'I EEN EN 'I ander O Achttiende jaargang n' Zondag 10 en Eüaaadag 11 Itowesnfesr I3iïï. 3D CS- DE» H. A Dit nammer bovat 8 hladzijdea ea wordt verkocht aan 2 centiemen. ONZE JONGENS RU ITEM LA ND Arms lieden CENTIEMEN NUMMER HET SSSSSSSft ■ijr ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. (f} bure:s:len TE BRUSSEL TEMLST 7£3, Sicenïïcg van Water!cog 723. I Kerlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN I KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® blaar, (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Rcklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (perregel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij hebben van soldaten vernomen dat bot voedsel in bet leger merkelijk is verbeterd tussehen dit en gewillig een jaar. Op hunne spijskaart is er alle dagen de grootste verscheidenheid. Zooveel te beter. Maar dat is verre van genoeg. Daar moeten in ons leger nog andere her vormingen gebeuren, wil men dat de ouders met minder schrik en minder tegengoesti ng hunne zoons naar de kazerne zien vertrekken. Het leger moet ophouden van voor ben te zijn een midden van zedelijk bederf. Hoe ver staat bet met de proef door M. Woeste aan don minister van Oor log gevraagd op de slaapkamers der soldaten, tussehen de beddens alschut- sels to doen oprichten, derwijze dat elke soldaat schier in een afzonderlijk kamertje zou verblijven Is die proef gedaan Waarom maakt men bet verblijf in de kazerne voor den soldaat niet aan genaam, door bet oprichten van eene speedzaal, waar l.ij aan voordeelige prijzen de vermaken zou vinden, wijl Lij nu verplicht is de kazerne te verla ten, om eonig verzet to zoeken en dik wijls gevaar loopt verzet te vinden ten koste van zijnen geldbeugel, van zijne gezondheid en zijne eer Is bet geen ware schande dat men rond alle kazernen een aantal straten aantreft, schier uitsluitelijk bestaande ui! pestholen Sn is men dan verwonderd dat wij niet met blijden moed onze kinderen aan dergelijke omgeving afstaan Waarom moeten de soldaten zes lange weken in dat droeve kamp van Bovcrloo vertoeven en daar allo mor genden drij of vier uren oefeningen doenom bet overige van den tijd door tn"brengdn in dut droeve dorp, waar de deftige herbergen op de vingers kunnen geteld worden Zou bet zoo moeilijk zijn de soldaten in de carrés of het plein zolf bezigheid te geven voor don Iieelen dag, verzet én vermaak des avonds zonder ze te verplichten naar bet waigolïjk Sodoma af te zakken Zou bet dan ook niet mogelijk zijn bun verblijf in dat droeve oord te verkorten Men noemt bot leger altijd eene school van tucht. Dat was liet mis schien wel. Maar bet was ook eene school van ontucht en daarom zijn er meest al do brave ouders te recht van bevreesd. Wij denken dat de militaire overhe den niets zullen te werk stellen om dien droeven staat van zaken te ver anderen. Verre van daar. Maar al to veel officiers verheugen er zicli om zoo een gemakkelijk middel to hebben, om het plan uit te voeren der Loge, waarvan zij deel maken, en door de losbandighe"! da gevoelens te doen wegsterven welks ocn0 chris_ tone opvoeding in u 1 rien der jon gens had geplant. En nu dat wij van loge spreken, waarom is het aan officiers toegelaten van die geheime en politieke genoot schappen deel te maken Het reglement dat bun zulks ver biedt, bestaat nog. Waarom wordt dat niet uitgevoerd? Zijn de militaire verordeningen ge maakt om streng uitgevoerd te worden door de simpele soldalen en om onder de voeten getreden te worden door de officiers Het leger wordt ondermijnd dooi de loge De officiers verklaren rond uit dat om uit te schijnen om voor uit to gaan, men zich lid moet maken van de loge. En dat gebeurt onder oen katholiek Staatsbestuur Men schijnt die dozijnen voorbeel den der geschiedenis van gisteren te vergeten, waaruit blijkt dat liet dooi den invloed der loge is, dat al de laatste omwentelingen in den schoot van het leger worden voorbereid en door het leger worden uitgevoerd. Daarom verwachten wij van de mi litaire overheid weinig 01 niets goeds onder dat opzicht. Maar wij richten ons lot ons Katholiek Staatsbestuur, tot onzo katholieke Senators en Volks vertegenwoordigers en wij zeggen hun: Houdt, de vrijmetselaars builen het ley er. Zuivert de katernen en maakt ze aangenaam. Zuivert vooral de gar nizoenplaatsen en de kampen, en het kazerneleven zal minder afkeer inboe zemen. "V Een Sceaasü^lSjk kaaptsjseï. De Duilsche keizer heeft ecu nieuw kaart spel geteekond, w aarin hartenvrouw do beel tenis van koningin Viktoria draagt. De ko ningin-moeder van Italië is koek en vrouw, de overleden keizerin Elisabeth van Oosten rijk klaveren vrouw en do Czarina pij leen vrouw. Paus Leo XIII is pijken koning, koning Humbert van Italië, klaveren koning, Leo pold II van België koeken- en do keizer zelf bartonkoning. Bismark, Gladstone, Crispf on Waldeck Roussr.au zijn de 4 boeren, terwijl de 4 azen de beeltenis zullen bevatten van de 4 aardig ste looneelspeelsters in Europa. Do keuzeis echter nog niet geschied. Eeea psschieeSenislso&it bo» k5*©©FSS$. De koninklijke Akademie van België heeft den prijs Tony -Bergman, dio wordt uitgeloofd voor het schrijven der geschiedenis eener Vlaamsche stad of ge meente, toegekend aan den heer Victor Fris, leeraar aan hel Koninklijk Atheneum, voor zijn werk Geschiedenis der stad Geeraards- bergen StesrSsie?. In de observatoriums van Marseille en varr Arceli (Flo.rencié) lieeft men in het begin der maand eene nieuwe komeet waargenomen. Men weet nog niet of hot eone nieuwe steer Is! oris, ofwel eene reeds gekende die terugkeert, 0:1 ook niet of zij goed zichtbaar zal w orden. ^Sc5a§^ECs2, Het Nationaal Vlaamsch Verbond richt een vertoog tot do hoeren Vlaamsche leden van do Kamer van Volks vertegenwoordigers, 0111 hunne aandacht te trekken op de twee allerbelangrijkst® wets voorstellen welke door uo jongste Kamer ontbinding vervielen, en waarvan liet Vlaam- sclio volk met ongeduld bot behandelen en aannemen to gomont ziet. Bedoeld wordt, oenerzijds, bot voorstel tot vervlaamsching der Gontsciie Hoogeschool, dnor do hoeren Anseelo, Franck, Van Cauwelaert. Delheke, Persoons en lluyshauwer, den 01 Maart 1911 ingediend, anderzijds, bet voorstel tot regeling van hot gebruik der Vlaamsche taal in het leger on van hel eischen van de van wege allo graadbekleodors, alsmede van do leden van don militairen geneeskundigen dienst, door do hoeren Anseelo, Persoons on Vanderveldo ter tafel gelogd en door de Kamer in overweging genomen den 18 Maart 1910. De omzendbrief zet nog de boeren volks vertegenwoordigers aan, de behandeling van dit laatsto wetsvoorstel te verbinden aan die van het aangekondigd wetsontwerp ter her ziening dor miliciewet van 14 December 1909. Bresdkwestis. Eon verzoek schrift is aan do statenkamer gericht door de bestendige Kommissie van toezicht op de eetwaren, strekkend om bij de rechterlijke beschikking de bakkers te nopen bun brood in papieren zakken te verkoopen en te bestol len. De openbare gezondheid zou hierbij voel te winnen hebben, naar hot schijnt. ïrranferij li Aanzienlijk te kort. De bankier Cosyns, waarvan wij gesproken hebben, laat een te kort van 600,000 frank in zijne kas. Hij heoft groot® verliezen gedaan met beursspe culatie!!. Een aanhoudingsmandaat is tegen hem afgeleverd. Een ander financier, beticht van aflrugge- larij is Donderdag in liet gevang van Epinal opgesloten. In de Kamers. Vrijdag morgend, werd in do Fransche Kamer het budget van on derwijs besproken. Verscheidene interpella tion werden gedaan aangaand® bet gedrag van zekere onderwijzers. M. Grousseau vraagt uitleggingen nopens het geval van eonen onderwijzer uit deLANDES, die in zijne klas in tegenwoordigheid zijner leerlingen uitvallen had .gedaan tegen den katholieken godsdienst. De minister van onderwijs ant woordt dat dezo zaak zeer overdreven is geweest. De lieer Rigliost Conti laakt bet gedrag dor onderwijzers welke deel genomen bob ben aan d® antimilitaristen vergadering van Ghombery. Hij wakkert den minister'aan al dozo ambtenaars op dewelke mon geen en staat mag maken, eenvoudig af te stellen. De socialistisclio volksvertegenwoordiger Colly, verdedigt do onderwijzors. Hij bo- woort dat zij nog ongodsdienstig, noch te genstrijdig zijn aan bet krijgsbebeer, doch dat zij den vrede wensolien. Do stichting van den soldaten stuiver een hulpgeld ten voordeelo dor krijgslieden door onderwijzers gesticht is een bewijs hunner vaderlandsliefde. èpreker handelt dan over d® syndikaten voor onderwijzers, door de regeering ont bonden verklaard. De overige interpellation zijn verzonden tot Vrijdag aanstaande. De Senaat heeft een wetsontwerp aange nomen, door do Kamer der volksvertegen woordigers reeds gestemd, betrekkelijk hot vaderschap en do erkenning der onwettige kinderen. Bandieten aan 't werk. Vrijdag avond, rond 9 ure, drongen vier bandieten in bel postkantoor van Bomsons. Zij hadden den revolver in do band en bedreigden do drij personen dio er aan 't werk waren. Deze konden buiten springen en riepen er om hulp. Do echtgenoot van eene der schrijfsters kwam beneden gelodpen. Een schot weer klonk en bij stortte stuiptrekkend dood ten gronde. Daarna namen do bandieten do vlucht. Men doet ioverigo opzoekingen om ze te ontdekken. Z3 H3. t £3 G li i St, IX C3L Zonderlinge bergplaats. Uit eenen brief door do firma Metluan naar Keulen ver zonden, was eene som van 11.000 mark ont vreemd. Men verdacht eonen bediende dio aangehouden word. Onderlusscheii deed men ieverigo opzoekingen om bot geld terug te vinden, daar eene premie van 500 mark uit geloofd was aan dezen die het geld zoudo terugbrengen. Een gerechtsdienaar deed oen® huiszoeking bij d® vrouw van den bediende, dio naar Gladbach was gaan w onen. I11 eenen bol saai ontdekte bij do volledige som, bestaande uit bankbriefjes, die door den dief daar waren verborgen. Aardschokken. In den omtrok van Heidelberg, heoft men aardschokken waar genomen, die slechts eenige seconden duur den. Do aardbeving werd gevoeld in eonen kling van acht duizend kilomers. Eene encykliek. Do encyldiek. over do christen® syndikaten,door Z. tl. den Paus op 24 September laatst in het licht gegeven, vindt een gunstigen weerklank in hot Duit- scho rijk. Lhtzo merkweerdige encykliek zal veel bij- brongen om do vrijheid onder do Duilsche christen© arbeiders te bekomen. Oostenrijk; Vergiftigd. Te Orozadisch Koln zijn zestig personen vergiftigd door liet eten van bedorvene worsten. Itea-lië Anarchisterij. Op een feest te Artri,toen alles in voile vrougd was hoorde men opoons eone stem die riep. Ik ben een anarchist. Ik vrees liet gerecht niet. De persoon welke do stoornis verwekte werd builen gedreven, doch hij keerde weldra terug en doodde bij middel van revolverschoten een der aanwe zigen. De dader werd in do handen der policie geleverd. ZwitserlancL Socialistisch kongres. Op bet kongros der socialisten van den Zwitsersc'ien bestuur raad is Donderdag avond een snelbericht toe gekomen, verzonden door do Duitsclio socia listen, waarin gevraagd werd dat liet aan slaande internationaal kongros, welk op einde December te Bazel moest plaats hebben zoudo gesteld worden op 24 November aan slaande. De bestuurraad heoft deze vraag der Duitsclio socialisten ingewilligd. Spanje Drama aan boord van een schip. Men moldt uit Madrid, dat zekers Lescomte, aan boord van do Calila, in eenen aanval van waanzin, 10 medereizigers on drij matrozen, bij middel van messteken, erg hoeft ge kwetst. Do bemanning wilde do dader lyn chen do kapitein heeft groote moeite moe ten inspannen 0111 hem uit de handen der verbolgen passagiers te rukken. Ier] cm. c3L Da openbare dronkenschap. Uit statis tieken door do Engelse he regeering opge maakt, blijkt dat de openbare dronkenschap in Ierland vermindert. In 1911 waren er 1503 vervolgingen voor dronkenschap minder dan het vorige jaar. "Vereenigcle-Staten Eene waterhoos. Eene waterhoos heeft te Naliville met donderend gedruisch ver scheidene huizon weggerukt. Men kont nog hot getal dor verongelukte personen niet. Syndikaat der meiden. Vijf en twintig duizend meiden vari Cleveland (Ohio) hebben zich in een syndikaat vereenigd. De statuten luiden als volgt Zeventig ureti werk per week een mini mumloon van vijf en twintig frank per week en vrijheid den Woensdag en den Zaterdag van af 3 uren namiddag. In bsschuldigingstelling. De raads kamer heeft den beroemden neger Jack John son aan de hem ten laslo gelegde misdaad pliebtig bevonden en verzendt hem voor de rechtbank. Cïiina. Het Russisch Mongoolsch verdrag. - China aanziet met leedo oogen het verdrag dat Rusland met Mongolië komt te maken. Wij vernemen dat een geschil tussehen Rus land en China op dat oogenblik dreigt los le bersten, ter oorzake van deze overeenkomst, xiniöet Gevecht. De Thibetaansche soldaten hebben met de Chiiicezen eenen slag gele verd nabij Litang. Twee Cliineesche officie ren werden gedood. Eene ontelbare menigteMuzulmannen door de Bulgaren verjaagd, zijn op weg naar Constantinopel. Te Stamboul (Constantinopel) zijn som mige openbare plaatsen gausch bezet met rijen karren 011 wagens, met allerhande voorwerpen geladen, en waartusschen eene menigte krioelt van verschrikte ouderlingen, vrouwen en kinderen, die naar Azie vluch ten willen. D0 toestand te Andrinopel Volgens eon telegram van Turkschen oor sprong is do toestand te Andrinopel nog zoo netelig niet als men het wel waande. De stad is, bij middel van den draadloozen telegraaf, gedurig in betrekking met Constantinopel. Do omsingeling door do Bulgaren is ook niet volledig. Van den anderen kant zijn er ver- sche troepen in aantocht dio de Bulgaren in don rug zullen aanvallen. De stad zou van een groot® hoeveelheid voorraad voorzien zijn, dat zij hot nog maan den kan uithouden. Van den andereu kant, de geestestoestand van do vorscho troepen is allerbest 011 de generaal Portov, die aan bun hoofd staal is heel Turkije door gekend om zijne strategische kunde 011 zijn misprijzen voor den dood. in Macedonië Het gevecht van Karabounar (Van Turkschen oorsprong). Bonden Grieken hebben (I9 Turkscbe dor pen Vakisandal en Mouslimieubalzi door liet vuur vernietigd. Die dorpen liggen in de nabijheid van Soulli ton Zuiden van Demoti- ka. Eene afdeeling Turken heeft die Griek- sche booren achtervolgd en hen langs drij kanten aangevallen. De Grieken verschansten zich in steenen huizen, in eene kerk en in een klooster. Van daar wierpon zij wol 60 bommen naar de Turken. Ton langen laatsto moesten do Grie- kon do vlucht nomen, een gekwetst® en oen krijgsgevangene in do handen der Turken achterlatende. Langs Montenegro Besslissende aanval van Scutari De laatste voorbereidsels voor oenen be- slissfenden aanval van Scutari zijn vollrok- kon, niettegenstaande do onophoudende regens van deze laatste dagen. Men vervoert kanons, oorlogsvoorraad, mondsbëboeflen, naar bot toekomstig slagveld. De scherp schutters hebben reeds post gevat. Rond Usknb Rond Uskpb eindigt de strijd feitelijk, daar or geoiio Turken meer te vinden zijn. Nochtans begint het Servisch leger naar den Westkant eene reeks verrichtingen, die enkel voor dool hebben do inzichten van Servië le bekrachtigen en Albanië gausch to bezetten. Deruijz® zul Servië, eons de oorlog gedaan, stouter kunnen spreken dan indien di® streek door geeno troepen bezet was. In 'I urkyë Voorstaanrfers van den vredo en van den oorlog. De algemeeno toestand in Constantinopel wordt angstwekkend. De muzulmans zijn verdeeld in twee partijen diegene dio spijts alles toch den oorlog willen voortdrijven 011 van den anderen kant diegen® die, waar schijnlijk beter op de, hoogte van den waren toestand, van den oorlog niet meor willen weten en den vredo willen. Tussehen deze laatsto baalt men aan Kiamil Pacha en Nazim Pacha, De sultan is onbeslist en weet niet goed aan w ie gehoor te geven. Do Turkscbe ministers zijn verdeeld on on- dertussclien geraken do Bulgaren meer on meer vooruit. Oproep tot de bevolking van Constantinopel Door do dagbladen van Constantinopel wordt do volgende oproep gedaan. Do zetel van den Islam is in gevaar. Sultan en keizerlijke familie hebben gezwo- ron te sterven. Laat Europa zijne vroegere verdragen verscheuren, wij zullen noch don Goran verscheuren, noch do geschiedenis van liet Turkscbe volk. Do groot vizier, de ministers, het leger 011 het volk zullen hun laatsten druppel bloed vergieten Een ander dagblad beweert dat het een groot gevaar is voor Turlcye het kruis te zien planten op de moskoe van St-Sophia ot noodigt al de geponsionneerde officiers en oud-soldaten uit aanstonds hunnen dienst te hernemen en do andere burgers zich aan lo geven als vrijwilligers of als ziekenver plegers. ROND DEN OORLOG Ce inzichten van Ferdinand van BulgariB. In d® diplomatische kringen beweert men dat do Czar Ferdinand van Bulgarië vast besloten is door te dringen tot in Constanti nopel en zich daar keizer te doen kronen onder den naam van «Simeon II». Turlcyë geeft volmacht aan de mogenhedon Turkyë heeft aan do Europeesche mogend heden gevraagd, lo willen ais bemiddelaar optreden, 0111 don vrede le bekomen, en laat aan do mogendheden volmacht in bet daar- stollen der voorwaarden. (Nooit zag men in de geschiedenis der volkeren voorbeeld vart dergelijke vornede- ring. N. D. R.) Voetstappen bij Duitschland. Do pogingen door do Turken te Berlijn aangewend, om Duitschland den vrede ta zien bekomen, werden door Duitschland vau do hand gewezen, oven als door Frankrijk. De Balkaansche vorstendommen willen nu van geen vrede hooren Gisteren hebben wij in onze Laatsto Be richten een telegram medegedeeld volgons hetwelk Turkije zich rechtstreeks tot da "Balkaansche vorstendommen had gericht, om don vredo to bekomen. Do bondgenoten wei geren aan Turkije eonig antwoord te geven, omdat dat voorstel te laattijdig werd inge diend. Uit St Petersburg seint mon nu, dat da ministers van al do Balkaansche vorstendom men aan Sazonoff verklaard hebben, dat alle vredesonderhandelingen voor den oogenblik voorbarig zijn. Servië en Oostenrijk. Volgens sommige diplomaten kan het aan Oostenrijk weinig maken dat Servië tot aan de Adriatische Zee zich uitstrekke en daar eene zeeliave hebbe, op voorwaarde nochtans dat die zeehavo niet versterkt weze. Van den anderen kant valt bot buiten twij fel dat hot de schuld van Oostenrijk en van dat land alleen is, indien er zekere duistere vraagpunten oprijzen. Oostenrijk luimert sedert lang op een® groote uitbreiding van zij no handels- en nij- verheidsbetrekkingon. Daarom is liet voor dat land van zoo groot belang een zeehaven (Salonika) te bezitten op eene openo zee go- legen Maar om in volle vrijheid van die zeeha ven to kunnen genieten is het ook noodig al de streken te bezitten tussehen Oostenrijk en die zeehavo gelegen. Oostenrijk raakt ook wel is waar aan do Adriatisclio Zee. Maar komt nu een ander land de hand to leggen op dat doei der kust meer naar het Zuiden gelegen, en beeft dat land het recht daar versterkingen op te bou wen, dan zit Oostenrijk daar weer govangoa en ingesloten.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1