Fiere en vrijosviye Heiden IN DE MAND S Tiirïïen z-m moor Mescmleriiandelinijea Internationals vergadering te Parijs. AcMfêgnsSe jassrgaraej n' 281 Saterdag 30 Biowetssfeea* I9I& Stèfel HgtfytelCwiMiMi ZO €3r ZO 2L J&. 33 BestuurderJ. Van Nu ff el-De Genat. I* #1' p;'i> i -\§ ar^lSi uv-■ BUITENLAND 9 9PJ 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «3 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TEiUlLST 725, Steenweg van föatepioo, 723. I KiGrlvStraat, £)o I Telefoon 114 r&.-% AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3# bladz. (de regel) Ir. 0.30 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol)fr. 2,00 Reklamer. (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Waar zaten de socialistische volks vertegenwoordigers en senators wan neer, in April 1902, dank aan hunne opruïngen al de steden van ons land in rep er, roer stonden, wanneer de burgerwachten van Leuven zich ge dwongen zagen gebruik te maken van hunne wapens en er drij ongelukkigen ten gronde nederstorlten Waar In de theaters. Waar verhieven zij,wanneer in Juni laatstleden omtrent dezelfde gebeurte nissen te Luik plaats grepen, waren zij dan ten minste bij bet volk? Geen enkele roods aanleider was er op de straal te zien. En wanneer voor enkele dagen in de Cortes van Spanje de vraag gesteld werd of diegenen van de moord op Canalejas moesten verantwoordelijk gemaakt worden, die door hunne op hitsingen'hunne aanklevers tot derge lijke uitzinnigheden aanspoorden, dan haastte zich de leider'der socialistische partij te antwoorden dat zij alle propa ganda met der daad afkeuren Een record van dubbelzinnigheid Misdaden aanprediken, totdat zij ge pleegd zijn en daarna afkeuren. Afkeuren, altijd niet. Gezel Mcysmans zegde to Brussel, dat voor een socialist «alle middelen goed zijn.» Eif aan diegenen die niet ver staan wat hij daarmede zeggen wil met allo middelen zal hij nu niet meer antwoorden kijk naar Stolypino maar zie naar Canalejas Wij vragen den naam van eonen rooden leider die zich niet bepaalt met, de anderen op te hitsen, maar dio den moed had zelf dolk, browning of bom te hanteeren? Zijn naam Hem moet er een stand beeld opgericht worden, en onder aan, in onuitwischbare letters zal meniezen: Ilij gaf immer het voorbeeld Spaart, spaart, werklieden, voor do algemeens werkstaking die zeker zal uitbreken wanneer weten zij nog niet; 't zal misschien zijn in't jaar één als de uilen preeken, maar toch zal zij komen en gij moet bereid zijn. Zoo schrijven en herhalen de roode leiders van af dan 2" Juni. Links en rechts is er een stemmeken opgegaan, schuchter en benauwd om te vragen of de arme werklieden alleen moeten sparen en of de rijke, roode millionaire er niets zouden bijgelegd hebben. Do «Vereenigde Glasblazers» uit de omstreken van Charleroi verklaarden kortaf dat zij niet zinnens waren zich te laten scheren zonder zeep en dat zij wel wilden hunne daghuur gedeeltelijk ja zelfs geheel afstaan ten profijte van de algemeene werkstaking, op voor waarde nochtans dat de vetbetaaldo heerschappen ook hunne jaarwedde af stonden. Tot hiertoe kregen zij geen ant woord. Men zou waarlijk meenen moeten, dat de roodo bazen hot in wendig hebben lijk Pier Paliju's pa pegaai. Waarom dan antwoorden die fiere helden niet rechtuit Dat zij ten min ste bet voorbeeld volgen van den beer Goude, socialistische afgevaardigde van Brest. Deze bekent, dat met den besten wil van de wereld het hem totaal onmogelijk is eene inrichting te ondersteunen en dat hij mot zijne jaar wedde van 15000fr. moeilijk toekomt! Gewed, dat do heer Goude een bui tenjongen is en dio bobben grooten eetlust. Maar bij is dan toch ook nog recht uit en daarin doet hij den baard af aan onze roode kopstukken, want uit deze laatste is er geen woord te krijgen. Allons, Belgische aanleiders toont u wat edelmoediger. Allons, M. Anseele, wanneer do werklieden van Gent u vragen hoeveel gij gaat storten in de stakerskast, opent ook uwen coffre-fort.Men vraagt u niets van uwe 4000 fr. dio ge trekt als volksvertegenwoordiger, niets van uwejaarweddo als schepene der stad Gent, niets van de jaarwedde als be heerder der roode spinnerijen, niets als beheerder van «Vooruit» men wenscht maar er.kel u een klein aandeeltje te zien geven op hetgeen ge binnenpalmt alsbeheerder der«Prévoyance sociale Iedereen wacht nieuwsgierig na: uw antwoord en uwe gilt. Franltrij Ie Veroordeeld.Wij hebban gemeld dat de liotelmeester van prinsos Louise van Tot voor eenige dagen kon men in alle roodo gazetten in vette letters tot drij, vier maai lezen Werklieden, neemt uwe voorzor gen tegen de algemeene werkstaking vult uwen spaarpot Plotselings wordt dat bericht nu weggelaten. Is de werkstaking voor oed in de mande gevallen 't Is zoo nog best. Dan kunnen de millioenrijkc socialisten hunne for tuinen onaangeroerd laten. Of ze lachen Zullen diegenen die gespaard heb ben hunne centen terugkrijgen That is the question snae&aw® 'Seïefcozitapfie?. Minister Sogers, in wiens bevoegdheid thans bet telefoonwezen valt, heeft besloten do voorbereiding*.werken voor do hervor ming mot alle mogelijke werkzaamheid voort te zotten. Toeh zal, ondanks al den goeden wil dor- genen, dio mot do taak gelast zijn, bol nieuwe tarief onmogelijk kunnen toegepast worden voor een jaar verioopen zij. E3g eiSeuwe leges'airaifopmest. Proefnemingen werden Dinsdag gedaan bij liet 9° linie en bet 2° jagers te paard, ton einde do kleur te kiezen die voor do unifor men bot best zou aangenomen worden. Do proeven bewezen dat het grijs min zichtbaar is dan het zwart als aan den horizont niets zichtbaar is dan bet uitspansel bot zwart meer, als do troepen voor een donker woud •pgesteld staan. Waarschijnlijk zal men het huidige laken bohouden, ten einde de groote kosten to ver mijden die eono totale wijziging der unifor men zou veroorzaken. Als hoofddeksel is de helm bet meest prak tisch gebleken bij mobiliseerïng zouden allo metalen versieringen afgeschaft wordon. Een draadloos© teBagraaa1 pestte Gssat. Naar liet schijnt zal er Ier gelegenheid van do Weroldtontoon telling in 1913 te Gent een post voor do draadlooze telegrafie worden opgericht na- hij do Kanadeesche afdeeling, De masten ter overbrenging en opneming dor draadlooze berichten zullen eene hoogte van omstreeks 75 motera hebben. Doze post zal in gemeen icliap kunnen treden met Rome. Tot nogtoe bestaat er in België geene instelling voor draadlooze tolegralio dio berichten overzoo'n grooten afstand wisselt. ICaa'dScïcsaB PiampcBBa, Z. H. Pius X heeft Z. E. kardinaal Rampolla be noemd toi bibliothecaris der Roomscho Kerk, in vervanging van wijlen kardinaal Capace- latro. De psjasBoeraen des* gendar»- 61i2©2ï.Men weet dat do onderofficiers, brigadiers en gendarmen, voor 5 Juli 1909 op pensioen gesteld, gevraagd hebben dez-jlf- do vormoordering van pensioen te bekomen, als hunne collegas, dio na dion datum hunne rust namen. De minister van oorlog daarover ondervraagd, verklaart dat zulks onmogelijk is, daar hot strijdig zou zijn met de wet van 1838. Zonder twijfel zal de zaak, tijdons de bespreking van het bud jet der gendarmerie, in de Kamer opnieuw opgeworpen worden, on 't is te hopen dal er een middel zal gevon den worden om aan do oudgedienden der gen- darmorie voldoening to geven. proces tegen zijne meesteres had ingespan nen, ten einde haar te dwingen eene scha devergoedingvan werkonbekwaamheid ie be talen, die hij door eon ongeval in haren dienst had ondergaan. Do rechtbank van Parijs heeft gisteren prinses Louisa voroor- deold tot het betalen van 300 frank. Erg ongeval in eene kazerne. Donder dag namiddag haddon or in do kazerne van het 59° linieregiment te Vincennes wapen oefeningen plaats. Kanonnon en goweron waren geladen met loozo kardoezen. Eone dezor kardoezen nochtans, men vreet niet hoe, was geladen mol eenen kogel. De soldaat Boulas wolke in den tegonovor- gestelden kant zich bevond, word getroffen. Do kogel doorsneed don slrotader schampte af op don sabel van Boulas welke aan stukken- vloog on don soldaat Grosse or^ tusschen de oogen kwelsto. Do krijgso'verheid hoeft con onderzoek in gesteld. Een drama in een hotel. Tweo jong gehuwden komende uit Turijn waren afge stapt in het liotol Le Cheval Blanc te Coni, waar zij 's morgens dood in hunne ka mer werden gevonden. Daar zij niet heneden kwamen deed de hotelhouder de deur opon- brekon. De twee jongelieden werden badend in hun bloed op hun bed aangetroffen. Nevens lien lag een revolver. De man had eene flescli cognac uitgedronken om zich to bedwelmen. Daarna had hij zijne gezellin gedood en zich gezelfmoord. De jongo vrouw liqpft eon brief achterge laten voor hare moeder. Daarin vraagt zij vergiffenis wegens het besluit dat haarman en zij hadden genomen. Do oorzaken van dit drama blijven mei eon diep geheim om huld. 3E333Lg5eiei.xi.ca. Aanslag. Woensdag is eenen aanslag gepleegd op den heor Edward Henri, overste der policie vail London. Eon kerel, 25 jaar oud, autovoerdor van beroep, heeft ver scheidene revolverschoten op hem gelost. Drie kogels Lebben hem getroffen. Een dezer heeft do ingewanden doorboord. Do toestand van don heer Ilenry is hopeloos. Do dader is aangehouden. Hij vorklaart dat hij zich wilde wreken, omdat do policio hem liet verbod gedaan bad auto's le be sturen. Domme daad. Donderdag avond heeft men in verscheidene brievenbussen van liet Westen van London ontvlambare stoffen ge vonden, dio duizendo brieven, kaarten en dagbladen hebben vernield. Deze laffo daad wordt toegeschreven aan do slemrechtvrouwen. De policio beeft een ernstig onderzoek ingesteld. 33 xa. "fc K e Uti£5, ia. c3L 10,000 arbeiders zonder werk. In do katoenverwerijen van Saksen en Turingen is do lock-out of buitensluiting, uitgeroepen tegen tienduizend arbeiders. Ilot syndikaat der werklieden heeft beslist den strijd mot liardknekkigheid voort to zotten. "E-® ortiigaal De geestelijken van Portugaal. Zooals men weet heeft do Portugoesche republiek alle geestelijkheid ontzegd. Zij schonk noch tans aan do priesters oon pensioen of tijde lijke ondersteuning. Dezo ondersteuning word met verontweer- diging gaweigerd, door hot overgroot getal der bedienaars van don oeredionst. Zekere priesters door den nood gepraamd daar zij beroofd waren van allo andere in komsten stemdon too en ontvingen hot pen sioen. De Porlugeesche republiek kondigt af dat 800 priesters zich aan do wet onderwor pen hebben. Dit cijfer is valsch. Slechts 500 priesters op do drij duizend hebben, door ge brek gedwongen geweest,dit pensioen to ont vangen. Toon de H. Stoel had afge kondigd dat deze die zich aan de Porlu geesche dwingelandij onderwierpen, zich blootstelden aan kanonieke straffen, waren er aanstonds moer dan 300 dio allen gcldelijken onderstand, door de republiek geschonkon, weigerden. De 200 ovorigo priesters vorkeo ren werkelijk in zulken bohoefligen slaat dat do bisschoppen goed gevonden hebben, hen liet klein sommetje te laten trekken. Deze 200 nochtans verklaren luid dat zij bereid zijn en dit op hot eerste bevel van hunne geeslolijke overheid, aan alles le verzaken. Ziedaar de vorheveno govoolens en gestelte nissen van de Porlugeesche geestelijkheid. Ooatenrij lt. De wraak eens bedelaars. Een tot heden bij do policio onbekend gebleven bede laar, aan wiou eono winkelierster eene al- moes bad geweigerd, was heengegaan onder bet uitspreken van bedreigingen, 's Anderen daags kwamhij terug met eene petroleumkan die hij ovor de ongelukkige uitgoot. Daar na stak hij de klcederen van liet slachtoffer in brand. Terwijl de vrouw door vlammen België, thans te Parijs verblijvende, eern omgeven was, ledigdo do ellendoling do lade en nam de vlucht, na eon een dertigtal frank te hebben ontroofd. Op het hulpgeroep van het slachtoffer kwamen buren toogesneld die do ongelukkige, geheel mot brandwonden overdekt, naar het gasthuis voordon. Rizmenië Ean dorp verzonken. Ten gevolge van de overvloedigo regens is liet dorp Mogoset, nabij Yassaï, in den grond verzonken. De rotson waarop do huizon gebouwd zijn, waren door het wator ondermijnd Dit ver oorzaakte eene afschuiving van 15 hektare» grond, dio SO huizen in do diepte medesleepte. Men kont nog het juiste getal dor slachtoffers niet. ■v[7"ei2Tee33.3.jsc3.G-S tatea Do fortuin van eon dagbïadeigonaar. Do fortuin nagelaten door wijlen Jozef Pulit zer, eigenaar van do New-York World werd officieel geschat op SO miljoen frank. Eene zeldzame boek. Bij de IIoo- voiling werd eenecersleuifgave van «Troïlus en Crossida van Skakespcare, gedrukt te Londen in 1699 en in Marokijnsck leder ge- bondon verkocht voor 25.500 frs. Ziek. Men meldt dat de lieer Wilson welke met zijne dochter eene reis ondorno- men had om zich van do vermoeienissen van don kiesstrijd uit te rusten, ziek geworden is on genoodzaakt is geweest naar zijne woning terug le keeren. Fabriek ontploft. Uit Now-York wordt aan do Times gemeld dat verleden Maandag een brand talrijke ontploffingen beeft ver oorzaakt in eene fabriek van scheikundige meststoffen. Do fabriek en verscheidene naburige ge- bouwon werden vernield. Er zijn meer dan 40 personen gekwetst. De schado wordt op «250,000 p. st. geschat. De presidentskeuze. Ziehier het totaal der stemmen bij de presidentskeuze Dokter Wilson, 6,157.000 stemmen M. Roosevelt 3,928.000 M. Taft, 3,376,000 M. Debs, 674,060 M. Chapin, 161,000. Vrijgesproken. Do bestuurders van het syndikaalHelord en Giovanitlé, beschuldigd do dood eener vrouw to hebben veroorzaakt bij do laatste staking van do wevers to Law rence, en de wever Caruso die een policie- ent doodstak tijdens dezelfde staking zijn vrijgesproken. ^.XTL S3-t 27 Ct 1 D9 pest. Men seint uit Sydney dat de pest aldaar woedt on allen handel doet op- lioudan. Verscheidene personen zijn roods aan do gevolgen dier schrikkelijke ziekte gestorven. i mam Toestand der ieders te Tcbataldja Borst hebben de Bulgaren hunne voorpos- ton een weinig meer achteruit getrokken daarna zijn de onderhandelingen begonnen voor den wapenstilstand. Dosaangaande weet men niets bepaald. Die onderhandelingen zijn van liet grootste geheim omringd. In alle ge val wat cr ook gebeuren moge, liet schijnt eon weinig zeker dat de Bulgaren zouden pogingen aanwenden om zich moester te ma ken van de forten van Tcbataldja, of om er de Turken te omsingelen. Een groot deel dor Bulgaarsche troepen is achteruit geweken in do richting van Tchor- ln. zelfs van Lulo-Bourgas. Ben ander groot doel is gekampeerd op do hoogten van Ka- liassskeui on sedert drij dagen hebben de tweo vijandelijke legers mot elkaar geen on kel vuurschot gewisseld. Achter de forten der Turken ziet men heel een leger dat zich met oofeningen bezig houdt schijf schieten, allerhande marchon, aanvallen met de bajonet enz. De geestestoestand van het Turlisch leger is nu ook uitmuntend, vooral sedert de regi menten van Erzeroum, Trebizoud'e en Smyr- zijn aangekomen. Deze laalste soldaten kenr.en noch de ontberingen noch do ver moeienisscn. Zij worden overigens ook wel govoed cn zijn zoo bevrijd van de cholera ah t maar kan. Dio soldaten vragen enkel eene enkelo zaak vechten om de nederlaag Luie Bourgas te wreken. Die geestestoestand van het Turksch leger is niet van aard om de vredesonderhandelingen te vergemakke lijken. Van het eerste leger blijft er weinig of niets meer over. Velen zijn op het slagveld gebleven of vertoeven in oen hospitaal of in don vreemde als krijgsgevangenen de ove rigen hebben de toelating gekregen in hun geboortedorp terug te keeren. Voor hot oogenblik mag men do Turken te Tcbataldja omtrent schatten op ongoveer 100,000 man dio mondsvoorraad hebbon in overvloed. Ge durig'komen or te Hadomkeui treins too mol allerhande voedsel voor do soldaten. Do ge neeskundige dienst van de Turken is ook voel verbeterd.De Cholora is fel verminderd, dank waarschijnlijk aan de lievigo koude,die hier sedert drij dagen heerscht. Nochtans zijn or niet voel gevallen.Mon schat op 17000 het aantal Turken die tot op den dag van gistoren hot leven verloron, dank aan den cholera. Alles schijnt voor den oogenblik tenminste af to hangen van Andrinopol. Valt deze stad in handen der Bulgaren, dan verliezen de Turken een van de bijzonderste redens van hunnen weerstand. Van don andoren kant zonder Andrinopel zullen do Bulgaren den vrede weigeren. Hoe lang kan dio stad nog weerstaan Ten minste drij maanden nog, zoggen de Turken. Anderzijds wordt er ver zekerd dat die stad maar enkel voorraad ge noog bezit voor conige dagen en dat zij in een uitersten nood verkeert. Vreemde matrozen terug ingescheept Daar emu geene rodena moer bestaan om onlusten levroezon to Constantinopol, bobben de matrozen van vreemde nationaliteit bevel gehad zich terug aan boord van hunne weder- zïjdsche schepen te begeven. De Turken zullen de kamers niet ontbinden ITot gerucht was le Constantinopel in or.»- loop, dat hot Staatsbestuur, ingezien de kamers toch geen den minsten dienst hadden bewezen tot hiertoe, voornemens was de lcamors to ontbinden en al do vrijheden door do grond wet gewaarborgd, tenminste tijdelijk in te trekken. De Turken logenstraffen dat gerucht en beweren dat zij nooit dergelijke inzichten heb bon gehad. Do staat dor onderhandelingen Men meent in Turkscho kringen dat Tur- kyö zijn boste zal doen om boeiden kring van Andrinopol te mogen bohouden. Zelfs hebben zij alle hoop op don villayet van Sa lonika niet verloren. In do vergadering van verleden Woensdag zijn do afgevaardigden der twee partijen vriendschappelijk aan bet betwisten der vre desvoorwaarden gegaan. Van weerskanten werd er besloten een verslag over die onder handelingen aan hun landsbestuur le zenden. Dadelijk daarop hebben do afgevaardigden van Turkije nieuwe onderhandelingen gehad. In Constantinopel beweert men nu ook dat do Bulgaren niet meer onherroepelijk bij hunne eerslo vraag blijven en dat zij eerder genegen schijnen zoohaast mogelijk den vrede lo sluiten. De internationale vergadering Nadere inlichtingen Op verzoek van Sir Edward Grey zou dio vergadering plaats grijpen voor het oindo van den oorlog om op vier of vijf dagen tijd alles to regelen wat Albanië aangaat, do eilanden van den Archipel en do zeeëngten. De mogendheden moeten beloven do onaf hankelijkheid te herkennen van Albanië en goeno enkelo uitbreiding van grondgebied to beoogen. Alle natiën zouden golijko rechten bobben in allo zeeëngten. Berlijn on Wconen hebben hunne toestemming reeds gegeven tot die vergadering. Van don anderen kant zou Parijs als zetel der vergadering aange duid worden. Militaire voorzorgen in Oostenrijk. De dagbladen van Belgrado bevestigen do militaire voorzorgen door Oostenrijk geno- raon. Verleden Woensdag zijn er vijf treina van Orchova naar do Russische grons vor- trolcken. De 14® en 15® regimenten, meest samen- gestold uit Serviërs en Croaten, gelegerd to Zaden, vertrokken naar Galicië. De landbouwers uit Bosnië mogen zonder toelating hun grondgebied niet verlaten. Allerhande soldaton zijn heel Bosnië door,, bezig aan do herstelling der banen dio naar don Sandjalc leidon. Talrijke kanons zijn overbracht naar Po- trawardem en naar Semlin. waar overigens de garnizoenen ook met een regiment ver sterkt zijn.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1