12 Bladzijden Oorlog in éb Balkanen GEÏLLUSTREERDE Oe Balkanoorloo en Turksehe Gprettentaiiik Be verdraagzaamheid m het „Laatste Nieuws' 'T EEN EN T AMBER Hut Vergaan van den Wesliiinder Achttiende jaargang n' SOb Sessdag 22 en Fsïaandag 23 December §353» gpppjpF1! f lËMm CS- ffr-% "H" n 1.1 3 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. fT)E VOLKSSTEM UITBREIDING ONZER DIENSTEN -=— GEÏLLUSTREERDE annoncen Dit nummer fisvat 8 Madzijtlen en vrordt verkocht aan 2 centiemen. RU ITEN LAN D Belangrijk smeekschrift. Schoon begin.— Het groepeereii der coiis. Esn neilacht. De ronker. Rechterlijke nalicle- Onbebouwde gronden. Mijnwerkerspensloenen. 2 CENTIEMEN HET NUM'MER ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. 1° UITGAAF, 4 u. 's avonds m 2e UiT£AAF, 7 u, 's avonds Pour toute la publicité commcrciale et flaaneière du journal, s'adrosscr exclusivement a l'Agenco Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxejles. W-I BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST C3> GODTS, Beursplaats, 2 I Kerkstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 Si AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® biadx, (de regel) fr. 0,30 Finuiic. aankon, (perregel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.09 Gemengd nieuws perregelWr. 2.00 Recht, lierstell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2.00 Commercialc en finnncieele aankondigingen zich uitsluitelyk te wenden Agence Reclame Godts, 2, Bcursplaats, Brussel. fe VAN AF JANUARI -19-13 ZAL ONS fcj ZONDAGNUMMER BESTAAN UiT WAARONDER Hot Zondagnummer, alleen genomen, kost 5 centiemen. Het wokolijksch abonnement, bij onzo verkoopers goncSnen, wordt vastgesteld op 15 centiomen. Heï rasstafcoritaossiesïli ondergaat geene verandering. LEEST alle dagen onze Laatste Berichten. LEEST alle Zondagen ons gewoon bijvoegsel. LEEST allo Zondagen ons geïllustreerd bijvoegsel} KIJKT allo Zondagen naar onzo Ilot grootsto deol van liet Turksehe gebied, waar do meeste en beste taliak verbouwd wordt, zal waarschijnlijk aan Bulgaria komen, en een deel der westelijke tabak opbrengende landen tot aan Uskub zal wel aan Servië toe vallen. Men kan echter nog niet ver moeden boe de tabakscultuur zich in do toekomst in die landen zal houden. Een deel toch der Mllo en grootste tafcaksverbouwors zijn in de moordda dige sl.igen gevallen, er. zoo kan men wol met zekerheid vaststellen, dat de tabaksproductie de eerste jaren een aanmerkelijke vermindering zal onder gaan. Zeker is bet ook dat een voornaam deol van den oogst van 1912 door plundering en brand verwoest is ge worden. De oogst van 1911 is nog niet ver werkt geweest en zal, bij gobrek aan arbeidskrachten wel zeer in prijs stij gen- Zoo zal dus do echte Turksehe ciga ret in de toekomst een duur weeldear tikel zijn. Kan de verdraagzaamheid in België bestaan, vraagt dat blad in een hoofd artikel, onderteekend J. Hoste J. Opdat M. Hoste niet genoodzaakt ■wezo zich liet hoofd te breken met de oplossing van die vraag op te sporen, raden wij hem aan zich te wenden tot M. O. F.,student aan de Vrije Hoogo- school te Brussel. Hij zal daar vernemen waarom M. G. F., allerhande vervolgingen te lijdon bad in do «Vrije» Universiteit, waarom hij uitgejouwd werd door al de studenten bij zoo verre dat de Rector van de «Vrije» Universiteit zich onmachtig verklaarde do orde to herstellen en daarom tot driemaal toe achterenvolgens den student verzocht thuis to blijven waarom, bij de wei gering van den student, de leergangen voor altijd te verlaten, mits er daartoe geene enkele reden kon opgegeven worden, al do andere «vrijzinnige» lieeren de zaal verlieten en bij bet uit gaan van den kursus als ware belden op M. G. F., vielen,hom in den grond sloegen, sleurden en stampten, totdat de leoraar er eindelijk in golukto hem in zijn auto te helpen en hem weg te voeren Meent het Laatsö Nieuws dat het. genoeg is overtuigd katholiek te zijn om allo gewelddaden vanwege verdraagzame mannen ta veroor loven Of was de gedachtenis aan de fierr- handelwijze dor antiklerikalen jegens Berryer on Helleput te te Seraing, je gens Vereist te Antwerpen, jegens Vanhnmme te Eigen-Brakel, jegens Golfs.te BrusseL- reeds te ver uit hot geheugen en achtten zij het noodig door een nieuw heldenfeit hunne ver draagzaamheid te doen blijken Welke partij draagt daarvan de verantwoordelijkheid Alwie door Belgische politiek nog niet verlaagd werd tol oen redeloos schepsel zou den strijd tegen do onver draagzaamheid moeten aanbinden. Maar wij denken dat do rechtzin nige «liberalen di6 het daarover met ons eens zijn, in hunne partij wel het zwaarste u erkzouden to verrichten hebben. Die laate beschouwingonkomen no. van M. J. Hoste J. en wij keuren ze volkomen goed, maar doen hem op merken, dat wij het woord kallio lieken hebben veranderd in hol woord dat daar paste. Immers wij kunnen maar moeilijk aannemen dat een dagbladschrijver, hoe jong hij ook weze en hoe liberaal, niet inzie dat er onder dat oogpunt in de liberale partij schrikkelijk veel werk te verrichten is. En om bunnen strijd tegen do on verdraagzaamheid te beginnen, dat zij aanvangen met hun gedacht eens te zeggen aangaande de laatste gebeur tenissen in de «verdraagzame»Vrije Universiteit van Brussel. 2* de De minister rail oorlog is zinnens do soldij der gendarmen te verlioogen, wat dezou voor zeker welkom zijn zal. Be Lerste bei Qecembep. De weerprofeten die ons een vroegen on stron- gen winter hebben voorspold, steunend op do dikko schelp der noten en op de vroege uitvaart dor trekvogels, hebben zich eens te meer den vinger tot aan don olleboog in 't oog gestoken. Wij genieten in België eon hijzonder zachte weergestellenis voor den lij 1 van 't jaarin Engeland heerscht, in zokero -raafschappen, een echt Lenteweder. Eene dame uit Herfordshiro heeft aan haar blad Daily Matl een bioemenruiker ge stuurd, vervaardigd uit bloemen dio zij in haren hof geplukt en waaronder er zich be vinden die onder gewono omstandigheden slechts in April of Mei uitbot ton. Tg Water»S eto. Men weet dat oen komiteit is gevormd voor hut vioren van den honderdsten verjaardag van den slag van Waterloo. In do maand Januari aanstaande zal eon manifest uitgegeven worden in vior talen Duilsch, Engelsch, Franschen Nederlandsch, ter. einde een internationaal herinnerings denkteckcn op te richten, niet Yer van den berg St-Jan. Een tweed o gèdenkteeken tal opgericht worden te Quatre-Bras, ter nage^èyktenis van het Hollandsch'Belgisch korps. Ovei-bronginii wan hel lajk wan Pens Lea Xill. Hm lijlc van van Paus Leo XLLI zal van Sint Pieler naar Sinl-Jaen-do-Latran overgebracht worden, Do overbrenging zal 's nachts geschieden en bijzondere voorzorgen zijn gonomon om de vernieuwing van voorvallen die bij de overbrenging van hot lijk van Paus Pius IX plaats hadden. fSceSsens. *t Is schrikkelijk liet gotal hoeken die in Frankrijk wekelijks uitkomen of het licht zien. Verledene week worden 150 boekwerken, 't is te zeggen 21 per dag uiigegoven. En dat moet allemaal verslonden worden, 't moet toch zijn dat men dapper en veel leest. Nu dal is n tornen dale als dio borgen van boekon maar niet dienen tot 't ongeluk van velen. Want velen zijn geschreven en gedrukt om do waarheid en do deugd te ver achten en toverkrachten Ileilaas Os Cos-agoSsea in ia et S2eSgssc3-!G Be-ges*. Doeersto Con- golees is in het Belgische leger gotreden. 't Is do gonaaindo Jozef Droeven, in Congo geboren,van oo'no zwarte moedor en oen Bel- ischon vader. Deze hooft zijnen zoon, op den ouderdom van 5 jaar, naar Luik geleid, et; daar heeft do moor, onder 't hovel van zij-nen oom, oom© opvoeding genoten, daar zijn vador na vijftien jaar in Congo to heb ben doorgebracht, stierf, Jozef Droeven is pas 16 jaar oud, doch een flinke kerel, die lm.SO meet. Hij is in liet regiment der grenadiers getreden cn naar do regimentschool van Nijvei gezonden. Hij wenscht eons ais militair naar Congo te gaan. Moge het hom ginds wolgovallon en liij goed gelukken. a-xa-Kir-AJ 2e 8rand. In den hangaar voor vliegtoe stellen te Issy-les Moulins is een groote brand onstaan. Vorscheidene bestuurbare luchtballen on vliegmachionon zijn de prooi der vlammen geworden. De scbado is zeer aanzienlijk, Dd bandiet Paoli. De gondarmen be sloten den roever Paoli in do grot in welke hij metgezellen gevlucht was uit t© rooken. Toer. zij eindelijk de grot binnendrongen be merkten zij lot hunno verbazing dat al de bandieten ontvlucht waren langs eeu aan de gendarmen onbukendo uitgang. Brand. Donderdag is er brand ontstaan ia de ijsfabriek van Grorx.Deeersiereddings- workou werden door de werklieden dor fa briek verricht toen de pompiers aankwamen was allo gevaar geweken. Do schade bedraagt 200,000 frank. In de Kamer. De bespreking wordt ▼oortgezot over do begrooting van oorloj Er wordt voorgesteld eono jaarlijkscho som van 5 miljoen te stemmen, ton einde raeor uitbrcididing aan do ruiterij te geven. "F.in geland Dq staking der zeelieden. Deze slaking zal geene grootere uitbreiding nemen, aange zien zij oenen opslag bekomen hebben, die ▼an 1 Januari aanstaande zal aanvang nomen. rtuslandl Bloedige statistiek. Volgons inlichtin gen gegeven door hot ministerie van Binnen- landsche Zaken zijn er in Rusland van 1 Ja nuari 1907 tot 1 November 1912, acht en derlig duizend en vier en negentig aanvallen gepleegd. Een groot getal dezer waren go- riclit legen do burgoriijko cn de krijgcover- heid. 1719 ambtenaars van den Staat werden gedurende dit tijdstip vermoord, alsook 6,000 burgers. Van don 1 Januari 1812 tot heden telt men 2,100 aanvallen. De pest. Uit Novotcherkaak wordt aan do bladen van St-Petorsburg gemold dat in do provincie Donetz verschillende gevallen van pest vastgesteld werden. Tot heden be zweken drie pennen aan de verschrikkelijke kwaal vorschmonde andere zijn ziek. Go- neosheeren werden afgezonden om do plaag le boslrijdon. Broedermoord wegens eene flesch bran dewijn. liet assisenhof van St-Petersburg heeft oen boer, don genaamde» Petroff, ver wezen tot vijf jaar govangzilting. Hij was beschuldigd zijn broeder te hebben vermoord tijdens ©enen twist om oen© flesch brande- brandewijn. Daar zijn broeder deze hardnek kig weigerde, groep Petroff eene zeisen sneed zijn tegenstrever hot hoofd af. VereenisJo Staten. Tegen de ongeletterde uitwijkelingen. Do kamer der volksvertegenwoordigers heeft met 171 stemmen leren 52, eon wets voorstel aangenomen waarbij het verboden wordt aan allo ongeletterde uitwijkelingen boven de 16 jaren het Amerikaansch grond gebied te heireden. Eene uitzondering noch tans zou er gemaakt worden voor degenen die tor oorzake van eeno algemeen© vervol ging, uit hun land gebannen zijn. Twee vliegers verdronken in zóe. Nabij Rodando lieeft men de lijken opgevischl van den vlieger Kornoj die Zatordag met zijnen vriend te Sail Francisco was opgestegen. G2iina. Het keizerpaar. De correspondent van do Daily Telegraph te Peking hangt een roerend, dramatisch tooneel op van don treurigen toestand vau den keizer en do keizerin van China in het wiuterpalois, zoo als con ooggetuige hem dat heeft afgeschil derd. Slechts enkoio honderden eunuchen blijven bij do steeds weeiiende keizerin, hij don koker, dio altijd speelt. De bloedverwanten en do overige hovelingen zijn weggeloopo». Do eunuchen zijn middelerwijl bezig de paloisschatten weg te kapen. SS-vsredQix Gebouw Ingestort. Uit Stockholm wordt gemeld door do instorting van een in op bouwzijnde gebouw te Derobro, zijn vijf per sonen godood en vior meer of minder erg gokwolst. Oostenrij Ie Door eene benzine ontploffing werden in eene drogerij lo Bochnia vijl' personen ge dood en twaalf gekwetst. Aan de Griekschc grens Do Grieken ontmoeten te Janina öonen onverwachte» wsorstaud. Gansch den Don derdag gingen de Turken voort mot de Grie ken to beschieten te Bizani. Do rechter- de linkervleugel der Grieken zetto zijnen canval voort en nam stand op oenige belang- rijko punten. Do Turken poogden zo daaruit te jagen, maar gelukten er niot in en wer den door de grufschulters met zulk gevolg beschoten, dat zij vele manschappen lieten liggen op het slagveld. Dd vredesonderbande'aars op een avondmaal ontvangen Do lord-mayor van Londen heeft ter «ere van de vredesonderhandolaars een groot avondmaal aangeboden waar ook nog twee Engelse he ministers aan dool namen le welen, Sir Asquilh en Sir Grey. Do lord-mayor verwelkomende al zijne uilgenoodigden en dood een heildronk dien j hij sloot met eene» vrede to wenschen dii eerbaar wezo voor iedereen en van langen duur mochte zijn. Zijne laatste woorden worden met daverend applaus begroot, fócn is misnoegd te Sofia Het verdagen voor eene tweede maal van do vredesvergadering te Londen heeft oene algemeene misnoegdheid to Sofia verwekt on eene geestesve.billoring die men moeielijk verduiken kan. Men herhaalt hier luide dat indien de Turken dat spel van langdradorij niet laten varen de handelwijze der hondge noten wel heel wat strenger zou kunnen vvor- don. Deze immers zien koelbloedig al de ge beurlijkheden der toekomst te gomoot. Vergadering der afgezanten Zij kwamen bijoen Vrijdag namiddag on der voorzitterschap van Sir Edward Grey. Hot was do laatste zitting voor Kerstdag. Men kondigt te London do volgende mede- deoling af De afgezanten hebben besloten aan Al banië de zelfstandigheid to geven met deze bopaling, dat eeno handelsliave aan Sorvië worde gegeven op de Adriatische Zee. De zes landsbesturen die op do vergoedoring ver tegenwoordigd waren, hebben daar hunno toestemming aan verleend. De bevoorrading van Andrinopel Men meent dat Turkije aan zijne vertegen woordigers bevel gegeven heeft de toelating lo vragen om Andrinopel le mogen bevoor raden. De onderhandelingen aangaande do liervormingen in den Liban in te voeren, zul len boel zeker lakken. Gevaarvolle toestand in Montenegro Mon bemsrkt in Montenegro oen zeer ge vaarlijken geestestoestand jegens hot lands bestuur on jegens hot vorstenhuis. Zulks is vooral te wij ton aan den langen weerstand der Turken en aan de vruchtolooze pogingen der Moutenegers tegen Scutari. Te Ween en zou men uit Belgrado en uit Cettigne berich ten ontvangen hebben, volgons dowelke da toestand van het vorstenhuis van Montene gro bijna hopeloos zou wezen. De gevolgen der mobilisatie in Oostenrijk Heel Oostenrijk door bcstatigt men eono economische crisis, waarvan men zich. tot hiortoe moeielijk een denkbeeld maken kon. Men weigort allo papieren waardon. Hot volk ncornt do spaarkasson in,maar deze heb ben last om al de aanvragen tot vrodorgave to voldoen. In al do ernstige bankon van Weenen was de escompte op 10*° Docember 9 0/0 oü in de andere bankon van 10 tot 12 0/0 Do onkosten van de hodondaagscho mobï- Iisatie worden door zeer ernstige personen geschat op 4 millioen per dag. Dood van een vlieger ten dienste der Bulgaren Geneesheer Constantino die als luchtvlio- ger dienst genomen had bij do Bulgaren, is overleden ten gevolge van eene wonde te Tchataldja bekomen. Hij vloog boven hot Turksehe legor, maar zeer laag om licht proeven te kunnen nomen. Doordien word hij door een kogel getroffen. Hij gelukte or nochtans nog in,in'tBulgaarsoho kamp neder te dalen. Geneesheer Constantino had aan do Bulga ren groote diensten bewezen ook had de Koning hom daarom godekoreord. De reserve-lichtboot Ondanks do naarstige vlijt welko men in do werkhuizen van hot zoowezon, te Oostende aan den dag heeft gelegd, was men er nog niot in gelukt de reserve 1 ichlboot in orde to brongen om den Westhinder Lo gaan vervau- gen. Eeno groote lichtboei lag in do plaats der verongelukte boot. Eindelijk Vrijdag morgofid is do reserve- boot door eene sleepboot van den staat naar zijne bestemming gebracht. Daar do minister van zoewezon laton weleti had, dat hij onmogelijk op 22 Decembor te Oostende den plechtige» lijkdienst kon gaan hijwonen, heeft do maatschappij Ilnlp en Troost besloten do trouwplechtigheid acht dagen te verachuivon. Dozo zal dus plaats hebben Zondag 29 December, om 10 ure in de kerk van den HH. Petrus on Paulus. Do minister van zoowezen, al do overheden van hot departement on do volksvertegenwoor digers on senators van het arrondissement zullen den lijkdienst bijwonen. Vóór den dienst zullen de familien der vor- ongelukto scheepslieden door den minister ontvangen worden. De hulpkas ten voordoelo der slachtoffert van werkongelukken heeft eene som van 1000 fr. verdoold onder do beproefde fami lien. (Van onzen bijzondere briefwisselaar). Brussel, 21 Doe. 1912. De comissie gelast met hot onderzoek der smeekschriften hoeft do aandacht van den minister getrokken op eeno vraag van do in woners van Boom, die verlangen dat men de intrede der cinema's verbiedo aan al do kin- doren onder de 16 jaar en de jeugd onttrek* ko aan afgrijselijke of sedenkwetsenda schouwspelen. M. Ponoolet de nieuwe gekozene van Neufchateau hooft eergisteren tor Kamer zijuo eerste redevoering uitgesproken. E<>n waar succes spreekt gemakkelijk, helklin kende stom, sober gebaren,kortom een rede naar in don vollen zin van het woord. M. Poneelot zal daar een man worden mot wien do gowcldmannou der linkerzijde des noods zullen af te rekenen hebben. Heol de rechterzijde beeft de vorklaringon van M. Van de Vj'vore goedgekeurd in de zaak der samen te verzenden colis. Uit de inlichtingen blijkt dat dit koninklijk besluit genomen word, niot togen handelaars on uij- veraars, maar legen hou dio van dat groo- peeren van colis eene hijzond j nijverheid makon on zoo don staat groote schade bo- rokkenen. Handelaars, landbouwers en bijzonderen zullen in 't vorvolgzoowol mogen groopeeron als in 't verleden. Ziehier nu het gedacht van Staatsminister De Volder, aangaande do militaire hervor ming:

De Volksstem | 1912 | | pagina 1