km mze eSjonnenten VOOR OF TEGEN Oorleo in de Mm m DE BEL01SCHE RENTE I EEN EN T ANDER &chtiishde Jaargarag nr 2SS Woensdag tS BesensEbeï* Ï9 5J2» O 33 A. Gr 3B X_a J±. IQ BestuurderJ. l'an Nuffel-De Gendt. BUSTEN LAND ABONNEMENTEtli Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijvingin alle postbureeien van hst land. 1° UITGAAF, 4 L'. 's avonds 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds «j Pour loute la publicité commerciale et flnancière du journal, s'adresser exclusivemcnt a l'Agenee Réclame Godts, 2, Place do la Bourse, Bruxelles. BUREEL.EN s TE BRUSSEL GODTS, BeursplaatS! 2 TE HALST Kiertstraat» Telefoon A 3299 I Telefoon 114 o. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. T .00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelfik te --wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. Daar het bestuur der posterijen ons verzoekt zoo spoedig mogelijk de lijst der abonnementen voor 1913 te willen inzenden, zoo zullen eerstdaags de hwijtschrifïen ontvangen worden Gezien hel bestuur van De Volks stem zich noch moeite, noch opof feringen spaart om hare lezers te vol doen, en nu alle weken nog een geïllus treerd bijvoegsel liet Zondagnummer zal vergezellen, durven wij verhopen dat onze kwijtschriften overal gunstig zullen onthaald worden De abonnementsprijs is 8 fr. per jaar. Tevens zijn wij zoo vrij, onze vrien den ie verzoeken in hunne buurt of bij hunne kennissen ons blad aan te beve len en te trachten ons nieuwe abonnen- ten aan ie werven. Wij bieden hen daarvoor reeds on zen besten dank vooraf. De militaire kwestie is gesteld enzal moeten opgelost worden. Wat wel wonder is, bij geen der partijen is er een stelselmatige tegen kanting te vinden maar eigonlijk wanne ontvangst is er ook niet, het geen wel een bewijs is dat de zaak ernstig is. Dat het vraagstuk gewichtig is en oen ernsig onderzoek vergt, lijdt geen twijfel, en daarom is liet ook onmo gelijk zicli terstond of na een kloin on derzoek uit te laten. Zoo zal het ook wel gesteld zijn en nog meer met do volksvertegenwoor digers, welke die zaak zullen moeten behandelen en er over stemmen. Zij zullen eerst en vooral de kwes tie eens terdege moeten bestudeeren en overwegen, or. dat gaat nog zoo gemakkelijk niet in een vraagstuk, dat onder zoovele opzichten diep moet doorgekeken worden. Verre van mij zegt Hooger Leven onze Premier en zijn ministerie eenig verwijt te doen, dat ze hot militairo vraagstuk hebben open verklaard, indien zo werkelijk in geweten zicli overtuigd hebben, dat onze zelfstandigheid, dat de onschend baarheid van ons grondgebied niet voldoende zijn gewaarborgd. liet zou oene laiheiil wezen niet de uooodigo offers te willen brengen, welke noodig en atdoendo zijn voor bet behoud van onzo hoven alles dier bare vrijheid. Maar do vraag is of nu ciat alles looppas moet gaan, of aan do volksvertegenwoordigers, welke zich tegen de verzwaringen van krijgs lasten moendCm te mogen en te moeten verzetten zonder aan hunne vader-- vaderlandstrouw lo kort to komen, den tijd niet kan worden gelaten, zicli te vergewissen van de ontoereikendheid onzer huidige verdedigingsmiddelen, van het doelmatig gebruik der vroe ger gestemde geldmiddelen en do wijze op welko de net van 1909 is toegepast geworden. Dan laat liet blad de volgende woor den volgen, welke wij reeds meer malen hebben uitgedrukt. In elk geval wo hopen, dat do R.e- geering zicli door de kruitwolken, welke in Oost-Europa opstijgen, niet zal benevelen en wijs genoeg zal zijn om met de grootste gematigdheid te werk to gaan on do onvermijdelijke verzwaringen van lasten to vergoe den door bel geven van betere waar borgen dan voorheen voor het zede lijk en hygiënisch boboud onzer jon gens. Verder breekt het blad eeno lans ton gunste der Vlaamscho taal in liet leger. Ook kan het niet nalaten do woorden van M. Frans Van Cauwe- laert in de Kamer uitgesproken, te herhalen Het is noodig dat do regeering, in do bespreking over do militaire wet, duidelijke overtuigende bewijzen levere. Meer dan ooit moeten die be wijzen helder zijn. De meeting was nooit togen de noodige, maar altijd tegen de overdreven krijgslasten, en is dit nog. Men moet ook bijzondere militairo taksen leggen op de begoede kinderlooze lamiliën, en in hot leger moeten de rechten der Vlamingen vol komen erkenden nageleefd worden. Het valt niet te betwijfelen dat de Belgische rentetitels 3 erg gedaald zijn en van 102.65 waaraan zij ir. 1898 stonden, thans nog slechts 78,70 fr. waarde hebben. De klachten we gens dien toestand zijn dus gewettigd, maar het blijft niettemin onbetwist baar dat onzo staalsrenten allereerste klas gewaarborgd zijn en dat er hoe genaamd geen gevaar, noch mogelijk heid van tailliot bestaat, r,och vrees voor ondergang. De daling dor staatsrenten is ovori- gens een feit dat zich thans in alle lan den van Europa voordoetFrankrijk, Duitschland, Holland, Engeland zijn allen in betzelfde geval. Waal-om Om de eenvoudige reden dat de menschen overal hoogeren intrest voor hunne spaargelden zoeken, in- en uillandscke waarden aankoopen met hoogen intrest, dikwijls zonder naar zekerheid of waarborg te vernomen. Do levensduurto, do loonsverhooging, de lust naar weelde,pracht en vermaak alles zet de spaarders aan om do staals renten, met vasten waarborg maar ge- ringen intrest, *>p te offeren voor meer winstgevende plaatsingen. Doch die toestand blijft niet duren de bezitters van Belgische renten zul len er niets bij verliezen wat geduld te hebben de storm kan niet blijven aanhouden bij do eerste zonnestraal zal de hoop en de moed herloven. !n da ^oreankiSjke FaprjiSSe. Er wordt vorzekerd, dal Koning Albert met do Koningin en hunne kinderen do Kerstdag- vakantio le Oostende zal doorbrengen. Op Nieuwjaar zelf, zal er uit hoofde van den rouw, der Koninklijke Familio, inliet Paleis gecne ontvangst gohoudon worden. Heft^laamscBi 5n foe* Hegeii*» De baron do Broquoville, minister van oorlog, hoeft eon omzendbrief ondorteekend, waarin bij do generaals-krijgsoversten, ba- taillon- en kotnpagnie-bovelhebbers aan spoort niets te vorwaarloszpn opdat do offi cieren,onderofficieren, sergeanten, kaporaals, zoo spoecig mogelijk voldooude Viaamsch loeren om met hunne ondergeschikten in dio taal te kunnen spreken over alles -wat den krijgsdienst betreft. Leergangen van Vlaamscho taal moeten daarom dadelijk ingericht worden. Dat is ocliter niet genoeg. Dio leergangen zouden moeten govolgd worden door ornstigo examens en do ge- buisdon zonden... voort mogon loeren. 't Zou geen tweo jaar duren of alleman zou Viaamsch kennen op zijn duimkon. Anders... niets gekort 1 Sa köaBgsïQ $3 E&MBiioha Koning Albert zal zelf do lijkplecbtighedón gaan bij wonen van den prinsregent van Beioren, welke Donderdag to Munich plaats hebben. Z. M. zal Brussel verlaten, Woensdag morgend, om 5 ure, on Donderdag avond terug uit Munich vertrok kon. I)o Koning zal aldaar den keizer van Duitschland ontmoeten. Bq oudste biapcsemeeétsK*. De deken der burgemeesters van België is onbetwistbaar hoor Lod. Haogens, oud 93 jaar, Hij is burgemeester van Gavere (prov. Oost. VI.) sedert 1857, 't rij 55 jaren Als officier van don burgerlijken stand heeft hij moer dan 8000 akten geleekeud. Do gezondheid van den hoor Haogens laat geenszins to wenschen, zijnen ouderdom in acht nemende. Do bewoners van Gavere hopen zijn dia manten jubelfeest to kunnen vieren. Eesi goede eed. Bij do zitting van liet tribunaal van Brivo (Frankrijk) moest eene diefte onderzocht en geoordeeld worden. De jeugdigo Petrns Marchive, 18 jaar oud, knecht bij Doktor Lajugio, te Juillac, moest als getuige optreden. De voorzitter verzocht don jongeling zijnen eed af te leggon en de waarheid te zeggen. Petrus kijkt rond on wacht. Neon, zogt hij, ik zweer niet, tenzij vóór hot kruisbeeld en dat beeld van mijnon Verlosser is hier verdwenen. Do prokureur stelt hem in eeno kattckoloiro, en bedreigt do jongeling met boete on gevang. Doch Petrus valt niet links, hij trekt van onder zijnon frak een Christusbeeld on hot mol do linker hand in de hoogte houdende, steekt hij de twee vin gors omhoog, legt den eod af en zegt de waarheid. Ze zaten daar al dio rechters, advokaten, gendarmen en getuigen to kijken ala uilen op kluiten. Doch Petrus fier over zijne daad had hun een klinkend, wolsprekend voor beeld gegeven en trok er fier on blijmoedig van onder. etie-rland Aanhouding-.—- De tapijtfabrikanten P... en F... van Tilburg zijn aangehouden onder de beschuldiging een groot aantal valsche wissels uitgogevcn te hebben. Eene Belgische familie zou to dier oorzake groote sommen verloren hebben. Fran^rij lx Grortdweerde. Te Parijs in het kwar tier van don Opera, worden do grondon ver kocht aan twaalf duizond frank do vierkante meter. De magazijnen, in dit kwarl'ior zicli be vindende, zijn verhuurd aan twee duizend frank 's jaars per vierkante meter. Automobielongeluk. Nabij Grenoble is een automobiel te midden in eeno afdoeling soldaten gereden. Elf dezer jongelingen werden gewond een onder lion is zeer ernstig gekwetst. Man heeft het nummer van hot voertuig kunnen opnemen. De fameuze werkstaking van 24 uren. Maandag moest te Parijs en in gansch het land do staking van 24 uren plaats hebben om verzet aan to teekenen togen den oorlog. Van's morgens af reden to Parijs do trams on do automobielen zocals naar gewoonte. Men bemerkte alleenlijk dat or wat min taxi-automobiolon reden. In do provincie was men ook volop aan 't werk. Do mijn werkers waren nedergedaald zooals andoro dagen. Eenige stecneu zijn geworpen en eenige aanhoudingen fiebbon plaats gehad, doch de troepen, welko in gereedheid ston den hebben nergens moeten tusschenkomen. Officieels verklaring. Do lieer Poin- carré zal binnen eenige dagen van op de tri buun oeno belangrijke verklaring afieggoti, aangaande de buitcnlandscho politiek van Frankrijk. Diiitsclrland Door bandieten aangevallen. Toen Zaterdag namiddag con rijtuig mot het loon der mij uw erkers van do Brzemsamijn, bij Myslowitz, ouder weg was, word liet bij Birkenthai door vier roovors aangevallen. De assistent Jamrose, die het rijtuig verge zelde, werd door twee revolverschoten erg gekwetst, terwijl de koetsier ont snapte. Toen later hot rijtuig zonder geleide bij do mijn kwam bleek or van do 42.000 mark loon 5000 mark gestolen. Denkelijk moeten de roovers in hun werk gestoord zijn. Staking. 359 afgevaardigden.vertegen- woordigond dochiisten syn dik aten der mijn werkers van de streok hebben lo Saarbrücken deelgenomen aan oono conferentie, tijdens welke eenparig besloten werd, liet noodige opzeggingtijdperk in acht to nomen on den 2 Januari het werk te stalcon. Heiligschendend© diefstal. In do ka tholieke kerk te Oberbimbach, distrikt Ful- da, is eergisteren nacht ingebrokon. Do dieven drongen door oen torenvenster binnen, braken hol tabernakel open, ver strooiden do II. Hosties op hot altaar, stolen do remonslrans er. don kelk, benevens een relikwieschrijn met eon doeltje van hot Hoilig Kruis. Honduras Revolutie onderdrukt. Volgons een te legram van Tegucigalpa, Honduras, is de re volutie van Ojejonas,dio begon, onderdrukt, Do troepen dor regeering hebben den leidor dor robellen, generaal Valledoros, wiens dood men ten onrechte gemold had, gedood. Italië Treinbotsing. - De slachtoffers der trein botsing van Guardira Maugaux, waarvan wij gisteren spraken, zijn ten gotallo van 34. Tot hiertoe zijn er 4 personen aan do gevolgen hunner wonden bezweken. E n e X ca. xx d. De kroonjuweelen van Ierland. In het Dublin-Castlo van Ierland, weren sedert onheugelijke tijden do kostbare kroonjuwee len van hot ordo van den H. Patricius be- waard. Hunne weerde overtrof do 50,000 pond sterlings. In Juli 1907 werd dozo kostelijken schat geroofd, tot grooto veront- weordiging van het Iersche volk. Thans yorneinon wij dat do juwoelon teruggebracht zijn en zoowel op dezelfde plaats waar zij verdwonen. toch aan bevoogde banden wer den toevertrouwd. Wat de werkstaking der ijzerenwegbedien- den gekost heeft. Men heeft horekond dat de schade door de werkstaking veroor zaakt aan werklieden en patrons 70,000 pond sterling bedraagt. De duizendo werklieden welke hot work gestaakt hebben, zijn volgens overeenkomst verplicht 6 dagen loon to verliezen. Van 1 Januari te beginnen zal alle 14 dagen oen dagloon afgohoudon worden. DErtTULS la-xxcl. De kracht van het voorbeeld. Een schrikkelijk drama werd afgespeeld in een dorpje van het gouvernement Riga.M5en jongentje van 12 jaar, lvanoff, wiens ^ader zicli had verhangen, wilde aan zijn Gjarig zusterko tooiien hoe vader was gestorven. Het kind nam een stevig touw. bevestigde het aan een haak in den muur, logde een strop en stak er hot hoofd door. Hel jongent je zegdo aan hot meisjo hetzelfde to doen om dezelfde gewaarwording to hebben als hij. Toen de moedor in do kamer trad. vond zij beido kinderen opgehangen en lovenloos. Ondanks do spoedige hulp, kon alleen liet meisje wordon gered, liet jongentje was dood. Mexico Rebellen opgehangen. Reizigers heb ben langsheen den weg van Las Cruces naar Temascallemcc 30 lijken van opstandelingen geteld, dio opgohangun waren door do honds- troepen. Reizigers die van bat Noorden kwamen bemerkten ook 9 lijken van op standelingen, opgehangen aan do telegraaf- stakon hij Médrisena. Noorwegen Scheepsrampen. Een driemastschoener van onbokenke nationaliteit is Donderdag nabij Crevik in de Krislianiafjord, vergaan. Slechts eene boot gelukte er in gezien hot slechlo weer, den schooner to bereiken en een lid der bemanning to redden. Toon 's morgens oene andere boot hot schip bo- reikto, waren in don loop van den nacht zes man van de bemanning van uitputting ge storven. Alleen do stuurman was nog in leven. Bij Langesund is do Deonscho schoener Ariel aan do SlaaholraUlip gestrand cn verloren gegaan. Er heerschlo een Zuid- Westelijk orkaan, die het do reddingsboot onmogelijk maakte het schip te bereiken, 's Morgens poogde oeno sleepstoomboot vruchteloos bij het schip to komen. Later zag men hoe do schoener op do klippon ver brijzeld werd en in de golven verdween. Het lot dor bemanning is onbekend. Spanje Een huis aangevallen door bandieten. Uit Valladolid wordt eon stoutmoedige ban dietendaad gemeld. lots voor middernacht, drongen vier ge maskerde kerels in eer. huis, bewoond door eene oude vrouw en hare meid. Daar do deur slovig loogogrendold was, geraakten zij binnen door oeno glasruit uit to nemen op de tweede verdieping eene legen don gevel achtergebleven ladder gaf daarvan blijk. Do bandieten verrasten beido vrouwen in baren slaap en doodden haar met bijlslagen. Bed, meubels, muren, alles was niet bloed bemorst. Daarna roofden do ollendelingen al wat zij vonden en verdwonen. In do omstro- is de ontroering algemeen. De strijd te water Een reiziger, van Dardanellen lo Con- stantinopel weergekeerd, brengt de volgen de inlichtingen rnedo drij Griokscbo torpo- dobooten, achter een Iloidscliip verborgon, begonnen verleden Zondag rond 8 ure 30 op de forten der Dardanellen te scliieton. Deze antwoordden op dion aanval maar droegen grooto zorg om het schip van de Iloidmaat- schappij niet to beschadigen. De Grieksche torpedobooten zijn na oen half uur terug ver* trokken. De opening van de vredesonderhandelingen Bij de opening van de vredesonderhande lingen was er geen enkele betooging waar le nomen. Het algemeen gevoelen dat spruit, uit de onderhandelingen en samenspraken van de verschillende afgezanten is, dat er een on eindig diepo afgrond is tusschen de eischon van do Turken en de eischon van Turkije's vijandon. Men voorziot heel grooto moeilijk heden, vooral voor do eerste dagen. De algemoene indruk, die uit dien toestand voortspruit, lijdt daardoor. Sir Edward Groy heeft do vergadering voorgezeten on heeft in 't Fransch, do afgezanten welkom gohee- ton en hen aangemoedigd. Do aanloidors van elke zending hebben dan beurtelings Sir Edward Groy bedankt voor do gulhartige ontvangst die hun in En geland to beurt viel. To 2 uro 30 werd die oersto vergadering gesloten. Do tweede bijeenkomst zal plaats hebbon Dijnsdag te 11 ure van den raorgond. Nieuw gevecht te Scutari Nederlaag der Turken Om do Montonegors uit hunne verschan singen le kunnen jagen en zich oenen weg te kunnen lianen naar Modua, violen de l urken mot hunne grofschulterij den rechtervleugel dor Montenegers aan. Maar deze weerden hunne aanvallors af, en dedon hun groote verliezen ondergaan. Do Montenegers telden slechts eenige gekwetsten. Een zeegevecht Cónstantinopol. Officieel. Do bevelhebber dor Turksch© vloot seint dat het Tunèsch eskader Maandag rond 8 uro 20 min. do Dardanellen verliet en welhaast met do Grieksche schepen in aanraking kwam. De schepen scholen naar elkander van op een afstand verschillondo tusschen 3200 en 7750 meters. Officiers en man schappen toonden den grootsten moed. Do aanval duurdo anderhalf uur en drij of vier keeren word de Avoroff» door do Turkon getroffen. Do Turken gelukten er in do kanons van dat schip tot stilzwijgen te brengen. Al de andere schepen van Griekonland zijn verder dc zee in gevaren, zonder aan hot gevecht to hebben dool gonomon. Eindelijk zeildo da Averoff ook af, in do richting van deu Pirée. Militaire voorzorgen In Oostenrijk Do Tribuna vorklaart dat Oostenrijk niet alleen troepen samentrekt aan do gren zen van Servië, maar ook aan dio van Ras- land. Do kolondepots der zeevaarllijneu hebbon bevel gekregen zoohaast mogelijk 40 tot 50.000 ton kolen to leveren. Eeno eorsta aflevering van 20,000 ton zal tooko'monde woelt plaats hebben. Zulks maakt een totaal van 60,000 ton in weinige weken tijd. Ovsral ziet men spioenen Men meldt uit Lemberg aan oen dagblad van Warschanw, dat zeer strong© bevelen gogeven werden'aan do schildwachten, dio do militaire voorraadsmagazïjnen bewaken of aan bruggen-oii sialics do wacht moeten houden. Te Lemberg doodde oen schild wacht eonen landbouwer dio, om reden van don wind, zijno sommalies niet bad kunnen lioorcn. Een ander schildwacht doodde ins gelijks oen landbouwer te Stanislawow. De wapens van Europa Nu dat de gezichteinder van Europa or weeral duistordor uitziet, zal hot misschien niet zonder belang zijn eenige cijfers mede lo deelen aangaande de legers wolke do mo gendheden in geval van algemoonen oorlog zouden te been brengen. Dio cijfers zijn getrokken uit een werk van M. Karei Richel, leeraar aan de Uni versiteit van Parijs. M. Rich et steunt op de officioelo geg ovens en besluit dat, in geval van Europoescho in wikkeling de oorlogvoerende mogendheden twintig millioen soldaten zouden tellen, waarvan do helft naar hot oorlogsveld zou den worden overgebracht. Duitschland zou tellen 3,000.000 man Oostenrijk 2,600,000 Italië 2,800.000 Rusland 7,000,000 Frankrijk 3,400,000 Engeland 1,500,000 Rumenië 300,000 Elke dag van dorgolijkcn oorlog zou de som kosten van 300 tot 400 millioen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1