DE OORLOG IN DE BALKANEN Praten zijn pn eerden Turkyë vraagt den vrede €3 'T EEN EN 'T ANDER Buitenland Turkyë vraaotaentedemaal der nioeeRÉeilsn ms WILLEM GO'H S In Macedonië Achttiend* jaargsüg n' £61 2 CENTIEMEN HET NUMMER Bendertiag 7 üotteEti^er f312. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 (ranken. Een jaar 8 (rankan. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. éi» -B 1 A €~^r 5^ T 1~"fr BUREELEN TE EKHSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Watepie», 723. Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. TEM AANKONDIGINGEN 9 KI. aank. (1 tot 4 kJ. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4® biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekl amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regeiyfr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De katholieke rechterzijden zijn ook vergaderd te Brussel, onder voorzit terschap van heeren de Favereauen Cooreman. Zij ook gingen samen een overzicht maken van hetgeen er hun te doen stond in den aanstaanden zittijd. Wanneer deliberalen verleden week samen kwamen, dan was het enkel om snoer te geven, te roepen, op ta fels te slaan, elkander onaangename dingen naar ket hoofd te slingeren, hij zoo verre dat M. Delvaux, van Ant werpen, zijn zweet kwam afdrogen bij de dagbladschrijvers. Nu, liep alles in stilte af, in volle vriendschap en verstandhouding. Al de volksvertegenwoordigers die men ondervragen ging, waren het eens om te bevestigen dat de katho lieke rechterzijde nooit .zoo eensgezind was als nu. Nooit ook zag mon een ministerie dat zoo zeer het vertrouwen gfeniet dar Senators en Volksvertegen woordigers. Nooit ook trof men Mi nisters aan, die handelden in zoo volle verstandhouding met de katholieke meerderheid en de katholieke kiezers. Eendracht maakt macht. En dat is hier het geval. En wat er in dis eendrachtige ver gadering besloten werd, daar kan men zich wellicht een denkbeeld van maken wanneer men onzen Premier hoort verklaren, dal er eerst en vooral moest gezorgd worden voor de kleine burgerij. De wetsontwerpen liggen gereed. Bravo katholieke Ministers en katholieke Volksvertegenwoordigers. De burgerij had de oogen op u geves tigd. Zij wordt in hare hoop niet te leurgesteld. Eene wet op de handels- policie en op de goedkoope woningen ligt voorhanden. De katholieken streefden er ook se dert lang naar. aan alle arbeiders een degelijk pensioen te waarborgen. Dat wordt nu ook verwezentlijkt. Bravo, bravo Van de militaire hervormingen werd er ook gesproken en het blijkt dat, om onze onafhankelijkheid te doen eerbie digen de katholieken in de Kamers alleen talrijk genoeg zijn en zij daarom de hulp niet zullen afsmeeken noch van de socialisten noch van de libera len. Zoo zien wij het nog liefst. Verders tigt 'er een wetsontwerp .gereed de volle vrijheid waarborgende van den huisvader iu de keuze van eene school. Door dat ontwerp wordt de 4graad ingevoerd en het technisch onderwijs ingericht. Schoon® vergadering, schoon pro gramma. Burgers en werklieden gij vraagt geen gekijf, geen gebabbel, maar oor den en daarom hebt ge uw vertrouwen gesteld in onze katholieke hoofdman- nen. Hunne eerste vergadering en de eerste vergadering onzer tegenstrevers bewijzen dat ge juist hebt weten te kiezen. Tien volle dagen heeft de zending in de stad Aalst geduurd. En voorbij is zij als een wind. Een cbronijkscbrijver uit de tijden van Filips van den Elzas schreef dat de inwoners van het graafschap Aalst eind en ver bekend waren om hunne onwrikbare gehechtheid aan het chris ten geloof. Daarvan heeft iedereen weer eens ge tuige geweest. Aandoenlijk schouwspel, drij, vier maal per dag al wat beenen heeft naar de kerken te zien stroomen Aandoenlijk tooneel, hoe men inde eivolle gebouwen links en rechts naar een stoelken hoefde te zoeken om dan door de dichte rangen henen, zoo verre mogelijk naar voren te dringen en be ter aan de lippen te kunnen hangen van de Paters Redemptoristen. Geliefde, eerbiedwaardige Paters, gij draagt een wonderschoonen naam en gij verdient hem ten zeerste. Verlossing hebt gij gebracht in me nig geweten dat iu de ketens der on deugd zuchtte. Verlossing en troost en hoop in me nig huisgezin, waar enkel verbittering, wantrouwen en wanhoop troonden. Meer geluk en meer betrouwen nog, in die gezinnen, waar reeds de chris- tene vrede heerseht. Is er iemand in de stad die naar uw heilig woord luisteren kwam en die de kerk verliet en bij zich zeiven zeggen kon Nu voel ik minder eerbied voor mijn eigen, minder liefde voor de anderen Dat hij spreke. Maar dat zal niet. De kinderen en jongelingen ween den wanneer gij hun spraakt van hun laakbaar gedrag jegens hunne ouders. Tranen van berouw. De vaders weenden wanneer gij hun deedt uitschijnen wat al verdriet en smart door hunne schuld, in de moe derharten werd verkropt. Tranen van berouw. De moeders snikten ook, wanneer gij linn deedt uitschijnen hoe ongeluk kig de huisgezinnen zijn waar eene moeder niet regeeren wil Het wa ren weer eens tranen van berouw. Maar tevens ook welde er in onze harten een gevoelun op van grooler Zelfopoffering, van zalig Vertrouwen en heilige Liefde. En daarom nog bedanken wij u, vrome Paters der Verlossing. Bekom mert u niet om den smaad door diege nen op u geworpen wier specialiteit het is aan te randen al wie dettig is. Smaad verandert immersin eer, wan neer hij door zekere bronnen wordt uitgebraakt. Duizenden en nog duizenden, loven en prijzen en danken u en zeggen u «Tot weerziens Dat binnen enkele jaren, wanneer wij het geluk zullen hebben u weer te zien en te hooren, dat dan onze vreug dezang, de zang van Geloot, Liefde en Hoop nog zoo helder klink® als nu. Eera |pr?;?re! vasi fa*. De Engelsche volbloedhengst Roeksand, door den lieer Aug. Belmont, voorzitter van de Amerikaanscho Jockey Club, aan een Franseti Syndikaat verkocht, is Zaterdag te New-Yorlc aan boord gebracht van do Min- newaska om naar Frankrijk overgevoerd to worden. Het paard is verzekerd voor dezelfde som als de aankoopprijs. Men denkt dat de hengst in Frankrijk 200,000 frank per jaar zal opbrengen. Hoos* c3e ©jade genei santen. De Bond der onderofficieren, brigadiers en gendarmen welke op pensioen gesteld zijn voor 5 Juli 1909 datum der laa'ste her inrichting van de lagere rangorde van het korps heeft eene algemeene buitenge wone vergadering gehouden, te Elsene, onder het voorzitterschap van den heer Baislin. Talrijke afgevaardigden uit de pro vincie woonden de zitting bij. De vergadering heeft met eenparigheid den wensch uitgedrukt dat de Welgov6nd® Kamers aan de gendarmen, welke voor 5 Juli 1909 op pensioen gesteld werden, het zelfde pensioen zouden to&kennen als aan de gendarmen welke na dezen datum op pen sioen gesteld zijn. Bbi- etra ualvoet* van paanSen. Gedurende de maand September werden 1997 paarden en 629 veulens uitgevoerd waarvan meer dan 1400 paarden en 300 veu lens naar Duitschland gingen. De invoer beliep 2.0S8 dienstpaarden, 243 veulens en 2.284 siachtpaarden. Os h®egte tras* cüe llsa&ese- In Duitschland gaan de heeren wetgevers zich daarmee bezighouden. En daarin hebben zij groot gelijk, 't Werd een beetje te erg, en de klachten daarentegen in gebracht, vonden geen gehoor. Een goed verslaander begrijpt dat, naarmate de Kousen band hooger is, men minder voor zijn geld heeft, want de Kousenbanden welke wij bier bedoelen zijn do Kousebanden van de bier glazen de schuim die er op blijft, als men een glas bier niet vol schenkt. De wet van 24 Juli 1909, die dezer dagen in werking treedt, bepaalt de hoogto of breedte welke de Kousenband mag hebben. Een dikke streep in het glas zal voortaan aanduiden Tot hier, eu niet verder De klant kan dus op 't eerste gezicht oor- deelen of hij bestolen wordt of niet. En zoo ver gaat de strengheid der wet in Germanië, dat zelfs met de toestemming van den drin ker niet van de bepaling mag afgeweken worden. ©aa-log aaus da ratten. Eene som van 30,000 frank komt voor op het budget van binnenlandsche zaken, om een tweede toestel aan te koopen dat dient om de ratten aan boord der'schepen uit te roeien. Dit toestel zal voor de andere havens dienen en desnoods van de eene plaats naar do an dere overgebracht. LeBe2ces*e vessï. We hebben reeds gezegd dat de brave Nestor Wilmart, libe rale kandidaat is geweest te Philippeville in 1900. In een omzendbrief om zijne kandidatuur aan te bevolen, zegde hij Hot klerikalism heeft voor bijzonderec steun, de kloosters van beide geslachten. Nu, de paters en de nonnekens scharren het fortuin weg van talrijke gaaien, die in i» hen vertrouwen. Van de zeden van die lieden spreek ik niet, zij verduiken hunne ondeugden en hunne luiheid achter de n muren hunner schuilplaatsen. Indien ge mij naar de Kamer zendt zullen die misbruiken opgehouden hebben eer het vier jaren verder is. Prachtig hé Nestor die de kloosterlingen voor schorrewegs uitscheldt, terwijl hij bezig is met miljoenen te sclierreweggen ion na- deele der aandeelhouders van Gent-Terneu- zen Begin van werkstaking. Men meldt uit Béthune dat een begin van werkstaking al daar losgebroken is onder de mijnwerkers der omstreken. Op 2000 werklieden, ontbra ken er ongeveer 800. De arbeiders vragen de afschaffing der lange werkperioden. Nog oen vlieger gedood. Men meldt uit Chartres dat de krijgsluchtvaarder Maréchal oud 22 jaar, Dijnsdag te Houville van oene hoogto van 150 meter ten gronde is geval len. Men heeft zijn verminkt lijk onder de puinen van het verbrijzeld toestel gevonden. Griaksche stoomboot te Br«6t. De Grieksche stoomboot Kerrones die te Dover ten gevolge van een tempeest erg be schadigd word, heeft de toelating hekomen to Brest te verblijven, om de noodige her stellingswerken to verrichten. Nu heiateld te zijn zal hij aanstonds naar Griekenland terug varop* Opening dar Kamers. De buitengewone zittijd der Kamers is Dijnsdag geopend. Hot kabinetshoofd en omtrent al do minis ters waren aanwezig. De zitting was van geenen langen duur. Interpellaties werden op het bureel neergelegd, aangaande de ontbin ding van het onderwijzers syndikaat en be treffende den taks die men zinnens is te beffen op de spelon in de Casinos. Reeds van Vrijdag aanstaande zal de zaak der ontbinding van liet onder wij zers-syndi- kaat verhandeld worden. Aan den dood ontsnapt. Dijnsdag poog de mon te Doumartin, nabij Toul, den be stuurbaren ballon ««Adjudant Vingenot in den hangaar te brengen. Verscheidene solda ten bielden de touwen vast, toen opeens een rukwind den ballon in de hoogte slingerde, eenen sergeant medevoerende, welke zich aan een touw vastklampte. De ballon steeg tot eene hoogte van 150 meters en dreef over hel dorp Saint Mansui. Opeens zakte hij merkelijk en toen hij slechts 10 meters van den grond meer was, sprong do sergeant boneden. In zijnen val brak hij zich den rechter arm. Hot vel van zijne handen was gansch verdwenen, ter oorzake van de krachtinspanning om de koord vast ts klampen. OuJtselilancl De koning van Zweden te Berlijn. De koning en de koningin van Zweden, zijn Zondag te Berlijn aangekomen. De koning begaf zich rechtstreeks per automobiel naar hot keizerlijk paleis te Potsdam, alwaar de keizer te zijner eer een feestmaal heeft ge- gegeven. De koningin wiens gezondheid erg geschokt is, stapte niet af, doch vervolgde haren weg naar Carlsruhe, alwaar de koning haar zal vervoegen. ingeland Da geeselroede terug ingevoerd. De Lagere Kamer komt met 287 stemmen tegen 44, de geeselroede terug in te voeren. Ook wordt aan de Londensohe policie de macht verleend, zonder voorafgaandelijk aanhoudingsmandaat, alle verdachte perso nen aan te houden. Deze tuchtmaatregelen worden genomen op aanvraag van don lieer Mackenna, mi nister van Binnenlandsche Zaken, welke verklaard dat or op beden een groot getal vreemdelingen in Londen zijn, welke eenen schandigen handel uitoefenen. Men hoopt dat de vrees der geeselroede en der andere straffen deze vreemdelingen uit het laódzal verbannen. Voor de Zondagrust. Do heer Scaly, minister van Oorlog, beeft eenen groep per sonen, deel makende van de Mofhodislen- vereeniging, ontvangen. Deze smeekten -den hoer minister do soldaten den Zondag te ont slaan van do schietoefeningen, en hen zoo veel mogelijke vrijheid dien dag te vergun nen. De minister antwoordde, dat de War Office niets beters verlangde, dan de volle dige Zondagrust in het leger in te voeren. Vereenlgfcie Staten Kwaadwilligheid. M. Wilson, «Je kan didaat der demokrateu voor het voorzitter schap, was Maandag op kiosronde, toen zijn automobiel tegen eenen grooten steen botste, die met opzet aldaar gelegd was. M. Wilson werd uit zijn voertuig geslingerd en viol op de handen en kwetste zich nog al erg. Hij werd naar zijne woning gedragen, alwaar hij voor het ©ogenblik bedlegerig is. jRumenië Geschil vereffend. Men seint uit Sint- Petersburg dat het geschil tusscheu Bulgaria en Rumenië vereffend is. Hot geschil was ontstaan nopens do grens scheiding met Silistrie. Naar Tchataldja In hunnen aftocht, na den veldslag van Lulé-Bourgas, hebben de Turken zich plich- tig gemaakt aan de wreedste mishandelingen. Al de dorpen werden door hen in asch gelegd en al de kristenen mishandold. Do soldaten vau Kloin-Azië vooral, hebben zich plichtig gemaakt aan de ijsolijksle mishandelingen. Een Turksche kapitein, krijgsgevangene, die de Duitsche taal machtig is deed aan den correspondent van een Duitsch dagblad de volgende verklaring Wij toaren niet gereed, wanneer de oor log verklaard werd en wij toaren in de rnee- ning dat de Bulgaren eerst en vooral zou den gepoogd hebben zich meesier te maken van Andrinopel. Iedereen verwachtte er zich aan op die manier tijd genoeg te hebben om het Turksch leger in gereedheid te brengen. De aanval van Kirk-Rilissé was voor ons eene ware verrassing. Onze mannen streden met moed. Maar in het aanvoeren der troepen toerden er menige fouten begaan. Bijna geen enkele soldaat kende zijne oversten. De reserve- troepen kenden bijna niets van den militai ren dienst. Van den anderen kant ontstond er ook tweedracht tusschen de hoog ere be velhebbers de eene wilde zich en hel verde digen de andere wilde ook aanvallen Zulks had voor gevolg dat te Kirk-Kilissé en te Lulé-Bourgas eene afdeehng van het leger ter plaatse bleef tertoijl de andere vooruilstormde. Niets kan aan de Bulgaren weerstaan, wanneer zij eenen aanval wagen met de ba jonet. Het doet hun niets, dat honderd man nen onder een salvovuur ten gronde storten. Twee honderd andere springen aanstonds vooruit en nemen de plaats der eerste in. Van den anderen kant kennen de Turken het gebruik van hun geweer niet. Zij roeten niet eens hun geschut te regelen op afstan den, bij zoo verre dat in sommige aanvallen de Bulgaren heel gerust-op een afstand stonden van 200 tot 300 meters van de Tur ken en dat deze maar immer voort hunne geweren'afvuurden, als moesten xij eenen vijand treffendie zich op eenen afstand van 1000 meters bevond. De sterkte van Tchataldja Tchataldja ligt op een afstand van 50 kim. van Conslanstantinopel. Rond die stad be vinden zich eon dertigtal forten, allen op heuvels gebouwd die eene hoogte bereiken van 150 tot 200 meters. Die forten werden reeds aangelegd vóór den Russo-Turkschen oorlog. Naderhand werden zij voltrokken en gewapend. Het valt moeilijk te zoggen op welke manier die forten voor het oogenblik gewa pend zijn. Meest al de kanons van Tchatal dja werden naar Andrinopel gestuurd. Het is dus te veronderstellen dat men nu te Tcha taldja veldstukken aantreft, voortkomende van de versterkingen van San Slefano en van den Bosphoor. Een telegram uit Constantinopol beweert, dat de staf van liet Turksche leger besloten heeft eenen veldslag te leveren aan den voel vau de heuvels vau Tchataldja» De vooruitgang der Serviërs Een telegram meldt dat de Serviërs maar immer vooruitgaan en zich nu bevinden op een afstand van 50 kil. van Salonika. In Turkyë De ministers wecnen Wanneer Kiamil Pacha de tijding vernam der schrikkelijke nederlaag, begon hij te woenen. Hij heeft ook verklaard dat hij nog hoop en vertrouwen stelt in Frankrijk. Van den anderen kant, zegde hij, heeft Turkyë la vergeefs de tusschenkomst der mogendheden afgesmeekt, nu vragen wij van wege die landen een weinig medelijden. Rifaat Pacha, gezant van Turkyë te Parijs, heeft aan minister Poincaré eene nieuwe nota afgegeven in dewelke hij van de groote Europeesche mogendheden een gezamentlijke bemiddeling vraagt om de vijandelijkheden aanstonds te doen staken en de vredesvoorwaarden vastte stellen. Poincaré heeft aan den Turkschen afge zant doen opmerkon dat dit voorstel beter was opgemaakt dan het eerste, daar het alle gedacht van drukking onverlet liet. Zulks was volstrekt noodzakelijk, daarde bemidde lingder mogendheden maar mogelijk wordt, wanneer zij door beide vijanden is aanvaard. IVlededeeling aan de mogendheden Minister Poincaré heeft aanstonds de vraag van Turkyë aan al de groote mogend heden medegedeeld. Wantrouwen te Berlijn Men beweert hier algemeen dat de huidige Fransohe staatsmannen zich weinig bekom meren met het lot van heel Europa, maar enkel de belangen van eenen groep mogend heden voor oogen houdt. De taak der Europeesche diplomaten is nu zoo moeilijk geworden dat men er, met de zucht naar den vrede alleen, nooit zal door geraken. Men twijfelt ör grootelijks aan of de Bal- kaansch® vorstendommen nu juist de bemid deling der 'mogendheden dulden. In alle geval zullen zij beginnen met hunne eischen te doen kennen. In 't algemoen beschouwd is de toestand zeer ingewikkeld en nauwelijks hebben de mogendheden een ontwerp gemaakt voor de toekomst of aanstonds wordt dat plan verij deld door den plotselingen toestand in de Balkanen zelf. Gezondheidstoestand op het oorloystooneel Een geneesheer deelmakende van de Croix rouge schrijft dat de gezondheids dienst langs beide zijden veel te wenschon overlaat. Meer menschen zullen sterven ten gevolge van ziekte, dan ten govolge van de ballen of bajonnetten. Heel Turkrjë is nu een verpestend nest geworden waar typhus en pokken broeien. Dat nu eens de cholera nog uitbreke eu dan zullen er ontzaglijk veel slachtoffers z^ja.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1