Eene (jslieranige zaak He! gevaar Ér vuurwapens NIEUWSBERICHTEN Belangrijke aanhouding te Drasse!. Galmzlntiip moordpoging 13 Woivertheni DE STORM Hevige brand in Congo, Spiegelfalirisk A. L. MEYVAERT DE VOLKSSTEM 17 DECEMBER 1912 Jon 200,000 man aan de grenzon van Servië. 'En de mobilisatie gaat voort. Do soldaten [worden binnengeroepen bij middel van per soonlijke oproepingsbrieven, of bij middel wVan telegrams. liet wordt aan do soldalen streng verboden, op straf van voor den krijgsraad te worden geroepen, hunne be stemmingsplaats bekend lo maken. In som mige distriklon als die van 13uda-nest on Szegedin moeten do grooto nijverlieidsge- llicliton den arbeid staken, debt* gebrek aan werkvolk. In do mijnen van Salgotarjan houdt de -ontginning totaal op, niettegen staande do buitengewone schoone voorwaar den dio men aan vreemde mijnwerkers aan biedt. Roods voelt men overal gebrok aan kolen en de Winter begint maar. Nog erge"3 tijdingen Oostenrijk moet den oorlog verklaren Do «Novoio Vrema,» beweert dat Oosten rijk zal gedwongen worden den oorlog te verklaren aan Serbië.Het seizoen nochtans is zc<r weinig gunstig om bet bevoorraden van liet leger. Zulks alleen zou do reden zijn waarom Oostenrijk reeds gecno veertien da gen don oorlog verklaard hooft. De «Novoie Vrema beweert al dio inlich tingen ontvangen lo hebben van Stolypine, en voegt erbij dat al dio zaken ingezien, bet voordeoligrt ware voor Rusland, niet to wachten totdat Oostenrijk gansch gereed is, om aanstonds den oorlog to vorklaren. Hot vuurschip Westhinder verloren Acht scheepslieden verdrenken De loods Verbanck, die met een stoom schip uit Antwerpen was vertrokken, is Zaterdag avond to Oostendo toegekomen en bracht erg nieuws mode. Toen bij Zaterdag morgend, rond 4 1/2 uro, voorbij vaarde in do nabijheid van liet vuurschip Westlanderzag bij dat de bemanning mot toortsen noodseinon gaf en hulp inriep. Het scliecn hom dat bot vuur schip zonk. Welhaast doofden do vuren uil on toon bij met zijn stoomboot de plaats na derde, was bet vuurschip verdwenen. Het was met gansch do bemanning gezonken en geen spoor van de ongelukkigon was lo vin- don. Aan boord van liet vuurschip, waron cr tien, soms twaalf personen. Men denkt nochtans dat er maar acht waren, op bot oogenblik dor ramp. Dezo zijn allen Ooslondsche loodsen, gehuwd en huisvaders. Tijdingen ontvangon bevestigen bet verlies van do Westhinder Hoor Bastin, bevel hebber van een der Staalsmailbootón, hooft oen telegram gezonden, mcldonde do ver dwijning van bet vuurschip. In con ander telegram, door eon vreemd schip overgemaakt, wordt beweerd dat bet vuurschip gezonken is ha oeno' botsing met oen ander vaartuig. Yoor bot oogenblik zijn or geeno verdere inlichtingen ingewonnou. ZiëTiior do namen dor 10 matrozon die in dienst waren van do Westhinder Kapi tein M. Van Huyse, van Ylissingon machi nist Lauwcrs matrozen Bulteel, Vincko, Van Ilaverbeke, allen gehuwd en huisvaders; Blommaert, Fcurberg, Gys, Lcsy on Aliau, jongmans. Allon zijn woonachtig to Oostende. Later. Wij vernemen nog, dat bet schip dat iirbolsing zou geweest zijn met bet vuur schip de sloomer Ehlatanci zou zijn. Naar het schijnt had do Eklatana een lichter op sleeptouw. Wat er van dezen lich ter geworden is weet men nu ook niet, want to Vlissingon is van de Eklatana verzoek ge- komon, eon sleepboot op zoek te willen zonden achter den lichter, daar tijdens bel tempeest den tros afgebroken was. Indien bet waar is, dat de Eklatana of de lichter in botsing is gekomen mot bot vuur schip, dan is het zoo goed als zeker, dat de 38® VERVOLG. Stilzwijgend gingen zij verder. Na eon half uur snel geloopen to hebben, kwamen zij op het hoogste punt van do beide, waar bet go- heelo westelijke landschap zich voor hen uit spreidde. Giiuls lag het donkere, eenzame, uitge strekte,gebouw van Porthgenna Tow or, waar het zonlicht reeds op de vensters van den westelijken gevel speckle Daar was het pad, dat zoo bevallig, in blinkend witte bochten, over do bruino heide kronkeldo Lager was de eenzame cude kerk, met do vreedzame be graafplaats er naastDaar nog lager zag men do kleine verstrooide daken der vis- schershutten En voorbij dat alles was do onveranderlijke luister der zee, mot haro oudo witto strepen van ziedend schuim, met den ouden kronke lenden rand van hare gelo kunstZestien ja renjaren van smart, jaren van lijden, ja ren van verandering naar de kloppingen van het levend hart gesteld waren over de doodscho stilte dor Porthgenna heengegaan, on haddon bet zoo weinig veranderd, alsof zij allen in een enkelen dag vervat waren ge weest B Langzaam langs de belling van de béide afdalende, naderden oom en niclit Porth genna Tower al meer en meer. Zij waren bin nen een kwartier gaans van liet buis, toen Sara stilhield op eene plaats, waar een tweede pad bet voetpad, dat zij tot nu toe gevolgd hadden, doorsneed. Li ks, zooals zij nu ston den, liop het kruispad door, totdat bot zich in lichter ook avarij bekwam on dionsvolgens gezonken is. Zooals wij rec-ds zegden, was het wedor bovon bot Kanaal verschrikkelijk. De postboot Prinses Elisabeth dio Vrijdagavond om 8 ure te Oostendo vertrok en to Dover Zaterdag morgen moest aan komen om 3 ure, kwam or slechts om 7 uro too. Do overtocht was verschrikkelijk. De zoo was zoo onstuimig dat op het lusschondek het glas, 250 mm. dik, gebroken werd en het water in don restaurant drong. o In do laalsto dagen worden vele roizigers in de internationale treinen slachtoffer van een behondigen gauwdief. Moest altijd word er in dorijluigon van 2C klas-een der roizigers van zijno brievenlesch of juweelen ontlast. Zoo werd oen reiziger voor verscheidene duizenden franken bestolen. Hij werd kort nadien do diefto gewaar en gaf liet alarm. De treinwachter bewaakto bot koinparliment doch nabij de slalio van Ans, toen de trein nog zeer snel reedgelukte do gauwdief er in liet portel to oponen on op do baan lo springen. Men kon hein niet achterhalen. Do poiicio rapklo echter op het spoor van don bandiet. Zij vernam, dat de kerel een Italiaan was, Eugeon A..., genaamd, die to Luik woonde en die dikwijls naar Brussel kwam, alwaar, hij do gestolen juweelen bij een juwelier uil den omtrek der Martolaar- plaats kwam verkoopen. De poiicio logdo zich in hinderlaag en Zondag werd do kcrol verrast toon hij bij den juwelier binnontrad. Hij bood wanhopi- gen tegenstand, doch kon ten slotte ovor- meeslerd en naar het policieburoel gesloopt wórden. De bandiet is ter beschikking van. den prokureur dos Konings opgesloten. Den 24en Oktober 1912, ten 11 1/2 ure, toen hot werk te Lusambo gestaakt word, weerklonken noodkreten Brand Brand Do post van Lusambo stond in brand. Men snelde onmiddelijk naar do plaats van den brand. Het vuur woedde i:i allo lievigheid. Aan blusschcn viel niet te donken, daar do Staatsgebouwen met strooi gedekt zijn. Men beicverdo zich c'us met lo reddon, wat nog kon gered worden. Do reddingswerkon worden mot grooten spoed ingericht. Do vlammen namen ccno bliksemsnelle uitbreiding. Weldra stond het dak in vuur en vlam on liet duurde niet lang. of hot stortte in. Toen stond mon voor een ovorgrooten vuurpoel. Do vlammen kronkel don hoog ten hemel op. Eon lelie wind zweepte do gloeiende vuurgensters in hot rondo. Daarvan violen erop het transitmaga- zijn. op omlront 10 motors afstand van het brandend gebouw. De rodders snelden naar dit magazijn, dat opgepropt was met koopwaren. Terwijl men daar met de reddingswerken bozig was, vielen glocic-ndo gensters op hot dak van oen gebouw, rechtover het magazijn golegon, en waarvan de rechtervleugel ingericht was als woonhuis var. heer en mevr. Villers. liet middon van het gebouw diendo ook tot Staats- magazijn. en do linkervleugel was bewoond door M. en rr.ovr. Hoven. Iedereen .beioverde zich om ter meest om te redden wat kon gered worden, doch hot vernielend element nam zulke snelle uitbrei ding. dat eone groole hoeveelheid koopwaren de prooi der vlammen worden. Do Porlugoescho factory VIera, als ook andere 'magazijnen, stonden weldra op hun ne beurt in laaio vlam. Do blanken en do nogersoldaten hebben moedig gewerkt om den vuurpoel lo beperken. Een zeker ge tal inboorlingen werden op heotordaad van diefstal betrapt cn door de gewapende macht aangehouden. de uitgestrektheid van do hcido voor het oog verloor. Rechts liep het op do kerk uit. Waarom staan wij nu stil vroeg oom Joseph, éérst in do eeno' on toen in do andore richting ziemlo. Zoudt gij mij hier oven willen wachten, oom Ik kan het kerk pad niet voorbijgaan zij zweeg, in cenigo verlegenheid hoe zij zich zou uitdrukken, zonder verlangen to gevoe len naar iets to zien. Zij hield weer op, en wendde haar gelaat naar do kerk. Do tranen die, op het eersto gezicht van Porthgenna, hare oogen niet bevochtigd hadden, begonnen er in op te wellen. Oom Joseph's aangeborene kieschheid zegde hem dat het best zou zijn liaar geene uit- legging to vragen. Ga waarheen gij wilt, om to zien wat gij wilt, zegde hij, haar op den schouder kloppende. Ik zal hier wachten en eene pijp roeken Mozart zal uit zijne kooi komen, en hier in deze frissche lijilucht wat zingen. Dit zeggende, nam hij hot lecren overtreksel van zijnen schouder, haalde do muziekdoos er uit te voorschijn, on deed haar het tweedo van do beido molodiën, dio cr op gezet waren, spelen, do menuet uit DonJuan. Sara verliet hein terwijl hij zorgvuldig rondzag, niet naar eeno zitplaats maar naar oeu glad rotsstuk om do doos op te plaatsen. Toen hij dit gevonden had, stak hij zijne pijp aan, en zat in het genot van zijne muziek en zijn tabak, gelijk een lekkerbek aan een goed maal. Aha Dat is eeno schoone, ruime mu ziekzaal voor u, vriend Mozart, om te zingen Oef er is hier wind genoeg oiu uwe lieve daus-melodio naar do zee over to blazen, en do zeelieden er een proef van te geven terwijl zij hier voorbijvaren. Intusschon liep Sara snel naar do kerk, cn trad het kleine kerkhof op. Naar datzelfde In do omstreken vanMontrouil (Frankrijk) is er sinds cenigo dagen van niets anders meer spraak dan van eene zeer geheimzinnige zaak. Do landbouwer Poire van Buvic-le-Scc, was met zijn rijtuig naar Rang-du-Flicrs ge reden. 's Avonds keerde hij niol terug, en ook 's anderendaags wachtte "men hom vruchte loos. Gebaren cn familieleden gingen op zoek en vonden zijn rijtuig in een bosch. Do opzoekingen werden voortgezet. Zater dag ontving do vrouw- van Poiré con tele gram in de volgende geheimzinnig o bowoor- dingon opgesteld Weet niet waar ik ben. Prop in den mond, gebonden, automobiel, overjas, uur werk, geld gestolen, Lvvee dagen stuic brood. Zend per telegram 200 fr., ween vecL Uit dat telegram zou.men wel moeten op maken, dal do landbouwer opgelicht is door bandieten, dio na hem van alles beroofd te hebben dat hij bezat, hom nu opgesloten houden, en van zijne vrouw een losgeld eisclien. Hot tolegram was uit Amboise verzonden. liet parket onderzoekt de zaak. Zondag namiddag was do genaamde Fritz Claessens. 27 jaar oud, wonende bij zijne ouders, Statiestraat to Charleroi, bezig zijn gowocr der burgerwacht' to kuisciien. Do onvoorzichtige had vergelen dat het wapen geladen was. Op' een gegeven oogen blik, toon het geweer niet do kolf op don grpinl stond en dat Claessens den loop aan 'L kuisehen was, ging eensklaps een schot af. Do ongelukkige kroeg de lading in hot gelaal en werd een deel van liet hoofd afge rukt. De hersenen waren op den muur go- spat. Vader Claessens. die zich in eeno aanpa lende plaats bevond kwam toegesneld, doch vond nog ehkol het lij lev an zijnen zoon. Do moeder is om zoo te zeggen zinneloos van verdriet. Zaterdag namiddag is hot parket van Brus sel naar Wolverlhem gé'gaan om een onder zoek in te stellen óver oeno geheimzinnige moordpoging, aldaar gëbeurd. Eon landbouwster Rócalie Creal, oud 40 jaar, die met bare móeder en hare zuster eone kleine afgelegeue boerderij betrekt, be vond zich rond G uro ir? do kcuiceu on was aan het huiswerk bozig. Eensklaps loste oen onbekende dwars door het venster oen vuurschot; do loodkorrcls troffen do land bouwster aan do armen" en de handen,zoodal zij erg gewond werd. Op het gerucht'der losbranding waren de moeder van het slachtoffer, hare zuster en een dicustknocht toegesneld. Dezo laatste nam een geweer hangende boven don schoor steen 0:1 ging op zonk achter don plichlige. Hij bemerkte niets buitengewoon. Do bevel hebber der gendarmerie, verwittigd, kwam ter plaats en derd liet eerste onderzoek, ter wijl con dokter het slachtoffer do noodige zorgen toediende. Rosalio Créal, loefde sedert dertien jaren goscheidnn van baron man. Do onderzoeks rechter, lieer Do Lanlslieere, laat don man opzoeken, dio misschien hot gerecht op liet spoor van don plichlige zal kunnen brongen. gedeelte daarvan, waarheen zij in den mor- gond van den dood barer moesteres hare schreden had. gericht, hé gaf zij zich weer na oen tijdverloop van zestien jaren. Hier had do loop dos fyjds, ton minsto, tast bare sporen nagelaten graven waren de afdruksels zijner voetstappen. Iloe menig plekje grond, dgt ledig was toen zij liet do Iaatsto maal zag, was nu eene grafstede ge worden. Hot eeno graf, dat zij kwam zien, liet graf, dat in vroegere dagen afgozondord was geweest, had nu graven ter rechter- en linkerzijde. Zij had hot or niet uit kunnen er kennen, indien do vlekken op den hoeksteen niet getuigd hadden van storm en regen, die er reeds overheen gegaan waren, en welke de andere nog niet doorgestaan hadden. Do aard- hoogte was nog in den vorm gebleven, maar liet gras was lang geworden, en wuifde haar een akelig welkom too, terwijl de wind er langs streek. Do zwarte vcrw, diodouitge- beitelde woorden eenmaal duidelijk had ge maakt, was er nu geheel afgesleten. Voor alle andei'O oogen dan de haro, zou do naam van den doodo moeilijk te lezen zijn geweest. Zij zuchtte diep, terwijl zij de letters van het op schrift werkluigolijk, een voor ceu, met haar vinger volgdo «Ter nagedachtenis, van Hugh Pol wheal, oud 2G jaar hij vond den dood door ecnen rotsval in do Porthgenna-mijn, den 17 Decem ber 1823. Hare hand toefde nog op do letters nadat zij dio tot den laatsten regel gevolgd had zij boog zich voorover, cn drukte haro lippen op don steen 't Is zoo beter, zegde zij bij zichzelve, ter wijl zij uit haro geknielde houding oproes, en voor do laatste maal naar het opschrift zag. 't Is boter dat bet zoo uitgesleten is dG3 te Brussel. De zaak Wilmart. lieer Rasquin, bestuurder van den uilbatingsdienst van don ijzeren weg Gent-Ton leuzen is Zater dag morgend voor de Raadskamer versche nen. Hij was bijgestaan door zijno advokatcn Einond on Royer. Do Raadskamer heeft hot aanhoudings mandaat, tegen hem uitgevaardigd, bekrach tigd. Not/ cle dieven-brandstichters. Uil het onderzoek der poiicio is gebleken de, wegens diefstal ten nadoele van Moj. Brion ii^do Franklinstraat aangehouden dienst meid, Mario M.., afkomstig van Feluy, ook do dadores is van verscheidene oplichterijen, onlang gepleegd ten nadoelo van Mevr. B... to Mcchelen. Op het oogenblik dat do policicofTicior de moid hieromtrent wildo ondervragen, zwolg deze twee poeders sublimaat in, welke zij in heur haar verborgen had. Mario M... is on verwijld naar het gasthuis gebracht. Aftrvggclarijen cn aanhoudingen. In do Leopolds wijk werden sedert cenigen lijd aflruggelarijen pér telefoon gepleegd. Zaterdag werden de tweo vermoedelijke plicb'.igen aangelioudon, II dio zich deed doorgaan als oud-bevclhobber in Kongo en oen anderen kerel. De eerste beval den laatste aan, per telefoon, bij rijke lieden, verzekerend dat deze gekwetst werd aan du oogen in Kongo cn zich te hunnont zou'aan- biodon. Nummer twee bood zich inderdaad hij deze personen aan, hot hoofd omwonden met linnen handen. En zoo werden talrijke gocdhariigo lieden gefopt. Do tweo aange houdenen worden naar do gevangenis van Gillis overgebracht. Diefstal. Vrijdag nacht drongen dieven bij middel van valscho sleutels, in hot sloffeninagazijn van den hoer DLaeken- slraat, 132, te Brussel. De schelmen dio een stootwagen hij zich haddon, hebben ervoor moer dan 3000 frank stukken stof opgela den. Zaterdag morgend. loenhecrDnaar beneden kwam.-beslatigde Dij dezen diefstal. Heer Dupont, policieofficier, heeft eon on derzoek ingesteld. Chiccree der Trappisten Vincart maakt extra kolde. 1500 P Audergem.Ontzettende dood. Zater dag avond, omstreeks 6 ure, gebeurdo aan ilo Boiersche laan oen ontzettend ongeluk. Een werkman van do gasfabiek, Eduard Demol, 35 jaar oud, wonende toElseno, was in con huis bezig do gasleiding tc loggen, toen eensklaps-eene acelylccnlamp, welke hij in de hand hield, ontplofte. Do ongeluk kige Demol word door deze ontploffing gru welijk aan het hoofd gokwetst en bleef op de plaats dood. Het lijk is nagr het doodenhuis vervoerd. Zondag is hot parket ter plaats 'van hot ongeluk geweest om een onderzoek in te stellen. St-Joost-ton-Noodo. Diefstal. De poiicio hield Zaterdag namiddag tweo kerels aan die gekomen waren in het magazijn, 21. Sint-Jooslplaals, en cr koopwaren hadden gestolen. Beiden zijn to Sl-.lans-Molenhoek gehuisvest. Een der kwaaddoeners bracht den ngont V... een'geweldigen vuistslag toe in het gelaat. Tram en taxi.Vrijdag avond l;ad in de Brabantslraat, tusschon een tram en eon aulo-laxi een botsing plaats. Een oude heer zat inliet rijtuig doch bekwam geen lolsel. De taxi werd vernield zonder iemand to kwetsen. Leert Fransch zonder meester,3,00 fr. en 3,50 fr. het bock, lo koop ten bureefo dezer. Laken. VerdwijningDo 16 jarige Wautors,Joanna,geboren te Stroombeek-Be- vcr, is sedert den 7 dezer maand verdwenen. mind'or oogen zullen het zien, des to minder vreemde voetstappen zullon do mijne volgen, des to rustiger zal hij in zijne laatste rust plaats liggen. Zij wischto do tranen uit haro oogen, en plukte ecnigo grashalmkens van hot graf, waarna zij het kerkhof verliet. Buiten do heg, die do begraafplaats om ringde, hield zij een oogenblik stil, cn haalde uit do borst van haar gewaad hot bookdeelljo to voorschijn, dat zij op den morgend van hare vlucht uit Porthgenna van den lessenaar in hare slaapkamer had meegenomen. De verdorde overblijfselen van liet gras, dat zij zestien jaar geleden van liet graf had ge plukt, lagen nog tusschon do bladzijde. Zij logde er de versche halmen, die zij zooeven geplukt had, hij, stak het bock weer in hare borst, en keerde haastig naar do kerk terug, waar do oudo man op haar wachtte. Zij vond hom bezig met de muziekdoos weer in te pakken. Een goede wind, zegde hij, do palm zijner hand oplioudondo in de frissche koelte, dio over do heide blies. Een zeer goede wind, opzichzelvcn genomen, maar een bitter slechte wind in verband met Mozart. Hij blaast den klank weg alsof liet do hoed op mijn hoofd waro. Gij komt juist bij tijds terug, mijn kind, juist nu mijne pijp uit is, en Mozart zijn overjas weer heeft aange trokken om voort te reizen. IIoo, alweer tra nen in de oogen, Sara Wat is er gebeurd dat u heeft doen weencn Kom, ilc zio het al hoe minder ik nu vraag, des tc liover liebt gij mij. Goed. Neen ik bob nog eeno laatste vraag te doen. Waarom staan wij hier nog Waarom gaan wij niet voort Ja, ja, gij hebt gelijk, oom Joseph, laat ons dadelijk voortgaan, ik zal den weinigen moed, dien ik nog bezit, geheel verliezen als Gestalte 1 m. 55, blond haar, rond aange zicht' blceko gelaatskleur. Anderlecht. Op straat gestorven. M. Dohholoèr, J. D. 81 jaar. Leopoldstraat 2. zakte plotseling ineen, op don Steenweg van Borgen en was dood. 11j leed sedert lang aan eonohartziekle. Het lijk word naar hot doodenhuis van Andcrlecht overgebracht. Si.-Gillia. Stoutmoedige schurken. Vrijdag avond, rond 10 uro, hield een auto stil voor do herberg van vrouw F...., in do VlogaerlsLraat te Sint-Gilles. Do choufiVur on con heer dio in don auto >!at. kwamen bin nen en dronken verscheidene ververschingen, Vervolgens in plaats van te betalen, trokken zij ietier eonen revolver uit den zak cn bo- dreigdon de herbergierster en haro meid to zullen (loodon, indien zij zich niet stil hiel den. De kerels robberdon oen tiental kistjes eigaren en poetsten do plaat. Klacht word bij do poiicio ingediend. Bij nader onderzoek blijkt dat do tweo korols Franschon zijn, in do Brogr.iezslmut. te An dcrlecht wonendo. Do gaston zijn spoorloos verdwenen. SpiegelsKadersVitraux Baguetlan Tl'tv/, 3, Aalst. Stoomfabriek in Gent 750 Elsene. VerdwijningDo 25-jarige Maria Vcrcammcn, vrouw Goyens, geboren lo Liuth is sedert den 3 dezer maand verdwe nen geslalto 1 m. G2, klaar kastanjebruin haar, gewoon voorhoofd, grijzo oogen, platte nous, bloeko gelaatskleur. Schaarbeek, Tramongeval. Zater dag avond ontspoorde de tram n. 11, heslaan- do uit twoo rijtuigen en rollend in do rich ting van St-Piütors-Jolte, op do helling in do Paleizenslraat.'De tram, op.do kassijen rij dend, liiohl stil legen den boord van het voet pad on boldo tot voorbij de Liedlsplaals. Het ramtoestel der rijtuigen werkte niet. Een grooto vrees maakte zich van do inzittenden meester. Er zijn, golukkiglijk, geene onge vallen aan personen te betreuren. Boschvoorde. Kerkdiefstal. Kwaad doeners zijn verleden nacht door middel van beklimming cn braak in do kerk van Boscli- \oordo gekomen. Zij hadden de ruiten uit oen venster genomen en kropen door de ope ningen. Do offerblokken werden geledigd en conigo voorwerpen van don eerodienst go- stol on. St-Jans Molenbeek. Diefstallen. Zaterdag morgond stelden de werklieden vast dat al do buizen dor waterleiding werden af gerukt en dat al het zink en lood, ovonals het gereedschap der arbeiders werd gestolen in eon in ophouw zijnde hub, St-Mariaslraat, te Molenheek. Brand. Zaterdag avond rond 11 1/2 uur, is brand ontslaan in do koukon der wo ning van do cchtgonooten Wauters, Zwart Vijverstraat, 136. De ontboden pompiers waren binnen twintig minuten het vuur,-dat geen grooto schade hééft aangericht, meester. Watermaal. Diefstallen. Sinds ecnige dagen wordt in dozo gemoenio 's nachts nog al druk gestólen. Eonige dagen golfden drongen onbekende dieven in do school van Boschvoordo, en zij namen er al do linnen maten meo zoo geraakten zij oen naar nachten geledon in de kerk van Waterunaol, ledigden cr do offerblokken en roofden nogal liet eon en hot ander. Dien zelfden nacht braken zij in do woning van nou bellanger dor Oltorvaiigerstraat cn stalen bonedon cone som golds, lijnwaad, onz. Rond hetzelfde uur poogden zij in to bro ken in eeno woning dor Van dor Elslslraat, cn hadden reeds de grondels do huisdeur af gestampt, toen do bewoners uit den slaap worden gewekt en do schurken door revol verschoten op de vlucht werden gedreven. To Bosch voordo werden tweo schelmen dio gestolen lijnwaad aanboden, aangehou den. wij hier nog langer naar het huis staan to zien. Zonder eon oogenblik langer te toeven, gingen zij langs liet pad voort. Toen zij het zelve ten einde waren, stonden zij tegenover den oostolijken gronsmnur van Porthgenna Tower. Do hoofdingang tot het huis aan do westzijde, on een terras, van waar men het gezicht over do zee had, leidde er heen. Door den kleineren ingang, aan do zuidi zijde van het gebouw, waarvan doorgaans ge bruik werd gemaakt, kwam men in do ver trekken der dienstboden, en vandaar in do groote voorzaal en aan den westelijken trap. Sara's oudo ondervinding van Porthgenna deed haar instinktmatig naar dit gedeelte van het gebouw haro schreden richten. Zij ge leidde haren gezel voort, tot dat zij den zuide lijken hoek van den Oostelijken muur boreikfc haddou, hield toen stil, cn zag om zich heen. Sedert zij den postbode ontmoet hadden, cn op do beidé gekomen waren, hadden zij geen sterfelijk wezen onder de oogen gehad en ook nu nog, alhoewel zij onder de muren van Porthgenna waren, was er noch man, nocli vrouw ja, zelfs geen huisdier te zien. 't Is hior zeer eenzaam, zegde Sara, wan- trouwond rondziende. Veel eenzamer dan hot placht to zijn. Is het alleen om mij te zeggen wat ik zelf wol zien kan, dat gij nu stilhoudt vroeg oom Joseph, wiens aangeborene opgeruimd, beid zelfs tegen do eenzaamheid van do woes tijn Sahara bestaat zou zijn geweest. Neen, noen antwoordde zij met een snel angstig gelluister. Maar do schel is zoo dicht bij, hier vlak om den hoek. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1912 | | pagina 2