iEflWE AANLEIDERS T EEN EN 'T ANDER Wofcat^is 6 HssvesMiaea- I9(2i i& £j DAGBLAD Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. Van af 1 RU ITEN LAN D Aeüafrïiemi'a jaargang n' 230 2 CENTIEMEN HET NUMMER ij iJ ABONNEMENTEN* Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. {§J TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN 728, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, ITE AALST 0Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s El. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3» bladr. (de regel) fr. 0,50 4* bi adz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,(10 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Aziz Hassan, bavelhebber van het Turksch leger dat te Kirk-kilissé zoo duchtig werd verslagen wordt veroor deeld ter dood. Nassim Pacba die het bevel voert, beeft gezworen als overwinnaar weder te keeren of op het stagvold te sterven. Moest het lot der wapens hem ook on gunstig zijn en durfde hij dan ooit de muren van Constantinopel te binnen komen, wie weet welke wreede straf hem daar zou te beurt vallen? Te rechte of ten onrechte, een ge- noraal draagt altijd, in de oogen der bevolkingen, de verantwoordelijkheid eener nederlaag. Zoo ook boeten de liberale aanlei- ders nu, om de verpletterende neder laag van den 2"" Juni. Hjmans, Janson, Lorand, Delvaux, Franck en andere, allen broeders „*t, dienaars van de vrijmetselarij en aan- leiders der liberalen hebben schoon te vergaderen en in naam der partij, wier bestuur huu toevertrouwd werd, dagorden te stemmen en plannen te maken voor de toekomst, dat is al van geenen tel meer verloren is hun ge zag, de wanorde is in bun leger ge drongen. Zij hebben schoon te roepen en te klaroenen, hunne soldaten vluch ten maar immer verder en verder weg. Met kiezing waren het,zoo schijnt hel ten minste,de oudere, ondervin- dingrijke elementen, die zich van dat leger afscheurden. Nu zijn het de jon gere. Gaat dat zoo voort, wat zal er dan van dat leger nog overblijven Veroorloven de kopstukken zich eene wending aan de liberale partij te geven, aanstonds schieten er langs hoeken en kanten liberalen te voor schijn om hun plan af te keuren, hunne werking te verijdelen, en eene andere wending aan het stuurrad to geven. Ze hoeven daartoe noch het verstand van Hymans en Lorand, noch de wel sprekendheid van Franck en Masson. Hun hoogmoed is even groot. Hunne ikzucht en pretentie overtreft alles en dat vervangt alle talenten en is dus ook voldoende. Verleden week kwamen de oud-aan- leiders te zamen te Brussel. Zij stem den daar eene dagorde waarin beslo ten werd de algemeene werkstaking niet te ondersteunen en tevens xjïsi dec* acalsteS "s lands verdediging te verzekeren. Maar do jongere aanleiders kwa men diezelfde week in het Arrondis sement Aalst ook bijeen en stemden ook eone dagorde. Van algemeene werkstaking wordt daar geen woord meer gerept. Is de wind gedraaid Héla, fiere kampioenen, die het voorbeeld giugt geven van het sparen en het staken, waar zijt gij gebleven Meent ge misschien dat hot voor u veel voordeeliger zou wezen de andere aiESééss te laten rusten en vasten, ter wijl gij zoudt voortgaan met arbeiden en uwe zakken te vullen Zulks ware niet heel broederlijk, maar 't ware toch echt... liberaal Vervolgens besluit de dagorde onzer liberale heeren dat hunne gekozenen wel mogen zorgen voor 's lands verde diging, maar niet zonder uitstel ol ..voorwaarde. Dat nooit Eerst en vooral moet de grondwet herzien worden, eerst en vooral het zuiver algemeen stemrecht bekomen en dan voor het overige zorgen. Stout gesproken is hall gevochten. Het wierd hoogtijd dat er eenig veran dering werd toegebracht aan het bes tuur der liberale partij. Er zetelen daar misschien wel tal rijke hoeren met een groot redenaars talent en met schranderen geest. Maar 't zijn mannen van den ouden tijd. Weg met Lorand, weg met Janson, weg met Franck en Masson. Nieuwe geesten zijn opgedaget in het Oos ten verlichte geesten uit het arron dissement Aalst, Zullen zij hunne partij redden Daar twijfelen zij geenszins aan. Wij ook niet. In Korcgo ©verleden, Aan de - Tribune Gongolaise wtrrdt uit Kongo de ongelukkige dood gemeld van M. L. Horemans, mokanicien van 2® klas, van het zeewezen, die in de nabijheid van Lisala ver dronken is. De ongelukkige was voor de ko lonie ingescheept op 12 April 1911 en deed dienst al eerste mekanicien aan boord van de stoomboot Hainaut die Leopoldville voor aanloghaven had. Ks-BBI ged!a©Sït Het Fondsenblad van Gent schrijft Onderden titel Wat de wet'klieden over de Algemeene werksta king denkentracht Vooruit de overtuiging te doon doordringen dat alle werklieden met geestdrift de Algemeene Werkstaking te ge- moet zien. Wat de werklieden daarover denken, kunnen wij opmaken, meenen wij, uit den bijval welken den staakpenning geniet. Die bijval is nuler is niemand die stort tenzij do gedwoügenen. Als men in 3 maanden tijds 1500 fr. bijeenkrijgt in eene stad gelijk Gent waar, met de voorgeborchten 12000 kiezers voor de socialisten hebben gestemd, daa znoet men bekennen dat 't mager is. En waar zijn, konfrater. Wij kunnen ver zekeren dat hol in het arrondissement Aalst in verhouding nog veel slechter is. PscïtrdsDi België. Blijkens de laatst® opgemaakte statistiek zouden er in België 271.527 paarden zijn, hetzij 4 per honderd inwoners. Henegouwen heeft er het meest 53.000. Dan volgen Brabant, met 42.000 West- Vlaanderen, met 35.000 Namen, Oost- Vlaandcren, Luxemburg, Antwerpen, en Limburg. Er worden jaarlijks in België 45.000 veu lens geboren. Esose EeSgïsotfco s&snS&sal&uBGHg* De Belgische geneeskundige zending van Doktoor Limet, moest Dinsdag namiddag, om 5 ure, naar de Balkanstaten vertrekken. Zij bestaat uil een twaalftal personen, doktoors, heelmeesters en ambulanciersters, en zal tot Belgrado vergezeld zijn door M. Zobilch, koninklijken servischen agent, die hun in de Noordstatie officieel den armband van liet servisch Rood-Kruis zal aandoen. E£elangji*3jke tijding. De Cor- riere d' Italia een katholiek blad van Rome, verzekert in zijn nummer van Zondag avond, dat Z. H. Paus Pius X, aan al de bisschoppen zou bevolen hebben naar Rome te komen. Wij deelen dit nieuws slechts on- d -r alle voorbehouding mee. Indien het echt is, dan is het voorzeker dat er de eene of an dere gewichtige beslissing moet genoL.en worden. Januari 1913 zullen allo verzendingen met tarief I en II in binnenlandschen en gemeng de» dienst mogen gefrankeerd worden door middel van spoorwegzegels, zonder onder scheid van gewicht of aantal pakken. Er zullen met het oog hierop nieuwe ze gels van 4, 5 en 10 frank worden in omloop gebracht. Pa*5aises Ciharöoite. Maandag was 't het de naamfeest van prinses Char lotte en de gravin van Vlaanderen begaf zich naar Bouchout om hare schoonzuster geluk te wenschen. Te dior gelegenheid werden bloemen in overvloed aan de ongelukkige weduwe van keizer Maximiliaan aangeboden. Niettegenstaande haar leeftijd, is de prinses nog goed gezond. Bêj de Srus^sbche socialis ten. Het socialistisch Verbond van Brussel, geroepen om bet geschil te beslech ten, opgerezen tusschen den Werkersbond va» Molenbeek en schepen Eibers, ora dezen te nopen te kiezen tusschen zijn mandaat van schepen en dit van volksvertegenwoordi ger, beeft de vraag van den Boud van Mo lenbeek afwijzend beantwoord. Wel ie waar gebeurde dit met een kleine meerderheid en met onthouding bij de stemming van vele leden. De Bond van Molenbeek houdt zijn eerste besluit stannda en vraagt, dat Eibers afstand zou doen van een zijner mandaten. Deze wei- j gert beslist, zoodat het geschil verre van bijgelegd is. Die Molenbekenaars zijn waarlijk zeer kieskeurig. Zij spreken er reeds op dat Ei bers twee veile postjes beeft. Anseelt heeft er te Gent een half dozijn en zou er wel nog een half dozijn bij willen. Ook is het begrijpelijk, dat Eibers niet lost 1 vV INTedLerlanci Vermeerdering: van krijgslasten. Even als in de andere landen, vermeerderen de krijgslasten van dag tot dag ook in Neder land. De regoering is zinnens drij oorlog schepen te doon bouwen (model Dreadnought) welke tot verdediging der Hollandsehe Ko loniën, naar Indië zullen gezonden worden. Deze drij oorlogsvaartuigen zullen te zamen 120 millioen florijnen kosten. Daarenboven zal er aan de Hollandsehe Kamers nog 20 millioen florijnen gevraagd worden tot het bouwen van versterkingen. Fraialtrij Ie Een ouderling moordenaar. Zekere Alfons De Jaegher, van Roubaais, oud 70 jaren en wever van beroep, leefde op zijn bobels met eone jonge vrouw. Reeds meermaals bad hij in tegenwoordig heid van personen bedreigingen laten hooren. Zaterdag avond vond een gebuur de kamer in de grootste wanorde en onder het bed lag het lijk der jonge vrouw, welke eene gapen de wonde had aan de keel, toegebracht bij middel van eene bijl. De moordenaar is aan gehouden. Schoon voorbeeld. Sedert de scheiding van Kerk en Staat waren de leerlingen van het seminarie van Constances, buiten gezet en hadden zij hunnen intrek moeten nemen in een oud Klooster te Carentan. Dank aan de edelmoedigheid van Mevrouw do Ëeauchamps, zullen de seminaristen wel haast het kasteel van de hertogen de Coigny rnogeu -#h be won eb. Do edelmoedige geef ster schrijft aan Mgr Gerard, bisschop van Constances, het volgende Ik ben eene Anglikaansche vrouw, doch ik goloof in Jozus-Chrislus, onzen Heer en God. Ik ben eone bewonderaarster van de Roomsch Katholieke Kerk en ik betreur dat zij in hot seheon Frankrijk zoo onmeedoo- gend vervolgd wordt. Ik stel te uwer be schikking het kasteel van Coigny dat zeer groot is en waarvan het uitgestrekte park een gezond verblijf zal uitmaken. Dezo gift is bij notarieels akt gedaan ten einde in de kosten van bet inrichten als semi tiarie te voorzien, heeft de milde dame er nog 25,000 frank bijgevoegd. ZEZ»Liim o Ha. X a.r»d De minister van Italië te Berlijn. De heer San Guiliano, minister van Buitenland- sche Zaken van Italië, is in den nacht van Zondag tot Maandag, te Berlijn aangekomen. Hij werd in de standplaats ontvangen door deit gezant van Italië en eenige andere over heden. Maandag heelt de heer San €ruiliano zich bij hooggeplaatste personen begeven. Hij heeft het ontbijt in het gezantschap ge nomen. Hondenvlee9ch. GezieD de duurte van het rund- en varkenvleesch, zijn er te Ber lijn huizen geopend alwaar aan geringen prijs hondenvlöosch verkocht wordt. Men zegt dat die hondenslachlerijen al veel kliënten tellen. Tuchtmaatregel. De studenten der Duit- sche hoogescholen hadden het voorrecht, bij overtreding eener policiewet door de hoogoschooltucht gestraft te worden. Heden is dat voorrecht afgeschaft. De studenten zullen voortaan bij elke overtrediug met' de policie af te rekenen hebben. Dood gevallen. De generaal Winalheïm op jaeht te Doeberitz, is Maandag morgend van zijn paard gevallen en was op den slag dood. Spanje Eene meeting gestoord. De heer Le- roux leider de republilceinschgezinde partij, gaf Zondag eene meeling te Murcle. De koningsgezindtn overrompelden do zaal en eene worstelling ving aan, waarbij revolver schoten weerklonken. Een radikaal word in het hoofd getroffen. Leroux werd vergezeld tot aan zijn hotel, terwijl de tegenstrijdige kreten weerschalden van Leve de Koning en Leve de Republiek. De polioie hae de grootste moeite om ver dere botsingen te voorkomen. Snseland. Geene mobilsatie. Yerscheidone dag bladen hadden gemeld dat de Engelsche ad miraals bevelen hadden ontvangen ten einde toebereidselen te maken voor de algemeene mobilisatie. Deze tijding is van allen grond ontbloot. Bevelen zijn gegeven tot het ver richten van oereningen en dit heeft aanlei ding gegev6n tot het besluit dat deze oefenin gen betrek hadden met de algemeene mobi lisatie. De suffragetten aan 't werk. De suffra gette!) van Londen hebben nogmaals van zich doen spreken. Op eene vergadering, voorgezeten door den heer Mac Kenna,minis ter van buitenlandsche zaken, hebben zij de zaal overrompeld en do tribuun waar mijn heer en mevrouw Mac Kenna en zijn gevolg zich bevonden, ingenomen. De minister en zijne echtgenoote worden genoodzaakt in der haast de zaal te verlaten, terwijl zijne omgeving handgemeen werd met de bestormers. Vele stoelen werden verbrijzeld en de ver gadering word in de grootste wanorde opge schorst. Da ziekte van den Kroonprins. Een officieel bericht, aangaande de ziekte van den Kroonprins, luidt als volgt De Kroonprins had zich over eenige maan den inwendig bezeerd, toen hij in een vaar tuig sprong. Het was slechts den 20 Sep tember dat men de gevolgen der inwendige verwondingen bestatigöe. Een gezwel dat eene bloedvloeiing voor gevolg had. ver toonde zich langs de linkerzijde. Toen de prins reeds aan de beterhand was, deed hij den 10 October, eeaen ergen val, die eene tweede ontsnapping van bloed, erger dan de eerste, veroorzaakte. De prins is heden hui ten gevaar, doch hij is zeer uitgeput en lijd! aan eene onrustwekkende bloedarmoedl anémie "Vereeni®cle Staten Begraving van den ordervoorzitter dei Republiek. De heer Bergman, ondervoor zitter van de Republiek der Vereenigde Sta ten, is Zaterdag te midden van oenen groo- ten volkstoeloop, hegraven. De regeering heeft eenen rouw van 30 dagen voorgeschre ven en alle stoelen en beloogingen gedu rende dien tijd verboden. In Midden-Amerika komt als voorzitter van Cuba gekozen te worden den heer Mono- cal, kandidaat der katholieken. De liberals kandidaat M. Zagas wordt verslagen. Eenige dagen vóór de kiezing hadden tus schen beide partijen erge botsingen plauta ge'.ad. Verscheidene katholieken werden gedood. De Serviërs voegen zich bij de Bulgaren Op den dag van 3 November alleen, zijn er te Sofia 45.000 Serviërs doorgetrokken die de Bulgaren gaan versterken rond An- drinopel en Tchatalrija. Nieuwe overwinningen der Bulgaren De Bulgaren hebben zich meester gemaakt van Nevrokop. Na een hevig gevecht kregen zij ook de spoorhalle van Bouk in hun bezit. Door die laatste overwinning sneden zij voor goed alle betrekkingen af tusschen de Turk- sche legers van Macedonië en van An- drinopel. Daags nadien poogden de Turken eenen aanval, om terug meester te worden van die belangrijke punten. Maar de Bulgaren dwongen ze weldra tot den aftocht. Zij maakten zich daarbij dan nog meester van 5 officieren en 1500 soldaten die krijgsgevan gen genomen werden. T© Lulé-Bourgas heb ben de Turken in handen der Bulgaren over gelaten, oen kleederdepot, eene groote hoe veelheid krijgs- en mondsvoorraad, eene heele kudde kameelen en een aantal elec- trische lichtwerpers en telefoontoestellen. Een Düitsch officier verloren De Turken lijden honger De Dnitsche officier, von Vertz, nu kolonel in het Turksche leger wordt gemist en door zijne ouders opgezocht. Hij bevindt zich niet tusschen de krijgsge vangenen. Men vreest dat de Turken hem zullen vermoord hebben in den aftocht van Lulé-Bourgas. Krijgsgevangenen verhalen dat de Turk sche soldaten veel honger lijden. Alle drij of vier dagen krijgen zij eene beschuit en een half brood. Daarbij komt het ook dat zoo talrijke Turken hun leger hebben verlaten om tot dat der Bulgaren over te gaan. Inneming van Preveza door de Grieken Nadere bij zonderheden. De troepen die Preveza aangevallen heb ben, bestonden uit een bataillon gewone Grieksche troepen en daarbij eenige detache menten vrijwilligers uit liet eiland Creta of uit Epire. De strijd duurde heel den dag voort. Tegen den avond telden de Grieken een tiental docden en 56 gekwetsten. De verliezen der Turken waren veel grooter. Op zeker oogenblik verlieten de Turken hunne versterking en gingen op de vlucht, alles in den steek latende. Daarbij begrepen een 450 krijgsgevangen. Een honderdtal Albaneezen legden ook de wapens neer. De Grieken hadden zich onder- tusschen meester gemaakt van Nicopolis en gingen nu Preveza stormenderhand aanval len, wanneer in den morgen, de konsuls van Oostenrijk en Engeland, vergozeld van don gouverneur der stad de overgave kwamen aanbieden, op de volgende voorwaarden het garnizoen zou krijgsgevangen genomen worden de Grieken zullen verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van officiers, soldaten en hunne familiën; officieele ambtenaars zul- geëerbiedigd worden. Al die voorwaarden werden aangenomen zelfs mochten do Turksche officiers hunnen degen behouden. Een Grieksch generaal is ter plaats geweest en heeft alle maatregelen genomen om de orde te Preveza te doen lieerschen. Belangrijke «verwinning der Grieken. De Grieken, in plaats van in rechte lijn naar Salonika op te rukken, gingen meer Noordwaarts vooruit op zoek achter de Tur ken. Zij vonden deze verschanst te Yennitsa en randden ze aan. De Turken kregen on- derlusschen belangrijke hulptroepen van Sa lonika an van het Noorden. Na een woedend gevecht, dat twee uren geduurd heeft, wer den de Turken tót den aftocht gedwongen. De Turken verloren 14 kanons, 4 mitrall- leuzen en talrijke krijgsgevangen. Eene heele compagnie legde in eons de wapens neer. Rond Yennitsa zijn de velden met lij ken bedekt, De baan van Yennitsa naar Sa lonika is met allerhande krijgsvoorraad ver sperd. Twee Turkshe kanon- nearbooten gezonken. Twee Grieksche kanonneerbooten hadden deel genomen aan het beleg en da inneming van Nikapolis. Na de inneming van die stad hoorden zij dat drij Turksche kanonneer booten zich in de golf van Arta bevonden. Zij trokken er op af en gelukten erin twee van die booten in den grond te booren. Eone bleef er nog over. Wanneer de Turken be merkten dat het onmogelijk was te ontsnap pen deden zij zelf hunne boot in de lucht springen. Rond den Oorlog Te Sint-Petersburg beweert men dat Oos tenrijk eene woordenvilterij zoekt, wanneer het beweert dat liet geene verklaringen doen kan aangaande eene onbekende toekomst. Men is daar ook verwonderd, dat Oosten rijk weigert de loffelijke pogingen te steunen van Rusland, dat, samen met Engeland en Frankrijk aanstonds de verklaring heeft afgelegd, dat het op geene uitbreiding van grondgebied uit is. Te Weenen antwoord men daarop dat Oostenrijk heele groote belangen heeft in de Balkanen en juist nog in dat deel'van de Balkanen, waar de andere groote mogend heden niet veel prijs aan hechten en daarom dan ook, in datdeel, de Balkaansche vorsten dommen willen vrij laten te handelen naar hun goeddunken. Oostenrijk kan dus onmo gelijk desaangaande verbintenissen aangaan. Hot voorstel van Poincaré te niet De drij bevriende mogendheden, Italië, Oostenrijk en Duitschland hebben aan Frank rijk geantwoord dat het hun gansch onmo gelijk is het voorstel van Minister Poincaré te ondersteunen. Het zal noodig zijn een ander terrein te zoeken waarop al de mogendheden zich zul len kunne» t' akkoord stellen. Turkyë wensoht den vrede Het is Gabriël Effendi, die aan den Fran- schen minister, M. Bomparé heeft verklaard, dat het oogenblik gekomen was voor de Europeoscho mogendheden in het geschil op te treden en de vijandelijkheden te doen sta ken. Gabriël Effendi vroeg dat de mogendheden de overwinnaarszouden verplichten aanstonds een wapenstilstand te sluiten. Zij zouden van dat oponthoud gebruik maken, om hun ne inzichten te doen kennen aangaande de toekomst. Frankrijk heeft aan Gabriël Effendi doen inzien dat zulke handelwijze niet kan gevolgd worden daar zij vijandig schijnt jegens den overwinnaar. Turkijö vraagt hulp Eene officieele nota, door Turkijë aan al zijne afgezanten in den vreemde gestuurd, zegt dal hot vaderland zich in eenen toestand bevindt, die wel niet goed is, maar dan toch nog niet hopeloos. De vijanden hebben hunne mobilisatie kunnen eindigen, wanneer die van Turkije nog maar begonnen wae. Tur kijë kan den oorlog nog lang uithoudou.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1