Ocrlog la da Balkanen ai 'I EEN m 'I ANDER Disssdag 2 <5 OeesfiiEsen* !SI2. M tê fi IO A. Gr23 X_j 13 RUITENLAND IJselijk spoorwegongeluk Achttiende jacrgastg n' S31 CENTIEMEN HET NU MME ■VrT/rt ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. f° UITGAAF, 4 li. 's avonds tik 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds tip Pour toute la publicity commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement ti l'Ag-ence Réclame Godts, 2, Place de la Bourso, Bruxelles. BUREELEN TE ESRÜSSEL I TE AALST C3. G03TS, Qeursplaats, 2 I Kericstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114. Bestuurder J. Van Nu ff el-De Gendt. 9^-* AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 11. rcg.) fr. 0.60 8* bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Commerciale en financieels aankondigingen zicli uilsluitolijlc te ■wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Met rasse schreden naderen wij Kerstdag of do Cliristusdag. De advent bereidt er ons toe en herinnert ons zoo wel als do Guldenmis die rond de S dagen vóór Kerstmis in alle kerken wordt opgedragen'en zoo talrijk wor^t bijgewoond, wat het Kind Jesus, onze Verloser en weldoener ons bracht bij zijne geboorte. Van den beginne af, na don or.ge- lukk igen val onzer eerste ouders, be loofde God aan Adam eonen vrijkoo- per die uit zijn geslacht zoudo geboren worden. Het geslacht van Israël was de uitverkoren familie en het bevoor rechte volk waaruit het goddelijk kind ging tor wereld komen. Do Israëlieten hadden voor eersten vader, na de ver warring van Dabei, de gekende stam- patriark Abraham. Binst het balling schap in Egypte werd dat volk zeer talrijk. Verlost uit Egypte door den geiten den geleiderMozes werd liet langs om meer sterker en machtiger, zoodanig dat liet Heilig Land in de banden zijner dapperen viel. God lieorsclite er als Heer en Moester en do wetten waren allen doordrongen en gesteund op God en zijn gebod. Ouder Saü! stelde men eeno koning- heerschappij in, en toon David en Salomo liet regeerden overtrof het allen en alles door zijne verbazende macht, die toen tot liaar hoogste punt opklom. Eindelijk werd Israël in ballingschap naar Ninive 011 Baliylonië gestuurd, doch welhaast onder de Perziërs we derom tot zijn land teruggezonden, behaalde liet zijne vrijheid tegen de Grieken en eindelijk viel het onder het Roomsehe juk.Wanneer de Israëlieten zuchtten en kuchfen onder do dwinge landij van do Romeinscho keizers, kwam de beloofde Messias ter wereld in de stad van David of Bcthleem. Dat volk, dat uigelezen volk had eene bijzondere zending van God ont vangen Hot moest dor, Messias aan de andere volkeren schenken en ter zelfder tijd allo menscben aan do zegeningen der goddelijke belofte deel achtig maken. Aan dat volk van Israël werden n Gods wonderen toevertrouwd aan dat volk belmoren toe de aanneming van Godskinderen, zijne glorie, zijne verbintenis, zijne wet, zijn eerc- dienst, zijne beloften; do patriarchen i) zijn jijne vaders van hem ging uil volgens liet vleesch, Jcsus-Cliristus, die God is hoven alles en in alle eeuwen dor eeuwen gezegend. Zoo schroef de II. apostel Paulus aan de Romeinen, gewagende van Israël en do Messias. Dat geloof in den Messias was als eigen aan het Israëlitische volk. Do beloften en voorzeggingen wezen op den Messias, De regeeringsvorm was gesteund op God priester, profeet en Koning. De slachlofferanden, de eore- dienst van het oude Testament, hot vieren der feestdagen,do heilige zaken en overige middelen die tusschen kwa men tot het hekomen van Gods gena der, en gunsten steunden allen op het geloof en op de hoop in den Messias. De geschiedenis zelf van Israël was er in al te klaarwijzend. Bij voorbeeld de uittocht van Egypte, de doortocht der Roodo Zee, de lichtende kolom, de rots waaruit het helder drinkwater springt, het manna, hot koperen ser pent, de slachtoffers van Melchisodech en die vairlsaak, Mozes, Sainson, Da vid, Salomo, Jeremias, Elias, alles in do oude wet kondigde don Messias aan. De aartsvaders van het oude testa ment, verdienen in een zekeren zin. de komst van don verlosser. Standvas tig werd er gevraagd, gesmeekt, ver wacht. To beginnen met Abraham,die zich verheugt don dag der Messias- komst te zien, tot den recktveerdigcn ouderling Simoo, die binst dat hij den pasgeboren Messias in do handen houdt, God dankt, prijst en looft en vraagt 0111 thans dit tranendal te veria- ten. De oudvaders verdienden die komst door hun deugden oefenen. Het volk van Israël verdient den lang verwachten Messias door al de ontberingen, de vervolgingen en het lijdon dat het meest ter wille van Chris- lus had ondergaan en onderslaan. De duivels hadden hem eeuwige haat ge zworen. Marc. Os Fpansche pasffrawnS, De Fransche Kamer lieoft het wetsontwerp aangenomen, waardoor de tegenwoordige pasmunt aan dun omloop wordt onttrokken 011 vervangen door doorboordo nickolen pas munt. hetzelfde. Wanneer er een plaatsken in staatsdienst i3 te begeven regent liet kandidaten. Men zou kunnen donken hebben, dat daar aan uitzondering zou gemaakt worden wan neer liet geldt eenen troon to bekliinmon. Maar, neen nog is het niet volstrekt vaslgestold of Albanië een onafhankelijk landje zal worden, of de kandidaten die er do Koningskroon willen torsen, rijzen met tientallen uit den grond. Een Italiaansch blad hoeft er roods 27 geteld. Bonovens do kroonpretendenten, gezegd di primo oartello, doen nu ook do adellijke geslachten van Albanië rechten gelden en negen personen van dien aard stollen zich op rang om den troon le beklimmen. Eeia van 8,849 fea- In do Premier-mij 11 van Trans vaal word een diamant gevonden, die 1,649 karaat bleek te wegen. Po diamant is van geen allereerste hoedanigheid naar 't schijnt. Maar door grootte overtreft hij al do be staande steenon. De Cullnian, vooraleer ge splitst le worden, woog, zooals mon weet, 2,032 karaat. De beslaande .groote stoonen wegen, do Jagersfontein-Excelsior, 971 karnat de Groote Moyol, 787 do Jagersfontoin-Renz, 634 do Ivohmoor, 1SG. De niouw ontdekte diamant gelijkt niet slecht op een tamelijk groot karafstopsel. He* esp'oc-fste ooHopschip. De zeemacht van do Vereenigde Staten zal met een geweldig slagschip, do Pennsyl vania wordeil vermeerderd. Dit zeemonster meldt de Now-Yorlcor correspondent van de u Dally Telegraph zaj het govveldigste en grootste stoomschip ter wereld worden. Zonder wand en geschut, zal do Pennsyl vania die een watervorplaalsing heeft van 31.400 ton, 7,500,000 dollars en mot vor- dcre uitrusting 12,500,000 dollars kosten. Do lengte van hot slagschip boven de wa terlijn is 600 voet, do grootste lengte nog pcht voet meer, do snelheid zal 21 knoopon moeten bedragen. Het zwaro geschut zal rut twaalf 35 c. M. kanonnen beslaan on bov« lien uit vier on dorzoescho torpedolanceerbuizen, terwijl nog eon torpedobatterij van 22 kanonnen aan boord zal worden gebracht. De Pennsylvania zal zwaar gepantserd worden en door turbines of machines van nieuw systeom, dat is nog niet uitgemaakt, ■worden gedreven. Gelijk op de meeste moderne Amerilcaan- sche slagschepen, zal ook op dit schip een heetwater-centrale-verwarming worden aan gelegd. zoodat do bemanning 's Winters geen koude behoeft to lijden. I:: dit opzicht zijn de Amerikanen hun Europecscho mededingers ver vooruit. j Ze Senaat. Do Senaat liecft het door do kamer reeds gestemde voorstel aan genomen betrekkelijk do hervorming der re gimenten der linfotroepen. De Sonaat heeft ook zijne toestemming gegeven tot do deelneming van Frankrijk aan de Gentsche tentoonstelling. Voorzitter Castro. Zaterdag avond ver trok do stoomboot Toraineuil do haven van Le Havre in bestemming voor New-York. Onder de reizigers bevond zich de heer Gastfo, oud-voorzilter. van do Republiek van Venezuela, die zich had doen opschrijven on der den naam van Rulz. Koning Manuel. Koning Manuel van Portugal, die sedert eenigo dagen zich lo Pa rijs bevond,is Zaterdag naar Londen vertrok ken. Hij nam do grootste voorzorgen om niet herkend te worden. Vliegers gekwetst. Zatordag namiddag rond 4 ure had op liet vlioglein van Villa- co ublay eeno botsing tusschen vliegtoestellen pluals. Do tweeplan van den vlieger Collar- deau, welke den zoon van don minister van zeowezen M. Delcassó aan boord had, werd gevat door het vliegtoestel van den heer Nai- ti, oen leerling in do vliegkunst.Beide vlieg toestellen ploften niet hunne bemanning ton gronde.De heer Delcassé bekwam ergo kneu zingen. Hij werd mot gebroken arm on been opgenomen. De lieer Gollardeau had den arm '■ebroken on ergo verwondingen aan het lin keroog. Naiti is er met lichte kneuzingen van afgekomen. OvLitsolilaïicl. Staking. Drie duizend werklieden der scheepstimmerwerven van Kiel, hebben Zater dag het werk gestaakt. Do reden dezer sla king is een geschil dat islosgeborstën betrek kelijk het toezicht van hot werk om do veiligheid te verzekeren. Erg ongeluk. In do mijn van Humboldt, waren drie werklioden bezig met eonen wag gon te laden^toons opeens in hunne nabij heid eono dynamictkardocs ontplofte. Een derwcrklieden werd gedooddo Iwoe andere erg gekwetst. Eene algemeene werkstaking. Men meldt uit Sarrebnick dat do algemeene wor In stalling onder de mijnwerkers dor Sarro- streek is uifgoborstcn. Meer dan 40.000 arbeidors hebben het werk geslaakt. De kolenmijnen der Sarroslreek worden ton voordeelo van den Slaat uitgebaat, onder het toezicht van opzichters van hot Mijn: wezen. Reeds sedert eenïgen tijd ontstond cr mis noegdheid lor oorzake van het karig loon doch over eenigo dagbn steeg de mistevreden- beid ten top hij liet wijzigen van het work- regloment. Doze wijziging word aaa de werklieden opgedrongen, zonder zelfs het bestuur van het sijndikaat der arbeiders te raadplegen. Tit zijn de twee bijzonderste oorzaken welke tot de algemeene werkstaking aan leiding gegeven hebben. Da troonopvolging in Beieren. In den ministerraad van Beioren beeft de eorsto minister verklaard dat volgens do bepalingen der grondwet do koning Otlo zouden moeten vervallen uitgeroepen worden en hot regent schap afgeschaft zijn. Inderdaad de grondwet behelst do volgende tekst In geval van ongeneesbare ziekte, moet de koning 10 jaren vervallen verklaard worden. Alles doet dus voorzien dat hot regent schap zal afgeschaft worden en dat prins Lodowijk als koning van Beieren zoudo uit geroepen worden. Een slachtoffer der moederliefde. To Mortens (Rhijnpruison), had eeno vrouw, mad. Schmidt, dozolaatste tijden oen grooten schrik getoond voor don oorlog. Zij had per soonlijke redens om deze plaag to vreezon. In 1870 verloor zij lo Sedan haren man en twee barer broeders. Vijftien jaar later hor- trouwde zij en thans inoesleii twee barer zoons en drie stiefzonen oplrekkon, in geval van oorlog.. Gedurende laatste maanden, toen men voor een europeeschen oorlog vreesde, had mad. Schmidt naar verscheidene ministors geschreven en genado gevraagd voor hare kinderen. Do onrust stoorde conigszins hare zinnon, denkt men. In allo geval beloofde zij to zullen sterven als het oorlogsgevaar ver dween, Donderdag stak zij hare wening in brand en oer men do vlammen kon blusschen was do ouderlinge gacsch vorkoold. 3VïO"sEi2co. Bloedig gevecht. Uit Guadalnraja wordt gomeld dat er te Juchipkla een bloedig go- vecht geleverd is tijdens hetwelk veertig soldaten van het gouvernemenlsleger en honderd oproerlingen gesneuveld zijn Doslad Juchipkla werd geplunderd en de oproerlingen hebben zich aan ijsclijke gruwe len plichtig gemaakt. Mjnist&rieele krisis. Een minisleraad heeft plaats goliatl geduien de den w olkon de eerste minister do beslissing genomen heeft zijn ontslag in le dienen. Donderdag aan staande, l.nj zijnen terugkeer van 1*01*10, zal hij dat ontslag itihanden van den Voorzitter der Republiek geven. nusland Ton voordaele der vrouwen. Do kom missie van den Hoogen Raad heeft eon wets voorstel aangenomen, hetwelk aan do Rus- sisclio vrouwpersonen de toelating geeft het ambt van avoué of pleitbezorgster to ver- VUÜQ1T. Veroordeeld. liet assissenhof van Sint- Pelorslmrg heeft zekeren Bytchkoff tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld, uit hoofde van moord op zijne verloofde. Hij had het lijk onkennelijk gemaakt hot glaat ver toonde slechts eeno wonde. Hot was slechts na een ijverig onderzoek van het parket dat men de identiteit van liet slachtoffer kon vaststellen. Bytchkoff werd aangehouden en deed vol ledige bekentenissen. Hij verklaarde dat hij haar gedood had, omdat zij lo praatzuchtig was-; hij vreesde dat zij allo zijne geheimen zoude uitgebracht hebben en daarom liad hij haar voor eeuwig den mond gestopt. Spanj e Senaat. Zaterdag had in het Senaat de besproking plaats over het Spaansch-Fransch verdrag. De oud-minister Sonchez beknibbelt het verdrag en zegt dat liet nadeclig voor Spanje is. Hij mistrouwt Frankrijk en raadt de ro- geering aan zich tot Engeland te wenden om steun op zeo to bekomen. De oud minister Salazar verklaart dat liet gesloten verdrag noch voordee.lig noch na declig voor Spanje is. Iiij uoodigt allo ware vaderlandsgozindcn uit om in alle omstandig heden de rog-eoring. ti- unen. MarokKo De opstandelingen. De fransche afdoe- ling Massoutier, die den 14 Decemhor vor- Irokkon is mot drie honderd zouavon, drie honderd soldaten van don tabor, een berg- kanon en eene afdeeling mitrailjouzon, om do mohalla te ondersteunen, die in krijg was met den pretendent El Heiba, word aange vallen en omsingeld door do oproerlingen va n Mouley-Rochid. Vrijdag zijn te Marseille drio kompagnies alpenjagers en eone batterij artillerie schoep gegaan. Zij snoldon do om singelden ter hulp. De kolom Massoutier hoeft een hovig ge vecht geleverd tegen do oproerlingen.Dit had plaats op 35 kilometers ten zuiden van Mo- gador. Zij is er in gelukt do partijgangers van El Heiba achteruit to slaan mot groote verliezen. Do franschen hadden slechts vijf licht gewonden. De toestand is niet onrust wekkend. Rumenië Ontploffing. Zaterdag middag heeft oone erge ontploffing plaats geiiad in hot paleis van den hoor Alexander Marghiloman, minister van geldwezen. De ontploffing was toe le schrijven aan do ontsnapping van ben zine voortgebracht door do licht- en verwar mingstoestel Ion. De meester vuurmaker is gedood. Twee andere werklieden zijn gekwetst. Vooruitgang der Grieken in Epire Het oorlogsministerio van Griekonland maakt bekend dat gedurende deze drij laatste dagen do Grieken belangrijke voordooien hebben behaald don eersion dag weerden zij do Turken af, die don linkervleugel had don aangevallen den tweeden dag gebeurde hetzelfde met een frontaanval don derden dag woerden zij do Turken af die het coutrum van het leger aanvielen. Talrijke hulptroepen zijn naar do Griekon afgestuurd om hun toe to laten zich gemak kelijker mo3ster to maken van Janina. Hulptroepen voor do Turken van Janina Dood van Djavid Pacha Mon seint uit Alhonen dat het Turkscho garnizoen van Janina belangrijke hulptroe pen heeft onlvangon voortkomend uit de overblijfsels van het leger te Monaslir en do herinrichting van Albaneosciie honden. liet gerucht is anderszijds in omloop, dat Djavid Pacha, kovelhebber dor Turksche schutterij te Bizani, zou gedood zijn door do ontploffing van een poedermagazijn. Nieuwe aanval van de Turksche vloot Het ministerie van Zeowezen te Athenen krijgt de volgende mededeeliiig. Zondag te 11 uro verschenen do kruisers Tongou on Medjidie met drij torpedo- booten aan den ingang van do Dardanollon. De Tongou en do Modjïdio bleven on der do bescherming der forten terwijl de torpedobooten zich in vollo vlucht naar do niet versterkte stad Tenedos begaven on daar een twintigtal kanonschoten losten. Do Turkscho bevolking ontving dio vloot met uitbundige vreugde, en maakte zich ge reed tot den opstand. Maar do Grieksche garnizoonlroepen maakten aanstonds ge bruik van hunne wapens on doodden drij Turken en kwetsten er twaalf. Do Grieksche vloot, van den uitval der Turken verwittigd, naderde aanstonds om den slag te beginnen. Men doet aanmerken dat bot opkomen van dio twee kruisors wol een bewijs is dat do andore org moeten be- beschadigd zijn. Volgens do laatste inlich tingen zouden dq Turksche schepen, bij het naderen der Grieksche vloot, aanstonds terug do Dardanellon^ingevaren zijn. Da vredesonderhandelingen te Londen In de Engelsche pers verschijnt eone nota van gansch twijfelachtigen oorsprong, vol gens dewelke do Turkscho afgevaardigden aangevraagd hebban de stad AudrinopoJ te mogen bevoorraden. De afgevaardigden der andere landen heb ben die vraag beantwoord mot te zegen dat zij hunne respectieve landen moosteu raad plegen. Grieksche vluchtelingen to Corfou To Corfou zijn ongeveer 7000 vluchtelin gen aangekome::, uit do provinciën Dolvino> Argyrocastron en Epire. Ook kwamen daar toe een twintigtal priesters die uit hunne dorpen waren vor- jaagd. Die dorpen, ton gelalle van 30 wor den totaal vernietigd door do Turken on door hendon, die al wat zij ontmoetten, in brand staken. Al dio vluchtelingen worden geherbergd ia de gasthoven van Corfou. Het was onmoge- *te in de forten en kazernen op te nemen, daar or daar reeds 4000 krijgsgevangoa worden onderhoudon. Eon damescomité houdt zich bezig mot voor bon kleeding-s tukken te bereiden en hunne gezondheid te verzorgen. Het grootste otal dier vluchtelingen is doodarm en zij zijn ongerust om het lot der oude en gebrek- Icelijke Grieken die niot vluchten konden en dus in Epire zijn moeten achterblijven. Servië en Oostenrijk Al de diplomatische kringen van heel Europa keuren volmondig do handelwijze van M. Pachitch goed, dio uit eigen bowe- ging aan Oostenrijk verschooning ging vra gen voor het geval van consul Prochaska. Door dio handelwijze is Oostenrijk ontwa pend en Sorvië's eigenliefde niet het minste gekwetst. Overgave dsr Turken le Mijtilenen Hot ministerie van zeowezen van Athcnon publiceert twee snel berichten van den bovel- iiehbor van den kruiser Makidonia. - Hel eerste kondigt aan dal het Turkscli garnizoen van Mijtilenen zich heeft ovorgegeven hot twecdo dat 1700 Turksche krijgsgevange nen te Malyvos worden ingescheept, ora naar Griekenland te worden overgebracht. in JPrankrijk. Zes dccden. Op de lijn Pa rijs-Ly on. aan do brug ovci de Garomv 'licht bij destalie van Chaumont. s een .afschuwelijk spoorongelulc voorg». komen, dat do dood vaif zes personen heef» gekost. Het was 4 ure 40, en do duisternis zoo welhaast, ondanks den uitzonderlijk klaren winternamiddag, het landschap tocnomaa) tocdekkon, wanneer 15 telografisten, dio go- werkt hadden aan het herstellen der dradei? van Saint Etienne naar Lyon, den arbeid verlieten on op zeker oogonblik langs do ijzeren baan naar huis. togen. "Juist als zij do stalio gingen bereiken, vanwaar zij naar hunne verblijfplaats zoudec worden vervoerd, zagen zij oen koopwaren» trein, diein tegenovergestelde richting kwam opdagen. Vijf hunner gingen langs don weg staan en hielden zicii op het smalle pad to» do trein zou voorbijzijn. Do tien anderen, mon weet niet te best waarom, liepen de baan over, denkelijk om langs don overkan' te gaan schuilen, waar de baan eenigsziut breeder is. Deze roekeloosheid zou aan zes hunner hol loven kosten. Juist op datoogenblik kwamen drie lokomolievon in volle vaart in dezelfde richting van don koopwaren trein maar op eeno andore lijn afgesloomd, om te Rêvo-do- Geer do verwachte treinen hoven de helling to helpen. Vier der tien onvoorzichtiger keerden zich oogenblikkelijk om, on ver voegden nog bijtijds hunne gezellen, di< langs de liaag op eeno rij stonden geschaard Van de zes anderen werden er vier onder d( wielen dor locomotieven gemalen. Twe» werden door de buffels govat en langs dol weg tot beneden do haanhelling geworpen. Op eone auto goladen, bracht men ze iï allerijl naar het gasthuis van Chaumont waar zij beiden korts na liunne aankoms» den geest gaven. Dit treurig dramatisch voorval lieoft in streek groote opschudding verwelft»

De Volksstem | 1912 | | pagina 1