VolksoMerricht Onze Betalt* tiaar Ion ris De Uitwijking. DE EERSTE SPOORWEG. VOORUITGANG WELSPREfiENBE CIJFERS vos? 80ü Lasrlfeuwer KERSTMIS De cSisive! was er me© gemoeid 17 EN IS NOVEMBER 1312 DE VOLKSSTEM Ziehier hoe onder het ministerie Lebeau Goblet de eerste trein in België tot stand kwam. De Kamers besteedden 17 zittingen om het groote vraagstuk tot het scheppen van den eersten ijzeren weg te bespreken. De eenen kloegen dat Henegouwen opgeofferd werd en anderen wederlegrien het nut van dat, wat men alsdan ijzeren banen noem de. De opbreDgst, beweerden anderen, zal nooit de uitgaven vergelden de ijzeren weg zal slechts den handel en de uitiandsche betrekkingen bevoor- deeligen en de vreemdelingen zullen er zich van bedienen om hunne voort brengselen door België te vervoeren (Priester do Foere) m België, is het kanaal verkiesbaar en nooit zullen de ijzeren wegen kunnen mededingen met de rivieren (de Smet)daar zal veel volk zonder werk vallen; men zal min der geerden kweeken men geeft den genadeslag aan den landbouw men benadeelt de scheepvaart en de schip pers, da siuismeesters, scheeptrekkers, men zal met duizenden werklieden op straat zetten (Helias d'lluddegem) slechts eenige pachters dio tegen den ijzerenweg wonen, zullen er voordeel bij hebben en de melk, die zij naar de stad zullen vervoeren, zal bij de aan komst boter- of|kernemelk zijn (Eioy de Burdinae). Deze trekken die wij hier tot nut en onderricht van den lezer aanhalen bewijzen de verscheidenheid van gedachten van de grootste mannen, als er gehandeld wordt over zaken van algemeen belang. In Frankrijk ging het niet beter met met wetsvoorstel tot het aanleggen van ijzeren wegen, en die nieuwigheid word er onder anderen bestreden ais eene groote domheid, door M. Thiers. In België werd het ontwerp duchtig verdedigd door M. Rogier en M. No- thomb, en den 2S Meert 1834 werd door 50 stemmen tegen 28 en 1 onthouding de ontginning van den eersten ijzeren- weg gestemd op de kosten van den Staat. Deze ijzeren weg zou als middel punt van Mechelen uitgaan, ten Oosten langs dePruisischegrens langs Leuven, Luik en Yerviers; ten Noorden op Ant werpen; ten Westen op Oostende, langs Dendenflonde, Gent en Brugge ten Zuiden op Brussel en langs de Fransche grens. Hot eerste stuk ijzeren weg van Brussel op Mechelen werd ingehul digd don 5 Mei 1835. (Balau 1815-1881)3 Toen men in Engeland een weinig vroeger liet voorstel van ijzeren wegen besprak, antwoordde Lord Noodle schertsend aan StephausonMaar. moest eene koe eens hot ongeluk heb ben op den weg uwer lecoinot'ef te geraken Waarachtig wedervoer Stephauson, dat ware zeer ongelukkig vf'Or de lcoo Buiten de lachers had Stephen son zich inzonderheid te verde digen tegen mannen die beweerden dat de ijzeren wegen den ondergang zou- d ui zijn, én van de vaarten, én van de herbergen, en van de dieren, die op de groote wegen hunnen kost verdienen, én van de zeden, én dat de rook der stoommachien, de jonge patrijzen zou dooden, voegde een edehnansgezinde, tot vermaak der aanhoorders, spitsvon dig bij al die bewijsredenen. A. v. A. IN -1 G-i 3 Twee kilometers verder ligt Tubize op de Zenne en drijft handel in dre- neerbuizen, steen, pannen, leder en katoenfabrieken. ijzer- en kopergiete rijen. 't Vervaardigt ook stoomketels en rijtuigen voor den ijzerenweg. 's Gravenbrakei brengt ons reeds op 30 kilometers van Brussel, 'tls gekend om zijne katoenen weefsels en boter. De kerk in Romaansch-gothieken stijl hovat een kunstig hoogaltaar, 's Gra venbrakei werd in 1150 afgekocht door Boudewijn IV van het kapittel van Sinte Waudru van Bergen en door hom versterkt. Do Brabanders slechtten het kasteel in 1425. Dichtbij verdwijnt de stoomsleper met man en muis onder oenen berg. Eensklaps is men midden inden donkeren Voor veie reizigers is het niet heel prettig zoo in eene molle- nijpte verdwijnen. Voor veie is liet ook de e\rste keer van hun leven dat ze een th^iel van zekere lengte doortrek ken. Van de reizigers naar Rome spreek ik niet, die hebben hunne proeven ge daan en andere tunels heelhuids door gestoomd. Alles valt stil, ging ik al haast zeg- ;en, was het niet dat de trein een holseh lawaai maakt. Schoone stonden om leelijke gezichten te trekken, lacht men, zoo hier ol daar geen schalk heel 't spel voor een óogetiblik opklaart, met een paar lucifers. Eindelijk begint liet aan te lichten, en, op eens schiet de trein weer vrij onder Gods lieve zon. Wij herademen ook. docht in oen soort glazen kas waar de zon, in dit seizoen, soms fel op staat le blaken. Zes kilometers voorbij 's Gravenbra kei rijdt de spoortrein do lialle van Zinnik binnen. Deze Henegouwsche stad van ruim 10,000 inwoners ligt op de Zenne, 90 meters boven den zee spiegel. De kerk in Romaansche stij! is toegewijd aan Sint Vincentius, echt genoot' van Sinte Waudru. Zij werd gesticht in 605, verwoest door de Noor mannen in 815, en herbouwd door den Bisschop van Keulen in SC5. Op liet kerkhof liggen er grafsteenen uit da 13" en 14° eeuw. Hier vindt men steen groeven van arduin en steenzagerijen voor den bekenden klein granietsteen. Jurbise levert aan den handel kareel, vloeren en ceramiek. Nimy porceieiii, pijpen, verwarmsteenen. Eene uur na 't vertrek uit Brussel landt men te Bergen aan. AI Cl kilo meters heeft men achter den rug,maar 'tis nog maar een begin. Bergen teit ruim 27000 inwoners en ligt op den samenloop van de Ilene en de Trouiiie. De kathedraal van Sinte Waudru, in gothiekén stijl van 't derde tijdvak is zeer fraai. Zij is gebouwd tusschen de jaren 1450 en 1589. De relikwiekas van Sinte Waudru tijdens de processie op eensn vergulden wagen rondgevoerd, is een bezoek woerd. Op de kermis of ducasse met den II. Drijvuldigheids- dag, gaat er eene schoone processie of liever een stoet uit. Borgen bezit nog eene tweede belangrijke kerk met koepel ter eere van Sinte Elisabeth, een belforttoren,Cesarstoren genoemd, (om wille van Cesars kamp waarop hij gebouwd staat). Hij meet 84 meters, 't Stadhuis in gothieke stijl dagteekent van 1140-1458. Muzikant Roland de Laltre geboren in 1520, en Boudewijn IX.van Constantinopel, zoo ellendig en geheimvol omgekomen, hebben cr hun standbeeld. Schoone wandelwegen ge ven aan de stad een lief uitzicht. Voor de statie staat Leopold 1, Coke, ceramiek en suiker zijn de bijzonderste handels artikels. Hier begint de streek der koolmijnen.De brandstof ligt er torens- hoog opgestapeld. Cutismcs, Frameries, enz., zijn rijk aan steenkolen en bren gen ons aan de Fransche grens ts Feignies waar er onderzoek, niet van ons geweten, maar van onze reiszak ken gebeuren zal. Dus heug tegen meng afstappen om het onderzoek der douanen te ondergaan, 't Is altijd goed niet te veel smoorgerief meda te nemen of wel den buit wat te verdoelen. Dzags personnel is als een toover- woord waar menig niet-rooker mede wegkomt. Of het eene kleine leugen om beterswil is of wel eene meer be leefde vorm van't Vlaamsch «gij hebt er feitelijk geen zaken mee zullen wij best onbeslist laten. Wie rookt er al niet in onze 20° eeuw. In alle geva! de koetsiers iater op de reis, zullen er denkelijk het best mede varen. Nen. znren koetsier wordt seffens vriende lijk, als men hem eene Belgischs fijne sigaar in d'handen stopt. LUC. In 18S6, vóór do volledig© verwereldlij king dor scholen in Franitrijs, told© men 5,000booswichten tusschen do kinderen be neden do 16 jaar. In 1905, min dan 20 jaar later, werden or volgens minister Guyot-Dessaigna, 35,000 minderjaren veroordeeld. M.Alfred FouilJén, die deze cijfers a on- haallin La Revue des deux Mondes, voegt er bij dat voor Parijs 2 op honderd dor aan geklaagden uit eon© katholieko school en 98 op honderd uit do zoogezogdo onzijdige scho len komen Gaan za niet good vooruit naar den dieperik 1 Jk wil hier niet spreken van de uit wijking naar vreemde landen. Zeker lijk wie zich naar Frankrijk, Amerika of Congo begeeft, moet sterk in zijn schoenen staan, den rechten, goeden en zedigen weg volgen, anderszins zal welvaart eu voorspoed hem niet tegen lachen en nog min toekomen. Ik wil hier gGwagen van de uitwijking onzer dorpelingen, en bijzonderlük onzer jeugdige jongens en meisjes naar de steden, hetzij om er te dienen of om het een of ander werk aan te vatten. 'tlseene plaag voor ons Vlaanderen geworden, zoowel als het een kwaad is dat Frankrijks huiten van over vele jaren teistert. Hoe komt het dat or zoovelen zijn die hun geboortedorpje, hunne akkers, land-en huiswferk ont- leeren en verlaten om wat pronker op gekleed en opgeschikt te zijn, om zon der schoonbemd, maar met in 'toog springende kleederen, zich jaarlijks twee a driemaal op onze buitendorper, te toonen. Oh die reden moet ge niet ver zoeken, die ligt bij de hand. Hooveerdij, zelfzucht, heerschzucht en vrijheidsliefde en zedenbederf zijn er maar al te dikwijls de oorsprong en de volgelingen van. Tegenwoordig wil men geen boer, deftige werkman, eerlijk boerinetje en treffelijke werkster meer zijn... dal wordt te gemeen... men wil heer en meester en madame er.' juffrouw spe len.'t Zal wel scheef en krom, duister en vuil, ongemakkelijk en onverdrage- lijk zijn maar tot daar, 't is algelijk «Monsieur»., «madame» et «mademoi selle» En op het dorp zou het Jan en Fier en Franciska en Marie zijn Men verstaat niet meer genoeg dat de landman het land maakt, bewerkt en doet voortbrengen dat hij niemand noodig heeft en dat iedereen in de stad als op den buiten hem van doen heeft dat hij rechtstreeks met God ia onder handeling treedt eu blijft. Zonder boeren zou er geen eten, voedsel, kleederon en woning bestaan, 't Zijn immers de landbouwers die ons dat alles bezorgen. Zij zijn de groote bemiddelaars tusschen God eu den mensch. En men is beschaamd hoer te zijn en landwerker te blijven Geen zoon wit meer aan zijn vader, geen dochter meer aan haar moeder gelijken. En de dwaze ouders volgen de grillen dan nog in alhoewel za wei weten dat noch hnnno baurs, noch hun persoon, noch hun bekwaamheden, hoedanigheden en natuurlijke middels» in staat .zijn die uitvhichtolingen, dien pronker of die overdreven dwaze mo depop te voldoen. Ziet ge ze optrekken naar de groote stad, dia uitzinnige buitenjongens en meisjes? Er zuilen geen weken voorbij vliegen, of uitgeput, verslaafd, omge keerd, geschonden misschien in eer, faam. gezondheid en deugd, staat het spijt of ten minste de tegengoesting van al v.-at christen, zedig en deftig is te lezen in hunne min heldere oogen 'tZijn. droge en verdorde vruchten geworden, zagt ons eau Fraasch schrij ver. Blijft in uwe dorpen, beste kinderen, in uw ouderlijk gezin, bij moeders pap pot, werkt neerstig, blij en gezind. Ge wint min thuis dan op een ander, dan in de stad, 'tkan zijn. Doch ge hebt zooveel niet vandoon aan kleederen, pronkerij en verdere nietigheden en dwaasheden. Rekent bat eens uit Ik durl houden staan dat go zelf3 thuis meer kunt verdienen. Blijft gelukkig voortleven op uw dorp onder vaders e;i moeders oogen, onder de geleide uwer geestelijkheid en dan zult ge deftige en eeriijke christenen mogen heeten. A. V. In do gemsents Baardogem legden wij in don herfst van 1911 cone bemoslingsproef aan op do hop. Een porcoèl dien do als gotuigo, waarop de landbouwer zijne gowono bemesting met stalmest en heir mocht toepassen. Het ander perceel ontving daarenboven 400 kgr super fosfaat, 200 kgr. zwavelzure potasch en 200 kgr.' zwavelzure potasch por heclaro. Hot superfosfaat, do zwavelzure potasch en 1/ 3 van het zwavelzuur ammoniak, weiden in de eerste helft van November ingewerkt. De overige 2/3 van het zwavelzuur ammoniak worden slechts in April 1912 aangewend, en oenigszins ondergebracht bij middel -der rijf, ten einde de wortels dor planten niot te be schadigen. Tijdens het blocion en ook tijdons het rijpen dor hop was Lot klaarblijkend dat het 2® perceel met scheikundige vetten bemest eeuo merkelijke meerdere opbrengst zou geven. Inderdaad, wij zijn in onze verwach ting niot teleurgesteld geweest ziehier do verkregen opbrengsten Perceel I getuige1400 kgr. droge bellen por boctaro. Perceol IIVolledige bomesting mot schei kundige votten 1900 kgr. drogo ballon per hectare. Zij du3 een verschil van 500 kgr. hop. Laat ons thans onderzooken of wij daar door winst hel.-bon verwezenlijkt. Zoo wij hot superfosfaat rekenen tegen 5,50 fr. do 100 kgr., de zwavelzure potasch tegen 25 fr. on hot zwavelzuur ammoniak togen 35 fr., dan hebben wij als uitgavo voor do scheikundigo meststoffen 22 50 70 142 fr. 500 kgr. hop (meerdere opbrengst ge rekend logon 2 fr.- do kgr. (hedendaagscho verkoopprijs) hebben eene geldwaarde van 1000 fr. Daarvan afgerekend 142 fr. besteed aan de scheikundige vetten blijft er ons eeuo zuivere winst van 1000 142 858 fr. 858 fr. netto winst per hectare, zeg, liovo lezer, is dat geen fond sommeken Zouden onze hopbocron den lust nog niot gevoelen ook eens to beproeven, en na to gaan of zo, op die manier ook geen hetero zaken zoudon kunnen verrichten. Wij zijn overtuigd dat doze verstandige landbouwer zal navolgers vinden, zulks waar te weiischan ook, want 't is ia hun dïgon voordeel' I Willy. 20° Vervolg. C. Hel gevoel. Na over het gezicht en het gehoor gehandeld te hebben, blijft er nog te spreken over hcL gevoel, dm smaak en den reuk. Het gevoel heeft zijnen oorsprong in het zenuwgestel.De zenuwen zooals wij gezegd hebben zijn dunne draden die gansch het lichaam omweven en allen in verbinding zijn met de hersenen. liet is gelijk een telegraafnet waarvan alle de draden, [de gewaarwordingen aan liet hooldbureol (hoofd) gaan aankon digen. Onderzoeken wij vooreerst het in wendige van het hoofd. Gansch omgeven van harde sohedel- gebeenten, die zij van alle uitwendige stoornis bevrijden, liggen de hersenen in de hoofdholte. Het is eene mollige witgrijze massa, in twee deelen verdeeld bij middel van eene diepe groof die van het voorhoofd naar den hals loopt. Aan den hals treffen wij den Cerve- let aan, die rechtstreeks in yerband is met het ruggebeenmerg. Hersens, cerveiet en ruggebeenmerg vervullen eene groote rol. Zijn de her senen gekwetst, dan is liet verstand gekrenktIs de cerveiet ol het rugge beenmerg gehinderd, dan bestatigt men stoornissen in de handelingen en bewegingen van den lijder Van uit den cerveiet en het rugge beenmerg schieten de draden zich over gansch liet lichaam. Deze maken aan de hersenen de gewaarwordingen bekend die zij door uitwendige voorwerpen ontvangen. Zij vertolken ook de bevelen van den wil. Indien sommige zenuwen afgesneden worden, dan verwekken de eene lam heid en ongevoeligheid in de deelen die door den doorgesneden draad van het hoofd zijn afgescheiden. Andere beletten de bevelen van den wil uit te voeren. Hetgeen doet besluiten dat elke ze nuw eene verschilüge werking heeft die den indruk dien zij ontvangen aan de hersenen mededeelt, zonder de ande re in hunne werking te stooren. De huid is het orgaan van den tast zin. Men verdeelt do huid en onderhuid en bovenhuid. Ds onderhuid is dikker dan de bovenhuid, die slechts uit een dun velleken bestaat. Ds onderhuid be vat vele bloedvaatjes en zenuwtjes, welke in de spieren zijn vastgegroeid. Men bemerkt langs den buitenkant der handen en de uiteinden der vingers, kleine bochels, papielen genaamd. Het zijn deze die met de uiteinden der zenuwtjes verbonden zijn en ons zelfs toelaten het fijnste zandkorreltje met den vinger te gevoelen. D. Da smaak en da reuk. Blijft nog een woord te zeggen over den smaak- en den reukzin.Het smaak- ziutuig is geplaatst juist aan den in gang waar het voedsel ontvangen wordt. Het is de tong die oordeelt over den smaak der spijzen. Alhoewel er in hetgehemeltoookzenuwkens van den smaakzin te vinden zijn, is het toch de tong en bijzonderlijk het uiteinde der tong, welke het grootste getal papielen bevat on bijgevolg het gevoeligst is. Yv'ij hebben hooger gezegd dat de ademhaling langs den neus geschiedt. De neus is ter'zelrer tijd het orgaan van den reukzin. Alle reuken zijn als fijne dampon die zich met do lucht ver mengen. Daar het langs den neus is dat onze longen de lucht inpompen zal de neus (ook oordeelen over de gewaar wordingen derreuken, met de lucht vervat. Eene pel met verhevenheden en diep ten doorkloven strekt zich in grootere afmeting dan de neus zelf in dit or gaan uit. Deze pel is doorzaait met dui- zende voor het bloot oog onzichtbare haartjes, die gedurig in trilling zijn en den neusmuskus bevatten. In deze pel ligt de reukzenuw die naar de hersenen loopt. Van zoohaast do lucht door den neus stroomt, werterhoudt de neus muskus den reuk welke de lucht bevat en de reukzin deelt dit mede aan da hersenen. Tot hiertoe hebben wij in onze ver handelingen gesproken over de Koning der Schepping, over den mensch. Wij hebben de onstoffelijkheid en de on sterfelijkheid der ziel bewezen en voor wat het lichaam betreft hebben wij de samenstelling, de levensverrichtingen en de zintuigen van nabij bestudeerd, lu de volgende verhandelingen, welke het grootste nut zullen bevatten, zullen wij spreken over de ziekten en ds ont- steitenissen, welke in zulk groot getal het menschelijk lichaam bestormen Kerstmis is aanslaande. Wij nemon do eorbiedigo vrijheid aan al onze vrienden do groote prijsloting le herin neren, dio le dier goleg-onhoid in den Katho lieken Werkmanskring'gogevon wordt. Ieder jaar, wij zeggon liet niet groote dankbaarheid, zijn er ons menigvuldigs en schoone prijzen gezonden. Wij durven nogmaals verhopen, dat onze brave burgorij met dozen Kerstdag, wederom onze katholiek© werklieden, edelmoedig zal indachtig wezen. Alle giften wordon met dank aanvaard. Do prijzen mogen van nu afgezonden wor den aan don E. II. Van Laere, Stoofstraat. nr 4, Bestuurder van deu Kring, of ten Lo kale Korte Zoutstraat. HET BESTUUR. In den tijd toen de eerste spoorweg- lijn gelegd was tusschen Brussel en Mechelen,trokken er van alle gewesten en dorpen talrijke nieuwsgierigen op om het wonder ding, hetwelk men avapeur, trein noemde, in werking te zien. Onder anderen hadden er ook drij Klein-Mechelaars liet gewaagd in do nabijheid van dit raadselachtig ma- chien te komen, om het eens van nabij te bezichtigen. Bij hunne terugkomst stond Kobe, hun gebuur, hen af te wachten en nauweiijks had hij aan den blinkenden kiel, rooden zakdoek en zijden klak zijna beste vrienden her kend, of hij roept hun toei Ilewel,man nen, hebt ge den ijzeren bak zien rij den Zeker Kobe, hebben wij dat ge zien, antwoordden allen- Was er veel volk op Ja, volk genoeg, maar weinig menschen, de duivel moet met dat spel gemoeid zijn, want er was geen enkele Pater of Pastoor op te zien. 't Is bast mogelij k kn ikt Kobe,maar zeg me eens, hoe werkt dat ding 1 Op dit punt moesten onze drij boeren het antwooi d schuldig blijven. Ze had den geene peerden bemerkt, welke het dir.g vooruit trokken, alleenlijk eenige zwarte wagens, welke elkander nalie pen, zonder ooit in botsing to komen. De* eerste wagen rookte gelijk nen Turk en snorkte gelijk nen vuurberg. Is dat alles wat ge weet vraagt Kobe als ne mensch iets wil kennen,moet hij zelf gaan, van anderen kan hij toch niets welen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Korten tijd daarna trekt Kobe op naar Mechelen, vergezeld van zijne drij boezemvrienden. Hun eerste werk is eene geschikte plaats te zoeken, en nauwelijks hebben ze hunne pijp aan gestoken en hunne faas op één oor ge schoven, of do trein komt al dampend# en stampende aangereden. Jandore zegt Kobe, - wat heeft die beest nen straffen adem, die is zeker gemest met ajuin en peerdeboonen. Juist op het oogenblik dat onze vier philosofen staan te kijken mot hunnen mond wa genwijd open,werpt de machinist eeni ge dikke brokken in de gloeiende muil van 't gedrocht. Dit was eene lichtstraal voor Kobe. Ilij pakt ueii eerste don beste eons duch tig bij do broekspijp, terwijl hij hem toesnauwt: Zio 'tge nu, stomme ezelskop, hoe dat ding marcheert Wat zoudt gij doen, indien men eene heete kool inuwe broekstak;loopenzonder,om.

De Volksstem | 1912 | | pagina 5