m Nieuwe corMHards Nieuwe gasthuizen im EN 'I ANDER !ii§eii en wapens Da algsmsone toestand van Europa is betrekkelijk beter Achtfieiide Jaargang n' 2S9 ^frajdag 23 K®wesnlssa* 10 8 2. II tj 0 <5 ID -*~k. C3r 2E3 X_. J&l. 3D ras, BestuurderJ. Van Nuflel-De Gendt.' n RUITEN LAM D CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 ursn 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 723. TE AALST KierJcstraat, Telefoon 114. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4* blad*. (de regel) fr. 0,30 Finaoc. aankon, (por regel) fr. 2,00 Rek 1 amen (per regel) fr. 1.0C Gemengd nieuws (perregol) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijdeu (per regel) fr. 2,00 Een doodenwagen met een kruisken op I Foei, dat is iets van den ouden tijd. I)at strijdt met do hedendaagscho beschaving en mot de vrijzinnige ge dachten van roode en blauwe dag bladen. Recht en Vrijheid is op De Volksstem verbitterd omdat wij pro testeeren tegen de handelwijze van St-Jans-Molenlieek bij Brussel waar de gemeente verboden heeft een kruis op don doodenwagen te laten prijken. De ongeloovigen laten hegraven lijk zij het goedvinden, zonder kruis of. indien zij het wenschen, met boven op den corbiüard een driehoek, of een passer, of een truweel, dat nemen wij nog aan. Maar aan degenen die als christen leefden, als christen stierven en in alle geval als christen hegeeren te worden begraven, het kruis ver bieden, is dat Resist 1 Aan de eone, de zeer kleine fractio van de bevolking de keur laten, vol gens hunne denkwijze te worden be graven 011 dezelfde keur aan het ander deel,het overgroote deel der bevolking weigeren, is dat Wifijlseiidi Wij heeten zulks eer.e schrseuwendo partijdigheid en onrechtvaardigheid, En do liberale en socialistische sche penen van Molenbeoek, o. a. Smeets en Eibers, zijn innig ervan overtuigd want geon enkel argument brachten zij togen M. Magdolijns in, wanneer deze hun in den gemeenteraad vroeg hunne handelwijze te verrechtvaar digen. Dat do roode gazet, die ons desaan- gaande aanvalt zulks goedkeurt, zulks kan ons niet verwonderen. Wij vragen enkel wat al onrecht en dwingelan dij dat vodje niet goedkeuren zou als het nu niet den naam droeg van Recht en Vrijheid Te Molenbeek is de doodenwagen eigendom der gemeente, zoo dus ter beschikking van iedereen, mits alle in woners van Molenbeek toch het recht hebben begraven te worden. Of zou men dat recht aan do katholieken ook al betwisten In andere steden, te Aalst onder andere, is de doodenwagen eigendom, niet van het gemeentebestuur, maar van de Kerkfabriek, cn van haar al leen. Zoo dus kan hij onkel ten dienste staan van al degenen die kerkelijk he graven worden. En de andersdenken den, die willen dat hunne laatste wan deling veranderd wordo in een open bare optocht vol misprijzen voor de Kerk, zouden dan nog aanspraak ma ken op oen wagen aan die Kerk toe- belioorende Tos toe. «Recht en Vrijheid» wees wat redelijker. Men heei't laatst be weerd en degene die liet bevestig de was wel in staat er over te oordoc- len dat da vrijmetselaarsloge een toevluchtsoord geworden was van een hoop stompzinnigen (un tas d'abrutis). Die sommige bladen overloopt, zou wel tot hetzelfde besluit kunnen ko men, voor wat die gazetten aangaat. Er. daar wij nu van do nieuwe cor- billard spreken «a la fafon de Molen heek» drukken wij onze verwondering uit, dat zekere pers doodstom blijft aangaande eens andere gebeurtenis van Molenbeek. Wij bedoelen hel nieuw hospitaal, d. i. het hospitaal zonder zusiers. M" LucienD..., geboren Octavie- Romnna TV.., stier! in liet hospitaal den 16 November 1912, in den ouder dom van 27 jaar. De lijkplechtigheden moesten plaats hebben don 20 Novem ber, te 1 3/4 ure in de kerk van den H. Remigius; de vergadering te 1 1/2 in iiet hospitaal. De familie kwam toe en men zegde: Romana D... Maar die is al begraven van gisteren Algemeene verslagenheid.Men ging toch naar de kerk en van daar naar het gemeentehuis. Na lang bidden en smeeken en be dreigen verkreeg men toch een bevel van ontgraving. De doodkist werd te rug uit het graf gehaald en do familie leden herkenden hot lijk van Rouia na D... Deze geschiedenis dient opgenomen te worden in het diklijvig bundel dat als opschrift draagt Recht voor alien Vrijheid voor iedereen.» Wat denkt Recht en Vrijheid daarvan? Be e:ïde3»©TfsGêec*3 in Sief Befjes*. Do minister van oorlog hooft beslolon dat do gehuwde onderofficieren van liet leger eene vergooding voor woonst zul len ontvangen dio vergoedingen zullen bin nen kort geregeld en betaald worden. wKoïa??cDiisk3 GrorodwetteBij&s ¥eB'ee£*iTg|5s?5g van Afstvieppen. De heer Volksvertegenwoordiger Em manuel De Moester is gekozen tot Voorzit- tor der Katholieke Grontwetlelijko Vereoni- ging, in vervanging van M. Sogers, welke minister geworden zijnde, zijn ontslag heeft moeten nomen. OtfePSCBnofc rn Do volkstelling van 1910 beeft aangetoond, dat in do Vereenigde Staten 47,332,277§ir.annen en 44,639.989 vrouwen woonden, of 106 mannen tegen 100 vrouwen. In 1900 was do verhouding 104.4 100. Uit do buitenlands goboren blanke bevol king zijn 129.2 mannen togen 100 vrouwen, en onder de in Amerika goboren blanke be volking 102.7 nïannen tegen 100 vrouwen. Onder do negers is da verhoding 98.9 man nen tegen 100 vrouwen. In do Woslelijke Staten is bet mannelijk geslacht het sterkst in do meerderheid. Phi ladelphia gedraagt zich als een Europeoscho stad en hoeft een overschot van vrouwen; to New-York is do getalsterkte der geslach ten gelijk, terwijl Chicago met 106,3 man nen togen 100 vrouwen de beste huwelijks- gelegenheid biedt voor dames. To beginnen van 1 Januari zullen al de ver zendingen der tarieven 1 on 2. per spoorweg gedaan, onderworpen zijn aan eenvormige tarieven per omkring, verdeold als volgt le omkring 70 kilometers en minder, 2° omkring 70 lot 110 kilom. 3° omkring boven do 110 kilom. Het spoorweg-beheer heeft aan al de staties eene opsomming gezonden die zij moeten voiledigen door het aanduiden van de afstan den der er in opgesomde staties e^j hallen. Do eonvormigo taksen zullen eerlang worden vastgesteld. Sn tóe koEtisiklfjke famiBie. Sedert een jaar is hot de vijf- do rouw welke do koninklijke familie treft. Dit jaar volgden elkander op het afsterven van een kind der prinses Rapprecht, zuster der koningindie van de hertogin van Uracil, half zuster van onzo vorstin dit van haren broeder, prins Frans-Joseph dit van do prinses Rapprecht, over eonige weken, on eindelijk nu hot overlijden der gravin van Vlaanderen. Een aardknol welke uit hot Verre Oosten is ingevoerd geworden, is op het punt de aardappel op Kuba te vervangen en er wor den thans proefnemingen medegenomen. De Dasteen naam van dien mededinger aan don aardappel, brengt meor op en wordt ge makkelijk gekweekt. Op do Jlawaï-eilanden wordt hij reeds in grooto eoro gehouden cn draagt er den naam van Faro To Kuba bereidt men or eene bijzondere spijs mede, do poi genaamd. Do nieuwe aardknol is roodkleurig. Men zegt dat de smaak heter is dan van den gewonen aard appel. It Internationale vergadering. I)en 16 November werd te Parijs oene internationale vergadering geopend, die nu komt le eindi gen, cn welke voordooi had de middelen to heramen 'er ondersleuning der vreemdelin gen. Do vergadering werd van don beginne af in twee dcelen gesplitst. De eerste Kommis- sio, die M. Lordy, minister van Zwitserland als voorzitter had, onderzocht do hulpmidde len der openbare besturen do tweede Kom missie handelde over de hulpmiddelen door weldadigheidsgonootschappon geschonken. Aan het hoofd dezor afdeeling stond do baron Gnillaunio, Belgische gezant to Parijs. Voor wat de openbare hulpmiddelen betreft, werd er beslist dat de verschillende landen verplicht zijn eone zekero schadevorgoedin; to schonken indien do onderstand a&n vreemdelingen verleend, van langen duur is, Verdors zal"elk land do inrichting van wolda- dighcidsgenootschappen ten voordeelo der vreemdelingen zooveel mogelijk aanmoedi gen. Veroordeeld. -Negonlion antimilitaristen welke door geschriften en redevoeringen, ophitsingen togen het leger gedaan hadden, zïtn voor het Assisenhof dor Seine versche nen. Zij zijn veroordeeld tot drie maanden govang on 100 frank boot. Toen zij de uit spraak van de rechtbank hoorden zongen zij oproerige liederen on riepen; «Weg mot den oorlog Doodgebliksemd. In do wijk Bonvoy- age, in het bed van de Paillon, waar zich eene machieno bevindt om stceiien en zand op te balen, bestemd voor den aalcg van de spoorlijn van Nico naar Italië langs hot go- borgte, kwam Dinsdag morgen de schouw dier machine in aanraking met den kabel, dio de elektrische beweegkracht overbrengt Verscheidene werklieden worden ncerge bliksemd. Er zijn ai ie dooden. In de Kamer. Men verzekert dat de beer Poincarré, vóór hot sluiten van den buiten- gewonen zittijd, eone belangrijke verklaring zal afleggen, aangaando den staat van Buiteu- landsebo Zaken. Do mobilisatie, Het was tengevolge van eone dwaling in het overmaken dor telo- graafberichten, dat do mobilisatie in het kan ton Aracourt plaats gehad heeft. Gedurende den nacht hebben allo de opgoroopene man schappen zich naar clou hun aangewezen post begeven. Do krijgsoverheid heeft mot voldoening beslaligd dat allen als eon man opgekomen waren. De grootste goosldrift heorschte onder de soldaten die zich ten strijde begaven onder liet zingen van het nationaal lied. 13uits els. 3. C1.M.C2. Heropening van den Reichstag. Giste ren is do Duitsche Reichstag geopend. De lieer Kempt, is opnieuw als voorzitter dor Kamer gekozen. Do rijkskanselier doet daarna oenïgo ver klaringen, onder andere zegt hij dat de levensduurto eene internationale zaak is, die door do Duitsche regeering alleen niet kan verholpen worden. Do socialistische leden doen eenigo voorstellen, die den hachelijken toestand ©enigszins zoude verbeteren. De be spreking is tot lieden Dondordag verschoven. Tempeest. Verscheidene dooden. Een geweldig tempeest dat to Edinburg eene snelheid van 80 mijion in 't uur bereikte, hooft Maandag ovor Engeland gowoed. Er zijn vele dooden. De aangerichte schade is overgroot. In Noord en Zuid-Wales zijn al do stroo men buiten hunne oevers getreden. Menschen en veo zijn daar omgekomen. Do telegra- fischo verbinding met Ierland en hot Noor den van Engeland is verbroken. Mon vreest dat verscheidene schipbreuken hebben plaats gehad. Spanje. Drij dekreten. De koning beeft drij dekreten goleokend Het eerste is do herin richting van den openbaren veiligheidsdienst in Spanje het .tweede behelst do benoeming voor den lieer Mendez Alcenis als algemeene bestuurder der policio. Hot derdo dekreet is nopens do hervorming- van do policio dor stad Madrid. De wreedheid eens vaders. In liet dorp Navares nabij Oviedo, werd met ongehoorde wreedheid eene gruwelijke misdaad bedro- ven. Eon workman, do genaamde Raphael Fernandez, trok zijn tweejarig zoontje uit de wieg waarin het kind sliep, bracht aan het wicht, met oen scherpen dolk, eonediopa wonde toe aan de koel. Daar liet kind niet dadelijk dood was, maakte hij liet verder af mot revolverscho ten en wierp daarna het lijkje door het venster. Na zijne misdaad to hebben volvoerd,wilde do ellendeling zich zelfmoorden, doch hot schot ging niet af. Do moordenaar word aangehouden en ver klaarde zijn kind lo hebben gedood, omdat zijne vrouw hem verlaten had. E3L ta. S31. ca, n. c3L Begroeting voor 1913. De minister van zeewezen heeft aan de Douma eene som van 120.000.000 roebels gevraagd ten einde nieuwe oorlogsschepen to doen bouwen en do reeds beslaando to vernieuw on. Dood van den patriark van Constantino- pel. Do oecumenische patriark Joachim III, aartsbisschop van Constantinopel, is Dinsdag namiddag overleden, Mussarutr Paclia is golast geweest de deelneming der regeering uit te drukken aan het H. Synode. Italië. Gedenkschriften van koningin Amelia. Eon huis uit Milaan verwierf 't recht hot work uit to geven Gedenkschriften van liet Portugeesch koningdom geschreven door de gewezen koningin Dona Amelia. De verschijning van dit hoek wordt mot nieuwsgierigheid tegemoet gezien. Ontrouwe bediendo. Een spoorwegbe diende ontvluchtte met eene som van 70.000 liro. DalFabbro, zoo heet do man, was pas gehuwd. Men denkt dal hij bedoelde som bij hot spel hoeft vertoren. Egypte Geheimzinnig® diefstal. Volgens da Star n bad eene grooto bank van Londen dezer dagen aan cone ccedietinstelling van Alexandria tien kisten gezonden, dio elk 5000 soevoreincn in goud bevatten. De kisten waren gevuld in do bar.k in bijwezen van de vertegenwoordigers van booger gezegde crediotinstelling. Elke kist was vergezeld door de bank en door da vertegenwoordigers van don bestommoling. Deze laatston hadden kwijtsclirift gegevon en de tien kisten, bogoleid door gowapendo defectieven, waren ingescheept, daarna on derzocht in do dokken to Brest, to Brindisï en bij huune aankomst te Alexandria. T.ij waren ongeschonden. Niettemin, toon men in de credietinslelling de kisten opende, ont dekte men dat 10.000 souveroinen, 't zij 250.000fr., vervangen waren door loodeu staven. De dood van Fethi Pacha TuGsche krijgsgevangenen geven do vol gende inlichtingen aangaande do dood van Fethi Paelia. Wanneer hij zag dat hot niet moer mogelijk was nog weerstand to bieden dan bedekte hij zich met don mantel van eenen ecnvoudigen soldaat en zoo verliet hij het slagveld. Een zijner officiers schoot hem dood en wanneer hij bemerkt had dat het Fethi Pacha was dien hij zoo ten gronde had geveld, zelfmoorddo hij zich. Do ware toestand der Bulgaren Uit Sofia Talrijke vreemde dagbladen, hebben laatst eene hcelo vleet nieuwstijdin gen afgekondigd, vanItaliaanschon oorsprong gesteund, zoo beweert mentenminste, op verslagen van een Rumeonsch officier. Volgens dio inlichtingen zouden do Bulga ren lol liiertoo meer dan 90.000 soldaten verloren hebben, het puik van liet leger. Zij zouden noch voorraad noch wapens meor hebben en ten prooi zijn aan allerhande ziek ten. Kortom, de toestand der Bulgaren zou akelig zijn. Zooveel tijdingon zooveel leugens. De Bul garen hebben integendeel overvloed aan mondsvoorraad en aan oorlogsbehoeften. Zij zijn overigens bereid den oorlog voort te zet ten met denzelfden lever en geestdrift dio zij tot hiertoe hebben getoond.Dat al die geruch ten totaal van allen ernst ontbloot zijn kan ruen licht begrijpen, wanneer men hoort be weren dal de Turken met 50.000 welge oefende soldaten zouden in staat zijn don vrede to Sofia to teekenen. Wat nu de oorsprong van al die valscliege- ruchten aangaat men doet hier terecht bemer ken dat één onkel Rumeensch officier aan het algemoen kwartier is gehecht en dat dio gansch onbekwaam is om dergelijke grove leugens uit te vinden. Men besluit daaruit dal heel die geschiede nis uitgevonden werd met het doel nadeel te berokkenen aan Bulgariö en zijne bondge noten. De wapenstilstand zou geteekend zijn In onze laatste berichten van gisteren avond kondigden wij oen telegram af uit Rome volgens dewelke de wapenstilstand besloten was. Een ander telegram van Con stantinopel naar Berlijn beweert hetzelfde en zegt zolfs dat liij geteekend is sedert Maan dag. Men zou-reeds bezig zijn mot do vredes voorwaarden. De vrede zou gesloten zijn met Griekenland Een telegram van Constantinopel aan don Daily Chronicle zegt dat de vrede lusschon Griekenland en Turkyö zou gesloten zijn. De bijzonderst© voorwaarde zou wezen over gave van Salonika aan Griekonland. Andere tijdingen aangaande den wapenstilstand Geen enkele officieelo lijding werd te Bel grado ontvangen, aangaando den uitslag van do onderhandelingen nopens den wapenstil stand door Turkije aangevraagd. In do officieelo kringen verklaart men dat er op dit oogonblik enkel spraak is van wapenstilstand. Wanneer de voorwaarden van .don vrede zullen to berde komen, dan zullen Servio en al do bondgenoteiwtoor we derzijdsoha afgevaardigdon vertegenwoor digd zijn. Het inkwest van Oostenrijk in Servië Mijnheer Edl, consul van Oostenrijk, met het onderzoek in Albanio gelast, is van Us- kub naar Mitrovilza vertrokken om te onder zoeken aangaande den consul Ta by, dio bij het inrukken der Serviers de stad Mitrovilza plotselings ^vorliet om naar Oostenrijk te vluchten. Algemeene verbetering in den toestand Volgens do Duitscbo officieole kringen klaart de gezichteinder op. Do onderhouden dio tusscheu de verschillende mogendheden hebber, aangevangen hebben voor gevolg dat toestanden, dio in schijn Ion minste gansch ingewikkeld schenen, op eene zeer natuur lijke wijze opgelost on verhelderd worden. Of er nu waarlijk eene internationale bijeen komst zal plaats hebben en waar, dat is en- kol bijzaak. Hot bijzonderste is, dat de betrekkingen lusschen Oostenrijk en Rusland merkelijk verbeterd zijn en dat do zaak van don consul Prochaska zonder grooto moeiiijkhedeu knn geregeld worden. Albanië wordt onafhafhankelijk In princiep schijnt die zaak besloten daar alle grooto mogendheden liet desaangaando eens zijn. Ds indrukken to Belgrado Niettegenstaande al de geruchten dio van militairo voorzorgen in den vreemde, go wa gen, blijven de officieele middens kalm en bewust dat alles in vrede zal afloopen. Men schijnt hier ovcrluuigd, dat Oostenrijk zich eindelijk langs den kaut van Servië zalschik- kon wanneer dit land vraagt, voor liet oogenblik al die geschillen onaangeroerd to laten en, eens dat de vrodesvoorwaarden met do Turken zullen geteokond zijn, al dia vraagstukken samen op te lossen. Aan do^jrer.s van die twee landen Een reiziger die van de Balkanen is weer gekeerd brengt de tijding dat daar, op do grenzen van Oostenrijk aanzienlijke troepen bewegingen plaats grijpen. Al do bruggen tusschen Semlin en Salzburg worden door soldaten bewaakt. Van den anderen kant, do reizigers die ta Belgrado toekomen uit Oostenrijk brengen talrijke inlichtingen mede aangaan de mili taire voorzorgen in Oostenrijk genomen. To Semlin heerscht eone groote bedrijvigheid. Geneesheeren van Oostenrijkschen oor sprong en resorveofficieren hebben to Bel grado bericht ontvangen dat zij aanstonds hunnen post moeten vervoegen. Nochtans deze laatsto geruchten konden onmogelijk nagezien worden on wij doelen zo slechts onder voorbehoud medo. De toestand is betrekkelijk beter Dusdanig is de zienswijze van M. Poincar- ministerkoofd van Frankrijk. Oostenrijk ziet af van een ultimatum ta zendon aan Servië on begeert nu met al da groote mogendheden van Europa al de onef fen zaken met Servië niet aanstonds to roga len maar enkel wanneer de zaak der Balka non voor goed zal moeten onderzocht wor den. Hot schijnt dus dat do Balkaansche bond genoten alleen niet zullon spreken, wanneer do vrede zal worden geteekend. Zulks valt bijna buiten twijfel en niemand overigons is er van verwonderd. Hot is waarlijk troostend te zien lioo Oos tenrijk in dit lastig oogenblik, niettegen staande do ophitsingen van eeno zekero druk pers, er nochtans in toestemt dat Servië eeno onafhankelijke zeehaven hebbe op do Adrialische Zee. Diensvolgens vindt men gemakkelijk van weerskanten eonen vastoa grond waarop mon liool gerust houwen kan. Zulks zal zooveel te gemakkelijker vallen dat do diplomatische middens, waarin mon vandaag liefst handelt, do kringen zijn van Weenen en van St. Petersburg. Ziedaar waarom Czaar Nikolaas don premier van Oostenrijk te St. Petersburg ontvangt oa

De Volksstem | 1912 | | pagina 1