felscaierrleM KATHARINA' Oiiza Bstaari naar Leordas M KERKELIJK LEVEN LLC' Het pSriük der afprsoiaig setk tct het vervaardigea vaa Eagerefi kaas Uit AppaUerre=Eychem Uit Gphasselt. 8 EN 8 DECEMBER 1912 IN 19-13 Voorbij despoorhallevan Les Aubrais bezijde Orleans ziet men langs gene zijde van La Loire, eene groote uitge strektheid bosschen.'tis êen streek in dan aard onzer Anttverpsche Kempen en heet la Sologne. Hedendaags treft men er vele buitenverblijven aan. I-Iet krielt er van allerlei wild, dat m«n er heeft opgezet, en vele parijzenaars ko men hier hun vermaak of hun hemel hier op aarde zoeken. Dan snellen wij voorbij de volgende plaatsen Meung- sur-Loire, met eene schoono kerk der VII" eeuw, Clerv, grafplaats van Lode- wijk XL Beaugency heeft nog al monu menten b. v. de O. L. V. kerk uit de Xï' eeuw, oude torens, overblijfsels eeneroude poort, zijn kasteel, stadhuis on een oude vervallen kerktoren. Over de Loire ligt er eene brug- van 410 me ters lengte.Na Mesman voorbij gestoomd te hebben naderen wij Blois op 178 kil. van Parijs. Van op den trein kan men reeds liet stadhuis en de kathedraal bemerken. Doch 'tis maar altijd van vooruit, en intussclien mijmeren wij ai al een weinig over de geschiedenis. H er kwamen Frans I en Keizer Karei bijeen, hier werden vermoord de her togen do Guise; daar stierf Cathariua van Medicis en heeft Denys Papyn de uitvinder der stoomkracht zijn stand beeld. 't Is hier nu volop de streek der wijngaarden, ren der grootste rijk dommen van Frankrijk. Op de heuve len, langs den zuiderkant groeien de weelderige groene ranken aan staken of sieuncn. In Italië zagen wij do wijn o rdranken rond doornboomen en van den eenen boom naar den ande ren slingeren langst ijzerdraad en al- zoo prachtige feestkransjes maken. Ilier groeit de wijngaard niet heei hoog en elke plant aan zijnen steun. Van hier tot voorbij Bordeaux volgen da wijngaarden zonder verpoozen elkander op. Een lieele catalogus van den wijnhandelaar, zou ons de verschillende namen en hoedanigheden bast doen kennen. Doch waartoe nu noodig. Met de vos der fabel zullen wij maar denken de druiven zijn nog te groen. Üiïïó tretn Kent geen wachten, en daarbij v. ij moeten ons spoeden willen wij morgen rond_8 ure te Lourdes aan komen. Onzain en 't kasteel van Chaumont schieten bijna onbemerkt voorbijeven als het kleino stadje Ainboise met twee schoono kerken, een schoon kasteel met hooge torens. Karei VIII stierf hier en de groote schilder Leonardus de Vinei ligt er begraven. Zoo naderen wij Tours alhoewel de treinen dikwijls af- keeren langs St-Pierre-des-Corps. Lezen wij als tijdverdrijf het een of het ander over Tours. Als de reis in sen trek zoo lang duurt zou men wel uitgeklapt geraken. De dag is ook al ver gesleten en we trekken al sülle- kens op don avond af.Want als er niels tegen gaat, dan zijn wij rond 3 ure te Poitiers, te 10 1/2 te Angoulème en om 1 uur 's nachts te Bordeaux. Altijd met de veronderstelling te Lourdes om S ure 's morgens aan te komen. Maar met geduld en goeden moed komt men ver. Wij zitten al op 235 kilometers van Parijs. Tours is eene hedendaags volksrijke en nijverige stad. Zij telt ruim 0-1000 inwoners. Spreken wij eerst van zijne heilige bisschoppen. St-Gatianus kwam hier aan in 2:0 en werkt mot iever aan de bekeering der heidenen. Hij werd ook de eerste bis schop van Tours en vervulde zijn hoog ambt gedurende 50 jaar. Aan hem volg de op St-Lidoire en in 371 omtrent werd als bisschop aangesteld de groole heilige St-Maarten. Onlangs verhaalde De Volksstem nog in't kort zijn leven. Zijn graf is er nog bewaard in de krocht of onderaardsche kerk van St- Maarten. Een latere opvolger staat ook fel bekend in de geschiedenis om zijne hooge deugden en veelvoudige schrif ten. Het is de H. Gregorius van Tours bisschop der stad in 573. Hij werd tot Bisschop gekozen, toen hij zekeren dag bidden kwam op 't graf van St-Maar- ten.In den loop der eeuwen heeft Tours nog vele heilige bisschoppen gekend en is nu nog altijd de zetel van een aartsbisdom. Van minder belang is het misschien te weten dat in do V" eeuw de West Gotlien de stad belegerden, maar ver dreven werden door Majorien en dat Ciovis ze innam ia 428. Met de godsdienstoorlogen der XVI' eeuw had zij ook veel te lijdeu en kwijnde hare zijdenijverheid. Heden daags bleeit wederom hare nijverheid, t. w. da zijde, de linten, lakens en fluweslen. Wie heeft er niet hooren spreken van de groote prachtdrukkerij van M&me lils? De handel in wijnen en granen en op gelegde vruchten is zeer uitgebreid. Men treft er zelfs werkhuizen «.an tot maken van gekleurde glasramen. En wat zeggen vari zijne monumenten? Vooreerst ds hoofdkerk, toegewijd aan St-Gatianus. De voorgevel met zijne twee torens van 66 meters hoogte is overheerlijk. Deze kerk bezit schoone glasramen, de grafkelders van do zoons van Karei VIII, en veler zijner bisschoppen.' De kerk van St-Maarten wordt nog meer bezocht om wille van het glorie rijk graf van St-Maarten. De voorma lige St-Maartenskerk is geslecht. Alleen blijven er nog twee torens van bestaan, l. w, de Karei de Groote en de St- Maartenstorens. Wij zouden nog kunnen noemen het stadhuis, liet gerechtshof, het paleis van den aartsbisschop, enz., doch wij mogen niet vergeten, dat wij dit alles slechts van uit do verte vluchtig zien voorbij schieten. Rond Tours is de streek heel lief en staat er nog een historiek kasteel namelijk dat van Chinon waar Karei VII Joanna d'Arc ontving. In volle vlucht gaat het vooruit in eene schilderachtige streek. Do trein trekt de Cher over, daarna de Idre op eene brug van 750 meters lang en 21 hoog, later nog de rivier de Creuse en komt op 300 kilometers voorbij Parijs te Chateilerault. Deze stad fabrikeert bijzonder wapens en messen. Zijne twee schoone kerken zijn die vanSt- Jncob en St-Jan den Booper. Nog 32 kilometers leggen wij af en komen ai zo o te Poitiers rond S ure *s avonds. Willen wij hier maar stoppen voor 't oogenblik en den dag eindigen met naar ons viaamscli gebruik, het avond gebed en 't rozenhoedje te bidden in familie of in 't kompartiment, want bedevaarders naar Lourdes zijn toch als familie ondereen? Nog een naclit geduld en wij krielen te Lourdes aan de grot van O.I..Vrouw. 20° Vervolg. 4. Verbranden. Dit geschiedt door aanraking niet vlam men, mot hoe te en gloeiende voorworpen, boeten waterdamp, kokende of bijtende vloeistoffen. Schieten de Ideedingsiukkcn in vlam, dan is de hoofdzaak zoo spoedig mogelijk do lucht af te snijden een wollen deken of an der klcedingstuk rond den ongelukkige te slaan, hem rollen op den grond, enz. Daar na zeer spoedig alles afkoelen met koud wa ter de kleedij niet uittrekken, maar open snijd en. Verbranding gaaf min of meer diep in de weefsels. In eersten graad roodheid en gevoeligheidis zo niet ernstig. Dikwijls bepaalt het zich hij hot verbranden der op perhuid (épiderme) dan vertonnen zich brandblazen, zooals na liet aanleggen van «Spaansche vlieg.» Ilier mag men d~< brand blazen niet afrukken de opperhuid bo- schormtimmers de getroffene doelen tegen de aanraking van lucht, hetgeen do groote pijp veroorzaakt. Men bestrijkt liet vel met olijfolie, of heter mot een mengsel van olijf olie met kalkwatcr men overdekt hot met gaas, eene groote hoeveelheid watte en windels. Is de huid-zelve verbrand, dan verschijnen er vlekken, witkleurig in 't begin, later zwart vorming van kool of korst. De behandeling is dezelfde als voor twee den graad (brandblazen). Als bijtende sloffen, zooais ongebluschte kalk en vitriool werkzaam zijn geweest, dan wezo mor. voorzichtig, want het bijbrengen van water doet eene zeer groote hitte ont staan, die den toestand vererergert. Voor kalk gebruike men azijn- of citroen- water voor vitriool integendeel, kalkwa tcr, sodawater, groeno zeep. enz. Kalk in do oogen wordt verwijderd mat olie of met overvloedig suiker- of azijnwater. 5. Bevriezen. Dit kan gansch bet lichaam treffen of een gedeelte ervan, namelijk do uiteinden van ledematen, waar do bloedsomloop hot ge makkelijkst gestremd wordt ocfon. neus, handen en voeten. Was iemand, in het gure jaargotijdo, on der don blootou hemel, ingeslapen, dan 71^^37^ VOLKSSTEM vindt men hem niet zelden inden staat van schijndood. Do lectomaUn zijn stram, nis be- vrozon ademhaling, harlvrerking. en loven zijn als uitgedoofd- Wacht u wel zulke zieken in eene warme plaats over te brengen. Begint met het lichaam te wrijven mot sneeuw, koud water. Prikkelt de zenuwen aan met opsnuivin gen, enz. evenals in bezwijming, en gaat tot kunstmatig ademhalen over. Later zult ge voorzichtig warme en opwekkende dranken toedionen. Evenzoo is or to handelen mot licbaams- deolen door bevriezen bedreigd, Zo zachtjes wrijven met sneeuw, frisschön doek, de overtollige terugwerking of reactie, an dere woorden den o ver lollige n bloedaan- drang beteugelen, dio allengs zich zal voor- doon daarin bestaat de eerste zorg. Stuipen Doze overvallen zeer dikwijls kinderen, zeldzaam volwassenen. Bij kinderen bobben ze, slechts bij uitzondering, eene erge be- teokenis, namelijk wanneer ze voor oorzaak hebben aandoeningen van het zenuwgestel zooale hersenvliesontsteking, firr.ggemerg- ziekte,. enz. Zijn zo eenvoudig hot gevolg eener lievige pijn, van het doorbreken der melktanden, begin van mazelen of roodvonk, ongesteldheid van maag of darmkanaal, dan is de voorspelling gunstig, want ze verdwij nen spoedig zonder verlamming of andere bijblijvende gebreken verwekt te hebben. Als eerste hulpmiddel stippen Vwij aan het ter rusto leggen van den zioko builen gerucht en gewoel de kleeding ontsnoeren; liet hoofd omhoog verheffen en koude doe ken of ijsblaas erop leggen aan voeten in tegendeel warme treksels of mostaardplei- ster. Geeno brandblazen verwekken want da zieko heeft het bewustzijn verloren. GESCHIEDKUN DIG VERHAAL. (7® vervolg) Toen do dag aanbrak, ging" Katharina naar haar kam rije, fcodt-kte haar hoofd mot een mutsje en begaf zien toen wéér naar de kamer van den grijsaard, die juist ontwaakt was. Mijn dierbare» weldoener 1 zeido zij, terwijl zij aan zijn "bed knielde, zegen uwe arme Katharina, die u thans voor altijd moet verlaten. Wat zegt gij, mijn kind riep de grijs aard, ontroerd «w fe^tro- woorden en do tra nen die uit hare oogen stroomden. Ik ben gisteren gevlogen genomen, vader en behoorde don R-u^sischon generaal toe. Hij beeft mij toegestaan 11 op to zooken als ik hem beleefde terug te Loeren. Zou hot niet overdwaas van haar zijn, dat to doen, mijnheer? vroeg Fredorika. voor wie het donkbeeld, haar geliefd kind to zullen verliezen, ondragelijk was. Ik bon thans oud en heb hulp noodig, on wie zou mij die beter veilcotvon dan gij, Katharina Wie zal uwen vaderde liedjes voorzingen, die hij zoo gaarne van u hoorde ?Wio za 1 zijn arm ondersteunen als bij gaat wandelen? Wio zal hem zoo onderhouden, als gij doodt? Neen Katharina gij moet ons niet verlaten om do belofte, die men u heeft afgedwongen to vervuilen. Zoo gij zo vrijwillig gegeven hadt, zou ik de eerste zijn, die u aansporen zou. om to gaan, Nudat Skovronski do oudo vrouw had laten uitspreken zogdo li ij Hebt gij d-m generaal beloofd terug to koeren mijn kind Ja, vader! antwoordde Katharina snik kend. en Frcderika handelt verkeert, dat zij mij van mijn voornemen wil afbrengen en mij liet geluk herinnert dat ik genoten heb en nu voor altijd verliezen zal. Ga mijn kind ga, mijn liove Kathari na zeido do grijsaard op oen plechtige» oon, doe uwen plicht en God zal met u zijn. Hij legde zijn band op baar hoofd en toen bet arrno meisje bitter weende 011 geen kracht bad om op te staan, voegde hij er op een teederon toon bij Men moot altijd zijn woord houden, mijn kind De tijd verloopt ga dus, en rcogo uw Vador in don hemel over u waken. Katharina stond op kuste do grijsaard, en riep Vaarwel Vador Vaarwel Fredorika on vloog het huis uit. Toen Katharina de tent van den generaal binnen trad, ontmoette zij don soldaat die haar op haren nachtol-jken tocht vergezeld had. Hare verschijning s eb een hem te treffen Zij had inmiddels hare tranen afgewisciit. en plaatste zich met eene kalme houding voor den generaal die juist aan oonigo bewoners ran Mariënbarg gehoor gaf. Zoo, gij zijt d;i«r, mijn kind? zeida hij teen hij Katharina gewaar werd. Ik vreesde al, dat ik u niet ineer zien zou. Ik had u mijn woord gegeven, zeide Kaïharir.a eenvoudig. De generaal glimlachte. Gij zijt jong en schijnt een verstandig en opgeruimd meisje te zijn gij zult zeker eene goode dienstmaagd zijn. Laat eens zien hoe gij mij een ontbijt gereed maken kunt. Katharina ging heen zonder oon woord lo spreken en koorde weldra met het ontbijt van den generaal terug. Do generaal en do jonge onbekende waren do Muigsle aanwezigen. Zonder do vertrou welijkheid op to merken tusschen dengon® dio de bevelhebber van een groot leger was, on eon die, naar zijn kleeding to oordeelen, slvchls oon gewoon soldaat zijn kon, dekte Katharina do tafel voor twee personen. Schenk mij' eens in, mijn kind, zeido do soldaat, terwijl hij haar zijn glas loehioldo; hoe oud zijt gij Vijftien jaren. Wordt voortgezet. Hejt voordeelig gebruiken dor afgeroomde melk levert soms veel bezwaar op, in do sa- menworkende melkerijen. In Denemarken maakt men er kaas mede, welke men bereidt als volgt Men neemt 30 liters afgeroomde melk welke men te stremmen zet op 30° a 32° en voegt er 5 grammen stremsel en 2 grammen kleursel bij. Het stremmen moot 30 a 40 mi nuten duren. Do wrongel wordt gedurende 15 minuten bij middel van eenen roerder verdeeld, in het begin traag, dan sneller, naarmate de wrongel wordt, tot dat men stukjes bekomt gelijk ftoorngraantjes. Men laat hem rusten gedurende 10 minuten eh noomt de wei af. Mon kneedt don wrongel met da handen en voegt er 25 grammen zout bij hij wordt in don vorm gedaan die van eon on dock voorzien is, men porst hem een weinig met do handen. Hij wordt geperst gedurende 20 tot 25 uren binst dien tijd wordt hij 2 lot 3 maal gekeerd en telkens den doek ver ve rsclit. Om don kaas to zeulen legt mon hem ge durende 24 tol 48 uren in ocne sterke zout- b"ij (pekel) en overdekt don bovenkant met zout na 12 uron keert men hem en over dekt den anderen kant. Men droogt hem in een© plaats waar eene warmte van 12 tot 15° heorscht, do kaas ver blijft er oonigo dagen, wordt dagelijks ge keerd en overwreven mot oenon natten' dook. Np gedroogd te zijn brengt men hem in don rijukelder op eene warmte van 14 lot iG° Hij wordt 2 lot 3 maal per week gekeerd en meteen doeksken overwreven alio maan den wordt hij gowassehen met wei of zout water. Het rijpen duurt 2 tot 3 maanden. 100 kilogr. melk geven 7 tol 8 kilogr. van eene kaassoort, wc-ike aan eenen schooneu prijs verkocht worden. Eon geschiedschrijver der oudheid zogdo Niet welen wat voor zijnen tijd gebeurt, is altijd kind blijven.» Niets weten van het kristel ijk leven dat men dag in dag uit naleeft niets begrijpen van al 't zinnebeeldige dal do Kerk gebruikt in hare feesten en eeredienst, niets verslaan van al wat men in de Kerk lo zien, lo hoo ren krijgt, is dat wel kristen zijn 't Zal weer lang duren 1 eer ons volk zich weer heel en al'thuis bevindt in do plechtighe den, gebmikon, gebeden en gezangen der Kerk. 't Volk heeft reeds lang 't gebed der Kerk verleerd. Ontsluit de bron van wa ren kristelijken geest, zegt Pius X; 't volk moet kost wat kost zijnen eeredienst in al zijne uitingen verstaan. Vooreerst een woordje over do Kerken zelve. De gewichtigste gebeurtenissen van 's kris ten loven vallen in hot huis des Hoeren of in do Kerk voor. Van ouds af bevcol God aan 't Joodsche volk hot tabernakel of den tempel lo bouwen. Daarin geschiedden do plechtigheden van godsdienst. De heidenen zoo leert do geschiedenis kwamen bijeen, 'tzij in 't dichte woud, 'tzij in afgoden-tem- pels. Met 't opkomen van 't kristendom bleven de apostelen een tijd lang don tempel en, in de kleine steden, do synagogen der Joden bezoeken om er te bidden en te prediken. De Joodsche vervolging doed hun dio plaatsen ruimen on in bijzondere huizen of bovenzalen vergaderen, zooals we lezen in de Hande lingen dor Apostelen. De kristone godsdienst spreidde zich uil en Romo was welhaast het middenpunt der nieuwe leer. Doch de Romeinsche Keizers zouden op hunne beurt do Kork in 't bloed barer martelaren smooren. Nergens waren do kristenen veilig. Als wilde dieren werden zij achtervolgd en wee diegene die in de handen vielen dior bloed- dorsligen tygors.dio beurtelings den Keizers troon beklommen en namen droegen als Nero, Domitiaan, Dioclotiaan, Galerius, enz. 5 Godurondo drij eeuwen dronk do grond ran 'l Romeinscho rijk 't bloed dor martela ren, hot was als ware hij or van doorweekt Doch 't bloed der martelaren was als oea weeldorig zaad van nieuwe kristenen. Gedurende do vervolging hielden de kris tenen zich schuil in do Katacombcn on pleegden er hunnen godsdienst. Do Kala- oaraben zijn eude krtstelijko, enderaardsche begraafplaatsen bij Rome, (b. v. St. Callix- tus on St. Sebastianus). Napcis, in do eilan den Malta «n Sicilië. Zij zijn uitsluitend 't werk der Kristenen on dienden eigenlijk voor begraafplaats, en in lijd van vervolging ook nog voor bijeenkomsten en 't verrichten der lieiligé Gwheimon. Zij bestaan uit een® reeks regelmatig aangelegd© gangen, dwarst gangen of galerijen. In de wanden zijn lang® hollen of grafsteden in 't latijn loculi. Zij bevatten ook groot ere galerijen; b. v. aan do kruispunten of kapellen, in 't latijn cubi- cula genoemd. Licht on Jiucht drongon er langs epeningen of schouwen binnen. Zij werden verlicht mot aardon lampkons. Lator worden zij met muurschildorijen versiord. IIoo mochten de kristenen zulks doom zonder gestoord te worden? Do romeinscho wot liot doodenakkors too buiion ile muien dor stad. Eons eon grond als eigendom daartoe aan gekocht, mocht hij wel vergroot, maar niet vervreemd worden. Alzoo kon een kristen eigenaar, zoowol als om 't even welk burger» zijne begraafplaats vorgrooton om er vrin den en kennissen, on bijgevolg, zijno meda- hroeders in don godsdienst t© doon hegraven. Daarom dragen nog verschilligo Katacom- bon lieden don naam vau den voormaligon eigenaar. Daarbij in dion doolhof van gan gen durfde zich al niemand wagon, tenzij da Kriotenon zelf. Sommige, schuilplaatsen in, waren geheim gehouden en slechts aan enkelen bekend, 't Begraven oven als 't afkoopon uit do handen van d® beulen der lijken dor Martelaren geschiedde slechts door vertrouwbare mannen tot da geestelijkheid behoorend, en dio hun gansch loven onder den grond doorbrachten. God beschikt over hemel en aarde volgons zijnen ondoorgrondelijken wil. Na drij oouwen vervolgen, wierp hij do blood, gferigo keizc-'-s in 'l stof on dood 't Kristen dom op den keizerstroon klimmen mot Con st an tijn don Groote. 't Kruis overwon [Luo. Op Zondag S December e. k., houdt d® plaatselijke bond vau hoenderkweek zijn® oersle en jaar'ijksch® keuring en tentoon stelling van Hofgevogelle in de bewaarschool van't klooster. Zij zal open zijn. van 9 ure s morgens tot 4 ure 's namiddags. Mon be taalt een inkomgeld van 10 cent. Hot in- gangskaartje draagt een nummer on is gel dig voordo tombola trokking, die öm 4 ure zal plaats hebben. De prijzen bestaan uit bons voor oen broedsel vau (13 stuks) zuivere rassdft, zooals vlaamscho koekoek, Gouden Brak el, Minorca's, enz. Dit is eon doeltreffend middel tot het verspreidon der zuivere, cchto hoenderrassen,onder de lande- lijko bevolking. Den Zondag nadien zullen de winnende nummers in de gazet bekend gemaakt worden. Iodere bezoeker beware dus zijn ingansbewijs. Do inschrijvingen der leden van den bond tot do tentoonstelling wordon van nu af aanveerd aan 0,25 fr. per lot. Da loten mooten na do vroegmis inge bracht worden tot 8 uron. Het Xaveriarlengenootschap. omtrent da 300 man sterk, zonder do klein® Xavoriancn van min dan 16 jaar mêa t« rekenen, heeft getoond dat het tot voorbeeld mag dienen aan gansch de parochie en zelfs aan do om liggende gemeenten, met Zondag deel to ne men aan do Algemoene Communie, dio door een vijftigtal mannon Maandag nogmaals vernieuwd werd tot lafenis van de ovcrledou medebroeders. Da E. P. Cherubim, Gapucien van Brussol kwam gedurende vier dagen het woord voe ren. Eon kernachtig en machtig, een wel afgeluisterd en nagevolgd woord. Hij pre dikte eene rotrot aan onze mannen on jouge- 'lingon met don besten uilslag. Den Zondag namiddag bekroonde hij zijn spreken met uit te leggen deleeringon van Z. II. Paus Pius X, die voor da mannen als voor de vrouwen, voor do kinderen, zoowel als voorde jonge- lingon en jonge dochters het grooto middel ter volherdiifg aanduidt door do veelvoudig® en dagelijkscho Communie. Meldenswaardig is het dat Burgemeester en Schepenen, en overige gemeenteovorUe- den en hijzonderen, al do sermoenen on da twee generale Communies lot aller voor beeld bijwoonden. Eore, bloei on groei wen- schon wij doXaveriaaeu van OphasseH uit ganscher hert© 1

De Volksstem | 1912 | | pagina 5