mfmmm Aan onze Oorlog in de Balkanen 'I EEN EN 'I ANDER Dood van tien Hootjw. AM, Achttiende faargang ri* 253 ïiVSjsSag 20 December 1312. mi _i™a UQ5 BsstuurdorJ. Van Nuffel-De Oenclt. Allerhande Gedachten RU ITEM LA ND 2 CENTIEMEN HET NUMMER A B ON NEMENTEN! Zes waanden 4 franken. Een jaar 8 «ranken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. I" UITGAAF, 4 's avonds tb 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds «[3 Pour toute la publicité cominerciale ct finaucière du journal, s'adrcsser exclusivement l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxclles. r ISflKSg EUREELEN TE BRUSSE/L I TEAfflLST Cl, GCDTS, Getu'splaatS) 2 I O, iceriEstraat,' Telefoon A 3299 I Telefoon 114. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1.00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Finunc. aankon, (per regel) If. 2,00 fr. 1.C3 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2 00 Iteclit. herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commercialeen financieele aankondigingen zich uitsluitelijk t« venden -- Agencc Réclame Godts, 2, Bcursplaats, Brussel. Daar het bestuur der posterijen ons verzoekt zoo spoedig mogelijk de lijst der abonnementen voor 1913 te willen inzenden, zoo zullen eerstdaags de kwijtschriften ontvangen worden. Gezien het bestuur van De Volks stem zich noch moeite, noch opof feringen spaart om hare lezers le vol doen, en nu alle weken nog een geïllus treerd bijvoegsel het Zondagnummer zal vergezellen, durven wij verhopen dat onze hwijtschriften overal gunstig zullen onthaald worden. De abonnementsprijs (s S fr. per jaar. Tevens zijn wij zoo vrij, onze vrien den ie verzoeken in hunne buurt of bij hunne kennissen ons blad aan te beve len en te trachten ons nieuwe abonnen- ten avn te werven. Wij bieden hen daarvoor reeds on zen besten dank vooraf. Na vale aarzelingen en redelcavolin gen en geheimo samenkomsten, waar- var. al de nadere bijzonderheden, zelfs voor de liberale bladen geheim gehou den werden, hebben de liberale volks vertegenwoordigers bet besluit geno men bel militair wetsvoorstel to onder steunen. lederen is verwonderd om dien om mekeer, die wel niet op éénen dag ge beurde, maar toch op zeer weinig dagen tijd, mits vóór acht dagen de liberale dagbladen aan datzelfde wets voorstel zooveel gebroken vonden, De uitleg van dien rechts om is gemakkelijk te vinden zegt «La. Pres- se van Antwerpen. Nevens eenige leden dor rechterzijde dio onverbidde lijke vijanden blijven van alle vermeer dering' der militaire krijgslasten, zijn er nog andere, die hunne goedkeuring niet zouden weigeren, op voont aarde nochtans, dat er aan dat wetsvoorstel ernstige wijzigingen worden gebracht. Sommigen vragen de gelijkheid der talon, anderen dal het getal milicianen dio tot bet volontariaat van één jaar zullon worden aanvard niet door de wet worde beperkt eenigen nog vra gen do regionale inlijving, derwijze dat de familiën gemakkelijker in be trekking blijven met jonge soldaten on op hen hunnen heilzamen invloed uit oefenen. Er zijn er nog die zich steunen op bet voorbeeld van Duilschland, en ciscbcn dat do jongeling, wanneer hem zulks mogelijk is, de toelating krijge 's avonds de kazerne te verlaten en den nacht over lo brengen in do ouder- lijlco woning, liever dan in de ka zerne. Diegenen die al die veranderingen cischen, staven hunne vragen op ern stige argumenten, op do ondervinding berustende en waarvan geen enkel tot biertoe op afdoende wijze werd weer legd: Het zou dus wel kunnen dat het gouvernement, daarvan rekening hou dende, die vragen onderzoeke - heel zeker werd er zijne aandacht reeds op getrokken ou zo misschien aan vaarde. Dat willen do liberalen niet. Zij zuilen bet wetsvoorstel stemmen,liever met al de gebreken dio zij er eerst in vonden, dan met eeuige verzachtingen die zouden voldoening schenken aan do heilige rechten der Katholieken en der Vlamingen. De Etoile geeft daarop een ant woord, dat klaar genoeg laat inzien dat de vermoedens van La Presse eeht zijn en dat de liberale aldeeling van de Kamer zal blok maken, om die veranderingen aan da wet te vorbin- deren. En wij, wij verhopen dat rechtover dien blok van do linkerzijde do drij maal grootere blok zal oprijzen van de leden der rechterzijde die, spijts alles oindolijk ook in bel leger do rechten zal doen eerbiedigen van onze moeder taal on de rechten van de kristene Het gebruik der wapens meer zeld zaam en minder moorddadig maken, op die wijze een maatschappelijk leven voorbereiden dat vreedzamer en rusti ger weze, zulks is cene zoo grootsche onderneming, dat zij dongena in de geschiedenis der beschaving als on sterfelijk zal doen prijken,die verstand en moed genoeg bad om er de initia tief van to nemen. Van den beginne af hebben wij dat plan met do volie goedkeuring be groet, die past aan Hem die door God zelf werd gelast den vreedzamen in vloed van bef Evangelie op do wereld te doen heersclion. Z. H. Leo XIII té De groote kwaal van onzen ffjd, de kwaal die overal het openbaar leven ontzenuwt en verlaagt, is bet gebrek aan zedelijke zelfwaardigheid bij de volkeren en bij degenen die ze bestu ren moeten. De landsbesturen leven maar van dag tot dag en de volkeren azen slechts naar stoffelijk genot. Europa zal dan onkel het einde van die krisis zien, het menschdom zal dan alleen een duurzamen vrede mo gen verhopen, wanneer dat algemeen wantrouwen zal verdwenen zijn, dat eeno vrucht is van het zedelijk bederl en dat alle volkeren alle ware levens kracht en ware levenslust ontneemt. E. Banning, Vriend, woont gij aan de andere zijde van bet water Dan ga ik u dooden, dat is recht vaardig Pascal. De machtigen beelden zich in dal hunne macht beter op puinon steunt dan op weldaden. Van daar de oorlo gen, de verwoestingen,van daar do on dernemingen van al die landbandieten die wij veroveraars noemen... Hunne overwinningen zijn cene bron van rouw en wanhoop voor de weduwen en de weezen triomfantelijk staan zij te grimlachen met dén ondergang der volkeren en de openbare verdelging door dat middel doen zij hunne al macht uitschijnen Bossuet. Ds Gaa&sts osad-strijdes* uas BSS0» Dczo is do hoer Jan-Philippe La- vallée, geboren to Sl-Maud, sedert lange jaren wonende te Bar-lo-Duc. Lavallée zou nu gaarno naar zijn geboortedorp lerugkee- ren, daar zijn zoon over oonige maanden overleden is. Do Slaat beeft don oud-strijder eeno som van 200 frank toegostaan voor zijne verhuiskosten on in do gemeente St-Mazfd worden toebereidselen gemaakt om zijno terugkomst schitterend te vieren. liet geBsessn om 0.3csg te De Engelschman, sir Cr. Birdwood, dio zijn tachtigste jaar komt to beroiken en er uit ziet als een vijftiger, vertelde aan bel blad «Dailly Mail boo hij tot dezen uitslag- geraakte. Om lang te loven, zegde bij, moet men goed levon, zich nooit to hekommeren om zijne gezondheid, zoo weinig mogelijk aan don dag van morgon donken.eten en drinken wat u lust, de geneeshooron met vrede laten en in alles do gematigheid huldigen. Zich daarbij gelukkig achten in zijnen slaat, en het leven langs don vroolijken kant aan schouwen. n De school Verspeyen te Gent. liet comiteit Verspeyen Dinsdag morgond vergaderd, heeft vorschcidone ontwerpen onderzocht,belreflendc het gobruik der fond sen van de insclirijvingslijst, in den Dien Public geopend om bet aandenken van den taler.tvollon schrijver te verheerlijken. Er werd besloten dat de ingezamelde gel den, zullen dienen tot het oprichten ocnor kostolooze school, dio don naam van school Verspeyen zal dragen. Iïot comiteit Zal op die w.ijze een der grootsto wenscheü van den aflijvige verwe zenlijken. Pipê0«3«3^ vara- &f£isgsssi Gisteren namiddag, om half drij ure, is overleden de Hoogweerde Abt Dom Godejiardus Joseph Heigl, 46® Overste en 38* Prelaat van Aflligem. Joseph Heigl, thans Heer Godohardus, Monnik dor Abdij van Affligom, zag hot levenslicht te Rottenburg, in Beieren, den 19 Meert 1834. Hij was de zesde van 15 kinderen eener adellijke, maar vooral christelijke familie. Van zijn negen jaron werd hij door zijne ouders in het gymnasium der abdij van Metion geplaatst, waar hij mot schitterenden- uilslag zijne middolbaro studiën voltooide, In 1852, na raad gevraagd, 't licht des hemels afgesmeokten onzcLiovn Vrouw- maand zeer godvruchtig gevierd lo bob ben, om zijnon roep to mogen kennen, beslooot bij Benedictijner Zendeling te worden. Don 6 Februari 1853 ging hij dan aan kloppen aan do Abdij van Subiaco on ontving or reeds* den 27 derzelfde maand het habijt van den II. Benediotus. Don 17 April van liet volgende jaar 1854, werd lu'j tot do H. Professie toe- gelalen drij jaar nadien, don 22 Meert 1857 priester gewijd, droog hij voor do oerste maal hot eobloodig offer den Aller- hoogslen op, mot O. L. Vrouw Bood schap, in da grot van Subiaco. Van November 1856 tot Juli 1S57 verbleef hij in de abdij Santa Scholaslica to Subiaco. Uit hoofde van ziekelijkheid en op raad der geneesheeren werd hij don 8 September 1857 voor zijne gezondheid naar Genua gestuurd en voltooide or zijno theologische studiën. Zijn vorblijf zou daar echter van geen langen duur zijn, want reeds den 26 Novembor van het zelfde jaar word hij naar de Abdij van Sint Jan to Parma geroepen als Profekt dor Klerken. Aldra won liij daar do gonogenheid van al zijno medebroeders maar over viel hem woder zijne oude kwaal en de genoesheeren raaddenzijne oversten aan donjongen Godohardus naar eeno andere luchtstreek te zenden. En workelijk'in September 1859 reis de hij af naar Duilschland om er zijno familie to bezoeken en kwam den 22 No vember te Dendermondo aan, alwaar bij tot 18 Juni 1870 onverpoosd werkte aan de zaligheid der zielen, om dan te ver trekken naar Affligom. Don 22 Januari 1877 word bij aange steld hls ovorsto van het heropgericht klooster van Aflligem en den 5 Januari 1S80 als visitator mot het gezag ovpr do Belgische Benedictijnen heiast. In 18S7 werd Don Godehardus met eenparige slcmmon, Abt van Aflligem gekozen en gemijterd door wijlen Z. H. Bisschop Ballsieper, monnik der Abdij on zendeling in Bongalen. Don 8 April 1907 vierde de Hoog waarde overlcdeno zijn gouden^ priester- jubelfeest on werd door Z. II. Paus Pius X, te dier golegenbrnd met het voorrecht dor Gappa Magna vereerd. Don 20 April 1909 ontving hij nog hot purperen kruin- mulsjo. Hij gaf zijn eervol ontslag don G No vember 1912 zijn opvolger werd Don Benedict us van Schöpdael, dio thans do 39a Abt is van Aflligem. Do Iloogwoerdo Abt van Aflligem is bezweken door vorzwakking des horten. Men zag sinds enkele degen zijne krachten afnemen, en ziende dat zijno laatste oogenbiikken geteld waren, be sloot men don Hoogeerbiedwaarde man de laatste II.II. Sacramenten toe te die nen, Woensdag 18 December, om 10 ure en 's namiddags om 3 uro gaf hij, omgo- von van al zijne biddende zonen, zachtjes den geost. Do lijkpleclitigheden zullon plaats hebben in do Abdijkerk van Aflligem, Zaterdag, om 10 ure. Tvvoedo dienst, Maandag 23 Decem ber. Derde dienst, Donderdag 2 Ja nuari. Dordigsle, 21 Januari. Franlirijlc Kandidatuur geweigerd. Do afvaardi ging der radilcaal-socialisten, licoft zich ton ïiuize hegeven van den hoor Leo Bourgeois, minister van arbeid, ten oindo hem liet dag orde to doon kennen welko hem als kandi daat voor hot voorzitterschap der Republiek aanduidt. De heer Bourgeois verklaarde getroffen te zijn door de blijken van genegendhoid en vertrouwen welke men in hem steld, doeh dat hij niettegenstaande deze bewijzen van gehechtheid toch verplicht was de vraag van de hand te wijzen, ter oorzako van zijnon ge zondheidstoestand, die sedert eonigon tijd to wonschon laat. Veroordeeld. De bootstraftolijke recht bank van Lyon, heeft den sokrotaris on don schatbewaarder der voroenïging der onder wijzers van het departement van don Rhone, tot 50 fr. boet veroordeeld. Torzclvertijd is het syndikaat ontbonden verklaard. IDixitsdiland Erg ongeluk. In do kanongieterij Ivrupp te Faztn-an-Ruhr, waron werklieden Dinsdag bezig met oonon muur af le breken. Opeens stortte de muur in en de werklieden werden ondor de puinon bedolven. Twee werdon op den slag gedood. Do dorde werd stervend naar hot gasthuis overgebracht. Vrees9lijka ontploffing. Men meldt uit Mengodo dat Woensdag morgend rond 8 ure oene schrikkelijke ontploffing heeft plaals gehad in don put, Minister AchenbergRond 10 uro, had men drij dooden en zes gekwets ten opgehaald. Te 12 ure had men reeds zes doodon boven gebracht. Nog 52 andere werklieden zijn vonnist. Te 7 uro 's avonds had mon reeds 43 dooden en 13 gekwolston bovengehaald. Do verslagonheid in de streek is groot. IHngelaiicl Sufragetten aan 't werk. De stomrocht- vrouwen gaan voort met van hon doon lo spreken. Zij hebben nu duizende brievon bezoedeld mot in do brievenbussen flesschcn inkt te gieten. Drie aanhoudingen zijn ge daan. Schipbreukelingen. Do bemanning dor Duilsche visschersboot «Elsflcd is gisteren uit Ysland te Leidth aangekomen. Het schip was vorlodon maand aan do Zuid Oostkust van Ysland in storm en regen vergaan en de bemanning bracht 16 uren aan boord door, oer zij door do heldhaftig© pogingon dor Ys- landers mot hulp coner lijn gered werden. De uit 12 personen bestaande manschap werd met uitzondering van eouen stoker gered. De staking. Dinsdag avond schijnen 10,000 spoorwegarbeiders van don North- Easthorn de verbintenis to hebben aangegaan te staken, indien do maatschappij do boete van zeS dagen loon slaande hield, wegons do staking ingevolge' do Knoxzaak. 3E3» o x-tra. g? c*. 1 Mislukt. Eenen opstand was voorbe reid in liet garnizoen van Lissabon, doch do poging is mislukt. Men denkt dat de muiters eerstdaags hun nen aanslag zullen hernieuwen. Zweden Overlijden. De lellorkundigo August Strindborg komt te overlijden aan do gevol gen van eenon kanker aan de maag. Hij go- noot in Zweden en ook in don vreemde eeno groote befuamheid als letterkundige. Eane rendierslachting. Niet alleen in Ons land, schrijft «Jamtlaiuls Tidn», niaar in heel Zweden heeft mon belang gesteld in de groote rendierslachterij van Storlicn, waar omtrent 650 dieren geslacht werden. Men was tot dien maairegel moeten over gaan omdat ongemerkte rendieren van don Noorschen Kaap Nordfjeld do grens waren overgetroklcon en zich gemengd haddon met die van do Zweedscho Hall Lappen. Toon het nu onmogelijk bleek do kuddon weer te scheiden, besloten de Lappen zo samen, al do ongemerkto rendieron, lo slach ten en ze te doelen. Dezer dagen zal echter eene slachting be ginnen, die nog hooi wat grooler zal zijn. De Óre en Storsjö-Lappen beginnen namelijk dezer dagen op sommige plaalsen zijn zij reeds bcgonnon met het slachten van al hunne rendieren, omtrent 6000. Do Lappen hebben zich tot dien maatregel godwongon gezien, omdat deze rendieron meer en meer verwilderden en men zo niet meer kon sturen, 't zijn do rendieren, ovor welkeer zoo veel gesproken en geschreven werd naar aanloi- ding hunner bezoeken in Noorwegen, waar zij veel schade en last aan de bevolking ver oorzaakten. Herhaaldelijk heeft men gepoogd ze te temmen, maar die pogingen zijn mislukt en nu gaat men over tot het slachten. De Lappen zullen dan oldora tamme ren dieron koopen. Oostenrij te Vrijgesproken. Het assisenhof van Budapesth heeft zich Dinsdag bozig gehou den met het procos van den afgevaardigde Julius Kovaos die, zooals men zich herin neren zal, drie revolverschoten loste op graaf Tisza, voorzitter van do Kamer. De ge- zwoorn6n hebben Kovaes vrijgesproken en deze is aanstonds in vrijheid gesteld,na zeven maanden voorloopigo hechtenis. In de Kamer. Met 263 stemmen tegen 121 is do vraag der socialistische volksver tegenwoordigers vcrworpon, wolke voor deel had eene niouwo krijgswet op touw tn zetten. Perzië Belg vermoord. Het St-Petersburgsche telegraafagcutschap verneemt uit Soedsj- boolak, dat drie lieden zijn in hechtenis ge nomen, die vordacht worden schuldig-lo zijn aan een moord, gepleegd op den Belgischen douanebeambto Dumez. Het lijk van den vermoorde is. tot dusver nog niet gevondon. ■Vereeaisci© Staten Milliardairs grilles. Hot Ritz-Carlton- Hotel te Philadelphia, dat eerlang voor het publiek wordt opengostold, werd voor een avond in huurgenomon door M. Stotesbury, do vonnoot van Pierpont-Morgan, dio or het kostelijkste hal hooft ingericht dat tot heden in Amerika word gegeven. De kosten bedragen ongeveer 2 millioen frank. Bijzon dere voor do golegenhcid vervaardigde ciga- retten mot bot monogram van M. Stotesbury werden aangebodon aan de dames. Do disch. was ingericht op den grondslag van... vrou- wenstemreclit. De vredesonderhandelingen te Londen Besluitselen te Constantinopel genonen De ministerraad van Turkyë hoeft beraad slaagd aangaande de houding aan te nemen jogen do afgevaardigden vanTurkyë.Nieuwe onderrichtingen werden aan de afgezanten gestuurd, maar al de besluitselen van ilea ministerraad worden geheim gehoudon. Van den andoren kant verneemt men uit heel vertrouwbare bron dat do minister raad do toelating zal goven, mits zekere voorwaarden, met do Grieken to onderhan delen, zelf3 indien deze don wapenstilstand niet toekonon. Belangrijke verklaring in de Douma van Rusland Mijnbeer Kokovtzcff beeft onder andera zaken hot volgende gezegd Hot Staatsbestuur bestatigt mot voldoo- ning dat hot zijn kalme on onpartijdigo hou ding, to midden van dioalgeineone opgewon- hëid niet veranderen moet. Het geeft ons ook niet do minsto reden van te kunnen veron derstellen dat hot zou bezield zijn met ik zuchtige of eigonzinnigo inzichten, nocli voornemens zijn door eeno gowaagdo han delwijze de moeilijkhedon van den dag nog te vermeerderen. Getrouw aan ons verbond en aan onzo overeenkomst met de andore mogendhodon, zeker van ondersteund te worden door onzo vrienden en onzo bondgonolen, zien wij voor het oogenblik niet dat hot nuttig of voordeelig wezo bet eene verbond rechtover bet andere to plaatsen. Een landsbestuur dat zou weigeron doel lo nemen aan eene alge- meeno bespreking en behandeling van do al- gemeene belangen, om hunne eigen holan- gon te bevoordooligeu, zou oene groote verantwoordelijkheid oploopen en waar schijnlijk grootero inwikkelingen voroorza- ken. De krijgsverrichtingen der Garibaldiërs in Epïre Daar do krijgsverrichtingen der Garibal diërs in Epire aanschouwd worden als vol- troklcon, keert dat korps bij kleine groepen naar Athonen terug. Een nieuw gevecht Een hevig gevecht werd gisteren, Woens dag geleverd tusschen de Grickscho scherp schutters en deTurkon van Bizarai. Een onder-luitenant,Montoussis, steeg mot zijn vliegmachion om do sleden Janina on Bizama goed te verkennen. Zijne luchtvaart liep goed ten einde, al hoewel zijn toestel meermalen getroffen werd door do kogels dor Turken. Hijn aut- woorddo daarop met bommen te werpen. De vredesonderhandelingen bedreigd De vredesonderhandelingen hebben nau» welijks aangevangen on reeds heeft men eon schielijk einde to vreezen. M'. Daneff, oezsle afgevaardigde van Bul- garië hooft heel klaar te verstaan gegeven dat hij van do overgave van Andrinopel eend

De Volksstem | 1912 | | pagina 1