mrw DE INDRUKKEN Ik Ie" is I EEN EN BUITENLAND, H3 Gr -t» 33 .J-Sk- 33 Achliiando faareaag a' 268 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag i5 ËJ-ovessaSïer I9S2. Wi&H CJ $J ABONNEMENTEN; Zes maandon 4 franken. Een jaar 6 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EEilSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. êj$ f§l TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRÏSSSEL I TE AALST 720, Steenweg van WaterSco, 728. I S, üerlcsttraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Cieniit. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. rég.) fr. O.GO 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Finunc. aaukou. (por regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.01) Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel 1. (perregol) Ir. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 De eerste oponbare zitting der Ka mers is voor de oppositiepartijen een ware dag van teleurstelling geweest en voor de rechterzijde eene mani festatie van waardigheid en plichlbe- saften een bewijs dat zij de innige be langen van bet land tor harte neemt en din belangen verdedigen wil. Do maatschappelijke verzekering betreffende ouderdom, ziekelijkheid eu invaliditeit dwong sinds verleden Zomer da bewondering af van deskun digen als M. van Ryckovorsel in Holland, Sir G. Iloicl in Engeland en Winister Brisson in Frankrijk. Do Verzekering voor visschers"» bewijst eens te meer dat geeno enkele klas onzer bevolking aan de bezorgd heid van ons Landsbestuur ontsnapt en nu dat wij een Ministerio bobben van Zeewezen zion wij ook voor de kustbewoners eene heldere toekomst te gcraoet, dia merkelijke uitbreiding zal meevoeren voor bunnen handel 011 groote verbetering aan bun onzeker en gevaarvol bestaan. "Het landsbestuur legt ook een aan tal wetten neer ten voordeele van de burgerij. Herinrichting oer.er nationale maatschappij van goedkoope wonin gen, Ilandelspolilie, Crcdiët van ban delaars en ambachtslieden en uitstel- inlreslon Wie moet dergelijk programma niet goedkeuren Wie moet zich in nig niet gelukkig achten dat hot Landsbestuur vastbesloten is uit al zijne macht te werken tot do herop beuring' van do burgerij, wanneer andere partijen den ondergang dier klas hebben gezworen Vorder komen dan een aantal wets voorstellen die alle Belgen aanbelan gen als zijn de wet op Landelijke politie. Op het Gezondheidswezen. Inrichting eener maatschappij van watarverdeeling. Het Staatsbestuur laat ook klaar hoeren dat het vast besloten is einde lijk een wet voor lo stellen die aan alle Belgen, de volle vrijheid zou laten in de kous der scholen. Het is overigens ook zeer bckom- merd met de doelmatige verzekering van ons land. Eindelijk hei weigert alle herziening der Grondwet te ondersteunen wan neer de herziening niet besloten wordt door eene daartoe, wettig aangestelde macht en in de wettige vormen. Gedurende die miuisterieele verkla ring heeft men in de ruime zaal van do Kamers niets gehoord dan de stem van don Premier en. om te sluiten, de luidruchtige toejuichingen der rech- terzijde. Socialisten en liberalen hadden niet eens onderbroken, zij die anders zoo luidruchtig te werk gaan. Wat gingen zij antwoorden M. Vandcrvelde stelde voor de be spreking te verdagen tot binnen acht dagen, om reden dat men eerst den tijd moest hebben de verklaringen te lezen en uit te pluizen. Sedert hij. in de kamers zetoltishot de eerste maal dat bij tot do regeering zeggen moet: Vandaag ben ik niet in staat u aan te vallen stellen wij bet uit tot binnen eenige dagen. Zeer verwonderd, omdat de volks vertegenwoordigers der rechterzijde in groot getal de meening hebben uitge drukt dat zij noch voor- noch tegen standers kunnenzijn van eene militaire hervorming die zij niet kennen. Dat zij dus bet recht willen voorbehou den die veranderingen eerst van na bij te zien en te kunnen bestudeeron. vooraleer desaangaando bun oordeel te vellen. En zulks verwondert Lo Peuple». Hot tegenovergestelde zou ons ver wonderen, want bet ware eer. bewijs ofwel van lichtzinnigheid, ofwel van even groota vooringenomenheid. Daarbij bot rood orgaan mag niet vergeten dat bet bij ons anders toegaat dan bij do socialistenwanneer hun aanleider Vander Volde of Lo Peup le spreken, <fan verroert er niemand meer. Wie het zou aandurven tegen to spreken werd aanstonds onrneo- doogend buiten de partij gekegeld. Meer dan een heeft bet ondervonden. In onze partij wil men van dergelij ke slavernij niet. Onze volksvertogen- woordigers zijn van gevoelen dat.men hoeft eerst te zien Of ze gelijk hebben. Gesszes? 533 Siessl. To St-Jans-Molenbeckmag- op den doodtjn- wagon geen kruis gesteld worden sedert velo jaren. liet moet een pluim zijn of eenen bol of iets anders. Do heer Magdelyns, gemeenteraadslid, beeft hot voorstel neergelegd de verordening te veranderen, in don zin dat degenon die een kruis op bunnen doodenwagen verlangen dat. kunnen bekomen. Dat voorstel is in do afdeelingen van den raad besproken en verworpen, door liberalen on socialisten dio do meerderheid uitmaken. Do liberale burgemeester hield staan dat men liet niet mocht aannemen, dat zulks onver draagzaam zou zijn. Zoo dus elk gevon *»vat liij begeert, is onverdraagzaamheid. E3s»ie»ven uaw Jaeagj $ew©ls3e. Do hoer Do Pauw beeft in do Koninklijke Kanselarij te London oen dorliglal brieven ontdekt door Jacob Van Artovolde aan den Koning en de Koningin van Engeland geschreven in 't belang van den handel en do nijverheid in Vlaanderen. Deze briefwisseling die een aanzienlijk be lang voor de geschiedkundige, waarheid aan biedt, wascht.den Vlaamschen voorman wil van de beschuldiging van verraad en afval ligheid tegenover zijn wettigen vorst. Deze brieven zullen verschijnen in liet cartularium der Artevoldon, waaraan Nap. De Pauw do laatste hand logt en dat meer dan 11.000 oorkonden en handschriften be vat. betreffende Arlevoldo en zij no bloedver wantschap. öe saas&eip 5?s Do hoeveel heid suiker, welke in gansch de wereld in het jaar 1011 verbruikt werd, bedraagt 14miljoen 353,310 Ion. De voorlbrengst van Europa is 5,524, 087 ton Azië 3,756,755 t. Vereenigdo Stalen 3,219,415 ton het overi ge van Amerika 1,162,051 IonAfrika 47Q|519 ton en Australië 219,882 ton. In Engeland was het verbruik per kop 190 pond in de Veresnigde Staten 83 pond iu Zwitserland 68 in Denemarken 60 in Zweden 43 in Duitschland 42 in Frankrijk 40 in Holland 39 in België 31 in Oosten rijk 23 in Rusland 16 in Spanje 13 on in Italië 7 pond. Het groot verbruik in Engeland is te wij-, ten, groolendeels, aan hot maken dor Engel- sclio bonbons, die overal gekend zijn. Eigen lijkzijn do Amerikanen degrootstesuikereturs. Eene misdaad. Men meldt dat de 72 jarige woduwo Vermeulen, Maurilsstraat,27 te Rotterdam, in den afgeloopen nacht in hare woning vermoord word. 't Waren do knechten dio naar do smederij kwamen, die de misdaad ontdekten. Do buren meenon rond middernacht gegil to hebben gehoord. De vrouw lag gekleed in den gang. Zij was ge worgd en al hare kostbaarheden en geld waren geroofd. 't Is mogelijk dat de weduwe, die den avond bij hare nicht had doorgebracht, den moordenaar in hare woning verrast heeft, n 31c Storm. Godurendo do laatste dagen heeft een storm over gansch Frankrijk ge woed en onberekenbare schade veroorzaakt. Do overstroomingen hebbon ook langs allo kanten plaats. Op zeo heeft hot verschikkelijk geweest en men vreest dat schrikkelijke zeerampen zullen gebeurd zijn. Van vele stoomhooten heeft men geen "nieuws ontvangen. Eono visscherssloep die met vijf personen de ha ven van La Roebelle verlaten had, is mot man en muis vergaan. JuwecSdiefte. Woensdag morgend lus- schon 6 en 7 ure was een kerel binnenge drongen in het magazijn van den juwelier Do Clerq, Operaplaals te Parijs. Hij heeft do vlucht genomen mot een groot getal ju- weolen, dio eene weerde hebben van 300 duizend frank. 2SZ> "0.4 "fcS O ÏXX Et. 20.C3. De erfgenaam van den troon van Oosten rijk te Berlijn.Do Duitscho bladen hecliton nog al voel belang aan hot bozoelc van den aartshertog van Oostenrijk, vermoedelijken opvolger van Frans Joseph, door don keizer uitgenoodigd. Hij zal don 22 November aankomen en doel nemen aan de jachtpartijen van Springe. Don 25 November zal hij Berlijn vorlaten, doch do keizer en do aartshertog zullen el kander .nogmaals ontmoèton op do bruiloft van prins Fürtonberg, welke de aanstaando week in het huwelijk treedt. Eene oude misdaad. Te Botonwald warden in het jaar 1904 de drie gozusters Krischke vermoord. De dader was niot lo vinden. Thans heeft do gendarmerie toeval lig bewijzen in de handen gekregen, waaruit ton stelligste blijkt dat hot do oigon brooder van do drie meisjes is, die do misdaad heeft gepleegd. Do aanhouding van don moorde naar, dio in Slermarkon verblijft, is bo- volen. Tragische bruiloft. - To Halberstad reed Zondag namiddag eon bruidspaar, benevens zes gasten, in open rijtuig Yan Langenstein naar do kerk van hóogergomolde stad. Dicht bij.de poorten der stad verschrikte bet paard. Hot snoldo de steile Wernigerödorstrasse af. Do gillende kroten dor mensci)en in het rij tuig, dio een ongeluk zagen.aankomen maar er niet konden uitspringen, verschrikten liet paard nog moer. Eindelijk werd hot rijtuig logon eon en' paar van don olektriéken tram lolterlijk in stukken geslagen.Het paard liep ir.et oen stuk van hot rijtuig vorder en word later opgevangen. Een onlzettcnden aanblik boden de uit het rijtuig geslingerde raenschen.Zeven psrsonen lagen bowustoloos ton gronde. Van oen acht jarigen knaap was het voorhoofd geheel opengeslagen. Onder do stukken van hol rijtuig vond men tweo ooron, waarvan eene oen ring droeg. Nadat de .verongelukten, waarvan or vier zeor org gekwetst zijn in liet Caciliasgesticht do eorsto zorgen haddon ont vangen, werden zij naar 't gasthuis gebracht. Het bruidspaar, dat to Langenstein bur gerlijk was gehuwd, bevond zich op weg naar de katholieke kerk van Alberstadt, om daarliet huwelijkte la ton voltrekken. UESi!».®© X BL 33LCX In da Lagere Kamsr. M. Asguith deed gisteren zijne intrede in do Kamer. Allo de ministeriaelo partijgangors juichton hem luidruchtig toe, doch lietzolfde onthaal viel to beurt aan don lieer Bour-Law, hoofdman der Unionisten, die door zijne partijgangers, ditmaal in meerderheid, ook hartstochtelijk begroot werd. Woensdag was de zitting allerwoeligst. De heer Asquith vroeg om terug te komen op do stemming die do rogeeri^ig de neder laag had gegeven. Bour-Law, hoofdman dor Unionisten antwoordt dat zulks nog nooit liet geval geweest had in vroogere zittingen. Eons gestemd blijft gestemd, zegdo hij do regeoring heeft maar zijn 'ontslag te geven. M. Asquith, die geerne do regeering zoude redden wordt uitgeschuifold. Mon werpt allo soorten van voorwerpen naar zijn hoofd. Het niet meer kunnende uithoudende moet do eerste minister do zaal verlaten to midden van eon onbeschrijflijk Memoer. Voor de slachtoffers van den Titanic Do mayor van Southampton M. Henry Bowyer, zoiul aan den Lord-mayor van London eene som van 41,000 p. st.to Sou thampton omgehaald voor do bloedverwan ten van do slachtoffers der ramp van don Titanic. Met do ingoschrevon golden van Mansion House, Liverpool en verschillcndo Engelscheen vreemde bladen, blijft er lus- schen al do familiën eene gezamenlijke som van 476,000 p. st. te verdoelen. Italië Drama in eene gevangenis. In de ge vangenis van Alexandria heeft een gevan gene drie messteken toegebracht aan eenen opzichter.'De toestand van den gekwetste is zeer ernstig. De gevangene had van dien bewaker eene straf van drie dagen cel opgoloopen. Hij had verklaard zich to zullen wreken on toen hij zich na veel moeite soa mes had verschaft heeft hij zijn voornemen uitgevoerd. Do moordenaar stale don bowaker met on gehoorde woede. Do eerste steek kreeg hij in den hals, de tweede in do borst, de derdo in den buik. Do bedienden van do gevangenis haddon do grootsto mooite om hem t© b©meesteren. Oostenrij Ui-HoiiKarië Hoe de oude Keizer zijnen dag overbrengt. Voor liet oogenblik verblijft Keizer Frans Jozef to Budapeslh. Hot keizerlijk paleis dior stad bevat 614 plaatsen doch do keizer go- bruikt er van al dozo slechts drij. Hij staat allo dagen om 5 ure op. noemt eon bad en kleedt zich aan mot behulp van twee kamer dienaars on 3 lakeien. Daarna neemt hij zijn ontbijt (koud vleesch met geroost brood). Na zijn ontbijt onderzoekt hij de papieren dia hem van do regeering gezonden zijn. Na dit werk begeeft hij zich naar de hofkapel, om do H. Mis bij te wonen. Dan doet hij eeno kleine wandeling en ontvangt personen in bijzonder gehoor. Voor middagmaal noemt hij gewoonlijk twee gerechten. Hij drinkt een glas wijn dat hij mengt mot friscli walor, uit Weeneri ge zonden. Na zijn middagmaal smoort hij twee Havana cigaron. In den namiddag trekt hij naar zijne studie- kamer, schrijft brieven on leest zijne dag bladen. Soms doet hij per rijtuig eeno kleine wandeling. Om 7 uro 's avonds neemt hij een zeer eenvoudig avondmaal. Om 9 ure drinkt hij nog eono tas melk on ontvangt het bozoclc van zijnen geneesheer. Daarna wendt hij zich naar zijne slaapkamer, om dos anderendaags om 5 ure wederom Ie been te zijn. 3E=g.TLB.SX£a.3r!LCX Genade.Do keizer van Rusland heeft genade geschonken aan eonon soldaat die tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld was. De genadebrief is aldus opgesteld Om aan God, dio mijnen zoon laat genezen mijne dankbaarheid te betoenen schenk ik aan den soldaat Bachourin, volkomen ge nade. i Portugaal Genade. Do volksvertegenwoordiger Machado Sancto hooft in de Kamer ecu wetsontwerp neergelegd ten einde do genade lo hekomen van do gevangenon, voroordeeld voor politieke zaken. Gliina Niet tevreden. De Chinoosche bladen gaan voort met het Mongoolsch-Russiscti verbond te bespreken. Zij zien er den oor sprong in van do verovering van het Oosten door Rusland en do verbrokkeling van hot Chineesche Rijk. Zij zetten do regeering aan alle voorzorgen to nemen en eeno militaire bezetting naar Kirschota to zendén. IVoorwegen Uitslag van da Kiezingen. Zijn geko zen 74 radikalon, 24 der liberale rechter zijde en 24 socialisten. De liberale partij die het bewind in handen had verliest 41 zotols, waarvan er 28 aan de radikalen overgaan en 13 aan do socialisten. Eweclen Do Nobelprijzen. Hel gerucht loopt dat do Nobelprijs voor letterkunde dit jaar aan Gerard Hauptm&nn zou worden toegekend. Do Zwoedsche Academie heeft nog geen be sluit genomen. Men denkt dat dit aanstaan* den Donderdag, 14 dezer, zal gebeuren. Do prijs van natuurkunde is toegekend aan den Zweodschea ingenieur, Gustaaf Dale. Do prijs dor scheikunde verdeeld tusschen M. Grimard, professor to Nancy en M. Sa- batieur, professor aan de hoogeschool van Toulouse, Elke prijs beloopt lot 103,000 frank. Be Bulgaren gaan immer vcoruit In onze Laatste Berichten van gisteren hebben wij gemeld dat de Bulgaren zich meester gemaakt hadden van Tchalaldja en zulks nog zonder hevigen weerstand te ont moeten. Men donke nochtans niot dat buiten de ring, die van Tchataldja naar do Zwarto Zee on do Zoo van Marmara loopt, geene enkele versterking nog Gonstantinopol verdedigt. Halverwege Tchataldja on Constantinopél, op oen afstand dus van een 25 kilometers, loopt er eono andere reoks forlon van de oeno kust naar de andere. Algemeen nochtans is men van gevoelen, dat doze laalsto reeks forten hot niot lang zullen kunnen uithouden en vooral niet zullen weerstaan aan den aanval der alles overrom pelende Bulgaren. Do Bulgaren zullen Constantinopél niet innemen Eon oud-ministor van Bulgarië hooft ver klaard dat dit land er niet op uit is in Con stantinopél zelf te dringen. Het zou veeleer wenschon, dat Constantinopél en Salonika onafhankelijke international© sleden zouden worden. Daarom ook zal hot zijne zégevie- rendo legers aan do poorten van Cons tan tf- nopel doen stilhouden en hot lot van de ver vallen hoofdstad door Europa laten beslis sen Koning Joris doet zijne intrede te Salonika Koning Joris, vergezeld van heel do koninklijke familie heeft zijne intredegedaan in Salonika. Zulks gaf aanleiding tot mani festaties van uitbundige vreugdo. Nooit zag er de bevolking der stad zoo verheugd uit. De algemeeno indruk is dat do lijd der ver drukking en der vervolging eindelijk voorbij is en plaats heeft gemaakt voor een tijdstip van vrijheid en wolvaart. De veldslag van Yenitza. Men hooft nu eindelijk eenige nadere bij zondorheden aangaande don veldslag van Yenitza, waarde Turken door do Grieken verslagen werden. Hel gros van het leger der Grieken be vond zich op den groolen weg loidendo van Janina naar Salonika, langs don eenen kant lag er een meer langs den anderen een ta melijke liooge berg en langs achter, recht voor do Grieken bemerkte men de verster kingen der stad Yenitza. Do slag begon rond 6 uro van don morgend terwijl het godurigaan regende dat het goot. Do voorwacht derTurkon had zelfs den aan val der Grieken niet afgewacht, om zich achteruit te trekken. De toestand van de Grieken was daar zeer moeilijk. Zij moesten daar eono brug overtrokken die gansch aan deTurksche scherpschutters was blootgesteld. Golukkiglijk lukten zij er in, langs eenen omweg over de rivier togerakeu. Zoo kwa men de 4°.de 2® en de 5e afdeelingen vooruit. De slag duurde voort tot rond 10 ure van den avond en herbegon 's anderdaags. Dan was de aanval dor Grieken algemeen en on weerstaanbaar en rond don middag begon do vijand zijnen aftocht. Deze was eerst zeer regelmatig maar na eenigen tijd veranderde hij in eene ordeloo- zo vlucht. Om de veiligheid in Constantinopél te vrijwaren. Eene vergadering heeft plaats gehad sa mengesteld uit Admiraal d'Artiges du Four- net, vertegenwoordiger van de twaalf oorlog schepen, dio voor Constantinopél liggen,den drogman van den afgezant van Oostenrijk, dio do verschillende afgezanten vertegen woordigt, don generaal der gendarmen© Nazif on generaal Ismot, militair overste van do haven van Pora om to beraadslagen aangaande de maatregelen welko de open bare veiligheid te Constantinopél vergt. Turkyë roept nog soldaten binnen. Voor do vierde maal kondigen do Turk- sclie dagbladen een advies af, volgons het welk al do reserveofticiercn binnen do 24 uren in hun korps te moeten staan.Van den andoren leant zijn er weer al twee dagbladen van Con stantinopél, die verbod gekregen hebben nog lo verschijnen. Vredesonderhandelingen. Turlcyö hoeft aan do verecnigde mogend- hedon van Europa eene nota gestuurd, waarin liet zogt dat liet aan Turkyë niet is, do vre desvoorwaarden to stellen, maar wel aan do overwinnaar. De nota werd medegedeeld aan al do afgezanten van al de mogendheden Oostenrijk en Serbia. Men wanhoopt nu niet meer, do onder handelingen tusschen Serbië en Oostenrijk in der minne to zion eindigen. Do invloed van Bulgarië heeft daar veel toe bijgebracht. Servië op zijne beurt hoeft getoond dat hot niet onredelijk wil wezen. Van den andoren kant heeft Oostenrijk ook voel van zijne hoogmoedige eischen laten vallen. Rusland hoeft ook door eeno kalme handelwijze ge loond dat liet verre uit den vrede aan don oorlog verkiest. Kortom al de botrokken staten hebben goeden wil getoond en water in hunnen wijn gegoten. M. Daneff minister van Servië, hoeft Oostenrijk verlaten en verklaarde bij zijn vertrek, dat hij uiterst tevreden is van zijne zending en van de manior waarop zij afliep. Da meening te Berlijn. Te Berlijn is men van gevoelen dat do toe stand nog niet gansch opgehelderd is, maar dat nochtans de toekomst er veel lachondor uitziet. Do handelwijze on de gedragslijn van do oflicieolo Russische dagbladen maken hier den besten iudruk.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1