Ontwerp van wet ep dB militie Eene moedige dienstmeid Eon sreot schandaal ia hot gemeenlijk bestuur van Parijs Vraag en antwoord Ecu roerend drama In hel gebergia Wereldtentoonstelling Bestendig Internationaal Festival De algemeene raad der socialisten verga derde gis.teren, onder voorzillorschap van M.Wouters, oud-volicsvortegonwoordiger en bestuurder van Le Peuple. Daar werd de zaak opgeworpen of «geloo- vigen» in de socialistische partij mogen wor den aanvaard. De vraag werd niet opgelost, maar, naar een invloedhebbende socialist mij verklaarde zal liet antwoord bovesligend zijn. Ik deed hem opmerken dat het aardig voorkomt dat de socialisten dergelijke zakon bespreken na overal verklaard lo hebben dat do godsdionst eene privaat zaak is en do so cialisten daar niets in te zien en hebben. IIij. glimlachte maar antwoordde niet. Die kwestie werd te berde gebracht,door dien dat een syndikaat van Proteslantsche werklieden hunne opname in do socialisti sche partij hadden aangevraagd. In die vergadering werd geen woord ge rept over do militaire kwestie. Zulks viol tcgon, toen ik gelukkiglijk op M. Demblon viel Vol betrouwen in de hoffelijkheid en de geraffineerde beleefdheid van dien man, die eens in do kamer zich aan de deur deed zotten oin totaal gebrek aan hoffelijkheid en beloefdheid, vroeg ik hem zijn gedacht aan- gaando de mililairo hervorming. De uitvinder van Rutland - Shakespeare antwoordde i Dat voorstel mag vóór don lea Januari y> niet in bespreking komen. Men moet er zich y> onverbiddelijk legen verzetten. Het zal j» eene buitengewone vermeerdering van las- y> ten na zich sleepen. Hebben onze drij mach- tigo naburen ons heel onminzaam op de vingers gelikt en uit bun standpunt do zaken beschouwd hebben zij gelijk dan y moeten wij bet huidig regiem vervangen door de gewapende nalio. Zwilseïand geeft desaangaaudo een afdoendo bewijs Diens- volgons zouden do lasten kleiner worden on do legersterklo grootcr. De Palriote beeft bewezen en herhaald dat onsoorlogs- budgot de hondord millioen bereikt En zulks voor een gansch ontoereikend leger. Zoodus do gewapende nalio Gcono ka- w* zernen meer, uitgenomen voor do kaders y der officierenen cenige bijzondere korpsen. Alle soldaten zouden thuis liet lianteeren y der wapens leeron, uitgenomen ton tijde y der groote manceuvers. Deze zouden voor velen oeno aangename verwisseling mee- y brongen van bezigheden en do min begoedo y jongelingen zouden er eeno vergoeding voor ontvangen. Wij zullen dus do ïnili- tairo licrvorming lot liet uiterste oogenbiik bekampen. - En al wist M. Demblon heel wel dat ik hem die inlichtingen vroeg, in naam van de lezers van Dé Volksstem toch drukte hij mij hartelijk do hand. Eenigo oogenblikkou daarna viel ik opM. Hymans. Zijt gij nog altijd besloten liet militair wetsontwerp te stemmen Ileol zeker. Ik zog niet dat wij er geen de minste verandering zullen aan vragen. Maar in princiep keur ik de hervorming heel goed. Ik vraag onkol nog wat tijd om ze goed te kunnen besludeeren, Zal do liberale groep u volgon De liberalon hebben nog geen besluit genomen, desaangaande. Gisteren nog liiol- don wij daarom 00110 vergadoring. Do zaak wierd niot opgelost. Eeno tweedo vorgado- ring zal plaats hebben toekomenden Vrijdag. Van nu af ben ik overtuigd dat mijne collc- gas het wetsvoorstel van M. de Broquovillo niet zullon van do band wijzen. Harold. 35e VERVOLG. Ziedaar dat is de geheele geschiedenis van uw verdriet,- toen gij do laatste maal hier in huis waart. Laat liet daar uitblijven en zeg Blij wat nu do oorzaak van u\y verdriet is Die vroegere oorzaak van mijn verdriet, oom Joseph, en do tegenwoordigo zijn de zelfde. Het geheim. Iloe? wilt gij daar weer op terugkomen Ik moot er op terugkomen. E11 waarom Omdat het geheim in een brief geschre ven is.... Nu ja en wat zou dat En do brief loopt gevaar van ontdekt to worden. Zoo is liet, Oom, zoo is lietZestien iaar heeft liet verborgen gelegen, cn nu, na al dien tijd, hangt de vréeselijke kans dat het aan 't licht gebracht zal worden, mij als een vonnis hoven liet hoofd. Do eeno persoon, die dien brief nimmer onderdo oogen moest krij gen is juist degene die hem waarschijnlijk vinden zal Zoo Zijt gij daar zeker van Sara Hoe weet gij dat Ik heb liet van hare eigene lippen ge hoord. Het toeval heeft ons bij elkander ge bracht... Ons ons wat bedoelt gij met ons Ik bedoel.... oom, gij herinnert u dat ka pitein Trevcrton mijn meester was, toen ik op Portligenna Towor woonde? Zijn naam was mij ontgaan. Maar om 't even ga voort. Toen ik mij no betrekking verliet, was miss Trevertou een klein meisje van vijf jaar. MEMORIE VAN TOELICHTING. Vervolg. Ten einde volkomen onpartijdigheid to waar borgen bij de toepassing van het nieuwe wer vingstelsel, heeft de Regeering gedacht dat het ook in de bedoeling der Wetgevende Kamers liggen zou over to gaan tot eene volledige herin richting der gedingbeslisseude rechtsmachten. Waar zij die hervorming voorstelt, wil zij zich nochtans geenszins vcreenigen met uc aantijgin gen welke gericht werden tegen do bestaande rechtsmachten. Zij stelt er integendeel prijs op hulde te brengen aan de toewijding cn aan den geest van gerechtigheid waarvan de leden van de milicieraden en van de revisieraden steeds blijk gaven bij de vervulling hunner ondankbare laak. Maar de verdenking, welke zich lucht gaf in het pnbliek en dikwijls een weergalm vond in het Parlement, maakt ernstig inbreuk op het ge zag der uitspraken in zake van militie gewezen, en onder het stelsel van algemecncn dienstplicht is het te vreezen dat het gerucht, als zouden de uitspraken ingegeven zijn door politieke voorin genomenheid nog meer veld zou winnen. Dien toestand wenscht de Regeering te ver helpen, waar zij U voorstelt maatregelen te tref fen die, haars inziens, volle vertrouwen zullen doen schenken aan de vonnissen die voortaan zullen geveld worden tot verzekering van de toe passing der wet. De in het wetsontwerp bedoelde hervorming bedraagt 1° Splitsing van den militieraad in een ge- scbiktheidsraad tot lichamelijk onderzoek van miliciens en een militieraad tot onderzoek van de zedelijke vrijstelhngsoorzaken 2° Het optreden van een hoogeren militieraad per provincie, in de plaats van het Beroepshof -, 3e Het verwijderen van allo politiek bestand deel uil dc nieuwe rechtsmachten. 4® Het overlaten, aan vertegenwoordigers van het leger, van de zorg om over de geschiktheid der miliciens te oordeelcn 5" De verplichting voor den milicien, om zich tot onderzoek bij de geschiktheidsraden aan te melden 6C De opheffing van het onderzoek bij de inlij ving en don ook het recht, voor de Regecring, om ambtshalve tot die formaliteit over te gaan, zonder nieuwe verplaatsing vanwege de belang hebbenden. De menigvuldige middelen, welke tot hiertoe werden aangewend tot vergrooting van het getal der gegradueerden en vooral der reserve-officiers leidden slechts tot bespottelijke uitslagen. Met de bestastnde inrichting zijn cr reeds meer dan 100Ü officieren te kort voor onïe vormingen der eerste en tweede linie. In Duiischland, door het.eenjarig vrijwilliger- schap, in Frankrijk, door de oefening vóór de opneming in het regiment cn de inrichting van scholen voor reserve-gegradueerden, wordt de samenstelling der kaders met volharding door gezet. Door talrijke terugroepingen onder de wapens, tracht- men ze voldoende te oefenen tot vervulling hunner opdracht te velde. In die richting dringt zich dadelijk, in België, het denkbeeld 041 een beroep te doen op de geleer ds bestanrldeele.n onzer jaarlijkscho lichtingen, en die door middel van een uit don aard van ons volk voortvloeiend stelsel stevig cn goedkoop sa men-te stellen cn t oven 3 het onderricht hij het leger en do versmelting der maatschappelijke standen te bevorderen. Daartoe strekt de eenjarige militiedienst die in liet wetsontwerp voorzien is voor twee reeksen jongelingen aj Voor hen die middelbare studiën deden en er hoogere willen doen b) Voor hen die lagere studiën deden. BESLUIT Na zorgvuldig onderzoek van het vraagstuk in gansch zijn omvang, is de Regecring tot de overtuiging gekomen dat do alom van ons ge vergde krachtinspanning, met al de eruit voort vloeiende opofferingen, niet de maat overschrijdt van wat kan geëischt van een volk dat bovenal prijs stelt op het behoud zijner onafhankgli lieid'. De plicht van de Regcering blijkt dan ook duidelijk; het wil dien onverwijld vervullen en aan de Wetgeving de wetten voorleggen die .ten doel hebben het leger te versterken en dit zoo spoedig mogelijk op do hoogte zijner taakte brengen. De Regeering vertrouwt ten volle dat de Kamers 's Lands hoogste belangen boven partij zaken zullen weten te stellen en zich met haar zullen verslaan om het kostbaarste ourer goede ren aldus te beveiligen. Zij vertrouwt ten volle dat zij deze ontwerpen eenparig zullen goed keuren en haar in slaat .stellen om die te verwe zenlijken niet den spoed en do krachtdadigheid die door de omstandigheden worden gevergd. Zij is nu eeno gehuwde vrouw, zoo schoon, zoo beminnoljjk, zulk oen lief, opgeruimd, jeugdig gezichtje en zij heeft oen kind, oven bekoorlijk als zij zclvo. Acb, oom, als gij haar eens kondet zien 1 liet zou my veel waard zijn, dat gij haar slechts kondet zien Com Joseph kuste zijne hand, en haalde do schouders op door het eersto gaf hij te ken nen dat liij hulde bewees aan de schoonheid der dame, en door het tweedo, dat hij zich moest schikken in zijn ongeluk, haar niet to kunnen zien. Welnu, zegde hij, lilozofiek, stel dio schoone damo ter zijde, en laat ons voort gaan. Haar naam is nu Frankland, zegde Sara. Een schooner naam dan Treverton, een veel schooner naam, vind ik. Haar echtgenoot houdt veel van haar, daar ben ik zeker van. Iloe zou hij een hart kunnen bezitten, en niet veel van haar houden Zoo, zoo riep oom Joseph uit, met een verlegen gericht, 't Is goed dat hij veel van haar houdt, heel goed Maar in wat voor doolhof komen wij nu Waartoe dat alles over twee echtgenootcn Op mijn woord, Sara, uwe opheldering boldert mij niets op; zij brengt mij hoe langer hoe meer in de war Ik moet over haar en M. Frankland spre ken, oom. Portligenna Towor behoort nu aan haren echtgenooten zij gaan daar wonen. Ha! eindelijk komen wij weer op den rechten wég. Zij gaan in hotzelfdo huis wonen, dat het geheim bevat zij zullen juist dat gedeelte, waar de brief verborgen is, laten horstellen. Zij zal in de oude kamers gaan, ik heb 't haar hooron zeggen zij zal zo doorzoeken om hare nieuwsgierigheid te bevredigon zij zal ze door werkvolk laten schoonmaken, 011 dat werk iu liare ledige uren nazien. DE VOLKSSTEM De gemeente Grauw, nabij Middelburg, Holland, werd dezer dagen 's morgends vroeg, schielijk in opschudding gebracht, dooreono dienstmeid dio bij de veldwachters kwam aangoloopen, en de aanwezige policie- mannen verzocht, zich ten spoedigste naar het huis van baron meester, eon groeten pachter, te begeveyi. waar drie bandieten aan liet plunderen waren. Do meid verhaalde verder, hoe zij er in olukt was de bandieten to verschalken en hulp to halen. De'drie bandioten waren schielijk in buis gedrongen, toen de meid met ecnig keukenwerk bezig was. Do anders bewoners dor lioevo waron afwezig. De bandieten grepen de meid vast, bonden haar on dwongen haar alsdan de plaats aan te wijzen, waar haar meester zijne spaarpen ningen verborgen hield. Do meid beweerde eerst zulks niet le wolon, doch vreezendo door do ellendelingen mishandeld lo worden, wees zij ton slotte eeno plaals aan, waar er eenig geld lag, noodig voor liet dagclijksch verbruik. Nadat do schurken dit geld geroofd haddon/ zegden zij dat zij wel wat zouden willen eten en verzochlon do meid de tafel gereed te maken en koffie op te gieten. De meid verzocht daarop do bandieten haar van haro boeien le ontslaan, hetgeen do schurk on deden. Zij nam dan don ketel en deed alsof zij naar den koer om water ging. Zij verliet echter langs een zijweg do hoeve en liep zoo vlug zij kon do veldwach ters verwittigen. Deze togen spoedig ter plaats en verrasten do drie schurken. Twee hunner konden na eeno verwoede worsteling aangehouden worden. De derde gelukto crir, to ontsnap pen, doch werd een paar uren later door een policieliond opgespoord. Dc drie bandieten zijn in do gevangenis van Middelburg opgesloten. rcr- M <rr p 13 DECEMBER 1912 Alsdan besloot de vrouw zelf baren echt genoot te gaan opsporen. Daarom zou zij juist denzelfden weg volgen, welken haren man te volgen had voor zijne boodschap. Nu keerde de vrouw Notenza ook niot meer terug. Do geburen en do inwoners van do nabu rige dorpen richtten oeno expeditie in, en mon ging op zoek. Na verscheidene uren zoelcens vond men in eeno kloof twee lijken. Het waron deze van Notenza en zijne vrouw. Mon veronderstelt dat do waker op do sneeuw zal uitgegleden 011 in do kloof go- stort zijn, waar bij ofwel gedood word, of- wol aan koudo bezwekon is. Wat zijne vrouw betreft, mon weet niet of zij toevallig iu dezclfdo kloof viel waar bet lijk van baren man lag, ofwel, zich go- zelfmoord hooft toen zij bet lijk ontdekte. Volgens de Parijzer bladen is men op liet spoor gekomen van eoii groot schandaal in bot gemeentelijk bestuur van Parijs. Do ge meenteraad moet namelijk bevonden hebben dat een groot aantal benoemingen in de jaren 1891 lot 1911 gedaan door den la leren minister do Selves, ais prefect van 't Seine- depsrtement, ongeldig Waren en dus te niet gedaan, moesten worden. Niet minder dan 75 beambton door de Selves aangesteld, werden ontslagen en 29 hangt-hetzelfde lot boven 't hoofd. Maar met do vernietiging der benoemingen is do kwestie slechts ge deeltelijk opgelost, do ambtenaren namelijk die door do onwettige'promotie van hun col lega's benadeeld zijn moeten schadeloos gesteld word en. En dio schadeloosstelling be draagt hooi wat Een blad meldt, dat bot onderzoek nog andere zakon aan 't licht bracht, onder an dere moet 't stedelijlc"budget van de pensioen kas der beambten nogt42 millioen to vorderen hebben. Do ambtenaren zinnon op middelen 0111 die gelden terug lo betalen, maar zijn or nog niet in geslaagd De staatsraad zal zich binnenkort mot al deze onregelmatigheden bezig houden. Langs alle zijden vraagt men welke her bergiers do taxe op do drankhuizen niet zui len moeten betalen Antwoord al degenen die niet als nieuwo slijters worden beschouwd. Ziehier desaangaande do gansch officieëlo tekst I. Worden niet beschouwd als nieuwe slijters G° degene die, in hetzelfde lokaal, do slij terij voortzet, we; .e door zijnen eclitgenool gehouden werd £2° degene die, in hetzelfde lokaal, de slij terij voortzet, welke uoor zijnen vader, zijne moeder of anderen bloedverwant in do op gaande lijn gehouden werd 3° degene die, deel uitgemaakt hebbende van een genootschap of gemeenschap ten voordeele waarvan de slijterij gedreven werd, do slijterij, in hetzelfde lokaal, voor eigen Tokening houdt. 4£° Degene dio zijno slijterij naar een an der lokaal in dezelfde gemeente overbrengt. GO, De slijterij op wien een der ge vallen van dit artikel toepasselijk is, is. ge houden, binnen do vijftien dagen van do verandering, aangifto le doen ten kantore van den ontvanger der belastingen van het gebied. to komen, zal do voorrang gegeven worden- aan do eerst ingeschrevene. Elke deelnemondo maatschappij zal, bin nen do omheining der Tentoonstelling, ge durende één uur concert geven, zondertus- schenpoos. Zij zal zich op do kiosk moeten aanbieden met vaandel of kartel. Hel kan, op haro aanvraag, aan de maat schappijen toegestaan worden meer dan één maal op te treden. Do concerten mogen gegeven worden eiken dag der week, van af 10 uro 's mor gens. VOORDEELEN Een gedenkpenning zal aan elke deelnemondo maatschappij worden geschonken. Aan de uitvooronde leden zal kosteloozo ingang tot do Tentoonstelling worden ver leend. Daaronbovon zal aan do deelnemend» maatschappijen reisvergoeding worden uit betaald berekend per uitvoerend lid en naar de volgende verhouding. a) bet bedrag van bot reisbiljet 3® klasse heen en terug, aan de maatschappijen van 6 tot 30 kilometer van Gent afgelegen. b) bel bedrag van bet reisbiljet 3° klasse been on terug, volgens bet verminderd tarief verleond door bet beheer van spoorwegen voor dc samenrcizende maatschappijen, aan do gezelschappen welke meer dan 30 kilo meter van Gent afgelegen zijn. Do afstanden zullen berekend worden naar do aanduidingen voortkomend in liet officieel troinbock. c) cone aanvullends vergoeding van frank 0.50 per uitvoerend lid, aan elke maatschap pij welko zou optreden buiten den Zondag, don Maandag of eon erkenden feestdag. Nadere inlichtingen te bekomen aan hoogergomold adres. Uit Genua wordt een roerend drama ge meld, dat in de nabijhóid, in bet Liguriege- borgto hoeft plaats gehad. Een genaamde Pilippo Notenza, bewaker van een bijzon- deren eigendom, gehuwd 011 vader van ver scheidene kinderen, was eene boodschap gaan doen. Toen hij 's anderendaags mor gends nog niet tehuis was, werd zijne vrouw ongerust. Opzoekingen werden gedaan, doch dozo bloven vruchteloos. Maar zij vermoedt niets van het geheim? Dat verhoede do hemel E11 er zijn velo kamers in het huis? En do brief, waarin bet geheim geschreven is, ligt in eeno van dio vele verborgen Waarom zou zij dien dan juist vinden Omdat ik altijd zog wat ik niet zeggen moetomdat ik altijd ter kwader uro schrik en buiten mij zelve geraak De brief is ver borgen in eene kamer, de Mirtc-kamcr ge naamd, en ik was zoo dwaas, zoo zwak, zoo krankzinnig, 0111 baar te waarschuwen daarin te gaan O, Sara Sara Dat was inderdaad zeer verkeerd van u Ik weet niet wat mij bezielde het was alsof ik mijn verstand verloor, toon ik haar zoo onschuldig boor sproken van zich te ver maken met de oude kamers te doorzoeken, en toen ik dacht wat zij daar vindon zou Het was tegen den avond de akelige schemering hing in do hoeken, 011 sloop langs de muren. Ik verlangde er naar do keersen aan te ste ken, en echter durfde ik niet, uit vreezo dat zij do waarheid op mijn gelaat zou lezen. En toen ik zo liad aangestoken, was het nog erger. O Ik weet niet hoe Ik het deed ik weet niet waarom ik het (leed Ik had mijne tong wel willen uitrukken vóór ik die woor den zegde, en echter zegde ik ze. Andere men- schon kunnen ten goede denken andere men- schen kunnen ten goeilo handelen andere menschcn hebben eencn zwaren last op hun gewoten gehad, on zijn er niot onder bezwe ken, zooals ik. Help mij, oom, om den wille van den ouden tijd toert wij gelukkig waren, help mij meteen woord van raad Ik wil u helpen ik \vil alles doen om u te helpen Sara Neen, neon, neen, gij moet van. <d-o:o-"£ 19 IS Door do Maatschappij der Wcreldtentoon- stelling.van Gent 1913 wordt eon bestendig internationaal Festival ingericht. Dit festival zal plaals hebben van 27 April tot 1 November 1913. Kunnen er aan deelnemen al do maat schappijen, zoowel diegene uit liet buitonland als die uit België zangvoreenigiugen, har monie- en fanfarenmaatschappijcn, symplio- nische gezelschappen, maatschappijen van trompetters, jachthoren- en klaroenblazers, van mandoline en ocarihabespelors, van trommelaars, enz., welke sinds minstens twee jaren bestaan en minstens 35 uitvoeren- do leden tellen. Maatschappijen en vcreenigingen welko wenéchen aan dit Festival deel te nomen, worden beleefd verzocht ten spoedigste bun co bijlreding, vrachtvrij behoorlijk ingevuld en, geleckend door don Voorzitter en den Bestuurder, terug le zenden aan bet Inrich tend Comiteit voor de Muziekfeesten, Lam- merstraat27, Gent (België) Deze beide handteekeningon moeten gelegaliseerd zijn door den Burgemeester der Gemeente waar de maatschappij gevestigd is. Er zal rekening gehouden worden, in do mate van bot mogelijke althans, mot den voorkeur uitgedrukt door do maatschappijen wegens dag en uur van oplreding. Wanneer echter twee maatschappijen don'zelfden dag en op liQlzelfdo uur aan de beurt wcuschten niot zoo verslagen zien gij moet mij niet met zulke weenende oogen aanzien. Kom ik zal oogenblikkelijk raad geven, maar zeg waarin: zeg slechts waarin Ileb ik liet u niet gezegd Neen gij hebt my nog gcoD woord ge zegd. Ik zal het u zeggen... Zij zweeg zag wantrouwend naar do deur, dio in den winkel leidde, luisiordo even cn hernam Ik ben nog niet aan het einde van mijne reis, oom Joseph, ik bon op weg naar Portli genna Tower, op weg naar de Mirte-kamer, op weg, stap voor stap, naar de plaats waar do plaats waar de brief verborgen ligt.Ik durf hem niet vernietigeu i ik durf licm niet weg nemen maar, wolk gevaar ik ook loop, ik moet hem uit do Mirte-kamer nemen. Oom Joseph zegdo niets, maar schudde neerslachtig het hoofd. Ik moet, herhaalde zy voordat Mevr. Frankland te Portligenna komt,moet ik dien briof uit do Mirte-kamer nemen. Er zijn plaatsen in hot oudo liuis waar ik hem op nieuw verborgen kau,. plaatsen, die haar nooit in de gedachten zouden komen. Als ik hem maar eerst uit die kamer hob, die zij ze ker doorzoeken zal, weet ik wel waar ik hem voor haar, en voor iedereen voor altijd ver bergen zal. Oom Joseph peinsde, schudde weer't hoofd, en zegde vervolgens. Een woord, Saraweet Mevr. Frank land welko de kamer de Mirte-krmer.is. Ik heb mijn best gedaan om qllo spoor van dien naam te vernietigen, toen ik dien briof verborg ik hoop en geloof dat zij hot niet weet, Maar zij komt het misschien te weten denk eens welko woorden ik dwaas Brussel. Diefstal in de Lakenstraat. Tioee nieuwe aanhoudingen. Do polilio* wilde in den nacht van 4 lot 5 December laatstleden, drio verdachte kerels aanhouden in do Lakenstraat, doch twee oplsnapten. liet bleek dat beidon oud-veroordeelden zijn. Gisteren weidon zij aangehouden en herkend door do agenten die lien in gemeld» 11 nacht achtervolgden in do Lakenstraat. Do twoo kwaaddoeners zijn hunnen kameraad gaan vorvoegou in de gevangenis. Onvoorzichtige loopjongen. Een loopjongen van een hotel op de Rogierplaals, moest Dinsdag een auto-taxi halen in do Kruisvaarten,straat. Hij wilde zelf bet voor tuig in bowoging brengen, doch de kruk van de. moteur ontsnapte bem, als .liet reeds be gon te draaien. Do onvoorzichtige werd ge weldig door do kruk getroffen en zijn rech terarm gebroken. Mon bracht den gekwetste over naar bet gasthuis. Botsing. Een kamion, bespannen met twee paarden, toebohoorende aan M. B..,., Masuistraat, is Dinsdag avond, in de Grétryalraat, in botsing gekomon met oenen tram, waarvan do ruiten werden gebroken. De reizigers werden op elkander geschokt, doch geen hunner werd gewond. Do stoffe lijke schade is groot. Geheimzinnige zaait. Gelijk wij ge meld hebben was Mej. de Bernard de Fau- conval, wonende to Groot-Bijgaerden. over enkele dagen naar Brussel gekomon 0111 do koepons te knippen van do titels, neerge legd in oen kofferi'ort, welko zij in eene bank gehuurd had. Toon zij den koll'erfort oponde, stelde zij do verdwijning vast van een pak titels van eene weerde van 20,000 fr. Mej. do Bernard do Fauconval meende eerst dat zij bij haar laatste hozoek in Juli het pak ti tels op eene tafel had laton liggen in den gang der koffer fort, doch na lang nagedacht le hebben beeft zij (le overtuiging bekomen, dat zij het pak titels terug weggesloten heeft. genoeg was te spreken zij zullen haar een aansporing zijn om do Mirte-kamer te zoekenj dat zullen zij zeker. E11 als zij die vindt En als zij don brief ziet? Dat zal onschuldige lieden ongeluk aan brengen, en mij den dood. Schuif uw stoel niet van mij af, oom 't Is geen schandelij ken dood. waarvan ik spreek. Het ergste kwaad, dat ik bedreven heb, is leed dat ik mij zei ven heb aangedaan de ergste dood, dién ik te vreezen heb. is do dood, die een afge matte ziel verlost, en een verbrijzeld hart ge neest. Genoog, genoeg, zegde do oudo man. Ik vraag naar geen geheim, Sara, dat liet uwe niet is. liet is alles zeer duister voor mij, zeer verward. Ik wend het van my af ik zie slechts naar u. Niet met wantrouwen, mijn kind, maar met medelijden, en met droefheid ook droefheid, dat gij ooit naar dat huis te Portligenna gegaan zijtdroefheid, dat gij cr nu weer heengaat. Ik heb geen andere, oom, dan er heen to gaan. Indien elke slap op den weg naar Portligenna mij nader tot mijnen dood bracht zou ik dien toch moeten betreden. Wetende wat ik weet, kan ik niet rusten, kan ik niet slapen, kan ik zelfs niet vrij adem halen, voor dat ik dien brief uit de Mirte-kamer genomen heb. Iloe dat to doon 0, oom Joseph, hoo dat te doen, zonder door iemand vordacht te worden, omdat to weten zou ik bijna mijn le ven geven Gij zijt een man gij zijt ouderen wijzer dan ik geen sterveling heeft u ooit te vergeefs om hulp gevraagd, help mij nu Mijn eenigo vriend op do wereld, help mij een weinig met een woord van raad (Vervolgt).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2