads- hof en in de Militiezaal ten Stadhuize te Aalst, ten 8 3/4 uren 's voormiddag zeer stipt op de hierna vermelde Zondagen Datums der lessen over fruitboomteelt 27 October, 2° les. Begrippen van ent- leedkunde, orgaanbeschrijving der plant en eszelfs samenstelling. Volledig Handboek over Fruitboomteelt door M. Dufour, leeraar aan de Staatstuin- bouwschool te Vilvoorde. Te verkrijgen in den boekhandel van J.Van Nuffel-De Getidt, Kerkstraat Aalst. van M. Camiel Pract, opticien-spocialist© Aalst, Lange Zoutstraat, 6 £6 october, 15 ure: 760 Barometer 758°4 Wind: zuid-west Thermometer 8° Vooruitz.veranderlijk WISSE LAG ENT, 16, Önderwijsstraat (Achterstraat), Aalst. Telefoon 68A Aankoop en verkoop van titels aan 1 frank per duizend. Kostelooze uitbetaling van coupons en nazien van trekkingen. t BEURS VAN BRUSSEL 25 OCTOBER Lests van Staat, Provin., Sseden Belgische leening 1® re. 3 80 Belgische leening 2® r. 80.— Belgische leening 3® r. 3_ Belgische leening 2.5 ',0.70 67 Belgische sohatkistbon 4 99.75 Kongo uitbeerbaar 4 94.25 Kongo (Loten) 7ó. Anmiiteiten 3 81.50 Gemeentekrediet 3 81.75 «i-.— Gemeentekrediet 1868 3 101.50 Buurtspoorw. Jan.-Juli 3 78.— Buurtsp. obl. Mei-Nov. 3 2,5 77.80 Buurtspoorw. (loten) 93.75 Anderlecht 1907 3,5 Aalst 3 -r-.— Antwerpen 18S7 B,6 83.- 83.25 Antwerpen 1903 2 7Ó.-t- 70.25 Brussel 1902 2,5 30.50 Sl.— Brussel 1905 2 70.25 70.50 Brussel Zeehaven 2 68.- Charleroi 1905 3 79.95 Gent 1896 B 09.— 69! 25 Glsene 18S0 3 Ëlsene 1908 8,5 Laken 1902 .3 79i95 Luik 1860 3 Luik 1897 2 67/75 Luik 1905 2 7,0.50 70.75 Meehelen 1885 3 Rechelen 1897 S Oostende 1852 Oostende 1898 2 6ö!— 66.35 Sint-Gillis 1904 3 79.95 80.— St-Joos-ten-Noode 1881 3 83.95 Schaarbeek (100 fr.) 2 66.75 Schaarbeek (500 fr.) 3 Spa 1909 8,5 Doornig (50 fr.) 3 Verviers* 1873 8 102.50 Verviers 1898 3 waar zich eenige heeren uit de stad bevonden. Ah zoo, er is niemand hier sprak de luitenant-kolonel, terwijl hy een blik van trotsche onverschilligheid in het rond wierp. Met uw verlof, wij zijn hier, antwoor- de een der aanwezigen, en mat daarbij met scherpe blikken den luitenant-kolonel, die met een gedwongen glimlachje antwoordde Ik zocht den baron G, en den graaf M. waarop hij zich verwijderde en de brug overspoedde om zijDe familie te bezoeken, alvorens zicli naar de billardtafel te begeven. In de voorkamer trad zijne vrouw hem met roodgeschreide oogen te gemoet. Wol, lieve Sophie, hoe gaat het met den jongen Gij ziet er zoo vermoeid uit, dat ik vrees, dat d© vele slaaplooze nachten u na deelig zullen zijn. Doch om van iets anders te spreken, wat dunkt u van die historie met den kamsrjouker von Gosse en van het briefje dat ik u zoo even toezond Ach, laten wij van dien gek niet meer sproken Alles, wat ik er van zeggen kan, is, dat my zyn vertrek veel genoegen doet. Gij kunt u niet verbeelden, welk een akelige nacht wij hebben doorgebracht, en hoe be zorgd ik voor het arme kind ben. Ja, ja, dat zie ik welmaar hoe staat het er medezal hy er door komen of ont snappen Er bestaat geen de minste hoop meer, maar het jeugdig leveu is vasthoudend. Waar is Borgenstjerna Zal hy niet spoe dig hier komen Is hij niet hier Hij is evenmin dezen nacht als dezen morgend te huis geweest. Goedo hemel, wat zegt gij Hy heeft tot by drie van den nacht voor het bed van den kleinen doorgebrachtdan is hij op m(Jn dringend aanhouden naar huis gegaan, emj 27 EN 28 OCTOBER 1912 voor de Stad en het Arrondissement Aalst, AALST 28 Oktober, om 8 ure 's avonds in de feest zaal van 't Belfort, eerste koste looze voordracht, gegeven door de afdeeling Aalst der Kath. VI. Hooge- 8chooluitbreiding, E. P. Jacobs sj. gal spreken over De legendo dér Pausin Johanna Zondag 3 November 1912. Jaarlijksch Avondmaal, om 7 ure 's avonds, voor de Leden van den Katholieken Burgerskring. De inschrijvingen voor den prijs kamp met do kaart, zullen plaats hebben op Zondag 13 en 20 October 1912, van 6 tot 8 ure 's avonds, ten lokale van den Kring. 10 Novombor. Tooneelfeest der Tooneel- maatschappij der Chrislene Vak- vereenigingen Arbeid en Kunst Worden opgevoerd De Plicht- vergelen Vader drama in 3 bedr. en Foppors blijspol. 17 November. Om 5 1/2 ure namiddag, Vermakelijk Avondfeest door den Tooneelbond «Langs om Beter en de fanfaar Willen is kunnen afdeelingen van den Katholieken Volkskring St-Jozef, in de feest zaal, Meuleschettestraat. 17 November.Op Stadsschouwburg «Gal- leotto» drama in 3 bedrijven naar het Spaansch door J. H. Róssing en «Eindelijk» blijspel In één be drijf door G.von Moser, op te voe ren door de Koninklijke Rederijk- kamer «De Catharinisten». 17 November. Ceciliafeest der zangmaat schappij Niets zonder Arbeid 24 November, te 17 uren, tooneelfeest door den kring «In Liefde Bloeiend» van St-Martensgesticht. Opvoering van De Kerkvervolger of De Nero van hel Noordendrama in 3 bedrijven, en Baas Ganzendonck, blijspel in 1 bedrijf. 24 November aanst. Se Ceciliafeest der Ko ninklijke Harmonie. T 111/2 uren ter groote Feestzaal van het Stad huis. "eerste uitvoering van drie muziekstukken. Te 1 ure, Banket. GEERAARDSBERGEN. Zondag 27 October. De koninklijke Too- neelgilde Vreugd en Deugd voert op het prachtig legendedrama Godelieve van Gistel. Als toe- maat het blijspel Ze mag niet trouwen. HOFSTADE 27 October Opvoering van het nieuw bijbelspel Sainuël 150 uitvoer ders, orkest en koren telkens om 4 uren stipt namiddag. LEDE. Zondag 17 November, om 4 1/2 ure namid- middag, in do Bowaarsshool, toon en tooneelfeest door den Tooneel bond Vreugd in Deugd en de Symphonic, ten voordeel© dor af men van het Genootschap van den H. Vincentius a Paulo. N. B. De katholieke Maatschappijen van de Stad en het Arrondissement morden beleefd verzocht de datum's hunner feesten zoohaast mogelijk aan 'l beheer van ons blad mede te deelen. Alle dagen versche legumen en fruiten, zooals witloof, bloemkoolen, andijvie, tomatten 0,35 fr., druiven, enz.. Opgolegdep ajuin en corniciions welke men kan bestollen te beginnen aan 0,15 fr.; krieken den liter 1,05 fr., Worcestershire sauoo 1.00 fr. de flesch en alle weken verschen plattekaas en Italiaansche eieren, 0,10. 1120 'V-'Ji -n wat uit te rusten. Om Gods wil, lieve Dressen keer terug en zie of hy nu niet thuis is. De luitenant-kolonel greep naar zijnen lioed doch had de deur nog niet geopend toen Bor genstjerna-binnen trad. Hij was bleek als een doode zijne oogen die reeds uit hunnen aard diep in het hoofd lagen waren nog meer iu- gezonkeD, wat aan hunne donkeren bruine kleur eene nog somberde uitdrukking gaf zijn voorhoofd was gefronst en het lang haar hing hem verwilderd om het hoofd. Hij sprak geen woord de onrustige blik ken echter, die hy op de deur van het aan grenzend vertrek wierp, verrieden duidelijk wat hij verlangde te weten. Hij sluimert, sprak mevrouw von Dres sen. Doch gij hebt zeker zelf geen oog gelo ken waar,in vredes naam, zijt gij geweest heer Borgenstjerna,sedert gij ons dezen nacht verliet Ik ben buiten geweest op het geberg te. Ik voelde wel, dat het mij onmogelijk zou zijn te slapen, daarom verkoos ik liever wat frissche lucht te scheppen. Mevrouw von Dressen schudde zachtjes het hoofd or lag een zacht verwijt in deze be weging. •Borgenstjerna antwoordde niets daarop, maar trad zonder verwijl de naaste barnet binnen. Op zyn bedje lag Alfred met halfgesloten oogen en een driftig kloppend hart. De bruin betrokken oogleden, de ingezonken, spitse kin duidden aan,dat de dood zyn offer eischte. Aan de eene zyde van het bedje lag de oude Diana als eene trouwe wacht. Werdt voortgezet.

De Volksstem | 1912 | | pagina 6