€3 la forsterkte T EEN EN 'I ANDER neg eaue overwinning nor mem koning neter te Belgrado ontvangen. Vrijmetselaars te Constantmopsl. Oostenrijk wil den oorlog voortzetten. c» jO -A. Or B X_I -A- Z3> RU ITEM LAM D f\e!slt5eside ftssrgastg n' 277 2 CENTIEMEN HET NUMMER Qtnsdag S3 November 1982. "ï'v-V öJ§&' ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $|J «3 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <fi> 7 EB, EUREELEN TE ErSSASSEL j TEf.CLET Sieenu^eg uan VSaterSoOg 723. I Kerüstraat» Telefoon 114 Bestuurder: J, Van Nuffcl-Dc Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aanfc. (1 tot 4 UI. rog.) (r. 0.60 3« bladz. (de regel) fr. 0,50 4® blaüz. (de regel) Ir. 0,30 Finunc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 i - i De zegevierende tocht dor Bulgaren is, schrijft een medorwerlcer in do Neue ZrniciiER Zeituitg, voor do ver sterkte liniën van Tohatnldja voorloo- pig tot staan gekomen, ofschoon het den naïeven, die nog voor vier weken do klaarblijkelijk naar het Duitscb model geoefende Turken voor onver- •winnelijk verklaarde,niet moeilijk viel te voorspellen, dat dio versterkingen door de Bulgaren onmiddellijk stor menderhand zouden ltenieesterd wor den. Het liep anders en hot zou ook voor Tchataldja anders blijven loopen, als niet de cholera een streep gehaald had door de rekening der militaire des kundigen. Tchataldja is een onheteokenend stadje aan den spoorweg van Andrino- pel, ongeveer 45 K.M. hemelsbreed van de hoofdsLad verwijderd, en ligt voor het front van den linkervleugel der versterkingen. De liniën van Tchataldja bestaan uit twee, op som- nige plaatsen drie, achter elkaar lig gende rijen van sterke schansen, die. dwars loopen over de landtong, aan welks Oostelijk uiteinde Constantino- pel ligt. Zij vormen dus een sperlinie, waarvan (le vleugels rechts aan de Zwarte Zee, links aan de Zee van Mar mara aangeleund liggen. De landtong heeft hier eaue totale breedte van on geveer 35 K.M., maar de versterkin gen zijn niet over deze geheele uitge strektheid toegankelijk, omdat voor eiken vleugel een zeeboezem in hel land dringt en het aanvalsfront daar door tot een 25 K.M. wordt ver kleind. Bij hetmoer vanDerkos in het Noor den, dat tusschen zich en de Zwarte Zee een défilé van een 800 M. laat, evenals bij do haai van Bujuk Tchek- reèdje in het Zuiden, waar de toegang slechts uit een smallen dam met brug bestaat, is het nauwelijks denkbaar dal de aanvaller zal kunnen doorbre ken. Het schootsveld der stolling is voor hot grootste gedeelte zeer gunstig voor de.ii verdediger. ITet terrein is overgroolen afstand niet met hoornen begroeid, en is. een zacht golvende hoogvlakte. Voor liet front der verster kingen strekt zich eene breedo, op sommige plaatsen moerassige inzinking uit. De werken van Tchataldja zijn in c!en Winter van 1S77-7S tijdens den Turkscb-Russischen oorlog aangelegd en waren voor drie vierden zoowat klaar en met 200 stukken geschut be wapend, toen do Russen ervoor ver schenen. Desniettegenstaande werden z i door het gedemoraliseerde en uit eikaar gerukte Turksche leger, dat de vervolgende Russen dicht op de hielen zalen, zonder een schot te lossen prijs gegeven. Sedert dien tijd moeten die werken voitooid en ook ten deolo gemoder niseerd zijn geworden maar hiervan moet men, gelet op do onverschillig heid van de Turken, niet te veel ver wachten. Aan het voornaamste door- gangspunt, tusschen Hademkcui en Tchataldja, waar de spoorlijn do ver sterkte liniën snijdt, was ten minste in 1897, dus 20 jaar na den oorlog met Rusland, toen de correspondent van de Neue Zubicher Zeitung daar door reed, niets anders te zien dan het oude type van de aarde redoutes. Dit zijn 3-4 meters hooge, gesloten aarden werken, nu eens half cirkelvormig, dan weer elliptisch van vorm. De 8 M. dikke hoofdwal is ingericht voor hot in batterij brengen van zware kanonnon en voorzien van zware tra versen, en door een G M. diepe gracht omgeven'. Hot vooorliggende glacis met bedekten weg dient voor do op stelling van de infanterie. De gracht schijnt, evenals intertijd hij Plewna, niet als hindernis,maar als een gedek te verbinding achter de infanteriestel- ling- te dienen van stormvrijheid is dus hier geen sprake. Zij zou nu alleen kunnen bestaan, als de Turken gedu rende dezen oorlog tijd en middelen gevonden hadden om het glacis met hindernissen van gewapend ijzerdraad als anderszins te omringen. Ten tijde van don Russisch-Turkschen oorlog lagen 19 van zulke werken in eerste linie, 18 in tweede linie, ten deele vol tooid, ten deele in aanleg, voor do rest alleen ontworpen. Daar do werken van een linie slechts een 15ÖO tot 2000 M. van elkaar liggen en de tweede linie maar 2500-30ÜÜ M. achter do eerste ligt, kunnen alle stellingen elkaar krachtig met vuur steunen, mits de werken goed bezet en deugdelijk bewapend zijn. Bijzonder krachtig wordt de stel ling hierdoor, dat de Turksche vloot de Zee van Marmora en de Zwarte Zeo geheel boheerscht en dientengovolge de heide flanken van het Bulgaarsche leger onder vuur kan nemen. Als de» Turken, in dezen oorlog niet in het veld waren gekomen met de ge dachte den vrede in Sofia te kunnen voorschrijven, en niet nagelaten had den van don eersten dag van hun op- march af aan een afzonderlijke afdee- ling onder deskundige leiding op te dragen deze versterkingen door de middelen der veldversterkingskunst in krachtigcn staat van tegenweer te brengen en goed le bewapenen, dan zou uit een militair oogpunt trots hun gebreken, do liniën van Tchataldja door de Bulgaren 'niet vermeehterd zijn kunnen worden stormenderhand kunnen zij immers niet genomen wor den en voor een gelegerd beleg ont breekt het den Bulgaren niet alleen aan het noodige zware geschut, maar ook hun leger is daarvoor niet opge leid, nog afgezien van het.feit dat do Turken voor de aanvulling van man schappen en materiaal nog altijd over veel grootere hulpbronnen beschikken. De Bulgaren konden dan alleen hoop hebben op een spoedig gunstig resultaat, als het huu gelukt was met de bij Loele Bourgas verslagen Tur ken in de stelling te dringen, of ten minste een krachtige bestorming te be ginnen, voordat hun tegenstanders tot bezinning waren gekomen. Thans staat het vast dat de Turken achter hunne verschansingen zich eenigszins her steld hebben van den schrik, en voor de Bulgaren is het gevaar niet denk beeldig dat zij voor de Tchataldja-li- niën doodbloeden, als zij hij hun plan blijven, Constantinopel binnen te ruk ken. Van Turksche zijde kan dus wol er op gerekend worden, dat zij zich in de liniën van Tchataldja en in Constanti nopel zullen kunnen handhaven, maar niet op een geheelen ommekeer van den krijgskans. Want al zouden de Turken de Bulgaren ook voor hun ver sterkingen afslaan, dar. zouden zij toch niet meer de noodige kracht heb ben om 'een overwinning in open veld te kunnen verwachten. Thans schijnt de cholera den staat van zaken echter te veranderen. Of zij de Turken aanleiding zal geven de be smette plaats te ontruimen,of den Bul garen om haar te mijden,ten einde iets meer landwaarts in, in een voorberei de stelling het te voorschijn komen der Turken af te wachten, kan moeielijk vooruit voorspeld worden. Waar de Turken langen tijd in dich te drommen kampeeren,ontstaan altijd epidemiën dissenterie en typhus heb ben in denGrieksch-Turkschen oorlog, nog nadat de wapenstilstand gesloten was, 40,009 man weggerukt, terwijl het vijandelijk lood maar 4000 man had geëischt. KöSSzasTidscat-Esigasslh kan* De statistieken, aan gaande hot handelsverkeer tusschen Holland en Bolgie, in Mei laalsleden, duiden aan dat de Ilollandsche handelaars on nij veraars 175,354,084 lcgr. koopwaren in België in voerden vertegenwoordigend eeno waarde van 26,647,160 fr. De invoer in Holland door de Belgische handelaars en nij veraars hedroeg238,043,913 kgr. koopwaren, ter gezamenlijke waarde van 34,202,134 fr. Do verkochte Ilollandsche koopwaren be helsden levend voe 3,339,086 lcgr. visch: 2,100,000 kgr. groonlen 11,000,000 kgr. ijzer en staal 1,900,000 kgr. steen kolen 3,5000,000 kgr. pot werk ongeveer 5,000,000 kgr. Holland heeft in België gekocht.granen 18,000,000 kgr. bloem 4.500,000 kgr. suiker: 3,400,000 kgr. steenon 40,000,000 kgr.:steenkolon: 19,000,000 kgr.;'potwerk 19,000,000 kgr. O© p3esiC'ï3Wi?ee20sfS!r;. Een ge- kekend fransch huishoudkundige, M. Ed- moad Thiry, verklaart dat een europeesche oorlog onmogelijk is, daar hij zulke schrik kelijke daling der bcursweorden zou ver- wokken, dat het de ondergang voor gansch Europa zou zijn. Tusschen den 30 Septem ber en don 12 October, zegt hij, dus in hot begin van den oorlog in do Balkanstaten, is de roerende fortuin van Europa 35 miljards in weerde gedaald, waarvan 4 miljards voor Frankrijk alleen. Den dag dat een europee sche oorlog zou uitbreken, zou het onmoge lijk zijn nog oenige weerdo to verkoopen. Men zou do Beurzen moeten sluiten en de toestand zou overal dezelfde zijn Om dus hunnen eigen endergang te ver mijden, zullon do groote europeesche mo gendheden alles doen- 'wat mogelijk is om zulken oorlog le beletten. Waras-sea» ic 2022 geSasSc- klgi 3 Deze vraag wordt door de Cliïhee- zen volgenderwijze beantwoord Wanneer de sclmp van don boer blinkt en do sabels der soldalen roesten. Wanneer de graanzolders vol en do ge vangenissen ledig zijn Wanneer or slijk ligt in de tempeldeur en gras groeit op het gerechtshof Wanneer do doktors to voet gaan en de bakkers te paard rijden Wanneer er voel oude menschon on veel kindoren zijn. Dio Chineezen, gelijk ge ziet, redeneoron zoo slecht niet. IPassseSiJke gszant. Naar men verneemt, zal door Pius X. als pauselijk ge zant bij het op Malta le houden Eucharistisch Congres in 1913 Cardinaal Ferrata benoemd worden. De gekende toon kundige Gilson zou benoemd worden tot op ziener der muziekscholen van het Rijk. Kind gestolen. Een onbekende bood zich Vrijdag ter school, Pyramidestraat te Rijsel aan hij zegde dat hij gelast was door M. Delorme. zijn dochtertje Suzanna I)olor- me, 5 jaren oud, to halen. Men vertrouwde hem hot kind doch eenige stonden later ont ving M. Delorme "oenen naamloozen brief, welke hem do oplichting van zijn dochtertje meldde. Eene som van 25,000 frank word govraagd in ruiling van zijn kind. Dit geld moest Zaterdag middag in een en gesloten brief door de meid van Dolonne op do Fad- horbo Square aan eenen kommissaris over handigd worden. Do policie hield zich schuil en sloeg alles gade. Do meid verscheen op de gestelde plaats een witte omslag in de hand. Een kerel gelastte eon kommissaris tot hij de draagster to gaan 0:11 don brief te ontvangen, doch op hetzelfde oogenblik werd hij vast gegrepen. Ilij had reeds den geladen revol ver in de hand, doch word aanstonds onscha delijk gemaakt, blij weigert do minste in lichting to g6von. Het kind is zaterdag om 2 ure bij zijne bij zit te Roubais teruggevonden. Het is naar Rijsel toruggobracht en werd mot onuitspre kelijke vreugd, door zijne ouders ontvangen. Zijne medeplichtige is insgelijks aangohou- den. Lek. Zaterdag avond, om 7,25 ure vor- trok uit do haven van Marseille het schip, Alsacein bestemming voor Algiers. Het vaardo ten gevolgo van eenen dikken smoor op hot Pomaguesciland en bekwam eon groot lek. Haastig stoomde het vaartuig ach terwaarts on kwam in do haven terug rond 10 ure. Een persoon dor bemaning, door vrees bevangen sprong in zeo. Tot hiertoe .bAöft men zijn lijk nog niet opgevisclit. Treurig einde van een apostaat. Men herinnert zich nog dat in het jaar 1907 een afgevallen priestor^met Ililalto, te Parijs eeuo schismatieke sekte had gesticht. In do Legondrestraat had hij eene kapel gebouwd, doch moest ze weldra,bij gebrek aan klevers, sluiten. Om zich le onttrekken aan de bespot tingen van do bewoners van dien wijk, was hij naar Mcxiko vertrokken. Heden is do tijding toegekomen dat Lij aldaar vormoord is. Ontploffing in e6ne mijn. Zondag mor- gend, rond 1 ure, eeno uitbarsting van ko- longas ontslaan in eeno mijn gelogen te Alais. Er waren in deze gaanderij 25 arbei- dors aad het werk. Vier en twintig dezer zijn door de gaz verslikt. Do reddingswerken zijn ingericht. De plaatselijke overheid doet den ordedienst. Het budget. Op liet budget voor 1913, treft men 191 millioen mark meer uitgaven aan dan het vcrloopen jaar. Ontvangston on uitgaven boloopon meer dan drij milliard mark. Het ministerie van oorlog eischt 138 millioeu mark meer dan Verleden jaar. Veroordeeld. Berreheim do moordenaar van Neuscheffer is door het assisenhof van Lotharingen ter dood veroordeeld. Voorzorgen. Nabij Piauen in Saksen is over vier jaar eene brug gebouwd die 70 meters boven 00:10 vallei verheven is. Deze brug was het bevelingsoord dor wanhopigea die zich wilden van het leven brongen. Ge- durondo die vier jaren had men 23 personen gehoekt welke van op de hoogte van do brug zich in do diepte geworpen hadden. Over eenige dagen was hot een werkman die met zijn kindje in de armen, den gevaar lijken sprong had gewaagd. Do werkman word gedood, doch het kindje bekwam slechts eenige kneuzingen. De gomeente-overheid dier plaats heeft besloten, een traliewerk over de vallei te spannen ten einde verdere misdaden te beletten. Zwitserlanci. Kongras. Zondag laatst is to Bazel het internationaal kongres dor socïaliston ge opend. Het had plaats in do kathedraal der prins bisschoppen, vroeger door de protestan ten aan do katholieken ontnomen. Hot prote stants gemeentebestuur heeft zich niet ge schaamd deze Godgewijde plaats, aan de roode oproermakers te vorhuren. Eenige hondorde afgevaardigden uit do verschillende landen hebben in do straten van Bazel gemanifesteerd, 's Avonds had de grooto vergadering plaats. Men besprak da houding der socialistische partij bij elke oorlogsverklaring. De inter nationale algemeeno werkstaking zoude het Wapen zijn, door do werkliedenpartij ge bruikt, om tegen den oorlog verzet aan te teekenen. De lieer Anseole gaf lezing van eenige telegrammen door socialisten uit Serië en Salonika gezonden. De Paus en de uitspraak van het Latijn.— De Corriere d'llalia zegt dat volgens het herhaaldelijk door don Paus uitgesproken verlangen de Romoinsclie uitspraak van het Latijn te zien invoeren, vooral in donGrego- riaanschen zang, verschillende Belgische en Fransche bisschoppen reeds maatregelen namen om bedoelde hervorming in hunne bisdommen door to drijven. Anderzijds wordtgemeld dat do geestelijke orden buiten Italië, die cena Latijnscho uit spraak aannamen welke niet overeenkomt met dio hunner taal, in hunno kloosterge meenten do door den Paus aaubevolen her vorming zullon invoeren. Spanj De gevolgen van het spel. Na twaalf zittingen liep voor hot assisenhof van Pam- polune eene beruchte zaak af. Het geldt den moord te Racafuta gepleegd [op een jonge ling door een-on-twintig spelers. Hot slacht offer dat doorgaans met bedoelde personen speelde, word beschuldigd van oneerlijkheid, daar hij onophoudend won. Do jongen werd in eeno hinderlaag gelokt en lafhartig vermoord. Wegens die misdaad stonden 21 personen terecht. Vijf worden veroordeeld lot levensdurende opsluiting, de anderen tot lichtere straffen, daar hunne wer kelijke medeplichtigheid nietten volle bewe zen was. Erge paniek in eenen cinema. Zondag avond h6eft to Bilbao eene ergo paniek plaats gehad in eenen cinema. De zaal was proppensvol toen opeens de kreet weerklonk van brand brand Elkeen verdrong zich naar do deuren en do paniek was onbeschrij felijk. Twintig kinderen werden onder do voeten ver tra ppeld. -Vele vrouwen on ouder lingen zijn erg gewond. 3EÏ.IZS land Zes terdoodveroordeelingen. Uit Eka- terinodar (Rusland) wordt gemold dat zes bandieten, die voor den krijgsraad versche nen wegens een aanval op M. Lemionoff, in genieur, dien zij eene som van 11.000 roebels ontnamen, werden veroordeeld om te worden gehangen. Daar daagt hulp op voor de Bulgaren Te Constantinopel is het gerucht in omloop dat eene afdeeling Serviërs en twee afdeelin- gen Grieken, samen 36,000 man op weg zijn om zich van deDardanelleu meester te maken en van daar de Bulgaren to Tchataldja te helpen. Die tijding vorwekt groote opschud ding to Constantinopel. Eon telegram van Constantinopel aan den Standard beweert dat die troepen reeds ontscheept zijn in den golf van Saros zoo dus in do nabijheid van clo Dardanellen. Dwaze redevoeringen De koning van Servie heeft het oorlogs veld verlaten en is verleden Zaterdag terug naar Belgrado gekeerd. Men maakt zich moeilijk een denkbeeld van de buitengewone geestdrift mot dewelke koning Pietcr daar ontvangen word. Do burgemeester van Bel grado bood aan den koning Pieter de geluk- wenschen aan dor hoofdstad en der ganscho natie. Hij sprak in zijne redevoering van steden die nu terug bij Servië worden inge lijfd. als Salonika en Durazzo Ton slotte verklaarde hij Die eindelooze reeks overwinningen heeft ons voorzeker eqnige opofferingen gekost. Maar indien men ons de vracht van onze overwinningen wil betwisten dan zijn tcij bereid nog meer en grooter opofferingen te doen. Ofwel icij zullen van onze overwin ningen genietenofwel toij houden op van beslaan. Die laatste woorden werdon door al do ora- staanders, inzond er door do ministers van den Koning beaamd. Het is ook opmerkenswaardig dat de Ser viërs roods spreken van Salonika en Durazzo als Servische sleden. En wat gaan de Grieken daar van zeggen on de Montenegers h'og eene logenstraffing Dagbladen van Londen en van alle andere groote centrums kondigden voor eenige dagen een telegram af van Constantinopel, volgens hetwelk Grieksche soldaten zich zouden plichlig gemaakt hebben aan zeer laakbaro mishandelingen jegens de Joden le Salonika verblijvende. Do Grieken logen straffen stellig dio tijding. Reeds voor do overgave van Salonika werden allerlei pogingen aangewend om de twee elementen dor bevolking tegen elkaar op te hitsen. To dien einde vertelde mon dat talrijke Griekscli6 soldalen door do Joden worden vergft'tigd. Van den anderen kant verspreidde zich de mare dat Joden door de Grieken wer4 den mishandeld. Wanneer nu de Turken in Salonika machteloos bot oogenblik der overgave moesten afwachten, dan zag men het gespuis der bevolking van dio wanorde gebruik maken om zich aan allerlei buiten sporigheden over lo leveren. Men verge to dan ook niet, dat dio onrustigo elementen nog al talrijk zijn in eeno internationale zeehave als Salonika. Van op den dag dat de Grieken hun bestuur in de stad hebben ge vestigd en do Grieksche gondarmon or da rust moesten handhaven, heeft de grootato orde in dio havo geheerscht, bij zooverre dat al do vreemdelingen dosaangaando hunne grootsto voldoening aan Griekenland heb ben uitgedrukt. Dtim-dumkogels» Volgens de voorschriften mogen oorlog voerende volkoren geeno dum-duinkogels go- bruiken omdat deze, Lij het aanraken van 0011 hard voorworp, een been b. v., springen,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1