O Overgave vaa Monastir, 50,000 krijosgevaagengn. De Monteiieprs verslagen te Maslimkeni. Verblttsring van Ooslsnrijk tegen Servië. Vredesonderhandelingen. Achttiends jaargattg ci' 272 Z3 -Ztk. Car 3B Ij Jh- IQ BestuurderJ, Van Nuffel-De Qendt. sta CcEsstantinopeS n n :ii RUITENLAND me. r 1 nnnn«iai 2 CENTIEMEN HET NUMMER r—OMtJ'iJ!<su«iCTBBWwgB^»egi?r??'ijiMuu..am!y.wtji.-3gï3BTM»frauuAioRff»lrj«Ag—-—f W©sirsstlag 20 ISofbiaber 1952. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Ken jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. {fr TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN AANKONDIGINGEN i 723, TE BH5JSSEL SïacRKreg van VVaieHoo, 723. TE ffi&LST E5X3Ze37,3s:st:2C*£a,S»,"t," Telefoon 114 KI. aank. (1 tot A kl. reg.) fr. 0 80 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Roklamer. (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Een medewerker te Constantinopcl van de Daily Chronicle geeft de vol gends schildering van do toestanden in Constantinopel De vluchtelingen, die dagen lang in de stralen, op binnenpleinen of in de moskeeën hadden gekampeerd, worden thans bij hselescheepsladingen naar den overkant van den Bosporus gebracht. Men schat, dat reeds 50.000 zulke vluchtelingen door Constantino- pel zijn gegaan. De manier waarop deze schepen overvuld worden, is af schuwelijk. De hygiënische voorzien in- gen zijn hopeloos onvoldoende on hat uitbreken var. een ernstige epidemie is onvermijdelijk. Het lot van de vluchtelingen, die wat voedsel en kleeding aangaat,maar voor zichzelf moeten zorgen, is be droevend en zooals zij als vee aan boord van de schepen gepakt worden, leveren zij een jammerlijk schouwspel, vooral de zeer jongen en de heel ouden. Hot weer hier,is erg warm en alle Voorwaarden voor het uitbreken en de verbreiding vaneen epidemie zijn er. Gisteren (Donderdag) bezocht ik Verscheidene moskeeën, ook de Aya Sofia. Enkel in de hoeken was ruimte gespaard voor hot verrichten van god; dienstige plechtigheden bot overige deel van het gebouw wordt ingenomen door soldaten en vluchtelingen, die er slapen, eten en koken, en er allerlei werk uitvoeren. Thans voor het eerst geven de bla den van Constantinopel, dio tot hiertoe niets dan belachelijke ofiioieele berich ten hadden gepubliceerd, liet publiek een aanduiding van het ernstig karak ter van den toestand, door mede te doelen, dat Turkyö op het punt staat van in rechtstreeksehe onderhandelin gen te treden met het Balkanverbond Gisteren bevond ik mij aan liet departement van oorlog er. bevond, dat daar volkomen wanorde heerscht. Secties recrulen en reservisten wer den voor het gebouw gedrild en hun onhandig gemanoeuvreer werd door een troep leegloopers gadegeslagen. Deze soldaten en honderden anderen kunnen niet naar het gevechtsterrein worden gezonden omdat er voor hen oeen wapens zijn. Ik heb honder den manschappen, die naar de Tchat- aidjalinie waren gestuurd, zien lerug- keeren, omdat er ook in de gevucUls- linic voor lien geen wapens zijn. Ook heb ik nog een poging gedaan om het persbureau van het departe ment van oorlog te vinden, maar te vergeefs. Het is, omdat het niets te doen kreeg, afgeschaft.Al do censoren hebben, wijl er niets meer te censeuren viel, hun uniform uitgetrokken en ver- tooiien zich thans iu een burgers pakje. Men vertelt mij, dat mocht er oen wapenstilstand worden gesloten, de vredesonderhandelingen waarschijnlijk te Sofia zullen plaats vinden. De ministers hebben zoo wol gisteren als heden vergaderd. Hunne hijoen- komsten waren lang en spannend, liet kabinet hield zich bezig met het over wegen van de rapporten die waren ingekomen van da bevelhebbers op het oorlogsterrein. De strekking van die rapporten was, dat de toestand vol maakt hopeloos is en dat de Tchatal- dja-linie hel op zijn hoogst nog een paar dagen kan uithouden. De cholera richt in de gelederen der Turksdie soldaten geweldige ver woestingen aan. Donderdag waren er 2000 dooden. Do Turkscha bevelheb bers zijn wanhopig het is onmogelijk de uitbreiding van dozo vreeselijke bezoeking te stuiten. De ziekto heeft zich in haar meest vernietigenden vorm vertoond, en het -aantal dooden loopt reeds ver in do vijf cijfers. Wie zijn aangetast laat men een voudig sterven, zonder dat er de min- sto notitie van wordt genomen. Con stantinopel, waar de meeste inwoners onbekend zijn met de schikkelijke toe standen, die op het gevechtsterrein heerschen blijft bijzonder kalm. Men blijft zaken doen net als gewoonlijk en de plaatsen waar pret gemaakt wordt zijn iederen nacht vol vroolijke drommen, als ware er geon oorlog aan den gang. Men hoeft mij uit dn meest gezag hebbende bron verzekerd, dat de gezag voerders der buitenlaudsche oorlog schepen volkomen voorbereid zijn op alle gebeurlijkheden. Volgenslietopgemaakte plan zullen, indien een landing noodig mocht blij ken, op allo heheerschonde punten in de Europeesche wijk machinegeweren worden geplaatst. Iedere zeeman weet, wat dan aan wal zijn taak zal zijn. De officieren zijn in liet bezit van kaarten en het ge- heele plan kan binnen liet uur ten uit voer zijn gelegd. De Europeanen hier houden het er voor dat zij volkomen veilig zijn. Feitelijk het eenige gevaar dat tiians nog bestaat is het binnen dringen van eon gedesorganiseerde bende Turksche troepen in de hoofd stad. Dan zouden zelfs reeds geringo wanordelijkheden spoedig tot ernstige uitspattingen aanleiding geven, wel licht ook een grooten bazaarbrand zou ontketenen. Indien de Bulgaren een snellen toe vloed van do verslagen Turksche sol daten naar Constantinopel zouden we ten te verijdelen, zou gelooft men het binnenrukken van het zegevieren de leger rustig zijn beslag kunnen nemen. Kleine patrouilles van do brandweer trekken door de stad, en de autoriteiten verzekeren, dat vol doende maatregelen zijn genomen. Echter zouden do autoriteiten, indien de stad mocht vallen, wel eens geneigd kunnen zijn, dezaken«haar eigen loop te laten nemen. Ilior doet het gerucht de ronde, dat de Turken liever dan toe te laten dat de Bulgaren in de Aya Sophia een To Deum zingen, of dat de Bulgaren de Halve Maan op dGn koepel dor moskee vervangen door het Kruis het heilige gebouw met dynamiet zul len vernielen. Ik houd dit echter voor hoogst onwaarschijnlijk. Alles wijstcr op, dat, indien het niet spoedig tot een vrode komt, en wan neer de Bulgaren snel en met kracht handelen, zij op rustige wijze hun in tocht zullen kunnen doen in het zoo dikwijls bedreigde middelpunt van het Ollomaansche Rijk. schaffen, om het woord to hebben gonomen op hot Congres der bijgevoegde briefdra gers en van den Ouderlingen Steun Do ledon aanzien dezen toestand als strij dig met het beginsel van 't voorstel Mabillo dat don 26 Februari 1903 door do Kamer van Volksvertegenwoordigers is aangeno men geworden, en gaan over tot do dagorde. éHIgS ourïsté bankbEüjet. Dezo schat berust in het Aziatisch Museum te St. Petersburg. Acht-on-twintig honderd jaren voor het begin onzer jaartelling was het in China in ómloop. Hot vermeldt do naam der Bank, den datum der uitgifte, nummer, waarde en handtooking, henevens hot volgende op schrift Breng voort zooveel gij kunt, geeft uit met overleg En dertien honderd jaren la ter moest Confucius eon volk, dat in den tijd reeds over zooveel lovenstvijshoid beschikte, nog allerlei onbenullige zedeles- sen geven, dio reeds lang vergeten zouden zijn indien zij niet op den achterkant van de blaadjes onzer scheurkalanders stonden af gedrukt. Os |5&apE0B©2BSQ52Offi!!. Da aan vragen tot inschrijving, in do pupillenschool, van kinderen wier vador niet moor tot het leger behoort, moeten aan don bevelhebber der pupillenschool le Aalst gezonden worden worden enkel aanveerd da. zoons van miii tairs of gowezen militairs, of van ambte naars afhangend van het ministerie van oor log. Do jongens moeten ten minste 11 en ten hoogsto 14 jaar oud zijn. Onze iï? de ErageSseüss £$«32*1820. De Engolsclie Admiraliteit dringt er in den laatslon tijd op «an, sterker dan vroeger, dat do hoogo zee-oflicieron vreemde talen zullen loeren. Met name wor den do officiorcn van het Engelscho Noord- zeecskador aangemoedigd, de talen dor aan de Noordzee gelegen landen to learen. Dezer dagen verwierf nu de eerste Engel scho zeeofficier, Goo P. Thomson, luil.-ge zagvoerder van de onderzeeboot G 24, gode- Lacheord aan hot Submarine Depot te Dunde zijn diploma eerste klas als toll! in do Nedei landsclio taal. A!lcooBuea*feEaaa5fe Isa Engelasid. Uit het verslag der tol- on accijnsover heden blijkt dat tijdons het dionstjaar dat op 13 maand 1912 werd gesloten, op 2 1/2 mil- lioen pond sterling meer werd ontvangen alhoewel er vermindering was op de tol rechten. Do vermeerdering spruit voort uit de op brengst van do alcoolhoudende dranken de welke 3 millioon meer bedroeg dan beraamd was, het bier voor 3/5 millioen moer, do li eureu voor boven do millioen meer. 35ji eüe fc}r»IetteOT3©iafcsers3eB*s va ca BeSvjïS.— Hu 2de aan «fóiisii- itep PésaaH Segö&°s. In hare nationale vereeniging hebben do brievensor- toorders volgende dagorde aangenomen I)o brievonsoorteerders sturen aan don hoor Minister van Scheepvaart, Post- en Telegraaf de verzekerheid van diope ver- knochlhekl aan hunne beroepsplichten en an do bestuurlijke instellingen drukken don wensch uit in den kortst mogelijken tijd de verslagen to zien oplossen Op do regeling dor jaarwedde van de oude briovensorleerdors b) de woonslver- goeding c) dionsturenvorminderingd) hel beschouwen van den 21 Juli (Nationale» feestdag als wettelijke» feestdag, gelijk ge- 'eld met den Zondag. Trekken zeer eerbiedig de aandacht van don hoer minister op do vroegere verslagen dio zonder gevolg zijn geblevon. Betreuren anderzijds dat volmachtdragers geroepen zijn geworden om uitleg te ver-, Is; Da bevolking van Frankrijk. De statis tieken zijn verschenen betroffendo den bur gerlijken stand in Frankrijk gedurende de oersto zes maanden van 't jh'ar 1912. Hot getal geboorten beloopt 37S,807 in plaats van 335.999 gedurende de zes oerste maanden van 1911, dus eene vermindering van 7,912. Wat do sterf ten betreft, 361,636 zijn er nu aangeteekend, in plaats van 404,278 ge- durendo 1911, 't zij eene vermindering van 39,642. Do Fransche bevolking lieoft dus aange wonnen gedurondo den eersten semester 1912 van 14.171 oenheden. Dit cijfer is onbedui dend, doch het is troostelijker dan het cijfer van den eersten semester 1911 dat 18,272 meer overlijdens geeft dan geboortens gedu rende denzolfden tijd. Gedurende de zes eerste maanden van dit jaar heelt men 18,279 huwelijken geboekt.' Eene oude misdéfad. Zekere Breuze, woonachtig te Crottobij Embrun, werd aan gehouden als verdacht van moordpoging op zijnen gobuur. Gedurende het onderzoek be schuldigde hij zekeren Guérin dezelfde ge pleegd to hebben en verklaarde zelfs dal Guérin zich plichtig gemaakt had aan ver schillende misdaden ondor andere ook den dader te zijn dor moord op Ursula Massot, welke in 1909 lo Cliateauroux-ver-Alpes ge ploegd werd. Het parkot had den plichtigen van dit schelmstuk niet kunnen vinden. Guérin is aangehouden. ÏP'QST'fcta.SÖl-JDZl Bittere vruchten der republiek: Meer ©n meer vertoonan zich de gevolgen van liet zwaar juk der republiek, door een handvol oproermakers aan hot Portugcescho volk opgedrongen. De ropublikeir.scho bladen zelfs, zijn het eens met do koningsgezinde bladen, om alle do bittere vruchten aan le stippen, die de nieuwe regeeringsvorm veroorzaakt. Portu- gaal is door do hatelijke politiek dor repu blikeinen in twee kampen gesplitst. Al die niet van hot republikeinsch gedacht zijn wor den vervolgd. Meer dan 90,000 personen hebben hun geboorteland verlaten om zich in gaslvrijoro streken te gaan huizen; Onder dit getal is niet begrepen, al deze die zonder paspoort uit hot land getrokken zijn. Hot duur leven brengt overal eene zekere behoefte. Elkeen voelt dat niets meer gaat. De landbouw do eenige bron van welstand van Portugaal, kwijnt. Het onderwijs der jeugd is verwaarloosd. Daar do christelijke scholen gesloten zijn, ziet men do kinderen van 's morgens tot 's avonds in do straten slenteren. Niets verlustigt meer het leven. Elkeen heeft don schrik op het lijf, daar elk oogenblik op eeno eenvoudige aanklacht van eenen vijand, hij kan aangehouden worden. Verscheidene schouwburgen hebben bij ge brek aan bezoekers hunne vertoouingen op geschorst. 3DuLitsclila.nd. Groote brand. In de Rheinsche wapen fabriek te Dusseldorf, is eenen brand uitge borsten in de geschulsafdeeling. In korten tijd sloegen do vlammen in do hoogte op vcrschrikbarendo wijze. Ü9 eene ontploffing volgde de andere. Eon groot aantal tuigen dio voor do oorlogvoerende landen bestemd varen, zijn de prooi der vlammen gewor den. Veertig kostbare machienen zijn vernield. Een arboidor wordt vermist. De misdaad van Posen. De vrouw van D1' Blume heeft eindelijk volledige bekente nissen afgelegd. Zij beweerde eerst in oen aanval van opgewondenheid to hebben ge handeld. Thans heeft zij erkend zorgvuldig hare misdaad to hebben voorbereid en uitge- voord. Ziehier do bijzonderheden, dio zij aan den rechter beeft medegedeeld Toen dokter Blum benoemd werd tot as sistent van oudheidkunde to Hanover en hij zijne afschoidsbezooken aflegde, vroeg zijne vrouw hem om moe te mogen gaan en zij gaf hem het denkbeeld in nog eeiieAcolloga te gaan bezoeken, dio in den omtrek van Posen woonde. Voor dio wandeling bad zij hare bijzondere maatregelen genomen. In haar handzakje stak zij den geladen revolver van haar man, na hem in eenon zakdoek te heb ben gewikkold. Na het bezoek stelde Mad. Blume voor langs hot bosch terug te keeren en nog eens do mosbank le gaan zien, waar- zij hunne eerste liefdesverklaringen hadden gedaan. Zij zetten zich neer op do mosbank en daar werkte zij haar helscli plan uit. Eeno ster aan den hemel wijzende, vroeg zij don dokter haar 't gesternte to noemen. Dr Blume strekte zich op den rug uit om beter te zien, toen deed zij een handzakje open, nam don gela den revolver en den loop onder do kin liaars mans houdend, schoot zij. De man was op den slag dood. Zij plaatste het wapen in de hand baars mans en liep toen snol naar het restaurant aan don ingang van hot bosch en vertolde daar dat een man zich gezolf- moord had. Vreeselijke vergissing. In de huurt van Diedonhofen is een noodlottige vergissing voorgevallen. Een veldwachter ontmoette in het bosch tweo vreemdelingen', die hij voor stroopera aanzag. Hij loste verscheidene schoten op hen en wondde beidon zwaar. Later bleek, dat het tweo officieren waren, die aanstonds naar het ziekenhuis gebracht moesten worden. Hun toestand is bedenke lijk. Een bedrieger. Te Langstadt, hij Melz, hoeft do policie zekeren Pierre Oliger aangehouden die een gevaarlijken bedrieger schijnt te zijn. Oligerdie nu 32 jaar oud is, heeft in den tijd van 5 jaren voor een mil lioen aftruggel a rij en gepleegd in Duitsch- land, Frankrijk, België, Iiongariö en da Vereenigdo-Staten.Hij slichtte maatschappij en verkocht aktios van in 't geheel niet be staande ondernemingen. Door 't parkot van Budapest opgezocht, vertrok hij naar de Voreenigde-Staten, van waar hij op de markt van Parijs spoorwegaclies lanseerdo ter no- minalo waarde van 500 fr.aan den koers van 275 fr. en dio thans 80 fr. waard zijn. Hij verkocht aan een magistraat van Eerlijn voor 36,090 fr. titels die ten hoogste het honderstevan die som waard zijn. Hij doed nog tal van andere zaken in dien aard. In 't begin van d'.t jaar word Oliger te Parijs veroordeeld voor aftruggelarijon tot zos manden gevangenis na zijne stiaf to hebben uitgedaan werd hij over de grenzen gezet. Hij kwam zich toen vestigen te Lang stadt, waar hij zijne streken herbegon tot eindelijk het gerecht, na veel klachten te hebben ontvangen,hem in hechtenis nam. Hij is ook boschuldigd van meineed. X"t£&3.±Ö De Turken In Italië. Het nieuw? der aanstaande invrijheidstelling der in Italië verblijvende Turksche gevangenen, waarvan de meesten zich te Lucca ophouden, hoeft bij dezen oenogroote opschudding teweegbracht Dio Turksche onderdennen vreezen fei, schijnt hot, naar hun land te worden torug- gezonden. Italië en Tripolitanië. Do Avantie kondigt een brief af van Zgare die een eige naardig licht werpt op do betrekkingen dor Tripolitaansche Arabieren met de Italianen. Daaruit blijkt dat het dank ar?n de overwin ningen dor Balkan-staten is, dat Italië niet gedwongen is den strijd tegen de Arabieren voort to zotten. Inderdaad verre van bevriend te «ijn, wachtten dozo enkel op eeno Turksche over winning om de vijandelijkheden to hervatten Daar zij echter van do herhaalde nederlagen vaii hot Otlomaansch leger overtuigd wer den, aarzelden do Arabieren den strijd te hernemen. Eigenaardige veiling. De oorlogsbuit gemaakt tijdens den veldtocht in Lybië,werd in veiling gebracht. Daar werden verkocht zaken van den meest uiteenloopenden aard stoombooten, zeilers, tenten, allerlei. Men meent dat de veiling ongeveor 8 millioen opbracht. Officieel© vertegenwoordiging. De hoor Muhlberg Duilsche gezant bij don hei ligen Stoellieeft bevel ontvangen van den keizer van Duitschland, Zijn Majesteit offi cieel te vertegenwoordigen in de begrafenis van don kardinaal Capoce lalfo, bisschop van Gapouo. De Duilscho gezant is Zondag morgond vertrokken. Sip sa, au 3 Aangehouden. Zekeren Sanmillan Spanjaard van geboorte is aangehouden. Hij wordt aanzien als eene medeplichtige van den aanslag oj» M. Can ale jas, "VereenisdLe-Staten. n vrijheid. Do beruchte neger bokser Jack Johnson onder beschuldiging van moovd in do gevangenis geworpen, is in vrijheid ge steld na eeno groote som geld als waarborg gestort te bobben. Andrinopel. V&rleden Zaterdag waagde de garnizoen van Mustapha. Pacha een uitval. De Turken verloren er 6 kanons en lieten 1000 dooden op het slagveld. Rond Monastir. Aangaande den eersten dag van het ge vecht rond Monastir hoeft men nu eenige inlichtingen. De afdeeling van deMoravauit reservisten samengesteld, had bevel gekregen de stellin gen ten Westen van Monastir in lo nomen om den aftocht der Turken onmogelijk te maken. Dio afdeeling kweet zich van die zon ding met eeno dapperhoid on eene juistheid dio boven allen lof slaan. Zij stond onder hot bevel van generaal Neditch en had to strijden tegen 20,000 man met 17 kanons. De Turken verdedigden zich met hardnekkigheid. Do soldaten stonden tot aan de knieën in 't water.Niettegenstaan de hot moorddadig geschut dor Turken maakten do Serviërs ^icli meestor van voor name punten. Do Turken zijn omsingeld. Er blijft bun enkel over te strijden tot don dood ofwel zich over lo geven. Nagezien met welke dapperheid do Turken verleden Zondag streden zou men moeten veronderstellen, dat zij het tweede gekozen hebben. Na dien dag strijden telden de Ser viërs 250 dooden en gokwotston. De verlie zen der Turken zijn voel aanzienlijker. Overgave van Monastir Volgens de laatste tijdingen heeft Monastir zich overgegeven, 50,000 krijgs gevangenen hebben er de wapens neerge legd. Al de Turlcscho generalen, en onder hen Feihi pacha, Zekki pacha en nog een derde pacha bevinden zich tusschen die krijgsgevangenen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1