HET RBHEM Ontwerp van wet op militia Is hel eens vadermoord EuSSels Ëioonlppiig Het pvaar dor vuurwapens Esn Brusselaar ter dood voroordsstd in Frankrijk Afsohafüng van bet verffunninnsreGlit RIEÜWSBEfflCHTEH De gruwelijke zaak van Berlaar. ts Rnplange. op 06 slijterijen van alcoiiollicuöanila dranken Vestiging van taxes tea hate van list lujzemier fonils dei' goraaenten 2 Hunno hoogo gestalte kwam verre boven do huissiers mt, die zich rondom hou hadden gerangschikt. Ik vergeet nooit hoe zeer de kalme maar vastberaden houding dier volks vertegenwoordigers verschilde mot de woede cn opgewondenheid hunner roodo collogas. Dio hoogo gestalten, vierkante borsten cn energieke wezens maakten een bareel uit waarop do socialisten te vergcofs aan- beukton. Wat nog het moest treft bij M. Moyer- soen, dat isdegansch eenvoudige en onver schillige wijze waarop hij zijne collegas tegen allo gowelddaden verdedigt. 11 ij vindt zulks zoo natuurlijk cn gevaarloos dat hot hem verwonderen zal, dat zijne handelwijze conigo bewondering vorwekkon kan. Wannoor M. Mechelijnck gisteren do mid- denafdoeling verliet, vroeg ik hem boe hel wetsvoorslol aangaando de afschaffing van het vergunningsrecht aanvaard werd in de sectio waar hij met M. Borlrand do linkerzij de had vertegenwoordigd. Wij hebben het met conparigo stemmen aanvaard, antwoordde M. Mechelijnck. Mon mag er uit besluiten dat het wets voorstel zonder lange discussie in de zitting van Woensdag zal gestemd worden. Eon katholieke Volksvertegenwoordiger zegde mij desaangaando, dat het Staatsbe stuur er eone bron van nieuwe jaarlijksche inkomsten zou vinden. Het militair wetsontwerp werd in don be ginne door zekere ledon der rechterzijde, onder andoro die van Antworpon slechts aanvaard onder voorbehoud van allerhande voorwaarden. Men verzekert mij nu dat de bijtreding van ganse li de rechterzijde verze kerd is. Iedereen weet hoe M.. Colfs in zake mili taire lasten altijd en immer een onwrikbare antimilitarist bleef. M.Colfs beeft in de laat ste vergadering dor Rechterzijde verklaard, dut, in tegenwoordigheid van do ophelderin gen door M. do Broquevillo gegeven, aan gaando do internationalen toestand van ons land, hij liet zich als plicht rekende alle stel selmatige tegenkanting tegen dat wetsont werp te staken 011 zicli to bepalen tot het «isclion van vermindering van don diensttijd, on zekere waarborgen aangaando do zede lijke veiligheid der soldaten in do kazerne. Harold. MEMORIE VAN TOELICHTING. Vervolg. Het is dus noodig dat, moest eens oorlog tus- scben onzeburen ontstaan, het land beschermd "wo7.odonr stevige,wol gewapende en den minsten wenk volgende troepen, talrijk genoog om snol op al de bedreigde 'punten van liet grondgebied op te treden en in staat om den vijand in bedwang to houden, wie hij ook weze cn van waar hij ook komc. Ons leger dient in vredestijd derwijze te zijn ingericht.dat het de voor zijne technische op- vereiselite hoeveelheid manschappen omvatte cn immer gereed zij om onmiddelijk op oorlogs'voet to worden gebracht. Ten slotte is het noodig dat, zoo de gebeurte nissen or ons toe leidden ons leger te doen sa menwerken met dit ecner oorlogvoerende macht tot afwering van een rechtstreeks tegen ons ge- richten aanval, wij zoo sterk wezen dat onze deelneming aan do vijandelijkheden beperkt kun ne blijven tot net door ons belioogd.a doel cn ons niet, iegen wil en dank, verwikkele in een ge- •wiehugön kamp waarin anderer.lot zou betrok ken zijn. Betwist wordt echter dat ons leger, zooals het thans is ingericht, talrijk genoeg zou zijn om de voniln iitingen na te komen welke voor ons mt eene ISuropeesche kriais kunnen voor tap rui ter. Dit is zelfs eene der redenen om dewelke de roeetung van hen, die een inval der oorlogvoe rende machten in België mogelijk wanen, zoo Jicht wordt bijgetreden. Men verwijt die zwakheid aan ons zelf, waar men onze gedragslijn vergelijkt met.die van andere tweederkug-Siaten, evenals België in 31° VERVOLG. Gij waart bevreesd vervolgd to worden, flat was hot, Sara. Ik word oud, maar mijn geheugen blijft jong. Gij waart bevreesd voor uw lieer, bevreesd dat lig u zijne bedienden •achterna zou zenden. Gij waart gevluchtgij ha.it niemand een woord gezegd en gij spraakt weinig, ach, zeer weinig, zelfs tot mij, uw oom Joseph Ik zegde u, hernam Sara, terwijl zy hare stem tot zulk een zacht gefluister deed dalen dat do oude man haar nauwelijks hooren kon ik zogdo u dat mijno meesteres mij op haar sterfbed een geheim had toevertrouwd, een geheim in een brief, dien ik aan mijn heer moest gevén. Ik zogdo u dat ik don brief ver borgen had, omdat ik het niet over mij krij gen kon hem dien to overhandigen, omdat ik liever duizendmaal sterven zou dan onder vraagd to worden wat ik er van wist. Zoo veel heb ik u gezegd, dat weet ik. Heb ik u niets meer gezegd Oom, zijn er kaarsen in do kamer? Zijn er kaarsen, dio wy kunnen ontsteken zonder iemand to storen, zonder hier iemand binnen to roepon Er zijn kaarsen en eene doos met fos- phoorstekskens in mijne kas, antwoordde oom Joseph. Maar zie eens door het vonster, Sara. Het schemert nog maar, het is nog niet donker. Buiton nietmaar hier is het donker, Waar In dien hoek. Steek eene keers aan, als ik u verzoeken mag. Ik houd niet van do duisternis, als zij in hoeken hangt en langs muren sluipt. Midden-Europa gelegen en die zich beter dan wij voorbereiden om do crisis het hoofd te bie den, zonder te beschikken over eene bevolking oi middelen welke by de onze kunnen verge leken. Die oordeelvellingen dienen tegengesproken niet alleen door dorre verklaringen van verzet, maar door daden. De voor het leger te velde gevraagde vermeer dering is gewettigd door de grootcre zwarigheid waarop het thans zou stuiten bij het vervullen van de zending welke hem in het plan van 's lands verdediging omgedragen is. Ten slotte, gelet op het huidige stelsel van ver bonden en verstandhoudingen, dient eveneens rekening gehouden met het goval waarin ons leger te velde gelijktijdig het hoofd zou moeten bicden aan twee oorlogvoerende machten die <v:oe geleid zouden zijn eene gemeenschappelijke iio over ons grondgebied te voeren, wat in 1900 niet kon voorzien worden. Eenieder zal begrijpen, dat, in die veronder stelling, het leger te velde sterker dan vroeger dient te zijn,hetzij het zichmoete splitsen om op twee verschil liga plaatsen op te treden, hct/ij het zich in zijn «elieel tegen de vereenigde krach ten der bondgenooten moete stellen. De voor het leger te velde gevraagde vermeer dering is geenszins overdreven.Zij stemt overeen met een juist inzicht der zaken, en wie cenigzins op de hoogte is, zal cr zich gemakkelijk reken schap van geven. Benevens eene aanvullingsreserve zijn hulp troepen vereisclit tot goede werking der legers te velde en der vestingslegcrs. Zij wnari orgen de mobielmaking ervan,, wijl zij de vijandelijke Groeperingen in bedwang houden, die door stoute tochten, zc zouden willen verhinderen zij dragen bij tot de bewaking der verbindingen van het leger te velde, dit is van de spoorwegen en de banen welke bet leger met zijne basis ver binden en waarop zijne treinen van allen aard zich bewegen. Dank zij haar, staat het leger cr niet aan bloot beroofd te zijn van verpleging cn ontijdig te moeten aftrekken. Ten slotto ran den zij de treinen van den vijand aan en. wat ge wichtiger is, in-de niet door do hoofdkrachten bezette gedeelten des lands dragen zy Lij tot handhaving van orde en veiligheid, in gemeen overleg met de burgerwacht. Zij beschermen de woerlooze bevolking tegen «lo. knevelarijen, de rooverijen en tegen de opeischingen van allen aard welke de oorlogvoerende machten steeds, met geringe middelen aan de eenigermate van het oorlogsterrein afgelegen streken doen onder gaan. Waar zij hunne actie met dis der burger wacht paren, bewijzen die troepen, bestaande mt over betrekkelijk gewichtige kernen verdeelde oud- gedicnöen, onschatbare diensten aan de steeds vreesachtige en voor eiken invloed vat bare bevolking. Met de getalsterkte der aanvul!ingsreservcn en der hulptroepen op ongeveer öLi.üjO man te be palen, betoont zich de Regcering gematigd en wijs daaruit blijkt tevens, dat hare aanspraken, op di -.uk, binnen do middelmaat blijven die den Beig steeds duurbaar was. De eerste vrijstelling bepaalde vrijstelling welke wordt verleend buiten allo bekommering om het aantal weerhare ingeschrevenen is diegene van den oudsten zoon tier arbeidersfami- liën met talrijke kinderen. Do toestand dier familiën verdient inzonder heid de welwillende aandacht van den wetgever Is do oudste zoon niet steeds de steun zijner ouders, toch draagt hij er immer toe bij don zwaren last te verlichten die op den vader drukt voor het onderhoud zijner kinderen en stelt iiij zijne ouders eonig/.ins schadeloos voor dc lange jaren arbeid cn ontberingen welke zij zicii moe dig oplegden. Ook mag het dan niet dat zulk een democratische en vaderlcuidseho hervorming ais algemeene dienstplicht een pijnlijken weerklank vinde in die farniliën en den moeilijken toestand, welken zij doorleefde, doe voortduren. Ten einde te be!et?en dat twee zonen uit eene dezelfde familie to gelijk onder de wapens zouden zijn, werd het eveneens oorbaar geaelit den inge schrevene die. bij de indiensttreding, een broeder heeft die reeds gewonen werkelijkon dienst doet als mihciaan, ecu jaar uitstel op eigen verzoek te verleenen. De aangehoudenen. Do volgende personen van Itogem waren Maandag nacht in hechtenis genomen de gebroeders Jozef, Frans en Florent Do Ceu- ster, August Merlens, Frans Budls. de ge broeders Leopold on Frans Van llompaey, Jules Wuyls, Jozef Claes, Louis Van lloof, Van der Vorst Pieler en Jozef Van Hoof. Het onderzoek. Het parket van Mocliolen zetelde in do herborg Busschots, waar de moorderij voor- Oom Joseph zag do kamer rond, en glimlachte terwijl hij twee heersen uit de kas nam en ze aanstak. Gij zijt evenals do kinderen, zogdo hij schertsend, en liet te gelijk do vensterblinde neer. Gy zijt bang in het donker. Sara scheen hem niet to liooren. Haro oogen waren op den hoek der kamer gevestigd, waarnaar zij even te voren gewezen had.Toen hij weer naast haar plaats nam, zag zij hem niet eens aan, maar legde haro hand op zijn arm, en zegde eensklaps tot hem Oom 1 Gelooft gij dat de dooden in deze wereld kunnen terugkomen en do levendon overal volgon, om te zien wat zg doen De oude man schrikte. Sara! zegde hij, waarom spreekt gij zoo? Waarom doet gij mij zulk eene vraag Zijn cr eenzame uren, ging zij voort, nog altijd in dien hoek ziende, en, naar het scheen niet naar hem luisterende, dajt wij soms bevreesd worden, zonder te weten waar om, dat wij door een angst overvallen wor den Zeg mij, oom, hebt gij ooit dat koude gevoel gekend, dat uit do wortels van uw haar opkomt, en langzaam langs uw rug neerdruipt Dat heb ik gevoeld, zelfs mid den in den zomer. Ik ben alleen midden op eene uitgestrekte heide geweest,, in de hitte en helderheid van don vollen middag, en heb een gevoel gehad alsof yskoude vingers mij aanraakten... ijskoude, vochtige, zacht slui pende vingers. In 't Nieuwe Testament staat dat de dooden eens uit hunne graven oprezen en iu de heilige stad kwamen. Do dooden Ilebben zij, sedert dien tijd, altijd, altyd ge rust Oom Joseph's eenvoudig gemoed hulverdo voor do donkere en vermotele beschouwingen waartoe de vragen zyuer nicht leidden. Zon- DE VOLKSSTLM gevallen was. Ghoeraordfs, dio door een mes steek erg getroffen was, werd door liet parket langdurig ondervraagd. De aangohoudonon werden achteroonvol- gons allen ondervraagd. Allen hekendon hij do bende gowcest to zijn, doch zij loochenden geschoten of gesloken to hebben. Zij beken den ook opzettelijk naar Berlaar gekomen te zijn om to vochten. In geval zij den dader uit eigen beweging niet doen kennen, zullen zij allen veroordeeld worden als medeplichtig uuu de moord mot voorbedachtheid. In het huis van Mortens werd een passer aangeslagen, juist oenoin den aard als dezo welke gevonden word op do plaats der misdaad. Uit eene der zakken van Claes werd een poignard gehaald bij een derde is nog een lioronaar gevonden. Deze zullen streng ge straft worden voor hot dragen van verboden wapens. Het was reeds 0 ure 's avonds toen hel onderzoek ten cindo liep. Kr word beslist, dat do drio gebroeders Do Ceusier, Jozef Claes en Louis Van Hoof zouden aangehouden blijven. Dezo werden gevankelijk naar Mecholen gevoerd. Do anderen werdon in vrijheid gestold. Het onderzoek wordt naarstig voortgezet. Do verklaringen der leden der vcchiersbende zullen tegenover elkander gelogd worden. Men hoopt daaruit volle licht nopens dezo wreede zaak to verkrijgen. Eon lTjarig meisjo, Ie Namen dienende, was dezer dagen in yorlof bij liaro ouders dio een kosthuis "oor werklieden houden to Rumelange. Een der gasten, Riciotli genaamd, van Italiaanschen oorsprong, maakte van do ge legenheid gebruik, en vroeg de hand der jonge dochter. Hij liep eone weigering op, daar het meisjo met oenen anderen gaat verkeeron. Om zicli te wreken, goot do afgewezene vergif in do koffietasseu van hot meisjo on haren verloofde. Door een onvoorzien geval dionk "juffer T... haar koffie niet, en do andere kom werd aan oenen verkeerden gast to drinken ge- govon. Men wanhoopt den ongelukkige te kunnen redden. Do dad or is op de vlucht. ■o Eon vreeselijk familiedrama is to Eyguiè- rei, nabij Arlos (Frankrijk) voorgevallen. Daar woonde do landbouwer Jules Lèbre, 51 jaar oud, met zijn dertigjangen zoon. Jan. Onlangs had vader. Lèbro het inzicht to kennen gegeven, cenvnieuw huwelijk aan to gaan. Zulks misr.oeg^iV ten zeerste den zoon Lèbre, daar hot nieiiwo huwelijk van zijn vader, hem waarschijnlijk oen doel van hot vaderlijk erfdeel zou oninemon. Maandag avond rond 7 ure, 'weerklonken schielijk ;.wo<? revolversclinton'in het huis van land- houwer Lèbro. GeburSii snelden loo cn von den vader Lèbro bewusteloos ten gronde lig gen, het voorhoofd door een kogel door boord. Do zoon zat naast bot lijk to woon en, zeggende, dat zijn vader zich gezelfmoord had. Ondanks de beste zorgen bezweek vader Lèbre tweo uren late?. Volgens zekere getuigen, zou er vóór het drama lusschcn vade'r en zoon Lèbre een hevige twist gewéést zijn. Ook werden in huis zekere vaststellingen gedaan, welke geenszins aan zelfmoord doen gelooven. Dion tengovolge werd do lijkschouwing bevolen en daaruit bleek ook, dat het slachtoffer zich het moordend schot niet in het hoofd kan gelost bobben. Do gendarmerie hoeft oen onderzoek ge opend en de zoon Lèbre is aangehouden. der een woord to zeggen, trachtte hij zijn arm, dien zij vasthield, weg te trekken; maar deze poging had geen ander gevolg clan dat zij hem nog steviger vastgreep, cn zich op haar stoel voorover boog om nog scherper iu den hoek dor kamer te turen. Mijne meesteres stierf, zegde zij, mijne meesteres was haar graf zeer nabij, toen zij mij deed zworen dat ik den brief nooit zou vernietigen en ik heb hem ook niet vernie tigd. Zij deed mij zweren den brief niet mede te nemen als ik het huis verlieten ik heb hem niot meêgenomeu. Zij had mij ten derde male willen doen zweren dat ik hem aan mijn heer zou geven, maar do dood was haar te snel af, do dood verhinderde haar mij dien derden eed op liet geweten to loggen. Doch zij dreigde mij, oom, mot het doodzweet op haar voorhoofd, cn do doodskleur op hare wangou, dreigde zij, dat zij mij uit do andere wereld zou verschijnen, indien ik haar weèrstreefdo, en ilc heb haar weèrstreefd Zij zweeg, nam eensklaps hare hand van den arm des ouden mans af, on wees met eon zonderling gebaar naar het gedeelte dor ka mer, waarop haro oogen gevestigd waren ge weest. Rust, rust, rust, fluisterde zij. Leeft mijn meester nog Rust, totdat do verdronkenen oprijzen. Zog hem het geheim, wanneer de zee haro dooden terug geeft. Sara Sara! gij zijt veranderd, gij zijt ziek, gij maakt mij bovreesd riep oom Jo seph, opspringende. Zij lieerde zich langzaam om, en zag hem aan met oogen zonder eenige uitdrukking, mot oogeïi, die wezenloos door hem hoen naar iets anders schenen tè staren. Gott in IIimmel wat ziet gij Hij zag om zicli lieon, terwijl die uitroep hein ont. Docdolijk ongeluk to Brugge. In de Smedenstraat, to Brugce, had Dins dag niorgeiid, een schrikkelijk ongeluk; plaats, dat eens to moer hot gevaar der vuur wapens bewijst. Een inwoner der Smedenstraat, M. Zwa- nepoolbakker, had Maandag bemerkt, dat eene rat in zijnen stal haar verblijf had in gericht. Hij besloot het ki.aagdier met zijne karabijn le dooden. Hij laaddo dus zijn wa pen on stelde zicli op loer, doch do-rat kwam niet meer te voorschijn. M. Zwanepool stelde zijn gowoer in eon hoek on gingzijn werk voorzeilen. Dinsdag morgend wilde hij do karabijn in huis dragen, doch liet wapen ontsnapte hom en viel ten gronde. Daardoor ging hot schol af en do lading trof don knecht, tio lSjarige Van Peene, in don rug. De ongelukkige stortte loodzwaar ten gronde er. bleef bewusteloos liggen. Eon go- neesheer werd onmiddelijk geroepen, en stelde vast, dat do toestand van den onge lukkige!) jongeling hopeloos was. De patroon, M. Zwanepool, is zoodanig verschrikt cloor het smartelijk ongeluk, dal men voor zijno zinnen vreest. öp 22 Juli laatstleden, viel do genaamde Gustaaf Auxerre, geboren to Brussel, land werkman to Conlomnior, aldaar oen tien jarig meisje aan In wilde haar mishandelen. Daar liet armo kind om hulp riep, trok do ellendeling zijn mes, en bracht hot kind drie messloken toe, waarna hij do vlucht nam liet meisjo word in bedenkclijUon toestand gevonden en bezweek kort nadien. Zij had evenwel eerst harqn aanvaller kunnen aan duiden. Do ellendeling werd aangehouden on ver schoon Dinsdag voor liet assisenhof van Lo Mans. Hij werd tor dood veroorJocld. Hot vergunningsrecht op do slijterijen van alcoholhoudondu dranken, govestigd bij do artikolon 4 tol 14 der wet van 19 Augustus 1889 wordt afgeschaft. Ten bate van hot bijzonder fonds dor ge meenten, ingesteld bij arlikol 1 der wet van 19 Augustus 1889, wordt govestigd 1° Eene taxo op den binnenlandsclion brandewijn van allo soort, ton vorbruiko aan gegeven 2° Eone taxo, te voegen bij hot bedrag der invoerrechten op den buitonlandsclien bran dewijn en op do andere alcoholhoudende li- kouron omschreven bij dezo wet 3° Eeiio taxo voor opening dor slijterijen van geestrijke of gegiste drunken. r Do taxo op den binnenlandsclion brande wijn wordt gesteld op 10 centiemen por luer brandewijn hebbende eene sterkte van 50 graden van den alcoliolmoLer van Gay-Lus- sac, bij de temperatuur van 15 graden van den honderddeeligon thermometer. Zij wordt betaald dadelijk bij do lichting van net document, waardoor do uitslag der koopwaar uit do stokerij, de distilleerderij ol hot openbaar stapeihuia wordt toegelaten. Do laxe op don buitenlandse!)en brande wijn en de andere ingevoerde alcoholhou dende vloeislsffen wordt ges leid op 5 t. h. van hel bedrag der invoerrechten. Het bedrag van do openingsfase der slij- snapte. Sara wat deert u Zijt gij ontsteld Droomt gij mot op»no oogon Hij nam haar bij de armen en schudde haar. Zoodra zij do aanraking zij nor handen ge voelde, schrikte zij hevig, on beefde over al hare leden. Plotseling kwam do natuurlijke uitdrukking in hare oogen terug. Zonder een woord te zeggon, hernam zij haastig hare plaats, en begon de koude thee in haar kopje om te roeren, zoo snel dac hot in het schotel- tjo overliep. Zie zoo zij komt weer tot zichzelvo, zegde oom Joseph haar gade slaande. Weer tot mij zelve herhaalde zij, ver ward. Kom. sprak de oude man, vertroostend. Gij zijt ziek, gij zijt wat men van streek noemt. Er zijn liier goede doktors. Wacht tot morgen, gij zult den besten hebben. —Ik.heb geene doktois noodig.Spreek mij niet van dokters. Ik kan hen niet dulden zg zien mij met zulke nieuwsgierige oogon aan, alsof zij tot in mijne ziel w illen dringen om iets uit te vorschcn. Waarom hebben wij opge houden Ik had zooveel te zeggen en wij hebben juist opgehouden waar wij hadden moeten voortgaan. Ik ben in droefheid on angst, oom Joseph, in droefheid en angst over het geheim. Niet meer daarvan, smeekte do oude man. Ton minste, van avond niot meer. Waarom niet Omdat gij weer ziek zult worden als gij er over spreekt. Gij zult weer in den hoek staren, en met opono oogen droomen. Gij zijt te ziek, ja, ja, Sara, gij zijt to ziek. Ik ben niet ziek O, waarom zegt ieder een mij toch altijd dat ik ziek ben Laat mg er over spreken, oom, Ik ben gekomen om er 12 DECEMBER 1912 orijon van geestrijke of gegiste dranken in l klein wordt geregeld als volgt 300 frank in do gemeenten hebbendé min der dan 5.000 inwoners 400 frank in do gemeenten van 5.000 tot 15.000 inwoners 500 frank in <le gemeenten hebbende meer dan 15.000 tot 30.000 inwoners 750 frank in de gemeenten hebbende meer dan 30.UC0 lot 60.000 inwoners 1.000 frank in do genioouleii van meer dan CO.000 inwoners. Da in aanmerking to nemon bevolking is vaslg iold door do jongste tienjaarlijksclio volkstelling beleend gemaakt voor hot jaar dor opvorderbaarheid. Hot bedrag wordt voor do reizende slij terijen eenvormig op 500 frank gestold. Do taxs is door elk nieuwen slijter ver schuldigd. Worden beschouwd als nieuwe slijtors '1° Dcgono dio eene nieuwe slijterij opent of eeno bestaande slijterij overneemt 2® Degene dio eeno slijterij welke gesloten goweest is opnieuw in exploitatie stelt. Uitzondering wordt gemaakt in goval de slijterij, gesloten op grond van overmacht, binnen de zes maanden door denzelfden per soon opnieuw iu exploitatie wordt gesteld 3° Degene die zijne slijterij van uit de eeno gemeente naar eeno andere gemeente over brengt die do eerstn niot. aangrenst of geen deel uitmaakt Yan dezelfde. Do opening van eene nieuwe slijterij, do ovorneming van eeno hostaaiu'.slijterij en cn allo andore feilen welke de opvorderbaar heid dor opcningslaxe lo weeg brengen, wel ke plaats zullen hebben van den 10 tot 31 December 1912, vallen ouder de toepassing dezer wet. ik V Brussel. Goede vangst. Sedert eeni ge» tijd werden er dagelijks rijwieldiefstal len gepleegd le Brussel on voorsleden. Do policio kon er niet in golukkoti do daders aan to houden. Een knecht Hippolyte L...., had Maandag namiddag zijn rijwiel in den gang van hot hotel van zijn moester ge plaatst, Wetstraat. Een kwaaddoener kwam voorbij en door do half openstaande deur zag hij hot rijwiel staan. Mot con sprong be vond hij zich naast den volo, nam hem op on wilde" hom buitenstooten, toon de deur openvloog en eon twoede knecht 't huis kwain. De dief werd vastgegrepen on in han den van do policio geleverd. Het is een oud- veroordeelde. sedert geruime» tijd opge zocht. Razende Evasdochters. Tweo vrou wen, waarvan er cone gekend is onder den naam van do kleine apache, kwamen Maandagavond in de'herborg van man. M,.., Zes Pcnningcnstraat. Hot duurde niot lang of zij begonnen lo twisten mot do herber- gioi-stor,. die alleen 't huis was. Eene der vrouwen greep oenen pot walor. dio op do kachel stond, en goot dun inhoud uit over mad. Mdie nogal erg verbrand werd. Daarmede niot te vrede», grepen do rqzendt vrouwen do herbergierster bij "do haren en sleurden haar over den grond, •terzelfderlijd haar slaande en stampend waar zij baar maar troffen konden. Do policio zoekt de tweo li,.ll«»vppen op. Eeno der vrouwen, die in de Jollystraat, to Schaarbeek woont, zal niot lang meer op vrijo voelen loopen. Spoonoegonpevol. De rem wachter, Fr. Verluieren, wonende 'o Opwyck, werd in do siy'io van Turn en Taxis, door een lo- Tcomolicf verrast on op eo:i groolen afstand geworpen. Men nam hem bewusteloos op, zwaar gewond aan .bet hoofd en op ganscli het lichaam. Do ongelukkige word in ccn warhepigon toestand naar hot gasthuis ver voerd. Een der genoegens van den haard 13 do fiino tas, gemaakt met de Ghicoree der Trappisten Viucart. 1500 G over te spreken ik kan niot rusten voor dat ik het u gezegd heb. Zij sprak verlegen en met eene wisselende kleur, nu blijkbaar voor hot eerst bewust dat zij zich woorden cn daden liad. laten ontsnap pen, die z'j voorzichtiger gedaan zou hebben, in te houden. Lot maar niet op mij, zegde zij, op haar zachtcn, smeekenden toon. Let niet op mij als ik spreek of zie zooals ik niet behoorde to doen. Ik geraak soms buiten mij zelve, zon der het to weten en ik veronderstel dat dit mij zoo oven weêr gebeurd is. liet heeft niets to botoekenen oom Jozeph, niets hoegenaamd. Terwijl zij aldus den ouden man gerpst zocht te stellen, verschoof zij weer haar stoel, zoodat haar rug nu naar dat gedeelto der ka mer gekeerd was, waarop zij tot nu toe haar blik had gehouden. Welnu, liet doet mij genoegen dat te hoo ren, zogde oom Joseph maar spreek niet meer over het verleden e, gij mocht weer eens buiten u zclvo geraken. Laat hooren wat cr nu is. Ja, ja, gij moet mg mijn zin geven. Laat het lang verledoné aan my en neem gij liet tegenwoordige. Ik kan evengoed tot die zes tien jaar geleden terugkeeren als gij. Ha gij twijfelt er aan Iloor mij dan verhalen wat er gobeurd was, toen wy elkander het laatst ontmoetten, in drie woorden zal ik het u zeg gen. Gij verlaat uwe betrekking in het oude huis, gij loopt weg, gij zoekt eeno schuilplaats bij mij terwijl uw heer en zijno bedienden u vervolgen zoodra de baan vrij voor u is, vor- trekt gij, om zoover van Corn wallis als gy maar komen kunt, voor uw brood to werken, ik bid en smeelcu bij mij te blijven, maar gij zijt bevreesd Yoor uw heer, en weg gaat gij. (Vervolgt).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2