MET GEHEIM M1B1WSM1CBTEN Gruwelijke moord ie Londerzesi Twes piireeiers pMsrecM De kolossale bedriegerij. DE ZAAK PROVO De Wereldtentoonstelling Ministeries! fcezosk Edgard TINEL Turkije behoudt enkel eenen kleinen oir- kel rond CoiiKlaijtinopel en Andrinopel.Bul- garië snijdt mot oen strook grond door tot aan de Zwarte Zee en aan den Archipel; Ser vië neemt een groot deel van den Saudjak. Het overige van den Sandjak met Scutari en omliggende komt aan Montenegro. Albanië en Mamdohourië zouden onafhankelijk wor den. En Oostenrijk En Rusland Moe langer hoe beter De Monlenegers hebben zich meester ge maakt van Plevje. Het leger van generaal Vukoltch bevindt zich in de nabijheid van Ipek. De stad Kankadele is in de handen geval len der Serviërs. De, Turken scharen zich rond Seres en rond Demirkapou. Men verwacht zich aan de overgave van Prizrend. Het algemeen kwartier zal van Vranja overgebracht, worden naar Uskub. Men beweert dat bij Koprulu 7000 Turken krijgsgevangen genomen werden. De genaamde De Hertog, landbouwer, 45 jaar oud, was Zondag avond in de herberg Het Leeuwendorp, in gezelschap der twee gebroeders Van den Bergh, onderschei denlijk 17 en 19 jaar oud, toen er tusschen hen twist ontstond over een meisje. De landbouwer De Hertog verliet de her berg, onmiddelijk gevolgd door de Van den Betgh's, die hem weldra vervoegden. De jongste der Van den Bergh's riep tot De Hertog dat hij eene bijl ging halen om hem het hoofd te klieven, en verdween. In tusschen tijd had de andere broeder een steen genomen en den ongelukkigen land bouwer aangevallen. Eenige oogenblikken later keerde de eer ste met eene bijl terug en bracht er een ge weldigen slag mede toe op het hoofd van De Hertog, die dood neerviel. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. Een xevendo wordt verwacht. De plichtigen zijn aangehouden. Het par ket is verwittigd. Waar is Nestor De Dernière Henre sprekende over de medeplichtigen van Nestor Wilmart, die hem verwittigden wanneer het tijd werd te vluchten, meldt het volgende Verscheidene daghladen melden dat het valsch is, dat een policieofficier zou beticht worden, Nestor verwittigd te hebben, daags voor de vlucht, dat er vervolgingen tegen hem gingen ingespannen worden. Die bladen zijn mis. Een policieofficier werd eerst genoemd, doch deze moet buiten de zaak gelaten worden. Hij staat boven alle verdenking. Wat echter waar is, is, dat de prokureur des Konings zelf een onderzoek doet nopens de handelwijze van een anderen policieofficier en naar 't schijnt is deze niet heel en al zuiver. Wat er van Wilmart achterbleef. M. Le Boulengó, de curator der faling Wilmart, te Dinant, heeft eenige inlichtin gen gegeven, over den toestand van liet ac tief van Wilmart, 't is te zeggen hetgeen men van hem kon aanslaan. Hij drukte zich uit als volgt Onder oogpunt van het strafwetboek, is deze bedriegerij de grootste dezer eeuw. Men vraagt zich af, hoe Wilmart er 20 jaar lang in gelukt is, misbruik te maken niet alleen van het publiek, maar ook nog van bankon en wisselagenten, dus van lieden, die nochtans zeer ervaren inde zaken zijn. Waarbij komt zulks Al de personen, die aandeelen van Gent-Terneuzen hadden] sloten ze zorgvuldig in hunne koffers, daar «ij eene spoedige overname van den spoor weg door den Staat voorzagen, en dus eene I. DE 23 AUGUSTUS 1829. Zou zij den nacht nog halen 1 Zie eene welk uur het is, Jozef. Tien minuten over twaalf. Zij heeft den morgend reeds gehaald. Zij heeft tien minn- ten van den Dieuwen dag beleefd, Robert. Die woorden werden gesproken in de keu ken van een groot landhuis, op de westkust van Corn wallis. De sprekenden waren twee knechts, hoo- rende tot het dienstpersoneel van kapitein Treverton, een zeeofficier en den oudsten mannelijken vertegenwoordiger van eene ou de Cornwallsche familie. Zij spraken te samen op fluisterenden toon, hadden hunne stoelen dicht bij elkander ge- achoven, en telkens, als het gesprek tusschen hen begon t© verflauwen, zagen zij met wach tende blikken naar de deur. 'tls toch vervelend, zegde de oudste van de twee knechts, hier met ons twee in den naoht alleen te zitten, en de minuten te tellen die onze meesteres nog te leven heeft Robert, sprak de andere, terwijl hij zijne stem tot een nauwelijks hoorbaar gefluister deed vallen, gij zy t hier reeds in dienst geweest sedert gij nog maar een jongen waart hebt gij ooit gehoord dat mevrouw eene tooneel- speelster was, toen mijnheer met haar trouw de. Hoe weet ge dat vroeg zijn oudere ka meraad bitsig. Stil zegde de andere, snel van zijnen stoel opstaande. Een© bel liet zich in den gang hooren. Gaat ons dat aan vroeg Jozef. groote winst zouden verwezenlijken. Er zul len nog al verrassingeu zijn in deze zaak en wie weet waar het procedeeren zal eindigen. Dat is echter de rol van het onderzoek. De curators hebben ander werk. Dank aan de werkdadige hulp van het parket, hebben wij zooveel mogelijk van het aktief kunnen in veiligheid brengen. Het was nochtans on mogelijk. in zoo weinig tijd alles aan te slaan wat er was. Nemen wij bij voorbeeld slechts de paarden. Deze loopen vandaag in België, morgen in Frankrijk en misschien overmorgen in Engeland. - Evenwol heeft Fransch gerecht ons ge holpen, namelijk te Chantilly. Wij mogen dus gerust zijn. Op het kasteel van Morialmé is alles aangeteekend. Daar heeft men nog eene goede partij aangeslagen, namelijk prachtige meubels, een twaalftal rijtuigen, paarden, drie automobielen, kunstvoorwerpen, juwee- len zilverwerk en een wijnkelder, zooals men er misschien in heel België niet zou vin den. In de paardenfokkerij is ook alles aan geslagen. Daar bevinden zich niet min dan 70paarden, merriën,hengsten, veulens, enz., allen dieren van waarde. Hot nazicht der boeken van de brouwerij, de flesschenfabriek enz., vordert goed. Verder heeft men dan nog de zaken van Wilmart te Gent, te Antwerpen, te Brussel enz. Eene belangrijke ontdekking wordt verwacht te Parijs, waar men denkt, dat Nestor Wilmart deelhebber is in eene groote handelszaak. Nog valschetitels te Antwerpen. Maandag werden in eene bank, in de derde wijlt, nog voor 200.000 fr. valsche titels van Gent-Terneuzen gevonden. Bij een wissel agent der eerste wijk vond men er voor 190.000 fr. Het geval van MRenaux. Een Brusselsch wisselagent, M. Renaux, die veel zaken deed voor Nestor Wilmart en eenige dagen geleden in een automobiel ongeluk den dood vond, werd zoo min of meer verdacht medeplichtig geweest te zijn met Wilmart. Het is thans zoo goed als be wezen, dat Renaux zoowel beetgenomen is door Wilmart als de anderen. Het juiste be drag zijner verliezen is echter nog niet gekend. In beroep. Rasquin heeft beroep ingeslagen tegen de bekrachtiging van het aanhoudingsmandaat dat tegen hem afgeleverd was. Hij zal Woensdag.voor de kamer van inbeschuldi gingstelling van het Beroepshof verschijnen. Het parket te Bouchout Zondag morgend, is het parket, samenge steld uit de heeren Lamproye, onderzoeks rechter, Jacobs, procureur der Konings, Gallemaert, griffier en T'hielens, gezworen landmeter, te Bouchout afgestapt, en ging tot een onderzoek over in de vroegere woonst van Richard Vergouts. Opzoekingen werden gedaan naar het uur werk en ketting welke aan den lieer Provo toehoorden. Dit onderzoek leidde tot geenen uitslag. De hof is geheel omgespit geworden reeds eenige dagen geleden. Dë heer Thielens heeft een 'plan van het huis en den hof opgemaakt. ConfrontfttiBn op het justiclepaleis Maandag morgend werden Gaston en Richard Vergouts met verschillige getuigen geconfronteerd. Richard werd in tegenwoordigheid ge steld van een juwelier van Lier, bij wien hij den Zondag voor de moord in gezelsohap van een meisje een gouden ringsken heeft ge bracht om te herstellen. Kunt gij niet aan het geluid hooren, wel ke van de bellen het is riep Robert verachte lijk uit. Die hel is voor Sara Leeson. Ga maar eens in den gang zien. De jongere knecht nam een licht en gehoor zaamde. Toen hij de keukendeur opende, zag hij eene laDge rij bellen tegen den muur aan den anderen kant. Boven elke stond met zwarte letters de kwaliteit van den dienstbo den, die zij riep. De ry namen begonmet huis houdster en hofmeester en eindigde met keu kenmeid en loopjongen. Jozef liet zijne oogen langs de bellen gaan en zag dat eene ervan in beweging was. Daar boven las men het woord kamenier. Dit zien de liep hij snel den gang door, en klopte aan eene groote, ouderwetsche, eikenhouten deur aan het einde. Daar hij nochtans geen ant woord kreeg deed hy de deur open en zag de kamer in. Deze was donker en leriig. Sara is niet in de huishoudingskamer, zegde Jozef, toen hij bjj zijnen kameraad in de keuken terugkwam. Dan is zy naar hare eigene kamer ge gaan, zegde de andere. Ga haar zeggen dat zy bij hare meesteres geroepen is De bel klonk opnieuw toen Jozef heenging. Spoedig Spoedig riep Robert. Zeg haar dat zij oogenblikkelyk noodig is. Misschien, voegde hij er op zachten toon tot zichzelven bij, misschien voor de laatste maal Jozef liep drie trappen op, ging halfweg on der eene galerij door, en klopte aan eene andere ouderwetsche eikenhouten deur. Ditmaal werd zijn geklop beantwoord. Eene zr*"' te. heldere, welluidende stem inde kamer vroeg wie daar was 1 In weinige woorden deelde Jo/.ef zijue boodschap meë. Vóór dat hij uitgesproken was, werd de deur snel geo- DE VOLKSSTEM Eene herbergierster van Edeghem werd onderlloord, die kwam verklaren dat Richard den avond van de moord iiï haar huis is ge weest. Eene klacht tegen Gaston Vergouts Dat de plichtige in geldgebrek verkeerde, lijdt geen twijfel meer. Gaston vertegen woordigde alhier een Fransch huis voor automobielbanden. Om aan geld te geraken bood hij overal de banden, welke 135 frank waarde hadden, aan den prijs van 100 frank te koop. Dezen morgend werden drij getuigen, waaronder Mad. De Meyer, door den heer onderzoeksrechterLamproyë onderhoord over het aanbieden van de autobanden. Deze getuigen werden in de tegenwoordig heid van Gaston Vergouts gesteld. Op 7 November 1911, werd een policie- agent, Ellermunn genaamd, te Bielefield. in Westphalen, vermoord gevonden, aan de vestingen der stad. Het onderzoek stelde vast, dat de ongelukkige in eene hinderlaag gelokt en verwurgd werd door drie schur ken, die eenige maanden vroeger, door zijne getuigenis, veroordeeld werden. Men had lint lijk op den weg gelegd, om aan oen auto- ongeliik te doen gelooven. Spoedig werden de daders aangehouden. Het waren de gebroeders Alexis en Antoon Stadtlcowilz, en een daglooner, Willisch. Alle drie zijn ter dood veroordeeld, maar Willisch zelfmoordde zich in zijne cel, den 23 dezer maand. De twee broeders werden nu onthoofd te Maagdenburg. De halsrechUng geschiedde met de bijl, doch voor de laatste maal is dit wapen gebruikt, daar de guillolien in voege komen zal. G5-®2."Xt H H S. De tentoonstelling ontving gisteren na middag het bezoek der heeren Ministers Hubert en Ren kin. Na bij den heer Jan de Hemptinne, commissaris der Regeering den maaltijd te hebben gebruikt, kwamen do be zoekers om 3 ure aan het Koloniaal Paleis aan het derde deel der tentoonstelling. Behalve de heeren Ministers en Jan de Hemptinnne,bemerkten wij de heeren Coore- man en Braun, voorzitters Gasier, Coppie- ters en de Smet de Naeyar, bestuurders Boddaert en Van Hollebeke, secretarissen Storms, algemeene en de Hemptinne, toege voegde secretaris der regeering, enz. De geëerde bezoekers werden aan den in gang van het Koloniaal paleis ontvangen door de heeren Mathieu en Bastien, de twee kunstschilders die door de Regeeringmet het schilderen van het panorama van de Congo gelast werden. Deze kunstenaars, die gedurende 52 dagen in Congo verbleven en aldaar al de noodige schetsen vervaardigden, zijn nu te Gent reeds twee maanden aan het werk om op een doek van 115 meters lang op 14 hoog, allerlei landschappen uit onze kolonie te tooveren, alles natuurgetrouw. De deelon van het werk die reeds nagenoeg afgewerkt zijn, laten vaststellen dat het panorama van den Congo, een echte clou zal zijn. De heer Renkin, minister van koloniën, die zooals men weet, eene groote reis door den Copgo maakte, herkende talrijke plaat sen door hem bezocht en wenschte de schil der hartelijk geluk. Het panorama van den Congo zal nog vol- ledigd worden door een viertal dioramas, met afbeeldingen van de bewoners, de fauna on de flora onzer kolonie. pend en Sara Leeson stond op den dorpel voor hem, met haar licht in de hand. Hoewel niet lang, niet schbon, niet meer in hare eerste jeugd, bang en onzeker in hare manieren, en heel eenvoudigin hare kleeding, was de kamenier, in weerwil van deze nadoe len, eene vrouw, die men onmogelijk zonder een gevoel van nieuwsgierigheid, zooniet van belangstelling, zien kon. Weinigen, die haar voor 't eerstzagen, kon den het verlangen weêrstaan om te weten te komen wie zij was weinigen zouden voldaan zijn geweest met ten antwoord te ontvangen Zy is de kamenier van Mrs Treverton wei nigen zouden zich hebben kunnen onthouden van te trachteD, voor zich zélve eenig geheim in te-winnen uithaargelaat en hare manieren; en niemand, zelfs niet degeduldigste en meest geoefende opmerker, zou er in gelukt zijn meer te ontdekken dan dat zij, in vroeger tijd van haar leven, zwaar lijden moest hebben doorgestaan. Veel in hare manieren, en meer nog in haar gelaat, zegde duidelijk Ik ben het treu rig overblijfsel van iets, dat gij eenmaal mis schien met genoegen zoudt gezien hebben een oud schip dat niet meer te herstellen is dat onopgemerkt, onbestuurd, onbeklaagd door het leven moet voortdobberen voort dobberen, tot dat de noodlottige kust bereikt is, en de golven het voor eeuwig verzwelgen. Dit was de geschiedenis, die men op het ge laat van Sara Leeson las dit, en ook niets meer. Geen twe© menschen die deze geschiedenis voor zich zeiven uitlegden, zouden het waar schijnlijk over den aard van het lijden, dat die vrouw ondergaan had. eens zijn geweest. Het was moeilijk te beslissen of het leed, dat zijn duidelijken stempel op haar gedrukt De groot kunstenaar dien België komt le verliezen, werd geboren te Sinay, den 27 Maart 1854. Hij was dus 58 jaar oud, wan neer de dood hem kwam wegrukken. Zijn vader was onderwijzer en tevens or ganist te Sinaï. Somtijds hield hij zich zelfs onledig met verzen maken. De familie van vader Tinei was zeer tal rijk. Hij zelf leerde aan zijnen zoon Edgard do beginselen der muziek. Wanneer hij pas 7 jaar oud was, vervang- de hij reeds zijn vader op het okzaal van Sinaï. Op dien ouderdom werd hij naar de normaalschool van St. Niklaas gestuurd, om er verder in de kunst opgeleid te worden. Om die lessen te kunnen volgen was hij verplicht dagelijks 2 uren gaans af te leggen. Wanneer hij 8 jaar oud was liet hij zich voor de eerste maal hooren op een concert te St-Niklaas. Het is vooral Mijnheer Ad. Siret, die in den beginne den jongen kunstenaar be schermde en hem warm aanbevool aan vader Fetis, den toenmaligen bestuurder van het Conservatorium van Brussel. Zoo werd hij als leerling te Brussel aange- nomqp. Hij werd or aanzien als een onver moeibare werker. Hij was er weldra be vriend met den Franschen toondichter Gounod. Van dien tijd af begon hij aan de compositie te arbeiden. Om zijne bpstaanmidellon wat te vermeerderen liet hij zich opnemen als koor zanger in do kerk van St. Gillis. In 1876 riep men hem naar Londen, om er als pianist, een vermaard kunstenaar te vervangen. In 1877, op 23 jarigen ouderdom, be haalde hij den prijs van Rome met zijne can tate Klokke Roeland Nadien speet het hem geweldig die cantate te hebben geschreven en ze uit den handel niet meer te kunnen trekken. Hij liet hij nog in 't licht verschij nen Polyeucte, Kollebloemen, de Ballade van de Drij Ridders, do Mamliederen, enz. In 1S81 werd hij te Mechelen aan 't hoofd gesteld der school van Gewijde Muziek, al waar hij opvolger werd van Lemmens. Onder zijn bestuur behaalde dat gesticht weldra de reputatie van een gesticht van eerste gehalte. In 1896 werd hij te Bfussel leeraar ge noemd van punkt en contrafuga. Zijne voornaamste werken waren nadien Franciscus, voor de eerste maal uitgevoerd in 1887 meer dan 200 maal gespeeld in Doitscliland en in Noord Amerika. Volgens de meening van velen blijft Fran ciscus zijn ongeëvenaard meesterstuk. Tijdens de Tentoonstelling van Brussel in 1897 werd er in de feestzaal voor de eerste maal zijne Godelieve uitgevoerd. Sedert dien kroeg- men het meermaals te hooren onder andore te Leuven. Tinei zaliger beweerde dat het kunstiger was dan al zijne overige werken. Niettemin wag de uitvoering van Godelieve telkens een fiasco. In 1905. tijdens de jubelfeesten onzer'on afhankelijkheid, kregen wij van hem een machtig Te Deum te hooren. Voor eenige jaren kwam zijne Gatliarina in 't licht, waar hij acht jaren had aan ge arbeid. Hij wilde toonen dat gewijde zaken ook op theaters kunnen en mogen gespeeld worden. Of de uitvoeringen van Catharina te Brussel er in gelukt zijn zulks te bewijzen, dal weten wij niet. In 1909 werd hij door iedereen aangeduid als de gansch natuurlijke opvolger van Ge- vaert, om het conservatorium van Brussel te besturen. En 't was ook zoo. Hij heeft er niet lang vertoefd. Toch wist hij'op dien korten tijd het zoover te bren gen, dat het conservatorium beter faam krijgt onder zedelijk oogpunt en vooral on der oogpunt van kunst. De laureaten, had, lichamelijke smart of zielesmart geweest was maar van welken aard ook bet lijden, dat zij had uitgestaan, geweest mocht zijn, het spoor, diehet had nagelaten, was in eiken trek van baar gelaat duidelijk zichtbaar. Hare wangen hadden alle rondheid en na tuurlijke kleur verloren hare dunne, fijne lippen waren ziekelijk bleek hare oogen, groot en zwart, en door byzonder dikke oog haren overlommerd, hadden een® zonderlinge bange, verschrikte uitdrukking aangenomen, die hen nooit verliet, en waaruit de pijnlijke aandoenlijkheid van haar gevoel, deingebore- ne bangheid van baar karakter, sprak. In zooverre waren de sporen, welke treurig heid of ziekte op haar had achtergelaten, de gewone kenteekefis der meeste slachtoffers van hart naar lichaam of ziel. Het ©enige bijzondere nadeel, dat haar per soonlijk voorkomen had geleden, bestond in de onnatuurlijke verandering, die de kleur van haar ondergaan had. Het was zoo dik en zacht, het golfde zoo be vallig als het haar van een jong meisje maar het was zoo grijs als het haar van eene oude vrouw. Het scheen op de treffendste manier elke aanspraak op jeugd, die haar gelaat nog bezat, tegen te spreken. Hoe mager en bleek dit ook was, kon nie mand, die het zag, het een oogenblik voor het gelaat van eene bejaarde vrouw houden. Hoe ingezonken hare wangen ook waren, was er geen enkel rimpel in. Hare oogen hadden, in weerwil van de droevige uitdrukking van on rust en schrik, die er in heersckte, nog dien helderen, klaren glans, dien men nooit in de oogen van oude lieden ziet. Het vel om hare slapen was even dun en glad als dat van een kind. T30 OCTOBER 1912 die onder het bestuur van Tinei eene melding of onderscheiding genoten, hadden ze wel verdiend. Tinei was is den grond een godsdienstig man, hij was ook eigenaardig lijk alle kun stenaars. Wij verliezen in hem een der edelste figu ren van onzen tijd. Brussel. Opstand legen de politie. De policieagent Didier dei*2e divisie werd Zondag avond rond 10 1/2 ure ontboden om een persoon tot reden te brengen. Daar deze in de Hoogstraat al de voorbijgangers lastig viel. De woesteling viel den agent aan en mis handelde hem deerlijk tot deze alarm kon blazen. Door middel van een anderen agent en geholpen door eenige burgers kon de woestaard zekere Q..., wonende Steenweg van Drogenbosch, worden aangehouden. Maandag morgend toen hij ontnuchterd was, herinnerde de man zich niets rae9r. Overleden. J.-B. De Boodt, fabriek werker, 27 jaar, word over twee maanden gevaarlijk verbrand aan hel gelaat en de borst, toen hij kanonnekens afschoot ter ge legenheid van een feest. Hij is gisteren- in het gasthuis overleden, na verschrikkelijke pijnen te hebben uitgestaan. Ongeval. De daglooneter Barbara Warnier, 75 jaar, Kureghemslraat, werd Zondag namiddag in de Zuidstraat door een wielrijder omgeworpen. Zij werd erg ge wond aan hot hoofd en gekwetst over heel het lichaam. Men bracht haar over naar het St-Pieters gasthuis. Proces-verbaal werd te gen den onvoorzichtigen wielrijdor opge steld. Bestolen. Een Duitscher, Jan R...., die een meisje had ontmoet op de Jamaar- laan en met haar eenige herbergen bezocht, stelde des avonds vast dat het lieve kind hem zijn bi'ieventesch met 800 fr. in banknoten had ontstolen. Eene klacht is bij de policie ingediend. Een dronkaard zekere W..., wonende Serpentijnstraat te Elsene, viel in slaap op den drempel eener woning Louisalaan. Toen hij ontwaakte stelde hij vast dat zijn geld beugel en zijn uurwerk verdwenen waren. Eene kindermoord in Frankrijk. Opzoekingen te Brussel. Maandag is het lijk herkend geworden, dat heel naakt en vreeselijlc verminkt op de spoorbaan te Ma con gevonden werd. Het is dit van don klei nen Victor Boyer, wiens vader regenscher- menhersleller is te Kamerijk. Do vader en de grootmoeder van het kind hebben heL niet herkend. Vrouw Boyer, die rond einde Sep tember haren man verlaten beeft, bevindt zich in den omtrek van Brussel en wordt ieverig opgezocht. De slachtoffers der petrool. Zondag ontplofte het komfoor waarop vrouw Da- neels, Steenweg van Tor Hulpen, eten ver warmde. Een groote vlam tastte de onge lukkige aan, die zwaar verbrand werd aan de armen, de borst en liet gelaat. Een dokter diende het slachtoffer de noodige zorgen toe. Berchem-Ste-Agatha. Hevige brand.I. In de bakkerij van de echtgenooten Van- leeuws, Kerkstraat, te Berchem-Ste-Agalha, is brand uitgeborsten. De pompiers van Mo lenbeek werden ter hulpgeroepen. Ook de genen van liet huis Delhaize s udoii ter plaats. De vlammen hadden reeds de aanpa lende beenhouwerij der echtgenooten Dec kers aangetast. Na een half uur, was alle gevaar geweken. Van de bakkerij blijven alleen de muren over. De oorzaak van den brand is niet gekend. Eigen-Brakel. Het parket in het Volkshuis. Zaterdag stapte het par ket af in het Volkshuis van Braiiie-l'Al- leud. D© magistraten legden de zegels op de Deze en andere onbedriegelyk lichamelijke kenteekenen duidden aan dat zij, wat jaren betrof nog in den bloei des levens was. Hoewel lijdend van voorkomen, zag zij er, van de oogen nederwaarts, uit als eene vrouw van nauwelijks dertig jaar. Van de oogen opwaarts, bracht haar weel derig grijs haar, in verband met haar gelaat beschouwd, niet alleen eene zonderlinge maar eene verbazende uitwerking teweeg, zoodat het geenszins wonderspreukig is te zeggen dat zy er natuurlijker, meer gelijk zich zelve, uit gezien zou hebben, als zij het haar geverfd had. In liaar geval zou de kunst do waarheid ge schenen hebben, terwijl do natuur onwaar heid geleek. Welke schok liad dat haar, in zijne volle waardigheid, de witte kleur des ouderdoms gegeven Was het zware ziekte of vreeselijke droefheid geweest, die haar in den bloei van den vrouwelijken leeftijd grijs bad gemaakt Dit vraagpunt was dikwijis onder de dienst boden besproken, want het eigenaardige van haar persoonlijk voorkomen was hun alleeb in 't oog gevallen, on had hen een weinig wantrouwend omtrent haar gemaakt,waartoe eene ingewortelde gewoonte, die zij had, van hardop bij zich zelve te spreken, ook nog bij bracht. Maar hoe zij ook uitzochten, hunne nieuws gierigheid bleef altijd onvolaaan. Niet konden zij verder ontdekken dan dat Sara Leesqn, iu de gewone beteekenis van het woord, lichtge raakt was op het punt van haar grijs haar en hare en hare gewoonte van bij zich zelve te ©preken, en dat de meosUnvs sedert lang aan iedereen verboden had do kamenier met vragen lastig te vallen. j^Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1912 | | pagina 2