mm Antwerp van wet op de militie san 't werk fe Le narij van Berlaer Bfiïi&GiOn Grafschennis in Italië Eet nrat van fls hertogin van Genua opengebroken en het lijk inresfd 12 aanhoudingen E3l©®sl3^© dpamas MEMORIE VAN TOELICHTING. s Lands vcrdedigingsstelsel werd in zijne hoofdlijnen vóór meer dan eene halve eeuw vast gesteld, bij de oprichting der groote vesting Antwerpen, welke tot basis moest strekken voor üe verrichtingen van 't leger en tot schuilplaats voor de groote Staatsmachten. Bij mogelijke overrompeling van Midden-Bclgië was het, trou wens, vooral van belang het leven der natie, voor den vijand beveiligd, te kunnen bevestigen en voortzetten tot na herstelling van den vrede. Dertig jaar later, uit bezorgdheid niet alleen om liet iand er toe in staat te stellen zijn onafhan kelijk bestaan te verdedigen, maar ook om de verplichtingen zijner onzijdigheid na to komen, werden, door de Regeering, I.uik en Namen ver sterkt en de strategische baan afgesloten, welke <ie tot alsdan niet genoegzaam tegen vreemde overrompeling beschutte Maasvallei volgt.» Voor tien onzijdige, zegde de heer Beernaert bij den aanvang der beraadslaging welke hij op zoo schitterende wijze tot een goed einde zou bren gen, is het de eerste plicht zijn' grondgebied der wijze te verdedigen dat, van twee oorlogvoe rende machten, de eene er zich niet kunne van bedienen als van eene basis voer krijgsverrich tingen, welke hem hetzij gemakkelijker gemeen schap, hetzij een strategisch steunpunt ver strekt. Daarna werd gansch de aandacht op hetloger te velde gevestigd. Met Antwerpen cu do Maas- linie tot basis zijner verrichtingen, ilicnt dit leger hot. land te beschermen en de gebeurlijke aan vallen tegen de onzijdigheid van liet grondge bied at to weren. De in 19(30 ingestelde Militaire Commissie bestudeerde de vraagstukken rakende zijne rol cn zijns inrichting. Zijne getalsterkte werd op 100,000 man bepaald, terwij! de tot be waking der vestingen noodig geoordeelde troe pen op 80,000 man geschat werden, zonder inbe grip van de krachten welke door de burgerwacht mochten kunnen verstrekt. Sindsdien werd dit cijfer gehandhaafd, In 1905, werden de Antwcrpsche vestingwerken her bouwd, ten einde ze overeen te brengen met behoeften van de uitbreiding der stad en met de jongste vorderingen der krijgskunde. In verschillende wetten, welke aan de Kamers werden onderworpen, legde de Regeering er zich insgelijks op toe onze soldaten van meer vol maakte wapens te voorzien en in de onderschei den diensten, welke van het leger afhangen, de gewenschte verbeteringen te brengen. De gewichtigste dezer wetten is stellig die van 1909, waarbij de werving werd gewijzigd door opheffing der lotilig. Binnen de in 1900 door de Militairo Commissie getrokken grenzen, verstrekt die wet, op vredes- en oorlogsvoet, het getal manschappen dat te dien tijde voldoende werd geacht. Doch alhoewel bevestigende dat onze verde- dingsmiddelen een ontzag verdienen dat sommi gen al to geneigd zijn er niet voor over te heb ben, wil de Rcgeeriug niet dat hare waakzaam heid venclialkt worde. Voortdurend gaal zij aandachtig na wat-om ons land heen gebeurt. Ongetwijfeld behoort het haar niet de onderlinge .betrekkingen der Mogendheden te onderzoeken 1 of te beoordeelen, hoe onrustbarend of onzeker Europa's toestand ook schijne te wezen. Doch sommige feilen kunnen wij niet nalaten vast te stellen, wegens hun weerslag op België's inter nationalen toestand. Nog in de jongste jaren werd door do Mogend heden, die ons omringen, merkelijke uitbreiding gc-gciten aan hunne krijgsuitrusting welke, zoo in Di'iitschland als in Frankrijk en in Eogeland, eeue voorname plaats inneemt onder de voor werpen der openbare bezorgdheid. In hare allerjong3to uitingen, heeft die voor bereiding tot den oorlog, bij onze naburen, on vermijdelijk de aandacht getrokken op de ge volgen welke voor België zouden voortvloeien uit een oorlog tusschon deze groote Staten. In 18-S7, scheen de alsdan nog openc strategi sche baan van de Maasvallei vooral bedreigd. Do goedkeuring welke overal in den vreemde te beurt viel aan de in slaat van verdediging- stelling der streken rond Luik en Namen, deed ons weldra inzien dat wij goed gehandeld had den. Hoeveel grooter zou heden het gevaar niet zijn, moesten de van bestendige bescherming be roofde stellingen Luik en Namen aan eone ver rassing prijsgegeven worden. Was de Maasvallei afgesloten, dan konden de oorlogvoerende legers nog enkel binnenrukken langs Midden-België of l ings de provincie Lu xemburg. Vooral de tweede onderstelling had de Militaire Commissie van 19 0 op 'toog, waar zij de opdracht van ons ieger te velde bepaalde. De grenzen tusschcn Duitschland en Frankrijk werden, van beide zijden, voortdurend van nieuwe 33° VERVOLG. Ilij hield weer op, om een stofje van do muziekdoos to blazen. Zijno nicht trachtte te sproken, maar hij hield zijno hand op, en schudde dreigend zijn voorvinger togen haar. Neen, zegde hij. De beurt om te sprekon, is nog aan mij, en. aan u om thee te drinken. Ilei) ik mijne dorde reden nog niet? Ha gij ■wendt uw blik van mij afgij weet mijne derde reden voor dat ik een woord zeg. Toen ik zelf ook trouwde on mij no vrouw stierf, en mij met kleinen Joseph allcon liet, en toon het knaapje ziek werd, wie kwam toon, zoo stil, zoo lief, zoo van pas, met heldere jonge oogen en teedero en vlugge handen Wie hielp my met kleinen Jozepli bij nacht en bij dag Wie maakte een hoofdkusnon voor hem op haren arm, toen zijn hoofd afgcihat neerhing? Wie hield dezo doos gedurig aan zijn oorl Ja! deze doos, welke de hand van Mozart heeft aangeraakt Wie hield zo al dichter en dich ter aan zijn oor, toen kleinen Joseph's zinnen verdoofden.en hij weende om do vriendelijke muziek, die hij nu zoo moeilijk liooren kon Wio knielde bij oom Josoph neer, toen zijn hart brak, en zegde o, stil stil Het jongs- ben is daarheen gegaan waar eene heerlijke muziek gehoordt wordt, waar gcene ziekte hom verteren, of smart hem treffen zal! Wie? Ha, Sara gij kunt dio dagen niet vergeten gij kunt het lang verlcdone niet vergeten Wanneer de droefheid hitter en do last zwaar is, is 't wreed het voor oom Joseph verborgen to houden het is vriendelijkheid jegens hem fcier to komeu. verdedigingsmiddelen voorzien. Op heden bieden zij zooveel hinderpalen dat een frontaanval den dag moeilijker wordt en daartoe steeds aan zienlijker krachten vereiseht zijn. Over de dwars- en de flankaanvallen, waarop (loer generaal Brialmcnt reeds gewezen, en inzonderheid over den tocht door België en meer uitgebreide verrichtingen, welke in ons land mochten gebeuren, wordt in den vreemde druk gesproken. De meest bevoegde, do meest gezag hebbende militaire schrijvers, en met hen gansch de pers, twijfelen er niet meer aan dat onze onzij digheid zal geschonden worden enkel over de wijze waarop die schending zal geschieden zijnzij het niet eens. Over die meen ingverschillen, welke de krijgskunst betreffen, dienen wij hier niet uit te weiden. Het volsta op liet ïeit ts wijzen. Ook een ander feit behoort te worden aange stipt. Al de toebereidselen der Mogendheden zijn er op gericht in staat te zijn om dc vijandelijk heden te openen en eeuigernaate aanvallend te kunnen optreden, zoodra de oorlog wordt ver klaard. Mocht de bespoedigde overrompeling», waarvan zooveel wordt gewaagd, langs Belgisch grondgebied gebeuren, hetzij langs liet Zuiden, betzij langs het Oosten, algemeen wordt gedacht dat zij zou gevolgd zijn van de binnenrukking. wellicht mei enkele uren lusschenruirnte, van de beido vijandelijke legers in ons land, zonder machtiging, zonder vraag vanwege de Belgische Regeering, zonder voorafgaande schikking met d.ve de eene schending van ons grondgebied zou immers slechts een gevolg Zijn van de andere. Daaruit wil men besluiten dat de Rcgeeriug of wel liet lot van eene der oorlogvoerende partijen zou moeten deelen en daar een eng verbond mede a- ngaah, welk verbond onze verlangens en de betrokken belangen verre overtreffen zou, ofwel nis eenvoudige toeschouwster de vijande lijkheden moeten nagaan welke onzen bodem met bloed zouden drenken. (Vervolgt). DE VOLKSSTEM 11 DECEMBER 1912 darmen van Lier. Van Koningshoyckt moest or dezen morgend ook eoncn aangebracht worden. Al do gendarmen cn al do aangehouden personen zij op het gemeentehuis. Om 10 uro moest het Parket toekomen. Dan zullen al do verdachten met het Parket naar de plaats der misdaad gaan. Allen zul len do plaats moeten innomon dio zij haddon tijdens de worsteling, alzoo zal er gemakke lijk uitgemaakt worden van waar en door wie het schot is gelost geworden, on wie er gekapt heeft. Men beweert in de streek, dat de aange houdenen allen leden zijn een er bende, wel ke besloten is, geen enkele barer verwanten te verraden. Zeker is het, dat de moordenaar zich onder hen bevindt. Zo allen dan maar straflen ware nog het bcsto cn hot zekerste. Maandag morgend rond, 1 ure, zijn twee bandieten, in do woning gedrongen van Mev. Delafontaine, S4 jaar oud, renleniersle'r,wo nende op het gehucht Rouelles nabij Le Havre. Do inbrekers werden verrast door de gezelschapsjuffer van Mevr. Delafontaine,do do weduwe Alphonsina Eudo, doch do schur ken doodden haar met revolverschoten. Mevr. Delafontaine heeft aan het parket verklaard, dal zij 's nachts gewekt is gewor den door het goblaf van liaron hond cn de revolverschoten. Do ouderlingo begon om hulp to roepen, waarop do tweo bandieten in hare kamer sprongen en haar een kussen op hot hoofd duwden om haar to verstikken. Dan, baardood wanende, namen do dieven de vlucht, daar zij vreesden, dat de revolver schoten en het hulpgeroep door de geburen mochten gehoord zijn. Do bandieten hebben in hunne overhaaste vlucht den tijd niet gehad, iets mede to nornon. Eenigen tijd later kon Movr. Delafontaine hare kamer verlaten. Benedon do trap vond zij het lijk van hare gezelschapsjuffer. Kort nadien kwamen geburen ter plaats, die do policie en de overheden verwittigden. Men heeft niet het minste spoor der stout moedige bandieten. Eon ongehoorde, stöutmoedigo bandieton- streek is gepleegd in do grafkelders van de leden der koninklijke familie van Savooien. Het graf van do hertogin Elisabeth v-«jn Genua, moeder van koningin Marguerite en grootmoeder van koning Victor-Em manuel, vier maanden geleden gestorven, is opengekrokou. Do bewaker van do basiliek stoldo vast dat het slot van hot ijzeren hek aan den ingan van den trap dio naar do grafkelders leidt, verwrongen was en dat een lijkreuk do lucht verpestte. Bij nader onderzoek sleliio hij de grafschennis vast. Do ellendelingen hobben eerst en vooral Jen telefoon doorgesneden, dio te Turin hel bureel van liet beheer van do basiliek op den onbewoonden heugel verbindt vervol- ens hebben zij de ruiten der venstors van de bovenkerk stukgeslagen, waardoor zij bij middel van ladders binnen do ksrk gekomen zijn. Gekomen voor liet graf hebben zij liet marmeren deksel opgenomen, vervolgens oen e opening in den muur gemaakt waar do'dood kisten rusten. Do drie kisten van hout. ver zilverd metaal en zink worden vernield. De bandieten hebben do tweo kussens waarop het hoofd ruslto weggenomen en do tweo halssnoeren, en do oorringen mot briljanten bezet gestolen. Daarna hebben de grafschonners do vlucht genomen. Het schelmstuk wordt toegeschreven aan anarchisten, dio benevens don diefstal, do nagedachtenis van do koninklijke prinses hebben willen beleedigon. Op bevol van M. Giolotli zijn drie hoogo •ambtenaren uit Rome vertrokken om ter plaats oen onderzoek:lo doen. Het gerecht spaart geen moeite om d sluwe, do laffe moordenaars in do zaak van Iïerlaer to ontdekken. Alles doet voorzien dat do moordenaar on zijno medeplichtigen hij dou kraag zullen govat worden'. Maandag morgend om een uur kwam de luitenant der gendarmerie van Mcclielen met 24 manschappen per velo af. Oin kwaart na 2 ure waren zij reeds te Hoyst-op-den-Borg. Eer hot zoven ure was, waren er reeds elf personen van liegen aangehouden. Om 7 u., vertrokken de 21 gendarmen cn do 11 aan gehouden personen naar Berlaer, waar zij om 8 uren aankwamen. Te Berlaer is er een twaalfde persoon, ook van Itegem, aangehouden door de gen- Allo drie zijn naar het gasthuis van Beieron overgebracht. Een ander drama had plaats in een koffiehuis der rue Poiterne, te Luik. Daar woonde sinds eenige dagen do 21-jari- ge Thoodorina Dolleman^, die haren man Laurent Delhayo, verlaten had, bij liare moeder. Zondag nacht kwam de man zijne eclilgc- noole vervoegen on daar zij weigordo het echtelijk leven te hernemen, loste bij drie revolverschoten op haar. Do vrouw werd aan don neus cn den rechterarm getroffen. Een verbruiker, dio Delhayo wilde ont wapenen kreeg verscheidene slagen op het hoofd met do kolf van den revolver. Delhaye heeft zich gevangengegeven terwijl de beide slachtoffers naar liet gasthuis overgebracht werden. Dc teedero herinneringen, dio do oude man had opgeroepen, vonden weerklank in Sara's hart. Zij konden hem niet antwoorden zij kon slechts de hand uitstrekken. Oom Joseph boog zich eu kuste die daarna trad hij baai- zijne plaats bij do muziekdoos terug. Kom, zegde hij er vrqolyk op kloppende, wij zullen voor eene poos niets meer zeggen. Mozart's doos, Max's doos, kleinen Joseph's doos, gij zult weer tot ons spreken Na het fijne tuig weer in beweging gebracht te hebben, zetto bij zich aan tafel, cn bleef stilzwijgend zitten totdat liet aria tweemaal gespeeld was. Toon hy bespeurde dat zijno nicht kalmer scheen, sprak hij haar weer aan. Gij hebt verdriet, Sara zegde hij be daard. Gij zegt het mij en ik zie op uw gelaat dat het waar is. Betreurt gij uw man Ik betreur dat ik hem ooit ontmoet heb, antwoordde zij. Ik betreur dat ik ooit met hem gehuwd ben geweest. Nu liij dood is kan ik hem nooit betreuren ik kan hem slechts vergeven. Hom vergeven Met welk een blik zegt gij dat, Sara Zeg mij... Oom Joseph, ik licb u gezegd dat mijn man dood is, en dat ik hem vergeven heb. Gij hebt liern vergeven? Ilij was dan bard on wreed tcgon u Ik zie het ik zie bet. Dat is het einde, Sara, maar het begin In het be gin dat gij hem lief liadt Een blos kleurde hare bleeke wangen, en zij wendde liet hoofd af. 't Is bard en verne derend liet to bekennen, mompelde zij, zon der do oogen op te slaan maar gij dwingt my do waarheid af, oom. Ik had mijn man geen liefde te schenken, ik had niemand liefde te schenken. En echter huwdet gij hem Stil het is Tes T -.-pJ-I-x. Maandag morgend, rond 9 ure, bad er in cone herberg, gehouden door do echtelinge Glcinens, le Luik, een bloedig drama plaats. Vijf jaren lang had dezo vrouw, bel rek kingen onderhouden meteen arbeider, Gilles genaamd. Eenigen tijd reeds had do vrouw aan don arbeider gezegd lo willen afbreken. Dezo laatsto uille bedreigingen. Maandag morgend kwam hij do herberg binnen, vond do vrouw alleen, trok zijn mes en begon haar armen en borst le doorkerven. Op het hulpgeroep van bet slachtoffer, kwam do dochter des huizes toegesneld. Haar ziende, sprong do woeslaard op haar toe, en kwetste het meisje in volle borst. Daarna wilde hij zicli do koel oversnijden. Ilij bekwam eene schrikkelijke wondo. Toen do geburen toegeloopén kwamen, vonden zij do twee slachtoffers, cn don moordenaar, badend in bun bloed. Brussel. De gevolgen der dronkenschap. Tweo scheepslossers, de gebroeders D.., wonende in den Duivelshoek, brachten Zon dag avond, dronken zijnde, de herberg der eclitgenoolen Wauters, Ophomstraat, in rep en roer. Een der zatterikken trok zelfs zijn mes en wiido daarmee don baas te lijve gaan. Gelukkig kwamen er politieagente!) opda gen, dio met grooto moeite zich van dc beide woestaards ineoster maakten, cn hen naar bel bureel van de Niouwe|Graanmarkt over brachten. De gebroeders D... werden achter slot en grondel gezet, terwijl ten hunnen lasto procs- vorbaal word opgemaakt. Brand. Zondag avond rond 7 1/2 u. ontstond brand in do kapperswinkel van M. Ncukens, Anlwerpschesteenweg, 333. De bijzondero politieagent Varuier Plansclie die weldra ter plaatse was, slaagde er in met eenige emmers water het vuur te blus- sclien. Een gedeelte van do meubelen is door de vlammen verteerd. Bandietendaad. M. en Mev. Vander Buylen, wonende to Méricourt (Frankrijk) werden in den nacht van Zondag lolMaandag do Slaclilhuislaan door vier schelmen aange rand on mishandeld. Een der schelmen ont rukte een kostbaren pels aan Mevr. Vander Buylen, doch op hare kreten namen do schelmen do vlucht, daar agenten toesnelden. Niet oen hunner kon worden aangehouden. Diefstal aan het strandAanhou ding te Brussel. In Juni 1.1. had een be langrijke diefstal plapts ten nadeele van rid der van Tiegem do ten Borg-he, burgemeester van Heusden bij Oostende. Talrijke aan deden werden ontvreemd. Allo opzoekingen oin zo te ontdekken bleven vruchteloos. Zondag namiddag, hield de politie van Brussel, in oen koffiehuis in don omtrek der Muntplaats, een korel aan, van Engelschen oorsprong, dio poogde titels to verkoopon. In het middonkommissariaat vond men op hem 30 aandeolon, voortkofnend van den diefstal gepleegd ten nadcclo van ridder van Tiogliem. Do aangehoudene heeft gowoigerd zich te doen kennen en bevestigt dal'hij do waarden ontving van een persoon dien bij niet kent en dio hom had gelast die te verhandelen.De ge lieimzinnigo persoon werd opgesloten. Game diegeknipt. Mad. J. die de Ribeaucourstraat lo Molenbeek bewoont, be vond zich Zondag vooravond, te midden der menigte, dio do vilrienen van een groot ma gazijn der Gretryslraat stond to bekijken. Op zeker oogenblik voeldo zij ocno band i:i ba ron zak glijden, en stoldo zij vast dat haro beurs in andere handen was overgegaan.To- vens zag zij oenen persoon de vlucht nemen, dio naar alle waarschijnlijkheid iets op liet geweten had. Verscheidene burgers zetten don vluchteling achterna, en konden hem eindelijk op do Koolknai inhalen. I)e aange houdene werd bevonden le zijn zekero J. M. dio reeds een tiental keeren veroordeeld werd wegens dergelijke misdrijven. niet aan mij to laken. liet is aan mij niet het kwade, maar liet goed to zoeken. Ja, ja ik zal tot mij zeiven zeggen Zij trouwde met hem toen zij arm en hulpeloos was, zij trouw-, do met hem toen zij bij oom Joseph had moe ten komen. Dat zal ik tot mij zeiven zeggen, en ik zal haar beklagen, maar niet meer vra gen. Sara stak half de hand weer naar den ouden man uit, schoof toen eensklaps haar stoel te rug, en veranderde do houding waarin zij zat. 't Is waar dat ik arm was, zegde zij ver legen om zich heen ziende, en met moeito sprekende. Maar gij zij t zoo vriendelijk en zoo goed, dat ik do verontschuldiging, welke uwo inschikkelijkheid voor mij vindt, niet kan aan nemen .~Ik trouwdè niet met hem omdat ik arm was, maar.... Zij .zweeg, sloeg hare handen ineen en schoof haar stoel nog verder van do tafel. Zoo, zoo zegdo de oude man, hare ver legenheid opmerkende. Wij zullen er niet vor der over spreken. Ik had geene liefde tot verontschuldi- ging, goone armoedo tot verontschukligin zegdo zij, met oeno plotselinge uitbersting van bitterheid en wanhoop. Oom Joseph, ik trouwde met hem omdat ilc to zwak was lan ger nsseu te zeggen. Do vloek van zwakheid cn bevreesdheid liceft mij al do dagen mijns levens vervolgd Ik Jiad eenmaal neen ge zegd. O, oom, had ik slechts voor do derde maal neen kunnen zeggen Maar hij volgde mij, hij verschrikte mij, hij ontnam mij al den weinigen wil, dien ik nog bezat. Ilij deed mij zoggen wat hij wilde dat ik zegde, on leidde mij waarheen hij wilde, neon, neon, neen kom niet bij mij, oom zeg niets. Hij is niet meer ilc ben vrij ik heb vergiffonis geschonken. O, kon ik slechts DE ONGEMENGDE KOFFIE van Brazilië of elders, worden bijzonderlijk uit muntend, wanneer men er voor do helft Gliicoreo der Trappisten Vincart bijvoegt. 1BC0D Laken. Branden. Ton gevolge cenor fout aan den schoorsteen is brand uitgebor sten in do woning van M. De Geest, St. Rochusvoorplein.Hot vuur kon spoedig door do pompiers uitgedoofd worden. Zaterdag avond, rond 9 uren zagen go- buren vlammen opstijgen uit de woning der cclitgenoolon Magniez, Van Gullickstraat, n.4. Zij gaven hot noodsein, waarop da pompiers in allerliaast toesnelden. Toen zij ter plaats kwamen, stond gansch liet eerste verdiep iu laaie vlam. Do cchtgcnooten Magniez waren afwezig. De deur werd dan ingebeukt en eonige oogenblikkeu later kwamen stroomen water terecht op het vuur. Na eene lialvo uur wer- keus was alle gevaar geweken. Eiterbeek. Laffe aanrandingEen scliildersgast, Nikolaas Bosman, wonende Groote-Haagstraat, keerde Zaterdagavond, rond 10 ure, langs den Leuvenschen steen weg huiswaarts. Voorbij de Daillyplaals bemerkte Bosman een kerel, die zich togen eene deur hield en vervoegd werd door oen medeplichtige, die do wacht scheen to houden. Do twee kwaad doeners sprongen naar den scliildersgast toe, smeten hom ten grondo on terwijl do eene ïem vasthield, ontroofde de andere zijn geld beugel, zijn weekloon inhoudende.1 De aanranders vluchtten wog, achtervolgd door een policieagent, op bet hulpgeroep van liet slachtoffer toegesneld, doch zij kon den niet meer ingehaald worden. St-Jans-Molsnbeek. Brand. Maan dag morgend, omstreeks 7 uur, is brand ont staan te Molenbeek, De Bonnestraat, N° 16, in de fabriek van M. Raoymaeckers. Hot vuur, dat op het gelijkvloers woedde, was, dank aan bot spoedig optreden der brandweer in korten tijd bedwongen. Niotcmin bedraagt de door vuur en water aangerichte schade ongeveer 5,000 fr. Leert Fransch zonder meester,3,00 fr. en 3,50 fr. hot boek, te koop ten buroele dezer. Leuven. Overreden. Maandag mor gend werd in de Parijsstraat liet 9-jarig knaapje van Prof. Scharpé, door een wiel rijder ten grondo geworpen on ovorreden. Do brievenbuslichter Waldor, welke daar juist voorbij kwam, nam liet kind op on bracht bet bij den geneesheer Janssens. Daar werd vastgesteld dat do kleine Scharpé zich nog al erg bezeerd had aan do knie. Do wiel rijder is nog niet gekend, doch do buslicliler hoeft liet nummer zijner veloplaat kunnen opnemen. Een aanklacht is ten politiekantoor ingediend. Wat as Gs&s !t beste maagbilter. Antwerpen. Brand óp cm schip. Maandag morgend is door het omvallen eenor petroolla'mp op het dok van hot bin nenschip Jeanne gemoerd op n. 31 van hot Asiadok, een begin van braiul ontslaan. Wanneer de pompiers ter plaats kwamen, was liet vuur reeds door. schippers ge- blusclit. Brand in een gasthuis. In een der kolders van liet Elisaholbgaslhuis is Maandag morgend brand ontstaan. De pompiers hebben ongeveer een half uur moeten werken om het vuur Lo blusschen. Er is maar geringe schade. Zelfmoord op den openbaren xoeg. Maaifdag nacht liceft oen or.bokondo man, op eetio bank van de Handelslei, zelfmoord geploegd door zich een revolverschot in liet hoofd le lossen. Hot lijk is naar het doodt li- buis overgebracht. Men denkt dat do zelfmoordenaar eon Duitscher is. heengaan en mij ergens verbergen De oogen van alle menschon schijnen door mij licen te zien de woorden van alle mensc'nen schijnen mij to bedriegen. Mijn hart is bezwaard geweest sedert ik een meiske was en in al die jaren [heeft het geene rust gehad. Stil de man in den winkel, ik vergat den man in den winkel. Hij zal ons liooren laat ons filuisterend spreken. Wat deed mij zoo uitbersten? Ik heb altijd ver keerd gedaan. Ach mij ik doe verkeerd wan neer ik spreek ik doe verkeerd wanneer ik niets zeg waar ik ga, en wat ik doe, handel ik niet zooals alle andere menschen.Het schijnt dat mijn geest niet ontwikkeld is se dert ik een klein kind was. Luister de man in den winkel beweegt zich, lioeft hij mij ge hoord O, oom Joseph! denkt gy dat liij mij gehoord heeft Nauwelijks minder ontsteld zijnde dan zijne nicht, verzekerde oom Joseph haar dat de deur stevig was, dat de plaats van den man in den winkel op cenigo afstand er vandaan was, en dat hij onmogelijk, al hoorde hij ook stemmen in de kamer, de woorden, dio er ge sproken werden, kon verstaan. vyt gij daar zeker van? fluisterde zij, gejaagd. Ja, ja, gij zijter zeker van, of gij zoudt het mij niet gezegd hebben, niet waar Wij kunnen gerust voortspreken. Niet over mijn huwelijksleven, dat is voorbij en begra ven. Als ik zeg dut ik eenige jaren van droef heid en lijden gehad heb, toen ik bij lieden diende, die dikwijls goed jegens mij waren, als mijne mededienstboden het niet waren als ik zooveel van mijn leven zeg, is hot ge noeg gezegd. Do droefheid, waarin ik mij thans bevind, do droefheid, diomy tot u voert dagteekent van vroeger dan do jaren waar van wij gesproken hebben, klimt op tot dien dag, oom Joseph, toen wij elkander hot laatst ontmoetten. Klimt op tot vóór zestien jaar riep do oudo man ongeloovig. Klimt op, Sara, zelfs tot het lang vcrledeue. Zelfs tot dien tijd. Oom, gij herinnert u waar ik woonde, on wat mij gebeurt is, toen.. Toen gij hier in 't geheim kwaamt? Toen gij mij kwaamt verzoeken, u te verber gen. Dat was dezelfde week, Sara, toon uwo meesteres stierfuwo meesteres, die inliet westen in dat oudo huis woonde. Toen waart gij ontsteld, bleek en ontsteld, evenals ik u nu zie. Evenals iederocn mij ziet! De monsclien staren mij aan altijd denkon zy dat ilc ze nuwachtig ben, altijd beklagen zij mij dat ik ziek ben. Dit met eene plotselinge gemelijkheid zeg gende, bracht zij het kopje thee, dat voorhaal* stond, aan hare lippen, ledigde den inhoud er van in een teug, en schoof liet ovor de ta fel om weer gevuld te worden. Ik ben dorstig en verhit, fluisterde zij. Nog meer thee oom Joseph, nog meer thee. - De thee is koud, zegde de oudo man. Wacht totdat ik nog wat warm water heb doen brengen. Neen riep zij uit, hem tegenhoudende toen hij wilde opstaan. Geef maar koud daar houd ik van. Laat niemand anders binnen ko men, ik kan niet spreken als er iemand an- mand anders binnen komt. Zij schoof liaar stoel dicht bij dien van haar oom, eu ging voort Gij hebt niet vor- geten hoe verschrikt ik in dien lang verleden tijd was, herinnert gij u nog waarom ik zoo verschrikt was (Vervolgt.)

De Volksstem | 1912 | | pagina 2