Mam zónder kart! w J( Eerk van St. Martians, Aalst T EEN EN 'T AMPER In Macedonië. Bij Montenegro. Donderdag 31 Octofcsp I9IS< SN m 1 - 'm 1 -J-j tft d5 JLJ> €3r IS 3E_j TZ5 v/\/* RUITEN LAN D Achttiende laargang n' 256 2 CENTIEMEN HET NUMMER p<41 p-~l fc-f Y *3 - - AEONNEMENTENs Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «§t «s» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. §3 72C, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 720. BestuurderJ. irt ii i «i rat^aac^^aEaaiguajiaüg TE AALST 9, KerJrstrasit, Telefoon 114 Van Nuffet'De Gsndt. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blaas, (de regel) fr. 0,50 4° biadz. (de regel) Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Onze Brusselsche correspondent deelt ons in zijne briefwisseling, (die heden in ons blad verschijnt) weeral een schoon feit mede. De kwestie van deschoolsoep kwam te berde in den provintieraad van Bra bant. En er werd een krediet gestemd, tamelijk groot, om dat werk te onder steunen. Schoone en edele inrichting, in princiep ten minste. Maar hoe ver foeilijk en hatelijk, wanneer zij in kar.den is der liberalen en socialisten De toelagen zullen enkel verleend worden aan de kinderen der officieele en gemeentescholen. Daar is het weeral eens Het geld van al de lastenbetalers word gebruikt om eten te geven aan de arme kinderen die aan officieele onderwijsinstellingen toebehooren. Voor de andere, al zijn die dan twee, drij maal sterker in getal,blijft er niets over Men kan zich moeilijk iets inbeelden dat hatelijker is dan dergelijke han delwijze. Dat die bende vrijmetselaars bet op ons gemunt hebben omdat wij door hunne zweep niet willen gedrild wor den,en hunne dwingelandij verstooten, en onze katholieke vrijheid verre bo ven hunnen dwang stellen, dat nemen wij nog aan. Dat ze ons trachten te broodrooven, als bet in hunne macht is, dat is wai.al erg gonoeg. Maar zicli willen wreken op onze kinderen Vreugde hebben wanneer dio onschuldige kleinen lijden, om door bun lijden ons te pijnigen, om door hunne tranen ons te folteren en ons tot die handeling aan te sporen welke ons geweten en onze opvoeding ons verbiedt, hoe heet men dat Wij sidderden en walgden wanneer wij in de oorlogstijdingen Jazen dat de Arnauten er vermaak in schepten Montenegrijnsche ouders aan elkander vast te hinden en dan onder hunne oogen aan hunne onschuldige wichtjes allerhande martelingen te doen onder staan. En wij vragen ons zelvon af of er- wel groot verschil is tusschen de wreede handelwijze onzer kartellisten en de onmensckelijke folteringen dooi de Arnauten bedreven. Er komt beweging in. Vroeger wa ren de studentenscharen berooid van alle onmiddellijke aanraking met bot sociaal leven, met die bevolking waar zij later eenen overwegenden rol zouden spelen. Hun onbegrensde iever, hunne edele zelfopoffering, bun vurige strijdlust werd door een toeloop van omstandig heden en vooroordeelen gebreideld en ingetoomd. Het openbaar leven was voor hen als een onbekende, een gansch vreemde wereld waar zij ganscb weer loos,zonder voorbereiding,werden uit gesmeten. Dat was het verleden. Maar het tegenwoordige is heel wat anders en de toekomst is nog meer lachend. Het verleden was de vrucht van den arbeid onzer vaderen. De toekomst zal de vrucht zijn van ons werk, vooral van het werk onzer studenten. Een groot Fransche schrijver zegde eens dat het in onze eeuw niet voldoen de was kristen mensch en voorbeeldig kristen zijn. De maatschappij heeft het recht, zegde hij, de diensten in te roe pen van al wie lid is dier openbare samenleving. En dat is voorzeker waar. Wij hebbe» niet enkel plichten te kwijten jegens God en jegens ons eigen zeiven. Wij hebben ook plichten jegens onzen evonmensch. En al wio zich tevreden houdt met zijne rekening effen te strijken jegens O. L. Heer en voorts voor zijn eigen zeiven werkt zonder ooit op anderen te peinzen en leven wil, gerust en stil en tevreden lijk eene slak in haar steenen huisje, van al het overige afgezonderd, die komt groolelijks te kort aan zijne ver plichtingen jegens de maatschappij. Dat weten, dat begrijpen de studen ten. Zij willen niet meer leven en werken, ver van het volk, als photo- graphen in duistere kamers waar nie mand ziet noch hoort. In en bij bet volk, daar moeten zij arbeiden, daar zullen zij groote diensten te bewijzen hebben daar is hunne plaats. En om niet meer lijk vroeger plot selings in eene wereld te worden ge worpen waarvan zij niets kennen, noch de verzachtingen noch de eischen, noch de eller.de, noch de bekommer nissen daarom hebben zij heel het land door studentenbonden opgericht. En of het er ernstig toegaat Leute en vroolijkbeid zijn uit die vergaderingen niet gebannen. Verre van daar Jeugd en vreugd gaan altijd samen. Maar na geestdriftige uitroe pen, na luidruchtige zangen en oor- verdoovend studentenlawaai hoort men ernstige besprekingen van alle maat schappelijke vraagstukken. De jóngeren houden zelfs Congres sen Een eenvoudige oproep was vol doende om 1400 studenten in alge meens vergadering bijeen te krijgen tijdens den laatsten verloftijd. En wan neer de H. Brohée hun vroeg, wie van hen wou meestrijden in den groo- ten kamp voor welvaart van het Bel gische volk, dan ging er uit die 1400 jonge borsten als één kreet op, een kreet vol overtuiging, vol geestdrift Ik,ik Studenten, jongeren,de beweging in uwe rangen ontstaan is loffelijk en prijsbaar. Uw streven is edel. Vooruit op dien weg 1 Gij die geroepen zijt om eene invloedhebbende plaats te be- kleeden in de Maatschappij van mor gen, scherpt uwe wapens en neemt uwe voorzorgen. Weest overtuigde kristene jongelin gen, vol heiligen iever, maar ook vol heilige zelfverloochening. Weest overtuigde Vlamingen en vergeet nooit dat niets zoo onontbeer lijk is, als de taal machtig te zijn van het volk, in wiens midden men leven moet. Weest maatschappelijke Vlamingen Leeft niet alleen voor uw zeiven maar meest voor anderen. De toekomst van ons Land, van ons Volk, van ons Vlaanderen, hangt meestendeels van u af. -V- Zondag aanstaarde, 3 November, om hsSf zevesi ï-SPSSï, zal er een grooto godsdienstige plechtigheid in onze Hoofd kerk van St. Martïnus plaatshebben, te we ten eene algemeen© communie MaisBaaEüeSajk tiaap msrcsvoBk, Een bijzondere oproep wordt gedaan tot al de leden van de Congregatiën, de kalho lieke Genootschappen, Kringen en Bonden, om deel te nemon aan die luisterrijke beloo ging van godsvracht. Al de mannen zijn verzocht plaats te ne men in den koor en in den middenbeuk der kerk welk hun uitsluitelijk zal voorbehou-' den zijn. Da plechtigheid zal beginnen met een korte aanspraak door den vermaarden volks redenaar Eerw. Pater Bouckaert. Dat ledereen op zijn poetwezo Uqob* e3e ©wersten vaan isB®asi© Q»©®ff,9a©BBQre. Bij ministerieele be schikking zullen de 355 oversten van kleine statiën, die niet beschikken over een plaats vervangend beambte, voortaan gemachtigd zijn 12 dagen volledige rustte nemen mét machtiging hunne standplaats te verlaten. Deze rustdagen zullen zooveel mogelijk over de twaalf maanden worden verdeeld. Een lijkdienst* Ter zielerust van prinses Runpreeht van Beioren, zuster der Koningin, hed te Sorrenta een lijkdienst j>laats. De hertog van Aosta en de prins van Udina woonden den dienst bij de Paus had zich laten vertegenwoordigen door den aarts bisschop van Sorrente. In de stad was de rouw algemeen alle winkels en magazijnen waren gesloten. Op de doodskist werden kronen neergelegd toegezonden door bijna al de Europeesche Vorsten. Hot lijk werd daarna overgebracht naar Gastellamare, om van daar naar Munchen te worden vervoerd. Tefegrammansfaten EutPOfia. Te beginnen van 1 Novem ber, zuilen de telegrammandaten aangeno men worden in de betrekkingen van België met Noord-Amerika, Canada, Nieuwland, door tusschenkomst van het Middenpostbu reel van Brussel. asa !£©e*£30. De spoorlijn van Elisabeth-ville naar Kambove zal 162 kilometers lang zijn of zoo wat 32 uren. Met de aardewerken is men tot aan kilo meter 150 en de sporen zijn gelegd tot aan de Lufira-rivier, gelegen op- kilometer 109 en over welke eene brug moet gelegd worden evenals over de Sufumvvango. Over de laatste zal de brugopening 25 m. zijn en over do Luilara 50 meters. Aan de eerste brug is men bezig; voor de tweede zijn de materialen bijna allen ter plaats. Men rekent dat in Januari eerstkomende de trein tot aan Kambovo zal loopen. De studie van het laatste baanvak, 300 ki lometers lang, is bijna voltooid. De streek welke doortrokken wordt is zeer bergachtig en men zal op sommige plaatsen hellingen moeten hebben van 20 millimeters on zelfs van 25 millimeters per meter. wam den heer T5- Sic9. De kommissie van het Conservato rium vergaderde Maandagavond on er werd beslist dat de begrafenis van Edgard Tinei zou plaats hebben op staatskosten, Donder dag, te 11 uur. Al de troepen der Brusselsche bezetting zullen onder de wapens staan. Het lijk zal worden geplaatst in de groote zaal va# het Conservatorium, waar de redevoeringen zul len worden uitgesproken. De lijkdienst ge schiedt in de kerk van den Zavel en na afloop daarvan zal het lijk naar Sinay (Oost-Vlaan- deren) worden overgebracht en in den fami liekelder bijgezet. 12e tilep \.Vspeldien> iOOnsteSBingen. De internationale overeenkomst tot het regelen der Wereld tentoonstellingen, is te Berlijn onderteekend. Volgens doze overeenkomst mogen de Staten die zo onderteekenden, maar eens alle tien jaren eene internationale tentoonstelling inrichten. Verscheidene grondbeginselen tot deze tentoonstelling, de inrichting, enz., werden ook aangenomen. De overeenkomst zal in eene latere konferencie nogvolledigd worden ederland Kiezing. In de bijzondere kiezing, door het ontslag van M. Kuyper veroorzaakt, is de christen kandidaat M. Mackay gekozen, dank aan de medehulp der liberalen. De Hollandsche liberalen zijn zoo fanatiek en zoo kortzichtig niet als de Belgische libe ralen. In Holland spannen liberalen on ka tholieken to samen, tegen het nationaal ge vaar. dat men socialismus noemt. In Belgie integendeel gaan de liberalen hand in hand met de socialisten on bestrijden de katholieken di« eonige voorstanders zijn van 't Koninkrijk Bolgië. FranteriJ lc Ten voordeole dsr kerken in Frankrijk. De heer Maurice Barré, hoeft eenen brief gestuurd aan den heer Steeg, minister van Binnenlandsche Zaken, om zijn spijt uit te drukken over den staat van verval dor ker ken in Frankrijk. De kerk van Avreuil werd om reden van den slechten staat van het dak, den 19 Oogst. 1909 gesloten. De goloovigen van dit dorp hebben de noodige gelden verzameld om de herstellingswerken te verrichten en sinee- ken sedert drij jaren het gemeentebestuur de hand aan 't werk te slaan. Er wordt geen gevolg aan hunne billijke vraag gege ven en men heeft zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken gewend. De heer Barré vraagt in zijnen brief aan den minis ter opdat er bij het openen der Kamer een wetsvoorstel zoude neergelegd worden, dat de kerken niet aan den willekeur van fana tieker» bloot stelt, maar wel ze doet afhan gen van een rechtveerdig Staatsbestuur. Drama te Rijsel. Zekere Matkieu, 33 jaren oud, geboortig van Ostricourt, leefde te Rijsel op eeue gemeubelde kamer, met een getrouwd vrouwspersoon. Maandag avond legde Mathieuzich te bed. doch stond weldra op, nam eene bijl en hakte met eenen enkelen slag hot hoofd der vrouw af, dat beneden van de trappen rolde. Do moordeuaar is aangehouden. Onlusten. De algemeene werkstaking welke do werklieden der vaart van Mar seille naar den Rhone hebben uitgeroepen, heeft aanleiding gegeven tot groote botsin gen tusschen werkstakers en de policio. De policieagonten hebben moeten gebruik ma ken van hunne wapens. Een werkman, in volle borst getroffen, viel dood ten gronde. Er zijn ook vele ge kwetsten. Verscheidene aanhoudingen wor den gedaan. Lage misdaad. Te Ivry-sur-Seine, heeft men gisteren in een houten schutshuiske het lijkje gevonden van Fernanda Pappillon, oud 8 jaren, woonachtig te Ivry. Het meisje was het slachtoffer van eene lage misdaad. Zij was slechts Maandag avond uit hot ouderlijk huis verdwenen. DuitscSalaxica. De nieuwe Aartsbisschop van Keulen. Het is Mgr. Von Hartman, bisschop van Munster, die Dijnsdag laatst Aartsbisschop is gekozen van Keulen. Mgr. Von Hartman be kleedde slechts sedert eenige maanden den bisschoppelijken zetel van Munster. Hij was langen tijd Vicaris generaal van dit bisdom geweest. Mgr. Hartman genoot alom de achting en de genegenheid van het volk. Elvisla,n.cl De gezondheidstoestand van den kroon prins. De jonge prins is aan de beterhand. De pols slaat tot 120 en de warmtegraad is 37. Men beweert dat de kroonprins nu het slachtoffer is van eenen nihilistischen aanslag welke aan boord van den Standaard zou moeten gekend zijn. De zelfmoorden van den kapitein van dit schip en zijnor vrouw, die ook verdacht waren van deel te maken der nihilistische partij, zijn zoo het sohijnt, mot dozon aanslag verbonden. Italië Genezen. Marconi de uitvinder van den draadloozen telegraaf heeft gisteren hot militair gasthuis van Spezia verlaten. Eene glazen oog vervangt de uitgenomene. Feestelijkheden. Maandag 28 Oktober hadden er te Rome groote feestelijkheden plaats om den zestienden eeuw verjaardag te vieren van den zgepraal van Konstantinus op keizer Maxime (28 Oktober 312). Deze zegepraal bad voor gevolg de uitroeping der vrije uitoefening van het christen geloof. Het was in de Lente van 313 dat de christe nen, na drij eeuwen nllerbloedigste vervol ging, van keizer Konstantinus dit recht ver kregen. In gansch de katholieke wereld door, bijzonderlijk te Rome, zullen grootsche plechtigheden plaats hebben, om dit heuge lijk feit te herinnoren. Eene gedenkzuil werd Maandag geplaatst aan den voet van den Tiber, alwaar do slag heeft plaats gehad. O ostearij te Vrede. Het hoofd van don Oostonrijk- schen ministerraad heeft in de Kamer ver klaringen gedaan die zeer geruststellend zijn. Hij deelde mede dat de onderhandelingen welke Oostenrijk mot de mogendheden geliad heeft zeer wel gelukt zijri en dat dank aan liet Koningdom Oostenrijk den volkomen vrede zal genieten gedurende de Balkaansehe moeilijkheden. Er wordt zelfs niet vereischt dat het leger gemobiliseerd worde. Sip £6.33-3 Schielijke dood. De aartsbisschop van Burgos, welke eenige dagen verbleef in het klooster van Larit is schielijk overleden. 1RLVP imeaië Ontbinding der Kamers. Heden, Woensdag 30 Oktober zijn de zittingen opge schorst en zijn de Kamers ontbonden. Da kiezing voor de Kamers van Volksvertegen woordigers zal plaats hebben op 21, 23 en 25 November. Deze voor den Senaat op 27 en 29 November. De nieuwe Kamers zullen geopend worden op 9 December aanstaande. Volgens de grondwet moet de opening der Kamers op 28 November plaats hebben. 3Mes:iteo Nog de opstand. Invloedhebbende per sonen wenden alle middelen aan om de gena de van generaal Diaz of ten minsten eene strafwijziging te bekomen. De lioogo raad echter met voorzitter Ma- deiro aan het hoofd, weigert alle verminde ring in de straf te brengen. Voorzitter Madeiro verklaart dat hij dit maal eene voorbeeldige straf eisclit die den terugkeer der oproeren, af te gemeen in Mexiko, moet beletten. Kanaöa Treinbotsing. Eene erge treinbotsing heeft plaats gehad in de statie var. Streets- ville (Ontario) tusschen eenen reizigerstrein en eonen trein bezet met soldaten. Twee sol daten werden op den slag gedood. Acht en twintig zijn erg gekwetst. IN THRACIË De Bulgaren zijn meester van Lule-Bour- gas en van Demotika. Na zich meester gemaakt to hobben van Baba-Eski, hebbende Bulgaren nude steden Lule-Bourgos et Demotika ingenomen. Tur- kyë is nu in twee dealen gesneden die met elkander geen de minste betrekking meer hebben. De toestand der Turken wordt van dag tot dag erger. Rond Andrinopel. Telegram uit Sofia. Rond de stad Paoh- makli, hebben de Bulgaren zich meester ge maakt van 270 geweren, 60 pistolen, 90 kassen Mausor- en Martinicartouèheu, 5 kas sen obussen, een aantal ander krijgsvoor raad en krijgstuig daarbij dan nog 70 krijgsgevangenen waaronder een majoor. In de gevechten rond Andrinopel lieten de Turken hunne gesneuvelde en gekwetste soldaten liggen, zonder zich er om te bekom meren. Zij gebruikten ook valsche listen. Zoo hebben zij meer dan eens de witte vlag der overgave tentop geheven en wanneer dan de Bulgaren ongewapend naar hen toesprongen om hunne wapens af te nemen, vuurden zij plotselings al hunne kanons af en deden ve le Bulgaren sneuvelen. De lijkverbranding. Rond Kumanovo liggen duizende lijken in de opene lucht te bederven. Zij verspreiden eenen onuitstaanbaren reuk. De Serviërs hebben voorzorgen genomen om daaraan een einde te stollen, aangezien zulks zou kunnen aanleiding geven tol besmettelijke ziokten. Verscheidene wagens petcrolio werden naar Kumanovo overgebracht. Men zal er de lijken mede begieten ora ze dan te verbran den. Nog de inneming van Kumanovo. Men kan zich moeilijk inbeelden met wel ken mood do Serviëfs de stad Kumanovo aanvielen.Men krijgt nu langzamerhand de.i- aangaande eenige inlichtingen. Luitenant Milikh schoot zich van razernij door het hoofd, omdat zijn kapitein hem het bevel gaf achteruit te gaan en eeno gevaar lijke plaats te verlaten, waar hij aan het vuur zijner vijanden te zeer was blootgesteld. Men haalt namen aan van prinsen van koninklijken bloede, de eigen broeders van den koning, die het voorbeeld gaven van de grootste dapperheid en voorop streden, op de eerste lijn der aanvallers. De Turken verlaten Salonika. Uit Belgrado meldt men dat de Turken de stad Salonika verlaten en zioh verstorken in den omtrek van Seres. Nog altijd grofschutters Het tweegevecht tusschen de Turksche en de Montenegrijnsche grofschutters gaat voort. De Turksche artillerie richt nochtans weinig schade aan. Men heeft algemeen on dervonden, dat hun draagvermogen verre onder hot draagvermogen der Turksche kanonnen staat. De obussen door de Turksch» schutters afgeworpen, ontploffen halverwege den afstand dien ze moeten bereiken. Groote veldslag in 't verschiet. Na verschillige schermutselingen te Stra- regovro, waar de Montenegers de bovenhand behaalden, namen deze laatste bezit van licol de streek die zich uitstrekt van Rozaj tot Berana en Ip6k. Men verwacht zich aan een groot gevecht to Ipek. Men twijfelt nochtans of de Turken

De Volksstem | 1912 | | pagina 1