Oorlog in de Balkanen i wiiaöwstifè kant san liet vraagstuk BUITENLAND O JL3 Gr 33 31_i Jppt- Bs inkonirechten oji de haver. Handelspositie, Gelukkige maa. Militair wetsvoorstel en socia listen, Gedacht van S3, Eymans, Achttiende jaargang n' 232 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 13 ESeoerestser 1912* -ó. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postburceien van het land. 1" UITGAAF, 4 u. 's avends tls- m 2' ÜITBAAF, 7 c, 's avonds «S Pour toute la publieité commerciale ct financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, 3ruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE ftALST GODTS, iieüj-sp'aata, 2 I 9, Keriietraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN: KI. aaak. (1 tot tl. rog.) Ir. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4B bladz. (de-regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieel© aankondigingen zich nitsluitelijk te wenden Agonce Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. Sport (per regol) fr. I.ÖT Gemengd nieuws perrogcl) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. é,0Q Servië en Bulgarië zijn een klin kend bewijs, zoo beweert men, dat een kleine staat met ceno bevolking weinig in getal verschillend van de onze, eene legermacht kan tot stand brengen dat voor de onalbankeiijkheid dier landen ornstigo waarborgen op levert. Bulgarië immers telt een leger van 3S0.000 man en Servië een ander van 250.000 man op oorlogsvoet. België integendeel komt met moeite tot 150.000 man. België mag zich den baard niet laten afdoen door tweo lan den die pas uit eenen ecuwlangen slaap zijn wakker geschud. Dergelijke redeneering is niet onge grond misschien, maar men moot er nog,om der waarheid willo.eenigo an dere inlichtingen bijvoegen. Hot oorlogsbudget van Bulgarië (380.000 man) kost jaarlijks da som van 40.000.000 Ir.; het oorlgsbudget van België (150.000 man) klimt tot 65.000.000 ir. De oorlogslasten van Servië gedeeld door het aantal inwoners geven eene militaire belasting van 9,05 fr. per hoofd Bulgarië 9,93 fr. Turkye 10,35 ir.; België gaat tot 13,03 fr. if! En als men van de dringondo nood zakelijkheid spreekt van ons oorlogs effectief tot minstens 330.000 man te doen stijgen, dan schijnt het dat die vergrooting van het leger ook zal ge paard gaan met eene evenredige ver meerdering van de militaire lasten. Welk zal die vermeerdering van het oorlogsbudget' zijn Ziedaar eene vraag, waarop tol hier niemand ant- woorddo. Zij verdient nochtans gesteld te worden en onderzocht. En indien do hureolen van het oorlogsdeparte ment geroepen zijn er antwoord op te geven, dat men dan hunne rekeningen nazie, want die keeren hebben do ge woonte met lang potlood te schrijven. Dat men dan tevens ook uitleggo waarbij het komt dat België tweemaal meer betalen moet en voor een leger nog niethalf zoo sterk,danBulgarië Wanneer een man als M. de Bro- qiieville de verklaring doet, dat om 's lands onafhankelijkheid hot vol strekt noodzakelijk is onze legermacht te vermeederon, wanneer wij volks vertegenwoordigers als die van Ant werpen, als M. Colls van Brussel, die vroeger allo vermeerdering van krijgs lasten haisstarig weigerden hooren verklaren dat zij bereid zijn mitsga ders eenige wijzigingen die vermeer dering toe te staan, dan moet elk niet vooringenomen burger toch w el den ken dat do zaak ten minste zeer erns tig zijn moet. Het walgt ons te ver onderstellen, dat andere drijfveeren dan eenvoudig pliclilvervul en vader landsliefde hun dergelijke houding zou opleggen. Gewetensvol hunnen plicht vervul len dat en dat alleen komt hier van pas, en dat zullen zij zonder der, minster, twijfel. Nochtans moest do katholieke meer derheid zich, om bet vervullen van dien plicht, tot vermeerdering van on ze militaire macht gedwongen zijn, dat dan, in Gods naam, geene vijandi ge bureelmannen van dien toestand gebruik maken om Belgie te doen bukken onder eene kolossalen finan- cieelen last Ouzo uitgaven zijn niet in evenredig heid van onze krijgsmachtzulks lijdt geenen twijfel. De vermeerdering'van de laatste kan waarschijnlijk verwe zenlijkt worden zonder de eerste nog te doen aangroeien. Zoo niet, wat bo- teekent dan het voorbeeld van Bulga rië Onder de kiesdagen ontving zekere Thomassen to Eysden een slag op liet hoofd en stierf enkele dagen nadien: Thomassen was een kriste'iijk man en van geene liberale grondbeginsels. Toch vlogen de antiklerikalen er op als de duivel op Geeraard, om dien aanslag aan de dweepzucht der ka tholieken toe te schrijven. Meer nog Gebruik makende van eene twijfelachtige getuigenis besehui digden zij den koster van 't dorp van deze misdaad 1 Oordeel eens hoe dot in hunne kaar ten speelde is de koster geen mede helper hij de goddelijke diensten in de Kerk? Ongelukkiglijk voor lien, zij hebben hunne wenschen voor do we zenlijkheid genomen en dat zal hun duur te staan komen. Na een nauwkeurig onderzoek van 't parket, aan wiens hoofd nochtans oen liberale prokureur, doch-een dooi en door eerlijk man stond, is do on schuld van den koster ten vollo geble ken. Wee nu de schandelijke blauwe en roode eerroovers Wij zullen eens zien of zij voor de rechtbank zoo vrank en stout zullen vooruitkomen als in hunne vuige lasterbladen. Na Helmet, komt Eysden. De onschuldige en valsch betichte is vast besloten wat werk te geven aan do tribunalen om do rechters en do advokaton een stuiver te laten verdie nen hij wil bok wat plaats zien maken in de geldbeugels van zijne las teraars en er eens ferm op kloppen. Ze zijn er zoo gevoelig, les ioüs pingres Z!ïj is: nesten. In Le Peuple van 5 December, heeft do roodc leider VanderVelde oen artikel laten ver schijnen, waarin hij besluit dat socialism on vrijdenkerij niet met elkander mogon ver ward worden om de goloovige werklieden niet van hot socialism verwijderd to houden. Maar de socialislischo Journal do Char leroi antwoordt daarop den 6 December Do socialistische propaganda moot niet onkel anti-klorikaal, maar anti-godsdienstig zijn. Dio mannon zijn 't akkoord Bs Esz'oedes* van desa Psms.- M. Angelo Sarto, broeder van Z. II. Paus Pius X, hoeft zich Dinsdag naar do Kamer van volksvertegenwoordigers begeven, waar hij vroeg om M. de Bagno tomogen sproken. M. Angelo Sarto, die postmeester is te Grazie, provincie Manlva, heeft don volks vertegenwoordiger verzocht ten zijnen voor- deelo te willen tusschenliomen voor het ver beteren van zijn lot. M. Sarto, die 70 jaar oud is, trekt inderdaad maar 2.50 fr. per dag. Ilij is verplicht de zakken briovon naar de tramstalie over te brengen. M. de Bagno heeft don broeder van den Paus naar liet ministerie van posterijen ver gezeld, waar hij den minister het verlangen van don ouaén postmeosler dood kennen. Do minister lieeft M. Angelo Sarto cc:i opslag geschonken van 170 frank 's jaars. Bij ds ksSfcoSzcIke Jonrje WsiCÜa'Sess. Ondanks hot sterkste aan dringen, blijft do Heer Pirmoz bij zijno ont slagname als Voorzitter van bet Nationaal Verbond der Katholieke Jonge Wachten. Daarom worden do afgevaardigdon van al do aangesloten Jonge Wachten die bet be- sluurkomiteit van het Verbond uitmaken uitgenoodigd op do vergadering dio zal plaats hebben in bot lokaal Pat?-ia, Broek- straat, t3 Brussel, op Zondag 22 December 1912, te 2 1/2 uur, ter verkiezing van een nieuwen Voorzitter. In zijno zitting van 22 November 1912, hoeft het Bureol van het Verhond, vergadord onder voorzil terschap van M. Ignace Bioswal, eersten ondervoorzitter, eonparig besloten als eigen kandidaat voor te stellen M. Valen tin Brifaut, huidigo schrijver van het Verbond. Dit boricht dient tot uitnoodiging voor de aaangcslotcn Jonge Wachten dio or geen zouden ontvangen hebbon. Be ges^QGSïtaksezBngeïtc Er werd in de Kanier gevraagd wanneer do bijvoegelijke gemoenlekiezingon zullen plaats hebben. Do minister van binnenlandsche za ken heeft daarop geantwoord dat do Kamers zelf moeten beslissen in welke voorwaarden cr zal voorzien werden in de nieuwe zetels, die ten gevolge dor volkscptelling van 31 December 1910 moeion ingesteld worden. des* USaarst- sc h a too n ec2 e ftt &s d s d oos° tSctni SfcadJ* - Naar aanleiding van de verklaringen van minister 'Poullot, in ant woord op do vraag liom gestold door do hoeren volksvertegenwoordigers Hendrickx en Vandeeperro, hebben do besturen van de Vcreeniging van Letterkundigen en «Bond der Vlaamscho -To oneol schrijvers en toondichters hij den minister om golioor verzocht, ten einde hem den toestand van hot Nederlandsch looneol in België bloot te loggen en hein torens middelen voor le stel len tot dogelijlco aanmoediging dea Vlaarn- sclie tooneeileltorkjude. 1 J le Erg ongeluk. To Arcachon, niet ver van Bordeaux, wqs een ondernemer en zes metsers aan liet opbouwen van eene villa. Zij waren aan het werk aan do twoedo verdie ping, loon opeens gansch hot gebouw in stortte. Twee der werklieden konden in tijcis weg springen. Do andere worden onder no puinen begraven. Men heeft do vijf lijkon, vroeselijk verminkt naar bet doodenhuis overgebracht. Mgr Augouard bekroond. De Acadé mie des science# morales et politique»» hoeft den prijs Audiilred van 15,000 fr. toegekend an Mgr Augouard,- apostolisch vikaris van Fran soli Congo. Dat zal alle Franschon pio zier hebben godaart, want zelfs de Lan- lorno keurt het,goed als volgt: Wij zouden de ievorigston willen zijn, zoowol uit rechtvaardig befell aüa uit olegancie, om dei bisschop mission naris van Congo geluk to wenschen, omdat hij, mot den prijs Audilfred do hoogste hulde heeft ontvangen van do Académie des sciences morales et politi- pies. Tweemaal roedais die v rijs toegewezen en deporsonon, dio hem ontvingen bewijzen do waarde ervan. De eerste was Brazza, die Congo ppendo voor Frankrijk on samen met Mgr Augouard hem vreedzaam verovorde. De tweodo was Marchand, die Afrika doorkruiste van 't Westen naar het Oosten. Mgr Augouard volgt waardig op zijne voorgangers, want hij telt nu reeds 34 jaar dienst in Afrika, na onder de zouaven van Gharolte te hebben gestreden. ZDtiitselilasidt Een record. Voor de Berlijnsche recht bank verscheen eónige dagen geleden een beroonsdief, de genaamde Qaasdorf, onder betichting eenen diefstal to hebben gepleegd in een confecliehuis. Quasdorf word veroor deeld tot 1 1/2 jaar gevangen-zitting. Tijdens het proces bleek dal do beschuldigde, die thans 57 jaar oud is, 45 jaar in verschillende gevangenissen hoeft doorgebracht naar aan leiding van ontelbare veroordeelingen. Hij werd voor hot eerst aangehouden op achtja rigen ouderdom. Torpedobotsing. Lokal Anzeigcr meldt dat de torpodöbooton S. 64 on U. 7 in de haven van Kiel in aanvaring zijn geweest. Van do torpedoboot D. 7 word eene plaat in gedrukt en de ketel ontplofte. VijE man wer den getroffen dn or hot kokend water. Brand in een gasthuis. In do Malhil- denslift to Metz brak gisteren in den kelder een brand uit, dio zich door eeno luchtbuis spoedig meedeelde aan het dak. In korten tijd stond lieel hot dak var. hot gebouw in brand. De zieken, ton getale 230, moeston snel naar ecuo naburige school worden gebracht. Het hecle dak en eon dual der tweodo verdieping zijn vernield. Verscheidene soldaten en pom piers zijn licht gekwetst. Ongelukken. TeNeustadt werd do fa milie Grempel, bestaande uit 6 personen, door lcolongas geslikt gevonden. Drie waren dood, do andere bewusteloos. To Slolzzijn gisteren do vier kinderen van den knecht Thoinert, 6 jaar tot 11 maanden oud, verbrand terwijl do ouders afwezig waren. Hot vuur moet ontslaan zijn door het spelen met stekskens* In den Rijksdag.Zooals hot te voor zien was hooft hot voorstel der regeering aangaande don alleenhandel dor potrcol schipbreuk goleden. Do heer Mayer doel ma kende van hot Centrum, bewees zonneklaar dat zulke wet slechts ten voordoelo van eeni ge velbotaaldon zoude ingebracht worden en ten nadeele van do minderen die do petrool duurder dan nu zouden mooton betalen. Do sooialistischo leden waren van betzelfde ge voelen. De regeering, hare onmacht inziende heeft het ontwerp naar eono kommissie ver zonden om hot wetsvoorstel geheel en gansch te herkqeden. Landverhuizers. Ovorgroot is het getal der personen, die uit vrees van den oorlog hun land verlaten. Tot heden telt raen gedu rende dit jaar 189,907 landverhuizers. Ge- durondo do maand November laatst zijn 17,621 Duitschers voor den vreemde scheep gegaan. Swedten. De uitreiking der Nobelprijzen. Dins dagavond heeftin do tegenwoordigheid van den Koning en dor Koninklijke familie do uitreiking der Nobelprijzen plaats gehad, Ziellier do namen der bekroonden Voor do scheikunst do hooren Grignard, van Nancy on Salaber van Toulouse Voor do goneeskuust Carrol van New- York; Voor do letterkunde Hauplmenn en voor de natuurkunde do heer Dalen van Stock holm. Allen waren aanwezig uitgenomon de lieer Dalen, dio ten gevolge van eene ontploffing gedurende eeno proefneming, in de onmoge lijkheid verkeerde zijnen prijs af to halen. Zijn brooder verving hem. Uit do bandon des koaings ontvingen zij hunnen prijs, onder hot handgeklap van tal rijke aanwezigen. Elke prijs bestond uit 193,000 fr. en gou den eermetaal con diploma. Daarop vol de een gastmaal, voorgezeten door den erf prins. Woensdag avond heeft do Koning ter eere van de niliroondou ©en groot feestmaal gegeven. ïtalië Da openbare schatkist. Da beer mi nister van geldwezon heeft een verslag inge diend over don toestand der schatkist. Go durendo do laatste 6 maanden hebbon de ontvangsten schitterend goweest. Ondanks do aanzienlijke onkosten door don oorlog veroorzaakt, is een boni van meer dan een millioeu frank voorhanden. Do minister hoeft verklaard dat er zonder onvoorzieno ge beurtenissen, geene nieuwe lasten meer zul len gestemd worden. Begraven in eene hooimijt. Eene jonge vrouw, dio werk ging wegdragen in do om streken van Napels, te Mandragoro, werd 's avonds in volle veld aangevallen door kerels die, na haar op do grofste wijzo bob ben ontcerd, haar hegroevou onder eene zware hooimijt. Do echtgenoot van liet slachtoffer, onge rust wegens het uitblijven zijner vrouw, verwittigde do gendarmerie. Dank aan sommige sporen, werd do ongelukkige onder hot hooi teruggevondon. Zij leefde nog en kon nopens liaro aanvallers voldoende aan- wijzigingen geven om hen te doen aanhou den. Rfcartefaars der wetenschap. Do be roemde geleerde, senator Pio Foa, leeraar n do ontleedkunde en in de pathologie aan de hoogeschool van Turijn, werd aan den rechterkant van den hals aangetast dour rlii- nopliaringilis. M. Pio Foa doed bedoelde ziekte op tijdens ontleedkundig© proefnemin gen. Zijn toestand is zeer erg. De geleerde was reeds ziek geworden door kranken te verplegen, doch zijn sterk gestel was de kwaal to boven gekomen. Eene afschuiving. Drie slachtoffers. Drio gebroeders van 14, 16 en 18 jaar, werkten samen op hot veld nabij Palermo, loon liet begon le regenen. Zij gingen schui len in eene grot, op eenige meiers van daar. Doch de rots schoof af door het on weder en verpletterde bij het vallen, de drie jongens. Twee hunner worden op den slag gedood. Du derde was zwear gekwetst, doch ademde nog toon do verschrikte ouders op do plaats der ramp kwamen toegesneld. Vredesonderhandelingen De afgevaardigden van Sorvio en van de andere bondstammen vortrekkon met do bes te inzichten naar de vergadering vanLondon. Maar zij hebben ook van nu af reeds het voorgevoel dat hunne inzichten niet gansch zullen overeenkomen met die der onafhanke lijke staten en dat zij daarom juist eono heel mooielijko taak zullen te verrichten hebben, waarvan de uitslagon misschien niet gansch zullen ovoreonkomen mot de verlangens der overwinnaars. De afgezanten voorzien eene zending van langen duur en mot voel raoeie- lijkheden gepaard. Zij zullen eerst en vooral trachten allo punten onder de bondgenoton te behandelen opdat or dan, in het optreden van de Balkan- slaton, niet het minsto verschil opkomo, en do wil van eonon Staat ook de wil weze van al do anderen. Wanneer do afgezanton te Londen aan- komon, dan zullen zij kennis krijgen van de bevelen hunner respectiovo landen. Natuur lijk zullen zij al dio onderrichtingen geheim moeten bondon. Men weet nochtans van nu af dat do afgevaardigdon afstand zullen vra gen van heel dat deel van Turkije in Europa gelcgon, uitgenomen do hoofdstad Gonslanti- nopel en een kleinen kring grond rond dio stad gelegen. Os eerste vergadering Volgens den "Evening post» zal da eersto vergadering dor onderhandelaars plaats heb ben toekomenden Maandag, om roden dat do afgezanton van Turkije 3leckts Vrijdag kun« uen aankomen. Openbare verklaringen van Sir Grey De vergadering of conferentie van Londen zal geen officieel karakter hebben en geen de minste verbintenis voor do mogendheden meebrengen. Hot doel van dio vergadering is nauwe belrekkingon tusschen do verschei dene afgezanten aan le knoopon of to hand- havon. Het eerste voorstel wan* ene internationa le conferentie kwam van M.Poincarré.Moest eene dergelijke conferentie het licht zien dan zou zij heel waarschijnlijk Parijs als zetel aannemen. Hassan Riza Pacha. Men weet dat hij don telegram van Mazini Pacha, den wapenstilstand aankondigende, deed afschrijven maar er geen liet. minsto belang aan hechtte en aanstonds liet bombar dement dor Moutenegrijniche verschansingen deed hernemen. Do minister van Duitschland hoeft eeno twoedo maal do minister van Buitonlandsche zaken van Montenegro verzocht aan den Turkschen bevelhebber, van Scutari tnede- doeling to geven van liet sluiten van 'den wapenstilstand. Montenegro heeft daarop geantwoord dat zulks voor don oogenblilc onmogelijk is, aangezien de wijze waarop Hassan Riza Pacha den Montenegrijnschen parlemontaria ontving, dio hem don telegram van Mazüo Pacha doed konnon. (Van onzen bijzonderon briefwisselaar.) Brussel 12-12-12. Sommige leden van do liberale linkerzijde hebben gisteren eon wetsvoorstel neergelegd om, lijdelijk ten minste, de afschaffing te be komen van deiukomrechton op de haver. Dat inkomrccht werd meer dan eons heftig aangevallen. De volksvertegenwoordigers ontvangen schier dagelijks smeekschriften en klachten van brouwers, huurhouders, vrach- lers en nij veraars de afschaffing vragend® van dat recht. Het voorstel gisteren neergelegd heeft eono grooto opschudding tewoeg gebracht onder do volksvertegenwoordigers die deol .aken van den landbouwgroep, vooral nog onder die van de provincio Luxemburg, waar de haver schier de eonigsle opbrengst is van den landbouw. Hot aannemen van dergolijke maatregel ware al de landbouwers van da kalkstrook tot eenen on vermij delij ken onder gang verooitleelen, Do commissie golast mot bot onderzoek van bet wetsvoorstel aangaando de handels- poli! ie, vorgaderdo Woensdag morgond in hot Paleis der Nalio, onder voorzitterschap van M. Ncirinckx. Woonden do zitting bij MM. du Bus de Warneffe, Gilles de Pelichy en Wauwermans, leden. Do commissie keur de grootendoels het wetsvoorstel van hot Staatsbestuur goed, maar wijzigde de arti kels die bolrek hebben op do bevoegdheid dor tribunalen on op de wijze van reebtsge» dingon in te spannen. De Kamer, na eono discussie dio lot 8 ure gistoron avond hoeft geduurd, heeft de afschaffing van liet vergunningsrecht ge stemd en taksen op do sterke dranken, als ook op het openen van nieuwe drankhuizen. Er is in do Kamer een man dio het zich niet bekloeg zoo zes uren zonder tusschen- poos te moeten zetelen om «slante pede» dat wetsvoorstel to stommen en dat is M.Hoyois, Hot is nu al achttien jaar dat die koene en werkzame katholieke volksvertegenwoordi ger van Doornik zwoegt en werkt om de af schaffing to bekomen. Eindelijk ziot hij zijn werk met den gewenschten uitslag bekroond. Zijn zegepraal is zooveel te grooter dat de minister van financien in het memorie tot toelichting van het wotsvoorstol al argumen ten gebruikt, gotrokkon uit bet verslag van M. Iloyois zelf.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1