Achttiende jaargang n' E54 Dincday 20 OetoSser I3J2. LpF 0 «ïf 23 CS- IO Li S3 BestirxrderJ, Van Nuffel-Ds Oendt. RU ITEN LAN D «f I mill In Macedonië Langs Montenegro La ngs Griekenland Nieuws uit Turkije. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: tos maanden 4 franken. Een jaar 8 Inschrijving in alle postbureeien van EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF-, 7 uren 's avonds. franken. het land. EUREELEN TE flffiLST Elerlcstra at, 'j'elofoon 114 TE BRUSSEL 72S, Steenweg ven 'tVüierias, 723. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4' bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per retrcl) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, bersiell. (per regel) fr. 2,U0 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Dat het hoogst dringend wordt de sfeeds aangroeiende macht en alleen heerschappij der vrijmetselarij te kort wieken valt iedereen in 't oog. Z. H. Leo XIII drukte er reeds op, in zijnen heuglijken wereldbrief Hu- manum Genus», dat alle deftige lie den zich hoefden te vereenigeu en te gen den vloed der Vrijmetselaars eenen sterken dijk op te werpen van Gebeden oil van Werken. Die geheime vereeniging te Londen in 1717 gesticht, breidde zich zoo snel uiten hare werking was zoo noodlot tig' dat reeds van in 't jaar 1738 Paus Clemens XII haar banvloekte. Niettemin heeft zij sedert dien nog altijd een en hetzelfde doel beoogd, de kristene zedenleer uit te roeien en de behendigheid en de stoutmoedigheid welke de vrijmetselaars weten aan den dag te leggen om tot dat einde te gera ken; de laatste omwenteling in Portu- gaal, omwenteling die heel en gansch en uitsluitelijk het werk was der vrij metselarij de bedreigingen die zij in allo landen, en ook in ons vaderland hebben geuit tegen al wat met onze godsdienstige gevoelens in aanraking kooit, dat alles bewijst dat niet alleen de katholieken maar ook wel de an dersdenkenden, uie nog niet bereid zijn onder hot juk eener geheime sekte te zwichten, zich tegen deze laatste moeten vereenigen. Die wensch werd ook uitgedrukt in het overheerlijk Congres van Mechelen en als gevolg daaraan werd een comi- teit gesticht dat aan zijn hoofd mannen tolt als Graaf de Renesse, M. Van Bri- faut en Burggraaf de Jonghe d'Ar- doye. Onnoodig te vragen of de hand aan 't werk werd gelegd. Iedereen kent die namen als zijnde van do koenste en ieverigste strijders. Hunne taak nochtans was niet gemakkelijk met open vizier ten strijde te trekken tegen mannen die meest altijd hunnen naam schuil houden en liefst teekenen met Zij zouden aan 't licht brengen wat do Vrijmetselaars volgaarne gedekt houdenzij zouden niet enkel diegenen opzoeken die van de vrijmetselarij deel maken, maar ook rekening geven van hunne vergaderingen, ons zeggen wat er daar werd heslist. En men moet veronderstellen dat degenen die deze reuzentaak aanvang- den, zich wonderwel ervan gekweten hebben, want pas waren ze aan 't werk of uit alle hoeken en kanten van 't land hoorde men weldra een gehuil en ge tier opgaan tegen de HH. Brilaut en de Jonghe d'Ardoyede vrijmetselaars ontstaken in dulle razernij, omdat men ze in hunne geheimen kwam storen. En wanneer, in den laatsten kies strijd de heer de Jonghe in eene zitting der Kamers eenen boelen stortvloed scheldwoorden naar het hoold kreeg en bedreigingen, bij zoo verre dat de kamerleden bijna handgemeen werden en men de zitting moest heven, oh men weze er van overtuigd, dan was dit niet om wille van eene prent die die twee maanden te voren in den Afrosserverschenen was, maar enkel omdat de dappere heerde Jonghe op meesterlijke wijze den sluier had weggerukt die de logiemannen be- bekte. En wanneer in den laatsten zittijd de koene heer V. Brifaut als welkom- groet hetzelfde ontving, dan was het ook niet om de woorden door hem uitgesproken op eene feestvergadering te Rousselaere zulks was maar een voorwendsel. Maar dan was het ook omdat de onthullingen van den heer Brilaut de geheime plannen van de logemannen dreigden te verijdelen. Inde irae Van daar de gramschap. Voor alle menschen die het goed meenen is het werk der beeren de Jonghe en Brilaut bewonderenswaar dig. Zij verdienen lof en dank. Al wat in de duisternis moet verdoken blijven boezemt ons wantrouwen in. Maar wanneer dan die instellingen opentlijk bekennen dat zo het gemunt hebban op onze vaderlandsclie en koningsge zinde overtuigingen dan vinden wij dat het meer dan laf zou wezen ons tegen hare werking niette verzetten. RisSgasoOss offtcses1 bib Tsjb»! soheiï düewst. Het gerucht doet de ronde dat een der schitterendste Belgische officieren der Genie thans te Andrianopel zou wezen, waarde Turksche regoering heul zou hebben gelast de verdedigingswerken dier versterkte stad te verbeteren. Men voegt er aan toe dat do Belgische officier deze opdracht huiten weet der re geering heeft aanvaard. Wordt dit nieuws bevestigd, dan zal de regeering dadelijk al de noonige maatregelen treffen, want de handelwijze van den officier zou niet alleen in strijd zijn raet onze onzij digheid, maar tevens onzen naam van trouw en openhartigheid in den vreemde in gevaar brengen, füet 6ses$*suB!,fe»t3B!ii©SB.i De nailicianen der lichting aan 1913, dia verlan gen ingelijfd te worden bij het bestuurhatal- jpn, voor den dienst dor gasthuizen en slach terijen, mogen zich aanbieden voor de slachthuizen den tweeden of derdon Dinsdag van November, tusschen 9 en 11 ure, in do militaire slachterij van de hoofdpraats dei- provincie, waar zij ingeschreven zijn voor de gasthuizen, den derde of vierden Vrijdag van November, tusschen 9 en 11 ure, in het krijgsgasthuis, id. Zij moeten voorzien zijn van eon getuigschrift van het gemeentebe stuur en van eon getuigschrift der policie. In de provincie Limburg moeten zij zich aanbieden in do slachterij en in liet gasthuis van het Kamp van Beverloo. ZarodeHinge wipiaak. Een rijk handelsman te Parijs weigerde onlangs 2ü centiemen to betalen voor een brief, die te weinig gefrankeerd was. Hot posibostuur deed hem proces aan, dat hij verloor. De handelsman deed eene. liut houwen, in de Hooge Alpen op 23 kil. van el lie woning, en daar stolde hij een geitenhoeder in, voor wien hij een abonnement nam oj5 de «Petit Journal Nu was de post verplicht een bij zonderen brievenbesteller te benoemen, aa: 1,200 frank per jaar, om eiken morgend den herder zijn blad te doen bezorgen. È3e kathselraal uasa ÈTtflaassz,— De kathedraal van Mainz, in Duitschland, is in hare grondvesten geschokt in 't begin der XIe eeuw gebouwd, dreigen hare houten grondvesten te zullen wijken, wat de instor ting van den prachtigen tempel voor gevolg- zou kunnen hebben. De herstellingswerken zullen aanzienlijke sommen kosten. Om de noodige fondsen to vinden heeft de Duitsche regeering het inrichten van eene loterij toe gelaten. De kwestie is te weten of de kathedraal zal kunnen weerstaan tot den dag dat de lo terij het noodige geld voor do herstellings werken zal vergaard hebben. 3E-2 o 11 Cfc aï. c3L Voor het scheidsgerecht. Heden Maan dag 23 October, is voor liet scheidsgerecht van den Haag een geschil opgeroepen dat sedert vele jaren oneenigheden verwekt tusschen Rusland en Turkyö. Reeds in 1878 was Turkyö, volgens eene overeenkomst, eeue groole som gelds als schadevergoeding verschuldigd. De betaling dier som werd jaren en jaren uitgesteld en het was maar in 1902 (lat de volledige gold som werd gestort. Gezien dit leng draion, vraagt Rusland de intresten dier som ge durende gansch dien tijd. Het scheidsge recht zal morgen uitspraak doen. 3E^ranItrij 1ï. Ontploffing. De heer Girard deed Zater dag in zijne woning te Granze scheikundige proefnemingen. Opeens ontstond er eene lievige ontploffing. De heer Girard werd aan het gelaat en de handen schrikkelijk ge wond. Terzelvertijd deelde het vuur, door de ontploffing veroorzaakt, zich aan do wo ning mode. Men heeft den brand gelukkig- lijk kunnen beperken en M. Girard werd naar het hospitaal overgebracht. Diefstal van schilderijen. Men heeft besta tig d dat verscheidene schilderijen van Vlaamsche meesiers, uit hot muzeum van Bergues (Duinkerke) verdwenen zijn. De diefstallen moeten reeds sedert eenige maan den gebeurd zijn. Zelfopoffering eener kloosterzuster. Vrijdag morgen nam zuster Joseph den trein naar Rijgsal. Zij wa3 vergezeld van een zinneloos meisje, zekere Blanche R. dio aan de zorgen der zuster was toevertrouwd om haar in het krankzinnengesticht van Boil- louil te plaatsen. Toen de trein in volle vaart was, opende het krankzinnig meisje het por tel on sprong Daar beneden. De zuster kon haar echter bij hare kleederen vastgrijpen, doch zij gelukte er niet in ze terug te trek ken en heiden vielen op de spoorbaan. De zuster werd op den slag gedood de zinne- looze bekwam geen letsel en vluchtte in het veld. Men heeft haar opgezocht on naar Rijs- sol gebracht, alwaar zij ter beschikking is der policie. Eer. olifant ontsnapt. Een olifant be stemd voor eenen cirk van Parijs, ontsnapte Zaterdag in de statie van Borcy en wandelde vreedzaam langs do Parijsche lanen. Opeens nochtans wiera liij kwaadwillig en op de Beaumarchaïslaan trok hij een magazijn binnen en verwoestte het teenemaal. Men heeft hem toch tot bedaren kunnen brongen en men heeft hem terug bij zijne medebroeders gebracht. Redevoering. M. Poincarré, lieefi Zondag avond op een banket eene redévoering gedaan over de inwendige on uitwendige politiek van Frankrijk. Sprekende van den oorlog in de Balkanen verklaarde hij dat Frankrijk eene leening had geweigerd aan Bulgarie, doch dat Frank rijk in vrede was met alle landen en bijzon derlijk in zeer nauwe betrekkingen met Rusland en Engeland. Het Marokkaansch heschil tusschen Spanje en Frankrijk komt ook gansch vereffend te worden. Langdurige toejuichingen begroetten deze redevoering. 353xx£-tso3a.l.sa.xi.<aL Veroordeeld. Een lakei van het huis der hertogin Hilda van Paden, komt veroor deeld te worden tol vier jaren opsluiting voor poging tot diefstal. Do groothertogin had een halssnoer van 150,000 fr. weerde bij den juwelier van het hof laten vermaken. Da lakei poogde hel in naam van zijne mees teres bij den juwelier te gaan afhalen om er mede naar den vreemde te vluchten. De zaak kwam aan het licht en in plaats van een diamant lialsnoer, is hij nu vastgesnoerd in het gevang. 2. SL2X c3L Da ziekte van den kroonprins. Tot hiertoe kent men nog de juiste oorzaak niet der gevaarlijke ziekte waaraan do kroon- prins onderhevig is. Verscheidene uitleggin gen worden gegeven en zij vsrachillen allen. Sommige bladen spreken van eenen eigen val; andere van eenen anarchistische» aan slag, nog andere van een ongeluk aan boord van den yacht Standard. Zeker echter is hot dat de kroonprins eene gevaarlijke wonde hooft bekomen, die de linker nier heeft ge raakt en do levensdagen van den kroonprins in groot gevaar brengt. Zijn toestand is voor het oogenblik wat verbeterd. In gansch het Russische Rijk zijn in alle kerken openbare gebeden bevolen om van God de herstelling van den kroonprins, die 7 jaren oud is, af te smeeken. Sneeuwstorm. Een geweldige sneeuw storm hoeft over gansch Rusland gewoed. De telegraaf en telefoondraden zijn afge rukt en door gansch hot land, in steden en dorpen is er aanzienlijke schade vast te stellen. ï3» o ac-t xo. g: a, X Vruchten der Rapublikeinsche regeering. Sedert do broeders der christelijke scholen en andere geestelijken met het onderwijs ge last uit Portugal verjaagd zijn en hunne ge- slichten en kloosters zijn ingepalmd, heerscht er in Portugal eene groote wanorde in de opvoeding der jeugd. Te Lissabon alleen zijn er meer dan acht duizend kinderen, die van alle onderwijs be roofd zijn en in ledigheid laags de stralen den dag overbrengen. Allo ordelievende lieden walgen van het losbandig Ropublikeinsch bestuur. Mexico Verklaring van Felix Diaz. Vier en twintig officieren, waaronder generaal Diaz, zijn Zatordag voor hot krijgshof van Vera Crux verschenen. Generaal Diaz verklaarde dat hij alleen verantwoordelijk was. De andore officieren, die met hom bevriend waren, hadden hem blindelings gevolgd zon der zelfs van de zaak zich rekenschap te ge ven. De krijgsraad zal binnen korte dagen uitspraak doen. Oostenrij K-HonsariS Vliegtoestel ontredderd. In de nabij heid van Farnow is eeu vliegtoestel door 3 Russische officieren bestegen, van eene aanzienlijke hoogte ten gronde geploft. Eeu der officieren wes op den slag dood. De twee andere zijn erg gekwetst en worden daaren boven als bespieders aangehouden. It£4li© Hooge ondeihandelingen. De lieer San Guiliano, minister van Buitenlandsclie zaken, is heden naar Berlijn vertrokken. Hij 1 zich ook aan liet Oostenlijksch hof aan bieden. He doel van deze bezoeken zijn de besprekingen over de politieke houding, welke deze landen, in de Balkaansche moei lijkheden, hebben aan te nomen. "V^e2T,eeïXxi.^c3-e S*t;£2,"fce;ix. Onlusten. Erge» onlusten hebben te Havana, na eenejraeeting, plaats gehad. Be- houdsgezindon en liberalen werden handge meen en vuurden op elkander hunne revol vers af. Er zijn verscheidene dooden en ge kwetsten. Kumexilë Samenstelling van het ministerie. Zon dag avond heeft het nieuw ministerie in de handen dos konings den eed afgelegd. Het nieuw ministerie is samengesteld uit vier be houdsgezinde ministers on vier der socia listische partij. Eene der eerste daden van hot nieuw ministerie zal de ontbinding der Kamer zijn, dio eene groote algemeene kiezing voor ge volg zal hebben. 3~-- Andrinopel wordt aangevallen Men meld) van Slara-Zagora, dat een he vig gevecht geleverd wordt onder de muren van Andrinopel. Bijwijlen ziet men in de richting van de stad, de klaarlen van ont ploffingen. Men beweert dat do Bulgaren de stad Andrinopel aangevallen hebben verleden Zaterdag. Langs eene andere bron beweert men dat het garnizoen der stad gevraagd beeft zich la mogen overgeven. De doodstraf voor al de verdachten Een dertigtal Bulgaren werden te Andrino pel aangehouden. Het waren enkel verdach ten. Do ongelukkige», wel wetende wat er hun te wachten stond, poogden te ontsnap pen. Zij worden aangehouden en op slaan- den voet doodgeschoten. Slechte tijdingen te Constantinopel Te Constantinopel heeft men slechte tijdin gen ontvangen aangaande den toestand te Andrinopel en te Kirk-Kilissé. De noodlottige geruchten worden daar verspreid door muzulmans dio van het oorlogsthoater ko men. Da Turken vallen zelf aan Een Turlcsch dagblad meldt dat de Turken op hunne beurt de Bulgaren aanvallen rond Andrinopel en Kirk-Kilissé. Zelfs zou deze "aatste slad terug door de Turken zijn inge nomen. Wilde Turken Heel de baan tusschen Kolchana en Ichtip ligt vol uitrustingsvoorwerpen. door den ijand achtergelaten. Deze laats!o dagen bobben zij eenen waren stortvloed gehad die het vervoer bijna onmogelijk maakt. D vooruitgang dor troepen wordt lastig. De Turken mishandelen op schandalige wijze al de Bulgaren die in hunne handen vallen. Men heeft een aantal Bulgaren aan- etroffeo wier neus en ooren door den vijand waren afgesneden en wier lijk met dolkste ken was doorboord. Samenkomst der Servische troepen en der Bontonegers Het leger dor Serviërs en dat der Monto- negerszijn samengekomen rond Sienitza. Dat samenkomen ging gepaard met eene uitbun dige vreugde. Nog altijd het gevecht van Kumanova Men weet nog niet juist hoeveel dooden en gekwetsten er waren bij do inneming van Kumanova door de Serviërs. Men hoeft nochtans bestatigd, dat onder de Servischo jekwetsten 70 °/0 maar lichtelijk gewond zijn Zij werden allen naar Niscb, Vranja of Belgrado teruggestuurd. Gulhartige handelwijze Koning Peter van Servië heeft de vrijheid geschonken aan al de Turksche gevangenen die in Servië waren aangekomen. De macht der Bulgaren Iedereen is t'akkoord om te bekennen dat de wijze van oorlog voeren van de Bulgaren heel Europa heeft verwonderd. Men had zich niet ingebeeld dat liet leger vart dat land zoo goed was afgericht. Iedereen beeldde zich in dat de Turken lien verre overtroffen in strijdlustigheid en krijgskundige kennis. Hunne marsch op Uskub onder andore is een militair meesterstuk van stoutmoedigheid en tevens van buitengewone orde geweest. Koning Nikolaas spaart alle menschenbloed Koning Nikolaas lieoft aan zijne troepen bevel gegeven liever de sleden on fori en te omsingolc.il en te belegeren totdat zij uitge hongerd zijn, dan ze stormenderhand in te ne men. Zulks om geen nutteloos bloed te ver gieten. Cvöi gavs van Scutari De Montenógers hebben eenen afgezant naar Scutari gestuurd om den bovolhebber dier slad voor oog on te leggen, dat alle ver dere tegenstand onnoodig was en om de overgave dier stad te eischen. Tot hiertoe werd er daar door de Monle- uegors niet op geantwoord. De vreugde in frlassdanië De Grieksche troepen worden in Mace donië met groote vreugde ontvangen. De inwoners dier streek'aanzien die Griek sche soldaten als hunne ware verlossers. Overal grijpen plechtigheden van dank- zegging plaatsin do kerken. Een nieuws van Turkschen oorsprong. Van Constantinopel bericht men, in dato 27 dat de Turken uit list voor do Grieken geweken waren, om ze zoo in 't binnenland te lokken. Daar zouden de Turken do Grie ken aangevallen hebben en hun een© schrik kelijke nederlaag doen ondergaan. Do Sultan verlaat Gonstantinepel. De ministers van Turkije zijn vergaderd. De Sultan heeft don wensch uitgedrukt zelf naar het oorlogslheater te gaan. Aanslagen op de spoorbanen Langs alle zijden bericht raon dat er aan slagen worden gepleegd tegen do spoor banen. Vooral in Macedonië grijpt zulks plaats. Drij hommen hebben in do nabijheid van Saloniki ontploft. Van dep. anderen kant dor s'ad Saloniki heeft oeue treinontriggeling plaats gehad, veroorzaakt door eene schapen- kudde. ('t Zullen wol Macodoniërs of Bul garen geweest zijn, die schaapkons. N. D. 11.) Ds indruk te Constantinopel Het nieuws van de overgave van Kirk- Kilissé en Uskub heeft te Constantinopel eenen allergrootsten indruk teweeg gebracht. Die indruk was zooveel te grooter. dat de Turksche dagbladen dagelijks Turksche overwinningen hadden aangekondigd. Er heerscht nu eene' overgroote misnoegdheid tusschen hot volk. Men spreekt van opstand tegen hot Staats bestuur. Men wil den genoraal Aziz-Paeha vermoorden. 't Gaat er hier lijk in Frankrijk in 1870. Bazaine was de schuld van ae nederlaag dor Franschen en die nederlaag werd gevolgd van eene omwenteling. De menschen zijn overal dezolfde. Wel gevonden De laatste uitleg dien men te Constanlipel weet te geven aan de neerlaag van Kirk* Kilissé is dat de Turken geschoten hebben op de Turken, in plaats van op do Bulgaren te vuren 1 Van den anderon kant is raon toch ver plicht er bij te voegen dat er in de Turk sche rangen eene wanorde horschte zonder weerga. Gansche bataillons wierpen hunne wapens weg en liepen naar de spoorhalle waar zij zich met gewold meester maakten van de treins om zoo to vluchten. Bij de Bulgaren. De Bulgaren roepen nog 80,000 reservis ten binnen. Alle dagen komen er jongelingen aan, die langs Engeland uit Amerika over gekomen zijn. Wat zeggen de Mogendheden. Een Fransch dagblad deelt eene belang rijke meening mede Het statu quo schijnt veroordeeld in do Balkanen. Daarover is men bet eens te Weencn en te Berlijn. Maar het zal niet zijn ten profijte van de Balkan- state», dio roepen De Balkanen aan de Balkaansche volkeren.» Het zal ook waar schijnlijk niet zijn ten profijte van den alge- meenen vrede van Europa.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1